Omze sectoren KORTING OP AOW WORDT f 6 SCHOON Koffie-met-hormonen bezorgt man borsten De Beurs Eigenhandig is open. Unifillers toch slachtoffer van aanslag? Frans consulaat in Amsterdam even bezet Diefstal op bestelling ff<-( lieer Limburgse wijn wordt lekker Ethiopische kinderen moeten naar Cuba Voor uw Peugeot naar: 10t/m18 november Pfooy 'Rotterdam. Van Stipriaan zwaar gewond bij botsing Wij een abonnee, u een unieke handdoek. i 1 I I I HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Oppositie:woordbreuk9 Koud en nat Parlement sluit voor één keer de deuren Ertstanker opgegeven Zaterdag 10 november 1979 34c jaargang no. 9929 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN MAAG Vakbeweging en oppositiepartijen vinden dat het kabinet woordbreuk pleegt door de rem op de sociale uitkeringen een heel stuk harder aan te trekken dan die op de Ionen. Q) Zie verder pag. 4 en 17. HpiKil IMtK'* Fotografen en journalisten wachten bij de poort van het Amerikaanse ambassade complex in Teheran. Ze worden alleen - na gefouilleerd te zijn toegelaten voor persconferenties. (Van onze redactie buitenland) WENEN/WASHINGTON/TEHERAN - In Wenen heeft de Iraanse zaakgelastigde Mohammed Abed Na- vandi gesuggereerd dat de gijzelaars in de Ameri kaanse ambassade te Teheran wellicht zullen worden vrijgelaten als de sjah de Verenigde Staten verlaat. Wel zouden dan zijn Amerikaanse eigendommen moe ten worden overgedragen aan de Iraanse regering. ABONNEÈ-SÊRVICË voor direkte bezorging ma. l/R) vr. van 16.30-19.00 uur zaterdag tra» 900- 16.00 uur De wijnoogst in Zuid-Lim burg lijkt dit jaar bijzonder goed te gaan worden. „On danks de vele regen hebben wij hier rond Maastreech niks te kla gen", aldus de Limburgse imjnboer Van Hulst Ook over hulp bij de pluk niets dan .lof. ROTTERDAM - De Nederlander houdt de hand op de knip. De de tailhandel merkt dat in veel sectoren duidelijk minder gekocht wordt dan een jaar gelrden. De grote groei in de omzetten van de winkels is eruit. De omzetgroei was in de eerste acht maanden nog maar drie procent, tegen acht procent in dezelfde periode van het vorig jaar. De mensen gaan de loon matiging langzamerhand in hun portemonnee voeien en kiezen zorgvuldig de secto ren uit waarop ze gaan be zuinigen. Tegelijk met de •dalende kooplust komen de cijfers over de prijsstijging, die met 0.7 procent de afge lopen maand weer groter was dan in de paar maanden daarvoor. Automobielbedrijf Willem Bree Zoon BV. Veel nieuws over doe-het-zelf materialen en-gereedschappen, woningverbetering, woningonderhoud, energiebesparingbinnen- en buitentuinen nandwerken, handenarbeid, modelbouw, hobbies. Grote sanitairpresentatie Trein toegangsbewijzen op vele stations. De beurs is open van 11.00-17.00u en 19.00-22.3Gu. Zat.en zon. 1i.Q0-17.00u. TYRUS - De Neder landse Unifil-sergeant die gisteren in Zuid-F.iba- non werd gedood toen de truck waarin hij zat op een landmijn reed, lijkt het slachtoffer te zijn ge worden van een regel rechte aanslag. Het inci dent vond plaats op een weg die voornamelijk door VN'-voertuigen wordt gebruikt. naam. .W^- Stuur Het Vnje Volk naar: O I Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder I postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, £3000 VB Rotterdam. J Soort abonnement, o kwartaal O jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vnje Volk eerst nog 2 weken I gratis Als beloning stuurt u die mooie, exklusteve handdoek toe aan: Adres: Kleur* o rood o brum o blauw O groen {s.v.p, de gewenste kleur aankruisen) k 1 V»* HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Wtthstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Van solidariteit en volledige koppeling van lonen en uitke ringen is op deze manier geen sprake meer, aldus de woedende reacties op het gisteren versche nen wetsontwerp hierover. Het CDA is in grote lijnen te vreden. De werkgevers vinden de kortingen niet ver genoeg gaan. Extra verontwaardiging heerst vooral over het verschil dat het kabinet wii gaan maken tussen nieuwe en bestaande uit keringstrekkers. Nieuwe uitke- ringstrekkers gaan in één klap tiaar het niveau waar bestaande (Uitkeringen een paar jaar de tijd voor krijgen. Komend jaar loopt die kloof tussen beide (groepen zelfs op tot verschillen tussen de zes en de 120 gulden. Bestaande uitkeringstrekkers krijgen tegenover hun korting kotnend jaar een toeslag. Die ts Ibedoeld om de koopkracht voor de laagste uitkeringen over 1990 op peil te houden. De allerlaag ste, de minimum-uitkeringen, kunnen er daarmee volgens het kabinet nog 0,3 procent op voor uit gaan. Voor de jaren na 1980 kan die koopkracht echter niet worden gegarandeerd en zullen de toe slagen geleidelijk moeten ver dwijnen. „Veel hangt dan af van het herstel van de economie", aldus minister Albeda en staats secretaris De Graaf (Sociale Za ken) in hun toelichting. De on duidelijkheid over die fase doet volgens vakbeweging en opposi tie echter vrezen dat reële te ruggang in koopkracht voor grote groepen uitkeringstrek kers dan onvermijdelijk het ge volg is. De kortingen hebben op 1 ja nuari onder meer tot gevolg dat iemand met een AOW-uitkenng zes gulden netto per maand minder in handen krijgt dan zonder dit ontwerp. Iemand met een modale WAO-uitkering gaat er vijf gulden per maand op achteruit, terwijl iemand met de maximale WAO negen gul den minder in handen krijgt, dan zonder deze wetsvoorstellen het geval zou zijn. Klanten houdlen hand steviger op knip Amerikam m vrij als sjah VS vertaal? (Vaa een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Zesen twintig leden van de anti militaristische actiegroep Onkruit hebben gistermid dag ongeveer een uur lang het Franse consulaat aan de Amsterdamse Vijzelgracht bezet. Op verzoek van de consul haalde politie de jon gelui uit het gebouw. De ac tievoerders. die zich niet verzetten, werden naar het hoofdbureau van politie ge bracht en later vrijgelaten. De actie kwam voort uit soli dariteit met de bezetters van de Belgische ambassade in Parijs. Deze ambassade wordt sinds donderdag bezet door Franse dienstweigeraars, die politiek asiel in België willen. Belgie heeft dit asiel tot nu toe gewei gerd. De Parijse politie, die na de bezetting naar het ambassade gebouw was gekomen, heeft GOOR - De rijkspolitie in Goor (Ov.) heeft meer dan twin tig mensen aangehouden, die hebben bekend regeimatig auto onderdelen op „bestelling" te hebben g^tolen op parkeer plaatsen L^Relo en Zutphen. De ve -lachten zijn vooral af komstig uit Zutphen en werkten in groepen van wisselende sa menstelling. Zij wisten precies wat er ge stolen moest worden omdat te voren hiervoor „bestellingen" waren binnengekomen. De poli tie verwacht de komende dagen nog meer arrestaties te kunnen verrichten. Bijna alle verdach ten zijn inmiddels weer vrijge laten. zich gisteren teruggetrokken. Als de jongelui vrijwillig het pand verlaten, zullen zij gear resteerd noch vervolgd worden, zo is hun verzekerd. Onkruit wil met de actie in Amsterdam ook wijzen op mili taristische trekjes in Frankrijk, zoals blijkt uit de betrokkenheid van Franse strijdkrachten in Zaire en Tsjaad, aldus een woordvoerder van de actie groep. uitdrukking gegeven aan haar Tot nu toe hebben de bezetters van de ambassade - gesteund door de ayatollah Khomeiny geeist dat de Amerikaanse rege ring de aan kanker lijdende sjah uitlevert aan Iran. President Sadat van Egypte heeft president Carter aangebo den de sjah e.i diens gezin in zijn land op te nemen. De sjah verbleef al enige tijd in Egypte nadat hij door de aanhangers van Khomeiny het land was uit gezet Sadat noemde de bezet ting van de Amerikaanse am bassade m Teheran en de eis om de sjah uit te leveren „een mis daad tegen de islam". De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren diepe bezorgdheid over de ge vangenneming van het diplo matieke personeel m Teheran en erop aangedrongen dat de gijzelaars onmiddellijk worden vrijgelaten. Radio Teheran meldde gister avond dat de studenten die de ambassade bezet houden, be middelingspogingen van Syrië en Pakistan hadden afgewezen. Een drie man sterke delegatie van de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO werd niet tot het ambassadecompiex toegela ten. maar was wel in staat te spreken met een vertegenwoc r- diger van de bezetters. De bemiddelingspogingen van de PLO worden gesteund door verscheidene ambassadeurs van mohammedaanse landen, onder wie de Turkse gezant Turgut Tut urnen. Vele anderen hebben aange boden te bemiddelen, onder wie oud-wereldkampioen Moham med All en de paus. Veel bewolking met regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Middagtempe.aturen hooguit zeven graden. Koude nachten. Veel wind uit westelijke rich tingen. iinov Unw ton op ondrr WJ52 orKfcr i&M maan cp ondtf* 23,44 13 51 maan op onder 1119 UTRECHT - Een plat telander (60) komt on lang bij een chirurg met okselklachten. Bij het on derzoek valt het de spe cialist op dat zijn patient mag bogen op een paar stevige borsten. Gebruikt hij medicijnen? „Nee, ik heb die dingen al meer dan tien jaar. Waar ze vandaan komen? Geen idee" Zijn echtgenote, bij het onderzoek aanwezig, wenkt de chirurg terzijde en begint te fluisteren. „Sstt. Mijn man weet van niks. Op advies van de huisarts doe ik wat in z'n koffie. Hij was sexueel namelijk noga! veel eisend, begrijpt u wel?" Voor informatie over adreswi) zigmg, betaling vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vri|dag Bij navraag blijkt de huisarts van niets te we ten. Hu zal eens informe ren bij zijn voorganger. Die blijkt inderdaad twaalf jaar geleden de vrouw („Dokter, mijn man wil veel te vaak. Help!") oestrogenen (vrouwelijke hormonen) te hebben verstrekt. „Doe dit maar in zijn koffie, dan houdt het wet op", luidde het medisch ad vies. Als de tabletjes op wa- ici, kreeg ze volautoma- tiehe weer nieuwe, jaar in-jaar uit. Het rondbor- aiige verhaal staat in de rubriek „praktijkperike len" van hel artsenblad Medisch Contact BELGRADO - Ethiopië stuurt al enige jaren kin deren naar Cuba voor on derwijs en een „revolu tionaire opleiding" zo is gisteren door het Joego slavische persbureau Tanjung onthuld. Nog donderdag zouden 1200 kinderen uit Ethiopië naar Cuba vertrokken zijn. Bij het afscheid was de Ethiopische machtheb ber Mlengistu Haite Ma rian aanwezig. Onlangs is bekendge maakt dat duizenden kin deren door het linkse be wind in de republiek Congo naar Cuba zijn ge stuurd. De regering in Havanna betaalt de jaren durende opleidingen. (Van onze soc.-eeon. redactie) Bezuinigd wordt nog met op de aankoop van auto's. De omzet m nieuwe auto's steeg nog met zeven procent Door de beper king van de mogelijkheid om geld te lenen (het comsumpticf krediet) za! snel ook het kopen van auto's minder worden, ver wachten consumentenkringen Nu bezuinigen de mensen at we! op autoreparaties en op onder houdsbeurten De mensen zoeken meer hun toevlucht tot postorderbedrij ven. Die boekten omzetten van 12 procent hoger dan vorig jaar. kennelijk omdat men verwacht daar goedkoper uit te zijn In alle andere sectoren ziet men veel kleinere omzetgroei. In de winkels voor voedmgs- en genotmiddelen is de stijging van de omzet 2 procent, terwijl die vorig jaar nog 6 procent w as. Bij de duurzame consumptie goederen is de stijging 3 procent, tegen vorig jaar 8 procent De warenhuizen zagen hun omzet groei zakken van 7 procent vorig jaar tot 4 procent nu De schoenenwinkeLs noteer den een omzetgroei van II pro cent tegen vong jaar nog liefst 17 procent en de textielwinkels 3 procent nu tegen 8 procent nu De bezuinigingen op de direc te aankopen zijn mede te ver klaren. aldus een medewerker van Konsumenten Kontakt, uit het feit dat de woonlasten (huur. gas, belasting) wel fors omhoog gaan, terwijl de totale koop kracht ongeveer gelijk blijft Alle lonen gaan op I januari omhoog met 25 procent. Dit is de compensatie voor de prijs stijgingen van half april tot half oktober dit jaar. (Van onze pariemen ts redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer gaat bin nenkort voor een keer achter gesloten deuren vergaderen. De reden dat het parlement wil verga deren zonder pers en pu bliek u> dat besloten moet worden over het al of met openbaar maken van notulen van een geheime vergadering tn 1946. Die vergadering ging over de na-ooriogse grenscorrecties tussen Nederland en West- Duitsiand. De historicus prof Duynstee wil die notulen zien voor een boek dat hij aan het schrijven is over de ge schiedenis van het kabi net Beel ('46-'48). Die speciale vergade ring in 1946 was een zoge heten 'comité generaal', en m de reglementen staat dat over openbaar making van de notulen van zo'n vergadering al leen maar achter geslo ten deuren mag worden beslist. De enige twee nog le vende sprekers in de be treffende vergadering hebben al gezegd geen bezwaar te hebben tegen openbaarmaking van de notulen daarvan Zcxwthofuiaat 71 Rotterdam Tel. 010-6)9122 Motontntf 2)-27 Rotterdam (Z) Tel 010-804)11 (Van een onzer verslaggevers) De mijn was geen 'vergeten blindganger' zoals aanvankelijk werd aangenomen, maar moet daar welbewust zijn neergelegd in een papieren zak Dicht bij de pi-iats van de veronderstelde aanslag is een tweede anti tankmijn gevonden, eveneens in een papieren zak. Nog met dui delijk is, wie de mijnen heeft geiegd In het verleden zijn zo- wei door toedoen van Palestijn se guerrillastrijders als doo, le den van de christelijke milities van majoor Huddad onder de VN-vredesmacht slachtoffers gevallen Bij de ontploffing werd de 22-jange dienstplichtige soldaat A J Darr.ra uit Eindhoven ge wond. Hij brak zijn linkerbeen en liep nog enkele kleine ver wondingen op Hij is overge bracht naar het Umfii-hospitaal m Nakoera Zijn toestand is re delijk. zo liet Defensie weten. Op het moment van de explo sie reed de 3-tonner op de kust weg ten zuiden van Tyrus op de grens tussen de Nederlandse sector en de enclave van Had- dad. De 3-tonner werd volko men vernield. Drie Nederlands# soldaten achterin kwamen met de schrik vrij Met de dood van de Neder landse sergeant zijn er smds de komst van de Unifii m Zuid-Li- banon 32 militairen gesneuveld. Het Nederlandse detachement verloor sinds het op 10 maart ac tief werd drie militairen. Het aantal Nederlandse gewonden bedraagt tot nu toe elf. BREDA - Vara-radiopresen- tator Henk van Stipnaan is gis termiddag bij een verkeerson geluk op njksweg 16 bij Rijs- bergen in Brabant ernstig ge wond geraakt Zijn echtgenote, mevr. E. van S'ipnaan-Thenisse kwam bij het ongeluk om het le ven. De auto die Van Stipriaan bet- stuurde, botste door nog onbe kende oorzaak met de lmker- voorzijde op een vrachtauto, die op de vluchtstrook stond met een mankement. Van Stipnaan is opgenomen m een ziekenhuis. OSLÖ - De Noorse erïstankcr Berge Vanga is door de rederij opgegeven nadat de Noorse red dingsdienst gisteren wrakstuk ken had gevonden van de m het zuiden van de Atlantische Oceaan er miste tanker van 227 OOO ton. De Berg»- Vanga, die 40 be manningsleden had, was 24 ok tober uit Brazilië vertrokken naar Japan met 190000 ton ijze rerts. Er was geen radioverkeer meer na 29 oktober. Op 2 no vember begon een uitgebreide speuractie, die tot gisteren mets opleverde. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie. lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de iOO-janqe Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Adres Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast we! iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wet ts) uw naam opgeven? Da s geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu- ren rood, bruin. blauw of groen. Het formaat ts SObtjiOOcm En de kwaliteit die is uitstékend! INaam. - - Postcode Plaats:

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1