Beroering onder Tit© opératie goed Carter wil boycot OS Moskou Joop van Zijl wil geld van i I Arts Elvis Presley geschorst Gevangenis gaf extra service - mm Mascara hard als beton Margarine goedkoper Wij een abonnee, u een unieke handdoek. Je?**. Si LENING ISSO Dooi INFORMATIE OVER BEZORGING: m. ÉïkJ Koolmonoxyde: vier doden M Maandag 21 januari 1980 34e jaargang no. 9987 tl (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM - De moord ",op de 33-jarige taxichauffeur Willem C. M^Stakenburg, die in de riacht van zaterdag op fdag niet messteken om i^lhven^s "^bracht, De taxi met daarin het slachtoffer, werd zaterdagnacht omstreeks twee uur in de Adriaan de Jong straat aangetroffen. heeft grote beroering te weeggebracht in de Rot terdamse rtaxiwereld. Di rect na het bekend wor- denjyan de dood van hun "collëga hebberr alle Rot terdamse chauffeurs het werk gestaakt en tot zon dagmorgen 9 uur alleen klanten voor ziekenhui zen geholpen. O Zie vérder pagina 3 STAAT DER NEDERLANDEN inschrijving volgens het tendersysteem op 22 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 'I**'" Bel 010-14 74 00 BELGRADO De Joegoslavische president Tito heeft gistermiddag de operatie waarbij zijn linkerbeen werd afgezet, goed doorstaan. De artsen van de 87-ja rige Tito, die erg tevreden waren, verklaarden dat het been was geamputeerd om fatale complicaties als ge volg van een stolling in een bloedvat te voorkomen. Tito artsen tevreden. mssm mmmmmxm X. 'W /M &L <'W f C,'Am AU BOGOTA Tenminste 147 mensen zijn om het leven gekomen en 800 an deren raakten gewond toen gisteren in de Co- lumbiaansëstad Sincelejo gedeeltes van een over volle houten tribune in een arena voor stiere- vechten instortten. Een vier uur durende regen val zou de fundamenten van de tribunes hebben ondermijnd. naam: Adres: Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: If 'Kleunoroodobruinoblauwogroen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. V i4 Tribune stort in: 147 doden en 800 gewonden HOOFDREDACTEUR HERMAN VVIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 v"- v ,.Kn.TCv.vfX' Het lichaam van Willem Sta kenburg werd zaterdagnacht omstreeks twee uur in zijn auto gevonden, die stond in de MEMPHIS/CAMBRIDGE,, - De arts die de overleden rock zanger Elvis Presley elf jaar lang behandelde en de psychia ter die wijlen Robert Kennedy's zoon David van geheime recep ten voorzag, zijn beiden veroor deeld. De arts George Nichopoulos die Presley in de laatste ander half jaar van zijn leven niet minder dan 12.000 stimulerende pillen voorschreef, mag drie maanden lang zijn beroep niet uitoefenen. Hij blijft daarna nog drie jaar lang onder extra con- trole van het medisch tuchtcol-' lege in Memphis. De vooraanstaande psychiater Lee Macht, hoofd van de psy chiatrische afdeling van het ge meentelijke ziekenhuis van de Amerikaanse stad Cambridge, is door de gewone rechter veroor deeld tot een boete van 1000 dol lar en verlies van het recht om drugs voor te schrijven. Dokter Macht had de 24-jarige David Kennedy in het geheim drugs voorgeschreven. Adriaan de Jongstraat in IJssel- monde. Taxichauffeur Stakenburg is ■volgens commissaris J. Blaauw van de Rotterdamse recherche op "een beestachtige manier af gemaakt". De politie vermoedt dat zij te doen heeft met twee daders. Er zijn twee messen ge vonden. Eén in de taxi en één in de buurt van de wagen. Verder is gisteren uit een buurtonder zoek gebleken dat zaterdag nacht twee mannen om onge veer vijf voor twee er vandoor zijn gegaan met een op de Van Wijngaardenlaan geparkeerde witte auto, vermoedelijk eer VW 1600, nadat zij de rechtei voorruit hadden ingeslagen. Chauffeur Stakenburg van wagen 675 stond in de nacht van zaterdag op zondag bij de taxi standplaats Huniadijk toen de taxitelefooncentrale om tien over half twee een verzoek om een wagen voor de Noordei Kerkedijk 10 binnenkreeg. De gene die om de taxi belde, heeft zich bij de telefoniste van de centrale gemeld met de naam "Handers". Stakenburg heeft de rit geaccepteerd en is vermoe delijk naar de Noorder Kerke dijk 10 gereden. Wat er daarna precies is gebeurd, weet de poli tie niet. Vierhonderd meter van het adres vandaan is Staken burg vermoord. Om kwart over twee kwam er op de meidkamér van de politie een telefoontje binnen van een jongeman die in de Adriaan de Jongstraat een stilstaande taxi had zien staan. De deur van de bestuurder stond open en de benen van de chauffeur hingen op straat. De jongeman bracht zijn meisje naar huis. Volgens commissaris Blauw moeten de daders de directe om geving goed hebben gekend. De bewowers van het pand Kerke dijk 10. mensen van achter in de zeventig jaar, hebben volgens hem nïets'mct de zaak te maken. 21e zijn zaterdagavond om elf uur naar bed gegaan. J t MtmtllNOMI Aanhoudende dooi met veel bewolking en nu dan regen of natte sneeuw. Minimumtempe- •ratuur van 0 graden in Gronin gen tot plus 3 graden in Zeeland, Middagtemperatuur morgen 'rond 4 graden. Naar zuidwest draaiende harde wind, met aan de kust af en toe storm. i ajan. zon op onder 0fL34 17.05 maan op onder 11.01 23J22 (géén ander nummer) Vraog naar de afd. obonnee-senrke maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook adresten op de strippogina LONDEN In de open gevan genis te Sudbury in het Engelse graafschap Derbyshire viel dankzij de corruptie van het personeel heel wat te beleven. Gevangenen konden tegen beta ling van 800 gulden gebruik ma ken van de diensten van een prostituee. Mocht een gevange ne de voorkeur geven aan zijn eigen vrouw, dan kostte hem dat 400 gulden. Marihuana was ook vrij te krijgen in de Sudbury-gevange- nis, maar kostte dan wel 20 gul den per stickie. Een fles drank moest 45 gulden opbrengen. Het syndicaat van cipiers en gevangenen, dat op deze wijze duidzenden ponden per maand omzette, is sinds vanmorgen in- verzekerde bewaring gesteld na publikaties in het dablad Daily Mirror. Albanië heeft dit' weekeinde bekend gemaakt dat het met Joegoslavië ten strijde zal trek ken als dit land door de sowjet- Unie mocht worden aangevallen na de dood van Tito. Het West- duitse ministerie van Defensie heeft gisteren gezegd dat de tal rijke persberichten over de ver sterking van de Sowjet-strijd- krachten in Midden-Europa niet juist zijn. Kennelijk om de speculaties over een Russisch ingrijpen in Joegoslavië te ontkrachten, heeft de Russische president Leonid Brezjnjew per telegram Tito „een spoedig en volledig herstel" toegewenst. De artsen zijn van mening dat de komende dagen voor Tito nog kritiek kunnen zijn, maar dat de kansen dat de president nog aanzienlijke tijd te leven heeft, goed zijn. Er bestaat-nog enig gevaar voor het ontstaan van bloedproppen als gevolg van suikerziekte of van een slechte werking van het hart Tito onderging de operatie in de afdeling hart- en vaatziekten van het zeer moderne zieken huis in Ljubljana, de hoofd plaats van de deelrepubliek Slo venië. Dit is de best uitgeruste kliniek op dit gebied in Joego slavië. Al twee weken geleden waren de chirurgen, zo verluidt uit be trouwbare bron, het er over eens dat een amputatie onver mijdelijk was. Uit respect voor de wil van Tito hadden zij vori ge week, vergeefs, geprobeerd zijn been te- redden door een aderenting te verrichten. (Van osze sportredactie) WASHINGTON - Het Ame rikaans Olympisch Comité be slist op 10 februari of het zal ingaan op het verzoek van president Carter de Olympi sche Zomerspelen van Moskou te boycotten. Komend week eind vergadert het AOC-be- stuur over de inhoud van Car ters brief, waarin om een boy cot werd verzocht, én over het resultaat van de enquete onder de potentiële Amerikaanse deelnemers. President Carter verklaarde zondag in een tv-programma nadrukkelijk dat hij tegen deelname van VS-atleten aan de Spelen is, tenzij de Sovjet troepen zich binnen een maand terugtrekken uit Af ghanistan. Als alternatieven van een boycot van de Mos kou-Spelen noemde hij ver plaatsing naar een ander land, of volledige afgelasting. Doch niet in Moskou zelf zolang de sovjets in Afghanistan zitten. Carter deed het voorstel de Zomerspelen in het vervolg in Athene te houden. Van Carters tegenstanders bij de komende presidentsver kiezingen zei Edward Kenne dy het niet geheel eens te zijn met de ideccn van de huidige president. Kennedy: ,Ik ben niet tegen een boycot, maar op dit moment vind ik nog wel dat de VS atleten naar Moskou moet sturen om medailles te winnen.' De Californische gourvemeur Brown, ook pre sidentskandidaat vindt een boycot van de Zomerspelen een volkomen verkeerd idee. LordKillanin alleen Moskou Carters brief aan het AOC— bestuur heeft vele reacties los gemaakt, Na Saoedi-Arabië hebben nu ook Qatar en Dji bouti aangekondigd de Spelen te zullen boycotten. Egypte wil ook niet naar Moskou indien Afghanistan bezet gebied blijft; het wil die plannen voorleggen aan de*Afrikaanse sportministers. De voorzitter van de Afrikaanse Sportraad heeft echter verklaard dat de Afrikaanse sportlieden zeker niet uit Moskou zullen weg- Carter troepen weg blijven. Canada heeft besloten de sportbetrekkingen met de Sovjet-Unie voorlopig te ver breken. In Europa komt de meeste steun voor het standpunt van Carter uit de hoek van Enge land en West-Duitsland. Een woordvoerder van de West- duitse regering: ,West-Duits- land heeft de solidariteit met de VS al meermalen gemani festeerd, zo ook hier.' Sportof- fleiajs In t de bondsrepubliek zijn onaangenaam verrast door die uitlating. Het Frans Olympisch Comité liet weten: 'Frankrijk zal meedoen in Moskou. De Spelen zijn er voor de deelnemers, niet voor de politici'. Het verzoek van president Carter heeft geen wijziging, gebracht in het standpunt van het Nederlands Olympisch Co mité. Voorzitter Idenburg: Wij zien er geen aanleiding in met spoed te gaan vergaderen. Mocht de VS definitief beslui ten niet naar Moskou te gaan, dan maakt dat een anderslui dend standpunt onzerzijds wellicht wat eenvoudiger' Een NOS-enquete in op dracht van de VARA heeft aangetoond, dat tweederde van het Nederlands volk tegen een boycot is. In de VS is twee derde voor een boycot Lord Killanin, de voorzitter van het IOC, heeft benadrukt, dat de Olympische Spelen van 1980 alleen in Moskou kunnen worden gehouden. 'Als wij' zouden beginnen met het uit spreken van een politiek oor deel zou dat het einde beteke nen van de Olympische bewe ging.' Het Russische dagblad Sovjetski Sport: ,De vijanden van de Olympische Spelen zul len cr niet In slagen het evene ment tegen te houden.' Overigens heeft president Carter, die erevoorzitter is van het Amerikaans Olympisch Comité, niet de bevoegdheid een Olympische boycot af te kondigen. Hij kan in deze kwestie slechts verzoeken, en dat heeft hij zondag met klem gedaan. Y Ooggetuigen meldden dat een aantal slachtoffers werd ge spietst op versplinterde palen. Anderen werden onder de voet gelopen door de in paniek ge raakte toeschouwers. Veel ge wonden zaten geheel onder het bloed. Op de tribune die over een lengte van honderd meter be zweek, zaten ongeveer driedui zend mensen. Het totale aantal, toeschouwers in het volgepakte stadion bedroeg 40.000. De ingestorte tribune was bo ven en buiten de eigenlijke staantribune gebouwd. De tri bune werd ondersteund door lange palen die op de grond rustten. Volgens de autoriteiten was. door de zware regenval de grond onder de houten palen week geworden. Ooggetuigen verklaarden dat delen van de tribune als dominostenen om vielen. De ramp voltrok zich op een moment dat enkéle tientallen jongeren en mannen zich m de arena bevonden waar zij losge laten stieren ontweken, een po pulair vermaak voor de eigen lijke gevechten beginnen. Een ooggetuige, een zekere Eduardo Ruiz, verklaarde: „Wij stonden aan het oostelijk einde van de grote tribune toen ik plotseling zag dat één van de de len achterover begon te vallen. .Daarna.vielen .de andere, vier, waardoor duizenden werden meegesleurd. De slachtoffers zijn naar het stadsziekenhuis van Sincelejo, •het stedelijk centrum voor ge zondheidszorg San Francisco en naar een ziekenhuis in de stad Corozal gebracht De minister voor Gezondheidszorg, Alfonso Jaramillo, heeft de regionale ge zondheidsfunctionarissen gemo biliseerd en heeft opgeroepen tot het ter beschikking stellen vandekens en medicijnen. Honderden hysterische men sen verdrongen zich in en voor de ziekenhuizen om informatie te verkrijgen over vermiste vrienden of familieleden. Ge meentelijke autorititen vrees den vanmorgen dat het dodental nog zou stijgen. Reddingsteams waren toen nog bezig met het doorzoeken van de wrakstuk ken. De rampstad Sincelejo ligt 520 kilometer ten noorden van Bo gota, de hoofdstad van Colum bia. MOSKOu - De Rus Ja cob Sjewstow en zijn vrienden, werkzaam m vier staatsfabrieken, zochten naar extra in komsten en besloten in mascara te gaan hande len. Voor een tientje per tu be brachten zij 30.000 tu bes mascara in de handel die zogenaamd uit Frank rijk kwamen. Omdat de handelaren met over alle grondstoffen beschikten, voegden zij lij'm toe aan de mascara, die echter de oogleden en de wimpers van de gebruiksters hard als beton maakte. Jacob Sjewstow en zijn vrienden zijn nu veroor deeld tot gevangenis straffen van zes tot drie jaar. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De margarine- fabrikanten hebben vandaag de prijs van hun margarine met zestien cent per kilo verlaagd en die van halvanne met acht cent Die verlaging van de fabrieks prijs zal, afhankelijk van de winkelvoorraden, pas later doorwerken in de winkelprij zen. Wanneer dat gebeurt en om hoeveel cent per pakje het dan gaat is nog niet te zeggen. De verlaging van de fabrieksprijs is een gevolg van de daling van de prijzen van grondstoffen (oliën en vetten) op de wereldmarkt AMSTERDAM - Op de bega ne grond en de eerste etage van een huis in de Amsterdamse Co vert Flinckstraat, zijn vanmor gen vier doden gevonden. Zij zijn vermoedelijk door koolmo noxyde om het leven gekomen. (Van een onzer verslaggevers HILVERSUM - Televisie-nieuwsle zer Joop van Zijl wil van grootkruidenier EDA1I een 'forse fi nanciële vergoe ding": het bedrijf adverteerde zater dag in tal van kran ten met een gete kende journaal-le zer die onmisken baar de trekken van Van Zijl heeft en die de produkten van EDAII lijkt aan te prijzen. Tk vind dit zeer min.' reageerde Van Zij!, 'die advertentie is buiten mijn me dewerking tot stand gekomen'. Blijft fi nanciële vergoeding uit dan zal Van Zijl juridische stppen ondernemen. zo kondigde hij aan. Een eventuele ver goeding geeft Van Zijl aan de NOVIB of Amenesty Inter national. Alstublieft Voor u. Van Het Vnje Volk 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vèstwel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: i de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. .i En de kwaliteit clie is uitstékend! Stuur Het Vrije Volk naar: Plaats: Postcode: •Soort abonnement: O kwartaal ojaar Haam: Adres: Postcode:Plaats: iiuw V

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1