IlilfÉ QËSO-cte^ 9 SlSSiS Water zakt na weekeinde duizenden zak met 60' premies voor Noorden L sap»»» r?r, Troonswisseling Gesprek met dr. W. Drees Hl W»i* Onderwijzers uit Marokko Creatieve houtbewerkers kunnen gratis exposeren! Helikopter stort neer: drie doden Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee. J Kjgra mmmmm Jk IHG bouwt baggerzuigers HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Zacht -mug: mi ®dÉi$ Zaterdag 9 februari 1980 34e jaargang no, 10004 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Prinses Beatrix gaat vanaf 30 april ko ningin Beatrix heten en niet, zoals velen hadden vei- wacht, koningin Wilhelmina II. Juliana zal na de troonswisseling verder als prinses Juliana door het le ven gaan. Van de titel koningin-moeder heeft de huidi ge vorstin afgezien. Postzegels i Watersnood in het Brabantse Keent: genietroepen van het leger moesten een pontohveer leggen om de be woners van deze buurtschap uit hun isolement te ver lossen. Tot gisteren kon een vrachtwagen het hoge wa ter nog de baas maar het wassende water maakte dat aan het eind van de dag onmogelijk. De politie verwacht dat op veel plaatsen in ons land het hoge water vandaag en morgen een toeristische trekpleister zal worden. In verband daarmee wordt op enkele plaatsen eenrichtingsverkeer ingesteld om te grote filevorming te voorkomen. Na het weekeinde zal de drukte wel voorbij zijn, want de verwachting is dat het water dan gaat zakken. o Zie ook pagina 5 JERUZALEM De Israëlische minister van defen sie, Ezer Weïzman, heeft gisteren Syrië gewaar schuwd, dat Israël zijn strijdkrachten op de hoogvlak te van Golan in paraatheid heeft gebracht om een eventuele Syrische aanval het hoofd te kunnen bieden. Weizman zei dit in een interview met het Israëlische blad Yedioth Achronoth. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma.l/m vr. van 16.30 - 19.00 uur zaterdag van 9.00 - 16.00 uur O Zie verder pag5 en pag. 21 Dr. Willem Drees peetvaderZeer'] overdreven." LMsl "Ik baal!" stond er in Groningen voor de tafel van FNV-voorzitter Kok. En dat dééd hij. Lees er alles over verderop 'n de krant W; Stuur Het Vrije Volk naar: Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toeaan: Naam:_v Adres: .Plaats;. g Kleur: o rood O bruin O blauw O'groen (sy.p; de gewenste kleur aankruisen). T I Stuurt.u de bón, völledjg ingevuld, in een open envelop zónder postzegel aan; Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. H 3000 VB Rotterdam. .V. 'ft tóViSiivï'ütVfcVii. f -• -k."?; f:r\r-1 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel, 010 - i4.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekad verten ties) tel. 010 -11.92.00 meer dan nodig A^&TvS-v-di^W' DEN HAAG De tegenstellingen in het kabinet Van Agt over het ioonbeleid voor dit jaar zijn stérk aangescherpt nu de organisatie van rijke landen OESO de Nederlandse rege ring verwijt veel te hard te willen bezuinigen. Die constate ring van de OESO betekent een onverwachte aanval op het beleid van minister van financiën Andriessen die dit jaar nog vier miljard extra wil bezuinigen, bovenop dat wat Be stek '81 al voorschrijft. Albeda, die in het kabinet overhoop ligt met Andriessen, ontleent aan het OESO-rapport extra argumenten om minder te snoeien. De OESO adviseert de Neder landse regering de economie ex tra te stimuleren door belasting verlaging te geven aan de bur gers (die dan meer kunnen ko pen) en door de bestedingen op peil te houden (door minder te bezuinigen)., Kiest de regering voor de "lijn-Andriessen" dan zakken die bestedingen van de burgers en de overheid in en dan - zo waarschuwt de OESO dreigt het gevaar van een eco nomische recessie. Die kritiek op het kabinet is ongewoon hard en hoge amb tenaren proberen in Parijs bij de OESO-deskundigen het oor- spronkelimke rapport wat af te zwakken. Het OESO-advies is net op tijd gekomen, want over enkele Minister-president Van 'Agt deed deze .mededelingengiste ren óp zijn, wekelijkse perscon- ferentie.'.Van Agt verklaarde darmiriisteri De Ruiter (Jüstïtiej de koningin niet zal voorstellén gevangenen collectief gratie .te Verleneni iféöiéts 'past niètrrieer ih'déze tijd. ^Het is een buiten kansje'voor een aan tal mensen, maar er vallend altijd mensen buiten," meerit" de premier. Tér gelegenheid" van het huwelijk van, Beatrix, en Clausin ,1966 wérd voor het 'laatst op grote schaal gratie verleend. ;'.De Nederlandse bevolking krijgt 31 mei.de gelegenhéid om van prinses-Jüliana afscheid fe riemen. Op die dag zal bij paleis Soestdijk een défilé worden ge organiseerd. Beatrix blijft ook na 30 april voorlopig op Drakesteyn wonen. Beatrix én Claus willen reke ning houdenmet de belangen van - hun kinderen die in de buurt van Drakesteyn naar school gaan. Volgens Van Agt kan de toekomstige koningin op Drakesteynniet werken, daar zal Beatrix eer., tijdje; Soestdijk. eri het Paleis op de Dam", voor gebruiken. „Dat is wat sober," aldus „"de premier, „maar dat past goed bij. Bestek'81." Ter., gelegenheid van de troonswisseling'zullen er herin- nerings postzegels en -munten worden uitgegeven.Van Agt verwacht dat Juliana 30 april om tien uur troonsafstand zal doen. De inhuldiging* van Bea trix staat; rond een uur of drie in de Amsterdamse Nieuwe -Kerk geprogrammeerd. Er is een spe ciale coördinatiecommissie in het leven geroepen óm de fees telijkheden voor té bereiden. Nog dit jaar zal de niéuwe ko ningin met haar man de Neder landse Antillen- bezoeken, zo deelde Van Agt mee. :.V ,vXw .-.ké»écVS»sgi.--. dagen al wil het kabinet praten met de vakbeweging en de werkgevers over het economi sche beleid na de loonpauze. De omvang van de nieuwe bezuini- gings-operatie moet dan vast staan, zo hebben zowel vakbon den als werkgevers als voor waarde gesteld. FNV-loonon- derhandelaar Frans Drabbe daarover desgevraagd: „Als het kabinet alleen met een bezuini gingsbedrag komt is dat onaan vaardbaar. Wat de bezuinigin gen precies inhouden moet vast staan en welk beleid daaraan gekoppeld wordt. Anders kan er van overleg met ons geen sprake zijn." Voor CDA-kamerlid J. van Houwelingen betekenen de OESO-conclusieseen steun in de rug. Het CDA vindt werkge legenheid belangrijker dan al leen maar bezuinigingen. „Het is goed dat er ook eens een ander geluid gehoord wordt dan het sombere geluid van minister Andriessen (CDA)," meent Van Houwelingen. Volgens VVD-fractieleider K. Rietkerk zijn de zorgen nog lang niet voorbij. „We hebben ge zegd: laten we voorlopig vier miljard bezuinigen in plaats van de zeven miljard die eigenlijk nodig is. Ook als de cijfers roos kleuriger uitvallen zijn we dus niet uit de problemen." Hans Kombrink, de financiële specialist van de PvdA, heeft er altijd al op gewezen dat de eco nomie vastloopt als men zijn be leid alleen afstemt op de sombe re economische vooruitzichten. „Nederland kan zich met z'n PAPENDRECHT - IHC-Hol- land gaat voor een waarde van ruim honderd miljoen gulden aan baggerzuigers bouwen. Hiermee zijn de bedrijven IHC- Smit in Kinderdijk, IHC-Van Rees De „Klop in Sliedrecht en IHC-Gustó Staalbouw in'Slik kerveer voor 1980 redelijk van werk voorzien. aardgasbel best minder bezuini gingen veroorloven," verzekert Kombrink. Hij ziet zich daarbij gesteund door een specialist var, het Centraal Planbureau, die heeft uitgerekend dat Neder-' land 55 miljard gulden meer ir de staatskas kan krijgen als de exportprijzen van ons aardgas worden afgestemd op de olie prijzen. met de nieuwéJ 5-3 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De Rotter damse politie maakt zich grote zorgen'over 5000 scherpe patro nen die in het bezit zijn vari een scholieren in Rotterdam-Zuid. De.'politie siüit niet'"uit dat er ongelukken kunnen gebeuren als de jóngens, er mee gaan ex perimenteren., -De' politie heeft een'beroep .gedaan op de leer krachten van énkele scholen in Zuid om" er bij;hun leerlingen op aan te dringen'"de munitie in te leveren. De 5000 patronen zijn afkom stig van een partij van 25.000 pa tronen die in januari vanaf een emplacement van"; de Nëder- landse Spoórwegén 'in Zuid werdén gestolen; vermoedelijk door, jongeren. Onderwijzers in Zuid' merkten 'dat leerlingen niet'de patronen op zak liepen. Zeschakelden de politie in en die, vond ,in de, straten rond de scholen platgeslagen patronen. Bij enkele kinderen thuis wer dén duizend patronen in beslag genomen. LONDEN. - Een meerderheid van 65 procent van de, over het algemeen erg konings gezinde, Britten vindt dat koningin Elizabeth II op haar - zestigste moet aftreden om plaats ie maken voor haar zoon, prijs Char les,- Dat blijkt uit een en quête, die is uitgevoerd door 'het Britse week blad Now. Overigens is dat -aftreden nog niet aan de orde, want de koningin hoopt die leeftijd te bereiken op 21 april 1986. Het is beslist niet on denkbaar, dat de on dervraagde Britten zich bij hun antwoord heb ben laten beïnvloeden door de bekendmaking dat Koningin Juliana op haar 71ste verjaar dag wil aftreden ten gunste van prinses Beatrix. Ook in Enge land haalde dat nieuws de voorpagina's. Charles Is over zes jaar 37. Uit een andere recente opiniepeiling bleek dat de "veelbe geerde vrijgezel" zijn moeder wat betreft po pulariteit ruim is ge casseerd. Voor informatie over adreswij ziging. belaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. - Veel bewoli ing en vooral la- V ter óp de dag regen. Middagtem- peratuur - omstreeks 9 graden. 'Matige, aan de kust krachtige .zuidenwind, T 10 febr. 11 fobr.. »n - op onder 08.05 17.40 08.03' 17.42 maan op onder 02.33 03.40 1209 1248 Weizmans waarschuwing sloeg,op de aangekondigde ver plaatsing van de Syrische troe pen uit de Libanese hoofdstd Beiroet naar de Syrische Bekaa- vallei op ongeveer 30 kilometer ten noorden van dé plaats Me- toellah in Noord-Israël. Syrië heeft eerder gezegd dat de troe penverplaatsing gedaan is uit vrees voor een mogelijke Israë lische aanval: In Beiroet braken gisteren als gevolg van de aangekondigde Syrische1 terugtrekking talloze gevechten uit tussen Libanese militairen, rechtse milities en linkse Palestijnse eenheden, die zeker aan 10 mensen het leven hebben gekost, Sluipschutters maakten alle verkeer onmogelijk tussen de oostelijke christelijke wijken en het door linkse moslims beheer ste westelijke deel van de stad. Het zakencentrum van Beiroet schudde op zijn grondvesten door de inslagen van raketten. In Noord-Libanon vochten twee rivaliserende christelijke milities voor de tweede achter eenvolgende dag om het bezit van een dorp. Bij deze gevech ten kwamen tot nu toe 5 mensen om en werden er acht gewond. In het zuiden woedden artille- riedueis tussen Palestijnen en christelijke eenheden. (Van onze soc.-econ. redactie) GRONINGEN/DEN HAAG - Bedrijven die zich in Oost-Groningen willen vestigen, krijgen een inves teringspremie van 35 pro cent. De rijksbijdrage ligt tot nu toe op 25 procent. Dit maakte premier Van Agt gisteravond na het kabinetsbe raad bekend. De regeling geldt ook voor de stichting van be drijven in de oostelijke mijn streek in Limburg waar volgens Van Agt „de problemen nog veel groter zijn dan in het Noorden." Steun voor de met sluiting be dreigde kartonfabriek Okto zit er niet in. Dit bedrijf mag nog twee weken blijven draaien. Over een pakket van steun maatregelen praat het kabinet op korte termijn met het Gro ningse provinciebestuur. Zo'n drieduizend mensen de monstreerden gisteren in Gro ningen tegen het werkgelegen heidsbeleid van de regering. FNV-voorzitter Kok sprak op de protestbijeenkomst van een „af braakbeleid, dat om verdere ac ties en massaal verzet van de hele vakbeweging vraagt." Wim Kok voerde ook overleg met de commissaris van de ko ningin, mr. Toxopeus. Deze wil namens de FNV aandringen op een spoeddebat in de Tweede Kamer over de slechte economi sche toestand in Groningen. „Ik zie koningin Beatrix wel isi waar geen belangrijke? verschillen optreden,'! maar de betekenis vanf) deze troonswisseling'! wordt wel duidelijk meff de eerst komende kabi-'l netsformatie. Als deze re- gering dit jaar niet valt en dus'de vierjaar vor, maakt, komen er volgend! jaar reglementaire ver-., kiezingen. De dan voIgen-|; 1 de kabinetsformatie,!™ wordt volgens mij bijzon-!' der moeilijk. De kijk vari de nieuwe koningin Bea trix daarop kan dan vari i belang zijn.". Aldus dr. Willem Drees,; vandaag In een interview!,!' met Het Vrije Vólk. DrJj Drees (93) wordt wel als? de „peetvader" van ReaJ trix en Claus beschouwd) Zelf zegt hij: „Die term- f peetvader vind ik zeer overdreven. Schrijf maar, gewoon dat ik nog contac ten met hen onderhoud." i Zie Vrij Uit, pagina 2/ DEN HAAG Voor Ma rok- kaanse kinderen op de Neder;?1 landse scholen moeten leer-!', krachten worden geworven diej uit het eigen land afkomstig' zijn. Over het scheppen van die mogelijkheid heeft minister fill Pais (onderwijs) deze week in ®1 Marokko gesproken met zijnr. collega Laraki. De onderwijzer! moeten de jeugd vooral met de, Arabische taal en Marokkaans) cultuur vertrouwd maken, rj (Van een onzer verslaggevers) LENGERICH - Drie Neder landse militairen zijn om het le ven gekomen en een vierde raakte ernstig gewond toen hun helikopter gisteren in West- Duitsland neerstortte. De omgekomen militairen zijn de eerste luitenant J. F. Leen- stra (26) uit Leeuwarden, de ser geant eerste klasse H. de Wolf (26) uit Soesterberg en de vaan drig R. R. van der Meer (24) uit Rotterdam. Ernstig gewond raakte de tweede luitenant G. D. de Man (22) uit Maam. De beide luitenants deden dienst als vlie ger, de sergeant als crew chief en de vaandrig als luchtwaarne- mer. De helikopter, een Alouette-3 van het 298-squadron dat op de basis Soesterberg is gestatio neerd, stortte, bij zeer slecht weer neer bij Bad Iburg in het Teutoburgerwoud, tien kilomé-, ter ten zuiden van Osnabrück. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk duurt nog voort Het heeft zeer lang ge duurd voordat reddingsploegen het wrak konden vinden. X* .1 Alstublieft Vooru. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOöjange Rotter- damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom u weet vèst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl.is) uw naam opgeven? - Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u t bestellen in de kleu- ren rood, bruin, blauw of groen Het formaat is t\ 50 bij 100 cm. -l En de kwaliteit die is uitstékend! Naam: Adres: Postcode:Plaats: Soort abonnement: O kwartaal O jaar H Postcode: Ut

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1