Vijf kersttentoonstellingen in Stedelijk Waarborgsom te hoog Hulstkamp &Zoon Holon Kerstactiviteiten in Noord Qók géosohade-vakwetk BRIEVEN Handtekeningen tegen woningbouw Schuttersveld Sportclubs nemen afscheid van John van Meurs Brug over Schie tweeiicb1 tingsverkeer Te Loo schrijft brief naar Rusland i: Protesten tegen nieuw huurcontract schiedam DRIES SMANSEPQUXR Jubilarissen bij Wilton-Fijenoord Open dag 't Draaitolletje en Comeniusschoo! MAANDAG 17 DECEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - In het I Stedelijk Museum is tot 21 januari een tentoonstel ling van allerlei jenever affiches te zien. Het. Na tionaal Gedestilleerd Mu seum heeft in samenwer- I king met Schiedamse des- dllateurs en het Stedelijk I Museum deze expositie op I touw gezet. «S I 1 DRIES SPAANSEPOLDER 24 december t/m 1 januari gesloten.' PffTsTT" '.Ai ISËpF I «91 1/ lïüü g&My&SSï SCHIEDAM - Het brug getje over de Schie in het verlengde van de Nieuw- poortweg zal opengesteld worden voor verkeer uit twee richtingen. De Eerste Nederlandse Fietsersbond afdeling Schiedam heeft de gemeenteraad tevens het verzoek gedaan om een verhard fietspad aan te leggen vanaf de Nieuw- poortweg via de nieuwe schoolwerktuintjes naar Schiedam-Oost. Het zou veiliger zijn voor de kinderen om via een nieuw rijwielpad naar de tuintjes op de vuilnisstortplaats aan Rijksweg 20 te rijden dan via de 's-Gravelandseweg en de Delflandseweg. Op de terugweg zouden ze dan namelijk twee ge vaarlijke kruisingen moeten oversteken en meestal op het drukste tijdstip van de dag. In verband met dit plan zou het eenrichtingsverkeer dat nu op de brug geldt opgeheven moeten work den, "i De dienst Gemeente werken wil bij invoering van het nieuwe verkeers- circulatieplan ook de buS over de brug laten rijden *5 [Jenever-affiches De grote bovenzaal van het I Stedelijk Museum is daardoor in <°en kleurrijk geheel veran derd. In de affiches zijn duide lijk de invloeden van een be paalde tijd merkbaar. Eén van de jeneverfabrikanten probeer de bijvoorbeeld zijn jenever be ter verkoopbaar te maken door aantrekkelijke dames met kle ding uit de romantische tijd aan op zijn affiches te plaatsen. Voor de export werden meestal affiches met vrouwen in Hol landse klederdracht op klompen gebruikt Eén van de wonderlijkste af fiches voor het buitenland is die j met reklame voor advocaat. Er I wordt op dit aanplakbiljet ge- I suggereerd dat advocaat een I uitstekende medicinale drank is. I Dit „krachtige, herstellende en I voedzame" middel wordt door een verpleegster aan een te bed I liggende vrouw gegeven. De be- I geleidende tekst zegt dat het I middel, de advocaat dus, be schouwd mag worden als een prijken in boveizaal elegante verbetering in deze „Mistura spiritus vinigallici". De expositie van jeneveraffi ches is een onderdeel van de kerstten toonstellingen die in het Stedelijk Museum gehouden worden. Volgens wethouder Posthoorn die gisteren de ten toonstellingen opende, maken zij duidelijk hoeveel op gemeen telijk niveau aan cultuur ge daan kan worden. „Er wordt door hoge heren wel eens min achtend gesproken over het pro vincialisme, wat zoveel wil be tekenen als, de provincie kan niet zorgen voor een goed kunst beleid". Deze tentoonstellingen zijn daar duidelijk mee in te genspraak. Zij tonen dat decen tralisatie van het kunstbeleid best mogelijk is en zelfs op ge meentelijk niveau voldoende aandacht geschonken kan wor den aan allerlei kunstenaars." De Historische Vereniging heeft in de kleine benedenzaal van de linkervleugel een over zicht van Schiedamse stadsge zichten georganiseerd. Daar zijn kopergravures van de Plantage en de Korte Haven bij. Het is het vervolg van de in 1975 georganiseerde tentoonstel ling „Schiedam op schaal". De Historische Vereniging heeft deze collectie bij elkaar ge bracht uit het bezit van het Ste delijk Museum, Het Gemeente archief, Atlas van Stolk en en kele particulieren. Ter begelei ding van de tentoonstelling heeft de vereniging een catalo gus uitgegeven met een fotogra fische reproductie van alle ori ginele prenten. Een aanvulling met gegevens over de makers, de uitgevers en nog enkele de tails zal binnenkort uitkomen. Verder is in het Stedelijk werk te zien van de Chinese schilder Zao Wou-Ki. Het zijn '4w litho's en etsen met zeer harmo nische kleurschakeringen. Zao Wou-Ki wil de verschijnselen in de natuur en de kosmos uitbeel den. Hem boeien het schijnbaar onmerkbaar veranderen van wolkenformaties, nevel, mist en branding van moment tot mo ment Het zijn eigenlijk gedruk te schilderijen die hij maakt Volker Ritters toont tekenin gen en etsen die heel klein van formaat zijn. De Duitser heeft een grote voorkeur voor teke ningen van het Hollandse land schap. Vele boerderijen vinden daarin een centrale plaats. Over het algemeen is het heel realis tisch maar soms springt er iets sprookjesachtig tussen. Bijvoor beeld een mannetje die vanuit zijn huisje in een schelp hengelt In de hal van het Stedelijk is een overzichtstentoonstelling te zien van de architect-schilder Gips uit Schiedam. Er zijn ont werpen voor gebouwen en ser viesgoed te zien, maar ook stu dies voor portretten en schilde rijen van landschappen. In de kelder is de al eerder ge opende tentoonstelling van vier Franse keramisten te zien. Zij tonen aardewerk meestal gede coreerd met plantaardige glazu ren. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De gemeen te kan binnenkort protest van de huurdersvereniging Grocnoord verwachten tegen het nieuwe huurcontract. Andere bewonersverenigin gen hebben nog niet gerea geerd omdat zij het ontwerp nog niet binnen hadden. De heer De Ronde van de huurdersvereniging Grocn oord iiet al doorschemeren het zeker niet eens te zijn met de nieuwe waarborgsom. In plaats van de 50 gulden die men nu moet betalen als men een gemeentelijke huurwoning betrekt, is men straks een extra maand huur verschuldigd. Volgens de heer De Ronde kan dat oplo pen tot 300 gulden en dat is hen. te veel. Raadslid Jo Ouwens (PvdA) is het daarin met hem eens. „Bij verhui zen maken mensen toch al veel kosten. I k denk dat het voor sommigen een probleem wordt om een extra maand huur op te brengen." Op haar verzoek gaat de dienst Wo- ningbeheer onderzoeken of het bedrag ook in termijnen betaald kan worden. Alle huurders kunnen binnen niet al te lange tijd hun kri tiek laten horen ten aanzien van het nieuwe huurcon tract Deze punten van kri tiek zullen bekeken worden door de dienst tVoningbehcer en eventueel verwerkt wor den in een aangepast ont werp. Burgemeester en Wet houders zullen het nieuwe huur-contract uiteindelijk vaststellen. Mm "5 iSöfc, bi oot ivxi norrznDAP Dit affiche laat de drang naar jenever zien. Mannen staan te popelen om een glaasje naar binnen te slaan. Gelukkig dat men vroeger geen alcoholcontroles kende. btjc 1 Voor een laHaagje kunt u overal terecht fqcwa autgschaosB maar voor vakwerk moet u bij ons zijn. reparatie bedrijf g Uitdeuken en spuiten. Bokslweg 100 Schiedam, tel.(010)-154540. fffggjtf 'f WBSt piskftJO Of/K (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De Werkgroep Jeugdwerk in Sehiedam-Noord organiseert in de kerstvakantie verschillende activiteiten voor de jeugd. Voor de groep van twaalf tot zestien jaar wordt de film 'De vijf commando's ge draaid op 21 december. Frank Kramer en John Garco spelen de hoofdrollen in het oor logsverhaal. Vijf commando's hebben de opdracht om een plan van de Duitsers te onderschep pen. Verkleed als Duitsers drin gen ze een zwaar bewaakte villa binnen, geholpen door de spion ne Heiga. Ze worden echter ont dekt. De spionne en drie com mando's werden doodgeschoten. De overgebleven twee proberen vervolgens de geallieerde linies te bereiken. De vdorstelling vindt plaats in de Ark, Harg- plein 101 en begint om 19.00 uur. De toegangsprijs is twee gulden. Voor de jeugd van zes tot twaalf jaar wordt op 27 decern- - ber een filmvoorstelling georga niseerd in zaal 't Trefpunt naast de Martinuskerk. De entree is een gulden en de film begint om 14.00 uur. Vrijdag 28 december om 14.30 uur treedt het Haags Marionettentheater op in de Ark en op vrijdag 4 januari het kin dertheater Maccus om 14.00 uur in 't Trefpunt Bovendien wordt op donderdag 3 januari een le vend ganzebordspel gespeeld, eveneens in 't Trefpunt, vanaf 10.00 uur. De prijs is twee kwartjes per kind. SCHIEDAM - De Dok en Werf maatschappij Wil- ton-Feijenoord heeft twaalf jubilarissen gehul digd. Zij werden toege sproken door de voorzitter van de directie, de heer W. Bos. De heer A. J. Boon, scheepmaker, uit Schie dam kreeg de complimen ten voor zijn werk gedu rende de veertig jaren die hij in dienst is van Wilton- Feijenoord. Ook de pro jectbazen N. van de Bos en B. Sas en bankwerker A. J. Zwanenburg uit Schiedam, alle drie met 25 dienstja ren, boorden lovende woorden aan. De kerst tentoonstellingen trokken zeer veel bezoekers. De Studenten Vereniging Schiedam reageert met de vol gende brief op de vrees van de bewonersvereniging Schiedam- Centrum dat de studenten bij gebruik van het Zakkendra gershuisje overlast zouden ver oorzaken. De SVS heeft te ken nen gegeven het Zakkendra gershuisje, na beëindiging van het huurcontract van Jan Scha per, door de gemeente voor haar bijeenkomsten te willen gebrui ken. Mijne heren. Met verbazing hebben wij ken nis genomen van Uw standpunt ten aanzien van onze vereniging, zoals we deze aflezen uit het krante-artikel in Het Vrije Volk van 10-12-1979. Als we het goed begrijpen, velt U daarin twee op merkelijke oordelen over onze vereniging: 1) We zouden elitair zijn en 2) overlast bezorgen aan de omwonenden. Wij zijn echter zeker niet eli tair. Integendeel, onze vereni ging is zelfs gedeeltelijk geboren uit afkeer van sommige bestaan de studentenverenigingen, die u zeker elitair zou kunnen noe men. Wij begrijpen ook niet hoe iemand een oordeel over onze vereniging kan vellen zonder I ooit contact gehad te hebben met het bestuur en!of één of meerde re van onze leden. Een zo snel en gemakkelijk oordeel kan nooit gebaseerd zijn op de werkelijk heid. U kunt op geen enkele wijze i hard maken dat een studenten- vereniging en in het bijzonder de Studenten Vereniging Schiedam I overlast zou gaan bezorgen, zoals wij het tegendeel niet hard kun nen maken. Wij hopen echter ondanks al les nog steeds op een vriend schappelijke samenwerking tus sen U en onze vereniging als we een pand in het centrum zouden betrekken. Wij nodigen U daar om uit onze eerste avond m hart je Schiedam bij te wonen. U zult dan zien dat we zeker niet elitair zijn en op geen enkele wijze overlast bezorgen aan de omwo nenden. Met vriendelijke groeten, na mens het bestuur, Arthur Verhulst SCHIEDAM - In de wijk Nieuwland is een grote handte keningenactie gestart. Aan alle bewoners van het Schuttersveld en omgeving is gevraagd het protest tegen de bouw van wo ningen op het Schuttersveld te steunen. De werkgroep die op de laat ste vergadering van de bewo ners gevormd is, gaat bezwaar schriften indienen bij het ge meentebestuur en de provincie tegen het wijzigen van het be stemmingsplan waardoor wo ningbouw mogelijk is. Het al ternatief is om het Schutters veld te bestemmen voor recrea- tiedoeiemden. Sommigen den ken daarbij aan de aanleg van sportvelden, anderen zien meer in een clubgebouw voor jonge ren. De gemeente is van plan veer tig a vijftig woningen neer te zetten op het Schuttersveld. On geveer vijftien daarvan zijn be stemd voor gezinnen die nu in het woonwagencentrum aan de Schiekade wonen. De werk groep .Schuttersveld' ontkent echter dat de komst van de woonwagenbewoners iets met Jiet protest te maken heeft „Wij zijn niet tegen woonwagenbe woners. Het Schuttersveld is het enige stukje groen in de wijk. Wijkbewoners maken er zeer veel gebruik van. Wij willen het voor recreatie behouden." Om juridisch erkend te wor den, heeft de werkgroep de be woners ook aangeschreven om een bewonersvereniging op te richten. „Het voordeel is dat wij dan Uw belangen kunnen be hartigen bij allerlei overheids instanties zoals het Gemeente bestuur, Woningdienst en de Provincie. In verband met de plannen voor het Schuttersveld is dat van groot belang." De be wonersvereniging zal geregis treerd worden bij de Kamer van Koophandel zodat ze kan optre den als rechtspersoon. Voor het lidmaatschap van de vereniging wordt een jaarlijkse bijdrage van vijf gulden per gezin ge vraagd. (van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Zaterdag, tij dens een door de Sportraad ge organiseerde informele bijeen komst, is afscheid genomen van John van Meurs. Hij is een lan ge reeks van jaren consul ge weest die al heel vroeg op de zondagmorgen op de sportvel den was te vinden. Jo van der Touw, lid van de Sportraad, sprak van Meurs en zijn vrouw toe. Van der Touw: ,Op zaterdag middag zagen wij u komen. Laarzen aan, een peukje in de mond. Als u op zondagmorgen kwam keuren, dan lagen wij. clubbestuurders, nog op één oor en hoorden iater wel of de club- wedstrijden wei of geen door gang konden vinden. Ik vraag mij af waarom u zo'n rot hobby heeft kunnen kiezen." Van der Touw stond ook nog even stil bij de hulpvaardigheid die Van Meurs altijd tegenover de clubs had. „Niets was u te veel. Als verenigingen iets wil den gaan bouwen of verplaat sen, was het altijd Van Meurs die ons met raad en daad ter zij de stond. Wij zijn u daar zeer erkente lijk voor. Ook bij de aanleg van sportvelden hebt u altijd advies gegeven. Jammer dat u nu met pensioen gaat, maar de rust gunnen wij u van ganser harte," aldus Ko van der Touw. John van Meurs kreeg een herinneringsbord en voor me vrouw Van Meurs waren er bloemen. De heer Van Meurs krijgt een hennnenngsbord. Fr"** «s SCHIEDAM - De open bare lagere school aan de Singel 5, Comenius, en de kleuterschool 't Draaitolle tje aan de Singel 24, hou den beide op woensdag 19 december een open dag. De scholen willen laten zien aan de wijkbewoners dat de aan de buitenkant som bere gebouwen van binnen best gezellig zijn. Iedereen is wel kom, niet alleen ouders met schoolgaande kinde ren. Tussen 9.00 en 1U0 uur kan men vrij binnen lopen. Een plattegrond van beide gebouwen ligt dan klaar. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Burgemees ter Te Loo en vele Schiedamse artsen hebben protestbrieven verstuurd naar hun collega's in Rusland. Zij steunen daar mee de actie van Amnesty In ternational, die iets wil doen aan de naar schatting tiendui zend mensen die in Russische gevangenissen, psychiatrische inrichtingen en strafkampen zitten vanwege hun geloof of politieke mening. In hun brieven brengen de burgemeester en artsen hun verontwaardiging en be zorgdheid tot uiting over het afschuwelijke lot van dissi denten, die bijvoorbeeld door misbruik van psychiatrische middelen gedwongen worden hun mening te herzien. Bur gemeester Te Loo heeft de fracties van de gemeenteraad gevraagd aan deze actie mee te doen. Waarschijnlijk zullen alle fracties met dit voorstel instemmen. Ook alle Schiedamse sport organisaties zijn benaderd om hun steun te geven aan de ac tie. „In I960 worden in Mos kou de Olympische Spelen ge houden. De autoriteiten wil len maar wat graag dat de er gerlijk schending van men senrechten niet openbaar wordt", aldus Amnesty Inter national. Op Vele plaatsen zoals clubhuizen en de Mar- gricthal liggen petities klaar die leden van de sportorgani saties kunnen ondertekenen om ertegen te protesteren. Diegenen die er meer over willen weten en overwegen een brief te schrijven, kunnen kontakt opnemen met me vrouw A. van Dalen, Garga- piein 2, tel. 701549. Bij haar- zijn ook affiches verkrijg baar. Ter afsluiting van de Rus landactie zal op 10 januari de uit Rusland gevluchte heer Kronid Arkadevitsj Ljubarski een lezing houden over zijn ervaringen. De bijeenkomst zal plaats hebben in de grote zaal van de 4 Molens. Samen met andere forumleden zal hij na de lezing vragen van aan wezigen beantwoorden. Iede re belangstellende Schiedam mer is dan welkom. i b n E h d e n h d b si P A li f Si i si I oi i Zf dl is si di di ir di d< sr ri: re P< Ni to y ai

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2