V E HOUDER ZIJDEVELD ZENDELING EN VERLOSSER I m Boekje met adressen voor bejaarden Potiüe-bingol Het Vrije Volk wordt malle standen gelezen. Top wijkcentrum bijna bereikt mïm Vijf inbraken opgelost f schiedam A ZATERDAG 15 DECEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA? Van onze verslaggever ONNO BUITER) SCHIEDAM - Wethou der Chris Zijdeveld mag aich verheugen op het feit, dat hij de Schiedam - se binnenstad heeft ver lost van projectontwikke laar Empeo, maar om dat voor elkaar te krijgen heeft hij zich eerder dit jaar moeten opwerpen als „zendeling" voor de zon- ne-energie. Het was de enige mogelijkheid om Empeo zo ver te krijgen, dat deze van de samen werkingsovereenkomst voor de binnenstad afzag. •*~x bouw?nenSUtd" Empe° we°' Wat gebeurt nu? De verlengde Passage komt er niethoe staat het met de woning- Eerste paal? Chris Zijdeveld, zendeling en verlosser: JSchtedam en Empeo waren gedpemd om elkaar op het gebied van zonne-energie te vinden." Wankel (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - „Ik heb wel eens aan kinderen ge vraagd „wat zou je doen ais je een oude opa hebt en je moest een sinterklaascadeau voor hem kopen. Uit de discussie daarover kwam naar voren dat oude mensen allemaal maar zielig waren. Dat vinden wij juist niet Daarom hebben wij deze wegwijzer uitgegeven zoda- touderen kunnen vinden wat er in de stad gebeurt". Zo geeft de politie net goede parkeervoor- beeld. Duidelijk is het bord met het parkeerverbod bij het buureau van de rivierpolitie te zien. En toch* staan auto's van politiemensen - zonder bon - op de stoep. •Mk-% De Stichting Raad voor Bejaardenwerk heeft een handig adressenboekje uitgegeven voor de ouderen in Schiedam Projectontwikkelaar Empeo ruimt na tien jaar 't veld Empeo's zusterbedrijf gaat in ruil voor het verbreken van het contract uit 1970 in Woudhoek Noord 125 tot 150 energie-zuini ge woningen neerzetten, die voor een groot deel op zonne- energie verwarmd zullen wor den. Juist de onderhandelingen met Empeo, die bij elkaar zo'n anderhalf jaar jn beslag hebben genomen, hebben de ontwikke lingen op het gebied van zonne- energie in Schiedam een enorme zwaai gegeven. In Zoetermeer experimenteert Empeo al enige tijd met zonne-womngen en het bednjf wil die wijsheid nu ook eens m de praktijk waarmaken. Voor Zijdeveld, zelf af jarenlang bezig met toepassingen van zon- ne-energie, lag een uitstekend onderhandelingsuitgangspunt op tafel: Empeo ruilt de binnen stad voor de Woudhoek. Zijdeveld zegt daar zelf over: «Het toeval wilde dat juist Em peo de weg van de zonne-ener- gje was opgeslagen en daann al een voorspong had op andere maatschappijen. Op die manier waren wij gedoemd om tot el kaar te komen. Dit is een ele gante en heerlijke manier om voor alle problemen een oplos sing te vinden". Dat Zijdeveld haast wilde maken met de ruil blijkt wel uit zijn reizen naar Amerika. In mei van dit jaar het Empeo al weten interesse te hebben in de Woudhoek en die zelfde maand nog zat Zijdeveld in Atlanta in de Verenigde Sta ten om ervaringen op te doen. In oktober volgde een 'reis naar Kansas City, waar hij samen met zijn ambtenaren een con gres bezocht. In oktober maakte Zijdeveld bekend, dat hij in alle nog te plannen woningen in de Woud hoek en eventueel ook in Spa- land, gebruik wilde gaan maken van zonrse-energie «TB- t .'lxS M Dankzij deze inspanningen heeft Empeo nu definitief neen gezegd tegen de bouw van Schiedams centrum. Schiedam is weer vrij om bet geheel naar eigen inzicht vol te bouwen en om daarvoor Schiedamse be drijven in te schakelen. Iets dat Empeo niet kon garanderen. Dat daarmee de bouw in de binnen stad meteen een flinke vaart krijgt, is echter met te verwach ten. Toen de onderhandelingen met Empeo in mei van dit jaar begonnen, liet de projectont wikkelaar al weten, dat Schie dam naar eigen inzicht te werk kon gaan. De commissie vOor de ruimtelijke ordening had echter drie vergaderingen nodig voor dat de plannen in augustus wa ren goedgekeurd. De toezegging van Zijdeveld om nog in 1979 de èefSfe paal ie slaan, kon wel worden vergeten. Maar sinds dien heeft ook Zijdeveld geen haast kunnen maken met de plannen, want tot nu toe is er nog met eens een architetct be naderd om ae plannen uit te werken. Zijdeveld echter: «De plannen komen rond en tn 1980 zit de eerste paai erin De samenwerkingsovereen komst met Empeo heeft in totaal een levendige geschiedenis ge kend van 10 jaar. In 1968 at wil de het toenmalige gemeen tebe- uur het centrum van de stad in een "echt** win- Empeo werd door elfsema werd benaderd om liedam daarmee te helpen t in januari 1970 resulteerde een voorcontract Empeo en gemeentebestuur zouden in iledige samenwerking een Jan uitwerken met als uitgang- unt, dat Empeo al het werk m keer mocht uitvoeren. Voor- arde was, dat Empeo een stu- zou verrichten naar de mo- lijkheden en noodzaken van 'n centrum. Dat rapport kwam in 1972 ge- cd anderhalf jaar te laat ging uit van een totale bevol ing van maar liefst 90.000 men- in Schiedam. De raad accep- rde het en Empeo ging samen 1 Schiedam het nu beruchte mrrungsplan binnenstad 974 opstellen. de histonscne binrenstad Em peo wilde wel g.ian bouwen, maar kreeg van het gemeente bestuur nooit een u: tvoe rings- contract Het bleef bij de af spraak om samen iets op te zet ten en de boel lag stil tot 'jan nu. Het verzet ontkiemde zich al in 1972 toen het P»mA raadslid Wim de Visser tegen het accep teren stemde van het Empeo- rapport Ook de PPR was er met gelukkig mee. Ondertussen was de werk groep Schiedam opgericht, die tot de slotsom kwam, dat de op zet veel te grootschalig was. In die werkgroep zaten vele nu be kende Schiedammers, waaron der Nikolaj Dielemans, Joop de Jong, Herman Noordegraaf en Geert van der Linden. De werk groep liep stuk op de aire hou ding van het stadsb uur en de leden besloten de actie vanuit de politieke partijen te voeren. Dat had succes. In 1974 kwamen Die lemans en de Jong de raad bin nen en ook vanuit de afdelings- vergadenng van de PvdA en de PPR werd druk uitgeoefend op het gemeentebestuur. Het ge volg was. dat wethouder Bol- mers van ruimtelijke ordening zijn plaats af moest staan aan Chris Zijdeveld. Bolmers mocht slechts financiën behouden. In 1975 stapte hij uit het college en heeft nu een goede baan bij een projectontwikkelaar. Hij liet Schiedam wel enkele erfenissen na, zoals een flink stuk kaalslag en het zogenaamde Gat van Bol mers, de plaats waar een ver binding zou moeten komen tus sen Broers veld en Broersvest om het centrum voor de auto mobilist bereikbaar te maken. Maar het bestemmingsplan lag er en wachtte op uitvoering Het geluk van Schiedam is ge weest, dat Ben Schweers en Dolf Oosterhof ertegen in beroep gingen bij eerst Gedeputeerde Staten en later zelfs bij de Kroon. Zo kon het plan voorlo pig even in de la blijven liggen. Empeo bleef echter aandrin gen op de uitvoering van de plannen, maar een steun in de rug van Schiedam was de. brief van de staatssecretaris Jan Schöfer. Hij schreef Schiedam, dat de stad niet behoefde te re kenen op vergoeding van het rijk, indien het ambitieuze "ci- ty"~plan werd uitgevoerd. Eventuele exploitatieverliezen zouden geheel voor Schiedam zijn en indien Empeo zou gaan bouwen, zouden ze uiteraard door Empeo gedragen moeten worden. Het is zeer waarschijnlijk dat deze brief tot stand kwam door een lobby, wart Geert van der Linden, degene die in de werk groep Schiedam zat, werkt bij de Rijksplanologische Dienst, een adviesitchaam van de rege ring. De grote klapper was echter de uitspraak van de kroon in augustus 1978 op het beroep schrift van Schweers en Ooster hof. De Kroon vond dat in het bestemmingsplan veel te veel winkel-vloeroppervlakte was berekend en vroeg zich af of de verlengde Passage wel zo wen selijk was. Verder kwam er ook kritiek op de parkeergarages. Schiedam moest het plan maar op een aantal punten herzien. De strijd was zo goed als gewon nen, de binnenstad bleef klein schalig en tijdens een eerste be spreking in de commissie voor de ruimtelijke ordening in 1979 bleek al dat de PvdA en de PPR zich niet meer met dat ouae oe- ste mrrungsplan willen inlaten. Schiedam zat echter nog wel aan Empeo vast, want de sa menwerkingsovereenkomst was nog steeds van kracht en eiste dat Schiedam de plannen samen met Empeo moest opstellen én dat Empeo al het werk m één keer zou moeten uitvoeren. "Be ton boer" Empeo was echter on gewenst, omdat het nu de be doeling was om de binnenstad kleinschaliger aan te pakken: stapje voor stapje. De PvdA eiste van Zijdeveld de bouw van alleen woningwet woningen in het centrum. Voor Empeo was de binnenstad door de kroonuitspraak.toch al onin teressant geworden en door deze eis van de PvdA was er hele maal geen lol meer aan. Waar moest de winst nu vandaan ko men? De heer Wiechers, lid van de raad van bestuur van Empeo zei onlangs nog: "We willen niet het risico nemen om woning wetwoningen te bouwen." Empeo zag zijn positie steeds wankeler worden en wilde net zoals Schiedam van de overeen komst af. De ontwikkelingen in de Stedenbouw waren sinds 1970 zo veranderd, dat ook de pro jectontwikkelaars tot het besef zijn gekomen, dat afspraken om een geheel centrum te bouwen uit de tijd zijn. Toch wilde Em peo de zaak niet zonder meer voorbij laten gaan en heeft een fraaie ruilhandel opgeëist De gemeenteraad moet zich over deze nieuwe plannen nog uitspreken, maar enkele eerste reacties leren, dat niemand zich een betere oplossing had kun nen wensen. De VVD, die altijd voorstan der is geweest van samenwer king met Empeo zegt bij monde van Gerard Verhulsdonk: "De laatste hinderpaal voor de bouw in de binnenstad is nu weg en het project in Noord is een ele gante oplossing" De heer Rosman van het CDA vindt de bereikte oplossing res pectabel. Hij zegt: "Wij hebben nooit zwaaar aan het contract gehecht Wat ons betreft had het wel eerder verbroken kunnen worden. Het gevaar is nu echter: vinden we geïnteresseerde ge gadigden voor de bouw in de binnenstad?" De PvdA en de PPR zijn eveneens content over het be reikte resultaat dat spreekt vnjwel voor zichzelf. Herman Noordegraaf: "Ik ben blij dat Empeo weg is!" Het wachten is nu op de tot standkoming van een nieuw be stemmingsplan voor de binnen stad. Dat moet nu erg snel uit de bus gaan rollen, anders zullen gedeputeerde Staten van Zuid Holland dat voor Schiedam doen, want dat schrijft de wet voor, indien de opstelling te lang uitblijft Dat zal ook nog de no dige discussies vergen, want een heet hangijzer, is het benodigde aantal meters winkelvloerop pervlakte. Het bedrijfsleven en de socialisten verkeren daar over nog in een verschil van me ning Het wachten is ook op het ge reedkomen van de eerste wo ningen in de binnenstad. De PvdA heeft geëist: allemaal wo ningwetwoningen. Maar Zijde veld is daarmee niet gelukkig: "Dan krijgen we de exploitatie niet sluitend. Om de woningen goedkoop te houden moeten we wel een «teel te koop aanbie den!' plan omhelsde de aanleg i onder andere een verlengde ikelpassage tot aan het pand i het Vrije Volk aan de Hoog ten «Se BöiïW van een gan- flinke parkeergarages. De «enstad moest in de viaie van stadsbestuur een echte "ei- worden. plannen zijn nooit uitge- door het toenemende ver tegen dg grootschalige aan- vamiit progressieve hoeken, zouden niets overlaten van Oude mensen De s richting Raad voor Be jaardenwerk heeft onlangs een boekje uitgebracht voor bejaar- den met allerlei nuttige adres sen. Bestuurslid de heer Ch. Poll introduceerde het naslagwerkje bij de Algemeen Nederlandse Bond voor Ouderen en de Ka tholieke Bond voor Bejaarden Gepensioneerden. „Bij het ouder worden laat het geheugen je wel eens tn de steek. En er zijn toch juist zoveel zaken die je wilt onthouden óf waar je in deze snel veranderende maat schappij mee te maken krijgt. Soms zijn er instellingen, waar je hei bestaan niet eens van weet, die toch vroeger of later van pas kunnen komen." Het idee voor «ren handige adressenlijst voor bejaarden Is ai ongeveer twee jaar geleden In de Raad voor Bejaardenwerk geboren. Sommige gegevens zijn daardoor enigszins verouderd Ais burgemeester staat bijvoor beeld de heer Lems geoemd. In teder geval hoopt de Raad ieder jaar het boekje te kunnen ac tualiseren. Mensen met rips kunnen bellen naar 731976. Voorlopig komt er een oplage van tienduizend exemplaren. Leerlingen uit de zesde klas sen van elf lagere scholen zullen de boekjes door de bus doen van de Schiedamse bejaarden. De heer W. van Wijk, hoofd van de Julianaschooi is de grote anima tor hiervan. Vorig jaar heeft hij op zijn school met de kinderen een project gedaan over bejaar den. «Ze waren allemaal ontzet tend enthousiast Ik kon ook merken dat ze meer oog kregen voor de ouderen. Een aantal heeft bijvoorbeeld uit zichzelf tijdens de gladheid zand ge strooid op de trottoirs Ik vind hei contact tussen de ouderen en jongeren ontzettend belangrijk. Door het bezorgen van dit boek je wordt de imk tussen de oude re en de jongere mens weer eens gelegd Ik ben blij als de jeugd zich bezighoudt met de groep ouderen die ook in onze samen leving thuis horen." De stichting Raad voor Be- Behalve dat de politie "je beste kameraad Is" geeft de politie ook "het goede voor beeld". Althans dat wordt gezegd. Maar een tijdje terug publiceerde ik een reeks fo to's van poiitie-auto's die bij het hoofdbureau Haagseveer verkeerd stonden gepar keerd. En allemaal zonder parkeerbon! Hoofdcommissaris Vermeij nam de zaak toen hoog op en liet weten dat tussen privé- wagens van politiemannen of auto's van burgers geen enkel onderscheid mag wor den gemaakt wat het parke ren betreft. Terecht! Want veel mensen spraken toen hun verontwaardiging uit over het ogenschijnlijke straffeloze fout-parkeren van de agenten, zo onder het mom van: "Zij mogen wel en wij niet". Nu belde mij onlangs een trouwe abonnee op die zei: "Bent u wel eens gaan kijken bij het bureau van de rivier politie aan de SL Jobs weg (vlakbij het belastingkantoor Puntegaalstraat). Daar staan «lok regelmatig privéwagens van politiemannen fout ge parkeerd. En ook allemaal zonder parkeerbon!" Fotograaf Peter van Es ging op een willekeurige dag eens kijken en bingo»! Op het trottoir, waar duidelijk een bord staat met een parkeer verbod, stond een hele rij auto's op de stoep. Allemaal foutparkeerders, zonder parkeerbon. En alle maal privé-auto's van poli tiemensen - een enkele daargelaten. Politievoorlichter Van Wa- num: "Ia, net ais ik vorige keer zei is bet niet goed te praten. Parkeerregels gelden voor iedereen, dus ook voor politiemensen. Maar ja, als je waar dan ook in de stad kijkt zie je honderden auto's ver keerd geparkeerd staan en de meesten ook zonder bon. Er zijn zelfs gedeelten in de stad waar het fout-parkeren oogluikend wordt toege staan." Ik: Ja. de éne keer wel en de andere keer niet Dat is nogal halfslachtig lijkt mij. Van VVanum: 'Dat hangt ge heel van de parkeercon trn- leur of politieman af." Bk: "Juist Daarom zou het 1 goed zijn als er ie grote ste den waar veel parkeerpro blemen zijn, een algemene regel werd gemaakt" Ik zou willen zeggen: deel al leen parkeerbonnen uit foutparkeerders die op eeu hinderlijke wijze de overige verkeersdeelnemers - waar onder voetgangers hinde ren. Auto's die niets of nie mand in de weg staan, al staan ze fout geparkeerd, moeten niet worden bekeurd. Trouwens, zo is weer geble ken, de politie geeft toch zelf het goede parkeervoorbeetd! j SCHIEDAM - In •«menwerking met de Rotterdamse po litie is de Schiedam se politie «r in ge slaagd 5 inbraken op te lossen. Deze wer den gepleegd in sep tember in het indus triegebied in de '■•Gravenlandse Polder. De 2D-jarige JAALB„ de 16-jari- ge DJ Al. ea de' eveneens 16-jarige MK. hebben beltend in 5 bedrijven voor ongeveer ƒ5.000.- goederen te hebben «f gestoten. 'Ié jaardfiiwerk hoopt met het boekje een bijdrage geleverd te ebben -aan cfc* voor de ouderen in Schiedam hun zelfstandigheid zolang mo gelijk te benouden. De heer Poll „Er komen steeds meer ouderen in onze samenleving. Velen zijn gezond genoeg om nog van alles te ondernemen. We moeten proberen hun ook in de samenleving te houden en ac tief te laten blijven De oude dag is geen zielige zaak, maar een bewuste zaak. Een oudere heeft Furl zoveel rechten en plichten als de jeugd," De voorzitters van beide be jaardenbonden toonden zich ook verheugd over het adressen- boekje. Zij waren het over eens dat de ouden van dagen een we zenlijk deel zijn van «le maat schappij en recht hebben op een goede oude dag. Het boekje be vat behalve adressen en tele foonnummers van onder meer uit uitzendbureau 65-plus, de theaters en de gemeentelijke diensten ook de routes van de trams en een prijsopgave van de RET, Bejaarden die de adres senlijst half januari nog niet in de bus hebben gekregen kunnen er gratis eentje afhalen bij de dienstencentra^ of het Stedelijk Bureau, grote Markt 15, (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De bouw aan het wijkcentrum Schiedam- Noord zal dinsdag het hoogste punt bereiken. De beheerscom missie van het wijkcentrum geeft daarom een klem feestje Tussen half vier en half vijf is iedere belangstellende welkom op het bouwterrein, gelegen aan de westzijde van winkelcen trum Spaland. De kerstman zal dan de verlichting onstekèn van de kerstboom, die op de top van het dak geplaatst zal worden. Er is een informatiekraan! en mep kan praten met de bouwvak - kers, wethouder Posthoorn, de leden van de beheerscommissie en de bewoner&werkgroep. Erwtensoep en poffertjes zijn gratis. kt P< di w st hi

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2