AANTAL DIEFSTALLEN IN' 1979 TOEGENOMEN Auto's in brand en in de sloot Minder korting? Dan grossiers buiten spel! Ook auto-belettering DeNBF wordt bedanktl OPEN DAG JEUGDRIJNMONDBAND ONDER HET MOTTO: Schiedam BENEFIETBOWLING DEBACLE; MAANDAG 21 JANUARI 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA j5 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - "Hoe kom ik daar nou bij?" Dat zal menige Schiedamse jongen wel eens gedacht hebben als hij de Rijnmondband of de Jeugdrijnmondband zag marcheren door de stad. v V; <VJ~ aTj I, Tamboers in den dop laten zien wat ze waard zijn. DRIES SPAANSEPOLDER ÏFÖCWfl aP-a De wangen werden bolgeblazen tijdens de open dag. Veel vrouwen lieten zich zien op de VOS-reunie. (Van een onzer verslaggevers) i -A Commissaris: 'Toch geen clmineel jaar* Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Het aantal misdrijven in Schiedam is in 1979 toegenomen in vergelij king met het jaar daarvoor. In 1978 waren dat er 2806 en in het afgelopen jaar 3186. Com missaris van politie Cees van der Haagen en plaatsvervan gend commissaris Piet van den Hengel willen beslist niet spreken van een „crimineel j3ar". omdat het merendeel van de delicten (1562) eenvou dige diefstallen waren. In vergelijking met 1977 is zelfs van een sterke teruggang te spreken. „Vandaar dat je met een uitspraak als een cri mineel jaar erg voorzichtig moet zijn", zegt van der Haa gen. Het aantal inbraken be droeg in 1979 563, vernielingen 285, mishandeling 41. sexuele misdrijven 34 en door 5 perso nen werd de opiumwet over treden. Het aantal inbraken in win kels bedroeg 123 en het meest verontrustende cijfer is de 120 keer dat er in kantines en clubhuizen is ingebroken. Aan de ene kant begrijpelijk om dat clubhuizen van sportver enigingen doorgaans op afge legen plaatsen liggen en het toezicht daar begrijpelijk minder is dan in de bebouwde kom. In woningen werd 80 keer ingebroken en in fabrie ken 85 keer. Ook brachten in brekers 56 keer een bezoek aan een van de Schiedamse scholen. Een zeer groot deel van de inbraken is opgelost en in to taal werden daarbij 922 perso nen gearresteerd. Daarvan zijn er 250 vastgehouden voor een verder verhoor en daar van zijn weer 46 personen voorgeleid bij de officier van justitie. Op zich kloppen de cijfers van het aantal diefstal len niet met het aantal gear resteerden. „Dat is juist", zegt van der Haagen," maar als iemand gepakt wordt voor een diefstal noemt hij rustig nog even zo'n twaalf andere diefstalletjes op." De totale schade bij al die diefstallen liep flink in de pa pieren. Er was niet minder dan 567.000 gulden mee ge moeid. Het aantal gevallen van zelfmoord in 1979 was nog altijd 5. In 1978 waren dat er nog elf. 'Hoe kom je d'r bcij SCHIEDAM - Zaterdagmor gen raakte op de Koemarkt de personenwagen van de 39-jange Vlaardinger C.N.W. bij het star ten in brand. De wagen werd snel naar de Buitenhavenweg gesleept maar de brandweer kon niet voorkomen dat de auto geheel uitbrandde. De auto van de 19-jarige H.F.J.J. raakte zondagmorgen om vier uur de koers kwijt op de Kerkweg in Kethel. Door te hard rijden kwam de wagen op het ijs in de sloot naast de Kerk weg terecht en zakte er even la ter doorheen. J. kon zich in veiligheid stel len, maar vergat de politie te waarschuwen. Voorbijgangers deden dat wel in de veronder stelling'dat er nog mensen in de wagen zaten. Dat was niet het geval want J. lag thuis rustig te slapen, De auto is door de brandweer op het droge ge bracht In Schiedam wonen 4366 buitenlanders SCHIEDAM - De vreemdelingendienst.van de Schie damse politie heeft weer een zeer druk jaar achter dë rug. Volgens de cijfers van 1979 wonen er 4366 buiten- landers in Schiedam. Dat was in 1978 nog een totaal van 3943. De Turkse gemeenschap is het grootst Er wonen in Schiedam 2435 Turken. Het aantal Spanjaarden is 295 en de daaropvolgende groep zijn de Britten waarvan er 250 in Schiedam wonen. Er zijn 248 Marokkanen in deze stad en 135 Indonesiërs. Die laatste groep heeft weer te maken voor een deel althans - met de korvcttenbouw bij Wilton. Er werden vorig jaar 988 vreemdelingen ingeschreven en er vertrokken er 565 uit Schiedam. Van de nieuw in geschrevenen kwamen er 613 rechtstreeks uit het buiten land en er werden 106 buiten landse kinderen geboren. Te rug naar het buitenland gin gen 299 vreemdelingen. Voor een kort verblijf in Schiedam (familiebezoek of overnachting in een hotel) werden in 1979 9446 buitenlan ders ingeschreven. Aan 543 vreemdelingen werd een ver blijfsvergunning afgegeven. Er was overigens ook nog een groot aantal buitenlanders dat zich niet helemaal aan de wet hield. In totaal werden 238 vreemdelingen door de politie aangehouden die iets op hun kerfstok hadden. Voor diefs tal werden 66 personen aange houden, voor vernielingen 13 en illegaal verbleven 70 bui tenlanders In Schiedam. Van het totaal aantal aangehouden vreemdelingen werden er 61 Nederland uitgezet. Velen hebben in de loop der jaren de weg naar een van de twee bands kunnen vinden, maar voor de allerjongsten is die stap niet zo maar gezet. Wel, het bestuur van de Rijnmond band heeft de jeugd daarbij een handje willen heipen door afge lopen zaterdag een open dag te houden in het repetitielokaal in het Blauwhuis aan de Lange Nieuwstraat Nou ging het niet in de eerste plaats om aanvulling van de "grote* Rijnmondband, maar meer om versterking van de Jeugdrijnmondband. De voor zitter van de jeugdafdeling. Jan Poot, en jeugdleider Bert Krab-' bendam leggen uit waarom. Bert Krabbendam: "Er was wat bloedarmoede bij de jeugd- band. Dit jaar zijn zeven jon gens doorgegaan naar de grote band en vorig jaar waren dat er vijf. Want als je 17 jaar bent, kun je van de jeugdband naar de Rijnmondband. Vandaar dat wij aanvulling nodig hebben voor de jeugd. Andere jaren gingen wij de straat op. Gaven een show weg en deelden wat formulieren uit in de hoop dat jongelui eens langs zouden ko men," Maat in de eerste plaats is het er het weer niet voor om nu de straat op te gaan en ten tweede leek ons zo'n open dag ook wel eens aardig. De aspirantleden weten dan meteen in welke sfeer ze terecht komen. Een in strument is niet nodig, daar zor gen wij voor. En als ze het echt zien zitten en er is ook aanleg bij zo'n jongen, dan krijgt hij met de tijd ook een uniform. Er was zaterdag in het Blauw huis niet over belangstelling te klagen. Voorzitter Jan Poot: "Al zou zo'n dag als vandaag maar één nieuw lid opleveren, dan is het voor ons al geslaagd. Kijk als het er tien zijn dan is het na tuurlijk helemaal goed. Van daag hebben wij al enkele jon gens mogen begroeten. Wij zou den zeker zes tot zeven tamboers zo kunnen gebruiken. Het stre ven is namelijk om een band op de been te brengen bestaande uit 35 jongens. Meer mag ook, maar zodra dat er minder wor den is het niet leuk meer." Bedrijvigheid alom zaterdag. In het ene lokaal zijn de blazers bezig en in het andere de tam boers. De jongens-die nog maar een paar maanden lid zijn laten zien dat ze al een aardig stukje kunnen meeblazen. Bij de tam boers is dat net zo. De instructie wordt gegeven door leden van de Rijnmondband, de groteren ji Nr&S'Sy0**" i w##! ROTTERDAM - Als de groot handelaren in sigaretten hun onderlinge prijsafspraken handhaven, dan hebben we ze niet meer nodig. In dat geval gaan we wel rechtstreeks naar de fabrikant Het zal ons wel veel rompslomp geven. Toch hebben we het er voor over, want dit pikken we niet! Zo dreigen vele sigaretten- winkeliers in de regio Rotter dam. Zij beschuldigen de gros siers ervan een soort kartel te hebben gevormd en zijn bang dat de prijs-afspraken nog meer kleine sigarettenwinkeltjes de das om zulten doen. „Tot voor kort konden we iets goedkoper inkopen, doordat de grossiers verschillende kortingen gaven", zo zegt een van de winkeliers. „Nu kunnen we de winst wel helemaal op onze buik schrij ven." De sigaretten-winkeliers ma ken zich sterk en willen niet meer met zich laten sollen. Bin nen tien jaar tijd is het aantal sigarenwinkels in Nederland gedecimeerd. In 1970 bestonden er nog ongeveer 12.000. Nu ligt dat aantal op 4000. „We zijn niet machteloos", zo realiseren zij zich. „Tot hier en niet verder". De winkeliers hebben een lijst vol klachten en halen uit naar Den Haag: „De overheid laat ons in de £teek. De laatste ac cijnsverhoging op de genots middelen kost ons tien procent van ons rendement De regering neemt maatregelen, maar kijkt blijkbaar niet naar de gevol gen", f. Op'de klachtenlijst prijkt zeer boog de grote investering, die de winkeliers moeten doen om een zaak te beginnen of over te ne men. „Als wij sigaretten inko pen, dan moeten wij de onge veer 75 procent accijnzen en an dere.1 belastingen vooruit beta len; Pas als we door de voorraad been zijn, hebben we dat geld terug.-.De fabrikanten daarentè- •*- ;y.' gen hebben van de regering een betalingsuitstel gekregen van drie maanden. Drie maanden tijd hebben zij de beschikking over de rente van al die belas tingcenten, wat per jaar neer komt op 2,5 miljard gulden," al dus de winkeliers. „Geef ons een uitstel van be taling van drie weken, dan zijn we door de voorraad heen en behoeven we niet zo veel te in vesteren. Wij weten zeker, dat de meeste sigarenwinkeliers het dan wel zullen redden" Andere grote problemen van de sigarettenhandel houden zich schuil in de supermarkten en in de zogenaamde zelfbedienings groothandel. Ondanks het feit, dat de sigarettenwinkeliers 40 procent van de sigarettenver- koop in handen hebben, grijpen ze naast de vette winsten op de grote sigarettenmerken, de mas- samerken. Een van de winkeliers: „De meeste van die merken worden verkocht bij de supermarkten, die een geweldige 1 omzetsnel- heid hebben en daardoor enorm veel winst incasseren. Wij ver kopen ze uiteraard ook wel, maar lang niet in zulke grote hoeveelheden. Nieuwe merken zijn voor de supermarkt niet interessant. Wij hebben de eer om die groot te maken en als ze bekend zijn, dan zijn het weer de super markten, die er het meeste pro fijt van trekken! Ais je je merk bij de supermarkt bij de kassa vindt, doe je toch geen moeite om naar een sigarettenwinkel te gaan?" De winkeliers beschuldigen de zelfbedieningsgroothandela ren, zoals de Macro, ervan de wet te overtreden: „Detaillisten kopen tegen de normale inkoop prijs sigaretten met sloffen te gelijk voor eigen gebruik, ter wijl zij op dat moment consu ment zijn. Iedereen leent van el kaar de pasjes en vele bedrijven verstrekken ze onder het perso neel. De overheid moet hier paal en perk stellen en een minimum' afname eisen, zodat het voor de mensen minder aantrekkelijk wordt!" Een laatste grief betreft de vele slecht betaalde nevenwerk zaamheden van de "winkeliers: „We verstrekken RET-kaarten, postzegels, lotto- en toto-formu lieren, zonder dat we daarvoor een redelijke beloning krijgen. Natuurlijk verbreden die diens ten de klantenkring, maar op die manier maakt de overheid misbruik van onze zwakte. Een betere vergoeding moet moge lijk zijn." Wij beletteren en/of dekoreren uw bedrijfs wagen^) zoals verlangt vakkundig en snel. Desgewenst verzorgen wij ook het ontwerp. Bokelweg 100 Schiedam, tei.(010)-lS4540. paaÜ gSSf piekfijn ÏB Ofdff. dus. Jan Poot: "De leden van de jeugdband moeten dat gewoon zien als een soort privéies die ze krijgen. Dat vinden de jongeren fijn, want hun grote ideaal is om straks, als ze W jaar oud zijn, over te stappen* naar de grote band. Daar kijken ze tegenop. Overigens uit een gezond soort rivaliteit" Het jeugdbestuur denkt de opengevallen plaatsen in het jeugdkorps weer snel te kunnen opvullen want ook buiten zo'n open dag melden zich nog steeds jongeren aan als lid. De Rijn mondband heeft overigens nog een probleem en dat is de repe titieruimte. Overigens al een probleem van jaren. Voor het instuderen van een show wordt nu nog wel eens gebruik ge maakt van een veilinghal in Berkel. "Maar die hal gaat weg, dus zitten we weer in de proble men", verzucht Jan Poot Vandaar dat de grote Rijn mondband eigenlijk niet al te groot meer mag worden. "Hon derd man zou een ramp kunnen .betekenen", zegt Jan Poot "Maar", voegde hij er aan toe.'* Een ledenstop invoeren daar denken wij niet aan. Dat zou be tekenen dat je iemand z'n hobby gaat ontnemen. Nee, wat man kracht aangaat is de Rijnmond band geen probleem, de aanvul ling bij de jeugd wel, maar heus, dat komt best in orde." Bert Krabbendam benadrukt nog eens dat bij de jeugdband de medewerking van de ouders enorm is. "Die staan er helemaal achter. Als we ergens een con cert moeten geven - en we wor den veel gevraagd - dat hoeven we maar te kikken en het ver voer is geregeld. Dat werkt voor ons als jeugdbestuur erg pret tig." sSSSSSs 'X'; 4 .-Of "«ASssSf Grote belangstelling Y OS-reünie (Van een onzer medewerksters) SCHIEDAM - Dat de VOS (Vrouwen oriënteren zich in de samenleving) heel wat los ge maakt heeft in veie Schiedamse vrouwen was afgelopen zater dag duidelijk te merken in Dienstencentrum de 4 Molens. Honderd vrouwen waren daar bijeen en zongen liederen met teksten zoals: "We gingen naar de VOS en kwamen daar dan eindelijk los". Zij aten te zamen en spraken natuurlijk over hun ervaringen opgedaan tijdens de VOS-cursussen. Organisatrice van de reünie voor oud VOS-cursisten Sjanie Koom was geweldig tevreden dat er zoveel vrouwen waren gekomen. Zelf nam zij deel aan de VOS cursussen in 1977 en 1978 en nu was zij de enthousiaste organisatrice. Sjanie: „Het is me geweldig meegevallen. Er is goed bijge praat Ik hoorde om mij heen al weer vele vrouwen die onder linge afspraken aan het maken waren. Nieuwe activiteiten kunnen daaruit ontstaan en dat is fijn. De VOS-vervolg cursus draait natuurlijk nog, maar nieuwe acties zijn altijd goed." Op het podium van één van de zalen m het Dienstencentrum had één van de opzetsters van de VOS van het eerste uur, (1975 tijdens het jaar van de vrouw) Jo Ouwens de geschiedenis en het ontstaan van de VOS in rijmvorm genoteerd op grote vellen papier. Ook alle namen van deelneemsters en werk hin gen daartussen. Een gedicht dat opviel tussen het werk: „De VOS is beter dan pillen; Leer er praten en met gillen; leer en horen, maar ook luisteren; leer er praten, niet meer fluisteren." Leme Revier, VOS cursiste in januari 1979, Nel van Waisum, deelneemster in dat zelfde jaar en Ans van den Dool, die in de 1978 groep zat, vertellen dat de VOS inderdaad veel in hen los had gemaakt. Vanuit hun huis houdens kwamen ze via buur vrouwen in de VOS terecht, waar gesprekken werden ge voerd over opvoeding, politiek, kerncentrales en tv.-program- ma's. „We hebben een grotere vrijheid gekregen en zijn veel bewuster gaan leven," zeggen de vrouwen eensgezind. Ria de Bruin-van Miert, deelneemster in 1978, valt bij en zegt: „Ik ben wakker geworden op de VOS en dat is echt waar!" i SCHIEDAM - De Neder- landse Bowling Federatie wordt hartelijk bedankt Door de Benefietbowling in Music Sacrum besmet te hebben verklaard, deed slechts een minimum aan 1' deelnemers mee en bleef er geen cent over om te over handigen aan de Vereniging Vluchtelingenwerk Neder- - lad. Sterker nog: men moest uit eigen zak bijpassen om - uit de kosten te komen. De NBF had het bowlingeve nement geboycot, omdat er geen officiële erkenning was aange- 3 vraagd. Dat terwijl de organisa toren. Het Comité Benefietbal, die niet nodig achtte, omdat er andere regels golden, dan op een - officieel bowlingtoemooi. NBF- - leden zouden kunnen rekenen op "passende maatregelen", in dien zij mee zouden doen. Ondanks deze domper, was^j het evenement toch enorm, spannend. Vier van de "deelne mers bonden een urenlange strijd aan. Eén van hen stond zelfs 14 uur op de baan. Tot op het laatste moment was niet-» duidelijk wie de hoofdprijs van 1000 gulden in de wacht zou sle pen. Uiteindelijk bleek dat de - heer J. Hak te zijn met in totaal, 10780 omgegooide kegels. Hu xo had er in precies tien uur spelen 10.000 omgegooid: een waar re- cord. Omdat de eindstrijd door - vier spelers werd beslist, kon het organiserende comité er met.,- onderuit om een vierde prijs toé te kennen. De heer J. C. van Paassen ging zodoende met 250 gulden naar huis. ,4 George Siemensma, secretaris t- van de Vereniging Vluchtelin- genwerk Nederland deelde de prijzen uit. De houding van de a NBF omschreeg hij als "kinder- lijk". Hij gaf de vier prijswin-,~, naars, twee zijn NBF-leden en># wilden hun naam geheim hou den, tevens vrijkaartjes voor het. Benefietbal op 29 maart, waar- van het geld naar het Vluchte lingenwerk gaat.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2