Onder De Schiedamse weekmarkt Frans van Brederode ERTAN BON VOOR 2 WEKEN GRATIS HET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXTRA £C-:ïï' I asm I-sm Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoon Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 6 maart 198Q:' I' WAT?.. o„ T.V. DEFEKT? RADIO ABA - JSS -f King's Discotheek 'Voor U en rruj Aktiviteiten O-0SX0&. Vredesweek Realistisch Gratis JIJ" Autobedrijf voor betrouwbare Bovag spaebSsten op-CAi-gebted samen met de donderdagbijlage Bezorg mij 4 weken Het Vnje Volk, waarvan de eerste twee weken gratis, ik betaal dus slechts f 7,10. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee. Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Aankruisen wat van toepassing is. Maarru Adres Postcode. Woonplaats. probeert te aktiveren (Van onze verslaggever Hené Sauveur) SCHIEDAM - 'HELP DE KERNWAPENS DE WE RELD UIT - OM TE BEGINNEN UIT NEDERLAND'. Onder dit motto is het interkerkelijk vredesberaad (LK.V.) sinds 1977 in Nederland aktief op het gebied van bewustmaking van de bevolking met betrekking tot het kern bewapeningsvraagstuk. Hans Vermeulen. lid van de publiciteitskommissie van het LK.V. wil graag be nadrukken dat het kern vraagstuk natuurlijk een mondiaal karakter heeft.' 'Het gaat er ons niet alleen om de kernwapens uit Hol- i. land weg te werken. Dat zou struisvogelpolitiek beteke nen. Maar we moeten met - z'n allen ervan, bewust wor den in Nederland, dat onze vrede bestaat uit een drei ging. Niet uit onderlinge vredelievendheid van de volkeren, maar uit - als jij schiet, dan schiet ik nog veel harder terug*. In Schiedam is het I.K.V. op plaatselijk niveau aktief door middel van het ver spreiden van informatie en het werven van nieuwè le den. Daarnaast worden er kursussen georganiseerd. SCHIEDAM - De weekmarkt in Schiedam. Een stratenlange mengeling van stalletjes, waar achter handelaren hun waar op 'luidruchtige wijze aanprijzen. Groenten, vis, digitale horloges, kaas, patat en ondergoed, alles is aanwezig. Hoe het bestaan van een markt te verklaren in een tijd perk van overdekte winkelcen tra, meubelsteden en warenhui zen als paleizen, met parkeerge legenheid voor honderden auto'? Zijn het de lage prijzen (onder de Amstelbron) nog Noarr IN DE KING S GEWEEST? Sexfilms huren? 6 voor 27,50 Voor een hele week! Baly, Dam 5a, Schiedam. Tel. 010-267126 TO-13 u Oond ikdcp.w''' Leg verent de de markt aantrekkelijk ma ken voor de honderden bezoe kers? Nauwelijks voorstelbaar, want een zichtbaar verschil met de prijzen elders is er niet. Zou het dan iets met de sfeer op de markt te maken hebben? Dat is best mogelijk, want er zijn geen opdringerige verko pers, geen verdekt opgestelde camera's die iedere klant de in druk gever» een mogelijke dief te zijn. De markt heeft zo zijn charmes: handelaren die altijd ia zijn veer een grapje; geen zoetsappige achtergrondmuziek uit her en der opgestelde ge luidsboxen, maar het eerlijke, gezellige geluid van een accor deon. De supermarkt kom je niet uit zonder de kassa's te passeren: vanzelfsprekend dat je ook wat koopt Op de markt is er echter altijd tijd om eens rustig rond te kijken, of onder het genot van een haring of patat een praatje te maken. De siogan "kijken verplicht U tot niets", die de winkeliers hanteren om de klanten binnen te lokken, is op de markt een ongeschreven vanzelfsprekendheid. Het I.K.V. is niet een bewe ging voor louter enthousias telingen. Mensen van ver schillende pluimage voelen zich aangesproken door de- doelstellingen die het ver kondigt Mevrouw Van Heest, een. ander lid van de publici x teitskommissie: 'Ik had nooit gedacht dat ik als huisvrouw mee zou doen in een beweging die me toe scheen te worden in stand gehouden door jonge intel lectuelen en wetenschap pers. Niets is minder waar. Evenmin zijn onze leden al leen „maarkerkgangers,. Hoewel het LK.V. is gestart door zeven Nederlandse kerkgenootschappen, heeft het bepaald niet het karak ter van een kerkelijke be weging'. Het is er het LK.V, veel aan gelegen dat alle mensen informatie krijgen over wat kernwapens betekenen voor U en mij. Het beraad wil niemand belasten met een probleem van zulke enorme proporties. 'Maar de dreiging is er iedere dag*, aldus Hans Ver meulen. 'We hopen dat we degenen die we bereiken, even kunnen laten naden ken over hoe de vrede, die voor ons allemaal noodzake lijk is, in elkaar steekt. Er zijn groepen die redeneren: Waar maak je je nou druk om? We leven toch in een welvaartsmaatschappij en daar hebben we misschien wel een dreiging als deze voor nodig*. Van hen zeg ik: 'Jullie hebben recht van spreken, want je denkt er over na. Maar er zijn veel meer mensen die er nooit Mevrouw van Heest en Hans Vermeulen: „Meermensen erbij betrekken' over nadenken. En dat is o.i. veel kwalijker'. Het I.K.V. in Schiedam probeert mensen te vinden- die bereid zijn om mee te denken over het kern vraagstuk. Er is in Schie dam slechts één kern (van de ongeveer 300 in Neder land). Vlaardingen daaren tegen heeft drie kernen. Dat maakt het een stuk gemak kelijker om aktiviteiten te organiseren. Ook Schiedam streeft naar een uitbreiding van het aantal kernen. Hans Vermeulen: Wan neer we in Schiedam meer mensen kunnen warm ma ken voor onze doelstellin- De naam Frans van Brederode komen wij in de geschiedenis boekjes tegen in verband met de zogenaamde Jonker Fran senoorlog. Deze oorlog was een nasleep van de bekende Hoekse en Kabeljauwse twisten. Frans van Brederode was een Hoeks edelman, die meende op grond van xijn afstamming van de «ode SSsttajKlge graven reeht te hebben op het graafschap. Het hele gedoe duurde twee jaar, en wei van 14*8 tot 1490. Steunend op een groep opstan delingen, die uit Vlaanderen af - «mistig waren, bemachtigden Hollandse Hoeken onder lei ding van Jonker Frans Rotter dam. Deze stad weten se een Jaar te behouden. Ook Schie dam werd bedreigd. Een plaatsvervanger van de gen, dan wordt het gemak kelijker om bijeenkomsten te beleggen. In de regel ge beurt dat bij mensen thuis. Aldaar worden dan aktivi teiten ontwikkeld. We pro beren om politieke partijen te benaderen en te interes seren voor onze zaak. Alle nieuwe ideeën zijn uiter aard welkom'. Jaarlijks organiseert het LK.V. een vredesweek. In die week kunnen de leden met elkaar overleggen wat de nieuwe aktiviteiten wor den en er wordt gepraat over de veelzijdigheid van het algehele vraagstuk. *De militaire industriële com plexiteit maakt het pro- Llrem van de kernbewape ning zo veelomvattend. En daarom verdient het vraagstuk ook alle' aan dacht, omdat je anders de beslis-- ngen aan anderen ove.i-at', aldus Hans Ver meulen. Het I.K.V. zal in de maand mei meedoen aan de wel- zijnsmarkt in Schiedam. Naast diverse welzijnsin- stellingen zullen zij er pre sent zijn met een stand, waarin allerhande informa tie verkregen kan worden. Misschien goed om te weten dat het LK.V. ook informatie verstrekt over de werking van atoomwapens. Hans Vermeulen is een man die de zaken realistisch voorstelt. 'Militairen zijn ook maar mensen. Die kun nen fouten maken. Maar ze beslissen wel of er ooit een kernoorlog komt of niet. Hoe meer mensen zich bezighou den met de problematiek hoe groter de kans is dat al die mensen tesamen een maatschappelijke gedachte op gang brengen, die uitein delijk mogelijk tot afname van de kemdreiging leiden kan.' Mevrouw van Heest en Hans Vermeulen zouden graag zien dat meer mensen zich aansloten bij het LK.V. Het lidmaatschap is gratis en men blijft steeds geïnfor meerd over de laatste feiten en ontwikkelingen omtrent het vraagstuk van de kern- bewapming. Daarbij levert men een bijdrage door mee te denken. -Alle bijdragen zijn belangrijk en kunnen op den duur leiden tot het verdwijnen van de kernwa pens uit Nederland. Zij die zijn geïnteresseerd in de aktiviteiten van het interkerkelijk vredesberaad kunnen voor alle gewenste informaties terecht bij het secretariaat: Ad en Ineke llijtden willigen, Faassen- plein 83, Schiedam, tel. 713056. AFe Schoolraad heeft zich vori< i ge week gebogen over het aol i countantsrapport van de ge- meen te Schiedam aangaande' 'j Schoolbuitenhuis. Een flink stuk, vol cijfers, waar men zich in die vergadering het hoofd over brak. Onderwijzers kun nen doorgaans goed rekenen', maar toch gaf schoolhoofd Jeene toe, „het een moeilijke materie te vinden". 1 JLfe accountants van de ge meente waren, zoals de School raad dat al eerder deed, tot d« conclusie gekomen, dat derden aanzienlijk goedkoper verblijf vm in het Schoolbuitenhuis in i Oosterhout dan de leerlingen' van de Schiedamse scholen. U Op de publieke tribune maak- te de technisch directeur van de: Stichting Jeugdbuitenverblij- ven. de heer Van Schaik, driftig aantekeningen. Want uit het rapport bleek dat de stichting niet goed kan rekenen. Of juist; wel, maar naar zich toe rekentf Hoe de zaak nu verder zal lo4 pen wordt afgewacht De wet-- houder is door de Schoolraad op de hoogte gesteld van lutar be vindingen. Wel werd duidelijk' gesteld, dat Schoolbuitenhuis; niet voor de Schiedamse school-? kinderen verloren mag gaan. - Iedereen die zich de laatste ja ren heeft beziggehouden met de: gezondheidszorg is blij dat del fusie van de beide Schiedamse ziekenhuizen, eindelijk z'n be slag zal krijgen. Het is nog een! kwestie van het een en ander: bijstellen, maar dan is het ein-s delijk voor elkaar. de zaak een regtonaléri karakter te geven is de volgende stap om het Vlaardingse Holy- ziekenhuis bij het samenwer-; kingsverband te trekken. Datj zal niet van de ene dag op de an-; dere het geval zijn, Ook daar u zullen wel weer jaren van on derhandeling aan vooraf gaan. Maar geheel afwijzend tegen over een regionale samenwer-1 king is men niet Waarom ook. .*t os van der Lugt, raadslid voor de PvdA, heeft de oplossing ge- vonden als het gaat om plaat- sing van het woonwagenkamp,, Het Schuttersveld wil men groen houden. „Wel", zegt Jas. „Draai de zaak dan om. Bouw: j aan de Zwaluwlaan een fijn wo- i ningbouwprogramma en situeer op het Schuttersveld een door fraai en veel groen omgeven woonwagenkamp." Ja, ja, die Jos kan ze soms goed kwijtra ken. graaf kwam in 34S9 in onze stad beraadslagen met de vroed schap over hoe de stad zich diende Ie verdedigen tegen Van Brederode. Nu was het so, dat de plaatselijke bevolking in tijd van nood dienstplicht aan de graaf verschuldigd was. Dat dat niet bij iedereen in goede aarde viel bleek wel sdt het feit, dat er bij deze beraadslagingen een achttal mannen binnenviel die wensten te weten, wat er werd besproken. Ze eisten de sleutels van de stad «p. Was dsts&sehtea sta Fras» van Brederode binnen te latent Waarschijnlijk was dat niet het geval, want er was in die dagen wel meer sprake van verzet te gen de plaatselijke overheid, liet was een klein, select groep je. dat in Schiedam de macht in handen had. Dat maakte, dat er ontevreden mensen waren, die méér wensten te weten over be leidszaken en niet tonder mor ren aan hun plichten voldeden. Toch zal er over het algemeen weinig baanbrekend verzet ge weest zijn in die dagen, want mede dankzij de Schiedamse burgers bleef de stad uit han den van Van Brederode. Dat was maar goed ook, want Jon ker Frans en zijn troepen plun derden en brandschatten het land, en datzelfde iot zou Schie dam te beurt zijn gevallen. Zoals al gezegd is duurde de Jonker Fransenoorlog niet lang. In 1480 werd Frans van Breder ode in het Brouwershavense Oat in een zeeslag verslagen door Jan van Egmond.de Ka beljauwse stadhouder van Hol land. HEXRIETTE VAN ALDER- WERELT occasions met 3 mnd garantie v. Deventer* tragt 17 - Tel. 731144 0 Koopavond geopend Wlf helpen direktm Telefoon 260778-733961 ol 01899-15874 GROENEIAAN 95, Schiedam Verkoop - inruil - Reparatie ook voor uw verlichting Stuur de bon voöedig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan Het VrSeVoBt. Antwoordnummer 1579.3000 VB Rotterdam. o

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 3