In ruil voor 100 zonnewoningen Gesprek over functie Pillard REDDER ONDERSCHEIDEN y «A Wilde race op rijksweg Te, f eendrachtig nee tegen kernwapens Amen-dement Bla-blo-bla Jam 4 14% werklozen buitenlanders Een combinatie van de beste spaarvormen. Méér geld opnemen Hoge rente Vrije opname Onroerend goed f3.000r De Meesrente-rekening» Wij durven elke vergelijking aan. Bank Mees Hope nv Kleuter aangereden P schiedam 24 i Jm WOENSDAG 12 DECEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Projectontwikkelaar Empeo ziet af van de bouw van Schiedams binnenstad. Het college wan B en W van Schiedam en de bouwmaatschappij hebben gisteren na een half jaar onderhandelen over eenstemming bereikt om de samenwerkingsovereen komst uit 1970 te verbreken. Als tegenprestatie mag Empeo nu 100 a 125 energiezuinige woningen bouwen in Woudhoek-Noord. De Meesrente-rekening van Mees Hope geeft u een hoge rente, én biedt u veel mogelijkheden om over uw geld te beschikken. Desnoods zonder opzegtermijn. Het percentage wordt maande lijks vooraf vastgesteld. In december bedraagt het ?5»%. Een zeer hoge rente voor een spaar- vonn waarbij zoveel mogelijk is. De rente wordt éénmaal per jaar bijgeschreven. Van een Meesrente -rekening kunt u elke maand vrijelijk tot f3.000,-opnemen. En in de dure decembermaand zelfs tot f6.000.- uw "13e maand"). Als u meergeld wilt opnemen, dan kan dat ook. Maar dan moet u wel een opzegtermijn in acht nemen van 24 maanden. Indien u onmiddel lijk over meergeld wilt beschikken, dan wordt er 2% ingehouden over het bedrag boven de vrije opname. Indien u als Meesrente-reke ninghouder geld nodig heeft voor de aanschaf van onroerend goed, dan kunt u het benodigde bedrag ook vrijelijk van uw tegoed laten over maken zonder ipzegtermijn en zon- derhoetebetal ng. De Mcesrente-rcker ig biedt u dus een combinatie van de beste spaarvormen. Hoge rente en veel mogelijkheden tot vrije opnamen. Méér en persoonlijker informatie HOGERENTE MAANDEN OPZEG TERM UN OF 2%. VRIJ F. OPNAME PER MAAND AANKOOP BEDRAG ONROEREND GOED VRU OP NEEMBAAR. kunt u aan de balie van onze kan toren ontvangen. Daar kan men u desgewenst ook informeren over de mogelijkheid om giraal op de Meesrente-rekening te storten vanaf uw giro- of bank rekening. Snelheidscontrole Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM „De machthebbers In Amerika dicte ren ons wat wij moeten doen. Terwilie van onze econo mie zijn wij gehoorzaam en worden wij als Jan Salies gebruikt om de eerste klap op te vangen. Laten wij dat nu eens eendrachtig doorbreken door Neen te zeggen tegen de ons opgedrongen afschuwelijke wapens". r Achter een mam in de Rotterdamse Zaagmo lenstraat hiQj dit spandoek met de volgende tekst: mAlbedo. Bla-bla-bla". JhtnNir.iiepont Bijdrage: Jan Meijer De kuisvrowmn volgen met belangstelling het gebeu ren in de meldkamer Empeo ziet af van bouw binnenstad Schiedam kan met dit onder handelingsresultaat weer opge lucht adem halen, want het mil joenencontract met dochteron derneming Bredero van Empeo was een biok aan het been. Bre dero, onder andere verantwoor delijk voor de bouw van het Utrechtse Hoog-Catharijne. wilde het centrum van Schie dam groots opzetten met par keergarages en een verlengde Passage. Het huidige gemeente bestuur heeft altijd al van de samenwerking afgewild, omdat het de binnenstad veel klein schaliger wilde aanpakken om de historische structuur te waarborgen- Een behoorlijke steun in de rug was de beslis sing van de kroon verleden jaar. Het bestemmingsplan Schiedam-Centrum werd gro tendeels afgekeurd. Een ander wapen van Schiedam was de wens om de binnenstad vol te bouwen met woningwetwonin gen. Empeo wilde daarom*zelf ook van het contract af. Als het op die wensen in had moeten gaan. zou het voor de bouwgigant niet meer aantrekkelijk zijn ge weest De heer G. Wiegers. lid van de raad van bestuur van Empeo zei gisteren letterlijk: "We konden niet het risico ne men om woningwetwoningen te bouwen," "Wiegers noemde het echter een groot misverstand, iat Empeo de bedoeling had om het centrum grootschalig in te richten. Hij zei, dat Smpeo eveneens met de tijd mee gaat en dat zijn maatschappij nooit meer zulke contracten zal af sluiten als deze. Als tegenprestatie voor het af hakers gaat Bredero nu meer dan honderd zonnewoningen bouwen in Woudhoek-Noord en als alles goed gaat zullen deze in 1980 in aanbouw worden geno men. Wethouder Zijdeveld Uet in oktober weten, dat hij in Noord gebruik wil gaan maken van de zonnewarmte om energie te besparen. Hij noemt het plan een welkom aanbod. Bredero heeft zich de laatste jaren gespecialiseerd in de bouw van energiezuinige wo ningen. In Zoetermeer heeft de projectontwikkelaar een serie dure experimentele woningen neergezet die worden ver warmd door de zon. Met de bouw van de zonnewoningen in Schiedam Noord breekt de maatschappij een nieuwe markt tijdig open. "Het is een experi ment om zulke woningen ook betaalbaar te maken", aldus de heer B. J. Melles, directielid van Empeo. Het plan bestaat uit de bouw van 55-vrije-sectorwomngen, 30 premie-koopwoningen en - op aandrang van het gemeentebe stuur - uit 40 woningwetwonin gen. Zijdeveld zegt dat het college van B en W en Empeo met deze plannen naar elkaar zijn toege groeid. Hij sluit het niet uit» dat Empeo in Noord meerdere pro jecten gaat opzetten. "Als de .ia- menwerking goed bevalt, zullen wij er best mee door kunnen gaan", zo zei hij. Volgens Zijdeveld had Schie dam ai in juni van dit jaar het akkoord bereikt om de samen werkingsovereenkomst met Empeo op te zeggen. Toen kon den de plannen voor de woning bouw op de kaalslag al voorbe reid worden. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De Stichting Passage-theater gaat op korte termijn met de Schiedam* Gemeen schap rond de tafel zitten om te prats» over de functie van SG-directeur Ruud Pillard die, zoals bekend, ode directeur is van het Passage-theater. Wethouder Herman Post hoorn zal op die bespre king met ee» voorstel ko men, dat Pillard. naast zijn dienstverband als di recteur van de SG part time In dienst treedt van de Stichting Passage theater. Dit voorstel is Alterna tief i A uit een rij van drie alternatieven. Mocht «te SG bezwaar hebben tegen dit alternatief, dan beeft Posthoorn van het stichtingsbestuur Passa ge-theater volmacht te handelen naar bevind van omstandigheden. Bij de eventuele functieom schrijving van Pillard, moet nu al rekening ge houden worden met de binnen niet al te lange tijd te vormen Culture! Raad. Als Pillard de bedde functies kan verenigen en «Se SG met de Stichting Passage een contact wil aangaan, vervalt dat contract wanneer «te Stichting Passage overge bracht wad* in «te Cultu rele Raad. f-x-K' SCHIEDAM Door met te handelen beeft de 27-jarige Schiedammer HL van den Berg op 18 maart van dit jaar in Spijkenkse bet toen 2-jarige jongetje Vincent Diederik van de verdrinkingsdood kannen redden. Als passerende automobilist sag de beer Van den Berg bet jongetje In een singel drijven. Met veel moeite kon bij het kind uit bet ijskoude water halen en door middel van mond op mond beademing weer tot leven brengen. Voor dese" snelle reactie wera de beer Van iets Berg gistermiddag op bet Stadskantoor door burge meester John te Loo onderscheid»#- Namens de Stichting Maatschappij tot Bedding van Drenkelingen werd hem een zilveren onderscheiding uitgereikt. SCHIEDAM/VUAARDIN- GEN MAASSLUIS - Bijna veertien procent van het totaal aantal werklozen in het gebied Nieuwe Waterweg Noord be staat uit buitenlandse werkne mers. De arbeidsbemiddeling van die 346 werklozen geeft nog al wat problemen, voorat omdat ze over het algemeen de Neder landse taal onvoldoend*; beheer sen. Dat blijkt uit de toelichting op de werkloosheidscijfers over november van «le heer J. A. van Lent, directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord. Evenals in november 1978 is ook vorige maand de werkloos heid gedaald. De mogelijkheden voor vrouwen op de arbeids markt zijn echter beduidend slechter dan vorig jaar. Het aantal werklozen daalde in november met 26 mannen en 28 vrouwen. Eind november be droeg het totaal aantal in het gebied Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rozenburg, Hoek van Holland en Maasland 1557 man nen en 1003 vrouwen. Het werk loosheidspercentage bedraagt thans 2$ procent De vraag naar mannelijk personeel steeg van 1078 naar 1166 en de vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 126 naar 108. De Meesrente-rekenin" van Mees ii Hope. 7!% voordecember 1979* (plte een lie maand) Dagelijkse renteberekening voedt toegepast. Schiedam, Nieuwe Haven 133/HoekO iet 010 - 3402 22. 'tradingen, Schiedam», "weg S3, tel. 010340222. Rotterdam, Coolungel 91, tel. 010 63 29II; Beijcrbrxbelaan 204. lei. WO-19 27 |J; VG rave ndijk wal 108, tel 010-363600. AtbtaMcntem, Pte «geweg I9.»el01859 -2605/2344. Dordrecht. DubbDdamseweg 10, lel. 078 -1410 77. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Toen de politie op de Rijksweg 19 een auto wil de aanhouden voor een routine controle, negeerde de bestuur der het stopteken en ging er in razende vaart vandoor, achter volgd door de politiewagen. Via de Beneluxtunnri, waar de stoplichten werden gene geerd, reed de wagen over de Vondelingeweg, Onderweg pro beerde de bestuurder van de wagen de politieauto nog in de vangrail te duwen. Pas aan het einde van de Vondelingeweg kon de auto tot stoppen worden gedwongen. De bestuurder bleek de 15-ja- rige Rotterdammer A. H. te zijn die niet in het bezit was van een rijbewijs en ook de auto was met verzekerd. SCHIEDAM - Bij een snel-; heidscontrole ap de Hargalaan heeft de politie negen proces sen-verbaal gegeven voor te hard rijden. De hoogste snelheid was 95 kilometer terwijl ter plaatse maar 50 kilometer mag worden gereden. Ook werden nog vijf processen-verbaai ge geven voor ondeugdelijkheden aan auto's. Aan het woord is de Schie dammer Jan Krabbendam. Hij loopt aanstaande «kinderdag in ieder geval mée mei de fakkel optocht tegen de modernisering var» kernwapens. De fakkelop tocht vertrekt om 19 uur vanaf het Hemi n en is georgani seer! de PvdA, de PPR. £>66. de Jonge Socialis ten, Pax Cnristi, de Rooie Vrou wen en het comité Stop de Neu tronenbom. Over de protesten tegen de modernisering zegt Krabben- dam: .juindelijk zijn de burgers wakker geschud en tot het besef gekomen, dat als wordt doorge gaan met het vervaardigen en plaatsen van nog meer afschu welijke moordwerktuigen, de mensheid zichzelf zal vernieti gen, hetgeen ik al jaren geleden ens hoorde beweren door een dominee op de kansel Toen klonk mij dat onwezenlijk ln de oren, maar thans blijken wij daartoe in staat te zijn- Wat weet de huidige generatie eigenlijk af van oorlog", zo gaat hij verder. Men moet dat zelf hebben meegemaakt, zoals ik tijdens het bombardement van Rotterdam in 1940. De hel was losgebarsten. En dan te weten, dat het veelvoud daarvan af schuwelijker zal zijn. Voor wie en Waarvoor moeten wij ons in zetten om ons te laten doden en ■zelf te doden?" Krabbendam werd op 10 no- vember 1944 met 50 duizend an- «Jeren naar Duitsland gevoerd. -Mijn groep kwam als partiza nen in een kamp terecht» waar ook Russen zaten. Daar heb ik ervaren, dat landgenoten» door nood gedreven» het minimale eten van anderen pakten, als zij daarte» kans zagen. Voorzover Dc het ton beoordelen, waren de Tussen zachtmoedig, eendrach tig en religieus. Moeten wij voor zulke mensen bang zijn? Even als de eeuwenlange verachting van de Joden ons is ingeprent» zijn wij na de Tweede Wereld oorlog geïndoctrineerd met de angst voor hen, terwijl het toch onze wapenbroeders waren." Volgens Krabbendam zijn het slechts de machtshebbers en de bezitters die bang zouden kun nen zijn. „Van de eersten weten wij, dat zij, de reuwen door, vreselijk veel ellende over de mensheid hebben gebracht, het geen heden ten dage nog steeds doorgaat De bezitters, die de la- - kern uitdelen, zouden bij een eventuele overheersing wellicht de ervaring op kunnen doen om foezitstees te zijn. Maar volgens deskundigen zit zo'n overheer sing er in het geheel niet in, om dat de Russische machthebbers ach er terdege van bewust zijn, dat zij vrijheidslievende volke ren niet in bedwang kunnen houden. En dan nog» zouden de niet- bezitters er zoveel last Van heb ben? Hoeveel zijn er echt Poli tiek bewust? Wij worden nu toch ook door Amerika over heerst? We moeten nu een luid Neen laten horen tegen meer kernwa pens voor het behoud van onze kinderen en kleinkinderen. Denkt niet, dat onze houding van geen waarde is. Over «le grenzen kijkt enen nauwlettend toe. De havikken raken al in verwarring Hun vazallen. Tros- aktua en Hilterman. trachten een dam op te werpen. Laten wij hen de kans niet geven. Kom daarom aanstaande donderdag —mee demonstreren." Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De 5-jarige JL K- is met een onderbeenfractuur en een hersenschudding in het Noletziekenhuis opgenomen. De peuter stak zonder uit te kijken plotseling de njweg van de Westfrankelandsedijk over. De passerende automobilist P. J. M. kim een botsing niet meer voor komen. -A „Je weet niet wat je ziet"» schreef Ik vorige week» „als je naar de Rotterdamse gemeenteraad gaat". Ik had het er toen over dat er zeer omslachtig werd vergaderd en dat raadsleden nauwelijks naar elkaar luis- teren. Toch kan je gelukkig tijdens die vergaderingen ook wel eens lachen. Zo wm ik er ge tuige van dat een PvdA'er (J. H. A. Henderson) na een be toog een amendement indien de. Dit is een wijziging van jen voorsteL Dat ging w>: „Meneer de voor zitter, ik dien na een unende- ment in." Vervolgens las hij het voorstel voor en daarna kwam er een g -neentebode aan xiet een silveren dienblad! Henderson legde het papier met het voor ste] op het blad en die liep er mee op de manier waarop je bete gehaktballen aandraagt - naar de voorzitter (André van der Louw). Die pakte het papier van het dienblad en las daarna wederom het amende- sent hardop voor. Dat wa tot daaraan toe, boe- wel ik dit „opdienen" op zich zelf al een aardige poppen kastvoorstelling vontL Maar wie schetste mijn verbazing toen dezelfde Henderson even later een tweede amendement indiende. En weer moest de bode met zijn zilveren dien blad heen en weer lopen. Ea even later weer! Want Hen derson diende neg een derde amendement in. Nou vraag Ik u. Daar krijg je toch de slappe lach van. Drie keer met een zilveren dienblasdjê op en neer lopen om „warme" amendementjes op te dienen. Dit anno 1973. Nou kan het best zijn dat deze procedure een eeuwenlange vorm van etiquette is. Er; con ventionele regels kunnen best mooi zijn, mits de hele entou rage daarbij past Dus zou je ook weer een burgemeester moeten hebben die in jacquet rondloopt, wethouders e rens in pandjesjassen, raads leden ln galacostuums en bo des in livrei mét witte hand schoenen! Dan zeg ik: goh, wat mooi! Maar zoals het nu gebeurt is bet een vlag-op-een-stront schuit-vertoning. (Met alle re spect overigens voor de keuri ge wijze waarop de bodes het doen!). Dm als ik zo vrij mag zijn. Leden van de gemeenteraad, wil ik ook eens een amende- mentje indienen: schaf die schertsvertoning met dat zil veren dienblaadje af. Want daar krijg je gewoon bet been-en-weer van! e ■too xMé -fn"" *n Gezellige tevens- "jUf middelen lakei er gens in Krzltagw. Zo een waar nog persoonlijke be- «fiening is. Géén enge kassa's waar de zenuwen Je «few» de strot gieren als je tegelijker tijd inpakken, afrekenen én wegwezen moet. Ja. zo'n winkel die ip de buurt gebakken is» waar je hoort over een lach en een traan en waar je boven de boerenkaas je hart kimt uitstorten. Je vindt er meer welzijn dan in de burelen van the jpsgm «solt uitgebroed kan woeden. En daar kwam oma, drieën tachtig wribestede jaren oud. Ze moest een potje jam heb- ben. „Wéér aardbeien jamT* vroeg de mevrouw van de winkel die - zo gaat «iat in deze anken wist dat opa al minstens dertig jaar-aardbeien jam op sto boterham wit Tot haar verwondering sprak oma: „Néé f Of opa dan misschien ziek Dat was opa goddank niet HU was alleen maar op aard- Prienjam uitgekeken. Kin ge beuren na dertig jaar. „Probeert u bet eens met gem ber jam. Die is ook erg lekker" zd de mevrouw van de win ket Dat nóóit? Nee", zei oma, „van gember- jam word Je hitxerig. En hij is -arii al zo_ eb— nou ja_" Es. zo werd het kersen jam. JEen gezegende ouwe dag", sei iemand toen ze weg was. Huisvrouwen op bezoek bij politie Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - „Nu ik hier toch ben! Gaat u ook over ge vonden voorwerpen? Ik ben 4aatst een ketting met steire- beeld verloren. Is t'te al te recht?" Zevenentwifitlg Schie dam» leden van de Nederland se Vereniging voor Huisvrou wen brachten gisteren een be- yjsek aan het politiebureau in de lange Nieuwstraat Vele vragen borrelden bij «te dames op naar anleiding van het praatje «tear brigadier De Vette en een film over de geüniformeerde politie. De film toont «Ie politieman in ztjn werk en privéteven. Opval lend was dat de agenten die in de film voorkwamen allemaal getrouwd waren en door hun rehigerwten gesteund werden in het werk. Éten tamelijk cliché matige voorstelling van het pri vé lev en van de politieman. De vrouwelijke agent kwam er he lemaal niet in voor. De vragen die de huisvrouwen stelden be trof echter niet zozeer «toe pro blematiek. „Ik heb laats opge beld naar het bureau. Bij ons staan steeds vuilniszakken te vroeg buiten. Kinderen schop pen er tegen aan en al die rot- rooi komt op de straat te liggen. Toen kreet ik het antwoord: „Mevrouw, denkt u dat wij de hele dag ren mannetje erbij* kunnen zetten''" Brigadier De Vette gaf toe dat het een pro- blcem is, maar .<,.n niet onmid dellijk een oplossing bedenken. Ook kwam de vraag Kan er geen ambulance in G roe noord gestationeerd worden™ sin de orde. Brigadier De Vette „Dat wosdt beslist door hogerhand" Het vuurwerk kwam even- eens ter spreke. De Vette legde uit dat het moeilijk was om ille gale verkoop en gebruik tegen te gaaa „We moeten het echt zien dat iemand een rotje gooit We kunnen niet zo maar fouille ren." Na de film bracht een deel van het gezelschap een bezoek aan de meldkamer, het 'zenuwcen trum' van het politiebureau. Het andere deel nam een kijkje in het museum dat gehuisvest is op «ie zolder van het ©udfe gedeelte van het bureau Allerlei merk waardige voorwerpen, die in de loop van «ie jaren hun eigenaar niet terugzagen en waar de jus titie g«n belangstelling voor had, zijn daar aan te treffen. "Vele zaken, uit de oorlog zoals txsanmtetiejeg «r« uïüföfïHea- tierdeien zijn tentoongesteld. Ook kan men er oude foto's van Schiedam, een collectie ver dovende middelen, pistolen en andere wapens bezichtigen. De huisvrouwen waren bijzonder verrukt over deze excursie-och tend naar de Schiedam* politie en bedankten agenten De Vette en Kroon voor hun toelichtin gen. f J

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2