Schiedam in het afgelopen jaar Het werd te Loo Kuifje in Schiedam Schiedammers de straat op '79 vol tegenslagen De Ooievaars nog steeds trots monument? Stads vernieuwing op komst Brand maakt clubs dakloos Empeo ruilt voor zonne-energie Woon wagen- bewoners tussen wal j en schip RIETJE KOMNGS: a I Museum in opspraak v;i - v 1 K mm f;:-»,S k mm L: ff: WmêMM. asssaa SCHIEDAM - Vandaag beleven we de laatste dag van 1979. Dit jaar was het jaar van het kind, het jaar waarin Schiedam een nieu we burgemeester kreeg, ein delijk de eerste paal voor de nieuwbouwwoningen in Woudhoek-Noord de grond inging, Empeo zijn handen terugtrok van de binnenstad en de sneltram - op papier -gestalte ging krijgen. Het was ook het jaar waarin Schiedam in de lan delijke belangstelling kwam te staan door de "cultuur barbaren" Bakker en Ko- nings. "Alle kunst uit het' Stedelijk Museum in de uit verkoop", was hun slogan. Alle kunstkenners en zij die denken kunstkenner te zijn, stonden op hun achterste benen. Ondertussen zaten Bakker en Konings zich in café 't Vierkantje rot te la chen. Wethouder Chris Zijde veld ging naar Amerika - tot grote teleurstelling van zijn Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Politiek was de opvolging van burgemeester Arie Lems hèt politieke gesprek van het jaar. Na een uitvoerige profielschets door de gehele ge meenteraad in het bijzijn van Maarten Vrolijk, was het wach ten op de benoeming van de nieuwe burgemeester. In die weken van afwachten kwam de geruchtenmachine volop op gang. De-een wist het nog beter dan de ander. Er werden zelfs namen genoemd en de eerste naam die uit de bus rolde was die van de Groningse wethouder Jacques Wallage. Spannende weken braken aan. De kans dat Wallage het zou worden werd steeds groter, maar Jac hield de boot mijlen ver af. Dat er ook nog een twee de kandidaat was werd maar even vergeten. En juist die tweede kandidaat werd het John te Loo, burgemeester van Winschoten kwam naar Schie dam. Wallage, die er helemaal op gerekend had was boos op minister Wiegel. Maar dat alles is verleden tijd. Goed, enkele P. van de A-ers kunnen het nog steeds niet ver kroppen. Ook hier geldt echter dat de tijd alle wonden heelt. En John te Loo is zeker geen twee de keus. Laat dat gezegd zijn... Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - In april kende Schiedam een unieke stripten toonstelling. „Voor 't leven gete kend?" In het Stedelijk Museum waren het Aad Sprong en Bram Uil die met enige trots rondstap ten omdat hun opzet geslaagd genoemd kon worden. „Voor het leven getekend?" is in drie opzichten uniek te noe men. In de eerste plaats zijn de omvang en het aantal deelne- .men'de auteurs een zeidzaam- beid. In de tweede plaats ging het om een totaalmanifestatie en in de derde plaats is het in itiatief van buiten gekomen". Aldus wethouder Reinier Sche- rers tijdens de opening. Jammer was dat het niet iedereen warm te krijgen was voor deze tentoonstelling. De or ganisatoren hebben heel wat te genwerking te overwinnen ge had. Toen de tentoonstelling een succes bleek te zijn, ja, toen eis ten meerderen de eer voor zich op. Hoogtepunt van de opening was de aanwezigheid van Jean- Pierre Talbot. Hij speelde vijf tien jaar lang de rol van Kuifje in de verschillende films die van deze kleine held zijn gemaakt Hij was op uitnodiging van Het Vrije Volk tijdens de opening aanwezig. politieke tegenstanders niet voorgoed- maar om een stu die te maken van de zonne- energie. Hij wil dat ook in Schiedam gaan toepassen. Chris "Zonneveld" wil er echt werk van gaan maken al zal het voorlopig wel toe komstmuziek zijn. Over muziek gesproken: Schiedam beleefde in het af gelopen jaar ook een unieke demonstratie van alle mu ziekkorpsen die met vlie gende vaandel en slaande trom optrokken naar het Stadskantoor om wethouder Herman Posthoorn te vra gen hoe het nu eigenlijk zat met de subsidie. Voor één muziekgezelschap was dat overigens al te laat. Name lijk het Politicmuziekkorps want dat is ter ziele. De cen ten die de politiemannen nog in kas hadden ging naar de Zieken Omroep Schie dam, die daar waarschijn lijk grammofoonplaten met marsmuziek van heeft ge kocht. Natuurlijk is ook het fe nomeen "inspraak" dit afge lopen jaar niet aan Schie dam voorbijgegaan. Vooral de plannen van de gemeente om in de buurt van de Koe koekslaan een woonwagen centrum te gaan maken heeft zeer veel tongen in be weging gebracht. Ook de plannen om op het Schut tersveld woningen te gaan bouwen waarin woonwa genbewoners als zij dat willen -kunnen gaan wo nen, is uitvoerig besproken. De meest gehoorde op merking tijdens de discus sies rond die plannen was: "Ik wil echt niet discrimine ren en ik heb echt niets te gen die mensen, maar niet bij mij voor de deur." Groot en klein leed is ook dit jaar Schiedam niet be spaard gebleven. Brigitte Gudde sloeg de eerste paal voor Wijkcentrum Noord zodat de bewoners van Groenoord en De Woudhoek straks een onderkomen heb- - SCHIEDAM - De Schiedam mers zijn het afgelopen jaar verschillende keren de straat op geweest om te demonstreren voor of tegen iets. De muziek - I' korpsen trokken in. een lang lint, ieder een eigen mars spe llend, vanaf de Plantage naar het Stadskantoor waar wethouder Posthoorn een petitie kreeg aangeboden. De strekking van die petitie was: waar blijft de subsidie. Vorige week vonden de men sen die tegen de kernwapens zijn elkaar in een fakkeloptocht. Bij het oude stadhuis op de Gro te Markt was het eindpunt van de demonstratie. ben, maar Demos e. ORK zagen hun clubhuizen ïn vlammen opgaan. Onverla ten staken er, na eerst uit voerig gebruik te hebben gemaakt van de aanwezige flessen frisdrank en snoep goed, de brand in. Er is natuurlijk veel meer gebeurd in het aTgelopen jaar. Eigenlijk te veel om op te noemen. Zo'n laatste dag is er voor om, tijdens het bakken van de oliebollen, er nog eens over na te denken. Het is ook een dag van goede voornemens. Daarvan komt, meestal niets terecht, want 't U en ik nemen ons voor om in 1980 niet meer te zullen 4 roken. Waren we dat aan85* het einde van 1978 ook al niet van plan? Al wordt het aantal Schiedammers dat van plan is 1980 met goede voornemens te beginnen steeds kleiner. Het inwoner aantal blijft namelijk da len». Het bericht dat Rietje Ko nings het voor gezien hield bij de Stichting Lentefeest, is bij velen die Lentefeest een goed hart toedragen, ais een bom in geslagen. Te veel tegenslagen, vooral op ambtelijk gebied, de den Rietje de pijp .aan Maarten geven. Tijdens de jaarvergade- nng van Lentefeest hoopt men haar opvolger of opvolgster be kend te kunnen maken. Helemaal losmaken van Len tefeest zal zij zich niet, want daarvoor is zij te lang bezigge- weest, maar een leidende rol zal Rietje Konings niet meer spelen. Voor haar was 1979 het jaar van de tegenslagen. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Zaterdag 26 mei was een feestdag voor de Invalidensportvereniging De Ooievaars. Toen opende burge meester Lems het eigen onder komen aan de Wes tv est. Na ja ren van omzwervingen konden de leden van De ooievaars dan eigndelijk hun "eigen nest" gaan gebruiken. Zeer veel Schiedammers heb ben die dag van_de gelegenheid gebruik gemaakt om tijdens het "open huis" met eigen ogen te kunnen zien wat er tot stand was gebracht Voorzitter Cees Kroone kon zijn emoties die dag maar moei lijk in bedwang houden. "Zoveel medeleven en zoveel medewer king, daar hadden wij echt niet op gerekend. In de afgelopen maanden heeft het nieuwe onderkomen voldoende bewezen dat het ge heel aan de verwachtingen vol doet. Nog steeds zijn de invali den sporters trots op hun bezit. De stadsvernieuwing in Schienoko, Schiedam-Oost, West'en Hoofdstraat en omge ving nadert met rasse schreden. Het Provinciaal Bestuur heeft positief geadviseerd over het opnemen van deze gebieden in de Interim Saldo Regeling opdat extra gelden beschikbaar ko men voor stadsvernieuwing. Voor veel Schiedammers zou het een opluchting zijn als ze pre cies zouden weten waar ze mee af zijn. Nu hoor je kreten als 'Wordt mijn huis ook dichtge timmerd?' Het wachten is op een beslissing van de minister. Men is ondertussen ook bezig om wijken leefbaarder te ma ken door aanleg van woonerven en leefstraten. De Jan van Avennesstraat en omgeving zijn SCHIEDAM - Voor het Ste delijk Museum waren het in het afgelopen jaar roerige tijden. Schiedam kwam met de gang van zaken in en om het museum zelfs landelijk in het nieuws. "Cultuurbarbaren" Bakker en Konings wilden er een cultureel centrum van maken en ze von den dat de eigen collectie met werken van Karei Appel maar verkocht moest worden. Daarbij kwam de maatregel van het ge meentebestuur om het aankoop budget te bevriezen, omdat mu seumdirecteur Paalman al vier jaar lang geen jaaroverzicht had ingeleverd en nog steeds geen beleidsnota gereed had. Wet houder Zijdeveld werd versle ten voor cultuurwethouder en werd zelfs vergeleken met Goebbels. Na lang aandringen besloot museumdirecteur Paalman toch maar een beleidsnota te schrij ven. Die stuit ook weer op kri tiek. Paalman zou zich er te ge makkelijk van afgemaakt heb ben. Buurthuis Centrum Oost, OBK en Demos zagen in het af gelopen jaar hun clubhuizen ge heel of gedeeltelijk verwoest door brand. Gevoelige verliezen, vooral bij OBK waar ook een groot deel van het instruments- rium een prooi van de vlammen werd. Nog steeds is geen ver- - vangende ruimte gevonden. OBK heeft, het wachten moe, zelfs een kraakactie gehouden om de aandacht op het probleem te richten. al in de tang genomen. In de maak zijn de plannen voor het gebied tussen de Singel en de "Van Swindenstraat. De bewo ners van de gebieden hebben al volop kunnen inspreken aan de hand van de inspraakverorde ning, zoals voorgesteld door wethouder Posthoorn. In de Mariastraat werd een voorlichtingswinkel geopend om bewoners in te lichten over de stadsvernieuwing. V,yT/ 'W? «5» SCHIEDAM Scheepswerf Gusto werd ai in 1978 gesloten, maar in '79 kwam Gusto weer belangrijk in het nieuws. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM vroeg Schiedam of het wat zag m de betiteling van de fabriekshallen en het kantoor gebouw als monument. De Historische Vereniging, de Bewonersvereniging Schiedam- Zuid en de ondernemingsraad van Gusto voelden daar wel wat voor, maar de gemeenteraad raadde het de staatssecretaris af. Hard zochten de voorstan ders van het monument naar mogelijkheden om Wallis de Vries te overtuigen en om de oude hallen een nieuwe bestem ming te geven. Nog steeds heeft de staatssecretaris geen beslis sing genomen. W&Wt- V'// Heftige discussies brandden los toen het plan ter tafel kwam om het stuk grond aan de Zwa luwlaan te bestemmen voor de woonwagenbewoners die nu op een slecht terrein in het indus triegebied aan de Schie wonen. Bewoners in Kethel-Oost vrezen situaties zoals op de foto te zien is. Opbouwwerker Hans de Bruijn kan hen echter gerust stellen. De autosloopbedrijven op het industrieterrein blijven waar ze zijn. Ook de gemoederen van de bewoners rond het Schutters veld, waar enkele woningen voor woonwagenbewoners ge pland zijn, waren enigszins ver hit. Volgens de zegslieden heeft dat echter niets te maken met de komst van woonwagenbewo ners. Ze willen het terrein be houden voor recreatie i De woonwagenbewoners zelf bleven het afgelopen jaar er vrij kalm onder. Zij zien wel waar het schip strandt - V ff f f i, SCHIEDAM Een zaak waarmee Schiedam dit jaar eveneens landelijk in het nieuws kwam waren de plannen van wethouder Zijdeveld om in Woudhoek Noord alleen nog maar zonnewoningen te bou wen. Tijdens een reis in Ameri ka kwam hij zo onder de indruk van de mogelijkheden van zon ne-energie, dat hij die meteen in de praktijk wilde toepassen. Sinds kort is bekend, dat pro jectontwikkelaar Empeo ver is gevorderd met de ontwikkeling van zonne-energie. De maat schappij had met het gemeente bestuur al tien jaar lang een contract om de binnenstad vol te bouwen, maar vooral de pro gressieve partijen in Schiedam wensten die samenwerking te stoppen. "Betonboer" Empeo zou er een soort Hoog Catharij- ne van willen maken. Voor Zij develd lag een leuke ruilhandel in het verschiet: Empeo mocht in Noord zonnewoningen gaan bouwen en zou het contract voor de binnenstad verscheuren. Zij develd was zodoende zendeling van de zonne-energie en tegelij kertijd verlosser van Empeo. V t ft K

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2