CDA eist genoegdoening 5 Het Broersv KAMP VOOR NIEUWLAM)ERS DAIHATSU' ERTAN BON VOOR 2 WEKEN GRATIS HET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXTRA m 60 min. Krediet RADIO ABA mmmmsmmmmmmmm T.V. DEFEKT? Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 15 november 1979 Mr. Janssen; geen voorzitter CDA. FLEGMA FINANCIERINGEN BV Telefoon 010 - 73.62.62 yan Deventerstraat 17 .Rotterdam- specialisten op CAI-gebied i I-.-; - Ii: WSSSMS Van onze verslaggever ONNO BUITER SCHIEDAM „Elke regering is gevoelig voor het werk van Amnesty International. Door steeds maar brieven te schrijven hebben we als internationale or ganisatie wel degelijk invloed. Geen enkele regering vindt 't fijn om als verkrachter van de mensenrechten uitgemaakt te worden. We merken, dat gevangenen, aan wie en over wie wij schrijven, niet worden opge hangen. We merken ook, dat ze uit de Isolatiecellcn worden gehaald. De enige die niet te beïnvloeden was, was Idi Amin, maar die was dan ook gek!" Veel brieven Amnesty International: fascisten! communisten! Goed werk wordt voor alles en nog wat uitgemaakt... Onderzoek Soweto Bettoweg-27 Schiedam'. Telefoon 621162 Autobedrijf voor betrouwbare.Bovag occasions met 12 mnd. garantie. samen met de donderdaqbiilaqe Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis, ik betaal dus slechts f 6,60. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee. Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Mijn voordeel is dan f 6,60. Aankruisen wat van toepassing is. Naam SEKS FILMS HUfcEN? Herfst-Stunt! Adres. Je favoriete:popgroep op Video zien. KINGS DISCOTHEEK Postcode Woonplaats -6) pTi Yolk Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Het CDA in Schie dam zit in de hoogste boom. Aanleiding is een artikel van onze medewerker'. Hans van Kleef in de ru briek Politiek van donderdag I no vember. Van Kleef haakt daarin in op publicaties rond om het notariskan toor van Van der Valk en in het bij zonder op die van zijn kandidaat-no taris mr. H. C. M. M. Janssen, in het verleden voorzitter van het CDA in Schiedam. De reactie van het CDA is te vin den op pagina 3 met daarbij ook de brief van het CDA aan Hans van Kleef. Een reactie van de-PvdA ont breekt, omdat de raadsfractie van de socialisten pas vanavond over de ze zaak gaat ver gaderen.. Hans. van Kleef; „Die brief van het CDA staat van avond op de agen da en wij hebben afgesproken dat wij echt niet eer der commentaar 'zouden geven, dan pas na ons beraad daarover." Dat is jammer, maar begrijpelijk. Liever zouden wij gelijk met de brief van het CDA de reactie van de PvdA-fractle wil len opnemen. Het CDA neemt de zaak zo hoog op. dat het niet alleen genoegdoening eist, maar zelfs tussen de regels door laat weten dat de coalitie met de PvdA in gevaar komt daardoor. Nou is-dat een kreet die het CDA wel meer heeft gé- slaaktBij de pro fielschets van de nieuwe burge meester was dat het .geval en ook bij latere gelegen heden waren die geluiden te horen. Het CDA voelt zich beledigd en dat is haar goed recht Maar om bij ieder incident te roepen dat de coa litie op de tocht komt te staan, ver liest op den duur alle geloofwaar digheid» U belt ons en wij brengen direkt gratis het geld bij u thuis. Ook leasing en hypotheken. Wij helpen direkt!!! Telefoon 250778-733961 of 01899-15874 GROENELAAN 95. Schiedam Verkoop - Inruil - Reparatie ook voor uw verlichting Elke voor Mevrouw Marcus-Spring 't Veld wordt in Schiedam al jaren versleten als "die vrouw van Amnesty", maar slechts weini gen weten, dat zij' ondertussen de enige niet meer is. Zij heeft in de stad ongeveer 20 mensen warm gemaakt om actief mee te werken aan de doelstellingen van de organisatie. Schiedam kent nu twee' werkgroepen en een ledenaantal van 200. In Schiedam gonst het dan ook van de activiteiten van Am nesty. Binnenkort zal een actie voor Guatemala worden afge sloten en een Rusland-actie staat op stapel, compleet met fakkel-optocht en een Russische spreker: de heer Lubarski, ex- gevangene. De landelijke Zuid- Afrika-actie wordt vooral op het Stedelijk Gymnasium en op de scholengemeenschap 's Gra-, velant gevoerd. Amnesty International gaat de zaken in Schiedam weer wat aantrekken, want de activitei ten waren de laatste tijd toch iets teruggevallen. „Dat is de consequentie als je een vrijwil ligersorganisatie bent", zegt de heer Jongenelen, perscontact man van de regionale contact groep. „Er stappen wel eens mensen op. de een heeft minder tijd. de ander verhuist We heb ben de zaak nu een beetje nauwkeuriger opgezet Voor de contactmensen zijn nu "scha- duwpersonen" aangewezen, die snel de taak van een ander kun nen overnemen." Amnesty werkt sinds vorig jaar in werkgroepen. Voorheen deed mevrouw Marcus het werk: „Ik werd er knettergek van", zegt zij: „ik hield mij met gevangenen bezig en daarnaast moest ik tevens de landelijke acties in Schiedam leiden. Ik had wel een hele achterban van 80 mensen die meedeed, maar het werd toch te veel. Ik beperk mij nu tot het adopteren van ge vangenen, dit met een werk groep van negen mensen." Over de adoptiegroep vertelt zij: „Daarin houden wij ons al leen met individuele gevallen bezig met de bedoeling om de gevangenen vrij te krijgen. We schrijven brieven naar de auto riteiten. ongeveer elke maand één, en we schrijven, voorzover deze terechtkomen, brieven naar de gevangenen zelf. We de len speldeprikjes uit. We sturen hele ladingen brieven naar al lerlei ministeries, burgemees ters, gevangenisdirecteuren en andere betrokkenen met het verzoek om vrijlating. Gezinnen van gevangen genomen politie ke gevangenen proberen we zo goed mogelijk financieel te on dersteunen. Die correspondentie duurt jaren en het resultaat is' pas op zeer lange termijn zicht baar. Het is pas één keer voor gekomen, dat een gevangene door toedoen van druk van Am nesty vrijkwam. Dat was presi dent Nieto van Angola. De Por tugese regering dacht er echter niet aan om te verklaren, dat Amnesty het voor elkaar had gekregen. Dat werd ontkend, maar wij wisten we! beter. Rusland kom je bijna niet binnen met brieven", zo vertelt mevrouw Marcus verder. „Wat ons er natuurlijk niet van weer houdt om te blijven schrijven. „Het zijn fascisten", zo be titelen de autoriteiten in communistisch geregeerde landen de mensen van Am nesty International. „Com munisten, dat zijn het", zo staan zij te bock in landen met een dictatoriaal regime. Amnesty werkt op de zenu wen van regeerders, die te genstanders zonder pardon in gevangenissen plegen te stoppen. En dat is maar goed ook. Amnesty kent geen politie ke kleur. Het is een interna tionale organisatie, die zich inzet voor de rechten van de mens en die de vrijlating beijvert van veie politieke gevangenen van wat voor gezindte dan ook: dat is de onverzettelijke kracht! Dé organisatie heeft de hoofdzetel in London. In Ne derland is het hoofdkantoor -in Amsterdam gevestigd. Amsterdam zou eigenlijk het middelpunt .van de interna tionale organisatie moeten zijn, want maar liefst 20 pro cent van alie leden woont in Nederland: 40.000 van de ,200.000. Nederland is tevens het land waar de mensen van Amnesty georganiseerd in werkgroepen hun activitei ten uitvoeren. Schiedam kent uiteraard ook zijn werkgroepen. De heer Jongeneten is lid van de werkgroep, mevrouw Mar cus-Spring in 't Veld is con tactvrouw van de adoptie- groep, een werkgroep, die zich bezighoudt met indivi duele gevangenen in buiten landse cellen. «28 - 'WOTS* Op één keer na hebben wé daar vandaan nooit post terugont vangen. Men schreef ons eens, dat de geadresseerde onbekend' zou zijn. De laatste tijd schrij ven we naar de autoriteiten in de Oekraïne. Eerst sturen we een gewone brief, dan, indien we geen anwoord .terugkrijgen, sturen we een aangetekende brief en zolang we geen ant woord daarop krijgen, sturen we steeds kopieën van de brief met een begeleidend schrijven. Per maand komt dat op drie brieven." Een gevangene in een buiten landse cel of psychiatrische in richting, zoals in Rusland de re- gei schijnt te zijn, wordt nooit zomaar opgenomen in de boeken Het Broersveld, de straat die net als het Herenpad en de Broersvest haar naam aan het Kruisbroedersconvent ont leende, ontstond in 1593. In dat jaar werd dit „veld", dat eens tot de terreinen van het kloos ter behoorde, door het stads bestuur en door het bestuur van het Sint Jacobsgasthuis, die ieder voor de helft eige naar waren, in 87 erven ver deeld. Die erven verkochten zij aan particulieren, die er woningen neer gingen zetten. Aan het eind van de 16e eeuw verrees cr een enorm aantal nieuwe woningen in de stad, o.a. bij de Kethelpoort, de Rotterdamse Poort, aan de Nieuwstraat, de Lange Haven, het Oude Kerkhof en bij het Hoofd. Een en ander was het gevolg van de toenemende welvaart, die de 17e eeuw als „Gouden Eeuw" zou gaan kenmerken. In deze'ëeuw was, zoals be kend, dc visserij het hoofd middel van bestaan. In ver band hiermee lagen cr aan de oostzijde van het Broersveld enkele spinbanen op de ach- iererven van de woningen. Deze banen maakten na 1778 echter meer en meer plaats voor kleine huizen, die men „keukens" noemde en waarin brandersknechts werden ge huisvest. In 1779 werden er tevens en kele banen geofferd voor de bouw van de Spiii- en Naai school, die gedurende enkele decennia aan de oostzijde van het Broersveld haar domicilie had. Merkwaardig is misschien, dat het Broersveld, dat a I vroeg vele v.-oningen kende, nu eigenlijk een minder aan zienlijke straat is dan de evenwijdig gelegen Broers- •J (V%3sVV<Tyr-gw* vest, die in de 18e eeuw nog nauwelijks bebouwing had. De Broersvest is nu een druk ke, brede winkelstraat, waar 'vrij veel verkeer doorheen raast Dit in tegenstelling tot het Broersveld, waar het na al dat lawaai en verkeersgcraas rustig toeven is. HENRIETTE VAN ALDERWERÉLT van Amnesty. Daaraan gaat een zeer grondig onderzoek vooraf. Mevrouw Marcus: „We moeten zeker weten, dat het om politie ke gevangenen gaat, want men sen, die wegens misdrijven en dan bedoelen we onze normen voor misdrijven - gevangen zit ten, steunen we niet. Daar zijn we niet voor. Irt Zuid-Afrika zoeken rond reizende paters dat voor ons uit en in Rhodesië bestaat de orga nisatie Christian Care, die ons van de informatie vóórziet." In totaal heeft mevrouw Mar cus ongeveer 20 gevangenen on dersteund. Velen daarvan zijn of vrijgekomen, of zijn aan hun ontberingen gestorven. Op het ogenblik zet de adoptie-groep zich in voor dc vrijlating van de 23-jarige Zuidkoreaanse student Park Hyeong Jun en de 49-jari ge Russische arbeider Stepan Gavrilovich Salamahka. De eer ste overtrad de veiligheidswet ten. de Rus overtrad de gods dienstwetten. „Het is ontzettend meeslepend werk", vindt mevrouw Marcus. „Het hangt van jezelf af, hoe het uitpakt. Je moet gewoon vol houden. We sturen zelfs brieven naar de koningin. Dat klinkt vreemd, maar het gevolg is wel. dat de brief honderdvoudig ge- copieerd bij talloze ministeries en instanties terechtkomt" De werkgroep Schiedam van Amnesty sluit binnenkort een actie af voor Guatemala, waar de laatste tijd veel mensen spoorloos verdwenen. Die actie verloopt via de kerken. Mensen van Amnesty hebben vele men- sen van de kerken in Guatemala aangeschreven om er v.-^t aan te doen. "vY: De heer Jongenelen: ;,We heb ben veel activiteiten op scholen. Daar trachtenwe voor iedere actie een groepje te vormen: die aan het schrijven slaat, want als je met een handtekeningenlijst langs de deuren loopt, krijg je van die opmerkingen van: „Ik heb pas nog getekend. Men schijnt het "eng" te vinden. Eigenlijk zou iedereen moeten roepen: „Tekenen, ja graag!" De Zuid-Afrika actie is lande lijk, maar wordt uiteraard ook in Schiedam gevoerd. Amnesty wil 252 schoolkinderen vrijkrij- gen, die drie jaar geleden bij de .onlusten in Soweto zijn opge pakt. Het zijn kinderen in de leeftijd van 13 tot 20 jaar. Een deel van hen is verdwenen. „Zelfs de ouders weten niet waar ze zijn, zegt de heer Jonge nelen. „Enkelen van hen zijn in staat van beschuldiging gesteld: ze zouden sabotagc-dadcn heb ben gepleegd. Het enige dat ze deden was protesteren tegen de invoering van Zuid-Afrikaans op de scholen. Ze spraken geen van allen die taal. waardoor hun scholingsmogclijkheden ernstig j geblokkeerd zouden worden. De actie wordt op de scholen 'I gevoerd, 's Gravelant en het T Gymnasium doen meeen we.7 willen ook 'Spieringshoek mee laten doen. We gaan een film;.J. draaien, we gaan de Zuidafri- koonse pers aanschrijven, als-'! mede de autoriteiten." jJ; Binnenkort begint Amnesty ;j een enorme actie voor Rusland; onder het motto "Wie zwijgt;! mag meepraten in de USSR., zwijgt U ook? De Rus Lubarski,, ex-gevangene van een psychia-j trische inrichting, komt op 10 ja- nuari over zijn belevenissen, vertellen. Waar dat gebeurt is! nog niet bekend. De avond zal i; worden afgesloten met een fak-f kei-optocht. Het is de bedoeling1 om petities en persoonlijke brie-1: ven te sturen naar Rusland.; Burgemeester Te Loo van Schiedam zal een ambtsgenoot; in Rusland schrijven, sportmen sen worden verzocht om colle-j ga s in Rusland te schrijven. Jongenelen: „Ik hoop van; harte dat iedereen meedoet Ook j J de ouderen. Amnesty bestaat], voor het grootste deel uit jonge - mensen. Maar het zouden toch! de ouderen moeten zijn. die zich! juist voor de vrijheid in moeten!:, spannen. Zij hebben de Tweede! Wereldoorlog meegemaakt!' Herinneren ze zich de kampend nog?" j 'n zuinige wagen v a. 8.950,- Automobielbedrijven Ertan Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Wijkvcreniging Nieuwland houdt volgend jaar weer aen vakantiekamp voor de kinderen Uit dc wijk. Het zal gehouden worden in de week van 2 augustus tot en met 9 augustus. Op het landgoed "Hae- reland' in 't Harde kunnen de kinde ren zich volop uit leven. Dc kamplei der is de heer Jaap Roeiers. v. Qeventerstraat 17- Tet73H44 s Koopavond geopend Tijdelijk nu 7 v. f 2*7.50 v. een wook i'Kous. duizendenliïms Gratis cat inf." 9 tol 010-267126 (ook av BALI pom 2 5 a Schiedam Geopend v 10-18 u i» Dond. koopav. Log vereist Dan naar (onder de Amstelbron) Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam. 00 f l

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 3