op na Smit-Kroes: Commerciële tv kan komen SLAAPKAMERS 'en e gevangen Vliegramp: 151 doden Personeel offert vakantiedagen op Kem-kwestie splijt PvdA MOSKEE ONTZET Oude granaat eist 8 ievens V eiligheidsraad in spoedzitting |P I 1 I Bomaanslagen Reuzen- brand bij uitgever Hot HW'i* Monument verloren Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee. HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 EXTRA VOORDEELT? .IWdENSpAG OLIFANT Jj«95 CRÈME DE CACAO mmzr zsêmi Minder wind JONGE JENEVER H|. JSHPdranken Maandag 26 november 1979 34e jaargang no. 9942 hoofdredacteur herman wigbold (Van onze parlementsredactie) HILVERSUM Nederlandse televisiekijkers krij gen mogelijk de Luxemburgse commerciële televisie in de huiskamer. Volgens staatssecretaris Smit-Kroes is het niet uitgesloten dat de Delta-Kabel toestemming krijgt de Luxemburgse tv op de Nederlandse kabelnet ten aan te sluiten. 1111$ Staatssecretaris Kroes: 'niet bij nee.' Smit- voorbaat' mndmeubelen.bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabrieksloonzalen Industriegebouw, Goudseslnge! 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61. Zei/ gevangen smaakt het in een kamp op Tara- het eten in dit kamp maar lekkerst, vindt deze Viet- eiland op een visum voor karig is, wordt de dage- narnese vluchteling op de een land dat hen voorgoed lijkse maaltijd door de Philippijnen. Samen met wil opnemen, zoals de vluchtelingen aangevuld duizenden andere boot- Verenigde Staten. Omdat metdezelfgevangenvis. vluchtelingen wacht hij JIDDA Een Boeing 707 van de Pakistaanse lucht vaartmaatschappij PIA is vanmorgen boven Saoedi- Arabië neergestort. Vermoedelijk zijn alle 151 inzit tenden om het leven gekomen. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. l/m »r.van 16.30 - 19.00 uur zaterdag van 9.00 16.00 uur PER FLES Öa^ 2 VOOR 13a"11" Sluiten (Van onze soc.-econ. redactie) BRUSSEL/DEN HAAG - De prijzen in ons land rij zen volgend jaar opnieuw de pan uit. In een nogal som bere nota van de Europese Commissie, bestemd voor de topconferentie eind deze week in Dublin, staat dat het leven in Nederland volgend jaar 7 percent duurder zal worden, aanzienlijk meer dan de inflatie van 4,3 per cent dit jaar. i Omstuwd door Iraniërs verlaat de vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis André Teshifly de. VS-ambassade in Teheran waar hij twee uur met de be zetters sprak zonder de gegijzelden te mogen zien. Adres: Stuur Het Vrije Volk naar. Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: |^3000 VB Rotterdam. uiStri&dMvISi&btlAkélU&aiËlllito Kleur: O rood O bruin O blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - ll.92.fJ V \ï»v Prijzen in Nederland vliegen weer omhoog Ysss,,&, Binnenkort is over het ver zoek een beslissing te verwach ten, aldus de staatssecretaris die o.a. over PTT-zaken gaat Don derdag debatteert de Tweede Kamer over de kwestie, die is aangeroerd door CDA'ers Schol ten en De Boer en PvdA'er Kos- to. Die vinden dat de aanvrage van Delta-Kabel moet worden afgewezen. Smit-Kroes vindt dat er niet bij- voorbaafnee mag worden gezegd. Als er maar wordt vol daan aan twee voorwaarden: de regeling van de auteursrechten en overeenstemming met het CRM-beleid op dit punt „We wonen niet op een eiland, we kunnen niet alles tegenhouden," aldus de staatssecretaris zater dag in een uitzending van In de rooie haan. Op het ministerie van CRM wordt op het ogenblik de juridi sche kant van de zaak onder zocht bingo „Waar staan de winnende kaartnummers van Telebin- go?!" Met die vraag belde menig abonnee ons verontwaardigd op. Terecht Ze stonden niet in Het Vrije Volk. Wij betreuren dat Telebingo had de suggestie gewekt dat de uitslagen in alle Nederlandse kranten zouden worden gepubliceerd. Dat bleek dus niet het geval. Wij hebben de organisatoren van het tv-spel onmiddellijk gewezen op deze nalatigheid. Daar beraadt men zich hoe dit gebrek aan service voortaan voorkomen kan wor den. DIRECTIE HET VRIJE VOLK MADRID - Op de belang rijkste verkeersader van Ma drid zijn drie bomaanslagen ge pleegd die aanzienlijke schade^ hebben aangericht In een tele foontje met een persagentschap heeft „het geheime bevrijdings leger voor Armenië" de verant woordelijkheid opgeëist GÜTERSLOH (Westfalen) - Een geweldige brand bij de fir ma Bertelsmann, de belang rijkste drukkerij van boeken in Europa, in het Westduitse Gu- tersloh (Westfalen) heeft zondag een schadepost opgeleverd van meer dan 20 miljoen gulden. Een nachtwaker ontdekte de brand, die ontstaan was op de binderij. Het duurde bijna 15 uur, voordat de brandweer, de brand meester was. Het toestel had elf beman ningsleden en 140 passagiers aan boord. Het merendeel van de passagiers waren Pakistaanse pelgrims die terugkeerden uit Mekka. De Boeing 707 was op weg van Kano in Nigeria naar Karachi en had een tussenlanding ge maakt in Jidda in Saoedh-Ara- bie. De piloot van het vliegtuig meldde in zijn laatste radiocont act een rookontwikkeling in de cockpit Op dat moment bevond de Boeing 707 zich 112 kilometer ten noord-westen van Jidda boven een ruwe en bergachtige woe stijn. Een reddingsploeg, die met een heiieopter naar dit ont oegankelijke gebied was gevlo gen, constateerde dat de wraks tukken van het verongelukte vliegtuig over vijf vierkante ki lometer verspreid lagen. Een onderzoeksteam van het Pakistaanse departement voor de Burgerluchtvaart is op weg naar Saoed i-Arabié. (Van onze sociaal- economische redactie) APPINGEDAM - Het personeel van Brons In dustrie in Appingedam is bereid afstand te doen van de vakantiedagen die het dit jaar nog tegoed heeft Het bedrijf zou door deze geste een bedrag van een half miljoen gulden be sparen. De 255 personeelsleden wan Brons willen dit doen als minister Van Aarden- ne (Economische Zaken) met f 2,5 miljoen over de brug komt Dat geld is no dig om een overlevings plan voor het in moeilijk heden verkerende bedrijf te financieren. Van Aardenne voelde tot nog toe niet veel voor dat plan, dat voorziet in samenwerking van Brons met een Duits concern. Eerst veel bewolking met re gen, later enkele opklaringen en kans op een bui. Minimumtem peraturen van 8 graden aan zee tot 3 graden in het binnenland. Middagtemperaturen rond 7 graden. Tot krachtig of matig afnemende wind, draaiend van west tot noordwest rinov. zon op onder 06.19 16-36 maan op onder 13.56 Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag. (Van onze parlementsredactie) DRUTEN - Binnen de Partij van de Arbeid bestaan meningsver schillen over de kerncentrales van Borsseie en Dodewaard Dat bleek zaterdag op een anti-kemenergiedag in het Gelderse Druten, waar PvdA-voorzitter Max van den Berg kwam met de oproep de twee centrales tijdelijk te sluiten. Van den Berg deed een drin gend beroep op de Tweede-Ka merfractie van zijn partij een brede maatschappelijke actie te ontketenen tegen kernenergie. Daarin hoort volgens de PvdA- voorzitter een tijdelijke sluiting van Borsseie en Dodewaard. PvdA-kamerlid A Voortman Kwaliteitsdenken JPpjW iHI^P voo* prijsbewuste fijnproevers: ^WÈÊ altijd goedkoper. liet Van den Berg echter weinig hoop. Volgens de fractie is er geen aanleiding Borsseie en Do dewaard acuut te sluiten, tenzij er veiligheidsproblemen in het geding zijn. De PvdA zal dan ook in het komende kamerdebat over de bijna-ramp van Harrisburg niet vragen om sluiting van de Ne derlandse kerncentrales. Voort- man zei wel dat de PvdA erop uit is om kernenergie in de toe komst als energiebron overbo dig te maken. Van den Berg herinnerde Voortman echter aan een uit spraak van het PvdA-congres van april dat Dodewaard en Borsseie zo spoedig mogelijk dicht moeten. Sluiting van Bors seie zou 100 miljoen gulden kos ten, een prijs die volgens de PvdA-leider niet te hoog is. Het „dagelijks bestuur" van de Europese Gemeenschap raadt ons land dringend aan de loons verhogingen volgend jaar zoveel mogelijk te beperken. Of Neder land daarin slaagt, hangt in gro te mate af van het gesprek dat de werkgevers- en werkne mersorganisaties woensdag met elkaar zullen hebben over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1980. De kans op een akkoord Is toegenomen na het positief ver lopen informele gesprek dat de voorzitters van de werkgevers- en werknemerscentraies zater dag voerden in Den Haag. Van avond en morgen leggen de voorzitters de „tussenstand" voor aan hun achterban. Woens dag zal dan moeten blijken of er genoeg aanknopingspunten zijn voor „echte" onderhandelingen in de voltallige Stichting van de Arbeid. Kok, Van Veen en Van Eijke- lenburg spraken zaterdag over de loonontwikkeling, over mo gelijkheden om tot arbeidstijd verkorting te komen en over de problemen op de arbeidsmarkt Over de mhoud van het gesprek leten Van Veen en Kok niets concreets los. Ingewijden menen echter dat werkgevers en vakbeweging dichter tot elkaar komen. In de vakbewegingstop is er het besef, dat een te sterke loonstijging grote gevaren inhoudt voor de Nederlandse economie en voor de werkgelegenheid in het bij zonder. De werkgevers begin nen iets soepeler te staan tegen over zaken als werktijdsverkor ting, een vurige wens van de vakbeweging. De voorzitters van FNV en CNV gaan hun achterban van avond vragen om meer onder handelingsruimte. Daarbij gaat het met name om de vraag of de looneisen (FNV: 2 percent, CNV: 1 percent) nog wel zo strikt moe ten worden gehandhaafd. Het CNV zag vandaag overi gens nog geen aanleiding zijn looneis van 1 percent te laten valien, aldus bestuurder D, de JOng. RIAD - Bij het zeer bloedig verlo pen slotoffensief van de Saoedische nationale garde te gen de bezetters van de Grote Moskee in Mekka zou zater dagnacht ook de 27-jarige student die als hun leider op trad gearresteerd zijn. Het aantal do den bedraagt moge lijk enkele honder den. De beslissende be storming van de Grote Moskee (in feite een uitgestrekt gebouwencomplex stond onder leiding van kroonprins Fahd. De nationale garde maakte ge bruik van pantser voertuigen. De be zetters - die op het- moment van de aan val nog steeds gijze laars in hun macht hadden - moesten zich uiteindelijk in enkele kelders te rugtrekken. SEOEL - De Koreaanse oorlog van 1950-'53 maakt ruim 25 jaar na het einde ervan nog steeds slachtof fers. Dit weekeinde kwa men acht Ztridkoreaanse kinderen om het leven en raakten drie anderen ern stig gewond toen een gra naat tot ontploffing kwam. De granaat stamt waar schijnlijk uit de Koreaan se oorlog. Het ongeluk gebeurde in het dorpje Ulchin, 144 kilometer ten zuidoosten van Seoel. De kinderen hadden het projectiel ge vonden en begonnen erop te hameren om de huls te verwijderen. Hierdoor kwam de granaat tot ont ploffing. Bij nader onderzoek bleken de kinderen er een hobby van te hebben ge maakt oude granaten te verzamelen. In het hnis van één van de gewonde kinderen werden vijf van deze projectielen aange troffen. De politie verklaarde dat dit blindgangers wa ren. NEW YORK/TEHERAN - Kurt Waldheim heeft gister avond van zijn bevoegdheid als secretaris-generaal van de Ver enigde Naties gebruik gemaakt en gevraagd om een spoedzitting van de Veiligheidsraad over de Iraans-Amerikaanse crisis. Volgens Waldheim vormt deze crisis, ontstaan door de bezet ting van de VS-ambassade in Teheran waar 49 Amerikanen worden gegijzeld, een ernstige bedreiging van de wereldvrede. Van deze bevoegdheid van de VN-secretaris-generaal is slechts eenmaal eerder gebruik gemaakt en wel op 13 juli 1960 toen Dag Hammeskjold een zit ting vroeg onder de bloedige on lusten m de Congo een dag na dat dit land van Belgie onafhan kelijkheid had verkregen. De Verenigde Staten weiger den tot voor kort medewerking aan een zitting van de Veilig heidsraad waar Iran om ver zocht had, omdat volgens Wash ington eerst de gegijzelden vrij gelaten moesten worden. President Carter heeft zich in middels met optimistisch uitge laten over de resultaten van de spoedzitting. Het bezoek dat het Amerikaanse congreslid George Hansen gisteren aan de ambas sade in Teheran bracht, werd door Washington beschouwd als een „handeling op eigen houtje". Senator Hansen werd door de bezetters tot de gegijzelden toe gelaten omdat hij geen rege ringslid was, maar een verte genwoordiger van „het Ameri kaanse volk". Volgens Hansen maken de gegijzelden het goed, maar had één van hen water pokken opgelopen. De bezetters bleven overigens bij hun eis dat de sjah met al zijn bezittingen aan Iran uitge leverd moet worden. Behalve de Iraanse minister Bani-Sadr heeft ook een ayatollah, Sha- riat-Madari, gezegd dat de uit levering zelf niet van wezenlijk belang is. maar „een redelijk handelen" van Amerika. In een Amerikaans tv-pro- gramma heeft de voormalige Amerikaanse onderminister Ge orge Ball gezegd dat het aan het „hinderlijke optreden" van Henry Kissinger is te danken dat de ex-sjah toestemming kreeg voor een medische behan deling in New York. GRONINGEN - Een door Mo numentenzorg gerestaureerd pand in de Groningse binnen stad is vanmorgen grotendeels door brand verwoest In het pand waren een aantal hulpver lenende organisaties gehuisvest Alstublieft Voor u. Van Het Vnje Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek Met de lOOjange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. naam: postcode Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vèstwel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat 1 wél is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen inde kleu ren rood bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! Plaats: Soort abonnement: c kwartaal ojaar H Adres: Postcode: .Plaats:. iilriffirÜÜltiiMif

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1