ONTWERP INSPRAAKVERORDENING GEREED Geld voor dak Grote Kerk Vrouwencafé besteedt aandacht aan Peru Gebrek aan vrijwilligers voor lessen Nederlands Meer bomen in de Florisstraat Huivering Aap Sneltram Schminken Bewonersvereniging Zuid vergadert y. -:.p WmmmËmê mst< y i. - w Boudewijn in De Teerstoof schiedam !>v --_".r .i Portemonnee gerold Polstasje weg Begrafenis op zaterdag DINSDAG 27NOVEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 9 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Schie dam wil niemand uitslui ten van het inspraakpro ces. Niet alleen belang hebbenden, maar ieder een zal z'n zegje kunnen doen over voorstellen van het gemeentebestuur. Zo zegt het voorlopige ont werp voor een inspraak verordening, dat gisteren is verschenen. „Het is bijna niet te on derscheiden wie wei en wie geen belanghebben den zijn", zo zegt wethou der Posthoorn van vor ming en recreatie. „Als we daarvoor normen zou den moeten aanleggen, dan krijg je grensgeval len en moet je mensen uitsluiten. Dat willen we niet. Als buitenstaanders goede suggesties aandra gen, dan zijn die wel kom." Vooroordelen Posthoorn toont trots zijn inspraakverordening. Links van hem de heerRynhout (zijn rechterhand). a wr<0&/;4 i mïMmi-r. ',U Z i I Op de Rijksweg reed deze vracht wagen met aan de achterkant een mascot te: een speelgoed-aap! Ach jet, je bent chauf feuren je wilt ook wei eens wat.. Wat zeg je, wat? Dc Graaf Florisstraat Krijgt een nieuw jasje. g£ V J Iedereen mag mee]praten T Posthoorn noemt het nu op ta fel liggende voorstel voor een verordening zeer voorzichtig „een voorlopig concept". Het zal tijdens een hoorzitting op 3 ja nuari van het volgende jaar bloot staan aan op- en aanmer kingen. Alle mensen die de hoorzitting op 3 maart hebben meegemaakt en die de wethou der in oktober in het Passage theater bezochten krijgen het concept thuisgestuurd. De sug gesties die zij hebben gedaan, zijn in het voorstel verwerkt Posthoorn en de heer Reijn- hout hopen, dat de inspraakver ordening begin volgend jaar april een feit is. „In dat geval zijn wij een van de weinige ne- derlandse gemeenten, die een inspraakverordening hebben", zegt de heer Reijnhout Post hoorn vult aan met: „We zullen er dan echter wel mee moeten leren werken." De inspraakverordening stelt, dat de gemeente Schiedam de politieke eindbeslissing over za ken houdt. Het is ook het col!°ge van B en W, dat bekijkt of zaken wel voor inspraak vatbaar zijn. is geen sprake van meebe slissen. Posthoorn: „We kunnen de gang van zaken rondom de plaats van het woonwagenkamp als voorbeeld nemen. Als poli tiek bestuur hebben v/e daar duidelijk onze verantwoorde lijkheid getoond en ik sluit mij aan bij de woorden van Ruurd van der Veer, die verleden week in de gemeenteraad zei: „het verzet van de bewoners van Ke- thel Oost tegen de komst van een woonwagenkamp stoelt op vooroordelen. Inspraak van hen acht ik hier niet gerechtvaar digd." De burgers van Schiedam kunnen er zelf bij het college van B en W op aandringen om »f? zaken voor inspraak open te stellen. Toch blijft die beslissing bij het gemeentebestuur. Volgens het ontwerp valt het inspraakproces uiteen in zes on derdelen. Als de gemeente een zaak rijp acht voor inspraak, or ganiseert zij eerst een uitge breid informatiepakket. Mins tens dertig dagen daarna volgt een informatie-avond en pas daarna start het overleg. Bij moeilijke zaken kunnen de mensen zich opdelen in werk groepen. Opmerkingen zijn ook schriftelijk in te dienen. Als dat alles achter de rug is vindt op het stadskantoor de inventari satie plaats, waarna een defini tief voorstel te voorschijn rolt. Daarna zal de gemeenteraad zich over een voorstel buigen. De inspraakverordening zal gaan gelden voor alle zaken in Schiedam, vanaf wijkcentra tot het aanleggen van een zandbak. Posthoorn hoopt op 3 januari op veel belangstellenden tijdens de hoorzitting in het stadskantoor, maar vreest, dat het onderwerp inspraakverordening toch te abstract is om een grote toeloop te verwachten. „Ze zullen wel komen als het over concretere zaken gaat, zoals stadsvernieu wing en woonerven", zegt hij. Posthoorn vindt tot slot, dat Schiedam, indien de inspraak verordening van kracht is, „vrij ver is" op het gebied van in spraak. „We zitten aan de grens van wat we kunnen toelaten", zo zegt hij. „Onze verordening gaat nog verder, dan die van Vlaardingen." t t.ri, SCHIEDAM - In navolging van bet rijk beeft nu ook het ge meentebestuur van Schiedam geld toege zegd voor de reparatie van het dak van de Grote Kerk. Schiedam geeft een bedrag van 109.842 gulden, Monu mentenzorg had al eerder een bijdrage van ongeveer 180.000 gulden verstrekt. De reparatie van het dak van de Grote Kerk is nog in volle gang en het bestuur toont zich blij met bet feit dat de reparatie voor het begin van de winter gereed zal zijn. "Anders hadden we die niet overleefd", zo zegt de heer Van de Feijst Met de restauratie van de Grote Kerk is in totaal een bedrag van 650.000 gulden ge moeid. Met een giro actie wist het bestuur 50.000 gulden in te za melen en zelf had zij nog eenzelfde bedrag gereed liggen. De rest werd door banken voorgeschoten. De subsidies wor den normaal na het gereedkomen van een restauratie verstrekt Nu echter betalen het lijk en de gemeente fcasentijfis een be drag. De beer Van de Feijst verwacht dat ook de provincie nog wel toe zal schieten. De rest van de kosten komt tater in aanmer king voor subsidie. Y. 'Os S'/.y MSA k A s/S'/" s r rriYrtÉfi ys/AS"', ;:V.£;z 1 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Vrouwencafé Vrommes besteedt donderdag avond 29 november aandacht aan de positie van de vrouw in Peru. Een van de bezoeksters" van het vrouwencafé vertelt over haar ervaringen in een vrouwengroep in de hoofdstad van het Zuidamerikaanse land. Zij heeft daar drie jaar ver toefd. De vrouwengroep bestaat voornamelijk uit vrouwen uit de middenklassen. Zij hebben tijd en geld, zodat het oor hen geen probleem vormt om zich T (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Theater De Teerstoof aan de Nieuwstraat heeft rond de kerstmis en nieuwjaar een speciaal pro gramma. Vier dagen lang. op 28, 27,28en 29 december, zal Boude wijn de Groot de gast zijn van het theater. Op 29 december zal er aansluitend op zijn program ma een Oudejaarsfeest gehou den worden De toegangsprijs bedraagt voor de eerste drie voorstellingen 17,50 en voor de feestavond 20,-. r „lo. voor de vrouwenemancipatie In te zetten. De bezoekster van Vrommes vertelt: „Onlangs is in Peru een vakbond voor dienstmeisjes op gericht, die zich samen met de vrouwengroep inspant voor de zaak van de vrouwen." Zij vindt dat Peru een van de ontwikke lingslanden is, waar de proble men van de vrouwen nog veel te weinig boven tafel komen. „Met het schamel loon dat de mannen veelal verdienen, moeten zij toch iedere dag de borden weer vullen. Nog afgezien van de gro te werkloosheid, kunnen zij geen volledige baan op zich ne men, gezien het grote aantal kinderen. Geboortebeperking is nauwelijks een mogelijkheid. Klinieken waar voorbehoeds middelen te verkrijgen zijn, zijn drie weken geleden zelfs geslo ten. Mannen staan geboortebe perking zelfs niet toe, want het hebben van veel kinderen is een statussymbool. Het gevolg is een groot aantal klandestiene abor tussen." Kinderen worden vaak te vondeling gelegd Tevens is het analfabetisme onder vrouwen zeer hoog. Meis jes worden eerder van school gehaald. En niet kunnen lezen en schrijven betekent: geen stemrecht" De avond begint om 21 uur in het Vrouwencafé, Nieuwstraat 12, Schiedam. Op 6 december houdt Vrommes een openbare- vergadering, waarbij alle vrou wen zijn uitgenodigd Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De A.B.C.- werkgroep heeft een nijpend te kort aan vrijwilligers die bui tenlanders de Nederlandse taai willen leren. „Juist het ontbre ken van kennis van de Neder landse omgangstaal weerhoudt de buitenlanders ervan een vol waardig lid van onze samenle ving te worden", aldus de werk groep. In Schiedam wonen ongeveer 4000 buitenlanders, voorname lijk Turken en Marokkanen, maar ook Spanjaarden, Kaap- verdianen en Joegoslaven On der deze groepen bestaat een grote belangstelling voor lessen in de Nederlandse taal. Voort durend ontmoeten zij situaties op hun werk, in contacten met overheidsdiensten, bij de huis arts en in het ziekenhuis waar bij een redelijke kennis van het Nederlands onontbeerlijk is. „Eenzelfde situatie waarin wij ons soms bevinden tijdens een vakantie in het buitenland: Met handen en voeten moeten uit leggen dat we de weg kwijtge raakt zijn of norittabletten no dig hebben". Om buitenlanders wegwijs te maken in de Nederlandse taal geven vrijwilligers in Schiedam al jaren lessen. Deze A.B.C.-cur- sus wordt iedere woensdag avond tussen 19.45 en 21.15 uur gegeven in wijkcentrum de Be ver, Van Beverenstraat 40. Het hoofddoel is het leren spreken, leren en schrijven van de Ne derlandse taaL Twee of drie buitenlanders krijgen aan de- hand van speciaal voor dit werk geschreven boeken les van één vrijwilliger. Uiteen begeleidend instructieboek bereidt de lesge ver zelf de lessen voor en voor afgaand aan de cursus wordt extra instructie gegeven. Een nieuwe vrijwilliger draait de eerste lessen mee met een erva ren kracht Op den duur krijgt de vrijwil liger vaak een funktie als vraagbaken, want tijdens de les wordt niet voortdurend in het boek gekeken. Wederzijds wor den ervaringen uitgewisseld over thuis, het werk en proble men met huisvesting bijvoor beeld. Met de Turkse Vereni ging zijn regelmatig contacten. In samenwerking met deze ver eniging is aan het einde van het vorig jaar een feest-avond geor ganiseerd. Wie belangstelling heeft voor het geven van lessen Nederlands aan de buitenlan ders in Schiedam kan zich aan melden bij Martin Swart, Schuttersveld 32, tel. 711635 tus sen 18.30 en 19.30 uur. SCHIEDAM - De portemon nee van de 54-jarige mevrouw H.B.K, uit Schiedam is afgelo pen zaterdagmiddag gestolen, terwijl zij op de Hoogstraat liep te winkelen. De vrouw had de portemonnee in de jaszak gesto ken. Op een gegeven moment was zij deze, met de inhoud van 50 gulden, kwijt SCHIEDAM - De Graaf Flo risstraat krijgt binnenkort een ander aanzien. Het definitieve ontwerp als woon/leefstraat is klaar. Het gedeelte tussen de Jan van Avennestraat en de Vondellaan krijgt er acht nieu we bomen bij. De aansluitingen met de Bilderdijkstraat en de Da Costastraat komen op het zelfde niveau te liggen als het trottoir. Een auto die over de Graaf Florisstraat rijdt zal gehinderd worden door smalle stroken met keitjes die steeds het wegdek onderbreken. „Je krijgt dan een soort ribbeleffect", meent de dienst gemeentewerken. Op de hoeken van de uitmondingen van de zijstraten komen groene paaltjes te staan die fout parke ren voorkomen. In het totaal ko men 32 parkeerplaatsen in het gedeelte tussen de Jan van Avennestraat en de Vondellaan. Bewoners die prijsstellen op een gevelplantstrookje kunnen dit regelen met de medewerkers van de buitendienst zodra met de werkzaamheden is begonnen. Het groen zal door de bewoners zelf aangekocht moeten worden, maar de gemeente zal de aarde aanbrengen. In het gedeelte van de Graaf Florisstraat tussen de Aleida- straat en de Jan van Avennes- straat zullen 28 parkeerplaatsen worden aangelegd. Bij de aan sluiting met de Aleidastraat komt een voorrangsregeling. De stoep in de Aleidastraat zal ter hoogte van de Florisstraat op één niveau doorlopen. Op de hoeken zullen twee hogere bo men geplaatst worden. y>%>i •--V" EB'ar mm Hoe oud waren die twee knullen in lijn 6? Vijftien, zestien, iets ouder? Ze bleven zitten toen op de Coolsingel de tram volstroom de met 65-plussers die heel duidelijk voor het goedheilig avondje hadden ingekoeht. Wat 'n pakjes?" Als kleinkind ben je gezegend met zulke grootouders" zei een vrouw die het gedrang bezag. „Ik heb er achttien" sprak een oma fier. Maar die knullen bleven zit ten. „Bij de volgende halte donder ik jullie eruit" riep een senior die er uitzag of hij in zijn jon ge jaren onder koienzakken bad gelopen of bij het slachthuis - onder halve koeien. „Stil nou. Piet. Denk aan wat de dokter je over je bloeddruk heeft gezegd." „Toch donder ik ze eruit," zei Piet. „Die meneer heeft gelijk. Conducteur, stoppen! Jonge mensen weigeren voor oude ren op te staan. Ik zal ze._" sprak, rood aanlopend, een twee senior. Doch de knullen bleven zitten.-' „Ook met zulke klelnkinder*n zul je gezegend zijn. Eerbied voor de ouderdom noemen r dat" zei de allereerste vrouw, „Zélf" zei ze verder, „ben ik nog eens opgestaan voor een vrouw met een dikke buik. - Daar zullen deze heren zich 1 ook wel niets van aantrekken. Dan zullen ze ook wel blijven zitten." „Conduteur. wilt u onmiddel lijk stoppen „En toch donder ik ze eruit»* „Piet, toe, alsjeblieft™" En de knullen bleven zitten. En de „conducteur" stopte paj bij de halte waar wij er uit moesten en daarna reed hij door. „Waarom stonden die jon gem nou niet even op?" peinsden we droef. Maar wat ons voor-' al trof. Die explosie van de se nioren. Daar zat een onder toon in: „Ach, we teilen niet meer mee. We hebben afge daan." Terecht? Niet terecht? We huiverden. Wanneer we zélf zo reageren? Maar die huive ring kan ook van de natte wind aan de Leuvehaven zijn geweest Want 't was echt een rótdag. •/««w vw Wie de zuidelijke toe- gang van de Lijnbaan nadert moet daarvoor de tramrails van lijn 8 en iijn 3 oversteken. De snelheid waarmee de tram daar mag passeren is vijf kilometer per uur. Dat staat aangegeven op een bordje dat bevestigd is aan een paaL Wie die over- gang vaak passeert moet constateren dat de bestuur ders vaak aanzienlijk harder met hun vervoermiddel over de overgang scheuren dan die vijf kilometer. Waarschijnlijk houdt dat pas op ais het kalf it verdronken, als u begrijpt wat we bedoelen. Als Ueen woning zoekt in Vlaardingen is het niet onverstandig U te schminken als een oude man. Dat heeft zo zijn voorde len als straks het Woonruimte reglement van die stad van kracht wordt Dat reglement schrijft voor hoe woningen verdeeld moe ten worden. Onderdak heb je niet zomaar. Daar komt van alles voor kijken. In Vlaardin gen zelfs schminken. In artikel 28 (overige bepalin gen) van het Woonruimtereg- lament wordt naar het pun tensysteem verwezen bij de verdeling van woningen. Het komt voor, zo meldt het artv keU dat diverse kandidaten voor een u*>ntng een gelijk aantal punten hebben. Als dit het geval is gaat het principe van wie eerst komt, het eerst maalt, werken. Als ook dit geen uitsluitsel geeft, dan, zo lezen we, "geeft de leeftijd van het hoofd van het oudste lid van het huis- - houden de doorslag." Dus, tfik een oud hoofd heeft gaat voor, Schminken dus. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Bewoners- vereniging Schiedam Zuid houdt donderdagavond 29 no vember haar algemene leden vergadering in het lokaal in de Zwartewaalsestraat 16. Het bestuur zal verantwoor ding afleggen van de activitei- SCHIEDAM Met de diefstal van het polstasje van de 32-jari- ge directeur J. F. P. heeft een in breker een flinke buit behaald. In het tasje bevonden zich een rijbewijs, een kentekenbewijs, een paspoort, tien Eurocheques met pas, een bedrag van onge veer 800 gulden en 200 gulden aan Belgische francs. De dief stal het tasje verleden week uit de auto van de directeur, die ge parkeerd stond op het Chopin- pïem. De deur van de wagen is waarschijnlijk geopend met een valse sleutel. ten in het afgelopen jaar. Md name zai aandacht worden ge schonken aan de alsmaar stij gende woonkosten, het groeien de ledenaantal en het resultaa. van de handtekeningenactie voor het verkrijgen van een op bouwwerker. Na de pauze zal bingo wortjeo gespeeld en zal een verloting plaatsvinden. De vergadering begint osa 20.00 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Begin 1980 öj in de commissie Financiën en commissie Ruimtelijke ordening de prijs voor een begrafenis op zaterdag aan de orde word® gesteld. B en W hebben de heer Van Tiiborg van de WD de» toezegging gedaan.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2