lek: 46 schoon voor Terug naar cel per parachute Aanvoer van LPG haalt't Aartsbisschop Romero oen Fik ante cheque van toonaangevend in eiken Vrouw schiet prof neer in Genua Kom 'os over de brug met een nieuwe abonnee... snort mee eer INFORMATIE OVER BEZORGING: (Van onze sociaal-econo mische redactie) ROTTERDAM - De loonmaatregel van de re gering lijkt dit jaar op grote schaal te worden ontweken. De Industrie bond FNV verwacht een golf van extra loonsver hogingen als de bij de Ne derlandse Stikstof Maat schappij in Sluiskil be dachte "truc" door het ministerie van Sociale Zaken legaal wordt be vonden. Onderzoek Dinsdag 25 maart 1980 34e jaargang no. 10042 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Aan de nabestaanden van slachtof fers van de luchtramp in Tenerife is 150 miljoen gul den uitgekeerd. Bij de botsing tussen twee Boeings 747 van KLM en PanAm kwamen bij deze grootste ramp in de luchtvaarthistorie 587 mensen, onder wie 234 Ne derlanders om het leven. Alle eisen voor schadevergoe ding van nabestaanden en gewonden zullen morgen, drie jaar na de ramp, verjaren. Een non kust de kort daarvoor.in de.kapel.van een ziekenhuis neergeschoten aartsbisschop Romero. Dezwaarge- wonde geestelijke vroeg voor-zijn- dooë^nog .orp, genade voor zijn moordenaars. Romero werd het slachtoffer van het geweld dat hij in zijn land El Salvador zo sterk afkeurde. Zie verder pagina 7 Geachte kwartaalabonnee, éAjj»- ^"WffiS|ls\be5lellenind« Weu' ••'•-tÈS SS 'tfc 50bij 100cm Oud-we reldkam pioen Mo hammed Ali heeft zich, met 'n snor retje gewor pen in de- strijd om het Amerikaan se presi dentsschap, 'darter wint moeiteloos, zoals ik mijn wigend ge vecht zal winnen," zegt Ali, die aan zijn co me-back in de ring al heeft aange kondigd. Bel 010- 14- 7100 sim De 1150 werknemers bij de NSM kregen gisteren te horen dat zij dit jaar acht keer een be lastingvrije premie krijgen van 70 gulden, op feestdagen, ver jaardagen e.d. Die premie van 500 gulden komt overeen met een prijscompensatie van ruim 46 gulden schoon per maand, terwijl de loonmaatregel slechts 26 gulden vuil per maand toe staat. Districts bestuurder Waumans van de Industriebond FNV in Zeeland gaat ervan uit dat de NSM een volkomen legale ma nier heeft gevonden om onder de loonmaatregel uit te komen. De belastingwetgeving zou de mogelijkheid bieden werkne mers jaarlijks een aantal belas tingvrije premies uit te keren. Hoofdbestuurder Bram v.d. Akker van de Industriebond is daar nog niet zo zeker van, „maar het is ook niet onze zorg om uit te zoeken of iets wel of niet mag." De heer v.d. Akker zegt dat de Industriebond in ieder geval alle gaten zal benut ten die in de loonmaatregel zit ten. „Wat wij belangrijk vinden is dat hier egn werkgever is op gestaan. die zijn mensen meer wil betalen dan het kabinet en het VNO voor ogen hebben." Op het ministerie van Sociale Zaken kon men vanmorgen nog niet zeggen of de extra uitkering bij de NSM inderdaad wel kan. Een woordvoerder van het de partement acht het niet uitge sloten dat er een lek is gevon den. „We sturen de Loontechni- sche Dienst erop af. Dat hebben we ook bij Dow Chemical in Temeuzen gedaan. Daar bleek de ioonpauze overigens niet te zijn overtreden, omdat het ging op bestaande afspraken en uit keringen." De NSM heeft zijn werkne mers vorig jaar ook al extra premies gegeven, voor een to taalbedrag van één miljoen gul den netto. Het bedrijf bestond toen 50 jaar. Maar volgens dis trictsbestuurder Waumans wil de de NSM-directie toen met dat extraatje de ongerustheid onder het personeel over de verkoop van het bedrijf aan de Noorse onderneming Norsk Hydro weg nemen. De werkgeversorganisatie VNO wil nog niet reageren. Zij vindt het in de eerste plaats een zaak van de overheid, die moet beoordelen of de uitkering wel of niet in strijd is met de loon maatregel. HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel, 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrickadvertcnties) tel. 010 - 11.92.00 SYDNEY - Een gevan gene in Australië die een dag vrijaf had gehad, is 's avonds per parachute te ruggekeerd naar de ge- mngenis. Hij werd afgele verd door een jogedame, die eveneens per parachu te arriveerde. Onder luid gejuich van de gevangenen daalde het tweetal gisteren op een sportterrein dat vlak bij de gevangenis van Bat- hurst ligt. "Wij zijn op deze ma nier gekomen omdat 't vat laat werdzei de 30-jarige gevangene die evenals zijn vriendin een bekwame amateur-para chutist is. Namens de gevangenis is vanmorgen meegedeeld dat er niets was geweest voat niet deugde". De man had zich op tijd gemeld en hoe hij was gekomen deed er niets toe. "Er staat nergens in de rx>orscfiri/ten dat je niet uit de lucht mag komen vallen," zo zei een gevan geniswoordvoerder die er aan toevoegde: "Maar we keken wel even verbaasd op." Aan Nederlandse nabestaan den zijn bedragen van gemid deld een half miljoen gulden uitgekeerd. Advocaten die in New York nog met processen over.de schadevergoeding bezig zijn hebben gisteren meege deeld, dat voor het schadefonds 75 miljoen dollar (150 miljoen gulden) is bijeengebracht Het KLM-aandeel in dit fonds zou, aldus de advocaten. 40 per cent bedragen, de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij PanAm neemt 30 percent voor haar re kening. de Spaanse regering 20 percent en vliegtuigfabrikant Boeing de resterende 10 percent. Volgens dé KLM is de ver deelsleutel kort na de ramp door de assuradeurs al voorlopig vastgesteld om snel tot uitkerin gen te- kunnen overgaan. „Dat uitkeringsfonds is-ook door de assuradeurs gefinancierd en zal zonodig aangevuld worden," al- duseen KLM-woordvoerder. De schadeclaims van alle Ne derlandse slachtoffers en hun nabestaanden zijn ruim een jaar geleden afgewikkeld.' De KLM wil zich niet uitlaten over de hoogte van de uitkeringen. De materiële schade (verlies van het toestel) van de KLM is al ge ruime tijd geleden afgewikkeld. De Amsterdamse advocaat mr. A. J. Bunjes. die een aantal Nederlandse schadeclaims be handeld heeft, bevestigt dat al 'zijn' zaken zijn afgewikkeld. Tot zijn clienten behoorde de Amsterdamse kapper G. van Meeleren, die bij KLM en Pa nAm een eis voor 11 miljoen gulden indiende. Zijn vrouw en 12-jarig zoontje kwamen bij de ramp om het leven. Mr. Bunjes kon zich niet uitlaten over de omvang van het bedrag die in deze en andere zaken zijn uitge- GENUA - Een 44-jarige hoog- keerd. „Maar iedereen is ac- leraar in de rechten is gisteren coord gegaan met een schik- op de campus van de universi- king." teit van Genua in Italië neerge schoten. Vier mannen pakten Giancarlo Moretti vast, terwijl een jonge vrouw van korte af stand tenminste vijf schoten op I hem loste. Moretti werd in ernstige toe stand opgenomen in het zieken huis. Hij was geraakt in het rechterdijbeen, in de rechter knieschijf en tenminste twee maal in de schouders. De aanvallers ontkwamen te voet Later, eiste de Rode Briga de de verantwoordelijkheid |g| LONDEN - De Engels voor de aanslag op. §ff man Neville Jackson werd, uitgerekend voor dewitgoedwasserij van zijn vrouw, bekeurd we gens het neerzetten van zijn auto waar dat niet mag. Jackson bleef geheel in stijl bij het uitschrijven van een cheque voor de boete van ongeveer 25 gulden: hij nam er een (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Vrijwel ze ker wordt vanavond tn de Rijn- mondraad massa-aanvoer van LPG aan het Beerkanaal in de Europoort goedgekeurd. De raad heeft vanmiddag het debat over dé vergunningaanvragen voor de Shell/BP-terminal voortgezet Een twee-derde meerderheid voor LPG-aanvoer tekende zich gisteren al af. Zowel bij voor als tegenstanders zijn twijfels over de veiligheid, maar de voorstanders rekenen erop dat de risico's voor de bevolking door vergunningsvoorwaarden en aangepaste wetgeving be perkt kunnen blijven. 0 Zie ook pag. 4 en 19. werd bestookt Onmiddellijk na het bekend worden van de dood van Rome ro verzamelden zich duizenden mensen op straat "Er heerste een stemming," zei iemand, "die kon worden vergeleken met een als je een aardbeving verwacht, een van grote angst en span ning." non die bij de aanslag aanwezig was. was slechts een man bij de aanslag betrokken. Zij vertelde van de dodelijk gewonde geeste lijke nog om genade-voor zijn moordenaar had gevraagd. Volgens een radiostation wa ren er vier mannen bij de aan slag betrokken en waren in to taal. zeker drie schoten afge vuurd. Anderen zeggen dat Ro mero met machinegeweren SAN SALVADOR - De aarts bisschop van El Salvador, de 62-j'arige Oscar Arnulfo Ronero, is gisteravond tijdens het opdra gen van een mis in San Salvador doodgeschoten. De aanslag werd gepleegd, in de kapel van een ziekenhuis van de Goddelijke Voorzieningheid, een medisch centrum dat de aartsbisschop had gesticht voor kankerpatiën ten voor wie geen hoop meer is. De geestelijke werd onmiddel lijk na de aanslag overgebracht naar een ziekenhuis, maar bij aankomst bleek hij al te zijn overleden. Volgens een medisch bulletin ts Romero gedood door een en kele kogel, die hem in de borst had getroffen, toen het hart had geraakt en in een der longen was blijven steken. Volgens een Voordat u het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1980 gaat betalen, vragen wij uw aandacht voor het volgende: Het is belangrijk dat u met uw betaling even wacht, totdat u de acceptgirokaart voor het tweede kwartaal van ons ontvangt. Overschrijving via uw girorekening: onderteken de ac ceptgirokaart en zend deze in de bekende envelop aan uw girokantoor. Overschrijving .via uw bankrekening: onderteken de ac ceptgirokaart en zend deze aan uw bank. NB. Deze mededelingen geiden niet voor abonnees die ons reeds machtigden tot giro-incasso (automatische afschrijving). Zij ontvangen derhalve geen girokaart. Ten slotte wijzen wij u ais kwartaalabonnee erop. dat de auto matische afschrijving nog altijd de snelste en eenvoudigste be talingswijze is. 1 Vraag telefonisch een machtigingsformulier aan bij Het Vrije Volk, Afd. Abonneeservice, tel. 010-147400, toestel 243, of schrijf naar Het Vrije Volk, Afd. Abonneeservice, Antwoordnummer 1579, 3000 VD Rotterdam. De Administratie De vrachtauto en een volgauto werden door een als politieagent vermomde overvaller naar de kant van de weg gewezen. Me teen daarop kwam een blauwe bestelwagen aanrijden, waaruit zes mannen met geweren spron gen die de chauffeur van de vrachtauto en de twee inzitten den van de volgwagen onder schot hielden. Binnen een minuut was de vrachtauto weer op weg, dit maal met een van de overvallers achter het; stuur. De drie bewa kers van de dure lading werden naar een garage gebracht en daar opgesloten. Van de daders was gisteren nog geen spoor ge vonden. LONDEN - Een gewapende bende heeft gisteren bij een overval in een buitenwijk van Londen 18 miljoen gulden aan zilveren staven buitgemaakt. De bende van zes man had volgens de politie de overval óp een vrachtwagen voor geldtransport erg goed uitgekiend. dstublieft Voor u. Van Het Tenminste, als u ons "n nieuwe i/rije Volk. 'n Mooie, lekker abonnee bezorgt Kom, u weet rulle en bovendien zeer vèst wei iemand. Misschien exklusieve badhanddoek. bent u zelf nog geen abonnee. Met de lOOjahge Rotter- Laat u toch zeker gewoon damse Willemsbrug erop iemand anders (die dat afgebeeld Zomaar. wèl is) uwjtaam or nop. PPgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u ren roocl* 9rMtv H 6% li ai .Het formaat is E" de kwaliteit die is uitstékend! wandmsubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nérgens zo'n keus. Fabriekstoonzaien Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-126461 De 321 baren zilver werden vervoerd in eeh gewone tientons vrachtwagen en niet in een ge pantserde geldauto zoals ge bruikelijk. Waarom van de ge woonte was afgeweken, is niet bekend. Evenmin is duidelijk waarom er maar twee bewakers waren en waarom de politie niet van tevoren was ingelicht De overval had plaats op één van de drukst bereden wegen van Europa aan de rand van Londen. Vee! mensen moeten hebben gezien hoe de zes dieven kegels neerzetten om het ver keer te leiden 'naar een „ver keerscontroleplaats" damesslipje voor, dat hij snel uit de wasserij had gehaald. De politie vraagt zicb" nu af of zij met de op het pikante ondergoed uitge schreven cheque naar een bank zal gaan. Daarbij speelt de kiesheid een be langrijkere rol dan de geldigheid van de cheque want dat is die, volgens de Britse wet MILAAN - Giuseppina Paro- di Spinola, die op 4 december' vorig jaar was ontvoerd, is van nacht door haar ontvoerders vrijgelaten. Zij is de dochter van" de directeur van een groot ver- voersbedrijf'en de presidentvan de Italiaanse zwembond. jf Stuur Het Vrije Volk naar: v SNaarr. A Jres: Postcode: Plaats: B Soort abonnement: o kwartaal o jaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken B gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek Btoe aar.: BNaam: Adres:1 Postcode:Plaats: S Kleur o rood o bruin O blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). BStuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. H30C0 VB Rotterdam. Vannacht regen en minimum temperaturen omstreeks 4 gra den. Overdag perioden met zon en mogelijk een bui. Middag- temperatuur ongeveer 10 gra den. Matige wind uit zuid tot zuidwest De Belgische tv zal via het tweedé net de eveneens vriend schappelijke wedstrijd tussen Spanje en Engeland recht streeks uitzenden. Aanvang ROTTERDAM -- De NOS-te- levisie zal morgenavond vol staan net een samenvatting van de vriendschappelijke interland Frankrijk-Nederland >.n Parijs. De beelden zijn te zien in het programma Studio Sport op Ne derland 1, om 22.40 uur (gêéo onder nummer) Vf aa<3 naar d« afd. abonnee-ten i<e maandag t/m vrijdag tol 19.00 uur saterdag tat 14.00 uur Zia ook adressen op de slrippogina

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1