w 9 De Kreek bezoekers van start CD A-RAADSLID ROSMAN: 'Huren 5-kameiwoningen in de Woudhoek omhoog 1 1 I E De gedecoreerden 9 Twee jongens maken amok in |De Teerstoof schiëdam r ■;s MAANDAG 17 MAART 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 YBurgemeester Te Loo met de vijftien gedecoreerden (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vrijdagavond heeft burgemeester John te Loo in de raadzaal van het oude stadhuis op de Grote Markt, aan 15 vrijwillige brandweerlieden de vrijwilligersmedaille uitgereikt voor 25, 20, 15 en 10 jaar trouwe dienst. Op de Rommelmarkt bij De Kreek was van alles te koop en van alles te doen I Moment uit het stuk De Schaduwkuil ■3X ais ■s| •4 4 Schiedamse kunstenaars en hun kunst in het „Ste delijk" van de eigen stad. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum organiseert tot eind april van dit jaar de tentoonstelling 'Atelier 5'. Jaarlijks wordt aan enkele Schiedamse kunstenaars de gelegenheid geboren werk in de openbaarheid te brengen in hun eigen woonplaats. In het kader van 'Atelier 5' exposeren dit jaar Diet Wiegman en Sjef Her.derickx. De tentoonstelling werd afgelopen week end geopend, m.m.v. de Rotterdamse New Rock forma tie Headline. ili f gfÉÉ I Wiegman - ';:15 3$ emeester Te Loo Van onze medewerkster SCHIEDAM - In een, op enkele stoelen na, uitverkocht Pas sage Theater speelde amateurtoneelvereni ging Groeton de pre mière van De Scha duwkuil. "Absoluut geen spijt van dit avondje uit", was een veelgehoorde uit spraak van het pu bliek na de voorstel ling. Het waren vijfhon derd mensen die het menselijk drama ge speeld door de negen amateurspelers volg den afgelopen zater dagavond. "Het spel van de spelers doet niet onder aan dat van beroeps." Even eens een gehoorde uitspraak. Opvallend was het echter dat tijdens het gezellige samenzijn na de première waar bij burgemeester John te Loo met echt genote en wethouder van vorming en re creatie Herman Post hoorn en vrouw met regisseur Ad Hoey- mans spraken, niet over de inhoud van De Schaduwkuil werd gepraat. De Schaduwkuil vertelt het verhaal van drie mensen die in de zeer nabije toe komst zullen sterven. Tesamen met familie en vrienden beleven zij hun laatste dagen. Dat dat zeer emotio nele scènes in zich heeft valt te begrij pen. Tijdens de voorstel ling werden de scènes geconcentreerd ge bracht. Al was het soms moeilijk voor de spelers geconcen treerd te blijven om dat het publiek, in de ban van de sterke overtuigingskracht waarmee de spelers de rollen brachten, gingen applaudisse ren. Wat geen de spanning in het stuk goed deed. Het stuk waaraan door de amateurspe lers vijf maanden ge werkt werd, zal ook nog in andere steden gebracht worden. In lichtingen hierover te verkrijgen bij: Groe ton Producties, Heyermansplein 246 3123 LM Schiedam. Want dat het zeker de moeite waard is het in Amerika met de Pu litzer Price en Tony Awardbekroonde werk te gaan zïen, is duidelijk. SCHIEDAM - De brandweerlieden die vrij dagavond van burgemees ter Te Loo devrijwilli- gersmedaille voor; trouwe dienst kregen opgespeld waren: J. Oostcrveer voor 25 jaar trouwe dienst. Voor 20 jaar trouwe dienst kre- gen de volgende personen de medaille: II. Bauman, Chr. de Koo, VV. van Wijk. Met 15 jaar trouwe dienst: J. van Eijk, J. IV. van Eijk, S. Imming, W. „van der Most, W. Reinders. Met tien dienstjaren wa ren het: P, Boer, P. van Eijk, G. van Geène, P. van Noordt, j. Seijkcns en J. van.der Vlies die de me daille kregen. Beroeps kan niet zonder vrijwilligers (Van een onzer verslaggevers) .SCHIEDAM Terwijl twee I medewerkers van De Kreek "er jmetdegeluidswagen'opuit trek- I ken, gaat in het pand aan ,de I Langs Haven de- verkoop van Joude en riieüwé spullen rustig Ivérder. Zaterdag werd in De Kreek een rommelmarkt gehou- Ideri waarvan de opbrengst ten I goede zal komen aan het vakan- Itièkamp'voor de jeugd uit het I wésten van Schiedam. Dat I kampt za! worden gehouden in Beilen. •Rony van der Weijden van De IKreek zégt: "Alles wat wij.hier I verdienen met de rommelmarkt I is nodig op de prijs van het kin derkamp zoveel mogelijk te drukken. Als we met deze rom melmarkt niet voldoende geld bijeengaren, doen we. het nog een tweede keér. Maarvoorlo- pig loopt het aardig. Het is niet. I overdadig' druk, maar de bezoe kers komen en gaan regelmatig.' De grote stukken zijn al bijna' verkocht" Rond het middaguur - de be zoekers krijgen blijkbaar hon ger - is dé vraag naar eigen ge bakken pannekoeken groot Voor 1 gulden kan men in het bezit komen van zo'n lekkere pannekoek. In de keuken is het bijna niet aan te bakken, zoveel vraag is ernaar. Elders in het gebouw gaat de verloting,' het rad van avontuur en het bussen omverwerpen rustig door. De prijzen voor dit soort spelen, zijn beschikbaar gesteld door winkeliers uit het centrum. Rony van der Weijden: "Van die winkeliers hebben wij echt veel ..medewerking gekregen. Dé prijzen die er te verdienen zijn met het rad van avontuur zijn allemaal nieuw. De spullen aie wij hier verder te koop aanbie den hebben wij uit heel Schie dam gekregen. Na een téiefoon- tje hebben onze medewerkers dat materiaal opgehaald." Hoe groot het batig saldo zal zijn voor het kinderkamp, was gisteravond nog niet bekend. In de zaal, gevuld met be roeps- en vrijwillig personeel, sprak de burgemeester er zijn blijdschap over uit, dat beroeps en vrijwilligers in Schiedam goed naast elkaar leven. ..De ene tak kan niet werken zonder de andere tak. Ze kun nen elkaar niet missen. De brandweer is een onmisbaar on derdeel in onze samenleving. Naast een uitstekend beroeps korps, kun je eenvoudig niet zonder de vrijwilligers", aldus de burgemeester. Waarom iemand bij de vrij willige brandweer gaat, pro beerde de burgemeester als volgt té omschrijven: „Het is een mengeling van motivaties om erbij te komen, maar het staat vast dat je je er ook toe aangetrokken moet voelen. Ik weet dat er nog vrijwilligers ge bruikt kunnen worden. Over uw hoofden heen zeg ik dat maar even in de hoop dat het naar buiten wordt uitgedragen", ai- dus Te Loo. Daarna ging hij over tot-de uitreiking van de medailles. Voor iedere gedecoreerde had de burgemeester een persoonlijk woord. Ook voor Willem van der Most die de medaille kreeg voor 15 jaar trouwe dienst. De burgemeester:, „Wat ér oók te doen is, de heer Van der Most is er altijd". En toen stond de bur gemeester met de medaille te wachten, maar wieer kwam, geen Van der Most. Iedereen schoot in een spontane lachbui waarop de burgemeester aan sloot door te zeggen:„behalve vanavond". De commandant van de Schie damse brandweer, Arie Metaal, .dankte de burgemeester, voor het feit dat hij dé vnjMHigerife:; medailles heeftwillen-uitreiken. SCHIEDAM Twee Vlaar- Idïngse jongemannen, de 19-jari- Ige W. H- V. en de 17-jarige M. E.t I maakten het zaterdagavond in I theater. In de Teerstoof zo bont, I dat de politie er aan te pas moest Ikomen. Zij brachten vernielin- Igen aan én wilden op de vuist. I Het duo werd overgebracht naar Ihet politiebureau. Er bleek I drank in het spel *e zijn. S# Bij café De Goudsbloem is look weer eens ingebroken. Via J hét vernielen van een ruit. aan |de achterkant van het gebouw, Ikon mén het pand betreden. Er I werd duizend guldén ont- Ivreemd. jQDe Mavo.aan de Van Leeuw- j laan hééft ongewenst bezoek ger (kregen. Alle lokalen werden doorzocht évenals de kamer, van j de directeur en van de docenten. IjEenikoffieautomaat werd open- gebroken. Er. wérdvpor,. éen LvSjiardevan 400 gulden 'ont- l^yrêemd en ér was voor 500 gul-. S:[ 50 SCHIEDAM 'Het Balinees festijn, door Novotel en het No- letziekenhuis samen georgani seerd, mag nu reeds een succes worden genoemd. Vrijdagavond ging het festijn van start in No- votelén kreeg zaterdag en zon dag éen vervolg. Het Noletzie- kenhuis zalhet Balinees festijn .morgen, woensdag en donder- ^agyjeryolEenw De heer de"MoI, rhèdëwérker van Novotel, vond dat het fe stijn geslaagd genoemd mag worden. "Vrijdagavond was het bijzonder druk. Er was belang stelling voor de dia-serie en ook voor de Balinese expositie/Daar zijn kostbare spullen bij. Het Balinees dansfeest.dat zaterdag avond plaatsyond, daarvoor be stond ook „veel belangstelling..:. Het culinaire gedeelte, een Bal inese maaltijd, mocht zich ook in de belangstelling verheugen. Er waren veel reserveringen." -3 Morgen. dins'dag, zal de heer ,„1 Vlootman, directeur van het No- Tj letziekenhuis in de bezoekershal 3 het. Balinees programma ope- nën. Daarna volgen er demon- 3 straties batiken en bloemoffers. Verder staan er lezingen op het_ ^programma.enïpalinese'dansemff^ Drie dagen lang zal er Balinees eten zijn voor de patiënten De heer Paalman, directeur van het Stedelijk Museum, ver klaart desgevraagd: 'Het mu seum moet ieder jaar een keuze maken. Kunstenaars die vol doende materiaal kunnen leve ren, wat voor expositie in aan merking komt, krijgen op deze manier de kans hun werk aan een breder publiek te tonen. We gaan met de 'Atelier exposities' zeker door in de toekomst." Eén van de kunstenaars die dit jaar exposeert is Sjef Hende- rickx. Vorig jaar won hij eén prijs in de vorm van de Konin klijke Subsidie voor de vrije .schilderkunst „Ongeveer een jaar geleden heb ik een verzoek gedaan aan het museum om in aanmerking te komen voor een expositie. Als kunstenaar moet je tenslotte met je werk naar buiten treden om enige bekend heid te krijgen. Die aanvraag is gelukkig gehonoreerd". Ook kunstenaars willen brood op de plank, nietwaar? De tentoonstelling van Sjef Henderickx omvat werk uit drie perioden. De oudste dateren uit de jaren '76/'77. De reeks bestaat (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het CDA- raadslid Rosman heeft B en W om opheldering gevraagd over de hoogte van de huren van vijfkamerwoningen die binnen kort gereedkomen in Woud- hoek-Noord. Rosman vindt dat die huren te hoog zijn, De toekomstige bewo- nèrs yari deze woningwetwo ningen 'gaan per maand voor een vijfkamerwoning 661 gulden betalen. Dat is zeventig gulden te! veel om in aanmerking te kunnen komen voor een indivi duele huursubsidie, „Hoe is'het'mogelijk dat bij dit, project „Sociale" vvoning- bouw huren te voorschijn ko men die door hun hoogte huur subsidie in de weg staan", aldus vraagt Rosman. In zijn vragen lijst aan B en W zegt hij het ook onaanvaardbaar te vinden dat huurders van een vierkamerwo ning met een huur van ongeveer 560 gulden, wel huursubsidie kunnen krijgen. Hij vraagt het Schiedamse college of zij het ministerie van volkshuisvesting willen verzoe ken de vijfkamerwoningen voor de subsidieregeling gelijk te stellen met huizen met een maandhuur van 591 gulden. Dat is de maximum huurprijs waar bij nog wèl subsidie kan worden verkregen. - Zo'n uitzondering bestaat al, volgens Rosman voor 65-plus- sers en gehandicapten. Rosman stelt ook voor om eventueel te wachten met de verhuur van de woningen als B en W zich reeds tot het ministerie hebben ge wend, maar nog geen antwoord hebben gekregen. Rosman geeft het college in overweging, dat, om te voorko men dat de woningen aan niet- urgent woningzoekenden wor den verhuurd, over -te gaan tot een gemeentelijke bijdrage ia de hoge kosten aan woningzoe kenden, die op medische of so ciale gronden een urgentiever klaring hebben. - uit grafiettekeningen op wit formica. De volgende periode laat een aantal doeken op groot formaat zien. Deze werken be staan uit een onderschildering van witte acryl, die meest re cente reeks wordt gevormd door grote, grauwe reliëfs van ge snipperd papier. Papier-ma- ché's van een groot, onregelma tig formaat. Het werk van Sjef. Hende rickx zal tot 20 april te zien zijn in het stedelijk Museum. In een ander gedeelte van het gebouw is werk van Diet Wieg man te bezichtigen. Het bestaat uit een aantal keramieke objec ten, elk verduidelijkt door een fotoserie. Deze objekten zijn suggestief. Van een afstand lij ken ze op geoxideerd ijzer; blootgesteld aan barre klimato logische omstandigheden is het metaal afgebrokkeld. Van dichtbij echter, blijken de tand wielen van aardewerk te zijn. Diet Wiegman konfronteert de rf kijker met zijn eigen - onjuiste- - waarneming. Hij stelt daar-. mee de werkelijkheid ter dis- - kussie. De vraag naar waarheid., stelt hij door de ene waarheid,,; bijvoorbeeld een tandwiel, te vervangen door een andere waarheid, bijvoorbeeld een stuk keramiek. Ach, U moet zelf -: maar ondervinden welk effektj»- het heeft op Uw waarneming. De werken van Diet Wiegman zijn te zien tot 27 april in het Stedelijk Museum in Schiedam P en tot 18 april in Galerie Delta" in Rotterdam. De opening- van 'Atelier werd muzikaal onderstreept; f dóór de Rotterdamse New Rock, -* formatie Headline. Onder de^J kansel in de aula van het seum probeerden Lydia c.s. de';>. ongeveer 350 aanwezigen te ver- maken met 150 decibel. Doordat»®1 de aula'noga! hol klinkt, kwarTD#* het nummer 'So what's wrong»- with you', de onlangs uitge-i.?' brachte single van de groep niet ;- helemaal tot z'n recht. Niette--?* min zorgde Headline voor een i* gezellig slot van het Schiedamse kunstgebeuren. l 1 s t h V v V B O ei W SC ra gi h< hï se ie V« Is In gé Str stri de lew kor de rep ach Bel] eve; gezi O val! van het 47.01 koq plaj was D zon het fu« Kra dan 49 au

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2