Disco-kerststunt t1 'Weg met die cola fles van plastic9 Overvallers springen door ruit kamer in I Gastanker inzet bij 'sleepbootoorlogj e' Revalidatie centrum kan niet betalen SLAAPKAMERS Shagrokers eindelijk de cel uit Moeder ideaal achter stuur Het IVeev Meer hogere olieprijzen Wij een abonnee, u een unieke handdoek. STIEREBLOED Q95 HENKES^" 5 1125 HOOGHOUDT 'Westerling uitleveren' Buien HET VRiJE VOLK BEL 010-14.74.00 EXTRA VOORDEEL T/M WOENSPAS MEDEDELING AAN ONZE ADVERTEERDERS J Maandag 17 december 1979 34e jaargang no. 9960 HOOFDREDACTEUR HERMAN W1GBOLD Zie ook pagina 5 Verkleed als kerstmannetje en kerstvrouwtje voerden de Japanner Teddy Dan en de 18-jarige Sis Pederson uit Denemarken enkele disco-dansstuntjes uit op het beroem de Londense Leicester Square- Teddy is wereldtitelhouder Disco-danser 1978. Sis is momenteel in Londen om te proberen deze titel voor 1979 te bemachtigen. TEHERAN/WASHINGTON - Een aantal Ameri kaanse gegijzelden uit de bezette ambassade in Tehe ran zal mogelijk nog voor Kerst worden vrijgelaten. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Sadegh Ghotbzadeh kondigde dit aan als reactie op het vertrek van de voormalige sjah van Perzië naar Panama. Thatcher De ex-sjah en zijn vrouw Farah Diba vlak na hun aankomst in Panama. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Een "sleepbootoorlogje" op de Wes- terschelde heeft zaterdagavond een bijna rampzalig hoogtepunt bereikt. Inzet in de strijd om de macht tus sen twee sleepdiensten, de Nieuwe Vlissingse en Muller Nederland BV, was de volgeladen 35.000 ton metende gastanker Garinda. Drie slepers van de NVS dreigden hun trossen te kappen, waardoor de tanker door de zware zuidwesterstorm op de kust zou slaan, als een sleper van Muller niet direct van het toneel verdween. O Zie ook pagina 5. Van een onzer verslaggevers DELFT Onder de 100 personeelsleden van het Reva lidatiecentrum Delft en Omstreken is grote beroering ontstaan, nu het ernaar uitziet dat zij eind deze maand geen salaris krijgen. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. Vm m.van 16.30 19 00 uur zaterdag vaa 9.00 -16.00 uur ESDI 8IKAVER na Vb JENEVER II» IMÉpy dranken JONGE Mnc JENEVER 1(195 UTEH BW wandro»ub«t«n,banks t*K«o enz. Nsrgsns zo'n k»u*.Fsbr1«ks toonzalen Industriegebouw, Qoudtaslngaf 68, R'dam. T«L 010-12.6441. Verschijn Ingsdagen maandag 24 dec-1979 vri donderd. 27 dec. 1979 vri vri vri maandag 31 dec. 1979 woensdag 2 jan. 1980 Slultfngstermljnen d. 21 dec. 1979-18.00 uur d.21 dec. 1979-16,00 uur d.28 dec. 1979-16.00 uur d.28 dec. 1979-16.00 uur Stuur Het Vrije Volk naar: If Soort abonnement: Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: H .Piaats: Kleur: o rood o bruin o blauw o groen (s.v,p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder Lpostzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. li Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, teL 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) teL 010 - 11.9200 CDA-conares verkleint erisiskans (Van onze parlementsredactle) ■JEN IIAAG/DRONTEN De kans op een kabinetscrisis over de modernisering van de kernwapens is dit weekeinde aanzienlijk af genomen. Het CDA-congres stemde in overgrote meerderheid in met de uitleg van premier Van Agt over wat de NAVO-ministers in Brussel vorige week hebben besloten. Het ARP-bestuur dekte wel Iran belooft vrijlaten van aantal ff zeiaars het gedrag van de CDA-dissi- denten die eerder voor de motie- Stemerdink tegen produktie en plaatsing voor een nieuwe kern wapen stemde, maar sprak ook uit dat er geen kabinetscrisis moet ontstaan over deze zaak. De WD-fractie sputtert nog tegen, maar bekend werd ook dat de rede van premier Van Agt op het CDA-congres van te voren de instemming had gekre gen van vice-premier Wiegel. Premier Van Agt, op het CDA-congres in Drenten ova- iidsaal begroet en herhaaldelijk door applaus onderbroken, bleef f in zijn aanvallende rede de na- i druk leggen op de geheime do- i Cumenten van Brussel, daarbij het slotcomminiqué van de NA VO-ministers zelfs "een persbe richt" noemend, i In dat communiqué staat dat alle landen hebben ingestemd SCHIPHOL - Dol van vreug de viel Marleen Janse haar broer Bert (19) dit weekeinde op Schiphol om de hals, toen die met ziin vriend Hans Koks- hoorn (23) eindelijk uit Grieken land terugkeerde. De twee Hagenaars hadden in Thessaloniki vier maanden lang ten onrechte in voorarrest geze ten. De Grieken hadden de shag, die de jongens bij zich hadden, aangezien voor hasj. Pas nadat de fabrikant van de shag nog een aantal pakjes naar Grieken land had gestuurd, vöor onder zoek, werd het tweetal (eind vo rige week) vrijgelaten. De jongens waren begin augustus in Thessaloniki uit de trein gehaald, nadat op twee Duitsers die ook in hun coupé zaten twee kilo hasj was gevon-, den. De shag, die Bert en Hans' bij zich hadden, was toen ook meteen "verdacht". De Hagenaars waren in apar te cellen opgesloten, en hadden vier maanden lang niet met ei kaar mogen praten. „Vreselijk." noemden ze op Schiphol de sfeer in de gegangenis. In brieven naar huis hadden ze dat niet mogen schrijven. Hans Koks hoorn: „Naar Griekenland gaan we, denk ik, nooit meer. In ieder geval niet met shag op zak!" met de produktie van 572 nieu we kernwapens. Van een voor behoud van Nederland is daarin geen sprake. Het Nederlandse voorbehoud over de plaatsing van de raketten is slechts terug te vinden in de geheime notulen. Over dit gegoochel dat woens dag in de Tweede Kamer wel een vervolg zal krijgen, maakte de defensiespecialist van de WD, de héér Ploeg, die op het CDA-congres aanwezig was, zich erg boos. "Het is grote on zin." zei hij, „het slotcommini qué van de NAVO een persbe richt te noemen". Ploeg wit opheldering en hij wil van de regering horen of Nederland zich nu principieel heeft uitgesproken voor pro duktie en plaatsing of niet Maar inmiddels werd bekend dat Wiegel had ingestemd met de uitleg van Van Agt, zodat van de WD ook niet al te veel vuur werk wordt verwacht in het Ka merdebat van deze week. De CDA-dissidenten willen opheldering in tegengestelde richting; dat zijn na het CDA- congres nog bereid zijn het ka binet te laten vallen is ook niet erg waarschijnlijk. Het zou een politiek doodvonnis betekenen. Zelfs het ARP-bestuur hebben ze daarin niet mee. ARP-voor- zitter De Boer (zelf één van de dissidenten) zal hun dat van daag vertellen. U PARIJS - De ideale automo bilist is een moeder van over de dertig, die gelukkig getrouwd en welgesteld (maar niet rijk) is. Een onderzoek in opdracht van Franse verzekeringsmaatschap pijen heeft dit uitgewezen. In Frankrijk hebben twaalf mil joen mannen en zes miljoen vrouwen een rijbewijs. Af en toe buien, waarvan en kele met hagel of onweer. Tem peraturen rond 5 graden. Wind draaiend naar west tot noord west Aan de kust eerst nog storm, geleidelijk afnemend tot hard. UdK. xon op onder 08.43 16.3 maan op onder 18.30 (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG - De Con sumentenbond gaat een kopersstaking organiseren tegen de plastic fles van Coca Cola. In de vandaag verschenen Consumenten gids mept de bond zijn half miljoen leden op de anderhalve literfles van plastic niet langer te ko pen. Volgens de bond is de weggooifles heel slecht voor het milieu, omdat het materiaal niet afbreek baar Bovendien moet de consument tweemaal voor de kosten opdraaien aldus de bond: via de be lastingen voor het oprui men van de rommel en di rect in de winkel, waar hij 47 cent voor de verpak king betaalt Volgens Ghotbzadeh staat er ondanks verklaringen van de bezetters van de VS-ambassade, nog geen datum vast voor een proces v. cgens spionage tegen de gijzelden. Bezetters en Iraanse autori teiten hebben het vertrek van de sjah naar Panama opgevat als een "uitwijzing door de Ver enigde Staten" en als een "over winning voor Iran". Ghotbzadeh zei dat meteen na nieuwjaar een internationale jury hoorzittingen zal beginnen over de rol van de VS in Iran en de "misdaden" van de sjah. De minister noemde het waar schijnlijk dat de Ierse diplomaat en winnaar van de Nobelprijs voor de vrede Sean MacBride deel uitmaakt van deze jury. Iran wees de uitspraak van zaterdag van het Internationale Gerechtshof in Den Haag van de hand dat de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade on middellijk moeten worden vrij gelaten. Secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, die in de Iraanse kwestie inmiddels steur» kreeg van de Arabische Liga in de VN, toonde zich erg met deze uitspraak ingenomen. Hoog op de agenda van de be sprekingen van vandaag tussen president Carter en de Britse premier Margaret Thatcher die gisteravond vor een officeel be zoek in Amerika aankwam, staat de samenwerking tussen Amerika en Engeland tegen Iran, vlak na het punt van Car ters beslissing om in navolging van Engeland de sancties tegen Rhodeae in te trekken. Carter hoopt dat Engeland eveneens de Iraanse tegoeden bij banken zal bevriezen, maar mevrouw Thatcher liet weten dat geld, gedeponeerd bij een bank, eigendom blijft van de in legger, en dat alleen een oor logstoestand dit principe kan veranderen. In Washington werd bekend dat het vertrek van de sjah naar Panama werd geregeld door de chef van de staf van het Witte Huis, Hamilton Jordan, een per soonlijk vriend van de voorma lige "sterke man" van Panama, generaal Omar Torri jos. CARACAS Iran. Indonesië. Libië en Koeweit hebben dit weekeinde in navolging van an dere olielanden hun olieprijzen verhoogd. Dat gebeurde aan de vooravond van de vandaag in Venezuela begonnen conferentie van olie-exporterende 'anden over een gezamenlijke verho gingvan de prijzen. Koeweit bracht zijn olieprijs op 24 dollar per vat (van 159 li ter), Iran op 28.40 dollar. Indone sië op 25,50 dollar en Libië op 30 dollar per vat. De Libische olie minister Ezzedin Ali Mabruk zei gisteren dat de westerse landen kunnen betalen wat de olielan den vragen. DEN BOSCH - Twee gemaskerde mannen zijn dit weekeinde door de ruit een woning in Den Bosch binnen gesprongen, waar op dat moment een echtpaar tv zat te kijken. De hevig geschrokken heer des huizes kreeg meteen een klap met een ijzeren staaf, waardoor zijn neus brak. De over vallers gingen er mei vijftien mille en een aan tal sieraden vandoor. De overval ging «eer ongebruikelijk in zijn werk. De overvallers» zo reconstrueerde de politie later, hadden eerst ge tracht de achterdeur te forceren. Toen dat niet lukte hadden ze in de tuin een hakblok gepakt, en dat door de ruit gegooid. Meteen daarop zag het hevig geschrokken echt- paar twee mannen met nylonkousen over bet hoofd de kamer binnen springen. Nadat de heer des hui zes door de klap met de staaf was uitgeschakeld, dwongen de overvallers de vrouw geld en siera den af te geven. j De Garinda lag met zeven an kers en aan een boei vast in de Sloehaven bij Vlissingen. Toen in de orkaan enkele ankers knapten, riep de kapitein sleep- booth ulp in. Drie slepers van de Nieuwe Vlissingse Sleepboot- dienst (deze NVS is een volle dochter van Smit Internationa le) maakten vast. Maar zij kon den de tanker ook niet houden. De sleper Holland van Muller uit Temeuzen maakt eveneens vast, uit eigener beweging. Daarop dreigden de drie NVS- slepers de trossen te kappen om dat die inmiddels assistentie hadden gevraagd van een Belgi sche sleepdienst De Holland week voor dit dreigement, vol gens een woordvoerder van Muller omdat "de Garinda an ders niet te houden zou zijn ge weest" Volgens de Vlissingse rijkspo litie te water is "louter brood nijd" de oorzaak van het sle persconflict "Ze hebben de storm en de gastanker aange grepen om iets uit te halen. Er zijn nu drie sleepdiensten op de Westerschelde, die de zaken moeten verdelen en dus een stukje van hun macht moeten afstaan. Dat geeft scheve ogen. Of de NVS-siepers hun dreige ment ook zouden hebben waar gemaakt? Zo'n vaart liep het nu ook weer niet" Het Havenschap in Vlissingen spreekt wel van "Hoekse en Ka beljauwse twisten" op de Wes terschelde, maar ziet weinig mogelijkheden een einde te ma ken aan de concurrentiestrijd. Het revalidatiecentrum zit zo zwaar m de schulden - meer dan een miljoen gulden - dat men nu zelfs geen kans metr ziet de twee ton aan salarissen op tafel te krijgen. „Een trieste zaak," aldus PvdA-wethouder T. Jacobs. Een jaar geleden, toen a! dui delijk werd hoe slecht het cen trum er financieel voor stond, nam hij namens de gemeente plaats in het vijftien man tel lende bestuur. Delft stelde zich toen voor enkele miljoenen ga rant voor het voortbestaan van het centrum. Volgens de heer Jacobs is het er sedertdien alleen maar slech ter op geworden. De stichting Revalidatiecentrum staat nu op de rand van het bank roet. De jakenfondsen willen niet meer ut talen, voordat er maat regelen zijn getroffen om de vier ton, die het centrum vol gens de fondsen jaarlijks teveel declareert, weg te werken. Vol gens de fondsen werkt het cen trum al jaren boven de COZ- normen. Vanavond is er in Delft een besloten vergadering van de ge meenteraad over de kwestie. B. en W. hebben voorgesteld om een miljoen beschikbaar te stel len, maar naar verwachting zal de raad daar niet zomaar mee actoord gaan. Volgens de heer Jacobs zal vanavond blijken of het bestuur van het Revalida tiecentrum nog wel competent geacht wordt Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u belien van 8 00 lot 16 30 r op maandag lot en met idag STf-rg vtxv pnj»b«wu»t* ft{np»o#v«r*. DJAKARTA Het Indonesi sche parlementslid B.V. da Cos ta heeft opgeroepen tot de uitle vering of berechting bij verstek van de ex-KNIL-kapitein Ray mond Westerling, Hij wordt er van beschuldigd verantwoorde lijk te zijn voor de dood van 40.000 Indonesiërs tijdens de In donesische onafhankelijksstrijd in 1949. vwband mei de komende feestdagen willen wij U gaarne tijdig sluitingstijden op de hoogte stellen van de wijzigingen in onze voor zowel gewone advertenties als voor rubrieksadvertenties: I I I 8 I I I I I I Alstublieft Voor u. Van Het Vnje Volk. "n Moose, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOGjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. ,.r& f Naam: Adres: Postcode: Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast we! .emarid Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen p int Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit, die uitstékend! Plaats: kwartaal ojaar Naam: Adres: Postcode:

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1