1 1 Inflatie hoger Camngton: Tn Rhodesië spoedig rust' 1 fee joelen met moeder 18% m. Duitse lassers naar Borssele Belgische vrouwen drinken stevig Soldaten: overwerk overbodig Tien. jaar voor Christina Malariamuggen vlogen mee Giio777 L Kom 'bs over de brug met eest nieuwe abonnee. 1 I 1 1 8 1 ffet UW'I* HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 School vakanties meer gespreid Kans op bui Brand bij Shell Chemie •ssM Zaterdag 17 november 1979 34e jaargang no. 9935 hoofdredacteur herman wigbold mt w ësy (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Oud-minister van onderwijs, Jos van Kemenade, Vnoet de VARA uit de diepste crisis al ler omroeptijden halen. Hij zal de ronde-taf el-confe rentie moeten leiden, die voor 20 december de kloof tussen dagelijks bestuur en ondernemingsraad moeten overbruggen. I Dr. J. van Kemenade kloof dichten... 9 Zie verder pagina 5 fr ÊÊtt', JÊ WMZt'a - i NéI駻 (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM - Rotterdam verkeert in een noodsi tuatie, zeggen burgemeester en wethouders. De bevol king van de stad zal in 1987 voor éénzesde deel bestaan uit buitenlanders. Als niet wordt ingegrepen wordt de vreemdelingenhaat verder aangewakkerd omdat de Rotterdammers met de buitenlanders moeten concur reren over schaarse zaken als werk, woonruimte en goede onderwijsmogelijkheden. (Van onze parlementsredactie)- DEN HAAG - Honderdvijftig Duitse lassers zijn aangetrokken om een karwei op te knappen in de kerncentrale in Borssele. Zij mogen elk maar twee mi nuten hier aan werken, m die twee minuten lopen zij de maximaal toelaatbare stralingsdosis op. Zie verder pag. 5. Onzin ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. i/m vr.van 15.30 19.00 uur zaterdag van 9.00- 16.00 uur Trots keek deze Iraanse moeder gis teren'toe hoe haar dochter en zoontje de vuistjes ballen en meejoelen in het koor dat leuzen te gen Carter zingt voor de poorten van de Amerikaanse am bassade in Teheran. Een Italiaanse kok liet gisteravond we ten dat hij met zijn Nederlandse vrouw Helga en hun 8-ja- rig zoontje de am bassade mocht ver laten en nu veilig bij vrienden logeert De 52-jarige kok, Luigi Salviawerkte al 15 jaar op de am bassade. DRAGUIGNAN - De erfgename van het West- duitse Opel-concern, Christina von Opel, is gis teren in het Franse Dra- guignan veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf plus een boete van een kwart miljoen gulden we gens het smokkelen van 1600 kilo hasj. Christina von Opel kort voordat het vonnis giste ren werd uitgesproken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Vliegtuigen die op Schiphol landen worden voortaan onderzocht op insecten, die gevaarlijke tropische ziekten overbrengen. Twee gevallen van malaria tropica zijn geconstateerd bij patiënten, die Nederland nooit heb ben verlaten. De malaria-muskieten moeten meegevlogen zijn met toestellen, die hier landen. Houdt de luchtbrug naar Cambodja in stand. I— Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 IS"'f,y-i Van Kemenade moet VARA ■■■BHHHKnHHnMnnBHBBBnn uit put laien i-. "wm Een motie van de afdeling Noord-Brabant, die wilde, dat Kloos, de Troye en Mulder (alle drie leden van het dagelijks be stuur) onmiddellijk zouden op stappen, werd vannacht na een vele uren' durende vergadering van het VAR A-parlement, gis teravond in Hilversum gehou den, nog niet in stemming ge bracht. Dat zal vandaag gebeu ren. Afgevaardigden uit uit alle windstreken hadden geen goed woord over voor het beleid van zowel het hoofdbestuur als het dagelijks bestuur rond de niet- benoeming van Jan Haasbroek als tv-directeur. VARA-voorzitter André Kloos zat de vergadering van gisteravond zelf niet voor. Hij liet dat over aan FNV-hoofdbe- stuurder Henk Muller, die na mens het FNV zitting heeft in het VARA hoofdbestuur. Teneur van alle toespraken: "De VARA zit aan alle kanten in een ernstige crisis, die nog ge ruime tijd zal voortduren." "Er zijn fouten gemaakt," er kende voorzitter Kloos, die niet aftrad. B. en W. vrezen toeiném ing v Rotterdam in n te vee! buitenlanders (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG - De inflatie in ons land is voor het eerst sinds lange tijd weer hoger dan in West-Duitsland. Bekeken over i de afgelopen zes .maanden kwam onze geldontwaarding gemiddeld op 4,6; in West- Duitsland op 4,4 procent In de twaalf maanden tot eind september was het Nederlandse inflatietempo 3,7 procent tegen 5,3 procent in Duitsland. Verge leken met de Verenigde Staten (14,1 pet). Frankrijk (12,9 pet), Engeland (22,6 pet) en Italië (16,8) gaat het ons nog redelijk. Maar onze economische afhan kelijkheid van Duitsland maakt vergelijking met andere landen minder zinvol. DEN HAAG - De schoolva kanties zullen volgend jaar voor de laatste maal gespreid worden over een periode van acht we ken. Vanaf de zomer van 1981, zo heeft het kabinet gisteren beslo ten, worden de vakanties ge spreid over tien weken. Veel bewolking en kans op een bui. Middagtemperaturen ongeveer 5 graden. Minimum temperaturen 's nachts van 4 graden aan zee tot -2 graden in het binnenland. Weinig wind. tanov. ISnov zon op onder 06.04 16.45 0606 16.44 maan op onder 06.10 16.39 07.17 17 09 X t'- -vta ft -> r: •- ió. t v.*. J^ó.y.yA v'< v W- y:v ;:'v. r-\ vZW/siï.-yï'A Dat sombere beeld tekenen burgemeester en wethouders van Rotterdam in een nota voor de gemeenteraad die in decem ber bij de begrotingsbehande ling aan de orde komt Het stuk staat vol vragen hoe de strijd tussen buitenlanders en Rotter dammers in de stad voorkomen kan worden. Waar het gaat om woonruimte spreekt het college aarzelend de voorkeur uit voor de huisves ting van kleine groepen buiten landers, Surinamers en Antilba- nen door de hele stad. B. en W. beloven niet dat spreiding of gettovorming de vreemdelin genhaat kan voorkomen. Straten of deien van straten aanwijzen als vestigingsplaats voor buitenlanders zou de minst schadelijke oplossing zijn, om dat mensen hun zelfvertrouwen zullen behouden en daardoor minder bang de westerse sa menleving in kunnen stappen. Rotterdam telt op dit moment 44 500 buitenlanders, dat ts 7,7 procent van de bevolking. Daar naast wonen er ruim 19.000 Suri namers en Antillianen, dat is 3.3 procent De ettelijke duizenden illegaal verblijvende buitenlan ders zijn met in deze cijfers ver vat Het aantal migranten, nu II procent van de stadsbevolking, zal tot 1987 flink stijgen. Er wo nen dan 46.000 buitenlanders en 28.000 Surinamers en Antillia nen in Rotterdam. De aanwezigheid van zoveel buitenlanders m de stad zet ook het onderwijs voor enorme pro blemen. Het aantal migranten kinderen is groot en elke dag ar riveren er nieuwe kinderen, die nog geen woord Nederlands spreken. Het college kiest voor een onderwijssysteem waarbij minderheidsgroepen vertrouwd raken met onze taal en cultuur, omdat het kinderen de beste kansen op een toekomst hier geeft Ideaal is volgens B. en W. ech ter een systeem waarin ook de eigen taal en cultuur aandacht krijgen, maar om dat van de grond te krijgen is een ander beleid van de rijksoverheid no dig. Wat er nu met weinig geld en veel moeite aan de eigen cul tuur wordt gedaan, noemt de nota "eerste hulp". In 1987 zullen er, zo verwach ten B. en W„ 11.500 werklozen zeer moeilijk aan het werk kun nen komen. Het precieze aantal mensen zonder werk is volgens de nota met te schatten. Bijna de helft van de harde kern van werklozen zal uit Suri namers en Antillianen bestaan, omdat hun scholing volstrekt onvoldoende is. Om deze situatie te voorkomen moet de gemeente als werkgever het voorbeeld ge ven. In het eerste half jaar van 1980 zal het college hierover een plan op tafel leggen. Zie ook pagina 4 FOCUS ROTTERDAM - Gis teravond heeft een korte brand gewoed bij Shell Chemie tn Pernis m een insecticide-fabriek. De bedrijfsbrandweer had het vuur na een uur onder controle. De schade is be perkt In de unit waar het vuur woedde, wordt diel- ann gemaakt, een bestrij dingsmiddel voor de landbouw. Of er schade lijke chemicaliën vrij kwamen m lucht of water wordt door Centraal Mi lieubeheer Rijnmond on derzocht. Het Kamerlid dr. ïr L. Jansen (PPR) heeft hierover vragen ge steld aan de minister van sociale zaken. Hij wil onder meer weten of geen Nederlandse lassers be reid waren dit karwei uit te voeren en welke veiligheids maatregelen de Duitsers be schermen. De PvdA wil van de regering weten of de twee kerncentrales met over de grens, >n het Belgi sche Doel, bij Antwerpen, een gevaar opleveren voor de omge ving. In 1977 zijn daar tien sto ringen vastgesteld. Vorig iaar opnieuw vier. De centrales zijn particulier eigendom. BRUSSEL - Belgische vrouwen drinken steeds meer, en het aantal alco- holistes onder hen neemt hand over hand toe. Een Belgische psychia ter die zich specialiseerde in de behandeling van al- coholistes, meent dat één op de drie a vier Belgi sche vrouwen alcoholiste is. Twintig jaar geleden was dat volgens hem nog één op zes. Volgens de psychiater zuilen er over zes jaar even veel vrouwen in België aan de drank ver slaafd zijn als mannen. Het aantal alcoholisten wordt in België geschat op twee- a driehonderd duizend. LONDEN - Groot-Brittannië heeft vandaag op de Rhode- sie-conferentie in Londen een plan voor een wapenbestand vcorgelegd aan de regering in Salisbury en het Patriottisch front Volgens de voorzitter van de conferentie. Lord Carrington, moet het mogelijk zijn dat zeven tot tien dagen na de aanvaar ding van het wapenbestand de oorlogshandelingen in Rhodesie stoppen. Het bestand duurt tot de dag waarop de verkiezingen in Rho desië plaatsvinden. Voor het toezicht op de naleving van het bestand gaan troepen uit de Britse Gemenebestlanden zorg dragen. De opperbevelhebber van de Rhodesische strijdkrachten, Pe ter Walls, heeft het „ronduit on zin" genoemd dat het guerrilla- leger dezelfde status krijgt troe pen. Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag UTRECHT - Ongeveer 350 van de bijna 500 solda ten uit de Komputkazer- ne in Steenwijk hebben bij hun bataljonscom mandant geklaagd over het vele overwerk dat ze moeten verrichten. Dit meldt het jongste num mer van het blad Twintig van de VVDM. Het blad schrijft dat de soldaten geregeld moeten overwerken zonder com pensatie. Het is voorgeko men dat soldaten na een velddienst laat op de avond nog bezig waren met het poetsen van hun schoenen. WDM-be- stuurder Harry Blanke- ma: "Overdat lopen we vaak te niksen. Met een betere planning zou over werk helemaal met nodig zijn. Wij hebben recht op een vrije avond, net als iedereen." De soldaten hebben via pamfletten de bevolking in Steenwijk en Zwolle op de hoogte gebracht van de misstanden in de kazerne. Haar vroegere vriend Michael Karg kreeg een nog zwaardere staf- 16 jaar plus een boete van een half miljoen gulden. Zes an deren, van wie twee ïri Duits land in de gevangenis zitten, kregen straffen van zes tot vijf tien jaar. Het Franse hof achtte Christi na's aandeel bewezen omdat er enorme partijen hasj naar haar villa's aan de Rtvtèra gingen. Christina gaf toe dat zij zelf hasj gebruikte. Haar vele vrienden hadden sleutels van haar villa's, zodat zij niet op de hoogte van de om vang van de smokkelzaak was, zei Christina Het jacht waarmee de onder schepte partij Frankrijk werd binnengesmokkeld, behoorde toe aan de voormalige Westduit- se politicus Barton Ostman von der Leye, die wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken. Twee artsen, B. J. M. Dele- marre en dr. H. J. van der Kaay, schrijven in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde over de ziektegevallen. Een 24-jarige vrouw is in augustus 1 vorig jaar opgenomen in een Haarlems ziekenhuis: ze had koorts, braakte, en had niet ge reageerd op antibiotica die haar eerder waren toegediend. Ze was, bij opname, al negen dagen ziek. Een tweede geval betreft een tienjarig Amsterdams meisje, dat ook nooit in het buitenland is geweest Zij kreeg in augustus van dit jaar malaria. Ook zij verbleef, toen zij de ziekte op liep, op minder dan twee kilo meter van Schiphol. HELP! Iedereen weet water aan de hand is in Cambodja. Elke dag sterven er vele mensen de hongerdood. De sterfte onder kinderen is zorgwekkend. Uw ogen sluiten voor wat daar gebeurt is onmenselijk. De hulp verlening is op gang, maar moet aan de gang gehouden worden. Een vliegtuig van Martinair is gecharterd om een maand lang hulpgoederen over te brengen. Binnen 3 weken ontvingen wij van de Nederlanders drie mil joen gulden. Maar het is niet genoeg. Daarom: blijf geven. Geef wat- u missen kunt Het leven van mil joenen Cambodjanen ligt in onze handen. Het Nederlandse Rode Kruis W Den Haag Qf^Ê Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar -*-■ Stuur Het Vnje volk naan naam: Adres: Postcode: Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groea Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! Plaats:. Soort abonnement: O kwartaal O jaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vnje Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Haam: Adres: Postcode:Plaats: Kleun Q rood O bruin O blauw O groen 18 (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). ff Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder 1 postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. null wiÉiinrAiji ituin Ti i f.srir iifrwfcifoifaiV

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1