tarte- Vrede met buur ie uw club huis Wat heet hartewens? m Yeniyilinz kutlu olso «èveiis voor 80 i%^. Verdraagzaamheid Gelijke rechten vaar aar DAIHATSU m éÈk 9Goedkope woningen5 mm f COOP cfafBent UzéfF HET VRIJE VOLK. DONDERDAG 20 DECEMBER 1979 PAG P 5 P SCHIEDAM - In deze laatste Schle- dam-Extra van 1979 staan enkele harte- kreten van Schie dammers die, of een functie hebben in het bestuurlijke le ven van Schiedam, of in het afgelopen jaar in de publiciteit zijn geweest. Dit keer eens geen frac tieleiders van de po litieke partijen in de gemeenteraad die zeggen dat ze het in het nieuwe jaar be ter gaan doen. Nee, laat een ander het nu maar eens vertel len. Vandaag op deze pagina1 de eerste burger van de stad en de man uit de straat die het voor het zeggen hebben. Wat zij willen en wensen is niet veel. Velen zouden al te vreden zijn als er in 1980 meer verdraag zaamheid onder de mensen zou zijn. Anderen graven nog dieper. Kortom: leest u zelf maar. Mis schien zit er nog iets bij waarvan u zegt: „Ja, dat zou ik ook wensen voor 1980". i Uw- i» Bettoweg 27 O§0 Bij COOP hebben de klanten het samen te vertellen. En verder is er niemand aan wie COOP rekening en verantwoording hoeft af te leggen. Produktie: Wil- ma van Meteren Onno Buiter en Bas van Bocho- ve. Foto's: Arie Wa penaar en Hans Pattist Een Goed Begin is het. Beters Danswerk Dansschool STUDIO SWING Schiedam Tel. 010-713071 7 Dat kerstbomen, het symbool van de vrede, ook een kleine „oorlog" kunnen veroorzaken, blijkt uit het verhaal van een Schiedamse kerstbomenverko per. „Mevrouw, ik sta hier nu al vijfentwintig jaar met kerstbo men, Alle Schiedammers vinden het hartstikke leuk. Dat geeft toch sfeer in de binnenstad. Nu zijn er hier een paar nieuwe be woners gekomen die klagen dat ik hier sta. Ze hebben zelfs een brief geschreven naar de politie. Twee jaar geleden heeft de buurman al een keer de brand weer op me afgestuurd omdat hij die bomen brandgevaarlijk vond. Die vochtige bomen wil len helemaal niet branden. Hij heeft zelf een steiger staan te gen zijn huis en een of andere struik die de mensen in de weg staan. Een kinderwagen kan er helemaal niet langs. En hij wil beweren dat wij het verkeer in gevaar brengen". Tot nu toe heeft de kerstbo menverkoper zijn buurman ieder jaar een kerststuk gegeven ter compensatie van de overlast. Maar ook dat mocht niet baten. Daarom is de hartewens van de gewone Schiedammer dat de vrede volgend jaar zal terugke ren, want een goede buur is vaak beter dan een verre vriend. „Wij zijn echt niet moei lijk. Ik sta maar anderhalve week per jaar hier met kerstbo men en het is heus niet makke lijk voor ons om ieder jaar toch weer met een redelijke winst er uit te komen want ailes wordt duurder". Een vreedzame ge dachte of niet? TRIO MUSTANG, wil graag een garage voor de bus. Bob. Cock en Ed moeten nu steeds diep in de nacht hun instrumen ten uit het voertuig halen. Na een vermoeiend optreden is dat niet het plezierigste werkje om te doen. Ze zijn nu al dik een half jaar op ziek naar een goede garage, waar alles veilig kan staan. Trio Mustang bestaande uit Cock Björkman, Ed de Klerk en Bob van Vliet, zal volgend jaar alle zeilen bijzetten om een car navalshit te maken. Het zou de eerste keer zijn dat een Schie damse groep de Nederlandse hitparade bestijgt met een on vervalste caraavaisstamper. Volgens Jan Boezeroen en de Twee Pinten gaat het „hoempa palied" het helemaal maken. De voormalige bedrijfsleider, ma chinebankwerker en aannemer gaven in september hun banen eraan om beroepsmusici te wor den. Ed de Klerk hoopt dan ook dat ze zolang mogelijk met el kaar kunnen blijven werken. „Vooral als de roem je boven het hoofd groeit valt dat niet mee". De single met het „hoempapa lied" op kant 1 en „trek aan de bel" op kant 2 verkoopt in Bra bant al aardig. Vanaf begin ja nuari, als de kerstsingles van de markt verdwijnen, zal Mustang op de radio te horen zijn. „Dan hopen we het te gaan doen". Tij dens de carnavalsdagen in fe bruari zal Mustang het plaatsje Winsum, vlakbij Nijmegen op stelten zetten. Een aantal leden van de fanclub ontbreekt dan niet Want ook al is het trio pas begonnen, een fanclub van 90 mensen ondersteunt het in zijn werk. Voor de fans zijn er spe ciale ppasjes en stempels, vieze fanclub organiseert op 2 januari in Zaai Irene een nieuwjaarsbal, waar iedereen die zin in een feestje heeftwelkom is. Wie meer wil weten over de fanclub kan bellen naar mevrouw Mo lendijk tel. 263249. Zonder kruiwagen gaat trio Mustang proberen de hitparade te veroveren. Cock, Bob en Ed hopen dat binnenkort uit vele kelen zal klinken": Als ik Je hoempapa zo eens zie, dan zit er geen muziek meer in, geen mu ziek meer in". WIM GROENHORST, voor zitter van de voetbalvereniging Demos, ziet zich nog staan op die vrijdagavond in april toen het clubhuis van zijn vereniging voor een deel door brand werd verwoest. Brandstichting was de oorzaak. De club zat meteen letterlijk en figuurlijk in zak en as. Zijn gTote wens voor 1380 ligt dus voor de hand. „Natuurlijk hopen wij dat in 1980 ons nieuwe clubhuis gereed zal komen. Maar d?t zal nog heel wat voeten In de aarde heb ben want zo soepel verloopt het allemaal niet", zegt hij. Het zal er om gaan of Demos alleen zal gaan bouwen of in sa menwerking met GSS dat op hetzelfde complex zit. Groenhorstr „Dat is de grote vTaag. Wij willen wel want het drukt de kosten enorm, maar of GSS wil Is niet helemaal zeker. Daarom zal 1980 voor ons een belangrijk jaar worden. Die brand kwam bij onze mensei hard aan, maar het heeft toe! ook nog een positief punt gehac Velen hebben zich gemeld on een handje uit te steken. Na ja ren is het ons weer gelukt eei voltallig bestuur op de been t brengen. Maar zo'n klap ais in het afge lopen jaar hoeft voor ons nie meer. Een tweede keer kom j zoiets niet meer te boven. I hoop ook dat het andere vereni gingen nooit zal overkomei OBK kan er over meeprate want zij zijn net zo hard getrof fen als wij". Commissaris van politie CEES VAN DER HAAGEN heeft uiteraard ook wensen en ver langens voor het nieuwe jaar, maar omdat hij realist genoeg is om te beseffen dat veel van zijn wensen toch niet gehonoreerd zullen worden gooit hij het over een andere boeg. Van der Haagen: „Kijk, er -zijn in deze stad veel mensen die denken dat ik Verhulsdonk ben. dat raadslid van de VVD en te vens de man die zulke verruk kelijke bonbons maakt. Ais ik mijn wensen nou eens in zo'n bonbon zou kunnen ver werken dan deed ik dat op de volgende wijze. In die bonbon moet een deel verdraagzaam heid ritten. Want iemand waar mee je bet niet eens bent is niet meteen je vijand. Dan zou ik er een mespuntje „lachen doet geen pijn" in wil len en een deel „wij moeten sa men leven". Als iedereen dan zo de bonbon van het leven zou op eten ben ik een tevreden mens. Verder ben ik blij dat de wo ningbouw in de Woudhoek van de grond is gekomen zodat er in bet Schiedamse politiekorps weer wat gelukkige mensen zul len rijn. Wat ik daar precies mee wil zeggen is, dat het verloop in ons korps de laatste jaren een ge volg was van het feit dat elders in het land de woningen makke lijker te krijgen waren. Ook voor de politiemannen. Schiedam zou zich op dat punt eens aan Vlaardingen moeten spiegelen". JOHN TE LOO. burge meester van Schiedam, is in de allereerste plaats socialist. Een belangrijke basis voor het we reldwijde socialisme vindt hij de emancipatie van alle mensen. „Ik denk daarbij aan gelijke rechten voor iedereen zowel In Europa als in de Derde Wereld. We kunnen daarmee een begin maken door de minderheids groeperingen in onze stad te helpen. Je kan dat niet als over heid alleen regelen. Het Is ook afhankelijk van de bereidheid van de Schiedammers". Burgemeester Te Loo hoopt nog steeds op een betere samen leving. Een goede verhouding tussen de mensen vindt hij daarvoor van groot belang. „Een betere samenleving, daar kan je individueel mee bezig rijn. Je zou er in je eigen straat mee moeten beginnen'. John te Loo vergelijkt het met een steen die je in het water gooit en steeds grotere kringen veroorzaakt. „Als iedereen een steentje bij draagt, zal daar uit een betere wereld groeien". Te Loo zal zich er zelf voor in zetten. In rijn portefeuille als burgemeester bevindt zich ook de bemoeienis met de Schie damse minderheden. Tijdens de behandeling van de begroting heeft Te Loo al beloofd zo gauw mogelijk de balans op te zuilen maken in Schiedam en de gaten in het minderhedenbeleid te zullen opvullen. „Ik zal proberen het In Schie dam goed aan te pakken. Ik vind dat dat ellendige begrip „min derheden" zo snel mogelijk moet RUUD FILLARD, directeur van de Schiedamse Gemeen schap. heeft geen harte-wens. „Want wat is een harte-wens? Ik hou het maar op een wens die alle andere wensen te boven gaat. nog wat te wensen overblijven, want volgend jaar is het weer Sinterklaas". Kijk, in die sfeer gedacht heeft Sinterklaas mij in 1979 aardig overgeslagen als ik dat zo eens mag uitdrukken. Een ande re structuur van het culturele leven is er niet gekomen, dus ook geen integratie van de cul turele onder" len. En die wens stond toch w erg hoog op mijn verlanglijstje. Een goede regeling voor de mensen die in onze dienst zijn en werken in het M.C.M. de Groothuis is ook uitgebleven. Wij bekostigen dat nog steeds zonder dat we daar een budget voor hebben. En zo zijn er be paald wel meer wensen die on vervuld rijn gebleven. Ik zal ze niet allemaal opnoemen. Die an dere structuur en de integratie van de culturele onderdelen blijft voor X980 boven aan mijn wensenli jstje staan. Maar ik geloof niet meer in Sinterklaas. En in de gemeen teraad kap ik al helemaal die Goed Heiligman niet ontdekken. Nee, mijn schoen staat nooit meer naast de kachel in het SG kantoor. Ik heb hem wel eens een paar keer neergezet op de *esde verdieping van het Stads kantoor, maar dat doe ik ook niet meer. Ik moet veel te lang wachten voordat ik iets in die schoen vind. En na negen jaar Schiedam heb ik ervaren dat die schoen Wffi W '7 veel te vaak leeg blijft. Dus daar begin ik niet meer aan. En de Kerstman kan het me ook doen. Bij hem lever ik zelfs geen ver langlijstje in. Het zal dus niet verbazen dat mijn rxartewens niets te maken heeft met mijn werk. Dat mag toch wel? Mijn harte-wens is dat wij mensen méér gaan leven naar de horizon toe. Dat wij gaan ontdekken dat er een grote doorbraak mogelijk is. Dat het onbegrensde van het leven ligt in de vrijheid die de vlucht van een vogel kenmerkt. Leren ont dekken dat er een nieuw levens doel is. Zo zit dat ongeveer. Die wens vervullen wij niet met Sinterklaas. Met menselijk heid misschien, verdraagzaam heid, liefde. Maar™. Dear father we dream, while we may. Ik ben gewoon een beetje bang weet je, als ik zo om me heen kijk. Net of ik overal van die kleine ayatolia's zie. Ook in ons lokale sfeertje lijkt het er vaak op dat de macht doelstelling is inplaats. van een middel dat je heel inte ger zou moeten gebruiken ter realisering van je idealen. Macht is net een houtworm. Je kunt 'm wel met veel moeite be strijden, maar het gaatje dat-le maakt blijft altijd zichtbaar. Voor het nieuwe jaar dan nog een slotwens voor de krant. Echt nieuw. Goed nieuws. Want als dat er is gaat het met Schiedam aiet slecht". verdwijnen. Het zijn gewoon Schiedammers. Wij kunnen daar met z'n allen aan meehel pen. Waarschijnlijk zie ik dit al lemaal heel idealistisch. Dat realiseer ik me best wel. Maar we kunnen er wel naar stre ven". TURGUT ERSOY geeft in Schiedam les aan Turkse kinde ren op de basisscholen en is te vens actief lid van de Turkse Vereniging. Turgut, die ai enke le jaren in Nederland woont en de taal al aardig machtig is, zegt: JDe Turkse gemeenschap wenst vrede op de gehele wereld en voor de buitenlanders in Ne derland betere welzijnsvoorzie ningen". Turgut: „De verstandhouding tussen de Turken en de Neder landers is niet altijd even goed en daarom vragen wij om re spect en begrip". Een echte wensenlijst heeft de Turkse Vereniging niet, volgens Turgut. „We willen niet alles te gelijk vragen, maar eerst een stapje verder geraken. Natuur lijk vragen wij om meer belang stelling van de gemeente voor onze problemen en in eerste in stantie denk ik dan aan de zoge naamde tweede generatie Tur ken in Nederland, de kinderen, die in de achterbuurten op groeien en noch goed Neder lands noch goed Turks kunnen spreken. Zij maken dadelijk in geen van beide landen enige kans op een behoorlijke toe komst". De Turkse Vereniging in Schiedam is hard op weg om voor de achterban meer voorzie ningen te treffen. „Op het ogen blik hebben we in De Bever een lokaal tot onze beschikking. Daar geven we onze landgeno ten les in de Nederlandse taal. We geven zelfs 18 Nederlanders een cursus Turks. Verder ver zorgen wij sociaal culturele ac- Schiedam - Over ruim een week gaat niet alleen een nieuw jaar in, maar verlaten we ook de 70er jaren en staan de 80er jaren voor de boeg. Koffiedik kijken is moeilijk. Toch vaag ik het erop. Zonder volledig te zijn, wil ik een aantal zaken weergeven, die, naar ik verwacht in de 80er jaren sterk de aandacht zullen vergen: Probleem nr. 1 is en blijft de stadsvernieuwing, waarbij ik kortheidshalve de binnenstad in begrijp. Daar zullen we nog tientallen jaren mee bezig blij ven. Daarbij gaat het, naast ver betering van het woningbe stand, vooral ook om verbete ring van het voorzieningenpeii (medische-, sociale voorzienin gen enz.). Een schandelijk en ergerlijk probleem is de woningnood. Op heffing hiervan vereist: billijke verdeling van woningen en bouw van (betaalbare!) wonin gen, In toenemende mate zullen we gekonfronteerd worden met bet feit, dat we een samenleving hebben met minderheden, die een andere kuituur hebben. Ook deze mensen hebben recht op «en menswaardig bestaan. Werkloosheid - Oplossing vereist een (inter)nationale aan pak. Toch .moeten we de eigen 'mogelijkheden benutten om dit euvel te bestrijden. Vraagt U naar mijn harte- wensen voor 1980, dan antwoord ik: een slagvaardig beleid, uiteraard op alle terreinen, maar in het bijzonder op die on derdelen, die ik daarnet ge noemd heb. Een beleid ook, dat geschraagd wordt door erken ning van gelijkwaardigheid van mensen en de daaruit voort vloeiende solidariteit met men sen die in het verdomhoekje zit ten. Herman Noordegraaf tiviteiten, zoals bijeenkomsten voor de vrouwen en ontspan ningsavonden, waarbij wij zelf muziek maken. In Schiedam Oost krijgen wij waarschijnlijk ook een ruimte. De onderhande lingen zijn gestart om een plaatsje te bemachtigen in het nieuwe Centrum Oost". JAAP VAN nOEK is be stuurslid van de stiebting Open Jongerencentrum Schiedam Noord. Hij blikt enigszins pessi mistisch terug op de zeventiger jaren: „Aan het einde van de jaren zeventig zal iedereen de achter liggende tien jaar wel gaan overdenken en zich afvragen hoe het allemaal gekomen is", zo zegt hij. „Belangrijker is echter: „Wat doen we eraan? en: „Is het acht zoveel beter geworden?" Vele taboes werden doorbroken en heilige huisjes werden om vergehaald, maar helaas han delt men er nog niet naar. De hippies van toen z.tten nu met kind bij de buis in hun koop- huisje. Daarbij vergelijken ze toen en nu: sandalen, haarban den en LSD-trips tegenover puntschoenen, permanent en ni- cotine-armc sigaretten. „Things in this life change very slowly", ringen de Eagles, maar we moe ten verder, de tachtiger jaren In. De Schiedammer vraagt zich nu af: hoe is de nieuwe burgerva der, wanneer is het ontmoe tingscentrum in Noord gereed en wanneer gaat de eerste paal erin voor het Open Jongeren- eentram? En als Nederlander vraagt hij zich af: „Hoe lang blijft het kabinet Van Agt over eind. hoe duur wordt het auto rijden en wanneer komen nu die tv. - programma's uit Luxem burg en wanneer komen die To mahawk en Pershing raketten? Beste mensen", zo zegt Jaap van 'Hoek tot slot, „sterkte en »nls- achien tot ziens in het Open Jon gerencentrum In 1980". 'n zuinige wagen v.a. 8.950,- Aulomobielbedrijven Er tan Schiedam. Telefoon 621162 ARMAND VAN PUYVELD1 'activist' in Zuid, vindt dat er n Eindelijk maar eens een opto: sing gevonden moet worde voor de woningnood in Schï« dam. „Het is een bittere eiiend Het wordt tijd dat er betaalbai woningen voor de mensen neei gezet worden. Niet alleen i Woudhoek-Noord, maar ook i de Stadsveraieuwingsgebiede moet goedkoop gebouwd wo den". De benoeming van Armar van Puyveide als opbouwwe ker In Zuid is een siepem kwestie geworden. Hij is op d moment echter wei actief in bewonersvereniging. Vanda; rijn wens voor goedkope w< ningbouw, maar ook voor h feit dat de Bewonersverenigii Zuid het vertrouwen dat de 14 leden in haar stellen waar ki maken. „Ik hoop dat de actie* mensen daartoe in staat zijn de nlet-actieve leden hi steentje daarin willen bijdr sm". Van Pnyveide zou ook gra, willen dat de pers meer oog h. voor het wijkgebeuren. „Ik zi graag zien dat de Schiedam pers meer partij kiest voor bewoners in Schiedam. Er wor bijvoorbeeld enthousiast geda. over de bezigheden van Stichting Stadsherstel, maar pers gaat voorbij aan de schi digen aan het verwaarlozen v de panden in de binnenstad. H nieuws wordt kritiekloos g bracht De eigenaren die de pa den hebben laten verpauper moeten aangesproken word< Bij zaken die bewoners ondt nemen, wordt wel een kritisc noot geplaatst". Araiand van Puyveide hoc dat in 1980 zijn aanstelling i opbouwwerker in Zuid ro komt zodat hij al deze zaken k aanpakken en voor de rechl van bewoners kan opkomen.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 5