r 'Rhodesië-akkoord Vertrapt in 't gedrang ■Uil Elf doden bij concert Who in Cincinnati Wat doen we dus met Sinterklaas? Indianen veijagen filmploeg WANDMEUBELS FRANKRIJK STAPT UIT ZOUTVERDRAG RIJN Nog kans voor AVR s Supermarkt t en post wél open mf aS»o3 toonaangevend in eiken Wij een abonnee, u een unieke banddoek. I 1 I 1 I f i 1 1 1 HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Geen nieuwe kernwapens. 1 tam IS Nu en dan regen Bloemen houden van mensen. Bloemen doen je iets. Elke bos opnieuw. VROUWEN TEGEN KERNWAPENS 1 <rv*W»> wpupfssr' XV,- Dinsdag 4 december 1979 34e jaargang no. 9949 hoofdredacteur herman wigbold Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG - De regering gaat proberen alsnog een loonakkoord te bewerkstelligen tussen de werkgevers en werknemers. Vanavond praat minister Albeda (So ciale Zaken) met VNO-voorzitter Van Veen en FNV's eerste man Kok over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1980 en daarna. (Van onze soc.-econ. re dactie) ROTTERDAM - Alle supermarkten van de grootwinkelbedrijven zijn maandag 24 en maandag 31 december de hele dag open. De post kantoren zijn op de dag voor kerst tot vier uur *s middags geopend en op oudejaarsdag "tot twaalf uur. Informatief (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM - De fi nanciële stroppen bij de NV Afvalverwerking Rijnmond (AVR) gaat de gemeente Rotterdam in het meest ongunstige ge val zo'n 150 miljoen gul den kosten. Zonder ver hoging van de gemeente lijke tarieven zou dit vol gens wethouder H. van der Pols (Bedrijven en Milieu) betekenen dat Rotterdam voor 1981 zo goed als alle vrije ruimte op de begroting kwijt is. „Er zai weinig overblij ven voor leuke dingen." Vorige directie Dreigement Zie ook pagina 3 Brandweerlieden en am bulancepersoneel ontfer men zich over her en der liggende slachtoffers rond de Coliseum-concertzaal in Cincinnati In het tu multueuze gedrang dat ontstond rond een optre den van de popgroep "The Who" vonden elf jonge ren de dood en vielen vele gewonden. Het al weken uitverkochte rock-concert vond doorgang. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging nat. f Ti *r.vin 16.30 19.00 var zaterdag vin 9.00 -16.00 uur Naam: Adres: Postcode:Plaats: Soort abonnement: O kwartaal ojaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vnje Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan; Naam: Adres: Postcode:Plaats: 5 Pi sir l Kleun o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). 1 een open envelop zonder .Antwoordnummer 1579, XK gt». »<.->.. »■•-»» K-V •>*-*•- V,*»^ Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 Reaerinq wil alsnog naar loonakkoonl De Vereniging van Grootwin kelbedrijven in Levensmiddelen hebben besloten de supermark ten open te houtten, omdat het publiek anders met kerstmis en rond de jaarwisseling vier en drie dagen geen verse levens middelen zou kunnen kopen. De "warme bakkers" hadden al eerder laten weten beide da gen vers brood te leveren. De bakkerszaken van fabrieken zijn dicht De postbestelling gaat op maandag 24 december gewoon door. maar met oudjaar gaan de bestellers alleen de straat op voor spoedeisende stukken, Dat gesprek is een gevolg van de ontmoeting, die Albeda en Van Aardenne van Economische Zaken gisteravond hadden met de werkgevers en het CNV. De FNV deed daar niet aan mee. omdat Kok vond dat hij Albeda zaterdag na het afgebroken loonoverleg voldoende op de hoogte had gesteld. De FNV-voorzitter is wel bij het gesprek van vanavond, dat volgens het ministerie weer een informatief karakter zal heb ben. Zoals bekend waren CNV en de werkgevers het afgelopen zaterdag at volkomen eens. Al leen de FNV ging toen niet ak koord omdat de werkgevers weigerden toe te staan dat in sommige bedrijfstakken, vooral waar vuil of zwaar werk wordt gedaan, een loonstijging van meer dan twee percent zou wor den gegeven. Wim Kok wees gisteren de verwijten van de hand, dat het afbreken van het loonoverleg de schuld was van de FNV. In een 'voorbereidende werkgroep van werkgevers en werknemers, waarin Kok en Van Veen zelf zaten, was wel degelijk over eenstemming bereikt over de mogelijkheid loonstijgingen van meer dan twee percent te geven, aldus Kok. Naderhand bleek dat de ach terban van Van Veen daar geen genoegen mee nam, zodat Van Veen zijn woorden moest terug nemen. Zie ook pagina 4 FOCUS .<3*4 AVR-strop Roti terdam kam 150 mil jjoen zijn LONDEN - Groot-Brittannié heeft gisteren een akkoord ge sloten met de Rhodes!sche rege- nng van premier Moezorewa. Het akkoord is niet ondertekend door het Patriottisch Front Londen wil de onafhankelijk heid van Zimbabwe-Rhodesië bespoedigen door er op korte termijn een gouverneur heen te sturen. Deze krijgt volledige wetgevende en uitvoerende be voegdheden en moet de voorbe reidingen van de verkiezingen coördineren. Over de verkiezingen en over de nieuwe grondwet waren het Patriottisch Front en de rege- ring-Moezorewa het ai eens ge worden. De onderhandelingen zijn vastgelopen op een over eenkomst voor een staakt-het- vuren. De guerrillaleiders, Nko- mo en Moegabe, eisen dezelfde status voor hun troepen als de Rhodesische strijdkrachten hebben. De voorzitter van de Rhodesl- e-conferentie, de Brit Lord Car rington, wil geen concessies «teen op zijn oorspronkelijke voorstel. Dit voorstel houdt in dat de guerrillastrijders zich op verschillende plaatsen in het land verzamelen. Carrington had het Patriottisch Front tot vorige week vrijdag de tijd ge geven "ja" te zeggen op zijn voorstel. Gisteren zei Carrington: "Wij kunnen niet eeuwig wachten op antwoord van het Patriottisch Front" Maar de financiële positie van Rotterdam is ook weer niet zo ongunstig dat Rotterdam dit niet zou kunnen opbrengen en de kans loopt onder curatele van het Rijk te komen (artikel 12 ge meente te worden). Van der Pols, die ook commis saris van de AVR is, zegt hier over: „Die 150 miljoen gulden zou een enorme aderlating zijn, maar het is ook weer niet vrese lijk. In het somberste geval zou den we dat geld moeten lenen op de kapitaalmarkt en dat zou - stel ik me voor een annuitei- tenlening moeten worden voor zo'n tien jaar tegen rond 12 pro cent rente. Nou dat kan Rotter dam met alleen al een omzet van het GEB van één miljard gulden per jaar - wel opbren gen. Volgens Van der Pols moeten de oorzaken van de financiële wantoestanden bij de AVR ge zocht worden bij de vorige di rectie „die is dan ook naar huis gestuurd" en de constante wei gering van de vuilbedrijven van Utrecht en Midden-Holland om een kostendekkend tarief voor de verbranding van het huisvuil te betalen. Utrecht en Midden-Nederland hebben zich gisteren in een ge sprek met minister Ginjaar be reid verklaard de contracten open te breken mits het om een eenmalige aanpassing gaat Van de term „kostendekkend" in de ruim nog twintig jaar lopende contracten willen ze niets we ten. Het personeel van de Afval verwerking Rijnmond heeft gis teren een halve dag geweigerd afval te verwerken. Gedreigd werd binnenkort helemaal geen afval meer te verwerken als men niet bereid is meer te gaan betalen. De stakers kregen de steun van de vakbonden. In een motie werd aangekondigd dat aantasting van de positie van het personeels morgen op de aandeelhoudersvergadering, op ernstig verzet zal stuiten. De Rijnmondraad vergadert vanavond om 20.00 uur over de AVR in het Rotterdamse raad huis. KW CFNCINATTI - Elf mensen zijn gisteren omgekomen en twintig werden er gewond tijdens een enorme chaos vlak voor het optreden van de Britse popgroep "The Who" in Cincinnati In de Amerikaanse staat Ohio, De woeste taferelen speelden zich af net voordat de deuren van de 17000 stoelen tellende concertzaal open zouden gaan. Veel bewolking met nu en dan tegen. Minimumtemperaturen rond acht graden, middagtem- peraturen omstreeks tien gra den. Matige tot krachtige, aan ae kust nu en dan harde, zuid westen wind. SdK. op oncttr 0*30 1030 op onder 1S31 WW Fonds was te royaal (Van onze soc- econ. redactie) AMSTERDAM - Door een verkeerde berekening heeft het Sociaal Fonds Bouwnij verheid de afgelopen twaalf jaar ongeveer 41 miljoen gulden teveel aan uitkerin gen betaald, maar de mensen die daarvan hebben geprofi teerd, blijven dat voordeeltje houden. Besloten is dat de oude uitkeringen, die te hoop waren vastgesteld, zo blijven. Voor nieuwe uitke ringen zal de correcte bere kening worden toegepast Hoewel het voor het fonds om een groot bedrag gaat, is het teveel uitgekeerde per persoon niet zo verschrikke lijk hoog. Twaalf jaar gele den werd bij een gemiddelde uitkering van 23 gulden per dag negentien cent per dag teveel betaald. Vong jaar kwam het bij een gemiddel de uitkering van 85 gutden per dag neer op een teveel van 37,5 cent per dag. De fout bij het vaststellen van de vakantietoeslagen voor WAO-trekkers werd eind oktober ontdekt door een oplettende werknemer van het Sociaal Fonds Toen kon nog niet worden vastge steld om hoeveel geld het in totaal ging. voor informatie over adreswij- agmg. betaling, vakantieadres kunt u belten van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag Talloze bezoekers, van wie som migen al zes en een half uur in de rij hadden gestaan, konden bun ongeduld niet langer be dwingen en drongen in dichte rijen op. "Eerst gooiden 3» een fles door een ruit in de deur", vertelde een van de portiers. "Toen ruk ten ze op door het gat Drie of vier van ons probeerden ze te gen te houden, maar er was geen houden aan." De slachtoffers, voor het rnee- rendeel middelbare scholieren, vielen in het gigantische ge drang dat erop volgde. Volgens veiligheidsfunctionaris Richard Castellini waren ze ót onder de voet gelopen óf gestikt Hij meende dat het gedrang onstaan was, omdat maar een deel van de zitplaatsen gereserveerd was en voor de rest gold: wie het eerst komt het eerst maalt Het Coliseum-theater, waar het optreden plaatsvond, zag er na het gedrang uit of er een veldslag had gewoed. Kapotge- trapte stoeien, overal gebroken flessen, gescheurde bekleding. Links en rechts werden mensen bijgebracht die in het gedrang waren flauwgevallen. Het concert van de Who ging overigens gewoon door nadat de slachtoffers per ambulance wa ren afgevoerd. Burgemeester Kenneth Blackweli van Cinci- natti: "Nadat de bezoekers op deze manier hun verstand had den verloren, kon ik niet het ri sico nemen dat zij nogmaals in woede zouden ontsteken als ze hoorden dat het concert niet doorging." LIMA Ruim twee honderd met speren, ka rabijnen en kapmessen gewapende indianen van de Peruaanse Aguaruna- stam hebben in de jungle van Peru een kamp ver nield, dat diende als uit valsbasis van een met miljoenen dollars opgezet filmproject van de West- duitse filmer Werner Herzog. Niemand van de 50 man die Herzog in dienst bad is gewond, maar wel is iedereen weggejaagd. Het kamp werd in brand ge stoken, boten werden tot zinken gebracht en de he le schade inclusief die aan de apparatuur be draagt volgens Herzog 80.000 dollar, (f 160.000) Herzog heeft van het begin af aan moeilijkhe den ondervondenbij dit project, dat zou gaan over een omstreden Ierse rub- bertnagnaak Indianen verweten hem dat deze. een zekere Fit- caraldo, met al zijn bra voure en succes vele hon derden Indianen heelt omgebracht. Zendelingen en antropologen zaten hem op de hielen omdat hij de leefwijze van de Aguarana's in gevaar zou brengen en in de pers werd een uitgebreide campagne tegen hem ge voerd. omdat hij gedacht had wel even van leder een de medewerking te kopen met harde dollars. I Op donderdag 6 december wordt een stille tocht voor vrouwen gehouden tegen de nieuwe kernwapens. Verzamelen om 19.30 uur op het Malieveld vlak bij het centraal station in Den Haag. Vertrek om 20.00 uur precies. Op het Binnenhof zal een dringend] beroep worden gedaan op de regering klassiek, modern en massiel eiken. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM Grote beroe ring is ontstaan bij de waterlei dingbedrijven in het stroomge bied van de Rijn nadat de Fran se regering ervan heeft afgezien goedkeuring aan het parlement te vragen voor het zoutverdrag. De 82 bedrijven, die voor 20 miljoen mensen drinkwater uit de Rijn bereiden, hebben met spoed aangedrongen op een in ternationale ministersconferen tie, Daarop moet worden be sproken op welke wijze de ver ontreiniging van het Rijnwater door zout snel en aanzienlijk kan worden verminderd. De organisatie van deze wa terleidingbedrijven, de IAWR, noemt het Franse regeringsbe sluit een zware nederlaag m de internationale strijd tegen de vervuiling van de Rijn, Zij twij felt nu ten zeerste aan de geloof waardigheid van Frankrijk om als deelnemer in deze strijd een eigen nationale bijdrage te leve ren; De IAWR herinnert er voorts aan, dat de Franse delegatie op de internationale Rijnconferen tie in 1977 in Den Haag akkoord is gegaan met de slotresolutie, waarin de spoedige goedkeuring van het zoutverdrag werd ge ëist. Het ministerie van Buiten landse Zaken zegt zeer verrast en diep teleurgesteld te zijn over het Franse besluit De Neder landse regering zal zich nu be raden over te ondernemen stap pen. Zij zal contact opnemen met de andere Rijnlanden, Zwitserland, West-Duitsland en Luxemburg. PvdA-leider J.den Uyl noemt het intrekken van het zoutver drag door de Franse regering „een hoogst bedenkelijke zaak" en vraagt de Nederlandse rege ring om een scherp protest De PvdA wil deze week nog ophel dering vragen in de Tweede Ka mer. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De kans is zeer groot, dat de regering als nog besluit het faillissement van de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) te voorkomen door rijks- steun. Vandaag bespreken de ministers Andriessen, Ginjaar en Van Aardenne de nieuwe si tuatie, die ontstaan is na de be reidverklaring van Utrecht en Midden-Holland hun contracten open te breken voor aanpassing van de tarieven. Na een gesprek met het dage lijks bestuur van Rijnmond ver klaarde minister Wiegel heden middag lichtpunten te zien. Het .novum van een faillissement 'van een semi-overheidsbedrijf, ,wat gevolgen zal hebben voor de bankrente in de toekomst, zou de regering hierdoor willen voorkomen. Alstublieft Voor u. Van Het Vnje Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar! Voor nop. BOS»*»»- Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vèst wel iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da s geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm En de kwaliteit die ts uitstékend! Stuur Het Vnje Volk naar: id ft- k ji ij; >r m <«1

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1