Veiling-inkoper y Metselaar: Wat en waar W-% .mêÊMw extra CV I Wm 12 'm v M HW-Bijlage Schiedam Extra vag. 3 f «fc (Van onze verslaggeefster WIL- MA VAN METEREN) SCHIEDAM „Murmel, murmel, murmel, 50, murmel, murmel, murmel, 40,...." Alleen de stem van de afslager is goed hoorbaar in de veilingzaal. Op de ge zichten van de kopers is duidelijk de span ning zichtbaar: glim mende ogen, trek kende monden. Dan plotseling klinkt het „mijn". Een vrouw vooraan de tafel krijgt een doos met afwasmiddel, schuurpoe der en andere schoon maakmiddelen overhan digd. Metselaar: „Het zijn soms net aasgieren. Verslaving Inboedels sSwm Het is maar net wat de mensen willen. Het veilinggebouw aan Plein Eendragt, al vanaf 1943. eren 4g 'A. ii lil 'f.1 F M-iF cV'-V ;;-v De vogelwachter met de velduil, die zijn linkervleugel brak. Gerrit van de Hoek en Hendrik Jan Dijkerman gaan met de opgezette vogels een diorama bouwen in de mo lenH Kuijsebijters niet welkom' bm Vanaf 1943 gaat het al zo toe op Plein Eendragt. Marktkoop lui, antiquairs, schilderijenlief- hebbers, sjacheraars en ander volk stromen ongeveer één keer per maand samen in het veiling gebouw van Kruyne en Jonker, ook wel bekend als de Vendue. Maandag, dinsdag en woens dagochtend zijn de kijkdagen, donderdag de verkoop van grote stukken en vrijdag het kleinere werk. De afslager, drie inko pers, een kantoorman en de kof- fiejuffrouw zorgen er voor dat de hele zaak op rolletjes loopt Het is alsof je even terugstapt in de tijd als je het veilingge bouw binnengaat Het is eigen lijk zelfs meer een plaats waar de verschillende tijden elkaar ontmoeten. Het gemurmel van de afslager, het schuiven van de te veilen goederen over een lan ge tafel in het midden, het mijn- geroep, de spullen die verhan deld worden, het is net als hon derd jaar geleden. Toch gaan er heel wat meer guldens naar de kassa. Zelfs van een eventuele economische crisis is niets merkbaar. Voor de gouden sie raden wordt meer betaald dan een jaar geleden vanwege het stijgen van de goudprijs. Groot moeders bureau brengt naar - verhouding ook heel wat meer op dan zij er ooit voor betaald heeft li i-'V- /v<. J O f- "vè !v en dit pand gedragen' de i zich als gekken. Als we „Buiten dit mensen zich als gek hier zitten,'zitten we rustig. Ja. ,er gaat'een bepaalde rust uit van die ouwe troep. Ik weet wat het is daarbuiten, want om vijf uur stort ik me ook weer in het gekkenhuis". Inkoper Metselaar vindt zijn werk „lekker ouwer- wets". „Computers hebben we hier niet, we zijn zelf computers. |Jq moet een erg goed geheugen jhebben in dit vak. Je kan er van ïop aan dat wij dingen die jaren geleden hier zijn verkocht, di rect herkennen". Inkoper De Koen: „Het is voor ons- iedere dag pakjesdag. 'Ik werk nu al 13 jaar bij de veiling. Als je zoveel spullen hebt uitge pakt, weet je op een gegeven moment precies wat er in zit. Als we thuis Sinterklaas vieren, dan moeten ze mijn kado's extra inpakken omdat ik anders pre cies weet wat er in zit". Voor beiden is het beroep een soort verslaving geworden. Met selaar: „Ik heb een voorliefde voor oude dingetjes. Ik zie me zelf niet achter zo'n stalen bu reau op een kantoor zitten". De telefoons rinkelen voort durend in het gebouw. „Hallo. Ja, ik heb afgesproken dat hij deze week gaat inpakken. .Woensdag of donderdag. Dan hebben we het hier aan het eind van de week binnen. De sleutels heb ik, ja". De veilinginkopers krijgen van notarissen de tips waar inboedels verkocht moeten worden. Ze gaan dan eerst kij ken of het iets is voor de veiling. - Ook bellen mensen op die iets kwijt willen. Ongeveer 50 pro cent is geschikt om op de veiling te verkopen. „Een bankstel dat 50 gulden opbrengt, hoef je niet hierheen te halen. Dat kost aan transport veel te veel". Meestal pakken de inkopers zelf de spullen in en regelen het' transport naar het veilingge bouw, Daar wordt het weer uit gepakt en keurig uitgestald. De betere zaken gaan meestal naar de antiekveiling op het Haring vliet „Je weet nooit precies wat je binnenkrijgt Dat is het leuke er aan. Als het tegen de kijkda gen aanloopt dan zetten we alles netjes neer. In het ene zaaltje komt het serviesgoed en zo te staan. Het is net een winkeltje. In de veilingzaal komen de schilderijen te hangen en alle meubels te staan. Oude stoelen, bureaus, kasten, spiegels, zowel oude als nieuwe spullen. Er is steeds een verschuiving in het assortiment Het ligt er aan wat de mensen graag willen hebben. De ene keer zijn het Jugendstil- meubelen, de andere keer fa- briéksmeubelen uit de twintiger jaren. We hebben een tijd gehad dat er ontzettend veel. meubels tegen een goede prijs weggingen omdat ze er in Amerika hele maal weg van waren. Met con tainers vol werd het daar naar toe gebracht. De eiken buffetjes "en de theekastjes werden als zoete broodjes verkocht". Alles wordt met de hand ge nummerd. „We' proberen de zaakjes zo netjes mogelijk af te werken. Je hebt er bij" die de zaak willen vernachelen. Wat ze soms niet proberen! Op kijkdagen zien ze dan een doos met zes of zeven dingen waarvan ze er ééntje graag wil len hebben. In een andere zien ze dan ook iets wat wel van hun gading is en zo proberen ze dan het om te ruilen. We moeten ook overal alles vanaf halen; de slingers van de klokken, de sleutels van de hangsloten, de pitten van de gasfornuizen want als je je omdraait slopen ze het eraf. De dingen zijn dan niets meer waard en, voor een prikje kunnen .ze die klok kopen. Thuis hangen ze de slinger eraan en voor een zacht prijsje hebben ze Kllljsebljters een prachtig stuk antiek in huis hangen. Je moet goed op je qui Metselaar heeft een ontzetten- ÏW*. YS.'Yï Y ry/t r. s?v' 's//Zs- ■- ü&ss.'/.vs. O,/, V/ M VS,t '/'SWS///S//S/, w. VaZWM Y^y/^4: y/.-v "/'s/4 vive zijn met die lui. We hebben al allerlei trucs meegemaakt.- Maar door het samenspel tussen ons, hebben .we die dingen snel in de gaten. Er komen zo'n vijf honderd mensen op de kijkda gen, maar er gebeuren maar weinig van dit soort dingen hier" - de hekel aan wat hij knijsebij- ters noemt. Dat zijn mensen die aan zijn hoofd zeuren over de prijs. „Je krijgt hier allerlei mensen, ook vervelende men sen. Tachtig procent geven de zaken die ze willen kopen in op dracht bij De Koen of bij mij. .Dat noem je in commissie geven. Ze bepalen dan een bedrag dat zé er voor willen bétalen. Ik- bied voor hen op de veiling tot dat bedrag. Dat zit er wel eens onder of boven, maar meestal zeuren ze daar met over. Bij het vaststellen zijn er echter altijd bij die de spullen nog goedkoper willen. Als ik zeg het is vijftig gulden waard, willen ze dat ik tot 25 gulden bied. Op die ma nier. Nou, dat vind ik knijsebij- ters". Het is voor een particuliere koper ontzettend moeilijk om bij afsiag te bieden. Een leek- kan nauwelijks uit het gemur mel van de heer Edelenbos wijs worden. En om dan uit te komen op de prijs die je geven wilt, valt niet mee. Bij de Vendue wordt maar zelden per opbod ver kocht, wat voor een beginnend veilingkoper veel gemakkelij ker is. Ook het in commissie geven heeft zijn nadelen. „Het komt wel eens voor dat De Koen en ik elkaar behoorlijk dwarszitten omdat we allebei hetzelfde voorwerp in commissie hebben en er zo'n laag mogelijke prijs voor willen maken". Vergeten wordt nog wel eens dat er bovenop hetgeen men ge boden heeft nog een. toeslag van - 25% komt en als men "ietsin com missie gegeven heeft 30%. Bie ders die bij de veiling onbekend zijn, moeten bovendien een borgsom (cautie) van minstens 25 gulden betalen. Pas na de vei ling worden alle goederen afge rekend. Over het algemeen is de sfeer in het veilinggebouw heel ge moedelijk. Op haar knalgroene sloffen rent Sjaan door de vei linghal om iedereen te voorzien van een lekker bakkie of een andere versnapering. Haar eigen gemaakte soep met verse groenten is fameus bij de vei- Inggasten. „Een apart soort volk", noemt Metselaar hen. „Je staat er niet dagelijks bij stil, maar het zijn allemaal van die kleine puntjes die deze veiling zo gezellig maken. Als je ook ziet hoe ze hun spullen vervoe ren. Fietsen worden afgeladen. Ze gaan rustig de tram in met een kastje, een boodschappentas vol serviesgoed en een zak op de rug. Soms bestellen ze een taxi, maar als de chauffeur dat alle maal ziet staan, maakt hij dat hij wegkomt „Ik heb ook eens .een paar mensen met een linnenkast naar buiten zien gaan. Toen ze hem in de auto wilde stoppen, viel het ding van ellende uit elkaar. Tja, soms heb je een miskoop en de volgende keer een koopje. Maar als de mensen mij er naar vra gen, dan zeg ik altijd eerlijk wat er aan mankeert. Er zijn er ech ter ook wel eens die je te slim af willen zijn- We hadden eens een kleedje in huis en op afstand leek het net een Perzisch tapijt je. Maar wij hadden allang ge zien dat het een gewoon karpet- je was. Er kwam er een man op mij af die me vroeg hoeveel ik dacht dat het moest kosten. Ik antwoordde honderd gulden. Ha, dacht die man. Hij heeft niet in de gaten dat het een Pers ig. Dus gaf hij mij de opdracht om voor 125 gulden het kleedje te kopen. Toen ik echter zei dat het geen Persje was, trok hij zich terug. Het was hem niets meer waard". De vrouwen vooraan de lange veilingtafel maken ook deel uit van het kleurrijke geheel. Als raven duiken ze in de dozen die door een veiiingmkoper met een haak over de tafel geschoven worden. „Als je die verandering ziet in de mensen. Het lijken, soms net aasgieren. Er komt een schittering in hun ogen en dan, zie je dat de veihngkoorts ze te pakken heeft. Tja, dat is het avontuurlijke van zo'n veiling". fr 1 rij •zG O AMBULANCE, tel. 269290. I;© ARCHIEF ■V' Korte Haven 33, tel. 266727; openingstijden maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.15 uur en van 13.15 tot 17 uur; elke eerste en derde woensdagavond in de maand van 19.30 tot 22.30 uur. O BRANDWEER, tel. 264848. OBUREAU VOOR RECHTSHULP gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12, tel. 264356. Spreekuur: maandag, dinsdag en donderdag van 14 tot 16 uur. DIERENAMBULANCE Mobiele EHBO-dienst Ia voor dieren. Alarmnum mers: 357559 en 356388, 24 uur service. O GEMEENTEWERKEN Indienen van klachten is mogelijk per brief aan het adres: dienst gemeente werken, Emmastraat 1 of postbus 61; per telefoon afdeling riolering en be strating. tel. 377300 of 260500, toestel 231 van 8 tot 16.30 uur; tel. 268578 na werktijd. alleen voor spoedeisende zaken. Af deling plantsoenen, tel. 154605, van 8.30 tot 10 uur en van 13.30 tot 14.00 uur; tel. 707567 na werktijd, al leen voor spoedeisende za ken. Algemene begraaf plaats, tel. 711222 van 8 tot 1630 uur. Afdeling techni sche werkplaats, tel. 268280. Afdeling onder houd gebouwen, tel. 260864 of 260500. toestel 279. GEZINSVERZORGING Lange Haven 145, 732800. KRUISVERENIGING Mesdaglaan 6b, tel. 266264. LENTEBUS Aangepast vervoer voor mensen met een rolstoel of die moeilijk ter been zijn. Bestellen/reserveren, tel. 730831. O MAATSCHAPPELIJK WERK Broersveld 142, tel. 731033 of 731485. Open alle werk dagen van 9 tot 17.30 uur. O OPENBARE BIBLIOTHEEK Centrale bibliotheek. Lan ge Haven 131. tel. 267877: tel. filiaalvestigingen: Willem Andriessenlaan 75, tel, 708320; Lorentzlaan 10. tel. 153674; vm. Mastenbroek kleuterschool. Mgr. Nn- lenslaan 99a; Leliestraat 10, tel. 267981; Dr. Wibaut- plem 219, tel. 708001. Jeugdbibliotheek, Korte Haven 29, tel, 266566 en Ro- saschool. Korte Singel straat 53. POLITIE, tel. 260760. Alarmnummer 264666. RECHTSWINKEL Broersveld 140. tel. 730308. Spreekuur: iedere woens dag van 14 tot 16 uur (te vens telefoondienst), iede re donderdag van 18 tot 21 uur. Wijkcentrum De Be ver, Van Beverenstraat 40. Spreekuur: iedere tweede en vierde dinsdag van de maand van 19 tot 21 uur. ©SAMENLEVINGS OPBOUW SCHIEDAM-NOORD Willem Andriessenlaan 77, tel. 702207. SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP/VVV Overschiesestraat 1, tel. 266000. SOCIAAL RAADSMAN Spreekuren dinsdag van 9 •tot 11 uur m het kruisge- bouw, Bachplein, tel. 706177; dinsdag van 18.30 tot 19 30 uur en vrijdag van 9 tot 12 uur, Broers veld 140, tel. 269957. ©STEDELIJK MUSEUM Hoogstraat 112, tel. 269066. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur; zondag van 12.30 tot 17 uur. ©TECHNISCHE BEDRIJVEN Dwarsstraat 42, tel. 264980. Storingen gas en water, tel. 265333 Storingen elek triciteit. tel. 261700. TELEFONISCHE HULPDIENST Tel. 731161. Dag en nacht bereikbaar. Voor hen m geestelijke en sociale nood. WARME MAALTIJDEN Dienstencentrum 4 Molens tel. 705500 WERKLOZENPROJECT DE TRECHTER Broersvest 107, tel. 265255. Ontmoetingsruimte Over schiesestraat 44, tel. 263569. Gerrit van de Hoek opent asiel en unieke tentoonstelling (Van onze verslaggever ONNO BUITER) SCHIEDAM Her Babbersmolencomplex langs de Poldervaart in Schiedam gaat na een lange tijd van stilstand weer dienst doen. Niet als poldergemaal, maar als het eerste vogelasiel in de omgeving. Vo gelwachter Gerrit van de Hoek heeft de taak op zich genomen om gewonde en zieke vogels enige tijd in zijn molen te laten opsterken. s<> In de molen gaat hij tevens een unieke tentoonstelling ope nen van opgezette vogels. In een diarama, dat in de molen in de rondte zal worden opgesteld, zullen de vogels in hun natuur lijke omgeving worden opge steld. Voorzover Gerrit van de .Hoek weet, bestaat er in Neder land nog niet zo'n tentoonstel ling. „Alleen "Blijdorp heeft zoiets, maar daar zijn zij niet op een achtergrond van hun omge ving geplaatst", zo zegt hij. De afgeknotte molen op het Babberspoldercomplex uit 1710 staat er als een bouwval bij en is zowat groen uitgeslagen. In sa menwerking met de gemeente - en de afdeling Waterweg-Noord van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging tracht Gerrit de molen op te knappen. Het hout, dat daarvoor is benodigd moet van de sloop van de Eendrachtwoningen ko men. Als het meezit, dan kan het asiel over enkele maanden wor den geopend. De opzet van de tentoonstelling zal nog even moeten wachten. Ondanks het feit, dat het asiel nog niet gereed is, zorgt Gerrit toch al voor de opvang van zieke vogels. „Dat deed ik al toen ik nog op het Fabriplein woonde", zegt hij. „Ik bracht de vogels naar een dierenarts om ze te la ten behandelen. Op het ogenblik heb ik naast de molen een stuk rietland afgezet, waarin enkele meeuwen op krachten komen. In het voorportaal van mijn wo ning heb ik twee hokken staan met een ransuil en een velduil. Ze hebben beiden een gebroken vleugel". Gerrit loopt over van enthou siasme om het asiel en de ten toonstelling in te richten. Hij zegt: „Ik loop al jaren rond met het idee om een tentoonstelling in te richten. Toen ik nog in de Fabristraat woonde, had ik al een verzameling van 70 opgezet te vogels, waaronder' een roer domp en een. reiger". Hij zag dat het molencomplex stond te ver pauperen en zag daarin een mo gelijkheid om zijn opgezette vo gels tot nieuw leven te brengen. De gemeente zag wel wat in zijn plannen en Gerrit.woont nu al w f -T ff' 'V- -s®?'L'' s *>y{ yzjy,- -yt i' t W A twee en een half jaar in het huisje naast de molen. Gerrit kan zich geheel en al op zijn vogelwerk storten, omdat hij enige jaren geleden voor een aandoening aan zijn rug werd afgekeurd. „Daardoor kwam de Natuurhistorische Vereniging naar mij toe met het voorstel om 'naast de tentoonstelling ook een asiel in te richten", zegt Gerrit „Tot voor kort bestond er in Overschie een dergelijk asiel. Dat was van een student maar hij hield er mee op. De hokken staan er nog wel en indien het toch nog een strenge winter wordt en de mensen vele zwak ke en gewonde vogels brengen, kunnen we daar naartoe uitwij ken", Hendrik Jan Dijkerman, voorzitter van de KNNV, afde ling Waterweg Noord, zegt dat de afdeling wel wat geld kan ge bruiken voor de opzet van het asiel. „Er is een qpmmlssie van aanbeveling gevormd door wet houder Scheeres, onderwijscon- sulent Tigges, politiecommissa ris C, van der Haagen en de heer Visee, dierenarts, en mevrouw Klaare. Zonder hun medewer king zou het project nooit van de grond kunnen komen. Het is de bedoeling van de tentoonstelling om de school jeugd het leven van de verschil lende vogels te tonen", zo gaat hij verder. Gerrit van de Hoek is al van zijn jeugd af aan geïnteresseerd in het leven van de vogels. Nog voordat hij ideeen had voor zijn tentoonstelling had hij al een vergunning om vogels te kun nen ringen en tijdens strenge winters voedert hij de beestjes. „Vorig jaar tijdens die strenge winter hebben we erg veel ge voederd", zegt hij. „Van de poli- tie kregen we de beschikking over de jeep en van het abbatoir en de Molen de Vrijheid kregen we voedseL Dit jaar hebben we nog niet hoeven voederen. De vorst heeft vrij kort geduurd. Wij zijn geen grote voorstanders voor het voederen van vogels, want daardoor kweek je zwak ke rassen. Maar het koude weer kan weieens de spuigaten uitlo pen". Mensen die de opzet van het li asiel willen steunen kunnen geld overmaken op gironummer 337467 ten name van de penning meester KNNV afdeling Water- wég Noord. ,,^1

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 5