Werkgroep lanceert ideeën over volksgezondheid mm y m De kou in de eerste maand van 1880 elkaar b 1 1 DAIHATSU Het koude banden SCHIEDAM, 20 December 1879 verdient zeer de aandacht, hoe sterke schadelijk werkt bepaaldelijk op de wiel- van de spoorwagens. In ons land zijn in deze week op verscheiden plaatsen ontspo ringen daarvan het gevolgd geweest. Maar ook elders was dat het geval: zoo o. a. in den nacht van 15 op 16 dezer op den reehter-Oder- oe ver baan tusschen Zembowitz en Sausen berg, waarbij nog al ongelukken plaats hadden. BON VOOR 2 WEKEN GRATIS HET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXrkA SP!!! 60 min. Krediet T.V. DEFEKT? RADIO ABA i V; Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam, Tei. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 17 januari 1980 ).- ).- ).- ).- ).- ).- lp Si mËÊmm - Ms Autobedrijf voor betrouwbare Bovag w Sëxfilms huren? 6 voor 27,50 Voor een hele week! FLEGMA FINANCIERINGEN B.V. specialisten op CAI-gebied Door onze medewerkster MARJAN MEIJER SCHIEDAM - „We willen een bijdrage leveren om de totale volksgezondheid in Schiedam te verbeteren. Dat kan door heel kleine dingen, die meestal betrek king hebben op mensen". si IsÉ ééiélv^ Hl He i De leden van de werkgroep Volksgezondheid broeden ideeën uit om de volksgezondheid in Schiedam, te verbete ren. In het vaandel staat de bewustwording van de patiënt. Steunpilaar Alarmeringssyteem Patiëntenrecht MM A I V taair- King's Discotheek Bettoweg 27 Schiedam. Telefoon 621162 Dat NIET iedereen dat doé mag jammer genoemd worden' Maar op den duur kom: je aljf journalist jezelf tegen. Ook Riei' Klink heeft weer wat kunne* leren. Zulke stukjes schrijft hf' van z'n levensdagen niet meer' Hij zal er in de komende week'1: brief van HBSS nog wel op té rugkomen want ook bij de eigeij leden waren er die zonder mee geloofden dat wat Rien schree] waarwas. v samen met de donderdaqbjjlaqe Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f7,10.Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee. Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Aankruisen wat van toepassing is. Haam ■.C Adres. Postcode. Woonplaats. if- 3 m 0.. D.- 3.- 3.- j.» 3.- 3.- 3.- Ir 1.-; i.- i.-' L- Kinderopvang 3ii re snte- ziekenhuis occasions met 12 mnd. garantie. v. Qeventerstraat 17 - Tel. 731144 Koopavond geopend Bali, Dam 5a, Schiedam. Tel. 010 -267126 Geopend v, 10-18 u. Dond. koopavond Leg. vereist U belt ons en wij brengen direkt' gratis het geld bij u thuis. Ook leasing en hypotheken.- - Telefoon 010 - 73.62.62 Van Qeventerstraat 17 Rotterdam Wil helpen direkt!!! Telefoon 260778-73396) of 01899-15874 GROENEIAAN 95. Schiedam Verkoop - Inruil - Reparatie ook voor uw verlichting Een lid van de groep Bertha van Vliet-van der Stelt: „Ik heb me Een uitspraak van zeven vrouwelijke leden van de Werk groep Volksgezondheid. De werkgroep die al bijna een jaar actief is binnen de Partij van de Arbeid bestaat uit vrouwen. Eén van hen, Rieki Roosloot, hier over: „Natuurlijk mogen er mannen bij. Graag zelfs. Volks gezondheid is een zaak van mensen. Vanuit de Rooie Vrou wen werd ik attent gemaakt op de werkgroep. Maar ik vind dit werk nuttiger dan het vrouwen werk. De Rooie Vrouwen rich ten zich alleen tot vrouwen". Initiatiefneemster van de werkgroep is gemeenteraadslid voor de PvdA. Jo Ouwens. Door Partij van de Arbeid leden wordt ze wel Moeder-overste genoemd. Hoewel schertsend schuilt er toch een kern van waarheid in. Jo Ouwens: „In el ke organisatie of club is het no dig dat de mensen aan de top, of zoals wij, raadsleden, contact hebben met de achterban. Dat zijn tenslotte de mensen die voor jou gekozen hebben. Om dan net ais de Rotterdamse vrouwelijke raadsleden speciale „contactuurtjes met achterban" te organiseren, dat hebben ze namelijk verleden jaar gedaan, vind ik waanzin. Je moet de mensen in je stad kennen en weten wat onder ze leeft Deze werkgroep is de ach terban en ontstond nadat ik het idee geopperd had, redelijk spontaan. Belangrijk is de twee ledige functie van de werk groep. In de eerste plaats leren we in de groep van elkaar. En bovendien is ze een steunpilaar voor de fractie en kan zelf'in itiatieven nemen voor verbete ring in de gezondheidszorg". altijd geïnteresseerd voor de volksgezondheid. In de Rooie Vrouwen kon ik wat ervaring opdoen. Ik ben toen vrijblijvend naar de werkgroep gegaan. Voordat ik er erg in had zat ik al ideeën te spuien". „Vooral de geestelijke volks- gezondheid heeft mijn interesse. -Want iii die 1 sector vallen er nogal eens mensen uii de boot. Ook hoeft een mens met proble men niet altijd door een arts of psychiater geholpen te worden, we kunnen elkaar als mens hel pen. En in deze werkgroep kun nen we ideeën en plannen in daadwerkelijke actie omzetten. Het is een goed gevoel om de ba sis te zijn". V»i .ET BESTUUR VAN de voetbalvereniging WK zat hét afgelopen weekeinde in de hoogste boom. Ntet zo verwon derlijk want WK werd zo maar even van omkopen beschuldigd door een andere Schiedamse vereniging. Rien Klink, voorzit ter van HBSS, had in de week- j, brief van zijn vereniging eep stukje geschreven dat prompt in de sportrubriek van het Stads blad verscheen. .ET GING OVER Leent Dijkshoorn, eerste-elf talspeler ji van HBSS, die zou zijn omge-j. kocht door WK. Klink schreef f dat leden van WK bezig waren] bij Leen een nieuwe keuken in; zijn huis te bouwen en... dati WK zelfs de lieftallige secreta- resse langs had gestuurd. Ver-j; der dat ook bestuursleden van WK met Leen Dijkshoorn op! vakantie zijn geweest ti i Het ligt niet in de bedoeling van de werkgroep om tegen het beleid van wethouders aan te trappen. Belangrijker is het dat spontaan opgekomen ideeën uit-' gewisseld en bepraat kunnen worden. Bertha van Vliet en Annemarie Anceaux onderzoch ten zo dé vraag of de Schiedam se huisartsen ervoor voelen om de verschillende spreekuren voor particuliere en zieken fondspatiënten op te heffen. Annemarie Anceaux: „In het begin waren we wel huiverig voor zo'n onderzoek. Maar we bemerkten dat de artsen echt geen boemannen waren. We kwamen er zelfs achter dat de artsen zelf ook best onzeker wa ren. Enkelen lieten weten dat ze vonden dat de patiënten het zelf moeten laten horen als ze de spreekuren „gemengd" willen. En dat is nu net wat wij ons af vragen. Zouden die patiënten het echt zeggen als ze dat wil len?" Jo Ouwens is erg blij met zo'n actieve werkgroep: „Als raads lid probeer je de Verwachtingen te vervullen en als je weet, luis tert, vertaalt wat er onder de mensen leeft, is dat niet' moei lijk. Deze groep is een steunpi laar, want op deze manier wer ken de mensen van de basis af mee aan ons gezamenlijk ideaal: verandering van de samenle ving. Iedereen heeft zijn aan deel. Met elkaar kunnen we de boel veranderen, onszelf vinden en naar onze eigen idgeën wer- ken. Ik zet nu weer mijn pet van raadslid op (Jo goochelt boven haar hoofd met een denkbeeldi ge pet) en vind dat een raadslid zichzelf moet zijn. Iemand ook, die zijn of haar sterke zijden moet ontwikkelen en in principe is deze werkgroep daar een voorbereiding op". Het eerste project waar de werkgroep mee aan de gang is gegaan, is het verwezenlijken van een bejaardenalarmsys teem. Een groepje vrouwen is gaan kijken irv f)ordrecht, waar een proefproject loopt. Ook heb ben zij gepraat met politie en -brandweer, dié zich- "heel en thousiast hebben getoond over het idee. Wethouder van finan ciën Reinier Scheeres heeft be loofd uit te rekenen hoe het alarmsysteem bekostigd kan worden. Eén van de moeilijkheden waar de vrouwen op stuiten was de 24-uursbezetting. Wie krijgt het alarmsignaal binnen en hoe weet diegene of de brandweer, een ambulance of de politie ge waarschuwd moet worden? De werkgroep probeert om van de bestaande mogelijkheden ge bruik te maken. Men zal waar schijnlijk voorstellen om het centraal-antennesysteem te ge bruiken. Een andere zaak waar de le den van de werkgroep zich voor inzetten is het oprichten van een kinderopvangplaats in het Ge meenteziekenhuis. Bezoekers van patiënten of de poliklinie ken kunnen hun kind daar een tijdje „stallen". Om het belang van de aanwezigheid van een kinderopvangplaats te onder steunen, zullen enkele leden binnenkort een enquête houden in de polikliniek. De vrouwen hebben in ieder geval geconsta teerd dat ruimte voor een kin deropvangplaats aanwezig is. Uit telefoontjes naar allerlei ziekenhuizen in Nederland is gebleken," dat zo'n nauwelijks bestaat. voorzièning - Joke Hardon is lid van de werkgroep geworden omdat ze vond dat er nogal wat ontbrak aan de nazorg voor patiënten. „Patiënten komen na een perio de in het ziekenhuis in de kou te staan. Vooral de ouderen zijn daar de dupe van, komen vanuit een „soms gezellig" te noemen sfeer in het ziekenhuis na thuis komst in hun bejaardenwonink je alleen te zitten. Misschien kunnen we daar iets aan doen vanuit een op te richten Patiën- teribond of Patiëntenbelangen- organisatie". Het is één belangrijk idee waar de werkgroep aan werkt. Joke: „Het is beslist niet de be doeling dat het een soort klach tenbureau wordt, maar de men sen moeten wel terecht kunnen met hun problemen die te ma ken hebben met de gezond heidszorg. We zullen ook probe ren een bewustwording bij pa- tienten te kweken over wat hun rechten zijn en hoe ze met die rechten kunnen omgaan". In Goes zetelt de landelijke vereni ging voor behartiging van pa tiëntenbelangen. De werkgroep ziet deze vereniging als een voorbeeld. Op het ogenblik vriest het (nog?) in ons land, maar het is een prettige kou, tenminste dat vind ik. Vooral als het zon netje schijnt, is het best lekker buiten. Als je de krant van toen moet geloven, was het zo niet in januari 1880. Toen heerste er een bittere kou in ons land, die voor een hoop na righeid zorgde. Een voorbeeld biedt ons het volgende berichtje, „De Har- wichboot Claude Hamelton, die op zondag 4 januari 1880 om tien uur door de Nieuwe Waterweg stoomde, kwam na iang worstelen door de ijsmas sa. die zich op de Maas be woog, eerst des namiddags te 5 uren alhier aan. Om de duis ternis meende de kapitein het 't veiligst de reis niet tot Rot terdam te vervolgen, maar hier te blijven tot de volgende morgen. De boot had door het ijs tamelijk veel averij beko men, voornamelijk aan de ra- derkasten". Op de 9e januari was de Maas echter bijna vrij van drijfijs, doordat het was gaan dooien. De schepen konden nu weer ongehinderd doorvaren. „Het zal den bouwlieden Wer en in den omstreken zeker aangenaam zijn te vernemen", m schreef de krant, „dat het vaarwater naar en door het Westland geheel vrij is van ijs, zodat de schuiten van daar we der met zand kunnen aanko men om met mest beladen te worden". Dat was op zich een prettig bericht misschien, maar de plotselinge dooi bracht weer nieuwe ellende met zich mee: overstroming! Vooral de Zuid- hollandse eilanden en Zeeland hadden daarmee te kampen. De Schiedamsche Courant ging tot een actie over, met het doel de getroffenen te helpen. „Tot het ontvangen en over maken van giften ter leeniging van den nood onzer door over strooming geteisterde landge- nooten verklaaren wij ons gaarne bereid. Een bus is tot dat einde bij onze uitgever ge plaatst. Van het ontvangene zal in ons blad mededeeling gedaan worden". Gelukkig hoeven wij tegen woordig, dankzij onze goede waterstaatkundige werken, nauwelijks overstromingen op grote schaal te vrezen. Toch hoop Ik dat wij deze winter van de narigheid, die strenge vorst met zich meebrengt, ver schoond zullen blijven... Henriëtte van Alderwereld De leden hebbenhet boekje van het Gemeenteziekenhuis onder de loep genomen en ge constateerd dat er enige kleine zaken aan ontbreken. De maat schappelijk werksters/ers zijn er bij voorbeeld niet in vermeld en ook het Humanistisch Ver bond wordt niet genoemd. Het maatschappelijk werk moet nog altijd, volgens het boekje, via de hoofdzuster geregeld worden. De werkgroep zal een aantal voorstellen ontwikkelen die bij het uitgeven van een nieuw boekje meegenomen kunnen worden. Enkele van de werkgroeple den zijn bij burgemeester John te Loo geweest om te peilen of hij net als de eerste burger in Goes bereid is mee te werken aan een patiëntenbelangenver eniging. Hij stond zeer positief tegenover het idee. Dus de vrou wen hebben steun genoeg om de door hen ingeslagen weg te vol gen. Behalve het brainstormerr over ideeën zullen zij zich ook inzetten voor het verwezenlij ken ervan. ,.En", zoals één van de vrouwelijke leden opmerkte, „dat hoeft heus geen „hoge-he- renwerk" te zijn. het is een zaak voor elke man of vrouw". ff/l ff m mm INDEKIH&S GEWEESt? (onder de Amsteibron) - 'n zuinige wagen v a. 8.950,- Automobielbëdrijven Ertan ANZELF DAT MEN bij WK eens goed de ogen uitwreef en dacht: „Klink wat maak je ons toch?" Leen Dijkshoorn is namelijk al jaren bevriend mef bestuurders van WK en dat S van die keuken niet meer dan een vriendendienst. NOU KENNEN WIJ de schrijftrant van Rien Klink we) een beetje dus tilden wij er niet al te zwaar aan. Weer een van zijn harde grappen, dachten wij nog. En naar nu blijkt was heil een grap, maar wel een die té ver ging en die hard aan is ge komen bij WK. Vandaar dal' het bestuur van WK een brief heeft geschreven aan de kranten en uiteenzet dat Klink een grap i heeft willen maken die ze bij J- VVK dan ook een misplaatste* grap noemen. 'l. Zaterdag is er nog per-' soonlijk contact geweest tusser de voorzitter van VVK. Ruuc Kooijmans en Rien Kiink er daar is de zaak uitgepraat We! liet WK weten dat er eerv.bri§J zou uitgaan en die heeft;ifjie| Klink eerst nog even rnogenS(|| zen. Stel je voor dat WKdaarif ook een grap zou hebben "ges maakt ten koste van HBSS Rien Klink zelf. De ZAAK IS NU UIT de we reld. Gelukkig maar. Echter, met één ding zijn wij het eens: WK schrijft in zijn brief da berichten in clubbladen alvo rens ze in de krant komen, eersr moeten worden nagetrokken o;" ze wel juist zijn. Terecht en ze ker zo'n stukje van Rien Klink* vraagt daarom. Maar het is in d< journalistiek een zeer oud ge bruik dat zulke dingen worder; nagetrokken. i; S -'«1 i ••.te 'tt it Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579.3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 3