mi f L 5 De verlengde Passage t B en waar I 8 Kef Vrije Volk stond erfeij enkeekenranr. schiedam-extra wf* -1 Sb I rC :«i>\ s ,ci" HW-Bijlage Schiedam. Extra pag'JiM' Ambtenaren en raadsle den bekijken de Amster damse Dapperbuurt. Van onze verslaggever ONNO BUITER SCHIEDAM - Stads vernieuwing is een zaak van verregaande bewo nersinspraak en een ope ratie, waaraan je niet hoeft te beginnen zonder' een grote buidel centen. Dat heeft de excursie van gemeenteraadsleden en ambtenaren van de Dienst Gemeentewerken I van Schiedam naar Am sterdamse stadsvernieu- j wingsprojecten zonder meer duidelijk gemaakt. f De Dapperbuurt: omme keer van Bijlmerkolossen naar aangepaste bouw. Links: De mensen ergeren zich bij de stadsvernieu wing groen en geel aan de rommel. De straat wordt als openbaar vuilnisvat gebruikt Geld? SèiÉ 1 Zijdeveld tijdens de excursie: spraak." "In Schiedam zijn we verder met de bewonersin- Gelijk Levendig Hema Hoge huren Rommel v* V Minnfiiim W t toont aan: zaak van inspraak en met centen Kortom: woningverbetering is I een zware klus. Maar de studie- I reis naar Amsterdam heeft het optimisme van Schiedamse be stuurders en plannenmakers al leen maar, aangewakkerd, zeker gezien de reacties na afloop. Amsterdam is reeds tien jaar mét stadsvernieuwing bezig en is met'schade en schande wijs geworden. Vooral de gebeurte nissen in de Dapperbuurt heb- ben voor eens en voor altijd-te j kennen gegeven, dat niet aan de ■wensen van de bewoners voor bij kan worden gegaan. Het Amsterdamse gemeentebestuur wenste de wijk eerst geheel plat te gooien om er daarna een soort Bijlmermeer van te maken. On der aanvoering van de actie groep De Sterke Arm gingen die plannen de prullenbak xn. De verbetering geschiedt nu op aanwijzing van de bewoners. Toch I durft wethouder Chris Zijdeveld van Schiedam ie "be weren, .dat Schiedam verder is -met de bewonersinspraak zelfs "nu Schiedam nog maar in de kinderschoenen staat, wat be treft stadsvernieuwing. „Wij zijn verder met het contact met de bewoners", zegt hij. „In Am sterdam eindigt het met bijeen- komsten per woningblok. Wij 'gaan daarbij nog eens indivi dueel praten met de bewoners". Volgens Zijdeveld is het beeld .van. de Amsterdamse stadsver nieuwing een „stimulans" om verder te gaan. Hij en zijn amb tenaren hebben niet alleen ge zien, dat Schiedam beter bouwt dan Amsterdam - sommige nieuwbouwprojecten waren slecht- afgewerkt het bleek zelfs mogelijk om met de bouw verordening te"*knoeien. Daar door wordt het gemakkelijker om bouwprojecten tussen oude panden in te passen naar wens X v tV* van de bewoners. De bouwver ordening stelt eisen aan de af stand van de gevels van tegen over elkaar staande panden. In Amsterdam bleek dat twee ach tergevels op één meter afstand van elkaar gezet kunnen wor den, indien de bewoners dat wensen. Stadsvernieuwing valt of staat met het totaal van het be schikbare geld. Schiedam is in februari van dit jaar door het rijk aangewezen als één van veertien gemeenten, die aan spraak kunnen maken op extra rijkssteun. Via de zogenaamde Interim Saldo Regeling, een voorlopige regeling in afwach ting van een Wet op de Stads vernieuwing, kan Schiedam de kosten vergoed krijgen voor de voorbereiding van plannen en van extra kosten, die voort vloeien uit de aanpak van oude woningen, zoals verbetering van rioleringen. Exploitatie-tekor ten van woningen zullen door het rijk eveneens vergoed wor den. Op het ogenblik krijgt Schie dam bij renovatieprojecten slechts 80 procent van alle kos ten vergoed, met de Saldo-rege ling is dat 100 procent Ook voor de kosten voor extra personeel op het stadskantoor zal Schie dam een tegemoetkoming krij gen, indien het rijk Schiedam inderdaad laat profiteren van de extra steun. Vorig jaar waren er zes ge meenten, die van de regeling mochten genieten. Nu zijn het er veertien. Het rijk heeft echter niet veel méér geld in de begro ting opgenomen voor de stads vernieuwing: de spoeling wordt dunner en de vraag rijst op of Schiedam wel een flinke greep in de kas kan doen. Chris Zijde-' veld heeft dat risico aanvaard. Er bestaan plannen om Schie dam Zuid, West, Oost en Schie- noko met de rijkssteun aan te pakken. Op het stadskantoor is daarvoor al extra personeel aangetrokken. „Het blijft een gok", _zegt Zijdeveld. „Krijgen we niets, dan gaan we-in ieder geval door op grond van de 80-procents-regehng!" Aan de vooravond van die klus stapten de gemeenteraads leden en de ambtenaren afgelo pen vrijdag naar Amsterdam om meer ervaring te krijgen met woningverbetering. Schiedam heeft de Slachthuisbuurt al met succes aangepakt, maar dat was vergeleken met een buurt als Schiedam-West een „makkie." Alle woningen zijn hetzelfde en zijn eigendom van de gemeente. In West is het woningbezit ver deeld en staan talloze soorten woningen naast elkaar. De een is wat slechter dan de ander. Amsterdam wercf speciaal als excursiedoel uitgekozen, omdat de hoofdstedelijke situatie het beste valt te vergelijken met die van Schiedam. Beide steden hebben weinig open gaten om in snel tempo goede nieuwbouw- SCHIEDAM - De raads- kommissie voor Ruimtelijke Ordening buigt zich op het ogenblik over plannen voor verschillende onderdelen van onze binnenstad. Een eerste diskussie over woningbouw op Schiedams welbekende en godgeklaagde open vlakte is achter de rug. Nu is de kom missie bezig met de tweede hap, ni de in het Bestem mingsplan Binnenstad opge nomen bestemming winkel doeleinden bij het snijpunt van Broersveld en Hoogstraat Nu moet U weten, dat dit ge deelte bij de totstandkoming van het - Bestemmingsplan Binnenstad één van de meest omstreden gedeelten is ge weest In het bestemmings plan, dat destijds (op 28 maart 1977') in de gemeenteraad werd behandeld, werd uitge gaan van een schatting,van de groei van-het® winkelapparaat in de binnenstad van 21.500 m2 bedrijfsvloeroppervlakte naar 38000 m2 in 1986. Een zeer forse stijging dus. Het zwaartepunt var» het winkelapparaat zou moeten komen te liggen in de zgrt kleine omloop, die moge lijk. gemaakt zou moeten wor den door een Verlengde Passa ge (U moet de huidige Passage doorgetrokken denken). Daardoor zou een looproute mogelijk worden van Broers- vest - Hoogstraat - Verlengde Passage (aansluitend bij onge veer de hol Lange Achterweg, bij Het Vrije Volk), over Broersveld, weer naar Broers- vest Daardoor, zo was de re denering, zou een aantrekke lijke concentratie van winkels ontstaan, die zijn uitstraling naar de rest van de binnenstad zou hebben. i Bij de behandeling door de gemeenteraad van het bestem mingsplan verklaarde de woordvoerder van een meer derheid van de PvdA-fraktie, dat hij de Verlengde Passage „als essentieel" voor de bin nenstad zag, de CDA zag het „als bijzonder waardevol" en de WD als „dringend noodza kelijk". Van de zijde van een minderheid van de PvdA en de PPR kwam echter fel verzet tegen de Verlengde Passage. De tijd heeft deze kleine groep gelijk gegeven, al heeft die tijd (te) lang geduurd. Wat waren dé voornaamste bezwaren? Realisering van een Ver lengde Passage zou realisering van een groot deel van de ge plande uitbreiding van het ■winkelvloeroppervlakte bete kenen. En deze geplande uit breiding was gebaseerd op verkeerde prognoses (zoals een bevolking van 90.000 inwo ners!) en onvoldoende afwe ging van waar elders in de stad winkels nodig zouden zijn of in stand moesten blijven. Zo speelde in die tijd bijv. de vraag over het winkelcentrum in Schiedam-Noord. Zou een volwaardig stadsdëelwinkel- centrum daar niet belemmerd worden door de geplande ont wikkelingen in de binnenstad? Zowel Gedeputeerde Staten als de Kroon hebben in hun reakties op de bezwaarschrif ten tegen het bestemmings plan erkend, dat de geplande uitbreiding inderdaad te groot was. In plaats van uitstraling naar elders in de binnenstad zou de Verlengde Passage juist kunnen bijdragen aan een af sterven van een deel van de binnenstad. Namelijk de win kels verderop de Hoogstraat (voorbij het museum). Een le vendige binnenstad vereist geen kleine omloop, maar een grote omloop, d.w.z. een route Broersvest - Hoogstraat - Lan ge Kerkstraat De Verlengde Passage zou een kostbare financiële zaak worden. Geld, dat beter ge bruikt zou kunnen worden voor veel urgentere zaken in de stad, vooral de stadsver nieuwing. Dit financiële argu ment heeft aan kracht gewon nen, omdat de toenmalige staatssekretaris Schaefer ge weigerd heeft de Verlengde Passage financieel te steunen. Dit vanwege het niet voldoen aan eisen van „soberheid en doelmatigheid" en de te ingrij pende wijziging van de ruim telijke struktuur van de bin nenstad. - Dit brengt mij tot een an der zwaarwegend argument, een historisch argument: de Verlengde Passage zou een on verantwoorde ingreep beteke nen in een al eeuwen bestaan de stadsstruktuur. Dit terwijl een ieder met de mond beleed en belijdt, dat wat over is van het historisch karakter be schermd en versterkt zou moe ten worden! Een detail in dit verband ter zijde: Destijds was de gemeen te niet gelukkig met plaatsing van het oude gedeelte van het Imeldapand (schippersinter- naat) op de monumentenlijst Dit had nl. de verwezenlijking van de Verlengde Passage kunnen belemmeren, omdat sloop dan moeilijker wordt Nu zijn er verzoeken van het bestuur van Imelda aan CRM om het pand van de monu mentenlijst te halen. Gelukkig heeft de gemeente dit verzoek nu niet ondersteund, al had ik zelf een negatief advies hier over aan CRM willen zien- Onduidelijk was hoe het door deze verkeerstrekker op geroepen autoverkeer ver werkt zou moeten worden. Dit inklusief het bevoorradings- verkeer. Nu doen zich al soms door het zgn middenstandswa renhuis chaotische toestanden voor op het Broersveld. Gezien de ontstellende wo ningnood in Schiedam zou ruimte beter benut kunnen worden voor woningbouw dan voor een onverantwoordelijke uitbreiding van de winkel vloeroppervlakte. In de bespreking van de „Notitie overwegingen gebied winkeldoeleinden" in de raadskommissie zijn een aan tal wezenlijke punten nog ter diskussie gebleven. Zoals bijv. de definitieve vestigingsplaats van de Hema en de eventuele vestigingsplaats van een derde warenhuis. Erkend is echter nu door allen, dat we het voor al in de kwaliteitsverbetering van ons winkelbestand moeten zoeken en niet in kwantitatie ve vergroting. Ook is erkend, dat door de in de notitie gedachte uitbreiding van het voor woningen be stemde gedeelte de Verlengde Passage is komen te vervallen. Sommige raadsleden erkenden dat met pijn in hun hart, ik met vreugde. Als partijen zich houden aan hun eerste voorlo pige uitspraken, dan is de Ver lengde Passage van de baan. En dat is een zegen voor de Schiedamse binnenstad en dus voor Schiedam. Al is deze ze gen dan wel erg laat gekomen. HERMAN NOORDEGRAAF woningen neer te zetten, afge zien van de kaalslag in de bin nenstad. Eerst moet er worden gesloopt Een reis naar Rotter dam zou daarom geen zin heb ben. Ten eerste weten de Schie dammers wel ongeveer hoe het in Rotterdam vordert, ten twee de heeft Rotterdam open gaten genoeg om te bouwen. Daardoor is het ook gemakkelijker om mensen bij renovatieprojecten te herhuisvesten. De raadsleden en ambtenaren bzochten afgelopen vrijdag de Amsterdamse Dapperbuurt de Spaamdammerbuurt Bickers- eiland, de Nieuwmarkt en de Zeeheldenbuurt Ook werd een bezoek gebracht aan het Ruim telijk ontwikkelingslaborato rium van Schiedam en het inte rieur van hotel Krasnapolski, alwaar de lunch klaarstond. In het ruimtelijk laborato rium worden maquettes op le vensgrote schaal gemaakt Voordat de plannen definitief worden vastgesteld, krijgen toe komstige bewoners daar eerst de kans om de indeling van de woning te beproeven. Velen ne men daarbij enkele meubeltjes mee om alles eens terdege te tes ten. Amsterdam heeft het ruimte lijk laboratorium overgehouden van een tentoonstelling. Met houten blokken is elk model woning na te maken. Ook voor de aannemers is het lab een hulpmiddel: Zij kunnen beter een prijs bepalen. Het laboraatorium, gevestigd in een oude synagoge, is tot nu toe een succes gebleken. Geen enkel nieuwbouw- of renovatie plan behoefde te worden bijge steld. Het houten-blokken systeem is vrij goedkoop. Directeur De Block van Gemeentewerken Schiedam heeft al laten weten, dat een dergelijk systeem ook voor Schiedam zeer nuttig is. Volgens hem vallen de kosten erg mee en zijn de voordelen groot In de verschillende renovatie buurten werden de raadsleden geconfronteerd met de onoplos baarheid van de te hoge huren. Vele mensen moeten na renova tie een huur betalen van 300 gul den, terwijl zij daarvoor nog slechts 100 gulden betaalden. De mensen krijgen wel huurge- wenning en indivuele huursub sidie en een bedrag van 3000 aan herhuisvestingskosten, maar op de lange duur blijven ëfe kosten te hoog. In de oude wijken wonen veelal de minder draagkrachtigen. Individuele huursubsidie behaalt ook niet altijd resultaat omdat sommi gen simpelweg te trots zijn om financiële steun te vragen. Op vele ramen zaten folders ge plakt met „Wij betalen geen huurverhoging". In de Dapperbuurt luisterden de raadsleden met open mond naar een relaas over tien jaar woningverbetering: een dienst stadsvernieuwing die groot scheepse sloop- en nieuwbouw- plannen wil doorvoeren aan de ene kant bewoners, die renova tie wensen aan de andere kant; de wethouder ertussen. In het begin van de zeventiger jaren hebben de bewoners, aange voerd door de actiegroep De Sterke Arm, moeten vechten te gen de plannen van de ambten aren: een absurde situatie, want" het is de gemeenteraad, die het beleid bepaalt. In Amsterdam was dat toen niet het geval.' Zelfs de wethouder werd ge mangeld door zijn diensten. Mensen moesten van de ene op de andere dag hun huis uit om dat de slopers plotseling voor de deurstonden. Na vele rellen in de Dapper buurt kregen de bewoners hun zin: er zou gerenoveerd wórden- en alleen de slechtste blokken zouden worden vervangen door nieuwbouw. Het gebeuren in de Dapperbuurt betekende voor de stadsvernieuwing in Nederland de ommekeer: van Bijlmerko lossen naar aangepaste bouw. Wat opviel in de Dapperbuurt was de rommel. Na de sloop blijft het vuil vaak liggen en open plekken worden als open baar vuilnisvat gebruikt Vele bewoners ergeren zich daaraan en alleen daarom ontstaat er ai een vertrek uit de buurt Sinds enige tijd bestaat er een kun stenaarsgroep, die de zijgevels voorziet van houten planken met een leuk verfje om de buurt nog een beetje aantrekkelijk te houden. Het blijft echter een lapmiddel. Schiedam kreeg de raad mee om bij sloop meteen de rommel op te ruimen en voor de kale delen tijdelijke oplossingen te zoeken. Een andere aanbeveling was te waken voor het gevaar van de eentonigheid in de wijken. „Be wonersinspraak moet", zo werd uiteraard gesteld, ..maar kijk uit!" Veelal is het zo, dat de be woners gehecht zijn aan de be staande structuur van de stra ten. Deze zijn vaak erg saai: lange, dichtgebouwde straten, zonder een stukje groen, In Am sterdam hebben ambtenaren de mensen willen overtuigen van de noodzaak van variatie: hier en daar een bioksgewijze opstel ling met een binnentuin in geval van nieuwbouw. Het mocht ech ter niet baten. t Op Bickerseiland werdeen complex van 18 woningen ge toond, dat door de bewoners zelf was ontworpen. Het bouwsel is in strijd met de bouwverorde ning, omdat de woningen te dicht op elkaar staan. Daarbij komt nog, dat men de slaapka mer alleen kan bereiken via de keuken: in Nederland mag dat niet Bickerseiland was in eerste instantie bestemd voor de bouw van kantoren. Alle woningen zouden moeten verdwijnen, maar door actie van de bewo ners is dat bestemmingsplan veranderd. Deze inspanningi toont wat er voor mogelijkhe-* den liggen: bewoners verande-,' ren niet alleen een bestem-, mingsplan, ze zien tevens kans; om woningen te bouwen, die! eigenlijk nooit gebouwd hadden, mogen worden. Het hangt af- van de bereidwilligheid van een' gemeentebestuur en wat betreft Schiedam: „Wij zijn verder met de inspraak", aldus Zijdeveld. O] teav reet i banl heti zeve ling ininini S Sfrv O AMBULANCE, tel. 269290. ARCHIEF Korte Haven 33, tel. 266727; openingstijden maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.15 uur en van 13.15 tot 17 uur; elke eerste en derde woensdagavond in de maand van 19,30 tot 22.30 uur. O BRANDWEER, tel. 264848. BUREAU VOOR RECHTSHULP gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12, tel. 264356. Spreekuur: maandag, dinsdag en donderdag van 14 tot 16 uur. e DIERENAMBULANCE Mobiele EHBO-dienst voor dieren. Alarmnum mers: 357559 en 356388, 24 uur service. C GEMEENTEWERKEN Indienen van klachten is mogelijk per brief aan het adres: dienst gemeente werken, Emmastraat 1 of postbus 61; per telefoon afdeling riolering en be strating, tel. 377300 of 260500, toestel 231 van 8 tot 16.30 uur; tel. 268578 na werktijd, alleen voor spoedeisende zaken. Af deling plantsoenen, tel. 154605, van 8.30 tot 10 uur en van 13.30 tot 14.00 uur; teL 707567 na werktijd, al leen voor spoedeisende za ken. Algemene begraaf plaats, tel. 711222 van 8 tot "16.30 uur. Afdeling techni sche werkplaats, tel. 268280. Afde'ling onder houd gebouwen, tel. zeuatrt of 260500, toestel 279. GEZINSVERZORGING Lange Haven 145, tel. 732800. KRUISVERENIGING Mesdaglaan 6b, tel, 266264. LENTEBUS Aangepast vervoer voor mensen met een rolstoel of die moeilijk ter been zijn. Bestellen/reserveren, tel. 730831. MAATSCHAPPELIJK WERK Broersveld 142, tel. 731033 of 731485. Open alle werk dagen van 9 tot 17.30 uur. OPENBARE BIBLIOTHEEK Centrale bibliotheek, Lan ge Haven 131, teL 267877; filiaalvéstigingen: Willem Andriessenlaan 75, tel. 708320; Lorentzlaan 10, tel. 153674; vm. Mastenbroek kleuterschool. Mgr. No- lenslaan 99a; Leliestraat 10, tel. 267981; Dr. Wibaut- plein 219, tel. 708001. jeugdbibliotheek. Korte Haven 29, tel. 266566 en Ro- saschool, Korte Singel straat 53. ©POLITIE, tel. 260760. Alarmnummer 264666. ©RECHTSWINKEL Broersveld 140, tel. 730308. Spreekuur: iedere woens dag van 14 tot 16 uur (te vens telefoondienst), iede re donderdag van 18 tot 21 uur. Wijkcentrum De Be ver, Van Beverenstraat 40. Spreekuur: iedere tweede en vierde dinsdag van de maand van 19 tot 21 uur. ©SAMENLEVINGS OPBOUW SCHIEDAM-NOORD Willem Andriessenlaan 77, tel. 702207. SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP/VVV Overschiesestraat 1, tel.' 266000. SOCIAAL RAADSMAN Spreekuren dinsdag van 9 tot 11 uur in het kruiSge- bouw, Bachplein, tel. 706177; dinsdag van 18.30 tot 19.30 uur en vrijdag van 9 tot 12 uur, Broers veld 140, tel. 269957. STEDELIJK MUSEUM Hoogstraat 112, tel. 269066.. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur; zondag van 12.30 tot 17 uur. ©TECHNISCHE BEDRIJVEN Dwarsstraat 42, tel. 264980. Storingen gas en water, tel. 265333. Storingen elek triciteit, te!. 261700. ©TELEFONISCHE HULPDIENST Tel. 731161. Dag en nacht bereikbaar. Voor hen ij* i geestelijke en sociale nood.- WARME MAALTIJDEN Dienstencentrum 4 Molens tel. 705500 ©WERKLOZENPROJECT DETRECHTER Broersvest 107, tel. 265255. f Ontmoetingsruimte Over* schiesestraat 44, tel. 263569. j s jf, IsiX--,!** - -

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 6