H TITO OPGEGEVEN DOOR ARTSEN Veél agenten en burgers gewond in Amsterdg^ van Beatrix om 14.30 uur Met 30.000 man naar de raad De nieuwe Mercedes S-Iijn nu te kijk bij van Dijk Poging SYZ om acties te dwarsbomen i i i r Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee. I ïf Wim Jansen kiest voor, JVashington Diplomats Hctllppi' n Zeventien uur met een FNV- actieman Overval op geldloper BINNENHUIS'80 li Eigen kogel treft agent Relletjes bij rechtbank Bewolkt INFORMATIE OVER BEZORGING: lèatste wéëk-ënd Zaterdag 1 maart 1980 34e jaargang no. 10022 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De minister van Economische Zaken is er verantwoordelijk voor dat de Pakistaanse spion Kahn toegang heeft gehad tot geheime gegevens over uraniumverrijking. De vier ministers die betrokken waren bij het onderzoek naar de zaak Kahn erkennen dat in de begeleidingsbrief bij het rapport dat gisteren aan de Tweede Kamer is gestuurd. iiiiiii mm® N - DEN HAAG De abdicatie van koningin Juliana op 30 april begint 's morgens om 10 uur. Na afloop van de plechtigheid zullen de afgetreden en de nieuwe vorstin omstreeks 11 uur ter begroeting op het balkon van het paleis in Amsterdam komen. Een overmacht aan krakers ontving de politie met ste nen, staven en stokken. Op deze foto is te zien hoe een gehelmde jongen een hondengeleider van de Amster damse politie op de vlucht jaagt. Wagens van Publieke Werken werden óp hun kant gegooid om de toegang1 tot de buurt te versperren. zie pagina jo Bel 010 14 7400 L AMSTERDAM - Ze ventien politie-agenten zijn gisteravond ernstig gewond geraakt bij een grootscheepse vechtpartij in de Amsterdamse Von delstraat tussen de Mo biele Eenheid en ongeveer duizend krakers, buurt-' bewoners en sympathi santen. Zie verder pagina 5 w- Zie pagina 17 ahoy-'rotterdam Ij ftreS- Soort abonnement: O kwartaal o jaa r H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Postcode: ft HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 'Sehf iid' voor spionage bij Van Aardenne ROTTERDAM - Wim Jansen zal morgen in De Kuip tegen Excelsior de finitief z'n laatste wed strijd voor Feyenoord spelen. Gisteren hakte de 33-jarige Ambachter, die aanbiedingen op zak had van de Washington Di plomats, Toronto Bliz zards en Whitecaps Van couver. de knoop door. Jansen koos voor de Washington Diplomats, waar hij tot aan het eind van het seizoen met een optie voor nog één jaar onder contract zal staan. Woensdag zal hij z'n handtekening onder de overeenkomst zetten en vervolgens naar huisves ting voor z'n gezin zoeken. Later zal Jansen zich bij z'n nieuwe ploeg voegen, die deze week al is afge reisd naar een trainings kamp in Florida. „De doorslag heeft ge geven dat Cruijff ook in de Washington Diplomats gaat voetballen en dat wij onze thuiswedstrijden op een échte grasmat spe len", aldus Wim Jansen. Omdat Kahn geen onderdaan is van één van de drie staten die samen het Urencoverdrag heb ben ondertekend (Engeland, West-Duitsland en Nederland) had aan de-andere landen toe stemming moeten worden ge vraagd voor toelating van deze man tot de ultracentrifugefa- briek in Almelo. De beveili gingsambtenaar van het minis terie,,. van Economische Zaken heeft dat nagelaten en daar is de minister verantwoordelijk voor. De ambtelijke werkgroep stélt in haar rapport dat de beveili gingsvoorschriften voor de UCN-fabriek en de toeleve ringsbedrijven voldoende zijn, maar dat de toepassing ervan te wensen heeft overgelaten bij zo wel Ultracentrifuge Nederland (UCN) als het fysisch-dyna- misch onderzoekslaboratorium (onderdeel van VMF-Stork) in Amsterdam. Het is volgens de werkgoep aannemelijk dat Kahn via beide bedrijven aan de kennis is geko men, waarmee Pakistan nu een aanzienlijke tijdwinst boekt bij de opzet van een proefinstallatie voor uraniumverrijking, waar mee een atoombom voor dit land eveneens in het verschiet is ge-, komen. In Nederland is Kahn ook aan adressen van leveranciers van UCN gekomen. Twee Neder landse ondernemingen hebben volgens de werkgroep vrij..el zeker verboden materiaal naar Pakistan uitgevoerd. Met name de uitvoer van ongeveer 620Q buizen van een speciale harde staalsoort, die kunnen dienen als centrifugérotors, kan op een ernstige overtreding duiden, al dus het rapport. Er zijn maatregelen genomen om herhaling te voorkomen en de justitie heeft het onderzoek verder in handen. HULST De rijkspolitie van het Zeeuwsvlaamse Hulst heeft gisteren een man aangehouden die acht kilo amfetamine bij zich bleek te hebben. Een politieman liep een schot in het bovenbeen op toen het pistool dat in zijn broekzak zat, per ongeluk afging. BELGRADO - De artsen van de S7-jarige Joegoslavische pre sident Josip Broz Tito hebben hun patiënt opgegeven. Gisteren zeiden zij dat alle pogingen om zijn kwalen te bestrijden heb ben gefaald. De president lijdt aan storin gen van de nier- en hartfunc- ties. Door inwendige bloedingen ligt hij bovendien in een coma. In het kortste communiqué tot nu toe stelden de artsen dat in deze (bestand geen verbetering is opgetreden. De Joegoslavische regering heeft de staatsradio gisteren op dracht gegeven haar program ma aan de ernst van de situatie aan te passen. Een Joegoslavi sche regeringsfunctionaris zei gisteren dat aile voorbereidin gen voor Tito's begrafenis intus sen zijn getroffen. Complete veldslag om kraakpand yss SMS I 'v iw""-. -.vnn-. nv-v. *1 V 11 '"'i* f - t Dit is bekendgemaakt op de wekelijkse persconferentie van minister-president Van Agt. Na de begroeting zal de nieu we koningin de diplomatieke missies die de inhuldiging zul len bijwonen ontvangen om hun geloofsbrieven aan te bieden. De verenigde vergadering van> de Staten-Generaal, waarin Beatrix wordt ingehuldigd, be gint om half drie in de Nieuwe Kerk en staat onder voorzitter schap van dr. Thurlings. voor zitter van de Eerste Kamer. Na deze vergadering, als zij is teruggekeerd m het koninklijk paleis, zal koningin Beatrix de leden van de Staten-Generaal ter kennismaking ontvangen. Abdicatie en inhuldiging zullen in directe uitzendingen door ra dio en TV worden verslagen. Op verzoek van koningin Ju liana zal een afscheidsgeschenk achterwege blijven. De vorstin is van mening, dat niet weer op-' nieuw een initiatief moet wor den genomen om gelden voor een geschenk bijeen te brengen, zoals bij haar 70ste verjaardag is gebeurd. GRONINGEN Bij de recht bank in de stad Groningen zijn gistermiddag ongeregeldheden ontstaan in verband met een zaak tegen een stel krakers. On geveer honderd jonge mensen hieven spreekkoren aan; er sneuvelde een ruit en er ont plofte een rookbom. ROTTERDAM - De actie voerders tegen het Eroscen- trum zijn er kennelijk nog niet gerust op, dat alles naar hun tcensen zal verlopen. On danks de voorstellen van het gemeentebestuur om de prosti tutie te localiseen op een drie tal schepen. Katendrecht, altijd vinding rijk als het erom gaat een groot publiek voor haar nobele streven: een schone, leefbare en bewoonbare buurt, warm te maken, gaat vanmiddag weer stunten Talloze ballonnen gaan, op gelaten in verschillende delen van Zuid de lucht in. De in houd van de ballonnen is extra pikant Ze bevatten dertigdui zend toegangskaarten voor de raadsvergadering van donder dag 6 maart In die vergade ring komt de kwestie Eros-te- water aan de orde. Als de ballonnen ontploffen, zullen de dertigduizend kaar ten als één gigantische sneeuwbui over de stad dwar relen. Het ziet er naar uit dat de publieke tribune in de raads zaal donderdag niet groot ge noeg zal zijn om zelfs maar een procentje van die dertigdui zend te herbergen. Misschien de vergadering verplaatsen naar de Kuip? Veel bewolking en mogelijk re gen. Matige, in het waddenge bied krachtige wind uit west tot noord-west Middagtempera- tuur ongeveer 8 graden. maart 3 maart zon op onder 07 21 IB 19 07 19 18 2 J maan op onder 19 05 07.46 2008 0808 (géén onder nvnuner) Vroog noor 4e old. abonnet-servke maandag t/m vrijdag tol 19.00 aar laterdog 1st 10.00 aar Zie ook adressen op de strippagina ,r> (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM - De Rotter damse havenwerkgevers probe ren op het laatste moment voor dinsdag geplande actie in de ha ven te dwarsbomen. De Scheep vaart Vereniging Zuid heeft de Vervoersbond FNV gedreigd naar de rechter te stappen als de bond de leden oproept het werk neer te leggen. Het sleepbedrijf Smit Internationale en het ha venbedrijf MTR weigeren ka derleden „orgamsatieverlof" te geven om maandag een vak bondsvergadering bij te wonen. De Vervoersbond ligt niet wakker van het dreigement van de SVZ. „De werkgevers in de haven kunnen maar niet afra ken van de gewoonte om aan de vooravond van acties ons te hel pen door de mensen in de haven tot het uiterste te prikkelen," al dus een woordvoerder. De wei gering om verlof te geven aan kaderleden wordt „pesterig en onverstandig" genoemd. Binnen de CAO zijn mogelijkheden om dat verlof te geven. Naast acties in de Rotterdam se. haven wordt dinsdag, de „voorlopige topdag" van de FNV-acties tegen het loonbeleid van de regering, ook gestaakt in de havens van Amsterdam, Vlissingen en Harlingen. De actiebereidheid bij het openbaar vervoer en het be- roepsgoederenvervoer blijkt niet zo groot Er komen wel ac ties bij enkele streekvervoers- ondememingen. onder meer bij Zuid-West-Nederland, en bij Van Gend en Loos. Bij de actievoerders van dins dag hebben zich gisteren ook de FNV-ambtenaren bij het minis terie van Sociale Zaken ge voegd Zi j proberen nog hun col lega's bij andere ministeries „plat" te praten Leden van de journalisten vakbond NVJ bespreken maan dag op welke manier zij tegen het loonbeleid gaan protesteren. De VARA-radio heeft zichzelf voor dinsdag a! een werkbeper- king opgelegd. Die dag wordt op Hilversum III alleen het nieuws gebracht dat direct met de FNV- acties te maken heeft Gisteren zijn er weer overal korte werkonderbrekingen ge weest Onder meer bij Kloos in Kinderdijk, Lanser in Slie- drecht IHC in Kinderdijk, Schokbeton De Steeg in Har- dinxveid, de Melkunie en Gilda m Rotterdam en bij enkele wo ningbouwprojecten in Rotter dam-Oost De FNV meldt in de Vak bondskrant dat acties gewoon door zullen gaan als de Tweede Kamer akkoord gaat met het overheidsingrijpen in de lonen. Volgens diezelfde Vakbonds krant zal de CDA-fractie geen steun geven aan een loonmaat regel voor. onbeperkte duur. CDA-fractieleider Lubbers zegt in het blad: „Die onbeperkte geldigheidsduur moet uit de wet" Volgens Lubbers had er eigenlijk al lang een raamwet op de inkomensvorming moeten liggen, die alle inkomens, dus ook van mensen met vnjo be roepen als artsen en advocaten, regelt Hij vindt ook, in tegen stelling tot de VVD, dat er best nog wat veranderd kan worden in de bezuiningingsplannen van het kabinet De prijscompensa tie kan naar zijn mening gered worden als er gepraat kan wor den over inperking van verdere ^looneisen. De Raad van de Centrale On dernemingsorganisaties heeft inmiddels in een brief aan het parlement laten weten een loon maatregel af te wijzen, zeker als die van onbeperkte duur zou zijn (Van onze verslaggever HANS LEIJTE) Met been-, kaak- en schou derbreuken moesten de politie mannen worden afgevoerd naar verschillende ziekenhuizen. Aan de zijde van de krakers en hun aanhang vielen drie gewonden. De confrontatie vond plaats toen de Mobiele Eenheid met ruim honderd man een kort daarvoor gekraakt pand - op de hoek V ondelstraat - Eerste Con- stantijn Huygensstraat - trachtte te ontruimen. De krakers hebben vannacht geweigerd in te gaan op een voorstel van alle fracties m de Amsterdamse gemeenteraad om een delegatie naar het stadhuis te sturen voor overleg. Om half twee vannacht waren de frac tievoorzitters Roei Walraven (CPN) en Peiie Mug (PvdA) met dit voorstel naar de Vondel straat getogen. De krakers wil len echter pas praten als de Mo biele Eenheid is teruggetrokken uit de omgeving van het kraak pand. Het gebouw was vorige week zaterdag al een keer gekraakt en toen weer ontruimd door de po litie. Na die ontruiming hadden ook al relletjes plaatsgevonden. Gisteravond werd het pand opnieuw gekraakt nadat een grote groep actievoerders de po litie eerst had weggelokt naar het huis van burgemeester Po lak. Terwij! de burgemeesters- woning met rookbommen werd belaagd, met spuitbussen bekiad en ruilen werden ingegooid, trok een andere groep krakers het pand op de hoek Vondel straat-Eerste Constantijn Huy gensstraat binnen. Een 21-jarige jongen die in het gebouw (eigendom van de Jezuskinde- ren) verbleef, werd op straat ge zet. De Mobiele Eenheid keerde daarop haastig naar de Vondel straat terug, maar stond toen te gen een overmacht van krakers, buurtbewoners en andere hel pers. Gewapend met stokken, verkeersborden en ijzeren sta ven joegen ze de politiemannen op de vlucht. Met materiaal en wagens van Publieke Werken, die in de buurt bezig zijn aan straatherstel, werden later in de avond metershoge barricades opgeworpen. Naar verluidt hield men m het kraakpand benzine-bommen achter de hand voor een moge lijke tweede charge van de poli tie. Tijdens een persconferentie zei Jan Bosman, woordvoerder van de gezamenlijke Amster damse kraakgroepen, gister avond dat de autoriteiten "moedwillig op een confronta tie" hadden aangestuurd. f Begonnen met een ge zond bord muesli, direct daarna eers „sjekkie", in 1 de loop van de dag nog] vele sigaretten en bak- j ken koffie, tussen de middag wat broodjes en als diner een stukkie vlees en ijs met gember en slagroom, na midder nacht bij thuiskomst de al lang verlangde borrel. |3 Dat is het voedingspat roon van een distnctsbe- stuurder tijdens zijn j 17-urige werkdag. Het Vrije Volk volgde een dag uit het leven van vakbondsbestuurder Herman Berkhout tij dens de FNV-acties. DEN BOSCH 'twee oitDe- kenden hebben gistermiddag een overval gepleegd op een geldloper van een groothandels bedrijf uit Veghel. Op het mo ment dat hij twee cassettes bij een bank wilde overhandigen, werd hij tegen de grond gedrukt en overvallen. geopend: I1-I7uur en 19-22.30 uur, zaterdag en zondag 11-17 uur. jf t Alstublieft. Voor u. Van Het Vnje Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wel is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh )a de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, i biauw of groen. 1 Het formaat is 50 bij 100 cm En de kwaliteit is uitstekend! Stuur Het Vrije Volk naar naam: Adres: PóStcode: Plaats: Naam:. Adres: .Plaats:. Kleur: O rood O bruin O blauw O groen (s.v.p, de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in eei upe i envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnu.imer 1579 3000 VB Rotterdam. 'f. 'P

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1