Trambestuurders: 'En waar blijven wij dan?' ammeur na m 1 - - -i m 'Moskou of nergens Vliegers gepakt bij poging afpersing uit Spanje SLAAPBANKEN H£S0«uoi&te toötó DOLLAR-STUNT LOOPT SPAAK I I I 1 I Fraude bij Amrobank? Blot IH'tT Goud boven 700 dollar Wij een abonnee Lichte vorst 1 •1 I INFORMATIE OVER BEZORGING: Woensdag 16 januari 1980 34e jaargang no. 9983 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Trambestuurders bij het openbaar vervoer in Rotterdam zijn razend over een plan van de RET om een deel van de buschauffeurs te "lijmen" voor het besturen van trams. De RET overweegt die chauffeurs die een trambestuurdersopleiding hebben gehad een uitkering van 600 ineens te bieden als zij willen overstappen naar de tram. (Van een ónzer verslaggevers) ROTTERDAM Waar is M.' de Laat? Die vraag houdt velen bezig sinds de 26-jarige computerpro grammeur uit Oostvoorne op 19 december zijn ouder lijk huis verliet en sindsdien niets meer van hem is vernomen. - - MSIBÊ&ÊÊÊËSSiÊstiËÊêÊiÊSÊSËttSSSmÈÊÊÊêgSMÊÈÈSiiMéÊSmÊÊÉSSSÊïBÊÈMmiiËÊÊitiSiSI^ÊIÈÊMiËËsm O Zie ook pagina 27 m p Bel 010- 14 7100 Ter gelegenheid van "M eerder jarig heids- dag" in Japan de- monstreren deze in traditioneel gewaad gestoken Japanners hun vaardigheid met de"pijl en boog. De opvoering vond plaats bij de Meiji Tempel ik Tokio. Op ■■"Meerderjarigheids- dag" - in Japan op 15 januari wordt gevierd dat. velen het afgelopen jaar weer meerderjarig zijn geworden. In Japan werden vorig jaar810.000 jongens en 780 000 meisjes meerderjarig-(in Ja panbij twintig jaar). (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Het uitsterven van de dinosaurus sen (reuzenreptielen uit de oertijd) is volgens de Am sterdamse geoloog drs. J. Smit toe te schrijven aan de gevolgen van de inslag vn een reusachtige meteoriet. Deze steenklomp uit de ruimte, die een doorsnee moet hebben gehad van 10 tot 15 kilometer, trof de aar de ongeveer 65 miljoen jaar geleden met zoveel kracht dat hij totaal verpulverde. i lp vflSS** H Plaats: Soort abonnement: O kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Heit Vrije Volk eeist nog 2 weken RET 600 voor overstapje HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertentieis) tel. 010 11.92.00 Een trambestuurder die. ano- niem wil blijven zegt: "De RET speelt een vies spelletje. Er zijn al stemmen opgegaan om de boel plat te gooien als dit door gaat" Volgens de RET is het tekort aan trambestuurders zo schrik barend groot dat wel over nood maatregelen moet worden ge dacht RET-woordvoerder T Michielse: "Het is ontstellend moeilijk om aan bestuurders te lomen. Sinds 1 januari hebben we 20 nieuwe buschauffeurs in dienst gekregen, en maar vijf man voor de tram. Er bestaat bij ons een regeling die het mogelijk maakt perso neelsleden die bijzondere activi teiten verrichten een gratifica tie toe te kennen van minimaal (Vanonze soc.-ecön. redactie)- "DEN HAAG -De onduide lijkheid rond de uitvoering van de vórige week opgelegde loon maatregel wasvanmorgen nog steeds chaotisch. s Een onrechtvaardig verschil was er nog tussen 'mensen die een weekloon en mensen die een maandloon krijgen. De eersten hebben een eventuele loonsver hoging voor dit jaar in de eerste week van januari gekregen en die verhoging.zou dan niet on der de loon-pauze vallen. die op 11 januari werd afgekondigd. Maandloners krijgen hun geld echter meestal pas in de tweede helft van de maand; en zij zou den een verhoging dan mislo pen. Uitgangspunt van de maatre gel is dat alle verhogingen onder de loonmaatregel vallen die op de elfde januari nog niet waren uitbetaald: d.w.z. dat het geld nog niét afgeschreven was van de bank- of girorekening van de werkgever. Die stelling blijft overeind, maar verhogingen die volgens de CAO per 1 januari zouden ingaan, maar nog niet zijn betaald, vallen niet onder de loonmaatregel. Dat wil zeg gen dat prijscompensatie, ge bruikelijke periodieken, norma le promoties e.d. gewoon door gaan. In overleg tussen ambtena renbonden en ministerie van Sociale Zaken is wel een oplos sing gevonden voor de zogehe ten "trendvolgers". Hun loons verhoging dit jaar is een aan passing aan de ambtenarensala rissen en valt daarom niet onder de maatregel. Het gaat om onge veer 70.000 mensen: o.m. werk- nemérs in bejaardentehuizen, kruiswerk en internaten voor 1 kinderen van binnenschippers en kermisexploitanten. ROTTERDAM De Rotter- damsè politie is bezig met een onderzoek naar mogelijke frau de bij het kantoor van de Amro1- bank aan de le Middelland straat. „Het onderzoek door de politie is nog in volle gang. Vandaar dat er weinig is te zeggen van deze zaak", aldus regionaal di recteur A. J. Deknatel van de Amrobank. Volgens de bank richt het po- litie-onderzoek zich niet tegen de beheerder van het kantoor. Wel wordt toegegeven dat de man met ziekteverlof Is. Droog weer met veel bewol king en enkele mistgebieden. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst, in de middag tem peratuur om het vriespunt Zwakke tot matige wind uit noordoost tot zuidoost 17 Jan. rat op onder 06J8 KLM maan op ontfcrr «M 14.33 De m^n is werknemer van het automatiseringsbedrijf Pas BV in Hendrik Ido Ambachten en kele maanden uitgeleend aan Philips Datasysteem Nederland in Rotterdam. Hij heeft compu tergegevens van. twee klanten van Philips bij zich, maar vol gens directeur Th. IJssélsteijn van Pas BV heeft dit niets met zijn verdwijning fe maken. De moeder van de vermiste zégt dat deze de bewuste decem berdag naar Hoogvliet is gegaan om een kerstboom voor haar te kopen. Hij kwam echter niet te rug. Mevrouw De Laat zegt "geen idee te hebben waar haar zoon? is. "Maar daar gaat hét ook niet' om." zeg zij. "Het is een volwas sen man van 26 jaar. Het gaat om de vermissing van een auto." Mevrouw De Laat doelt daar mee op een gele Citroen GS, eigendom van Pas BV. Vanoch tend verscheen een advertentie waarin vijfhonderd gulden wordt uitgeloofd voor inlichtin gen die tot het vinden van de bedrijfsauto leiden. Intussen heeft de familie De Laat een pa ragnost ingeschakeld om achter de verblijfplaats van de man te komén Ook vader De Laat spreekt van een "volslagen verrassing" en zegt geen énkel motief voor het .vertrek van zijn zoon te kunnen bedenken. Werkgever IJsselsteijn meent dat de oorzaak van de verdwij ning niet binnen het werk ge zocht moet worden. "Hij werkte hier bijna anderhalf jaar en deed zijn werk uitermate goed. De nadruk die op de computer gegevens wordt gelegd is erg overtrokken. Elke programmeur neemt 's avonds wel banden mee naar huis, die hij de volgende dag'bïj eenlclant nódig heeft. De reden is volkomen duister. Het kan ook niet om het geld zijn gegaan, want hij had juist zijn salaris en kerstgratificatie ontvangen en het geld niet op genomen. Hij heeft ook geen cheques bij zich." De politie kan niet méér doen dan het natrekken van tips.'Wel is via Interpol een oproep ver spreid. Vooralsnog wordt niet aan een misdrijf of ongeluk ge dacht, aldus een woordvoerder van de politie in Brielie, 600 gulden. Daar willen we ge bruik van maken- om dit ex traatje uit te keren." De trambestuurder vertelt: "Wij zitten al sinds de zomer in de narigheid omdt er te weinig bestuurders zijn. We zijn de du pe geworden van de alternatie ve diensten die we moeten draaien. Op alle lijnen worden minder trams ingezet. Wij zijn dus verplicht harder te rijden met overvolle trams. Die 600-guIden-zaak is bij ons het gesprek van de dag. Het is lullig dat het om ie eigen colle ga-buschauffeurs gaat, maar wij hebben steeds de rotzooi moeten opknappen en zij kun nen nu zomaar dat geld krijgen als ze overstappen." Een collega-trambestuurder voegt hier aan toe: "We misgun nen de chauffeurs dat geld niet. Maar waarom' krijgen wij niks extra's voor onze alternatieve diensten? Door met minder trams te rijden heeft de RET geld uitgespaard. Volgens mij scheelt het tot nog toe minstens een ton per tramlijn." De heer Michielse zegt dat er bij de RET wel begrip bestaat voor de boze reacties van de trambestuurders. "Formeel heb ben ze gelijk. We zullen probe ren de onvrede in te dammen, maar aan de'andere kant is de nood zo hoog gestegen dat we geen mógelijkheid onbeproefd moeten laten." v. LONDEN - Het houden van de Olympische Spelen in een anderè plaatsdan Moskou is „fysiek onmogelijk". Dat heeft de. voorzitter van het Internatio nale, Olympische Comité. Lord Killanin, gisteren gezegd in een vraaggesprek met deEngelse 'BBC. Volgens Killanin is het „Mos kou of nergens".'Het zou het^ IOC honderden miljoenen dol-* lars kosten de in 1974 met de Sowjet-Unie gesloten contrac ten te verbreken." aldus Killa- ..nin. „Het IOC kan dat op geen enkele manier doén."v (Van onze Amsterdamse redactie) HOORN In een tele fooncel te Hoórn heeft de Amsterdamse centrale re cherche drie verkeers vliegers gearresteerd, dié trachtten het Heineken- concern in Amsterdam te chanteren. Het drietal, N.E.V. (35). C.B. (33) en R. J. van der Z. (32). zou al enige tijd getracht heb-1 ben de Helneken-top een groot geldbedrag af te persen. D« Amsterdamse politie bewaart over de zaak een diep stilzwijgen. „We wil len natuurlijk niet dat* de handelswijze van dit drietal navolging vindt," aldus de politie. Ook bij de brouwerij is men uiterst zwijgzaam. Heine- ken wil slechts bevestigen dat er getracht is het con- cern af te persen, Nadat de vliegers de eerste maal met de Heïne- ken-top -hadden gebeld, schakelde de directie van de brouwerij de politie in. De telefoon van Heineken zou daarna zijn afgeluis terd. waarna de politie de telefooncel in Hoorn tra- ceerde. Volgens de KLM zijn er geen vliegers van deze maatschappij bij de zaak betrokken. "Waar ze dan wel thuis horen weten wij ook niet," aldus de KLM. si 1 ■M M' I feM (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Frans Moor blijft voorlopig toch voor de PvdA in de Tweede Kamer. Hij nam dat besluit gisteravond ha een gesprek met het gewestelijk bestuur van de PvdA, met Ka merlid Wim Meijer en partijse cretaris Wim van Velzen. In dat gesprek bleek het ge westelijk bestuur van de PvdA zijn klachten grotendeels te on derschrijven. Moor besloot vori ge week uit de Tweede Kamer te stappen vanwege het beleid dat zijn partij voert in het Rijn mondgebied. Het "ja" tegen LPG was voor hem de druppel die de emmer deed overlopen. Moor blijft nu. hangende een onderzoek naar de wijze waarop in de Rotterdamse regio beleid wordt gevoerd. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Uit Spanje konten volgens de Ver enigde Nederlandse Slij ters enorme hoeveelheden goedkope somokkelrum ons land binnen. De slij ters denken dat de toena me van de smokkel te ma ken heeft met de accijns- verhoging op gedistil leerd, op 1 januari' Er zou al voor honderd duizenden guldens rum, whisky en cognac uit Spanje zijn binnenge smokkeld. De kwaliteit ervan wijkt niet af van le-. gale importpartijen sterke drank. De smokkel gebeurt in kleine containers, die ver borgen zitten in de grote container-vrachtauto's. (g«ét« bndtr nuftimtr) Vroog noor d« ofd. obonne+-«trvic« moondog t/m wijdog tot 19.00 u«f löfndog tot 16.00 uur Zie tok adressen op de sfrippogina ,«S xN-Si&ï ROTTERDAM De goudprijs is vanochtend op de goudmark- ten in Europa en Hongkong ver boven de 700 dollar gestegen. In Londen werd geopend met een prijs van 740 dollar per ounce (31.1 gram) en in Zurich met 735 dollar. Op de New Yorkse markt was de prijs gisteren vior het eerst door de grens van 700 dol lar geschoten, maar uiteindelijk viel die terug tol 685 dollar. Daardoor ontstond 36.000"ku- bieke kilometer stof. wat het ef fect gaf van een totale, wereld omspannende zonsverduistering van vier a vijf jaar. Bij de klap kwam even veel energie vrij ais de'Zon in een jaar produceert, en zoveel hitte dat het oceaanwater overal op aarde negen graden warmer werd. Het inslaan van de meteo riet luidde tevens het begin in van een nieuw geologisch tijd perk, het Tertiair. Drs. Smit is tot deze conclusies gekomen op basis van vijf jaar' onderzoek. Zijn bevindingen heeft hij neergelegd in èen proefschrift, waarop hij in sep tember aan de universiteit van Amsterdam hoopt te promove ren tot doctor in de geologie. Smit heeft bij bodemkundig onderzoek in de buurt'van het Spaanse Caravaca, 150 kilometer ten westen van Alicante, grond lagen uit het einde van het Krijt (het geologische tijdperk dat slaapbankslellen, enorme sortering. Vr.fdlder.Fabriekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam, tel. 010-13.80.18 aan het Tertiair voorafging) ontdekt die wemelen van het fossiele plankton. Een lasfgje hoger is hét volle dig gedaan met de resten van het toenmalige oceaan-leven. Dat nieuwe laagje is, zo meent Smit. gevormd na de meteoriet inslag. die niet alleen het einde inluidde voor de dinosaurussen, maar ook voor veel van de an dere levensvormen uit hun tijd. Smit is van mening dat zijn theorie over het ontstaan van het "dode laagje" redelijk goed onderbouwd is, omdat er een concentratie in is aangetroffen van het metaal iridium die 500 maal hoger is dan normaal. Het iridium moet, aldus Smit, af komstig zijn van het meteoriet- stof. Spanje is overigens niet het enige land waar dergelijke iri- diumhoudende lagen zijn ge vonden. Ze komen volgens Smits collega prof. W. Alvarez, van de universiteit van Califor- nie eveneens voor in Italië en Denemarken. Ook Alvarez met wie Smit nauw samenwerkt, meent dat het tot nog toe nim mer bevredigend verklaarde, vrij plotselinge uitsterven van de dinosaurussen verband houdt met het inslaan van de meteoriet. Staand voor een plaat waarop een van de bekendste dinosaurussen, de tyrannosaurus, is afgebeeld, houdt drs. Smit een kleine meteoriet (23 kilo) op. (Van een onzer verslaggevers) FRANKFORT - De officier van Justitie in Frankfort is een onderzoek begonnen tegen tien personen, onder wie een Neder landse makelaar en diens vrouw, die valse biljetten tot meer dan vijf miljoen dollar na gemaakt en verspreid zouden hebben. Het gaat om de omvangrijkste gefdvervalsing sinds de Tweede Wereldoorlog. Onder de gear resteerden bevindt zich ook een Westduitse politieman uit Ha-* nau en een .arts die met het valse geld wapens wilde aanschaffen. De Nederlander had - op zoek naar een gunstig handeltje in vals geld - in Zwitserland de tip gekregen dat hij zich met een drukkerij bij Frankfort in ver binding moést stellen. Tijdens een bijeenkomst in een hotel bleek de. 47-jarige Nederlander echter niet in staat de totale vijf miljoen dollar (in biljetten van 50 en 100 dollar) te kunnen over nemen. De daarvoor - door de druk ker - gevraagde 580.000 mark kon hij niet betalen. Ten slotte kreeg hij toch 650.000 dollar val- se biljetten in commissie. Een Zwitserse vriend, die ook de tip over de drukkerij had ge geven. ried de makelaar af de dollars over de grens te brengen. Omdat deze door de "miserabe le" kwaliteit direct als vals her kend zouden worden. De Neder lander besloot daarop de dollars terug te geven aan de drukker. Nog voordat hij dat kon doen, greep de politie in. Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de JOOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. Adres: Postcode: 'rt hféuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iémand Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zéker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm En de kwaliteit, die is uitstékend! ES 9/^ gratis. AJs beloning stuurt u die mooie, exklusieve nanddoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Kleur: o rood o bruin o blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder m postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579.- 11 3000 VB Rotterdam. 8»

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1