En nu verder Jonge artsen eisen praktijk Veel vrouwen zien af van sterilisatie L Iets meer werklozen „tèL-J: GEEN HOOP VOOR 99 VERMISTEN Startklaar bi| E.A.S! 'Kinder bijslag naar leeftijd Kraaykamp Ex-sjah geopereerd Niet met volle kracht IJMlIWtr "Windmolens helpen goed I Na Ombudsuitzending: Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee... 1 1 i 1 1 1 8 I 8 I één in race Nauta nog ENVB wii A af van 5 profclubs i .ié lil i HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 m Stuur Het VrijeVbll Veel wind Ém tf< Om je vingers bij op te eten, die kunst werken van room en cake. Deze deel neemster aan de Taart-Kunstdag op de Rietveldacademie in Amsterdam had zelfs een romige lekkernij onder haar snelbinders gestopt. De „Eat-Art-party" was georgani seerd door ééri van de acadenxieleerlin- gen, die elke taartmaker niet zijn of haar creatie op de foto vastlegde, om ook daar later weer een kunstwerk van temaken. (van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Veel vrouwen zeggen op het ogenblik hun afspraken voor een sterilisatie af en al gesterili seerde vrouwen nemen in een aantal gevallen uit angst hun toevlucht tot aanvullende anti-comceptiemetho- den. naar: Postcode: Bovendien ontvangt hij/zij H et Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Kleur o rood O bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. Boek bij uw reisbureau of bel Hoverlloyd, 09-32-2-2190225 (Nederlandse telefoniste) Brabantstraat 13,1030 BRUSSEL. Zaterdag 29 maart 1980 34e jaargang no. 10046 ABONNEE-SERVICE ma. t/m vr.van 16.30 -19.00 uur zaterdag van 9.00 16.00 uur \^naf f 134rrweven ]ferMaen de 3 kinderen met de auto naar Engeland in 40 minuten. 27 Maal per dag zweeft Hoverlloyd van Calais naar Ramsgate. De overtocht duurt 40 minuten. Een prettiger, snellere en goedkopere manier om met uw auto naar Engeland te gaan. En als u per auto reist met 5 man of minder, bent u vanaf f134,- kwijt. Erg goedkoop, inderdaad. Ook al door het tax free winkelen. En bovendien wordt er voortdurend goed voor u gezorgd. fs-Jj yMfWitWfifljffiffiji - Snel en goedkoop naar Engeland. Zie ook pagina 15 <9 Zie ook pagina 7 Cadillac Seville '80 John Kraaykamp Onverantwoordelijk Wisselende bewolking en en kele regen- óf hagelbuien. Mid- dagtemperatuur omstreeks 10 graden. Krachtige, aan de kust harde tot stormachtige iwind, draaiend van zuidwest naar noordwest- zon maan op onder op onder 30 maart 06J8 19.08 1&£0 06.13 31 maart 0615-Ulo. 19.03 *0635 ia-'...-/v. "En nu verder", onze jaarlijkse extra bijlage voor schoolverlaters en anderen die werk zoeken, vandaag in deze krant Met daarin voor het eerst twee pagina's adverten tieruimte die Het Vrije Volk gratis heeft aange boden aan jongeren die willen werken. Aanstaan de bankwerkers en sys teemanalisten maar ook bijv. leerlingen van het atheneum die geen enkele beroepsvoorkeur uitspre ken, presenteren zich aan het bedrijfsleven, "En nu verder": ook boordevol tips voor studie en beroep. Adviezen van het Arbeidsbureau en het ministerie van Onder wijs. Tenslotte uiteraard interviews met jongeren die vertellen over de eigen praktijkervaringen. Zie pagina 25 t.e.nü 38. jjg; i'l AMSTERDAM - Windener gie kan een belangrijke; bijdrage leveren in de elektriciteitsvoor ziening van een wijk of - dorp. Tot deze slotsom is de projekt- groep van de Interfacultaire Vakgroep Milieukunde (IVAM) van de Universiteit van Amster dam gekomen na een studie in de gemeente Oostzaan. De IVAM heeft een plan uit gewerkt, waarin is uitgerekend dat met behulp van: enkele mo lens in meer dan de helft van de elektriciteitsbehoefte van een wijk van ongeveer 400 woningen kan worden voorzien. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Jonge huisart sen die nog geen praktijk heb ben, zeggen het conflict met hun oudere gevestigde collega's niet uit de weg te gaan als zij niet snel de kans krijgen een eigen patiëntenkring op te bouwen. De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) verzet zich op alle denkbare manieren tegen een „inbreuk op de bestaande rechten". De LHV is bijvoor beeld bang voor een stevige in komensdaling maar ook voor het achteruitgaan van de medi sche zorg als wettelijke regels soepeler worden. De groep van 200 nog niet ge vestigde artsen zegt dat „gelde lijke belangen met zogenaamd medisch-ethische argumenten worden verdedigd." Tegen een verdergaande bescherming van de groep die al een praktijk uit oefent, zullen de jonge medici zich blijven verzetten. Het vestigingsbeleid voor huisartsen is een dringende zaak. Nu al kunnen enkele hon derden pas afgestudeerden geen eigen praktijk beginnen. Van de ander andere kant zijn er veel arisen met een praktijk die veel meer patiënten telt dan het lan delijke gemiddelde aangeeft. Alstublieft Voor u. Van Het Tenminste, als u ons 'n nieuwe Dit naar aanleiding van da uitzendingen van VARA's Om budsman, die "onnodige ver warring en onrust hebben ver oorzaakt," zo schrijven prof. dr. E. van Hall en A. Heintz, hoogle raar en chef de clinique van de vrouwenkliniek van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden, in het zojuist verschenen nummer van Medisch Contact Ze herhalen nog eens, dat de kans op zwangerschap na steri lisatie globaal 0,5 procent is. Een belangrijk deel van die zwan- f$srschappen, zo blijkt volgens hen uit literatuurgegevens, is buitenbaarmoederlijk. Omdat de gangbare zwanger schapsreacties bij een buiten- baarmoederlijke zwangerschap meestal negatief uitvallen, is het volgens Van Hall en Heintz raadzaam dat de huisarts een gesteriliseerde vrouw, die ver moedt dat ze in verwachting ls doorstuurt naar een gynaeco loog, die met gespecialiseerde technieken een nauwkeurige diagnose kan stellen. Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop abonnee bezorgt Kom, u weet vèst wel iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee JLaat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen p int. Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu- -- ren rood, bruin, blauw of groen Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit, is uitstékend! Adres: .Plaats:. Soort abonnement: o kwartaal ojaar Naam: Adres: TPostcode:Plaats: H W* tm- HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 RL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrickadverlentics) tel. 010 - 11.92.00 (Van onzeparlementsredactie) DEN HAAG - Tegen de uit drukkelijke wil van de Tweede Kamer in gaat het kabinet door met het uitwijzen van buiten landse werknemers die illegaal in ons land verblijven. De rege- rig weigert een motie uit te voe ren. die het parlement donder dag met een overigens heel krappe meerderheid (70 tegen 08) heeft aangenomen. Daarin wordt gevraagd om een soepeier beleid ten aanzien van gastar beiders zonder verblijfsvergun ning. ..Ronduit laf" noemt een der indieners daarvan, Flip Buur- me.ijer (PvdA), het oordeel van hef' kabinet gisteravond, vlak nadat het parlement met paas vakantie is gegaan. voor direkte bezorging Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tol 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. (Van onze soe.-econ. redactie) DEN HAAG - De werkloos heid is in maart licht gestegen: er waren 200 mannen en 400 vrouwen meer dan .vorige maand zonder werk. De vraag naar personeel bij de Arbeids bureaus is met 4.700 afgenomen. Als geen rekening wordt ge houden met het aantal mensen dat door de seizoensinvloed (tij delijk) zonder baan is komen zitten, zou sprake zijn van een daling van de werkloosheid met 16.800 mensen. In dat geval komf. de telling van het ministerie van Sociale Zaken op een arbeids aanbod van 210.500 personen. „Als blijkt dat er in de ko mende twee weken massa's ille galen over de grens worden gge- wipt, wil ik de Tweede Kamer tussentijds laten bijeenroepen," aldus, de socialist. „In hun volle bewustzijn hebben de linkse op positie en een groepje CDA-ers die motie aan een meerderheid geholpen. De wens van de Ka mer moet eenvoudigweg wor den uitgevoerd." ROTTERDAM - Precies twee weken na de start van de Spece rijenrace van Djakarta naar Rotterdam vaart hét klein Ne derlandse jacht "Prodent" van Dirk'Nauta op kop. Dat heeft de Rotterdamse scheepvaartmaat schappij Nedlloydi' die de race organiseert, meegedeeld. De eerste jachten worden om streeks" half mei in Rotterdam verwacht/Dé tweede plaats met 21 uur achterstand;.werd giste ren ingenomen door een. andere Nederlander. Gerard Dijkstra met de,"Flying Wilma'V Dijkstra dóet'met twee andere jachten mee aan de poging het snelheidsrecord te verbeteren vdn de theeclipper,' "Kelso". Dit Engelse schip zeilde 120 jaar ge- léden in 63 dagen van Straat Sinda naar de Straat van Dover. Met de 137 doden van de„Al-: exander Kielland" zijn er. tot -dusver 230 mensen omgekomen bij .de oliewinnings-werkzaam- heden op de Noordzee. Twee vliegtuigen van de Brit se marine en 45 schepen van verschillende nationaliteit, heb ben vannacht nog doorgezocht naar slachtoffers van de ramp. De duikers, dié gisteren de hele dag hebben gespeurd naar eventuele overlevenden die op gesloten konden zitten in de (Van een onzer verslaggevers) STA VANGER De ramp rriet het Noorse hotel-platform ..Al exander Kielland", midden op de Noordzee, is 'de ergste* uit de geschiedenis van de oliewinning ojv7.ee. Helikopters en redding boten hebben 91-mensen van het voormalige booreiland gered. Er zijh 38 doden geborgen. Voor de 99 vermisten is alle hoop opge geven: het is niet mogelijk dat iemand in leven is gebleven in het vijf graden koude zeewater - wrakstukken van het platform hebben hun zoekactie opgege- ven. Over deoorzaak van het af breken van één van de vijf po ten van het hoteleiland is nog geen enkele klaarheid. Een aan tal overlevenden heeft gezegd dat zij vlak vóór het kapseizoen van net gevaarte twéé harde klappen hebben gehoord. 'sGravelandseweg 408.'Schiedam, •tel. 010-378444. Showroom zaterdags geopend -K 'Altijd duizenden guldens goedkoper! (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Hetlkabinet wil de kinderbijslag afhankelijk makenvan de leeftijd van de betrokken,kindéren. Een advies van deze strekking 'is toege stuurd aan de Sociaal-Economi sche Raad. Vice-premier Wiegel wees er gisteren na afloop van het kabi netsberaad op dat „oudere,kin-: deren de ouders meer--kosten dan jongere.." Op een systeem, zoals de regering wil invoeren, is - vanuit de Tweede Kamer- aangedrongen, met name door, de WD-fractie. Het kabinet denkt er verder over oni de hoogste leeftijds grens voor toekenning van kin derbijslag terug te brengen van 27 naar 18 jaar, mits er een nieu we subsidieregeling voor stu diekosten komt. BB (Van eenonzer ^-.verslaggevers) ROTTERDAM -jota* Kraaykamp 'sr. blijft acteur. Binnenkort- tekent hij een contract dat hem voor mins tens nog één- seizoen aan .hét Rotterdamse RO Theater, verbindt. „Het nu lopende seizoen." aldus een woordvoerder van het RO Theater! „is hem zo uitstekénd bevallen dat hij heeft besloten te blijven. Bo-. vendien past Kraaykamp uitstekend in óns team." - Aan welke RO, Theater-: 1 prod uk ties Kraaykamp zal meewerken staat nog niet vast Wel is zeker dat het RO Theater in het nieuwe thea terseizoen vier stukken op hét repertoire wil nemen; Mïdzómernachtsdroom van •William Shakespeare, Pinoc- chio van W. D, Sprenger. Da nahm der Himmel auch der Frau van K. Pohl en Tartuffe van Molière. Pinocchio wordt „gezinstheatcr". ge noemd. Voor: het seizoen daarna staat een „Rotterdam-pro ject" op stapel dat gebaseerd zal zijn op een nieuw boek 5» van Koos Postema. Dit boek over de meidagen van 1940, toén Rotterdam werd ge bombardeerd, verschijnt binnenkort.* Koos Postema schreef het aan de hand van interviews met familieleden en eigen jeugdherinnerin- i gen. - Voor de opvoering van Tartuffe zal het RO Theater Hugo Metsers en. Plcuni Touw engageren. Deze ac teurs zullen, zo is de opzet, „uit hun publieke image worden losgemaakt en in een andere speelstijl worden on dergebracht." CAIRO - t>e ex-sjah van Iran heeft gisteren in een ziekenhuis bij Cairo een operatie onder gaan waarbij zijn door kanker aangetaste milt is verwijderd. De operatie is uitgevoerd door een team Egyptische en buiten landse artsen en chirurgen dat onder leiding stond van de Amerikaanse hartspecialist Mi chael Debakey: De operatie vond plaats vier dagen na de aankomst van de ex-sjah vanuit Panama. In de Arabische wereld is grote be roering ontstaan omdat Egypte de sjah heeft opgenomen. Wie nu zou berusten in het niet-uitvoeren an de Kameruit spraak degradeert daarmee deze eis tot een goédkoop en mislei dend gebaar tegenover de bui tenlandse werknemers van wie het-lot op "t spel staat. Dit zegt. de PvdA-Tweede Kamerfractie in een officiële verklaring. Ook de vFederatie Nederlandse Vak beweging vindt, dat illegalen de kans moeten krijgen zich te la ten „witten" zodra zij zich mei den bi j de arbeidsbureaus. Vice-premier Wiegel zei gis teravond na het wekelijkse ka binetsberaad dat de volksverte genwoordiging „een hoogst on-' verantwoordelijk besluit" heeft genomen. Hij meent dat de deur; regelrecht, wordt opengezet voor een nieuw,e stroom illegalen zo dra de regering toestaat wat er in de motie staat Het vreemdelingenbeleid van de overheidézou erdoor worden ondergraven; aldus Wiegel die gisteravond premier Van Agt verving. „Bovendien staat de uitspraak van het parlement haaks op een eerder door die zelfde Kamer aanvaarde mptie- Roethof, die vraagt om -een scherpere'vervolging van'.werk gevers die illegalen in dienst hebben," veronderstelde Wiegel Direct ria het paasverlof zul len de waarnerhend premier en zijn CDA-collega Albeda (socia le zaken) heel wat moeten uit leggen aan de Kamer. Hun reac ties hebben heel wat vragen op geroepen, zegt Buurmeijer. ROTTERDAM - Als het aan het sectiebestuur betaald voet bal van de KNVB ligt wordt het aantal profclubs terugge schroefd van 37 tot 32. De in fi nancieel opzicht zwakste clubs dienen te verdwijnen. Voor deze terugtreding op vrijwillige basis is zeven ton gereserveerd. Dat kan de bittere pil in de dubbele betekenis van het woord vergulden. Daarom is het best mogelijk dat enige noodlij dende organisaties binnenkort uit zichzelf het „professionele" voetbal voorgezien houden. Het sectiebestuur heeft ook nog een stok achter de deur. Als het niet goedschiks gaat dan maar kwaadschiks. In West- Duitsland wordt, het verenigin gen die met grote tekorten kam pen niet toegestaan aan de com petitie deel te nemen. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG - De Ko ninklijke Marine is al vijf tien jaar lang bezig de ad ministratie van de voorra den te stroomlijnen. Tot nog toe is daarmee geen en kel resultaat bereikt. Deze traagheid kost handenvol geld. Dat irriteert de presi dent van de Algemene Re kenkamer, drs. H. Peschar mateloos. .Ambtelijke molens draaien in. Nederland veel te langzaam," zei Peschar is nog altijd zo. Er is geen enkele verbetering te be speuren." Hij maakte ook bekend dat al geruime tijd een ploeg ambtenaren bezig is met een onderzoek naar de boeken van de Stichting '40-'45 die o.m. pensioenen, verstrekt aan voormalige verzetslieden uit de laatste wereldoorlog. De organisa tie zou uitkeringen hebben gedaan zonder wettelijke basis. Elders zijn bij de be rekening van bijdragen fouten gemaakt. gisteren bij de presentatie van het jaarverslag van zijn Rekenkamer. „Het duurt veel te lang voordat verbetering komt in een si tuatie waarop wij kritiek hebben uitgeoefend." Doorgaans wordt perso neelsgebrek aangevoerd ais oorzaak van de vertragin gen. Dat tekort aan mensen zou weer te wijten zijn aan een verkeerd functioneren van de arbeidsmarkt. „Dat was jaren geleden al zo," aldus een duidelijk geër gerde 'drs. Peschar, „en het

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1