liü Flipse dood? GROMYKO IN BONN: 'HET GAAT NIET OM SPEELGOED 'Restwarmte' van Shell voor 16.000 huizen? Moskee in Mekka na drie dagen in handen van leger PLASTIC WAPEN TEGEN RUGPIJN 'LPG straks veel duurder' m ••vd$! Plan belastingverlaging: Uitstrijkjes- onderzoek automatisch HodiWi' L Aardbeving Columbia Personeel stinkt uit gebouw weg Dievenbende ingerekend Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee. I I i i 1 1 HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Zachter 11 it Zaterdag 24 november 1979 34e jaargang no. 9941 hoofdredacteur herman wigbold Eric Flipse (Van onze redactie buitenland BONN/DEN HAAG/ KOPENHAGEN - De Sow jet-Unie is niet be reid te onderhandelen over de middellange-af- standsraketten ais de NAVO in december be sluit tot het in produktie nemen en stationeren van deze wapens. Dat heeft de Russische minister van Buitenland se Zaken Andrei Gromy- ko gisteren verklaard op een persconferentie aan het slot van een driedaags bezoek aan de Bondsre publiek. i - ABONNEE-SERVICE mmrnh WÊffi.ï f-"- A* Land uit i Zie verder pagina 7 Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: A 4 2; 4*1* i >f> V TO'&nBa&ffSEu^K -.r. -1 Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Tot modaal f 70,- erbij (Van onze parierrsentsredactie) DEN HAAG - Door het beias- 'tingverlagingsplan van de rege ring gaan mensen met een mo daal inkomen er volgend jaar maximaal 70 op vooruit. Dat is gisteren aangekondigd door premier Van Agt na afloop van de ministerraad. De pre mier zei dat het loon- en in komstenbelastingplan van mi nister Albeda (Sociale Zaken) nog niet tot „de punten en de komma's" is ingevuld, maar dat wel al zeker is dat daarmee de koopkracht tot modaal toch nog kan blijven gehandhaafd. Mi nister" Andriessen van Financi en eiv Zijn staatssecretaris Noo- teboom zullen dit weekeinde de laatste hand leggen aan de cij fers,' - Van Agt .verzekerde dat niet I verder in het stelsel van de so ciale zekerheid zal worden inge grepen, ook al moeten de collec tieve uitgaven worden vermin derd omdat de overheid door de belastingverlaging nu minder geld binnen krijgt. De vakbewe ging vooral was ongerust dat het kabinet met de ene hand iets zou geven maar met de andere te gelijk weer wat zou afnemen. Wat de gevolgen voor de ho gere inkomens en voor de uitke ringstrekkers zijn kon Van Agt gisteren niet zeggen. Wel zullen mensen boven modaal volgens hem er zelfs nog iets, „maar niet veel," op vooruitgaan. Het be lastingplan van het kabinet gaat uit van een beperkte loonstij ging volgend jaar. Gedacht wordt aan een prijscompensatie plus een werkelijke loonsverho ging van een half procent. Als de loonontwikkeling een andere richting opgaat zullen wij ons echter alsnog beraden, aldus Van AgL Het belastingplan kost naar zijn zeggen minder dan 300 mil joen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De 35-jarige bioloog-filmer Flipse uit Velp, die al enkele maanden in Af ghanistan is vermist, is waar schijnlijk dood. Het ministerie van Buiten landse Zaken heeft officieel nog geen melding gehad van het overlijden, maar is het eens met de conclusie van Flipses vrouw Fieneke, die uit-berichten uit Afghanistan heeft opgemaakt, dat haar man bij een beschie ting om het leven is gekomen. Het echtpaar Flipse werd op 1 augustus in Afghanistan over vallen, waarbij hun camper werd geplunderd. Ze werden vervolgens ontvoerd, maar na korte tijd werden ze van elkaar gescheiden. Mevrouw Flipse kwam na een maand vrij, van hem werd niks meer gehoord. Naar nu wordt aangenomen is hij niet lang na de scheiding bij een beschieting om het leven ge komen, Flipse had daarvoor al een zeer avontuurlijk leven geleid. In 1968 overwinterde hij als 22-jarige student biologie met drie andere studenten op Spits bergen, waarvoor hij later de Visser Neerlandia-prijs zou krijgen. Daarna maakte hij met zijn vrouw vele lange reizen, o.a. door Azië en Alaska. Onderweg maakte hij films. Dat wilde hij ook doen op zijn laatste reis door Afghanistan. Het echtpaar vertrok daarvoor in juni uit Velp. I osko ix: nu of looit piraten over ralk etten Deze nieuwe stellingname komt nogal als een verrassing. Westerse politici en strategen hadden tot nu toe de indruk ge wekt dat de Sow jet-Unie ook tot onderhandelingen bereid zou zijn als de NAVO op zijn decem- ber-conferentie zou besluiten de Pershmg II- en de kruisraketten te gaan produceren en statione ren. Dat er gisteren een belangrij ke mededeling in de lucht hing, was intussen in Bonn wel dui delijk geworden. Gromyko heeft in zijn lange carrière nog maar twee keer eerder een persconfe rentie gehouden. De kille mededeling van Mos kou over de kernraketten stond in grote tegenstelling tot de rest van Gromyko's bezoek aan West-Duitsland. Daarbij werd voortdurend de lof gezongen over de Westduitse wil tot ont spanning. Nog op zijn persconferentie zei Gromyko dat hij tijdens zijn gesprekken met Westduitse po litici bijna uit zijn stoel was ge sprongen van vreugde toen hij hoorde dat ook de Bondsrepu bliek bereid was te onderhande len over de Europese kernwa pens. Maar, aldus Gromyko, hij was blij dat hij was blijven zit ten, want direct daarop was ge- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - In Hoogvliet en Foortugaal begint binnen kort een onderzoek naar de mo gelijkheid om de 16.000 wonin gen in deze twee plaatsen via een stadsverwarmingssysteem te voorzien van "restwarmte" van de Shell-raffinaderijen in Pemis. Dit onderzoek zal wor den verricht door de Nederland se Energie Ontwikkelings Maat schappij (NEOM) op verzoek van de Stichting voor Volks huisvesting Hoogvliet Een in het verleden al uitge voerde studie heeft uitgewezen, dat Shell voldoende warmte heeft om alle huizen, winkels, scholen en zwembaden in Hoog vliet en Poortugaal van verwar- (Van onze redactie buitenland) RIAD Saoedi-Arabische veiligheidstroepen hebben de •bezette Grote Moskee in Mekka ingenomen. Eerder was al verscheidene malen melding gemaakt van de inname, maar deze meldingen bleken voorbarig. Voor het eerst heeft nu ook Saoedi-Arabie zelf gezegd dat de inname „voltooid" is. De Saoedische minister van Voorlichting maakte gister avond bekend dat nu alle delen NIJMEGEN - De honderd duizenden uitstrijkjes die wor den gemaakt in het kader van het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker kunnen binnen enkele jaren - geheel automatisch worden onderzocht Efe kans op fouten door ver moeidheid van de analistes die nu nog alle uitstrijkjes apart controleren, zal daardoor aan zienlijk verminderen. Automatisering van de uit- strijkjesanalyse betekent verder dat hét onderzoek naar baar moederhalskanker kan worden uitgebreid tot alle vrouwen bo ven de twintig jaar. Een en ander bleek gisteren aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen bij de promotie van de Amerikaanse bio-fysicus David Zahniser. "Opklaringen, maar later in het noorden van het land moge lijk een bui. Middagtemperatu- ren rond acht graden. Matige aan de kust vrij krachtige wes tenwind. I 25nov 26nov zon op onder 0816 16.38 0617 16.37 maan op onder 12.51 22.39 13 26 23.55 8J LONDEN - Een Britse firma heeft een nieuw soort sponsachtig plastic ontwikkeld, dat een be langrijk wapen moet gaan vormen tegen rug pijn. Men ziet een goede markt: in Engeland gaan per jaar 20 miljoen werk dagen door rugklachten verloren. Een van de oorzaken is verkeerd lopen. Daardoor loopt de wervelkolom te veel schokken op. Het nieuwe plastic- sorbotha- ne is de naam - zal onder meer als wigvormige in legzool in de schoen wor den gebruikt. "Veel van de schokken bij lopen of rennen worden dan opge vangen. De stof behoudt zijn vaste vorm, maar heeft de veerkracht van een vloei stof. Uit proeven is geble ken dat het plastic on schadelijk is voor de menselijke huid, aldus al thans de firma. voor direkte bezorging ma.t/mvr. van 16.30-19.00 uur zaterdag van 9.00 -16.00 uur van Voor mlormalie ziging, betaling over adreswij- vakantieadres kunt u bellen van 8 00 lot 16 30 uur op maandag tol en met vri|dag i BOGOTA - Een aardbeving in Columbia en in delen van het aangrenzende Venezuela heeft aan zeker 100 mensen het leven gekost en vele honderden ge wond. Het was de sterkste aard beving in Columbia sinds 15 jaar. Enorme schade is er aan gericht van de reusachtige moskee door de veiligheidstroepen werden beheerst en dat men bezig is de bezetters te arresteren. De moskee is drie dagen bezet geweest. Over de identiteit van de bezetters werd niets meer meegedeeld, maar aangenomen mag worden dat het ging om le den van een fanatieke islamiti sche sekte. Gistermorgen verklaarde een islamitische geestelijke in een door Radio Riad uitgezonden gebedsbijeenkomst dat de be zetters hadden gestreden tegen God en diens profeet. Daarom zou volgens de koran hun straf moeten bestaan uit „executie of kruisiging of afhouwing bij het gewricht van hun handen en be nen, gevolgd door verbanning". De bezetting van de Grote Moskee in Mekka is ook in India aanleiding geworden voor beto gingen onder islamieten. In Cal cutta bekogelden ongeveer drie duizend woedende demonstran ten het Amerikaanse consulaat. De Moslim Liga in India had na melijk in navolging van ayatol lah Khomeiny, het gerucht ver spreid dat de Amerikanen ach ter de moskee-bezetting zaten. In de straten van Dacca, de hoofdstad van Bangladesj, heb ben gisteren meer dan 10.000 islamieten betoogd tegen de be zetting van de moskee in M ekka. Het „Brits-Amerikaanse impe rialisme" werd hiervoor verant woordelijk gesteld. bleken dat West-Duitsland pas wil gaan praten als het NAVO- besluit is gevallen. Moskou wil öf nu direct on derhandelen of helemaal niet meer, aldus minister Gromyko. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken rea geerde op de woorden van Gro myko met de mededeling dat de VS vol vertrouwen zijn dat, ook wanneer de NAVO besluit nieu we kernwapens in West-Europa te stationeren' het mogelijk zal zijn verder te onderhandelen over ontwapening. De Deense regering wil op de NAVO-conferentie in Brussel voorstellen de aangekondigde beslissing over de stationering van nieuwe atoomraketten in West-Europa een half jaar uit te stellen. Volgens de sociaaldemo cratische Deense minister van Buitenlandse Zaken Kjell Ole- sen zou de NAVO in dat halve jaar onderhandelingen met de Sowjet-Unte moeten beginnen over terugdringing van de atoombewapening. Tijdens de viering van het 50-jarig 'bestaan van de anti-re volutionaire jongerenorganisa tie Arjos zei de oud-fractievoor zitter van het CDA Willem Aan- tjes vandaag in Utrecht onder meer: „Het vraagstuk van de kernbewapening is van een to taal andere orde dan alle andere politieke vraagstukken". Hij vroeg ïich af of het in stand houden van een kabinet het aanvaarden van „deze escale rende stap" rechtvaardigt ming en warm water te voor zien. Ook heeft men becijferd, dat zo'n project kan leiden tot een zeer aanzienlijke aardgas- besparing. De 16.000 huizen in Hoogvliet en Poortugaal -gebruiken nu-* voor vebwarmingsdoeleiijden .alleen al 45 miljoen kubieke me ter aardgas per jaar. Tegen het huidige aardgastarief komt dat neer op 15 miljoen gulden aan stookkosten. Het project hoe aantrekkelijk en efficient het ook lijkt blijft echter problematisch door de gi gantische investeringen die er voor nodig zijn. De NEOM heeft becijferd, dat met het project niet minder dan 150 miljoen gul den zal zijn gemoeid. mmii Op de twintigste dag van de bezetting van de Ame rikaanse ambassade in Teheran bevond zich on der de demonstrerende menigte die zich dage lijks voor het ambassa decomplex verdringt ook deze jonge „strijder", compleet met speel goed-geweer en nepre- volver ''ï-i'/Si.'1' 'V//// (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Het perso neel van de sub-centrale werkplaats Chemie van de Utrechtse universiteit stinkt het gebouw uit De inlaat van de airconditio ning zit pal naast een les plaats voor vrachtauto's en het riool kan de enorme afvoer van afval niet aan, waardoor gassen door de putjes inbet gebouw weer omhoog borrelen. De stank was volgens het Utrechts Universiteits blad, dat dit meldt, enkele weken geleden zo on draaglijk dat de perso neelsleden een halve dag naar huis moesten worden gestuurd. Bovendien trek ken personeelsleden zich regelmatig terug in de kantine or,- weer op adem Ie komen. NEDERLANDERS WEG UIT IRAN DEVENTER Met de arres tatie van 24 mannen, van wie de meesten uit Deventer, heeft een speciaal rechercheteam de afge lopen twee maanden ten minste vijftig inbraken in woningen in de omgeving van Deventer op gelost De mannen hebben be kend in de afgelopen zomer voor 160.000 gulden aan antiek en electnsche apparatuur te heb ben gestolen. Slechts een klein deel van de buit is teruggevon den. TEHERAN De communisti sche partij van Iran, de Tudeh, heeft haar volledige steun be tuigd aan de ayatollah Khomei ny en de Iranen opgeroepen tot een oorlog metde Verenigde Staten, als dit land mocht be sluiten miiitair in te grijpen in de situatie rond de bezette am bassade in Teheran. In een pamflet dat werd uit gedeeld voor de Amerikaanse ambassade in Teheran zegt de Tudeh-partij onder meer: „Alle kwetsbare militaire en economi sche centra, vooral olie-installa ties, gas- en olieleidingen, wa ter- en electriciteitsinstallaties, spoorwegen, vliegvelden en ma- rine-bases moeten in staat van paraatheid worden gebracht". In het pamflet wordt opgeroe pen tot de vorming van een „na- (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG - LPG wordt flink duurder, verwacht minis ter Van Aardenne van Economi sche Zaken. Er komt door de hogere ener giekosten een sterkere opwaart se druk op de prijs van dit auto- gas met als gevolg fikse prijs stijgingen, aldus de minister in een interview met het weekblad „Textilia". De minister vond het „moei lijk" te zeggen of rijden op gas binnen afzienbare tijd even duur zal worden als rijden op benzine. Een liter LPG kost op dit mo ment nog niet de helft van een liter benzine. li, VI.liliüih'il tionaal front van anti-impera- listische krachten, geleid door onze grote noorderbuur, de Sowjet-Unie" Islamitische leiders hebben tot dusver nooit tekenen van toenadering getoond tot de Sow jet-Unie en ze hebben het com munisme altijd gebrandmerkt als een goddeloze ideologie, maar de Tudehpartij, die in de oliecentra een grote aanhang heeft, is tot nu toe met rust gela ten. De Nederlandse ambassade in Teheran heeft de in Iran ver blijvende Nederlandse vrouwen en kinderen het a'bjies gegeven het land te verlaten. De meeste Nederlanders die m Iran werk zaam waren zijn al vertrokken. Volgens het Nederlandse minis terie van Buitenlandse Zaken bevinden zich nog twaalf vrou wen en vier kinderen van Ne derlandse nationaliteit in Iran, afgezien van de ongeveer dertig Nederlandse vrouwen die met Iranezen zijn getrouwd. Eb waarnemend minister van Buitenlandse Zaken en Financi en van Iran, Bani-Sadr, heeft gisteren tijdens een gebedsbij eenkomst gezegd dat zijn land de schulden die het in het bui tenland heeft, ten bedrag van 30 miljard gulden, niet zal betalen. Iran ziet hiervan af omdat deze schuld is opgelopen door con tracten die door de ex-sjah zijn afgesloten «La»* Alstublieft Voor u. Van Het Vnje Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar^ Stuur Het Vrije Volk naar. Haam: Adres: Postcode: Plaats Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? i Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 on En de kwaliteit die is uitstékend! Soort abonnement: o kwartaal ©jaar Adres: Postcode: Plaats: IJ Kleur: O rood O bruin O blauw O groen |(s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder Lpostzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. •Ij Ti J

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1