Vandalisme 2 4Normaal zit je in een vergaderruim9 Verkeerschaos 3 Hartinfarct 190 koopwoningen aan Willemskade G S. BEZOEKT SCHIEDAM Vier teams schaken om hoogste school-eer Schiedam NTERIEUR PEGGEHAALD Straks met de tram baan nogchaoti tscher. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (OIO) 265205 266646 DONDERDAG 13 MAART 1980/HET VRLJE VOLK/PAGINA 2 itedactie Ed Huisman bij zijn verwoeste !|f wagen. t 1 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Alle bezwaren, opmerkingen en al ternatieve suggesties voor de oplossing van het pro bleem van het openbaar vervoer naar Schiedam- Noord zullen worden meegenomen", verzekerde Hans van der Vlist, verkeersdeskundige van de Gemeente. Uitleg aan G.S. over nieuwe waterpomp Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Op de Eras- musschool in de Huysmans- straat zijn voor de eerste maal schaakwedstrijden gehouden voor basisscholen uit Schiedam. Aan dit kampioenschap deden vier scholen mee. De zes teams die de scholen op de been brach ten waren elk samengsteld uit vijf leerlingen uit de drie hoog ste klassen. Het initiatief voor dit Schie- damse schaakgebeuren is uitge gaan van Frans Groeneweg, lid van de Schaakvereniging Schie dam. Hij wist al van het bestaan van het landelijk schaakkam pioenschap voor basisscholen en wilde de belangstelling peilen onder de scholen in Schiedam. ,'Om die reden benaderde hij de voorzitter van de Sportraad, de heer Rens, die op zijn beurt alle basisscholen in Schiedam aan schreef. Het resultaat was dat vier scholen Zich opgaven voor de schaakwedstrijden. De vier scholen, de Ouverture, Jan Ligthart-school, Dr. de Vis- serschool en de Erasmusschool bestreden" elkaar gisterenmid dag. Onder toeziend oog van en kele leerkrachten van de ver schillende scholen speelden de kinderen allemaal vijf partijen van elk maximaal 30 minuten. Sommige partijen waren na vier zetten al uitgespeeld, omdat veel spelertjes het herdersmat al wisten toe te passen. Andere partijen waren echter al van wat hoger kaliber; soms werd het half uur helemaal benut om I de partij uit te spelen. Op de eerste plaats eindigde j het eerste team van de Eras musschool. Als tweede, eindigde het tweede team van die schooi en als derde de Ouverture. De .vierde plaats werd bezet door de 'j Jan Ligthartschool en op de •laatste plaats eindigde het derde team van de Erasmusschool. j De winnaar, het eerste team van de Erasmusschool zal zater dag 15 maart meedoen aan het kampioenschap van het district Rotterdam. De heer Rens van de Sportraad stelde een bescheiden trofee beschikbaar voor dit win nende team. Hopelijk zijn deze grootmeesters in spé zaterdag even suksesvol als gisteren. ïeuwe tracé tra eeft problemen doloD Nu moet Ik eerlijk zeggen dat ik nog duizenden acties kan bedenken voor nog schri jnen- der dingen die in de wereld gebeuren. Maar aan de andere kant gaat het hier om een principiële 1 zaak van een jonge burger die de dupe is geworden van een misselijk soort van vandalis me. ,-u In dat kader steun ik de actie om de hardwerkende scholier schadeloos te stellen van har- te. Ik hoop dat u voor hem die 2500,- op tafel kan brengen en dan doe ik met name een beroep op de echte voetbal supporters die niets met van dalisme op of om de voetbal velden te maken willen heb ben. Dus door Ed te steunen, al was het maar met een gul- den, spreekt u zich tegelijk uit" ais principiële tegenstander van geweld rondom de sport- velden. Het Vrije volk heeft voor deze actie een gironummer be schikbaar gesteld. Uw even- s tuele bijdrage kunt u overma ken op giro 28333, ten name van "Vandalisme Ed Huis- man." jl Gisteren kreeg ik een X aantal spontane tele- foontjes van mensen, voetbalsupporters, die hun misnoegen en afgrijzen uit spraken over de manier waar op de auto van een hardwer kende 20-jarige scholier, Ed Huisman, tijdens de wedstrijd Sparta-Feijenoord in elkaar was geslagen. (Stukgoed 11 maart). Zijn auto was slechts W.A. verzekerd en wat Ed in drie jaar bij elkaar had gespaard, werd in vijf minuten ver woest De schade aan zijn wa gen werd geschat op 2500,-. En dat geld heeft deze jonge man niet en dat betekent dus dat hij weer een aantal jaar tjes in een bloemenzaak moet werken om weer een autootje te kunnen kopen. 'De lezers die mij belden vroe gen: "Kunnen we nou niet een aktietje voor die jongen ont ketenen om hem schadeloos te stellen?" Met dit voorstel kwam zowel een supporter van Feijenoord als een sup porter van Sparta. Zij stelden zo al 50,- ter beschikking. "Over vier weken Is de in spraaktermijn voorbij. Dan zul len we in het overleg met de RE.T., de N.S. en B&W al uw tegenargumenten laten meewe gen in de uiteindelijke plan nen." In het Stadskantoor waren gisteravond veel bewoners bijeen om te praten met deskun digen van de gemeente over de oorstellen die er liggen over et openbaarvervoersplan. Deze plannen behelzen in het kort; het doortrekken van de be staande tramlijn 1 van de Koe markt naar Schiedam-Noord en een herstructurering van het bestaande buslijnnet, het twee de onderdeel van de plannen. Als derde punt komt de bevor dering van de verbinding van het openbaar bus/tramvervoer met de N.S.-stations aan de or de. Het nieuwe tracé van tramlijn 1 kan gaan lopen over de Delf- landseweg, hetgeen voor bewo ners van die omgeving veel pro blemen geeft. De parkeergele genheid en de geluidsoverlast waren veel 'gehoorde argumen ten tegen de trambaan op de in- 'ormatie-bijeenkomst Verder -al er in het aan te leggen tracé ~n lus worden ingebouwd. De plaats van die lus is eveneens 'g onzeker, maar werd in de emeenteplannen voorgesteld in e omgeving van de Delflandse- eg. - Bewoners uit die buurt -ren het daarmee niet eens, en ereerden de lus bijvoor- ld over het trottoir van de BN, achter het korfbalveld om te laten lopen. De alternatieven uilen met alle andere reakties orden betrokken in het ko- nde overleg. Eén van de bewoonsters van. "c Delflandseweg reageerde ogal emotioneel. "Ik heb het —voer dat we hier voor-joker 'tten, want met onze wensen- "-rdt toch: geen rekening ge- ouden. Iedereen praat maar en raat maar, terwijl al onze be arer» vooruit worden gescho len die hier niet waren om over de openbaarvervoerssituatie te ;praten. Mevrouw Scheaffer van de contactcommissie bood Hans van der Vlist het resultaat van een handtekeningenaktie aan. Deze vereniging had een enquê te georganiseerd, waaruit naar voren kwam dat van de 250 on dervraagde buurtbewoners er slechts vijf voor de geopperde plannen van de Gemeente wa ren. De rest was unaniem tegen de plannen. Verder kan iedereen die be zwaren heeft tegen de voorge stelde plannen, deze schriftelijk kenbaar maken in de komende vier weken. Reakties moeten worden gestuurd naar de Dienst Gemeentewerken, Afdeling Verkeersonderzoek te Schie dam. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM "Het werk dat wij doen is vaak zo theoretisch. Normaal zit je in een vergader kamer en kijk je op je horloge wanneer je tijd om is. Tijdens zo'n werkbezoek kan je er nog wat om heen praten en zie je hoe het in de praktijk toegaat." Commissaris van de Koningin Maarten Vrolijk toonde zich gis teren tevreden over het gesprek dat Gedeputeerde Staten en het college van B en W over Schie- damse problemen hadden. "We hadden nauwelijks ver schil van 'mening. Bovendien zijn we nu bijgepraat in de za ken die ook voor de provincie van belang zijn." Op de agenda van de vèrgadering in het Ste delijk Museum stonden onder meer als onderwerpen het woonwagencentrum, het mi grantenbeleid, Tankercleaning en de vuilverwerking. Volgens de heer Vrolijk hebben B en W en Gedeputeerde Saten nog het langst gesproken over het be drijf Tankercleaning. Voor de vergadering hadden bewoners van Schiedam-Zuid een petitie aangeboden waarin de hele ge schiedenis over hun strijd tegen het bedrijf Tankercleaning ver meld staat "Het gaat er ons niet om het bedrijf kapot te maken. Wij willen dat het bedrijf ver plaatst wordt naar een plek' waar het geen gevaar oplevert voor de volksgezondheid", aldus één van de bewoners. De heer Vrolijk beloofde de petitie in handen van Gedeputeerde Sat-' ten te zullen stellen. De commissaris van de Ko ningin gaf vooral blijk van zijn belangstelling voor de energie besparende woningen die bin nenkort in Woudhoek-Noord zullen verrijzen. "Ik ben zeer benieuwd naar de experimenten in de energiesfeer," Na de vergadering in het Ste delijk Museum brachten de ge deputeerden eén bezoek aan het V.R.O.M.-bedrfjf aan de Rin- gersstraat. Zij kregen daar uit leg over de pas in werking "ge- treden niuwe waterpomp. In het kader van mijn publicaties over ver keerschaos in steden en de wegversmallingspolitiek die in bepaalde gemeenten uxyrdt gevoerd, de heer H. B. Barreveld, Rotterdam aan het woord: "Alsniet-automobilist is mijn ervaring dat de straat- versmallingspolitiek er zeker niet toe heeft geleid dat min der mensen het centrum bezoe ken. De verstoppingen die optreden worden niet opgelost door bre dere wegen, omdat op plaatsen waar nu bloembakken en bo- men staan, straks weer alle rmal auto's komen en dan ont staat weer dezelfde situatie. Het niet kunnen doorstromen pan het openbare vervoer wordt dan ook veroorzaakt door automobilisten. Wanneer deze er toe over zouden gaan meer gebruik te maken van het openbare vervoer, zou dat kunnen leiden tot verbetering van dat vervoer en kortere wachttijden tot gevolg hebben. Dat een voetganger en een fietser zich sneller kunnen verplaatsen, zou een stimulans kunnen zijn om de auto te la ten staan" (en dat gebeurt nou Tiet juist niet - red.). Op deze manier zouden er minder -uit laatgassen in de lucht komen die we inademen. Ook zou de meerdere lichaamsbeweging de gezondheid van de mensen ten goede komen." „Voor hen aan wie de halve stad zich tot nu toe groen en geel ergert vanwege het fout- parkeren, omdat ze niet met volle boodschappentassen wil len zeulen, is het misschien nuttig te weten dat er bood schappentassen zijn 'met wiel tjes er onder. De zogenaamde verkeersei- landjes hebben tot doel de mensen te beschermen tegen „s snelheidsmaniakken. Dat s; hierdoor soms zo'n snelle rij- -r der zelf in moeilijkheden - komt, is inderdaad een harde les, maar altijd nog beter dan wanneer een kwetsbaarder iemand het slachtoffer was ge worden" hiermee ben ik het ten dele eens, maar aan de an-'S dere kant constateer ik regel- matig onveilige verkeerssitua ties die zo geschapen zijn door de verkeerstechnische dienst of anderen). In dit verband is het nuttig eens een lijst verkeersslachtof fers te maken die in een jaar zijn verongelukt en die in uw kolom af te drukken. Je gaat je inderdaad afvragen: waar is men allemaal mee be- Hans van der Vlist reageerde' "r op te merken dat niemand 'er voor joker zat, alleen diege- L- SCHIEDAM De'39-jarige A. C. M. F. keek zijn ogen uit toen hij 's-avonds thuis kwam. In brekers hadden een groot deel Van zijn interieur weggehaald; het gasfornuis, draagbare ra dio's, de stofzuiger, de stereo-in stallatie, slaapzakken, dekbed den, lakens en nog veel meer huishoudelijke zaken. Ook een bedrag van honderd gulden werd meegenomen. Vermoedeli jk hebben de inbrekers een val se sleutel gebruikt De schade Is log onbekend. Het wordt tijd dat de verkeers problematiek eens op een menselijke manier ter discus sie wordt gesteld. Maar mis schien dat de gemeentebestu ren daar nu mee begonnen zijn," aldus de heer Barreveld. Be hoop het van harte. Andere ideeën over deze verkeerspro- i blematiek blijven nog wel kom. THEATER DE TEERSTOOF Op vrijdagavond 14 maart om 21.00 uur treden Paul Beudel en Marius Monkau op met het pro gramma "Terug naar Soweto'. Het vertelt het verhaal van de Afrikaanse student Nelson die terugkeert naar Zuid-Afrika. Hoewel hij niet gelooft in een gewapende strijd en politieke actiegroepen, wordt hij tijdens een confrontatie met de politie bij onlusten gedwongen kleur te bekennen. Het verhaal is ge deeltelijk gebaseerd op de erva ringen van Wellington Tshazi- bane, die als ingenieur terug ging naar Soweto. Hij was een vriend van de auteur van het stuk. Hij werd opgepakt in Jo hannesburg en stierf kort daar- op in de gevangenis. De toegangsprijzen bedragen ri2,- en voor CJP/Pas 65 f9,-. Zaterdagavond 15 maart treedt Tlown Woudi op voor volwasse- ïen. Aanvang: 21.00 uur. De toe gangsprijzen bedragen 10,- en mor Pas 65/CJP J7,50. Reser veringen via de VW maandag ot en met vrijdag tel. 266000, vrijdagavond en zaterdag vanaf 3.00 uur via het theater teL De muzikale leiding is in han den van Martin Kesseler en Ju les Croiset heeft de regie. De voorstellingen worden gegeven op dinsdag 18 en woensdag 19 maart om 20.15 uur. Plaatsbe spreken vanaf 7 dagen voor de voorstelling aan de kassa van 13.30 tot 16,00 uur en van 18.00 tot 22.00 uur. Telefonisch onder nummer 269563. plaatsvinden om 19.00 uur in de St Jan de Doperkerk, Mgr. No- lenslaan 95. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Tuinlaan 18, tel. 2^500. CAFE QUIBUS In Quibus treedt zondagavond de Vlaardingse groep 'Affection' op. De groep speelt rythm and blues en new rock en bestaat uit Wim van de Oever. Derry Jones, Luuk Taylor en Wil Carrot. De toegang is vrij. Aanvang: 21.30 uur. 0 MÏOSOTIS Op vrijdagavond 14 maart houdt de GJVW, stichting voor gespecialiseerd jeugd- en vol- wassenenwerk weer een Myo- soosavond. Er is een spel geor ganiseerd, waarvoor iedere deelnemer een kadootje van on geveer een rijksdaalder moet meebrengen. Zin in een gezelli ge soos avond? KOM naar het clublokaal, Dr. Kuperiaan 4. WERKGROEP JEUGD WERK Jeugdwerk in Schiedam-Noord organiseert op zaterdag 15 maart om 10.00 uur een poppen kastvoorstelling van Sapperli- popet. Het verhaal gaat over de droomdoos van de heer Vaan drager. Jongeren van 6 tot 12 jaar zijn welkom in boerderij Land- vreugd, Sweelincksingel 7. De toegangsprijs is één gulden. Woensdag 19 maart worden spellen georganiseerd op het grasveld aan de Jozef Oreliosin- gel, bij de snackbar. De toegang is gratis. Tijd: van 14.00 tot 16.00 uur. O WAO.-WERKGROEP De WA.O.-Werkgroep Schie dam van de FNV organiseert op dinsdag 18 maart een bijeen komst in het dienstencentrum 'De 4 Molens'. Herman Bode, fe deratiebestuurder van het FNV zal een inleiding houden over de positie van de WA.O.'er in het FNV. Na afloop Is discussie mo gelijk. Aanvang: 14.00 uur. seert op 15 maart een orgelcon cert Haite van der Schaaf zal net fraaie Hessorgel in de aula bespelen. Evert Bos neemt de hobopartij voor. zijn rekening. Zij spelen werken van Neder landse, Duitse, -Poolse en Zweedse componisten. Het con cert begint om 15.00 ".uur en zal ongeveer drie kwartier duren. De toegang is gratis. Op 16 maart geef Charles Hor- rese een orgelconcert in het Pas sage theater. Het begint om 10.30 uur. „Door ze te hartinfarct Een M voeren met tweede groep een overdosis kreeg aan dat grie calcium en hormo- zelige dieet wat nen, bezorgde de extra magnesium- Canadese prof. zout toegevoegd. Hans Selye'n eer- En bleef in leven, ste groep ratten Verder onder een kunstmatig zoek wees uit dat magnesiumtekort" ook bij mensen kan leiden tot aderverkalking en hartinfarcten," al dus het blad VNR Gezonde Voeding. HUISVROUWEN De Nederlandse Vereniging .van Huisvrouwen afdeling Schiedam maakt dinsdag 18 maart een excursie naar het Elektrum in Arnhem en bezoekt eveneens het Zeisterslot. Vertrek om 8.15 uur vanaf het Emmaplein. Aanmelden bij ex- cursieieidsters mevrouw Knip- scheer tel. 734099 of mevrouw Krommenhoek tel. 375432. KLAVERJASCONCOURS De aktlegroep van de parochie FILMS In, het Passagetheater draait geen film deze week. Wel in Passage Blo, namelijk Fear over the city. Jean-Paul Bel- mondo speelt de hoofdrol in de ze detective voor zestien jaar en ouder. Aanvangstijden, behalve maandag en zaterdagmiddag: 14.00,19.00 en 21.30 uur. KINDERVOORSTELLIN GEN Zaterdagmiddag 15 maart treedt Clown Woudi ook voor de kin. 'eren op. Hij brengt het pro gramma 'Hans en Grietje' voor kinderen vanaf 4 jaar. Aanvang: 14.30 uur. De toegangsprijs be draagt drie gulden. Zaterdagmiddag in Passage Bio en zondag- en woensdag middag in het Passage theater om 14.30 uur draait voor de jeugd Martijn de Magiër met Lex Goudsmit en Leen Jonge- waard. DOKTER TANDARTS, APOTHEEK In het weekend een dokter no dig? Bei de boodschappendienst tèl. 206611. Apotheekhulp voor spoedrecepten tel. 264018. Week enddienst heeft tandarts R. H. F. Bakker, Faassenplein 60, tel. 709915. Alleen tijdens het I spreekuur op zaterdag en zon- I dag tussen 17.00 en 18.00 uur. STEDELIJK MUSEUM (Van onze medewerkster) SCHIEDAM - Aan de Wil lemskade, Groenelaan en die Hagastraat komen koopwonin gen. Twee grote ondernemin gen, Muwi en Wilma, zullen er in de toekomst honderdnegentig huizen gaan bouwen. Vijfender tig daarvan zullen om en nabij de honderdveertigduizend gul den het stuk gaan kosten. Het worden woningen in de sector A premiebouw. De overi ge 125 worden gebouwd in de vrije sector en de sector B-koop woningen. Een beduidend hoge re prijs zal de toekomstige be woner hier voor moeten neer leggen. Tijdens de commissie vergadering Ruimtelijke Orde ning deze week was het Herman Noordegraaf (PPR) die zich af vroeg of de Gorzenaren van de ze woningbouw profijt kunnen •trekken. Een woordvoerder van de dienst Stadsontwikkeling de heer Schaap hierover: "We kun-, nen er niet van uit gaan dat we alleen voor de Gorzenaren bou wen. Er is overigens wel degeli jk rekening gehouden met hen, want in het totale vemieu- wingsgebied zuid, waaronder de Wlllemskade, Groenelaan en de Hagastraat vallen, hoort ook het voormalige GTB-terrein. Op het GTB-terrein zullen zeker 400 woningen gebouwd worden in de sociale sector. De vraag van Gorzenaren zal door deze wo- ningwetbouw zeker worden beantwoord. Verder moeten we er rekening mee houden dat als particulie ren woningen willen bouwen, wij als gemeente niet kunnen zeggen: Jullie moeten huizen in een bepaalde prijsklasse bou wen. We stimuleren wel dat er zoveel mogelijk woningen in de A-sector (de goedkopere koop sector) gebouwd worden." Voor. de werkelijke bouwacti viteiten kunnen beginnen zal^ het bestemmingsplan voor de' .Willemskade, Hagastraat, Groe nelaan veranderd worden. Tot nu toe gold er een industrie/ handel-bestemming. Het bou wen van de flats, maisonnettes, driekamerwoningen en wonin gen met dakterras zal een in grijpende verandering beteke nen voor het aangezicht van de Willemskade. "De commissiele den van R. O. lieten zich allen positief uit over de bouwpalan- nen van de twee bouwgiganten. Vanaf vrijdag 14 maart is het werk van de Schiedamse kuns tenaars, Diet Wiegman en Sjef Henderickx, te zien. Ter gele genheid van de opening zal vrij dagavond om 20.15 uur de Rot terdamse popgroep Headline optreden. Diet Wiegman toont objeketen die draaien om het probleem illusie/werkelijkheid. Henderickx laat ziiverstiftteke- ningen, formica-objecten en pa- piermaché wandtapijten zien. In de entreezaal zijn nog schilde rijen en beelden uit de eigen collectie te bekijken die uitge kozen zijn met betrekking tot de tentoonstelling 'Vrienden schenken'. In de museumkelder zijn ke ramische werken te vinden waaronder enkele nieuwe aan winsten. Het museum is dage lijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. FANCY FAIR Een fancy fair en een rommei- markt moeten geld opbrengen ten behoeve van het zomerkamp voor de kinderen uit de West- wijk. Het rad van avontuur zal- op zaterdag 15 maart weer lustig draaien. Er worden pannekoe ken verkocht en warme worsten, en tevens zijn er demonstraties' van pottenbakken en houtsnij werk. De gezellige dag wordt van 1Q.Q0 tot 16.00 uur gehouden in de Kreek. Heeft U nog spul len voor de rommelmarkt, neem dan contact op met Centrum de Kreek, Lange Haven 92, teL 267767. O.L.V. Visitatie organiseert een Paas- klaverjasconcours met mooie prijzen. De wedstrijden worden gespeeld op vrijdag, 14, 21 en 28 maart De entreeprijs per avond bedraagt drie gulden. Voor het hele concours betaalt men 7,50. Het concours wordt gehouden in het Jeugdcentrum, Dr. Schaepmansingel 3. Voor meer informatie kunt U zich wenden tot de heer Woutersen tel. 261445. ©NIVON Het Nivon brengt zaterdag 15 maart een bezoek aan Schoon hoven. Een rondleiding in het zilvermuseum en een wandeling door de stad staan op het pro gramma. Vertrek per bus of trein vanaf het station/Schie- dam/Rotterdam-West om 9.30 uur. De reiskosten zijn voor eigen rekening. De koffie wordt aangeboden. AQUARIUMINRICHTING Zaterdag 15 .maart wordt In het clubgebouw van Ons Na tuurgenot Singel 128 de tweede voorlichtingsavond gehouden voor aquarianen. De heer C. CONCERTEN Van Sliedregt houdt een voor dracht over aquariuminrichting. De vereniging Aanvang; 10.00 uur. het Stedelijk M

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2