Schiedam Noord Drie auto's botsen Wethouder'zal nog eens Iqken Plaats open jongeren- centrum nog onzeker •iri Telekynie Feessie9 Opnieuw 'Schiedam rond de Eeuwwisseling' Nieuwe cursussen in 'de Trechter' m JËilÉliilt" m wc&i Auto's mikpunt van diefstallen n* ïm ZATERDAG 10 NOVEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Bewoners van Schiedam- Noord heb- en een Werkgroep Jeugdwerk opgericht om eindelijk ens iets voor de jeugd in de slaapwijk te organiseren, üij zijn het meer dan zat, dat er in de wijk helemaal tïets anders is te doen dan rondslenteren in de kelders van de nats. De werkgroep bestaat uit acht mensen van Wijkver- bniging Groenoord, de Bewonersvereniging Woudhoek pn mensen die de disco-middag iedere week organise- so. Verder hebben twee losse medewerkers zich in de verkgroep genesteld. ïangmaker Etndelijk xoordt er wat gedaan voor de jeugd in Schiedam Noord. De slaapwijk Groen oord. De werkgroep jeugd slechts kan rondslente ren. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Wethouder Herman Posthoorn en le den van commissie Vorming en Recreatie gaan eerst een kijkje nemen, eer zij een besluit nemen over de plaats van het te bouwen Open Jongerencentrum. Het was de bedoeling om het gebouw vlak bij station Nieuwland neer te zetten, maar de bewoners van Bij dorp willen het centrum vlak bij de sporthal geplaatst zien. "T Niet gelukkig Verkeersoverlast Praten ■^SÉSsË De gelukkige Steve Brewster naast Rijnmond-direc teur Post van der Burg, die samen om het hardst aan het oei-oeïen zijn! #p§lli -TZVÏ feisgs wmm Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Het boek "Schiedam rond de eetiwfsseling" is weer in de boekhandels verkrijg baar. De vraag naar het werk van Hans van der Sloot blijkt zo groot, dat de uitgever heeft beslo ten een derde druk uit te geven. "Schiedam rond de eeuwisseling" schetst de moeilijke jaren waarin de stad zich ongeveer 80 jaar geleden bevond: de strijd tussen de bran dersknechts, de teruggang van de Brandersin- dustrie en de daarmee gepaard gaasde verande ringen in het dagelijks leven. Het verhaalt verter over al datgene wat Schie dam in deze jaren rijk was: de kermissen, de brandweer, het badhuis, de branderijen, de ficts- scbool, het openbaar vervoer en de vele stadsbe- tuurden». Het boek bevat talloze afbeeldingen van gebouwen en piekjes die allang verleden tijd zijn. 1 Wie onder de ouderen herinnert zich niet het le gendarische hotel Beyersbergen of de Officieren- tuin? Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Het pro ject voor Mensen Zonder Werk, de Trechter, start deze maand met nieuwe activiteiten. Jfoi het afge lopen half jaar is geble ken dat de mensen be hoefte hebben aan gerich te activiteiten." Volgens Hans Vertinde, één van de organisatoren, is het enigszins afgelopen met de vrijheid-blijheidsfeer in de Trechter „maar als de mensen iets anders willen doen, dan kan dat natuurlijk altijd.** C De ontmoetingsruimte voor mensen zonder werk De Trechter breidt de activiteiten uit. W erkgroep gaat indelijk wat doen oor de jeugd SCHIEDAM - Bij een aanrij- "ding op de Burg. van Haaren- laan zijn gistermorgen drie auto's flink beschadigd. Een vierjarige inzittende klaagde na afloop over pijn in de nek en werd voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Het ongeluk werd veroorzaakt door een ongelukkige manoeu vre van de 64-jarige A. L. uit Schiedam. Hij kwam met zijn auto dwars op de weg te staan bij een poging om de Parkweg m te rijden. De 20-jarige C. D. J. van K. kon hem niet ontwijken. Een achteropkomende automo bilist reed tegen zijn wagen aan. Voor de jeugd in de leeftijd an zes tot twaalf jaar wil de .erkgroep onder andere ban- en arbeid, sport en spel. expres emiddagen. uitstapjes en film- 'oorstellingen organiseren. Ook ienken de werkgroepleden aan indertheatervoorstellingen, flets- en speurtochten. Als startdatum is 12 december pastgesteid. maar de werkgroep kan niet beginnen zonder de steun van vrijwilligers. Zij is op [iet ogenblik bezig om vooral en zonder werk over te ha len mee te werken. Het rijk peeft de mogelijkheden voor verfdozen om vrijwillige arbeid verrichten verruimd. Zij hoe pen niet bang te zijn om hun iitkenng te verliezen, een onte- bte angst die vele werklozen kr toch var» weerhoudt om hun iiensten aan te bieden. De werkgroep is sinds de zo- ervakantie al bezig om iets Iran de grond te knjgen. Sinds 1 pktober heeft zij de beschikking ver een beroepskracht, Yvonne jtvelman. Door een speciale geiing van het ministerie van ÏM kon zij snel worden aan- etrokken. Het nadeel van de geling is echter, dat zij maar or één jaar is aangesteld. Daarna zaï de werkgroep de ritjes zelf moeten doppen, ifvonne zal de zaak in gang eten zetten, opdat de vrijwil ligers het werk ingewerkt - ruien overnemen. De werkgroep is samen met de eroepskracht hard bezig om bij gemeente Schiedam een artsubsidie los te peuteren ivoor het jeugdwerk. De echte gangmaker van het ugdwerk in Noord is de Stich ting Samenlevingsopbouw chïedam-Noord. Opbouwwer- Jfos van der Ligt zegt: JEr stonden at wat langer plan nen bij de mensen om iets te gaan doen, maar het wilde niet snel uit de verf komen. WIJ drongen er bij hen op aan om het dan eindelijk vorm te geven. Nu is het er dan van gekomen!" Yvonne Heuvelman zegt over de te verwachten activiteiten: „In december willen we begin nen met een groep handenar beid. Dat wordt een soort instuif voor de kinderen van zes tot twaalf jaar. Waar we dat gaan doen, weten we nog niet, want er is in Schiedam-Noord een ontzettend gebrek aan zalen. Een groot deel van mijn werk bestaat nu al uit het zoeken naar ruimte. Tot en met mei bestaat het programma uit sport en spel. excursies, bingo, puzzeltochten en kindertheatervoorstellin gen", zo kondigt Yvonne verder aan. „Voor sport en spel zullen we onze toevlucht moeten ne men tot de buitenlucht, want ook daarbij speelt het gebrek aan zalen Vo.gerts Yvonne kunnen de bewoners van Noord iedere za terdagmorgen een bingo en een poppentheater verwachten. Om de week staan excursies ge pland. In ieder geval worden bezoeken gebracht aan een bier brouwerij en het Rotterdamse museum De Dubbele Palm boom. „Na september van het vol gende jaar gaan we het pro gramma uitbreiden", zo zegt Yvonne verder, „want dan komt het Wijkcentrum gereed Van de zaalproblemen zijn we dan af en het leegkomende gebouwtje van de bibliotheek willen we gaan gebruiken als eigen onderko men voor de jeugd van twaalf tot zestien jaar Het enige wat we die nu kunnen bieden is elke maand een filmvoorstelling". Het gebruik van dat pandje is nog slechts ven idee van de werkgroep. Er is nog met over- legd met de directie van de bi bliotheek. Toch heeft Yvonne goede verwachtingen. Op de vraag of er tot en met mei 1980 niet meerdere activitei ten voor die groep in het pro gramma zijn in te passen ant woordt Yvonne: „We kunnen moeilijk met alles tegelijk be ginnen. Het is trouwens inge wikkeld om voor die groep iets op te zetten. We hebben daar vrijwilligers voor nodig. Enige tijd geleden hebben we via affi ches al een oproep gedaan, maar niemand beeft nog gereageerd. Er zit niets anders op dan te wachten!" Wlï De bewoners zijn bang. dat de jongeren verkeersoverlast ver oorzaken, indien de gemeente het eerste plan doorzet Zij vre zen tevens aanslagen op volks tuintjes Tijdens een commissie vergadering voor Vorming en Recreatie, een maand geleden, deden zij hun kritiek uit de doe ken. Gemeentewerken zou on derzoeken of hun alternatief kans van slagen had. Dat onder zoek is nu afgerond en de con clusie luidt dat bouw naast de sporthal technisch wel mogelijk LS De commissie voor Vorming en recreatie toonde zich deze week ruet erg gelukkig met het pian van Bijdorp. Wethouder Posthoorn vond dat een Open Jongerencentrum naast de sporthal te dicht op het fietspad zou staan, dat het te dicht tegen de brug over de Poldervaart aan zou komen en dat het land schappelijk gezien geen fraaie zaak zou zijn. Zijn belangrijkste tegenargument was wel de in. dat geval langwerpige vorm van het gebouw. Een woordvoerder van de werkgroep Open Jongerencen trum toonde datzelfde bezwaar. „In een langwerpig gebouw moeten we alle ruimtes naast el kaar plaatsen. Op die manier kunnen we geen overzicht op de zaak houden." Posthoorn vond verder, dat een lokatie bij de sporthal de Bijdorpers nog meer verkeers overlast zou opleveren, dan het door de gemeente voorgestelde plan. Leden van de commissie dron gen eropaan om nog eens met de wijkbewoners te gaan praten, want de gevreesde gevolgen zouden kunnen worden verhol pen met een hek om de volks tuintjes en de afsluiting van het fietspad. De commissie toonde zich ver der bevreesd over de dreiging van de wijkbewoners om vele bezwaarschriften tegen het plan van de gemeente in te gaan die nen. „Dat zou de bouw ernstig kunnen vertragen", zo rede neerde men. Wethouder Posthoorn zei. dat dz commissie zich daar niet door uit het veld zou moeten laten slaan. „Daarop kunnen we onze besluitvorming met funderen", zo zei hij. „Ik wil nog wel eens gaan platen. Daarna moeten we de knoop echt doorhakken -<* j SIM W Het is even stil geweest rond de oei-oei-rage. Maar het was slechts eer» stilte voor de storm, Oei- oei is nu echt in alle hevigheid losgebarsten en mensen als Frits Motsen, Di Wesseli, Ge rard Verborg en ik kunnen ons nu achter de schermen terug trekken. Want het grote pu bliek is geheel in de ban geko men van de telykinetische krachten, die zoals u weet. uit de oertijd stammen. Leerlingen van de Techni sche Schoot Charlois van de Rotterdamse Huismanstraat, hebben maar liefst 600 oei-oei- machientjes gemaakt, De Dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond had een prijs uitgeloofd voor wie nu het beste werkingsprincipe van de machine zou uiteenzet ten. Steve Brewster (13> gaf vol gens de jury de meest bevredi gende werkwijze. Hij schreef: „Door het strijken met een hard voorwerp over de inke pingen in het stokje ontstaan de trillingen. Door de dem ping, veroorzaakt door druk van de duim tegen een zijkant van het stokje, worden sommi ge trillingen versterkt en an dere verzwakt. Het propellor- tje gaat hierdoor naar links of rechts draaien. Hoe lichter de propeller, hoe hoger de snel heid en hoe vlugger de propet- ior van richting zal verande ren." Steve kreeg uit handen van DCMR-directeur ir. P. A. R, Post van der Burg een T-shirt uitgereikt met de roodkope ren-Rijnmond-kloek en een soaarpot. Inmiddels, zo heb ik verno men. zijn oei-oei-T-shirts ge maakt. en oei-oei-zoutjes. zijn schepen er naar genoemd en wordt in het uiterste geheim gewerkt aan een machine die voorgoed alle energie-probl- men zai oplossen. De telekynie staat voor niets! W Op de chique Kmhngse Piaslaan tn Rotterdam ontstond 's avonds laat een grote consternatie Twaalf spiksplinternieuwe auto's die op dezelfde dag nog een mooie poetsbeurt hadden gekregen van hun trotse eigenaren, he pen flinke deuken en schram men op. Een automobilist, had te laat een vluchtheuvel midden op de weg opgemerkt en maakte noodgedwongen een zwenk naar rechts. Daarbij knalde hij tegen een dozijn geparkeerde wagens op die langs de weg ge parkeerd stonden. Nou, dat bracht iaat teweeg by al die dure kuizen m Kra- h igen. Geschrokken en lamen terend kwamen tan alle kan ten de BMW-, Mercedes- en Bent ley-eigenaren aanrennen. Ze klaagden steen en been: M'n wagen! M'n mooie wagen, O jee, helemaal in de pram,"zo- werd van alle kanten geroepen. Een wat minder materialisti sche vrouw liep echter op de bestuurder af die de ravage had veroorzaakt. Het was een keu rig heertje die sip onderuit ge zakt achter hel stuur van zijn luxe Peugeot zat De vrouw trok het portier van de wagen open en vroeg zorgzaam: "Heeft u zich be zeerd?" Het heertje schudde meewar- rig het hoofd. Aan zijn witte gelaatstrekken te z.en was hij duidelijk geschrokken. De vrouw vroeg weer belangstel lend: "Bent u soms in slaap ge vallen?" Achter het stuur vandaan klonk nu bedeesd uif de mond can het mannetje: "Nee meis sie. neemeisste, een feessie!" Inderdaad kon zij nu een aardige alcoholwalm ruiken. Inmiddels was ook de politie al gearriveerd. De zorgzame dame kon ech ter een licht gevoel van mede lijden voor het keunge, ietwat beschonken, heertje met onder drukken. Zij vroeg hem: "Zal ik snel een kopje thee mor e brengen?" Tot haar grote verbazing ant woordde hij: "Nee meissie. lie ver een borreltje, meissie'" Waarop een toesnellende agent, dte het hele gesprek had gehoord set: "Meneer, uw fees- sie gaat nu pas goed beginnen. We zullen thans beginnen met het onderdeel ballonnetje-bla zen!" Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Auto's vorm den afgelopen donderdagnacht het mikpunt van inbraken. Van vier wagens werden de portie ren geforceerd. De buit bestond uit radiocassetterecorders en ra dio'sV Uit de auto van de 22-jarige J K. werd een autoradio ont vreemd ter waarde van 375 gul den. De wagen stond geparkeerd op de Burg. van Haarenlaan in de Klaas Katerstraat werd utt de auto van de 19-jarige W. A. Z. een cassetterecorder gesto len. Deze was 200 waard Een koffertje met cassettes en een autolamp vormden de buit bij een inbraak in de wagen van de 22-jarige J C. A P.. wat een waarde had van ongeveer 100 gulden. Uit de wagen van de 32-jarige R. G, H. werd tenslotte een autoradio weggehaald ter waar de van 75. WAO-ers, WW'crs, WWV'ers, en AOW'TS dm <k" N»h<*»fto hebben om samen met anderen eens wat nader m te gaan op de problemen die zich voordoen als je zonder werk zit. kunnen met eikaar gedachten hierover uit wisselen in de doe- en praat groepen. Ze zijn bedoeld om te leren van eikaars ervaringen en onderwerpen die men van be lang vindt te bespreken. Deze doe- en praatgroepen zijn tot stand gekomen in samenwer king met de WAO-werkgroep van de FNV. Aan de hand van dia's en film zullen onderwer pen aan de orde worden gesteld, waarover een algemene discus sie kan plaatsvinden en later in kleinere groepen op meer per soonlijke problemen ingegaan kan worden. Deze praat- en doegroepen starten op donder dag 22 november, van 900 tot 12.00 uur. Een project dat nog m de maak is, is een kunstwformatie- cursusje. Onder leiding van een vrouw die tijdenlang de rond leidingen »n het museum Boy- mans-Van Beuningen heeft ver zorgd wordt men ingewijd in al lerlei technieken Andere handvaardigheden die mensen zonder werk kunnen opdoen bij de Trechter zijn te kenen en schilderen en emaille ren op respectievelijk woens dagmiddag van 1400 tot 17 00 uur en woensdagochtend van 900 tot 12.00 uur Ook dl! zal ge beuren onder leiding van een ervaren tekenaar-schilder. Verder is er in de Trechter een bestuurskadercunsus. Deze cur sus is ook bestemd voor vak bondsmensen, leden van een postduivenvereniging, volley balclub of een andere vereni ging- In deze groep kunnen maxi maal 12 mensen en deze zuilen bijeenkomen vanaf 23 november Iedere vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur. Wie geen zin heeft om aan de ze groepen deel te nemen, kan overdag in de gezellige bar- ruimte een praatje maken, dam men of kaarten. Consumpties zijn tegen lage prijzen te ver krijgen. Op de avonduren kan men terecht in de soos die op 20 november van start gaat Een van de andere taken van de Trechter is voorlichting en informatie. Ook hiervoor is vol op aandacht Hans Verlmde: „Uit gesprekken met cursisten is gebleken dat er toch een grote behoefte is aan informatie. Ve len hebben gevraagd: „Kan er niet iets m die richting gedaan worden?" De Trecher gaat nu antwoord geven op vragen als: Wat gebeurt er als u werkloos wordt wat moet u doen, waar moet u zich laten inschrijven voor een baan enzovoorts". Me dewerkers van onder andere de Gemeentelijke Sociale Dienst, het Gewestelijk Arbeidsbureau en het GAK. zullen als gast sprekers worden uitgenodigd. Diegenen die mee willen doen aan deze activiteit kunnen zich inschrijven bij de SWA. Over- achiesestraat 44, tei. 263569. Bij hetzelfde adres kan men zich opgeven voor de andere ac tiviteiten. De deelname is gratis, alleen eventuele materiaalkos ten zullen in rekening worden gebracht sfrt i

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2