Russische truck buitgemaakt Verslaving snel te bestrijden ok Meubelfabriek SSf Oistenvijk Gif verjaagt Londenaren SLAAPKAMERS 'I :i te 'DESNOODS PASPOORT INHOUDEN' Moeder Maguire dood toonaangevend in eiken 'Volledige rust' Russen fokken mammoet terug Vliegramp Iran eist 116 levens WIJ een u eaa asmeks hand !2 'i B i I I I 1 -m Hot 114*4*1* Brood vier cent duurder Geen extra vrije dag voor politie mmm I iWPilliiii Buien INFORMATIE OVER BEZORGING: cna ncaaEiaEagaa sm iismèfa Dinsdag 22 januari 1980 34e jaargang no. 9988 Anna Maguire, de moe der van de drie kinderen wier dood in 1976 tot de stichting van de Noor- dierse vredesbeweging leidde, is gisteren in haar huis dood aangetroffen. De politie vermoedt dat zij zichzelf gedood heeft Eén van haar kinderen trof haar thuis dood aan. De drie kinderen von den de dood toen een auto met vluchtende terroris ten na een schietpartij met de politie uit de koers raakte en hen overreed. Dit incident veroorzaakte een golf van woede over hei geweld en leidde tot de Moeders-voor- Vrede beweging. W DEN HAAG - Het kabinet-Van Agt is van plan de werk loosheidsuitkeringen ingrijpend te veran deren. Volgens dat plan zouden mensen, die in de WW terecht komen, in het on gunstigste geval nog maar 70 percent van het minimumloon ontvangen. Zie verder pag. 19 IlSlPti! H M;<Èi 00 li Trots en dreigend poseren twee Afghaanse guer ril- la-soldaten voor een zo juist buitgemaakte Russi sche legerauto, waarvan de passagiereen Af ghaanse officier, krijgs gevangen werd gemaakt De foto werd genomen in West-Afghanistan, vlak bij de grens met Iran. De guerrillastrijders zeiden dat zij de officier willen overreden zich bij hun ge lederen aan te sluiten in de strijd tegen de Sowjet- troepen. Be! OIO-147400 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Hans Kraay (43) heeft gistermid dag zijn ontslag ingediend ais trainer van Sparta. Een hartspecialist heeft hem na een uitgebreid onderzoek verboden te werken en voorlopig volstrekte rust voor geschreven. Assistent-trainer Hans Eijkenbroek neemt sinds gisteren weer de trainingen van de selectie waar. Hans Kraay .hartklachten... r-<AwT rsa sa it Ir HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 Carter: 5 meer voor defensie WASHINGTON President Carter van de Verenigde Staten wil het Amerikaanse Defensiebudget met vijf pro cent verhogen ten opzichte van verleden jaar. Tegelijkertijd kondigt hij aan in 1980 geen belastingverlaging te zullen vragen en nieuwe grote programma's te zullen beperken tot jeugdwerkloosheid, energie en hulp aan enkele steden en staten. WASHINGTON - President Carter bezint zich op mogelijk heden hoe hij de Amerikaanse sportwereld nog .meer onder druk kan zetten om de Olympi sche Spelen van Moskou te boy cotten. Carter overweegt de pas poorten van atleten die tóch naar Moskou willen in te trek ken. Hij heeft daarvoor speciale bevoegdheden nodig van het Congres. De Nederlandse regering komt vrijdag met een officieel standpunt inzake de Olympi sche Zomerspelen van 1980. Op een aantal ministeries wordt momenteel over het verzoek van Carter druk overleg gepleegd. CDA-fractieleider Lubbers heeft gepleit voor een stelling- name namens de negen EEG- landen. Zie verder pag. 4 en 15. De president zegt dat in de State of the Union, zijn jaarlijk se grote "troonrede" tot het Amerikaanse Congres, die hij donderdag zal uitspreken. In strijd-met de traditie maakt hij de tekst hiervan gisteren al be kend. Volgens Carter zullen de VS „de prijs moeten betalen om het sterkste land ter wereld te blij ven". Die prijs is volgens hem hoger geworden door de grotere kracht van de Sowjet-Unie en de „bereidheid ;orn die macht ook te gebruiken zoals in Afgha nistan ik gebleken". Het hogere defensiebudget wil Carter gebruiken voor verster king van het Amerikaanse po tentieel om in geval-van crisis sneller te kunnen interveniëren in Europa, voor de oprichting van een interventiemacht van 100.000 man, modernisering van het kemwapenarsenaal en ont wikkeling van de marine. Daarnaast wil Carter de Ame rikaanse aanwezigheid in het Caribische gebied opvoeren en een nieuw handvest ontwerpen voor de CIA om deze dienst doelmatiger te laten werken. Carter legt het Congres verder een programma voor militaire en economische hulp aan Pakis tan voor. Hij biedt Iran een nieuwe samenwerking aan te gen de Russen, op voorwaarde dat Iran de gijzelaars uit de Amerikaanse ambassade laat vertrekken. Kabinet Van Agt wiJl mesin de WW zetten >f< (Van onze soc.-econ. redactie) De FNV zet nu al grote vraagtekens bij dit Idee, gis teren door staatssecretaris Louw de Graaf gelanceerd tegenover sociale specialis ten in de Tweede Kamer. J)e basisuitkering die hij voorstelt zou ver onder het nu aanvaardbare sociale minimum duiken," zegt FNV'er Herman Bode in een eerste reactie. „De netto- nettokoppeling zou volledig worden losgelaten." Politici willen nog geen com mentaar geven op het nog onuit gewerkte plan van De Graaf, die de drie bestaande werkloos heidsuitkeringen (WW, WWV en RWW) in één nieuwe rege ling wil samenvoegen. Dit nieu we type uitkering zou uit twee delen gaan bestaan O een basisvoorziening van 70 percent van het netto-mini mumloon, aangevuld met kleine toeslagen, afhankelijk van ge zinssituatie en gezinsinkomen; O een aanvullende regeling tot 80 percent van het laatst ver diende loon. Bode meent dat uitvoering van dit plan de onduidelijkheid en onoverzichtelijkheid alleen, maar vergroot. Naast-gezinssi- fuatie en inkomen zouden ook zaken als het aantal al gewerkte jaren, het laatst verdiende loon en misschien ook de leeftijd een rol gaan spelen bij de hoogte van de WW-uitkering. Voor sommigen zal het nieu we systeem een lagere uitkering betekenen, voor anderen een iets hogere, verklaarde De Graaf gisteren in de Tweede- Kamercommissie voor Sociale Zaken. Het kabinet meent op die manier te bereiken dat in een aantal gevallen minder vaak - eeh beroep wordt gedaan op een uitkering. Niet direct, maar wel op den duur zou de overheid daardoor zuiniger uit kunnen zijn. In het plan van De Graaf zou iemand met een deeltijdbaantje dat per jaar minder oplevert dan 3700 geen rechten hebben op de nieuwe regeling. Men zou minstens 130 dagen voorafgaan de aan de werkloosheid moeten hebben gewerkt om aanspraak te kunnen maken op een aan vulling. Op de zeer lange duur zouden geleidelijk aan alle so ciale uitkeringsregelingen moe ten samenvloeien in één zo'n loondervingssysteem. yvvv'Wv^ CVS* >;.s. PiVWl CHICAGO - Een be kend middel tegen hoge bloeddruk blijkt een snel le remedie te zijn tegen verslaving aan heroïne. Medische medewerkers aan de Universiteit van Yale in Amerika ontdek ten dat gebruikers van heroine en andere drugs met dit recept zelfs bin nen twee weken van hun verslaving verlost kun nen worden. Bij de behandeling wordt onder meer ge bruik gemaakt van het middel Clonodine Hydro chloride om de afwen- ningsverschijnselen te verlichten. Bij de behan deling wordt geen ge bruik gemaakt van ande re drugs. N* K Veel bewolking en nu en dan buien. Minimumtemperaturen omstreeks plus 2 graden, mid- dagtemperaturen rond 5 graden. Matige, aan de kust eerst af en toe harde, zuidwesten wind. 23 Jan. zon op onder 08.32 17.07 maan op onder 11.28 (géén andn numnw») Vraag naar da afd. afconnec-sarvkf maandag l/m vrijdag tol 19.00 uur zaterdag lat 1&.00 uur Zit ook adrtittn ap da trippagina LONDEN - Ruim vierduizend inwoners uit de Londense voorstad Barking zijn in de afgelopen nacht gcënacueerd nadat bij een explo sie in een chemische fabriek een giftige gaswolk vrijkwam. De fabriek die ten oosten van Londen ligt werd getroffen door drie hevige explosies. Bij de eerste ontploffing werden twaalf brandweerlieden gewond. Meteen na de brand die uitbrak werden nog twee explosies ge hoord waarbij uiterst gevaarlijke cyanide-dampen vrijkwamen. Tijdens de evacuatie legde de politie een cordon om het gebied uit vrees voor plunderingen. Over de oorzaak van de ontploffingen zijn geen mededelingen ge daan. De evacuatie verliep volgens een rampenplan, opgesteld voor bet geval Londen overstroomd mocht worden. Ifaav weq bij Sparta Hans Kraay hoorde giste ren, na het maken van een car diogram in een ziekenhuis, dat hij een onregelmatige hartslag had en een te hoge bloeddruk. De aard van zijn klachten Kraay was afgelopen vrijdag onwel geworden, had de trai ning neergelegd en moest Vites se - Sparta laten schieten - was daarmee verklaard. Kraay besloot daarop Sparta, MOSKOU - Als alles goea gaat loopt in de Sowjet-Unie binnenkort weer een mam moet rond met een lengte van drie meter en van een soort dat 10.000 jaar geleden was uitgestorven. Sowjet-geleerden willen het reusachtige dier "schep pen" door een cel van een mannelijke mammoet en een cel van een vrouwelijke he dendaagse olifant in een la boratorium te doen "paren". Cellen van een mannelijke mammoet zijn aangetroffen in de eeuwige ijsgebieden in het oosten van de Sowjet-/* ip' Unie en bevinden zich in "nagenoeg perfecte staat". De best bewaard gebleven mammoet die tot nu toe in de Sowjet-Unie is gevonden, is een 40.000 jaar oud jeugdig dier, dat in 1977 ontdekt werd in de eeuwig bevroren gebie den in het noordoosten van Siberië. Het grootste probleem voor de Russische geleerden was dat zij geen levende mam moetcel hadden om vanuit te gaan. Daarom proberen ze het nu maar met een olifan- tencel. H met welke club hij een week ge leden een verbintenis tot het eind van dit seizoen had afge sloten, in te lichten over de on mogelijkheid als trainer kunnen functioneren. Hij deelde mee van de overeenkomst af te wil len zonder verdere financiële consequenties voor Sparta. Sparta-voorzitter drs. Cor van rijn: „We hebben hem gezegd de emoties van het eerste moment rustig te laten bezinken. Want het is natuurlijk verschrikkelijk voor etr> vent van 43. die een week geleden nog denkt w(Tér vol enthousiasme aan de slag te kunnen, doch nu alweer op non- actief moet" Maar vanmorgen deelde Kraay bestuurslid Floor Bou wer mee, dat hij definitief van de verbintenis afwilde. Welk verzoek zal worden ingewilligd. Bouwer: „We zullen nu opnieuw op zoek moeten naar een andere trainer, want het lijkt me niet waarschijnlijk dat Eijkenbroek het seizoen bij ons afmaakt De problemen zijn bekend: hij beeft nog geen A-diploma, en is niet de hele week beschikbaar omdat hij twee dagen per week naar de A-cursus moet." Sparta zit trouwens nog meer in de problemen. Berjte Jansen is voor enige weken uitgescha keld, en ook Luuk Balkenstein zal er een paar wedstrijden niet bij zijn. De Sparta-aanvoerder zit sinds gisteren met zijn arm in het gips. (Van onze soa-econ. redactie) DEN HAAG - De consument betaalt van vandaag voor een heel brood in vele gevallen vier cent méér. Het ministerie van Economische Zaken heeft toe stemming gegeven aan bakke rijen om de maximum brood prijzen bij levering aan de le vensmiddelenhandel met 3.2 cent te verhogen. De verhoging is toegestaan op grond van de kostenstijgingen, met name de loonkosten." TEHERAN - Een Boeing-727 van de luchtvaartmaatschappij Iran Air is gisteren op weg naar het vliegveld van de Iraanse hoofdstad Teheran neergestort Alle inzittenden, 116 passagiers en acht bemanningsleden, zijn hierbij om het leven gekomen. De Iraanse autoriteiten heb ben helikopters gestuurd naar het bergachtige gebied van de ramp om de lichamen te bergen. De reddingsteams die het bran dende wrak vier uur na het on geval vonden op ongeveer 30 ki lometer ten noorden van Tehe ran, werden gehinderd door mist en een dikke laag sneeuw. De meeste inzittenden waren, pelgrims op de terugweg van Masjdad bij de Afghaanse grens, waar zij de dood van de profeet Mohammed hadden her dacht Het ongeluk gebeurde op het moment dat Iraanse verkeers leiders staakten voor een loons verhoging, waardoor meer dan 100 binnenlandse vluchten wer den opgehouden. wandmeu beien,bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriek*toonzalen Industriegebouw, Qoudseslngel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.91. ROTTERDAM De politie in Rotter dam krijgt geen ex tra vrije dag voor de inzet tijdens de ha venstaking in sep tember vorig jaar. Burgemeester Van der Louw had dit plan geopperd, na dat vanuit politie kringen kritiek was gekomen op de extra beloning van acht honderd gulden voor het personeel van de..havendienst. Het niet geven van de extra vrije dag is een gevolg van de onlangs door de regering afge kondigde loonpauze. De loonpauze heeft ook betrekking op met materiele belo ningen zoals extra vrije dagen. Kortgeleden werd vanuit de Rotter damse gemeente raad felle kritiek uitgeoefend op de extra beloning die de havendienst had gekregen. Alstublieft. Voor u Van Het Vrije Volk, 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wel iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? i 0000"' Stuur Het Vnje Volk naar: r- Haam: 1 Adres: is I Da's geen punt Oh ja: m de handdoek kunt u l bestellen in de kleu- ren rood bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! 4' Postcode:Plaats: Soort abonnement; O kwartaal ojaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: - Postcode:Plaats: Kleur: o rood O bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen) Stuurt u de bon. volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1