I 9 'Gifschool gaat dicht9 Lentejool op Lijnbaan If 'Dood van prinses' zal gevolgen hebben Baarnse haan mag blijven euners winnen Eenarmige bandiet mag uitbetalen 8 •w-' sr-ISS iiot uw»!* i* Straling verwondt monteurs Tweede man Financiën m Ambassadeur Saoedi-Arabië dreigt HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 tl Paus kijken 75 Kom 'rts over de brug met een nieuwe abonnee.. mmw m Zonnig wm*wm MriMMMÏkNtaVNiMMfr. Sergeants lopen weg uit leger Arrestatie in Turkse moord Vrijgelaten Kus naar Nederland 'ma ma I Zaterdag 12 april 1980 34e jaargang no. 10052 jeuk aan de ÊSf V Minister Gin- jaar: een been in het gif of .w jeuk aan de voet? Of wilde het kleine ;füüi meisje (links) met haar touwtje "de be windsman reeds vroegtij dig ten- val brengen/ Een lachende burgemeester Ouwerkerk heeft in ieder geval de onver wachte „barri cade" in de wijk Lekker- kerk-west reeds met glans doorstaan. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG/ROTTERDAM - Ambtenaren krijgen in tegenstelling tot werknemers in het bedrijfsleven, periodieke verhogingen wèl volledig uitbetaald. Dro*Wzonnig Mlddagtempe- ratuur ongeveer 15 graden. Tot matig toenemende zuidoosten- - w ind. M. J. J. van. Amelsvoort LEKKERKERK - De Aalschol verschool in Lekkerkerk blijft volgen de week dicht. Metingen van het GEB hebben aan gegeven, dat benzeen in het gebouw aanwezig is. De bevindingen van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid spraken dit tegen. Nu moet een tweede onderzoek duide lijkheid in de gifaffaire brengen. Tot zolang blijft de Aalscholverschoot in ieder geval gesloten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - De Nederlandse regering zal haar uit- sterste best doen de Europese partners te bewegen mee te doen aan strafmaatregelen tegen Iran. „We kunnen het er niet simpelweg bij laten zitten. Het zou onbond- genojtschappelijk zijn de Verenigde Staten zonder s*-un te laten ploeteren," verklaarde premier Van Agt gisteren op zijn wekelijkse persconferentie na afloop van de ministerraad. Oliekraan (Van üftzê radio- en tv-redactie) HILVERSUM Als de Engelse tv-film „Dood van een prinses" woensdagavond door de NOS op de televi sie wordt uitgezonden zal dit ernstige gevolgen hebben voor de realaties tussen Nederland en Saoedi-Arabië, verklaarde gisteravond vanuit Ryad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië, de ambassadeur in Nederland van dat land in de NCRV tv-rubriek „Hier en Nu". ABONNEE-SERVICE «oor direkte bezorging MLl/mvr. via 17.45-19.00 «gr alt lig na 900-15.00 aar Us, zon, een gevonden paraplu en een collega met een koelwuivende takken-bezem-palm. Wat tril je als ROTEB-man nog meer? Je zou dan wel gek. zijn als je het er niet even van nam. Temeer daar de burgers van de goe-gemeente op de Rotterdamse Lijnbaan, lui onderuit gezakt, op de terrasjes van koel-heldere pilsjes nippen, t Is lente ri 1 f| Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exkfusieve handdoek toe aan: Postcode:Plaats:- Kleun O rood O bruin O Wauw o groen (s-v p. de gewenste kleur aankruisen) Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop tonder posDegelaan:Net Vrije VoflkAntwoordnummer 1579. eega rigyi y*ww> j»iWi» w vo me eren Van Agt: 'Breuk met Iran niet esloten HOOFDREDACTEUR HERMAK WIGBOLD Wittedc Withstraat 25,3012 BE Rotterdam, tel. ulQ - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Zie verder pagina 3 en Focus Ambtenaren krijgen wèl periodiek Dat valt op ie "maken uit een brief die minister Wiegel (Bin nenlandse Zaken) gisteren heelt gestuurd aan de centrale com missie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken. Volgens de Rotterdamse AB- VA-bestuurder Steb Dorenbos is het volledig doorgaan van de gebruikelijke jaarlijkse verho gingen voor ambtenaren "meer ten psychologische pleister op de wonde voor tiet feit dat deze groep de laatste tijd steeds heeft moeten inleveren. Materieel heeft het niet zoveel effect, er zijn ambtenaren die al op hun 36ste jaar aan hun eind- salaris zitten. Halvering van een periodiek, zoals nu door de loon wet moet voor CAO-werk ne mers haalt dan immers, niets (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - Twee werk nemers van Philips hebben ern stige brandwonden opgelopen, omdat ze te lang hebben bloot gestaan aan rorrtgenbestrahng. Zij werden thans behandeld door een plastisch chirurg. Vol genseen woordvoerder van Phi lips hebben ze zich niet aan de voorschriften gehouden. Bén van de slachtoffers ver richtte werkzaamheden aan een apparaat in de veronderstelling dat het wa* uitgeschakeld. Het tegendeel was waar. De dag daarop gebeurde hetzelfde met het tweede slachtoffer, dat zijn collega aan het apparaat had zien werken en daaruit de con clusie had getrokken dat het stond uitgeschakeld. Beidé manhëh hóéfden niet in een ziekenhuis te worden opge nomen. uit. Maar deze toezegging van de minister is best aardig." Overigens, aldus dé brief van de minister aan de vooravond van het overleg met de vakbon den over de ambtenarensalaris sen, zal grote terughoudendheid worden, betracht bij het vast stellen van het salaris van in- diensttredend personeel, sala risverhoging bij bevordering en bij het toekennen van extra an ciënniteit en gratificaties. De ambtenaren krijgen even als werknemers in de particu liere sector per 1 juli een uitke ring van 26 per maand. Al zul len ambtenaren boven de 49.000 waarschijnlijk meer dan dit bedrag weer moeten inleve ren, vanwege extra-bezuini gingsmaatregelen die in Wiegels brief worden aangekondigd om dat de Bestek-plannen niet he lemaal worden gehaald. DEN HAAG - Het CDA- Tweede-Kamerlid drs. Marius J. J. van Amersfoort zal binnen kort worden benoemd tot staatssecretaris van Financiën. Van Amersfoort volgt rar. A. Nootenoom op, die enige tijd ge leden samen met minister An- driessen aftrad. De laatste kon zich niet meer verenigingen met het financieei-economisch be leid van het kabinet-Van Agt. Van Amelsvoort is 49 jaar oud en afkomstig uit Kaatsheuvel. Hij kwam in 1969 voor de KVP in de Eerste Kamer en stapte in 1971 over naar de Tweede Ka mer (Van onze verslaggever RUUD MARNETH) Nadat hij had beraadslaagd met gedeputeerde J. Hoek van Dijke van de provincie Zuid- Holland en met burgemeester Hans Ouwerkerk bracht minis ter Ginjaar van Volksgezond heid en milieuhygiëne een be zoek aan de getroffen wijk Lek- kerkerk-West. waar in de afge lopen week sporen van benzeem zijn gevonden. De bewindsman bekeek o.a. de resultaten van de ontluch- tingsmaatregeten. die in sommi ge kruipruimtes onder de wo ningen waren genomen. De heer Ginjaar kreeg van de bewoners sombere en ook zeer kwade reacties. Na afloop van zijn bezoek maakte minister Ginjaar een aantal plannen bekend, die hij samen met het provinciale en met het gemeentebestuur had opgesteld. Alle chemische stoffen moe ten uit de bodem. De Aalschol- verschool blijft dicht, tot het re sultaat van het onderzoek be kend is. Minister Ginjaar zegde alle steun toe van zijn departement hij het zoeken naar een oplos sing voor hel Lekkerkerkse gif probleem. „We moeten weten", zo zei hij. „wat de effecten var* deze stoffen od de bevolking zijn geweest" Van Agt wilde geen enkele sanctie, ook niet het verbreken van de diplomatieke betrekkin gen. uitsluiten. Maatregelen zijn volgens de premier onontkoom baar nu Iran niet van plan lijkt te zijn de Amerikaanse gijze laars op korte termijn vrij te la ten. De VS hebben naar aanleiding van de gijzelingszaak deze week de diplomatieke betrekkingen met Iran verbroken en de ex port stopgezet. President Carter vroeg toen aan zijn Europese bondgenoten hem te steunen. De Europese landen hebben tot op heden nog niet positief gereageerd op het verzoek van Carter. Zij hebben hun ambas sadeurs de opdracht gegeven bij de Iraanse autoriteiten de reac ties te peilen op de Amerikaanse stappen. Van Agt verklaarde dat de EG-landen de zaak binnen en kele dagen opnieuw zullen be spreken. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat Nederland zal pleiten voor steun aan Carter. Hij vindt dat Nederland wat dit betreft „vooraan" moet staan. „Zo'n gijzeling zou je je ergste vijand niet toewensen, iaat staan je beste vriend." aldus Van Agt fran heeft verklaard de olie kraan te zullen dichtdraaien als de Europese landen ook hun ex- fxirt sterk gaan verminderen. Van Agt meende dat Nederland ..niet bijster afhankelijk" is van de iraanse olie. ..We importeren momenteel tien percent van on ze olie uit dat land. „Nederland heef! in z'n eentje niet zo veel te verhapstukken jegens Iran." verklaarde Van Agt Naast voedsel en medicij nen - producten die buiten een eventuele boycot zouden vallen - exporteert Nederland weinig naar Iran. Van Agt hoopt dan ook dat in Europees verband tot sancties zal worden besloten. Maar eventuele eenzijdige maatregelen wilde hij niet bij voorbaat uitsluiten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Bij de landmacht heerst onder de sergeants groot ongenoegen over hun werkomstandig heden. Vooral de jonge onderofficieren lopen in groten getale de dienst uit. Het sterfte cijfer ligt aanzienlijk hoger dan het lande lijk gemiddelde. De koninklijke vereni ging van onderofficie ren Ons Belang heeft onlangs aan de direc teur personeel ge vraagd snel een me disch onderzoek in te stellen. Bij Ons Belang zijn 82» van de 11000 on- der.tfficieren aange sloten. ..We gingen merken dat het goed mis was door het rela tief grote aantal op zeggingen bij onze be langenvereniging"-» al dus president L. van An holt van Ons Be lang. Als oorzaken noemt hij: groot per soneelstekort bij de landmacht. veroor zaakt door uitschrij ven van 26.000 banen sinds 1974." (Zie verder pag. 21) Vrij uit» De ambassadeur, die op riet ogenblik met vakantie in zijn land vertoeft, noemde de film. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - De haan van de familie De Graaf uit Baam mag blijven. Dit be paalde prof. mr. V. J. A. van Dijk, president van de rechtbank in Utrecht, in zijn uitspraak in het kort geding, dat de buurman van de familie De Graaf. i. F. Warradijn. had aange spannen. Het gekraai van de haan zou hem en zijn ge zinsleden al maanden uit de slaap houden. Van Dijk ging er in zijn vonnis vanuit, dat in een landelijke omgeving als Baam, niemand het recht ontzegd kan worden om een haan (met kippen) te houden, zeker ruet omdat zowel Warradijn als De Graaf een behoorlijke tuin hebben. Het zou wat anders zijn geweest als de haan ook objectief „een buiten gewoon luid gekraai zou produceren", maar geen van de andere buren bad van het beest ook maar een beetje last gehad. de rechter, zou zorgen. Wel hoopte dat De Graaf dat het in het nachthok van de haan en de kippen zo donker werd. dat de haan niet meer zou hoeven te kraaien. Tijdens het proces was al gebleken, dat het han «•ge kraai het zoveelste was uit een rij van kleine ruzies tussen de buren en prof. Van Dijk weet de klacht van Warradijn dan ook aan „subjectieve overgevoelig heid" Moot informatie o*et adreswij' zigimj betaling vakantieadres kunt u betten van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag DACHAU - De elf zigeuners en de Duitse maatschappelijk werker die bij het vernieti gingskamp Dachau in Beieren tr* hongerstaking waren gegaan, hebben hun actie gisteren beëindigd. De hongerstakers be sloten hiertoe nadat Beierse functionarissen het bestaan van discriminerende praktijken te gen zigeuners hadden toegege ven. .Wij hebben gewonnen," ver klaarde een woordvoerder van de Duitse Bond van Zigeuners. In een verklaring zeggen Beier se functionarissen dat het „niet de bedoeling van het Beierse parlement is geweest de zige- met de verordeningen te lt-H landloperij te discrimine ren." De hongerstaking heeft acht dagen geduurd. gemaakt door het Britse com merciële tv-station ITV, „uiterst leugenachtig, oneerlijk, on waarachtig en op vele punten ernstig tekort schietend". De film bevat volgens hem een be ginselloze aanval op de islam en 600 miljoen aanhangers en hun levensstijl. Twee leden van de WD-frak- tie in de Tweede Kamer, de he ren Blaauw en De Korte, hebben gisteren een appel op de NOS gedaan om de uitzending „in heroverweging te nemen". „Delen uit de documentaire zijn kwetsend voor de gevoelens van de aanhangers van de Isla mitische cultuur". Ook de orthodoxe Soennisti- sche Beweging heeft bij de NOS geprotesteerd tegen een even tuele uitzending in Nederland. Henk Suër, hoofd van de af deling informatieve program ma's van. de NOS-tv. zei gister avond, dat de documentaire woensdag gewoon zal worden uitgezonden. Alleen een gerech telijke beslissing zou zo iets kunnen verhinderen, zei hij voorts. Hij wees er op dat noch «Ie ambassadeur noch de VVD-ers de film hebben gezien. Zowel in Egypte ais in Libanon is de film getoond aan Arabieren uit rege ringskringen en daar had men geen kritiek. In Engeland is de uitzending van de film afgelopen woensdag gewoon doorgegaan, ondanks felle protesten. Volgens Suër en de regisseur van de film, de En gelsman Anthony Thomas, is „een waar verhaal in beeld ge bracht". DETROIT - In Livonia in de Amerikaanse staat Michigan is de 25-jarige Moustafa Hassan Ammar gearresteerd, die wordt gezocht in verband met de moord op de zoon van de Turkse ambassadeur in Den Haag op 12 oktober 1979. Ammar werd gearresteerd nadat een Amerikaanse recht bank een bevel tot inhechte- ningsneming had uitgevaardigd op verzoek van «le Nederlandse regering Ahmet Benier. zoon van «le Turkse ambassadeur, werd ver leden jaar doodgeschoten toen hij in zijn auto voor een stop licht stond te wachten. Een Ar meense groepering heeft zich destijds verantw«K>rdelijk ge steld voor de moord. 'Is ri TURIJN - Ifrt bezoek dat de paus morgen aan Turijn brengt, legt de huiseigenaren in de stra ten waar de kerkvorst doorheen rijdt geen windeieren. De ge middelde prijs die zij berekenen voor een plaats aan hun venster bedraagt 75 gulden. Wie twee plaatsen tegelijk bespreekt, be taalt i 125 VLAARDINGEN - Georgi Vins. de in april vorig jaar in Rusland plotseling vrijgelaten secretaris van de Raad van ker ken «Ier Evangelie-christenen Baptisten, komt begin mei naar Nederland. Vins zal spreken op enkele bijeenkomsten In om land r (Van ome parlementsredactie) DEN HAAG - Het kabtnet unl het mope lijk maken dat gok automaten met beperkte winst mogelijkheden worden toegela ten Het is de bedoeling dat de automaten de winst direct aan de speler gaan uitbetalen. Hiermee wit het kabtnet een einde maken aan de huidige - illegale - praktijk, waarbij de vrije spelen ran speelautomaten urn indirect worden uitbetaald. De eenarmige bandieten zullen aan een aantal eisen moeten vol doen, om te voorkomen «lat dok ken te teel u»id verhezen. Via vergunningen, keuringen en een speciaal controle-orgaan cal oan de nieuwe regering strak de hand worden gehouden. vLi a Alstublieft Voor u. Van Het Vnje Voik. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exkhjsieve badhanddoek Met de lOOjange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar Voor nop Tenminste abuora'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast we) iemand Misschien bent u zef nog geen abonnee „Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die «jat wét is) uw naam i opgeven? Da'sqeei tWWT riaam: Adres geen p-int Oh ja; de handdoek kunt u besteften irvde kleu ren rood bruin, blauw of grom Het formaat is 50 bij 100 om Endekwakteit die is uitstékend! Stuur Het Vrije Volk naar. Plaats:. Soort abonnement- o l< wam**) ojftar Naam: Adres:

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1