Jan Stoop' de enige schillenman in Schiedam: mm PailTiiK 3t .•&c JAN POORT OPBOUWWERKER IN OOST: ''4 m w w j" 1 Betere Danswerk COOP cfafèent UzéfT HW-Bijlage Schiedam Extra pag. O Jan Stoop doet zijn werk met liefde. Hij praat niet veel, maar is altijd wel vriendelijk tegen de mensen. Van onze verslaggeefster WILMA VAN METEREN SCHIEDAM - 's Mor gens half acht. Schillen man Stoop komt de Oos terstraat inrijden. Hij stapt uit zijn lichtblauwe Volkswagen met laadbak ,en pakt één van de plas- •ticbakken die achterin staan. Ondanks zijn slechte enkels loopt hij verbazingwekkend snel naar een deur in het rijt je. Het is de deur van een klant die een plastic zak met schillen en brood aan de knop heeft gehangen. Hij weet immers dat Jan Stoop langskomt op maandagochtend. Paard en wagen Moeite Oudere mensen Pillen Per jaar vindt Jan Stoop honderd aardappelschilmesjes tussen de schillen. Als ik vraag of iemand er een kwijt is, krijg ik te horen 'Ik niet, hoor'. Er zitten zelfs sier- messen bij." Van onze verslaggever ONNO BUITER SCHIEDAM - „Ik kies voor een werkwijze als praatpaal, pispaal en steunpilaar. Ik wil mij niet op stellen als de deskundige, want dan blijven de bewo ners nog afhankelijk van anderen. In zaken als stads vernieuwing en renovatie, die nu voor de deur staan, wil ik hen helpen om voor zichzelf op te komen." Verkozen Accent Jan Poort: Snel de wijk en de bewoners leren kennen". i. i Een Goed Begin ishet... Dansschool STUDIO SWING Scftodmn TaL 010-713071 Part-time Ruimtetekort Tijdelijk Verbouwing Centrale Oude tvensen Onafhankelijkheid SJ Ï>V^N 1S/iï# „In de hele straat heb ik maar drie klanten. Soms denk ik bij me zelf waar doe ik het eigen lijk voor. Vooral in april, mei loopt het erg terug. Dan gaan ze allemaal in de tent zitten. En 'met juli is er helemaal niets meet te halen." Jan Stoop is de enigë^echte' schillenboer-'in .Schiedam. Hij doet dit werk nu al bijna,twaalf jaar waarvan vier jaaPin Schiedam. Zëlf is hij" Delftenaar, maar zijn vrouw en zijn moeder komen uit Schie dam. Drie ochtenden in de week werkt hij in Delft maar maan dag en donderdag kan men hem in Schiedam tegen het lijf lopen. „Mijn vrouw, ik heb een heel lieve vrouw, gaat dan op bezoek bij "haar vader. Haar .moeder was een Wolk van een mens. Veertien kinderen had ze. Ze Woonden met zijn allen in een groot hoekhuis in de Gorzen." Jan Stoop heeft zelf de zorg voor vier kinderen. „Tja, vroeger hadden ze er veel meer. Dat was kat in het bakkie voor de schil lenboer. Nu kan je ze op één hand tellen. Grote gezinnen heb je bijna nergens meer." Het is vrij rustig op straat Be woners in West die op het gebel van Stoop opendoen, zijn veelal gekleed in pyama of kinderen die op punt staan naar school te jjaan, brengen de schillen naar buiten. Snel rennen ze weer naar binnen om de kou te ont vluchten. Jan Stoop schudt de zakken uit in de laadbak, sor teert brood en schillen en stapt snel in zijn wagen om naar de volgende straat te rijden. Niet zijn hele leven heeft Jan Stoop met schillen gesjouwd. Tot zijri achtendertigste heeft hij in de bouw gezeten. Het laatst op een kraan van 80 meter hoog. Op een gegeven moment ging dat niet meer. Stoop bad ontzettend veel last van zijn handen, knieén en enkels. Iets aan zijn gewrichten. Hij toont de bobbels bij zijn duimen en stroopt zijn broek op om zijn knieen te laten zien. Hij kreeg van de dokter morfi- ne-injecties maar moest er mee ophouden om er niet verslaafd aan te raken. Ook had hij last van zijn rug. Een opzichter van de gemeente deed hem in die tijd het voorstel om met schillen te gaan rijden. Een procedure om afgekeurd te worden voor het werk in de bouw en m aan merking te komen voor een WAO-uitkering, won hij mede dankzij de specialist Zegers. ijk wilde echter niet met dat bord invalide op mijn kop lopen. Toen die man vroeg of ik een schillenwijkje wilde rijden heb 'k dat met beide handen aange pakt, ook al had ik er in het be gin best moeite mee. Er zitten er m de WAO die nooit hun han- den hebben vuilgemaakt, maar zo ben ik ni»t. Ik beschouw dit alsof ik 's oc'ntends bij een baas ga werken." Het begin van Stoops carrière a's schillenboer is niet over ro~ ®n gegaan. Hij vroeg zich af wat is dat voor een beweging'. Hij wist niet goed hoe hij het aan moest pakken. Het sorteren van brood en schillen is nu een handigheidje van hem gewor den en hij weet precies waar Bjn klanten zitten. Het bruik- Jeencontract voor zijn auto was waalf jaar geleden echter zo opgesteld dat hij niet meer uit de kosten kwam en er zelf nog dij moest leggen. Hij heeft toen de wagen teruggebracht en wil- eten mijn schillen als biefst uk' nog elke dag met de hand. Ze weten precies wanneer ik langs kom." de het baantje al opzeggen toen een orthopedist van het Dijk- zigtziekenhuis eraan te pas kwam. Hij vond het schillen op- halen zo'n goede bezigheids the-, rapie voor Stoop dat'hij 'zichïn- zette voor een betere regeling.- - ."CinaKZUCni Stoop kreeg een paard,eii;Wa~^i'i("Overal staan teiltjes, mandjes. gen aangeboden die hij weiger de en later een driewieler. „Ik heb daar een tijdje in rond gere den, maar het was een ver schrikking. Het ding sloeg over de kop en de bouten vielen eruit. Toen ik op twee wielen bijna een wijnhandel binnenreed was de maat vol". Sindsdien rijdt Stoop dankzij de artsen die ach ter hem zijn blijven staan in zijn blauwe volkswagen. Van West rijdt Stoop naar de Gorzen. Vooral de oudere men sen die er wonen zijn zijn klan ten. „Je hebt altijd je vaste men sen. Maar je moet wel trouw ko men. Zelfs als ik de griep heb, ga ik, want ze rekenen op je. Als ik nu bel dan moeten er twee te voorschijn komen." Inderdaad twee oudere mensen verschij nen in de deuropening, de een met een mandje schillen, de an der met een plastic zak. „Kijk dit is waarschijnlijk nog geen ons, maar ik heb het toch graag. Het maakt mij niets uit of het oude mensen zijn die maar wei nig schillen hebben. In de Gor zen ken ik een echtpaar. Hij is 93 jaar en zij is 87. Ze doet de was emmers en plastic zakken klaar voor Jan Stoop. Toch zijn de meeste Schiedammers waar schijnlijk vergeten dat er een schillenman bestaat. Vooral de jongere gezinnen herkenbaar aan het interieur van hun wo ning sparen het afval niet meer op. „Gemakzucht", verklaart Stoop, het is makkelijker om het in een vuilniszak te stoppen. Ik heb overal briefjes uitgezet maar waarschijnlijk hebben ze dat gelijk weggegooid. Oude mensen bewaren het wel. Het zijn toch allemaal gewone men sen, hier woont toch Jan met de Pet!" Jan Stoop heeft het er soms moeilijk mee. Straks wordt de benzine ook weer duurder. Kan hij nog wel uit de kosten ko men? Per week haalt hij nu 1700 kilo schillen en brood op, maar er zijn ook weken bij dat hij de duizend kilo nog niet eens haalt. Vooral tijdens de zomermaan den is het zwaar voor hem. „Sommigen denken wel dat ik er heel veel geld uithaal, maar dat is beslist niet waar. Ik ver dien misschien 35 gulden per week en daar moet ik de wagen nog gedeeltelijk van onderhou den. Als wat meer mensen hun schillen zouden bewaren, kan ik dit jaar ook mijn hoofd boven water houden. Als het dan hele maal niet lukt, wil ik de ge meente voorstellen een gastank te bouwen op mijn auto zodat ik zuiniger rijd. Ik wil het niet zo maar opgeven want-ik ben blij dat ik iets te doen heb." Van de Gorzen rijdt Stoop naar de straten tegenover het Gemeenteziekenhuis Als hij praat over het tekort aan schil len, kijkt hij enigszins droevig. Dan verschijnt een glimlach. „Het is soms een vies werkje maar als ik dan het zonnetje zie schijnen..." Jan Stoop heeft geen gemak kelijk leven achter de rug. In het handschoenenkastje van de auto staat naast de gevonden aardappelschilmesjes een potje met kalmerende pillen als teken daarvan. Jan had vroeger veel last van angsten. „Ik wilde toen nog wel eens stiekem een va- liumtabletje nemen, maar die gebruik ik nu nooit meer." Hij heeft toch ook wel bevrediging gevonden in zijn werk en doet het met liefde zoals hij het zelf zegt. Uit het handschoenenkast je haalt hij een kaart tevoor schijn. Een gelukkig 1980, ook voor de beesten staat er op. „Ik vond dit vastgebonden aan een zakje schillen." Jan Stoop werkt inderdaad ook voor de beesten. „Veertig koeien krijgen hier ieder een beetje van. Het is het beste dat er is. Vraag maar aan een die renarts. En de koeien eten het net zo graag als wij een lekkere biefstuk." Jan Stoop gaat het volgende portie ophalen om er de koeie- magen mee te vullen. Hij ioopt nu al iets moeizamer op zijn or thopedische schoenen één paar per jaar - maar het werk zit er dan ook bijna op. Vanmid dag zal hij een uurtje rusten, zoals de dokter heeft voorge schreven. Hij leegt de zak. Oude oliebollen rollen m de laadbak. Tja, wat de één weggooit, ge bruikt de ander voor een goed doel, zo lang dat nog kan ten minste. De koeien zullen er van smullen. Dat is zeker. Vaatpaal, pispaal en s t eunpilaar' Aldus Jan Poort. Hij is on langs aangesteld als opbouw werker in Schiedam Oost. Jan, 23 jaar oud en afgestudeerd van de sociale academie in Eindho ven, is meteen al aan de slag ge gaan om Schiedam en vooral de oostwijk te leren kennen. Op het ogenblik staat zijn bu reau in het kantoortje van de Bewonersvereniging Schiedam Oost in De Franklinstraat. „Een voortreffelijke plaats", volgens Jan, „want het ligt centraal in de wijk. Ik heb gehoord, dat dit vroeger de zaak was van Koos de Kapper, die vele mensen met raad en daad terzijde stond. Daarmee zit ik meteen in een voor de de mensen vertrouwde omgeving." Jan is enkele weken geleden door het SSWO, het Schiedams Werkgeversinstituut voor het Opbouwwerk voor halve dagen verkozen boven een aantal an dere sollicitanten voor de func tie. Verleden week woensdag kwam hij voor het eerst in con tact met de problemen in Oost. In de komende tijd zal hij zich verder oriënteren én, wat mis schien nog wel belangrijker is, zich aan de bevolking presente ren. „Ik zal veel de wijk ingaan om de mensen te leren kennen en om hen aan mijn gezicht te iaten wennen. Op de koffie gaan is een prima manier om dat te doen.'.' Jan is een geboren Limburger. Hij komt oorspronkelijk uit Kerkrade, wat aan zijn accent wel een beetje te merken is. Hij studeerde in Eindhoven en werkte sinds september als vrij willig opbouwwerker in Hel mond. „Ik deed dat, omdat ik buitengewoon dienstplichtig was. In plaats van de dienst werkte ik als opbouwwerker. Onlangs zijn mijn gewetensbe zwaren tegen de militaire dienst officieel erkend en kon ik een vaste baan zoeken." Jan Poort had eigenlijk liever een baan gewild in Brabant, maar omdat hij snel aan de bak wilde komen heeft hij de functie My msmïit f/'s/z/f'/y/y/y /Ar. yv ft VSSS '/S/ya S////S, 'SS/S 'fffff ■ffS&fflffJfa&'VSf fyrSS 'y4yy/yyS///y/y?y/s.-,,//. x f,tyfZih,y '//'/zw/w; ""////J,,, in Schiedam geaccepteerd. „Maar als beroepskracht moet het geen belemmering zijn om met andere problematiek te ma ken te hebben, als in Brabant." In de korte tijd dat Jan kennis heeft gemaakt met Schiedam heeft hij wel enige verschillen opgemerkt, maar uiteraard ook overeenkomsten met Helmond: „De Schiedammer is stugger, maar zal het niet snei pikken als er met zijn belangen wordt ge sold. Maar net zoals in Helmond is men hier vrij gezagsgetrouw. Autoriteit opent ook hier deu ren!" Jan zal zich de komende tijd voornamelijk bezighouden met stadsvernieuwing en renovatie, maar hij wil eigenlijk veel meer doen. „Ik ben part-time aange steld, Als de gemeente ooit nog eens subsidie verstrekt voor een volledige functie, kan ik mijn aandacht ook vestigen op de huisvesting van buitenlanders, DE MARTELGANG IN OOST Als ik dit stuk schrijf, is het volgens een oude christélijke traditie de week waarin het Driekoningenfeest plaatsvindt. Deze drie koningen, ook wel wijzen genoemd, kwamen uit het Oosten. Nu is het niet mijn bedoeling een stuk te schrijven over de ongetwijfeld vele wijze mensen die in het oosten van Schiedam wonen, wel wil ik het hebben over Schiedam-Oost. In heel Schiedam is er een groot ruimtetekort, zowel wat stedelijke activiteiten (denk bijv. aan muziekkorpsen), als wat wijkactiviteiten betreft. Of dat nu gaat om klaverjassen, jeugdwerk, bejaardenwerk, maatschappelijk werk, buurt en clubhuiswerk, peuterzalen, gezondheidsvoorzieningen of wat dan ook. Dit is mede een gevolg van het feit, dat er geen gericht accom- modatiebeleid gevoerd is in Schiedam. Een beleid waarbij aan de hand van een inventari satie van wensen en bestaande ruimtes, een plan is ontwikkeld, waarin gefaseerd het ruimtete kort wordt bestreden. Alles op dit gebied gaat moeizaam. In Schiedam-Noord komt na vele jaren een wijkontmoetings- centrum, in Nieuwland wordt al lang gepraat over verbouwing van de ruimte op het Wibaut- plein, in West is, na vele jaren, een tijdelijke ruimte gevonden in De Bever, in Zuid is het hele maal bar gesteld en over Oost zal ik het zo hebben. Dit weinig slagvaardige be leid is mede veroorzaakt, door dat het College van burgemees ter en wethouders onvoldoende een samenhangend beleid voert Ruimtes worden voor allerlei activiteiten gevraagd. Zie de bo vengenoemde opsomming, die trouwens niet volledig is. Die activiteiten vallen qua beleid onder verschillende wethou ders, terwijl de wethouder van ruimtelijke ordening weer te maken heeft met de plaats en de wethouder van financien met het geld. Als dat allemaal niet doelgericht gebundeld wordt, is het resultaat: langs elkaar heen werken en gebrek aan slagvaar digheid. Het gebeuren in Oost moge dat illustreren. In 1973 trekt het club- en buurthuiswerk in een afgekeur de school in de Dr. Zamenhof- straat (Centrum-Oost). Iedereen weet dat het tijdelijk is. Een eerste aanzet tot integrale ac commodatieplanning in overleg met betrokkenen, geformuleerd in de nota Wijkwelzijnsvoorzie- ningen, blijft in de aanzet ste- ken. Wel worden ad hoc per wijk beslissingen genomen, die •op zich best zinnig zijn, maar onvoldoende uitzicht bieden op een "echte oplossing. Zo besluit de gemeenteraad op 21 februari 1977 in principe ak koord te gaan met de verbou wing van de voormalige Savor- nin Lohmanschool tot een buurtcentrum, ter vervanging van het gebouw aan de Dr. Za- menhofstraat. Uitdrukkelijk spreekt de raad daarbij uit, dat het hier gaat om ruimte voor so ciaal-cultureel werk en dat voor gezondheidszorg en andere wijkvoorzieningen op korte ter- mijn andere ruimte gecreeerd moet worden. In november 1977 keurt de raad het krediet goed voor de verbouwing van de Savomin Lohmanschool. Echter door ver schil van mening tussen de ge meente en de huurder over een aantal punten, wordt de verbou wing van de Savornin Lohman school opgeschort In de nacht van 29/30 juni 1979 wordt het ge bouw aan de Dr. Zamenhof- straat door brand verwoest Na de zomervakantie worden de verbouwingswerkzaamheden in de Savomin Lohmanschool gestart Deze zijn nog bezig en waarschijnlijk niet voor maart 1980 klaar. Gevolg: allerlei acti viteiten liggen stil. In december 1979 bereikt de gemeenteraad een voorstel om medewerking te verlenen aan de bouw van een kruisgebouw naast de apotheek aan de Van Swindensingel. Het scheppen van goede ruimte voor het kruiswerk is een goede zaak, maar het voorstel wordt terecht door de raad als onvolledig beoordeeld. Immers: Het gaat hier om een vrij cen trale plaats in de wijk. Het zou zonde zijn om deze plaats aan één voorziening toe te bedelen i.p.v. aan meer tegelijk door een zgn. multifunctionele voorzie ning. Bovendien is een multi functionele voorziening goedko per dan allerlei afzonderlijke voorzieningen en schept men een ontmoetingspunt in de wijk. Terecht is daarom destijds in Schiedam-Noord gekozen voor een gebouw met meer functies. Terecht staat er ook in het programma, waarop het college van burgemeester en wethou ders stoelt: „Er zal worden ge streefd naar het realiseren van wijkcentra in alle Schiedamse wijken, waarbij de wijkcentra voor verschillende doeleinden geschikt moeten zijn". Kortom, met het voorstel liep het college voorbij aan oude wensen van de raad, aan het eigen programma, aan doelma tig gebruik van geld en liet het de kans liggen een belangrijke bijdrage te leveren aan de op lossing van het accommodatie- vraagstuk in Oost. De raad is accoord gegaan met de bouw van het kruisgebouw, echter met de aanvulling, dat naar een multifunctionele opzet gestreefd moet worden. Een deel van de CDA-fractie stemde te gen deze aanvulling, omdat ze ernstige vertraging van de bouw verwachtte. Bij goed overleg kan dat echter voorkomen wor den. Bovendien reed dit deel van de CDA-fractie haar eigen wet houder in de wielen. Haar be jaardenbeleid is terecht gericht op het realiseren van wijkpos ten voor bejaardenwerk, zodat de voorzieningen voor bejaar den in de eigen wijk bereikbaar zijn. Waar had dat deel van de "CDA-fractie die wijkpost dan ondergebracht willen zien? In Oost is er verder nauwelijks ruimte. Gelukkig heeft een meerder heid in de raad anders gedacht Zij waren, al dan niet uit Oost afkomstig, in ieder geval nü wel wijs. HERMAN NOORDEGRAAF wtw® de ontspanningsmogelijkheden" in de wijk, het groen en de par keerproblemen." Jan legt uit: „Ik heb pas de Stationsstraat bezocht en wat ik daar aantrof leek meer op een ghetto. Daar moet zeker wat aan gebeuren. Aan ontspanningsmo gelijkheden is er in de wijk niets te vinden. Het groen, dat er is, is slechts kijkgroen. Het is niet functioneel, niemand kan er op spelen." Maar Jan is optimis tisch. Hij heeft gehoord, dat er een aanta! progressieve mensen in het college van BenW zitten en dat Schiedam bij het rijk aan het vechten is voor extra geld voor de woningverbetering van Schiedam Oost. Als opbouwwerker komt Jan Poort in feite in dienst van de bevolking te staan. Het SSWO is een organisatie, die is opgericht door de vier oude stadswijken om de opbouwwerkers niet in dienst te laten zijn van de ge meente, zodat de onafhankelijk heid is gewaarborgd. „Ik vind dat een prima con structie", zegt hij. „Als ik in dienst zou zijn van de gemeente, zou ik door de bevolking veel moeilijker in vertrouwen wor den genomen. Maar het blijft de gemeente die de subsidie ver strekt en een vinger in de pap houdt." Over de moeilijkheden rond om de benoeming van een op bouwwerker in Zuid heeft hij ook een standpunt: „Het is jam mer dat de instelling van een beroepskracht zoveel problemen heeft gegeven: het zijn de men sen, die ervan de dupe worden." Jan heeft tot slot nog één wens: dat veel meer bewoners van Oost lid worden van de be wonersvereniging. „Dan krijgt deze meer subsidie en kan deze het werk beter doen!" U - ",Vi h Bij COOP hebben de klanten het samen te vertellen En ver der is er niemand aan wie COOP rekening en verantwoor ding hoeft af te leggen f!S

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 5