Mini-staatsgreep 4 Voor stelende zusjes van 7 tot 9 maanden 3 MAART A.S. SCHAATS GALA Rode Brigades op rooftocht ACTIES NAAR HOOGTEPUNT Vier ton gouden handdruk Delta in trek viseters SLAAPKAMERS a L' Speelhol opgerold Ilitllitv Beatrixzegel van 60 cent toonaangevend in eiken Investeringen in zakken 'Breek heroïnelijn af Kom 'its over de brug met een nieuwe abonnee... i 1 I 1 SCHAATSLIEFHEBBERS I' i Mist INFORMATIE OVER BEZORGING: 'V I I I Dinsdag 26 februari 1980 34e jaargang nó. 10018 Een mfnI-staatsgreep tn een mini-land. Geen kolonels maar sergeanten. Geen tanks maar geweren. Geen buiten landse krant die het meer waard vindt dan een kort bericht - Utrecht telt tenslotte meer inwoners dan Suriname. Maar Suriname is een Nederlandse kolonie geweest en een belangrijk deel van de bevolking is naar Nederland ge- emigreerd. Dat maakt het voor ons belangrijk. De democratie in Suriname had alle Zuidamerikaanse kenmerken. Partijen die het meer moeten hebben van het uitdelen van gunsten dan van programma's. Politici die het vanzelfsprekend vinden dat ze ervan profiteren ais ze aan de macht zijn. Maar een junta heeft die kwalen nog nooit kunnen oplossen. De oplossing is niet het opzij zet ten maar het verbeteren van de democratie. Het is nog te vroeg voor een definitief oordeel. Vast staat dat Nederland anders dient te staan tegenover een militair bewind dan tegenover een democratie - zelfs als dit in veie opzichten een schijndemocratiewas'. li Boven: Het hoofdbureau van politie in Paramari bo dat na schoten van een marinevaartuig geheel is afgebrand. Rechts: De voortvluchtige premier Henk Arroru Geheel rechts: Eén van de bestuursleden van de niet-erkende Bond van Militair Kader, sergeant Horb die met zijn collega's de staatsgreep tegen de regering-Arron begon. presenteert Het Vrije Volk i.s.m. de Spaarbank Rotterdam met de 16 rijders uit de wereldtop Lees er alles over verderop in de krant. Bol OIO- 117400 V,' IS*. Zie verder pagina 5 (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO - De opstand van de onderofficieren in Suriname, waarbij de wettige regering-Ar- ron werd verdreven, heeft aan minstens acht mensen het le ven gekost. Onder hen zijn twee school kinderen van 11 en 12 jaar. Volgens onze bronnen in Paramaribo raakte bo vendien tientallen men sen licht tot zwaar ge wond, onder wie de pro cureur-generaal mr. Maurits de Miranda die zich bij zijn arrestatie verzette en een schot wond kreeg in de rechter zijde. Gisteravond ging het gerucht dat hij op de operatietafel in het zie kenhuis zou zijn bezwe ken. wandmeubefen, bankstellen, slaapbanken enz. |ï£f .•ia Naam: O Stuur hfef^rije^ill naar. Postcode: Soort abonnement: O kwartaai ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres:_ Postcode: Kleur: O rood O bruin O blauw o groen {s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam. ■9Ï k HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3Di2 BE Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties} tel. 010 - 11.92.00 ,ik schoot te Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM —'De 45-jarige koopman A.TJ de V. heeft na drie dagen zwijgen tegenover de politie bekend dat hij vorige week de overvaller op het post kantoor aan de Brede Hilledijk heeft neergeschoten. Volgens De V. wilde hij de overvaller tegenhouden in zijn vlucht maar kwam' het schot te hoog uit en trof de overvaller in de nek. Het slachtoffer. D.S. uit Spijkenisse en De V. kennen el kaar niet Na het schot afgevuurd te hebben zou de-koopman het wa pen aan een vriend hebben ge geven die het in de Maas zou gooien. De man zal een dezer dagen worden voorgeleid voor de offi cier van Justitie. D.S. uit Spijkenisse die met een speelgoed pistool 10.000 gul den op het postkantoor ios wist te krijgen, is na de operatie bui ten levensgevaar. Surinmne volledig in handen leger - 8 doden >X5vh v WHI.UUMWII ROTTERDAM - Gevan genisstraffen van negen, acht en zeven maanden zijn vanmorgen uitgesproken in de zaak van de stelende zus jes, die later de zaak van de stelende families bleek te zijn. De affaire kwam op 5 no vember van het vorig jaar aan het rollen toen de politie een van de familieleden be trapte op diefstal van een stofzuiger, een groentesnij der en een keukenklok. Na onderzoek bleek, dat tien woningen als opslagruimte wa ren ingericht De goederen, die bij jarenlange diefstallen waren vergaard, hadden een waarde van enkele tonnen. Lien H. („moeder Lien") kreeg acht maanden met aftrek van voorarrest Haar dochters Rita en Joany kregen negen maan den waarvan drie voorwaarde lijk.- Dochter Farida kreeg zeven maanden, waarvan ook drie voorwaardelijk. Silvie H. („tante Silvie"), kreeg eveneens negen maanden waarvan drie voorwaardelijk. Net als „moeder Lien" en de ste lende zusjes wordt zij onder toe- Eén deel van de buit zicht van de reclassering ge plaatst Roy L., huisvriend van moe der Lien, kreeg 108 dagen ge vangenisstraf. waarvan 102 da gen voorwaardelijk. Dat bete kent dat hij meteen vrij is. Bayram K., vriend van moe der Lien, en Willy V. man van Rita, kregen respectievelijk acht maanden met aftrek en zeven maanden waarvan drie voor waardelijk. Gewoonteheling werd in hun geval niet bewezen geacht Zij zijn veroordeeld voor medeplichtigheid aan heling. De uitgesproken straffen zijn grotendeels overeenkomstig de eisen van officier van justitie mr. A. G. Korvinus. AtfATw i llll i kIt-^-4X3vjar?«BaAl^|Ll Van aUe kamen bekeken. i BEST De rijkspolitie in Best heeft gisteren in die plaats een illegaai speelhol opgerold en 13 personen aangehouden. Onder. I hen waren vier Eindhovenaren j die ervan worden verdacht de club te hebben geëxploiteerd.- De politie heeft enkele duizen den guldens in beslag genomen. ROME - Twee mannen, die zich hadden verkleed in de blauwe overalls van de Italiaanse spoorwegen, hebben gisteren in het ministerie van Verkeer in Rome twee geldlopers neergeslagen om zich ver volgens uit de voeten te maken met een bedrag van 700 miljoen lire, on geveer 1.780.000 gulden. Drie uur na de overval werd de verantwoorde lijkheid ervoor opgeeist door de Rode Brigades. Deze organisatie heeft in het verleden ook wel bankovervalten gepleegd. Volgens de politie was de root door ten minste zes mensen georgani seerd. De daders ontkwa men via een wc-raam. In de nacht en'ochtend mist, in de middag enkele opklarin gen. Minimumtemperatuur van min 1 graad in het noorden tot 4 graden in het zuiden. Middag- temperaturen rond 7 graden. Weinig wind. 2T frbr. zon op onder 07..T0 UU2 maan op onder 14.54 03.4? (9ten onder nummer) Vraag naar de efd. abonnee-service maandag t/m vrijdag tol 19.00 uur saterdag lal 16.00 uur Zie ook adressen op de strtppagioe DEN HAAG - Ter gelegen heid van de inhuldiging van ko ningin Beatrix op 30 april, zal de FIT een bijzondere postzegel uitgeven. De zegel krijgt een waarde van 60 cent Dit heeft staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat meege deeld in antwoord op Kamer vragen. (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM - De voorbe reidingen voor de grote actiedag van de FNV, volgende week dinsdag» bereiken vandaag een voorlopig hoogtepunt. De vak beweging spreekt van een top dag. Bij vele tientallen bedrij ven en op veel bouwprojecten werden werkonderbrekingen van enkele uren op touw gezet. De bedoeling van de werkon derbrekingen is het oproepen tot de 24-uursstaking, die de FNV volgende week dinsdag organi seert. Op die dag vergadert de Tweede Kamer over de loon maatregel, waarmee het kabinet de vakbeweging monddood wil maken. De FNV organiseert dan een grote protestdemonstratie op het Binnenhof. Ook op de Coolslngel en op de Dam in Am sterdam vinden vakbondsde monstraties plaats. In Rotterdam en omgeving waren vandaag acties bij chemi sche bedrijven, bij twee grote bouwprojecten in Ommoord en in de Prins Alexander Folder en bij Van der Giessen De Noord en Nedstaal in Alblasserdam. Vrijdagmiddag zal er niet ge werkt worden op de bouwpro jecten in Zevenkamp, o.a. van het bouwbedrijf van werkge versvoorzitter Van Eijkelen- burg. Deze heeft al scherp ge protesteerd tegen de FNV-ac- ties. De ABVA-leden die werken in de gemeentelijke Europoint- kantoren zuilen vrijdagochtend niet werken. Van een onzer verslaggevers Adjunct-directeur ir. Z. A. F. Paroubek van het vuil- verwèrkingsbedrijf AVR krijgt per 1 juni a,s. zijn ont slag met een gouden hand druk. De wachtgelduitke ring, waarop de heer Parou bek als Rijnmondambtenaar recht heeft zal hem als be drag ineens (een afkoopsom van 400.000 gulden) worden uitgekeerd. De Rijnmondraad besloot gisteren met 42 tegen 29 stemmen het ontslag eervol te verlenen. Het betreft hier een gedwongen ontslag, als gevolg van de moeilijkhe den, die de AVR de afgelo pen jaren hebben geteisterd. In november van het vori ge jaar weigerde de Rij- mondraad na een urenlang - besloten - debat met 36 te gen 37 stemmen medewer king aan de voorgestelde re geling tc verlenen. Voor stemmers waren toen de VVD en deel van de PvdA. De tegenstanders vonden destijds dat er geen goede reden was voor het ontslag van een ambtenaar, die zelf goed had gefunctioneerd. Anderen verzetten zich te gen de afkoopsom van vier ton. Ook waren er bezwaren tegen het benoemen van ir. Paroubek ais adviseur van Rijnmond. In het besluit, dat de Rijn mondraad gisteren, weder om met gesloten deuren, nam, komt het adviseur schap niet voor. Maar ge committeerde A. van 't laar zei na afloop van je verga dering, dat dit adviseur schap nog deel uitmaakt van de regeling. Het dage.ijks bestuur, aldus Van 't laar, kan namelijk „op eigen ti tel" iemand tot adviseur be noemen. Het ontslagvoorstel kreeg thans de steun van de VVD, een grote meerderheid van de PvdA en de eenmansfrac tie van de PSP. Tegen stem den CDA. D'66, SGP en een aantal PvdA-ers. De actievoerende onderoffi cieren bezetten na een felle schietpartij met onder andere bazooka's in een acht uur du rend gevecht de Membre Boe- koekazerne, het militaire hoofd kwartier van Suriname, waarna het patrouillevaartuig S-402 met granaten het politiebureau aan de haven in brand schoot Voor de Surinaamse televisie deelden de onderofficieren, die zich verenigden in een Nationa le Militaire Raad, mee. dat er spoedig een burgerregering zal worden gevormd, dat alle eigen dommen worden ontzien en dat plunderaars ter plaatse zullen worden doodgeschoten. Een eerste communiqué'- van de Nationale Militaire Raad, af gegeven na de bezetting van on der meer het Surinaamse Nieuwsagentschap, was onder tekend door de sergeants B. Si- tal en L. Neede. twee van de drie onderofficieren die bestuurders zijn van de niet erkende Bond van Militair Kader. Kortgeleden werden zij gearresteerd op be schuldiging van oproer. Van daag hadden zij voor de krijgs raad moeten verschijnen. Omstreeks drie uur gister middag hadden de onderofficie ren volgens onze bronnen Suri name geheel in handen. Alle 300 onderofficieren zouden aan de opstand hebben deelgenomen. Het leger telt in totaal 800 man. De 850 man politie in Parama ribo heeft na de beschieting van het hoofdbureau de wapens in geleverd. Alle 1000 politieman nen in Suriname zijn in de loop van de dag naar verschillende gevangenkampen in het land af gevoerd. DEN HAAG - Het aan tal visetende vogels in de Zeeuwse stromen is sterk toegenomen. Biologen van de Deltadienst, die de tellingen hebben verricht, kunnen nog geen verkla ring geven voor dit on verwachte verschijnsel. Vooral het groeiend aantal vogels bij het Veerse Meer werpt veel vragen op. Deze zeearm is al bijna 20 jaar afgeslo ten. Het zou volgens de biologen voorde hand lig gen, dat de vogelstand hier min of meer stabiel blijft. Maar vooral de vis eters en de steltlopers ne men in aantal toe. Het gaat om aalscholvers, do- daars, brilduikers en zaagbekken. Het aantal futen en eendesoorten blijft ongeveer gelijk. De Grevetingen, vroe ger een getijdebekken maar nn een meer met stilstaand zout water, heeft veel steltlopers zien vertrekken: hun aantal is van 40.000 tot 4000 afgeno men. Ervoor in de plaats kwamen andere soorten, als knobbelzwanen, rot ganzen en eenden. In het meer leven veel vissen, waarop de vogels jagen, In deze tijd van het jaar zijn er in de Greve tingen grote zwermen fu ten van meer dan 10.000 exemplaren. De steltlo pers hebben bun "ter rein" kennelijk verplaatst naar Krammer en Volke rak, waar het zoutgehalte van het water is toegeno men. (Van onze soc.-econ. redactie) DEIN HAAG Door de hoge. stand van de rente zijn ondeme-; mingen op het ogenblik nauwe-,! Iijks bereid te investeren. Dat blijkt uit een mini-enquête van"! het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW). Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesingei 66. R'dam. Tel. 010 -12.64.61 I <4 J DEN HAAG Enkele CDA- Kamerleden willen dat minister Van der. Kiaauw van Buiten landse Zaken en staassecretaris Veder-Smit van Volksgezond heid in Turkije gaan proberen om daar de toevoerlijn van he- 3-mL roine naar ons land af te snij-,tri den. •1™ Alstublieft voor u. Van Het Tenminste, als u ons 'n nieuwe Vriie Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de !00-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nóp. Adres abonnee bezorgt Kom, u weet vèstwel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèi is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groen Het formaat is 50 bij lOOcm. En de kwaliteit, is uitstékend! Plaats: Plaats:

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1