|lf|gan der Veer: "Deze vrouw heef t geluk gehad en i Gekrioel ran tafeltennissers in Margriethal #5 Sint Laurens 'Witte de With Muskiet 'GRAANTJE MEE- PIKKEN VAN f GEB-GELDEN' Wijziging in beleid woon - vergunningen Harreweg definitief dicht op zondagen m schiedam Weer honkbal knuppels weg Drankzuchtige dieven ZATERDAG 29 DECEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA U C'-v""' C* 'V4s 1 - 1 Van ónze medewerkster MAR JAN MEIJER SCHIEDAM - Eén dezer dagen komt een jonge Tan- .zaniaanse in Schiedam. Op zich niet zo'n groot wonder, ware het niet, dat zij haar geplande verblijf van zes maanden in één van de Schiedamse ziekenhuizen zal moeten doorbrengen. Op initiatief van huisarts/PvdA- raadslid Ruurd van der Veer kom/' de zesentwintigja rige Joan hierheen om door Dr. J. de Bie, orthopedisch chirurg in het Nolet Ziekenhuis geopereerd te worden. SCHIEDAM - Men sen in Schiedam die de Oostafrikaanse taal Swahili spreken zullen zeer dun gezaaid zijn. Maar de Tanzaniaanse Joan, die hierheen komt om aan haar been geopereerd te worden door dr. J. de Bie in het Noletziekenbuis kun nen we als Schiedam mers moeilijk alleen laten. Voor haar zal het een eenzame en beslis sende tijd worden. Mocht er een Schie dammer zijn die de. Tanzaniaanse voertaal Swahili machtig is, laat hij of zij dat dan weten. Contact opnemen met Redactiekantoor van Het Vrije Volk, Hoog straat. 76. Telefoon nummer: 26 52 05. Schiedammers die, al spreken zij geen Swa hili, de in het zieken huis door te brengen tijd van Joan willen helpen veraangenamen kunnen ook contact op nemen. Vereniging PlIillS 0 Dr. J. de Bie: „De Puinhoop op Röntgenfoto's wil ik graag veranderen. Een uitdaging". Dr. R. van der Veer, initiatiefnemer om Tanzaniaan se naar Schiedam te halen: „In de toekomst meer moei lijke gevallen onder handen nemen." Swahili Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM In sporthal Margriet krioelden giste ren amateur-tafeltennissers door elkaar. Er stonden zesendertig tafels opgesteld waaraan ruim 1100 wed strijden werden gespeeld. Vaders stonden hun zoons en dochters aanwijzingen te geven hoe ze het beste kon den spelen. I Jrt «WÊé!» tofder-teoèn. f .1 ft f —ij De politie in Schiedam zoekt, getuigen die haar in lichtingen kunnen verschaf fen over de oorzaak van de brand in de Masteribroek- school. Maandagavond ontstond er brand in de kamer van de di recteur. De politie vermoedt dat deze aangestoken werd door inbrekers aangezien zij bij de school een keurig uit gesneden ruit heeft gevon den. De brand verwoestte enkele leslokalen en de ka mer van de directeur. De to tale schade loopt in de ton nen. De politie roept een ieder, dié rond half tien 's-avonds iets merkwaardigs gezien heeft, op zich te melden bij de recherche. Het telefoon nummer is 260760. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Eigenaren van woningen met een 'kale* huur prijs hoger dan 570 gulden-per maand hoeven bij verhuring of 'in gebruikneming geen woon vergunning te hebben. Ook geldt dit voor koopwoningen waarvan de prijs hoger ligt dan '260,000 guiden. Voor woningen met een lagere huurprijs of koopprijs moet wel een woon vergunning, een goedkeuring van B en w worden aange vraagd. Deze prijsgrenzen gaan per 1 januari 1980 gelden. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben definitief besloten de Har- peweg op zondagen af te sluiten -voor personenauto's, vrachtwa gens én bussen. Ook zal deze verkeersmaatregel gelden voor feestdagen. G.S. doet hiermee een poging om een bekende sluiproute op te heffen. Belang hebbenden kunnen.! n°g in be roep gaan tegen dit besluit De maatregel geldt nief voor bewo- ners en bezoekers van aangren-r zëhdé P i' Dr. J. de Bie die in zijn twaalfjarige loopbaan als ortho pedisch chirurg in Schiedam meer dan 200.000 consulten gege ven heeft, vertelde desgevraagd dat hij nog nooit zoiets heeft meegemaakt „Via Dr. van der Veer en het verenigingsbestuur van het No- let kreeg ik enkele röntgenfoto's van de Afrikaanse patiënte on der ogen. met de vraag of ik er wat in zag. Nou, het was een puinhoop. Het been is op meer dere plaatsen gebroken geweest ooit eens gezet en geopereerd, maar goed gekomen is het nooit In feite hadden de breuken sta biel gemaakt moeten worden, zo noeemt met dat in chirurgische kringen. Met platen, die in het been geschroefd moeten wor den, is er dan een kans dat het weer op een normale wijze gaat vastgroeien." Deze behandeling gaat kost baar worden. Dr. van "der Veer: „Deze jonge vrouw heeft geluk gehad. Ik kreeg haar röntgenfo to's toegestuurd door Dr. Schle- •baum, arts in Tanzania, die een oude vriend van mij is. Voor de jonge Af rikaanse is het van on schatbare waarde dat ze hier heen kan komen en geholpen kan worden. En dan is er zoiets als de vereniging Nolet Deze vereniging, die meer dan vijftig jaar geleden is opgericht door Dr. Eduardus Johannes Maria Nolet bestaat nog steeds. Bij bij zondere gelegenheden kan uit- de geldkist van Nolet worden geput" De heer A.Ai. Stegmann, be stuurslid van het Nolet Zieken huis legt nader uit: "Ook even tuele tekorten binnen het zie kenhuis kunnen uit deze pot' be taald worden. Nu kunnen w,e deze patiënte helpen. Als be- stuur verlenen we gaarne onze medewerking, we vinden het mzelfs onze plicht" Duidelijk benadrukken wil de heer Steg mann dat het initiatief om. de jonge Afrikaanse.te helpen is uitgegaan van Dr. van der Veer. Stegmann: "Als we iemand hoe dan ook, op medisch gebied dan, kunnen helpen moeten we dat doen. Een volmondig "Ja" zeg ik dan tegen Dr. van der Veer. Dat moeten we stimule ren. Het mag duidelijk zijn dat het Noletziekenhuis er geen slaatje uit wil slaan. Het is toe val dat de patiënte bij ons ge holpen zal worden. Onze samen werking of fusie met het Ge meenteziekenhuis mag hierdoor onder geen beding in gevaar ko- 'men. De band zal er waarschijn lijk mede door versterkt wor den. Dr in der Veer zit 'immers in de Commissie Gemeentezie kenhuis." Belangrijker bijna nog is de jonge Afrikaanse vrouw die ieder moment kan arriveren in Schiedam. Ze wordt dan in eer ste instantie vergezeld door dé ex-vrouw van Dr. Schlébaum, die Swahili spreekt Want Ne derlands, kent de Tanzaniaanse Joan niet Ze spreekt alleen Swahili, een Oostafrikaanse taal én de voertaal in Tanzania." Van der Veer: "Voor deze jon-- ge vrouw betekent deze handi cap aan het been bittere armoe de. In Tanzania heeft zij geen huwelijkskansen meer. En dat is in dat land van het grootste belang voor een vrouw. Haar ouders kunnen het geld ook niet opbrengen, want een-medische verzorging en in het levenson derhoud voorzien is geen klei nigheid in zo'n ontwikkelings land. Voor haar behoud en ver dere leven kan deze behande ling in Schiedam verschrikke lijk belangrijk zijn. Het is de be doeling- dat 'we in de toekomst meer van deze, medisch gezien zeer moeilijke gevallen naar Schiedam "gaan halen. Reiskos ten en persoonlijke uitgaven worden door andere, waaronder particuliere, instellingen bekos tigd. Als ze hier tijdens haar ver blijf nog wat Engels kan leren is Joan in Tanzania boven Jan. Als haar been door Dr. J. de Bie zo danig „gerestaureerd" wordt, dat ze weer uit de voeten kan, is dat het behoud van haar leven.". Het is te hopen dat Joan gauw arriveert en door Dr. de Bie ge opereerd kan worden. Dr. J. de Bie: „Ik hoop dat we die puin hoop, zoals die op de röntgenfo to's te zien zijn, gauw kunnen veranderen. En ik wil best toe geven dat ik net zo gelukkig zal zijn als het lukt dan de jonge vrouw zelf. Want we moeten,; niet vergeten dat de arts öp zich" een uiterst boeiend medische probleem als bij deze jonge Tanzaniaanse als een uitdaging ziet en daar dolgraag wat aan wil doen." Dat hadden we nooit in de Koorenbeurs kunnen hebben. Dan zou het toernooi wel vijf dagen geduurd hebben. We zit ten toch al zo slecht in de ruim te, hier in Schiedam. De meeste verenigingen hebben een le denstop omdat er ruimtegebrek is." Dit jaar was er ook een nieu we, manier van organisatie. Er werd in zestien klassen ge speeld, die onderverdeeld waren in poulen met drie personen. De winnaars van de poulen speel den tegen elkaar totdat de uit eindelijke winnaar van een klasse overbleef. Laat op de middag, vanwege enige vertra ging in sommige spelen, werden de bekers uitgereikt. Al jaren organiseren de Schie damse tafeltennisverenigingen een schooltafeltennïstoemooi. Door de gegroeide belangstel ling voor zaalsporten kwamen de tafeltennissers in de Kooren beurs nogal krap te staan. Er moest een toernooi van drie da gen georganiseerd worden om ieder aan zijn trekken te laten komen. Vorig jaar bleek dat het zo niet langer kon. Daarom nam men de uitwijk naar de sport hal, waar het gisteren zelfs al op een bijenkorf leek. In totaal de den ongeveer 715 scholieren mee aan het tafeltennistoernooi. Deelnemen konden leerlingen uit.de vijfde en zesde klassen van de lagere scholen en leerlin gen van het voortgezet onder wijs. De elfjarige Linda van de Kamp, leerlinge aan de Ouver- tureschool deed enthousiast mee. „Ik vind het heel leuk om het te doen. Je berit veel in be weging. Ik doe zelf veel aan sport, zwemmen en ballet. Ta feltennis speel ik voor mijn ple zier. Eigenlijk wil ik ook wel graag winnen. Ik geloof dat je dan een beker krijgt, Alleen vind ik het vervelend dat kinde ren zomaar aan een tafel gaan staan, waar ze niet horen. 2e tellen ook niet goed. Als het een punt voor de ander is. tellen ze het bij zichzelf op, vooral die mensen van verenigingen doen dat Voortaan zouden ook de scholen niet meer door elkaar moeten spelen. Maar ik zou toch wel volgend jaar weer mee wil len doen." Organisator Jos Ciazing voelt ook wel iets voor een echte schoolcompetitie. 'Er zou op scholen meer aan tafeltennis ge- pb an moeten worden. Bij schoolhoofden is er echter veel bezwaar tegen. De organisatie van zo'n schoolcompetitie is iets dat buiten hun vermogen ligt ^Tafeltennis wordt ook nog te veel- als een recreatiesport ge zien en niet als een topsport". Jos Ciazing en de andere or ganisatoren zijn enorm blij dat het toernooi ditmaal in de sport hal plaats kon hebben. „Er zijn er tachting meer dan vorig jaar. Mierenhoop ii> de Margriethal Met zweet op het voorhoofd de balletjes terugslaan. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De rage naar honkbalknuppels is nog volop aan de gang. Dit bleek weer eens toen de heer J.W.P. consta teerde dat uit het gebouwtje van de softbalvereniging. aan het Lisztplein 27 knuppels verdwe nen waren. Inbrekers hadden de spijlen boven de toegangsdeu ren vernield en zich zo toegang verschaft Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Een paar drankzuchtige dieven hebben het bedrijf Coebergh een aantal flessen lichter gemaakt 2e ver nielden een ruit van het be drijfspand aan de Van Cleeff- straat en konden zich op die ma nier de toegang verschaffen tot de dozen jenever. 2e namen er daar vijfentwintig van mee, ieder twaalf literflessen bevat tend. De bedrijfsleider, de 41-ja- rige J.J.B. heeft aangifte gedaan vandiefstaL if, mm '"r A..' "Zijn er peen lezen; bij voorbeeld kunstenaars, die veel betere ideeën hebben om van de ijskoude ko los, de Sint Laurenskerk, een verblijf te maken,- waarin schoonheid, kennis, gezellig heid en behaaglijkheid over- heersen," zo schrijft mij Gert van der Hoest, hoofdredacteur ten het personeelsblad van Rijn-Schelde-Verolme, "RSV indruk". Hij schrijft mij dit naar aan leiding van het te water laten van etfn tan de standaardfre gatten van de Koninklijke Ma rine, de "Witte de With", ge noemd naar de driftige vech tersbaas admiraal Witte Come- liszoon de With (1599-1658). r "Voor het onderhoud van een kolossaal gebouw als de.Grote of Sint Laurenskerk, "zo schrijft Van der Hoest in RSV, "is ontzettend veel geld nodig. Dit krijg je niet bijmekaar door het verkopen van een serie grammofoonplaten als "Rond om de Rotterdamse Laurensor- gels." Nu voor het onderhoud zoveel geld nodig is, vind ik de tijd meer dan rijp om het interieur van zo'n kerk gezelliger te ma ken. Alleen aide grafmonu menten van bevelhebbers ter zee Egbert Meesz, Kortenaer, Johan van Bmkel en Witte Comelisz. de With vorme- een schitterende mogelijkheid om het toerisme te bevorderen. Niet alleen duizenden Neder landers, die de grote Sint Lau rens nog nooit van binnen heb- 6c- gezien, maar ook talloze buitenlanders zouden geboeid worden door bij voorbeeld op een groot wit doek geprojec teerde dia's tan binnen- en buitenlandse tekeningen en schilderijen van onze grote zee slagen. Het waren dikwijls onvoorstel baar bloedige botsingen tussen reusachtige vloten. In 1663 wierf men in Vlissingen in één straat - waar nu het Beurs plein is -1500 man aan voor de vloot van admiraal Banckert Voor het uitvaren van soms meer dan zestig linieschepen trok men 20.000 man aan. Dit lukte niet zonder een zeer groot aantal buitenlanders. Op de Staatse .vloten werd Frans, Duits, Engels, Noors en Zweeds -, - gesproken: De officieren waren Nederlanders" ■- aan boord zou men een fascine- j' rend beeld kunnen geven. Achter wat eigenlijk een be klemmende stadscuriositeit is geworden, het praalgraf van l-'i „Double With" - die als drifti- ge egotripper op een eigen golf leefde en gevreesd werd door vijanden en eigen kapiteins en bemanningen - zou men het ruisen van verre zeeën kunnen horen op een bandje. Op datzelfde bandje zou de 1 stem van een acteur kunnen declameren wat deze vechtjas in zijn journaal schreef toen hij had geschoten op zijn eigen vluchtende kapiteins: ,jSoo deceive alvorens om dierghe- lijeke oorsaecke waren opge hangenzoude 't selve nu niet gepleeghthebbe." En zo filosofeert Gert van der Hoest nog een tijdje door. Met *een van zijn zinsneden ben ik het roerend eens: „Ik kom niet graag in kolossale kerken, die na de Beeldenstorm in handen zijn gevallen van de Calvinis- ten, die kunst, innerlijke be- haaglijkheid en pure schoon- held, die uit mensenhanden voortkomt, eeuwenlang hebben gewantrouwd. Zo'n reusachtig godshuis verkilt mij tot diep in mijn gebeente." SFEER En: „Misschien is het daarbij mogelijk een sfeer te scheppen, dié heerste in de gezellige mid- deleeuwsekerken. (Vooreen preek kan men 's zondags te- recht). Er zullen wel oude schilderijen bestaan, waarop men kan zien hoe gezellig het was in een middeleeuwse kerk. Kinderen mochten er in spelen. Veel am bachtslieden maakten gebruik van de grote ruimten Vissers hingen er bijvoorbeeld hun netten in te drogen," aldus Van '-! der Hoest Ja om van een reusachtig kil [- godshuis weer iets levendigs te -. maken, althans meerdere men- sen erin betrekken, vind ik een goed streven. De wijze waarop staat natuurlijk altijd open ter discussie. Misschien heeft u er ook ideeën over. Ook ik wil, wat dat betreft, wel een duit in het zakje doen. A Is toch dié belangrijke zeehelden van vroeger al zo'n aardig .plaatsje in de Sint Laurenskerk hebben, waarom, dan niet bij voorbeeld het Maritiem Mu- seum dat nu nog om een plaatsje moet vechten-er in gevestigd. Ach, het iszo maar een idee. Maar wie weet? j 1 Weinig zeehelden heb- ben aan zoveel zeesla gen deelgenomen als de driftige vechtersbaas admiraal Witte Corneleszoon de With. Hij schoot even gemakkelijk op zijn eigen vluchtende kapi- teins als op een vaak over machtige vijand. Zelfs keiharde pikbroeken, die aan het meest ruwe en harde zeemansleven gewend waren geraakt, verafschuwden zijn ijzeren tucht en zijn lastige karakter. De vissers jongen uit Den Briel, die heel zijn leven als een held wilde sterven, deed dit iii de zeeslag tegen Zweden in de Sont. uk» „Persfotografen,"zo laat Cor Vos mij weten, „staan niet al te best aangeschreven. Maar toen ik onlangs bij dé technische dienst van de PTT kwam om mijn semafoon te laten repare ren schrok ik toch wel even. j Een druk op de computer van het adressenbestand bracht het volgende-op het beeldscherm: Vos is een persmuskiet" j Wel Cor,'dat wisten we al langl Vaneen onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De bewoners- vereniging Schiedam-Zuid •heeft B en W en de gemeente raad een brief geschreven waar in zij vraagt of Schiedammers ook een graantje mee kunnen pikken van de teruggave van. elektriciteits- en gasgelden. De bewonersvereniging heeft in de krant gelezen dat het GEB in Rotterdam .30 miljoen terug zal betalen aan. verbruikers. "Gaat ook de Schiedammer van dit voordeeltje profiteren," vraagt zij zich af. "Afgelopen jaren heeft de Bewonersvereni ging er telkens op gewezen dat Schiedammers te hoge tarieven moeten betalen. Om te-bewijzen dat' de tarievén lager konden, noemden we als voorbeeld dej enorme winst die het GEB inj Rotterdam maakt. Van dit be- drijf koopt ook Schiedam haar elektriciteit. Wij betalenmee aan de jaarlijkse winst van 60| miljoen, die gebruikt wordt om de tekorten op de Rotterdamse - gemeentebegroting teniet te. doen." -;f" ";ii De bewonersvereniging vindt; dit een uitermate onrechtvaar- y. digé situatie. Zij wachten nu een ji reactie af van de gemeente.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2