Gunstige reacties op samengaan ziekenhuizen Nieuwe richtlijnen weggelopen jongeren Heroïne onder matras: eis van 3 jaar Opstaan (7) Stèllingen J. van Essen:5'Gewoon een club van mensen die er eens uit willen9 Eros mast Ton de Vos uit de raad Vrouw steelt tas ■%sm if| schiedam Intentie-verklaring Vi» (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Tijdens de laatste gemeenteraadsvergadering drongen raadsleden er op' aan om straks, bij de bevrijdingsfeesten, vooral de schooljeugd kennis te laten nemen wat de betekenis is van de 4e mei, herdenkingsdag. iift 'S* 4 Diefstal in Taria Snelheidscontrole Dertig ruiten stuk gegooid Redactie Fostma Verplicht Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De vroegere Sunny Club, een club van mensen die er op zaterdagavond gewoon eens even ge zellig uit willen zijn, gaat het nieuwe seizoen van start in een nieuw onderkomen. Op 8 maart zal de eerste dansavond plaatsvinden in de bovenzaal van Musis Sacrum, waar voldoende ruimte is om zo'n 200 mensen te ontvangen. müll 'V J WOENSDAG 2Ï FEBRUARI 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA t Gemrd v ^A- i Vérhulsdön kb* (Vaneen onzer medewerksters) SCHIEDAM/VEAARDIN- GEh' „De samenwerking tussen het Vlaardingse Holy- ziekenhuis en de nieuwe Schiedamse ziekenhuisvoor ziening hangt In wezen af van het aantal ziekenhuisbedden dat aanvaardbaar is in de re gio Schiedam en omstreken." Een eerste reactie van wet houder van financiën, tevens lid van het stichtingsbestuur van het, Holyziekenhuis IJs brand van der Velden op het feit dat het samengaan van de beide Schiedamse ziekenhui zen hfolet en Gemeente een feit genoemd mag worden. Gerard Verhuisdonk. lid van de ziekenhuiscommissie en de raadscommissie Volks gezondheid in Schiedam ver klaarde over de fusie: „Het is een verstandig besluit Het was nu of nooit" Verhuisdonk heeft sedert 1962 plaats geno men in een commissie die zich bezig hield met het samen gaan van de beide Schiedamse ziekenhuizen. Toen was het burgemeester Peek die in Schiedam de scep ter zwaaide. Pas toen de heer 11 Roelfsema burgemeester werd kon er pas goed gestalte worden gegeven aan het fuse ren van het Gemeentezieken huis en het Rooms-Katholieke Noietziekenhuis. Het stichtingsbestuur van het Holyziekenhuis heeft aan de Schiedamse ziekenhuizen een intentie verklaring gege ven met daarin de mogelijk heid om tot samenwerken over te gaan. Schiedam heeft daar voorheen op gereageerd door te zeggen dat zij eerst de Schiedamse situatie geregeld wilden hebben. Dat kan nadat donderdagavond de commis sie Algemene en Bestuurlijke Zaken en Volksgezondheid een positief advies gaan geven aan Burgemeester en Wet houders. Dat zou betekenen dat in de toekomst een samengaan van de Viaardingse en Schiedamse ziekenhuisvoorzieningen be spoedigd wordt. Tot op heden heeft de Stichting Samenwer kende Schiedamse en Viaar dingse Ziekenhuizen er voor gezorgd dat de opleiding voor verpleegkundigen en de ge neesmiddelenvoorziening al gezamenlijk geschiedde. Rein van Kaalte, eveneens lid van de raadscommissie Volksgezondheid in Schiedam over de fusie: „Het is een po sitieve zaak, waar we geluk kig mee zijn. In eerste instan tie moeten we cr vanuit gaan dat het voor de totale gezond heidszorg in Schiedam posi tief is. Als we het in zijn alge meenheid nemen moeten we natuurlijk deze fusie niet ai- leen van belang zien voor Schiedam, maar ook voor de andere steden in het hele Wa- terweg-Noord gebied, zoals Vlaardingen en Maassluis. Want door dit samengaan kunnen we het beddenaantal in de regio reduceren. Met het Holyziekenhuis zullen we dan ook zo gauw mogelijk bespre kingen gaan voeren over nau were betrekkingen, die waar schijnlijk op bestuurlijk ni veau gaan zijn. Het zou na tuurlijk goed zijn als je een ziekenhuisvoorziening hebt met één bestuur op twee loca ties. Maar daar moeten be- WA! VAv. i N" sprekingen over gevoerd wor den." Het aantal beschikbare zie kenhuisbedden in Schiedam telt om en nabij de TOO. Vol gens de zogenaamde 4 promil le-norm van staatssecretaris Hendriks zullen dat 400 moe ten worden. Voor Vlaardin gen, een evengrote gemeente als Schiedam, betekent het dat het beddenbestand, dat nu 367 telt, zeifs vermeerderd kan worden. „Maar", aldus Van der Vel den, „het is prima dat in Schiedam de nieuwe vorm Wet Gemeenschappelijke Re- geiingen gebruikt is, want sa mengaan was noodzakelijk. Die vorm is goed, maar over het wezenlijke probleem: de reductie van het beddenaantal in het hele Waterweg-Noord- gebied is het laatste woord nog niet gesproken. En om eerlijk te zijn het eerste woord moet nog gesproken worden." Schiedam Ton de vos j gaat de gemeenteraad ver laten. Het raadslid van de PvdA kan het raadswerk niet langer combineren met zijn dagelijks werk. „Zijn bedanken heeft niets te ma ken met de aanval die Hans Bakker op hem heeft gedaan Jin ons partijblad De Voor- I waarts", zegt fractievoorzit- Jter Lauw van der Stel. Als j eerste op de kandidatenlijst Iom De Vos op te volgen staat (Hans Konings. SCHIEDAM De 23-jarige A. I de Z. heeft namens de firma Van Dalen aangifte gedaan van diefstal van een zwartlederen tas ter waarde van 325 gulden. Toen een vrouw met de tas uit I een winkel verdween volgde De IZ. haar naar buiten. Daar stond I echter een auto gereed die met I de vrouw verdween. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De raads- I commissie voor sociale za ken gaat zich op de vergade ring van 3 maart buigen over het te volgen beleid ten aanzien van weggelopen minderjarigen. Dit beleid is [gebaseerd op de richtlijnen van het ministerie van I CRM. Dit ministerie wil het I mogelijk maken dat in be maalde gevallen bijstand wordt verleend aan een van Ihuis weggelopen minderja- rige voor het volgen van een studie, aangevangen boven de leerplichtige leeftijd. Er J moet dan wel sprake zijn van wat CRM noemt "een I acute crisissituatie". De richtlijnen die de sociale I dienst nu heeft opgesteld sluiten aan bij de richtlijnen die CRM heeft aangegeven en zijn met name bedoeld voor de zoge- I naamde afkoelingsperiode, [waarin duidelijkheid moet ko men over de positie van het [weggelopen kind en diens ver- houding met de ouders. De richtlijnen houden onder meer in, dat de gemeentelijke sociale dienst en de particuliere instellingen die zich met jonge- renhulpverlening bezighouden op basis van wederzijds ver trouwen en respect samenwer ken. Hun werk dient voomame- j lijk te zijn gericht op het belang van de minderjarige, maar moet ook rekening houden met de be langen van de oudere. De sociale dienst zal alleen bijstand mogen verlenen in de I verzorgingskosten van het weg- gelopen kind als hierover vooraf overleg is gepleegd met de dienst De ouders dienen bekend I te zijn met het feit dat hun kind [contact heeft gezocht met de hulpverlenende instelling. De verblijfplaats van de jon gen? wordt alleen bekend ge- J maakt aan derden als duidelijk is dat de betrokkene daar zelf geen bezwaar tegen heeft. De plaatselijke instelling is verant woordelijk voor de kwaliteit [van de adressen waar de min- derjarigen worden onderge- I Bratëftt» Het ministerie van Justitie heeft normen vastgesteld voor de maximale hoogte van de uit kering voor de kosten van het verblijf in een gast- of pieegge- J zin. Voor jongeren van 12 tot en met 15 jaar is het maximum ge- steld op 17,75 per dag. Voor 16- I en 17-jarigen geldt een maxi mum van 21 en van 18- tot en met 20-jarigen 24 per dag. Dit geld zal in principe worden uit betaald aan de jongere zelf. Boekje'Nooit Weer' vertelt de jeugd lioe de oorlog was Burgemeester Kieboom bekijkt het boekje van Jan Anderson Jvf> jt*&$ f*- v. «fes Arie Verlinde benadrukte dat de 5e mei weliswaar een feest dag is, maar dat het zeker geen kwaad kan om'de jeugd, op wel ke manier dan ook, de betekenis van 4 mei bij te brengen. In Vlaardingen krijgen de leerlingen van de zesde klas van het basisonderwijs en de brug- kiassenleeriingen het boekje "Nooit Weer" aangeboden rond de 5e mei. Dit boekje is geschre ven door Jan Anderson en han- "delt over de bezettingsjaren zoals die in Vlaardingen waren. Anderson heeft deze week het boekje, dat voorzien is van foto's met uitgebreide onderschriften, aangeboden aan burgemeester Wim Kieboom. Het boekje geeft een duidelijk beeld van de bezettingsjaren in Vlaardingen. Er staat bijvoor beeld een reproductie in van een advertentie van een bakker, die reclame maakt voor Wilhel- mientjes, een bepaald soort koeljes. De advertentie wordt besloten met de opmerking: Volgende week vindt u de Nieu we Soorten Boterkoekjes onder aan in onze advertentie. Een duidelijke sneer naar de NSB. De Wilhelmientjes vlogen bij de bakker de deur uit, maar het advertentieblad werd door de Duitsers verboden. "Nooit Weer" is gemaakt in samenwer king met de gemeente. Duizend extra gedrukte boekjes zullen worden verkocht in het Streek museum Jan Anderson, waar deze week de tentoonstelling "Nooit Weer" zal worden ge opend. De foto's uit het boekje zijn onder vaak moeilijke omstan digheden gemaakt omdat foto graferen in de oorlog verboden was. De fotomakers liepen grote kans opgepakt te worden. De namen van de fotografen waar van foto's in het boekje staan, zijn jammer genoeg niet meer te achterhalen. "Een keer per vijf jaar de be vrijding herdenken is veel te weinig", zei Anderson tijdens de overhandiging van zijn boekje. Burgemeester Kieboom sloot zich graag bij die woorden aan. Tijdens de viering van de 35e bevrijdingsdag, zal in het Schie-, damse Stedelijk Museum ook een tentoonstelling over de be zettingsjaren worden gehouden. Wie daarover nog materiaal be schikt, kan dat in bruikleen ter beschikking stellen van het mu seum. SCHIEDAM De 53-jarige C.M.H. heeft bij de politie aan gifte gedaan van een aantal ont vreemdingen uit Rubens' Taria. Vermist worden een draagbare tv., een tuner-versterker en een cassettedeck. Ook werden siga retten en shag gestolen. SCHIEDAM - De politie heeft een snelheidscontrole gehouden on de Horvathweg. Tegen twaalf automobtlisten werd procesverbaal opgemaakt. Zij reden harder dan de toegestane vijftig kilometer. Een van de automobilisten reed 115 km. per uur. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Wegens he- roinebezit en -handel heeft offi cier van justitie mr. Würzer gis teren drie jaar geelst tegen de 52-jarige Chi Kueng C. Onder het matras van zijn bed trof de politie begin vong jaar bijna twee kilo heroïne aan en een pistool, terwijl hij er ook van werd verdacht bijna zeven ons te hebben verhandeld. C verkeert momenteel m Hongkong, zoals men aanneemt, waar hij naar hij eerder ver klaarde vroeger politieman was geweest. In die eerdere verkla ringen had hij ook gezegd van de zaak mets te weten en dat hij zijn kamer tijdelijk had afge staan aan een overgekomen neef. De hoofdhuurder van de woning in kwestie verklaarde echter dat nimmer een ander dan C. de kamer had bewoond. Uitspraak II maart SCHIEDAM - Van een direk- tiekeet aan de Hargalaan zijn dertig ruiten stukgegooid. Hoofduitvoerder J. T. van aan nemersbedrijf Oosterwijk B.V. heeft daarvan aangifte gedaan bij de politie. Bij een keet van Rijkswaterstaat, die er naast staat, sneuvelden twaalf ruiten. 27 De maker van deze tekening, zeker meer dan een halfjaar terug, heef t zeker prof e- tische gaven. Het "Eroscentrum" komt immers bij de Euromast! 6 "4 -is ft if >4 Over het ai of niet op- H staan in bussen en trams, deze keer de laat ste aflevering, waarna echt de discussie wordt gesloten. De heer A Niclaes uit Rotter dam schrijft: „Ik ben 74 jaar en ervaar steeds dat tientallen jongeren voor mij en andere ouderen opstaan. Wel erger ik mij eraan dat veel van die ouderen niet eens de moeite nemen om even "dank u wel" te zeggen. Mijn ervaring is verder dat geen enkele oudere hoeft te blijven staan. Men hoeft alleen maar beleefd te vragen: „Zeg jon gens, wie wi! er opstaan voor een oudere dame of heer." Een bekend psychologe heeft eens gezegd: „De volwassenen zuilen er zich bewust van moeten worden, dat hun eigen sociale gedrag ook het gedrag van het kind beïnvloedt." Piet de Jong uit Rotterdam schrijft: „Ik ben 38 jaar, voel me jonger, moet zonder pauze 8 uur per dag staan en lopen. Maar ik zou liever in eikaar storten dan aan iemand een zitplaats te vragen. Dagelijks rij ik van de Alexanderpolder naar het Rotterdamse Cen traal Station tijdens de spits tijden. Als ik dan om me heen kijk, erger ik me soms rot Scholieren, duidelijk herken baar, nemen 30 procent van de zitplaatsen in beslag. Oudere werknemers moeten dan staan. Die hebben trouwens waarschijnlijk al jarenlang de moed opgegeven om een zit plaats te vragen. Eenmaal maakte ik het zelfs mee dat een bejaarde dame aan een kind vroeg of ze mocht zitten. Toen zei de moeder van dat kind, die er naast zat, veront waardigd "of dat kind geen rechten had." Op dat moment word je veel duidelijk. Want?1 dit is kennelijk de mentaliteit die kinderen wordt inge pompt: "denk aan je rechten." Hoffelijkheid, begrip voor oudere mensen wordt kenne lijk niet meer bijgebracht." N. G. Gotjé de Ruyter, Rotter dam: „Ik vind in eerste in stantie dat jongeren moeten opstaan voor ouderen. Dat staat trouwens ook op een klein plaatje in de bus: „jon geren onder de 20 verplicht om op te staan." Wat mij be treft mag dit plaatje best wat groter. Wel lijkt het me beter dat oudere dames en heren met zware boodschappentassen beter een bus nemen buiten de spitstijden en waarin dus zo weinig mogelijk scholieren zitten. Verder is het me opgevallen dat wanneer moeders met kinderen reizen er maar wei nig bij zijn die tegen hun kroost zeggen: "Zeg, sta jij eens op." Integendeel. Heel vaak hoor ik ze fluisteren: "Zitten blijven, hoor, want voor jou heb ik ook betaald." De grootste fout echter die ouderen maken is dat te veel scheiden op "die rotjeugd." En dan kan ik me voorstellen dat ze dichtklappen. Wat ik wei eens meemaak en leuk vind is wanneer een paar scholieren zitten en anderen moeten staan. Als er dan een oudere aankomt dan zeggen de staanders: "Hé, staan jullie eens op voor die oudere men sen." En In negen van de" tien gevallen doen ze dat ook en daar hebben ze dan het grootste plezier in," aldus me vrouw Gotjé de Ruyter. „Desuggestie ft' van Paulson e.a. (1978) dat met al leen in vitro maar ook m vivo slechts de concentratie van a2-6 sialy Uransfe- rase bepalend is voor het volledig sialy leren van al- zuur glycoproteine is een onderschat ting van de invloed van het mem braansysteem van het Golgi-apparaat en het vektoriele, transport van sub straten op de in bouw van siaalzuur in de levende cel," Dit zeg ik niet, maar Louise Dina Laopuiit die on langs aan de Vrije Universiteit van Amsterdam pro moveerde tot doc tor in de wiskunde en natuurweten schappen. Kijk, als je die stelling van me vrouw Loopuijt zo oppervlakkig be schouwt dan zeg je: "daar zit wel wat in," Maar ga je het echtkntisch bekij ken, zoals leken dat tenslotte kunnen doen, dan zeg ik simpel: „er klopt geen bal van." En dat kan ik heel eenvoudig aantonen aan de hand van üe stel ling van Eensteen: "Con'scius ip 'se si- bi' de se' putat om nia di'ci."Ik zal het even voor u verta len mevrouw Loopuijt: Wie zich van schuld be wust is, meent dat alles wat er gespro ken wordt over haar gaat." Misschien be grijpt u dat niet, maar dan wil ik nog wel wat duide-, lijker zijn: "Cön- cor'dta par'vae res cres'cunt, discor'- dia ma'ximae dita- bun'tur."En dat is simpel Latijn voOr:r „Eendracht maakt ook de kleinen machtig, twee dracht maakte de grootsten zwak, ma.w. eendracht maakt macht - tweedracht breekt kracht." Ik hoop me vrouw Louise Loopuijt dat ik u hiermee van dienst ben geweest. O, ja, uw laatste stelling (nummer 13) vind ik zonder meer steengoed: Het beste vervoermid del voor het zoeken naar een parkeer plaats is een auto. *1 a "Schrijf in hemelsnaam niet dat wij een club van alleen staanden zijn want dat is beslist niet waar. Het is onze bedoeling dat mensen, die niet tot de aller jongsten gerekend moeten wor den, gewoon eens een fijn con tact met elkaar hebben," aldus de heer J. van Essen. "Schiedam loopt leeg, dat is niet alleen door het geringe ahn- bcd van woningen, maar ook omdat er geen plaatsen zijn waar je gewoon eens met elkaar kan uitgaan. Nou, dat proberen wij, zonder dat we kunnen spre ken van een club van mensen die niet weten hoe ze contact met anderen kunnen maken." "Wij hebben lang naar een ge-' schikte zaal gezocht en die hier in Musis gevonden. Onze club, die binnenkort een naam krijgt, bestaat uit 120 mensen, maar wij hopen dat er wat meer bij zullen 'W 4- f *W 'V - Zr/A - ïMKt komen. Wie onze avonden be zoekt betaalt 2.50 entree en wie dan ook nog wil bowlen kan dat, uiteraard na overleg met de eigenaar van de bowlingbaan. Ik geloof", zegt van Essen, "dat wij hier goed zitten omdat ook de prijzen van de consumpties voor iedereen betaaibaar moe ten zijn." Aan wethouder Posthoorn is gevraagd of hij de eerste avond wil openen.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2