r^m WATERSPORTERS VERONTRUST Tafeltennis- I toernooi van NOAD SSN bouwt in Delft Slapstick? Dissel-klachten Engels getapt B. en W. willen historisch sloopmateriaal gaan bewaren Kern Kethel niet verder aantasten 6 schiedam mmiêmm mftaak' Auto gestolen HISTORISCHE VERENIGING: ■m M WOENSDAG 16 APRIL 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2>~A W/YW? mm (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De Watersportvereniging 'De Nieuwe Haven' vraagt zich af waar het antwoord van de ge meente blijft op haar verzoek voor een jachthaven in I de Nieuwe Haven. In januari '78 deed de watersport- j vereniging al een aanvraag voor de pacht van het ge deelte tussen de Oranjebrug en de Willemsbrug. Maar B en W laten nog steeds niets van zich horen. (Vaneen onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De winnaar van de hoofdprijs van de lo terij van Stichting Lentefeest is bekend. De gelukkige is de 41-jarige Tini van der Struif uit Delft. Gister ochtend om 11.00 uur kreeg zij de sleuteltjes overhandigd van de Hon da Civic, Voorgeschiedenis Tini van der Struif uit Delft krijgt de sleutels van de Honda die ze gewonnen heeft overhandigd. Het winnende lot op de auto. 20.000 loten 'Helpen gemeente' r; NL l'ï 7'V - - '■"M - f'-f' 'If'' A - Het dichtgemetselde pand aan de Schiedamseweg. Na restauratie zou het aangezicht van het gehele blok er op vooruit gaan. rïsc \s SL'ASr'S .v^Ak ^-C.1 A/* iSDss; ''/«At* U/'A&Ó/tV*tA. 7A&S/'.*, Op deze plaats wil de Wa tersportvereniging 'De Nieuwe Haven' een jacht haven voor honderd sche pen aanleggen. Toes einming voor een jachthaven blijft uit blijkt niet het geval." De water sportvereniging denkt dat het lange uitblijven van toestem ming ligt in het feit dat de ge meente geen goede weg weet om een net zo hoog bedrag aan 'De Nieuwe Haven* als aan 'De Schie* te vragen voor de pacht. Tot nu toe betalen de water- "Wij krijgen steeds antwoor- I den van de gemeente als: over 4 weken krijgt U bericht of belt U I over twee weken nog eens op, dan weten we meer," aldus 'De Nieuwe Haven'. "Aanvankelijk I dachten wij dat B en W eerst watersportvereniging 'De Schie' rond wilden hebben, maar dit sporters en bedrijven lage ha vengelden in de Nieuwe Haven. WSV De Schie moeten veel meer gaan betalen. De watersporters van de Nieuwe Haven vinden dat de gemeente in dat geval geen re kening houdt met de subsidies die De Schie ontvangt. "Wij wil len de bestaande Schiedamse haven economischer en aan trekkelijker maken. Wij wensen geen subsidie aan te vragen en gelden voor de steiger zelf bijeen te brengen. Door zelf een groter bedrag in te brengen en een niet te hoge pachtprijs, kun nen wij ongeveer een zelfde lig geldtarief vragen." De watersportvereniging 'De Nieuwe Haven' gist echter naar de oorzaak van het uitblijven van een gemeentelijk antwoord. De leden zijn nogal teleurge steld omdat wethouder Post hoorn en de Havendienst zich in gesprekken positief uitlieten over het plan. "Ze zagen geen belangrijke bezwaren, waren zelfs zeer enthousiast over onze plannen en gaven de hoop dat een aanvraag niet veel tijd no dig zou hebben. Men sprak zelfs van twee maanden." De steiger die de in 1977 opge richte vereniging in haar hoofd heeft, zal plaatsgeven aan hon derd schepen. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De jeugdcom missie van de Schiedamse Ta feltennisvereniging NOAD heeft zich weer volop in de acti viteiten gestort In het weekend van 26 en 27 april organiseert de commissie het Schiedams Jeugd Team Toernooi waaraan de sterkste nationale jeugdtafel- teruussers zullen meedoen. Behalve NOAD zal ook tafel- i tennisvereniging De Koren- j beurs de Schiedamse eer hoog proberen te houden. De andere I teams komen uit alle delen van I het land, zoals Middelburg, Am- j stelveen en Zutphen. Het toer nooi wordt gehouden in de Ko renbeurs, hoek Dam/Lange Ha ven en de toegang is gratis. De j meisjes zullen spelen op zater dag en de jongens op zondag, vanaf 10.00 uur. De finales vin den plaats omstreeks 15.30 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De Schiedamse bouwonderneming SSN Bouw is niet alleen aktief in Schiedam, maar drukt ook haar stempel op andere plaatsen. Deze bouwon derneming is gestart met een project in Delft. Zes echtgenotes van bestuursleden van op drachtgever, woningbouwver eniging 'Hof van Delft' zullen op 22 april de duizendste paal slaan onder het motto 'vrouwen die bouwen'. Het project Tanthof' bestaat uit totaal 482 woningen, waaronder 87 'Centraal VVoon'- eenheden en 133 'Van Dam'-een- heden, geschikt voor 1- en 2-persoonshuishoudens. De Vereniging wil de ligplaat sen voornamelijk aan Schie dammers verhuren. In de statu ten staat opgenomen dat negen tig procent van de ligplaatsen aan inwoners van Schiedam verhuurd dient te zijn. Zodra de watersporters - 'De Nieuwe Ha ven' telt 120 leden toestem ming voor de huur hebben en de prijs weten, willen ze aan de slag om zelf een plan uit te wer ken. Dat zullen ze dan aan B en W voorleggen. Volgens wethouders Post hoorn zijn de watersporters goed op de hoogte waarom het antwoord zo lang uitblijft. 'Het stuk ligt bij grondbedrijven. Z 'moeten nog wat zaken in orde maken, zoals een regeling met een sloopbedrijf die ook aan de Nieuwe Haven zit. De zaak is echter blijven liggen omdat wethouder Scheeres eerst de burgemeesterstaken en later de ziekenhuisfusie op zich moest nemen. Dat weet de watersp~rt- vereniging heel goed." Een ambtenaar van Openbare Werken vertelde dat een aantal maanden geleden al een intern advies over de aanvraag naar B en W is gegaan. "Daar ligt het nu als het goed is". Waarschijn lijk dus in de la van wethouder Scheeres. Hij was niet bereik baar voor commentaar. Winnares Lentefeest hekend Tini van der Struif woont in Delft, maar ze werkt al ruim zes jaar bij een boekhandel in Schiedam. „Ik wist niet wat ik hoorde", aldus Tini. „Ik was vier weken ziek geweest en kwam deze week voor het eerst weer op m'n werk. Één van m'n colle ga's herinnerde mij eraan dat ik loten had gekocht Toen ben ik snel gaan kijken en wat bleek nu? Onder een lot waarop geen prijs gevallen was, zat het win nende lot 7309." „Ik had al een Honda, een oude en ik had nooit gedacht dat ik ooit in een nieuwe zou rijden. Voor de mensen in Schiedam is het jammer dat niet iemand uit dié omgeving de auto gewonnen heeft Maar ik kom toch iedere dag vanuit Delft naar Schiedam, dus hij blijft in de buurt Aan de loterij gaat een kleine voorgeschiedenis vooraf. Afge lopen zomer, op 22 juni om pre cies te zijn, brandde de boven verdieping van het pand aan de Broersvest af. De stichting Len tefeest heeft daar haar onderko- men in een kraakpand dat door den ingetrokken zijn", aldus hier voor ƒ30.000,— verbouwd, de gemeente is toegewezen. Rietje Konings medewerkster We moesten alles van binnen „Toen we hier drie jaar gele- van de stichting, „hebben we helemaal opnieuw aanleggen. Na de brand op de bovenetage, zijn we nu genoodzaakt om de keuken, opslag- en vergader ruimte beneden in de zaal onder te brengen. Dat is soms knap lastig. Warm water moeten we vanuit het toilet halen." „Met de verkoop van de loten zijn we direkt na de heropening op 6 september vorig jaar van start gegaan", vervolgt Rietje Konings. „In totaal zijn er bijna 20.000 loten verkocht We heb ben een netto opbrengst van f 30.000,-. Ons plan is om een ge bouwtje elders in Schiedam neer te zetten. We doen in ieder geval ons best om zoveel moge lijk geld bijelkaar te krijgen." „Een geschikte plaats voor dat gebouwtje zou zijn een plek waar de gehandicapten niet hoeven over te steken om een plekje te bereiken waar ze kun nen vissen. De hengelsport is een ontspannende sport waar naar ook in alle rust gekeken kan worden. Verder is ook een plaats welkom waar veel wan delpaden zijn. Zoals de omge ving van het tuinencomplex de Vijfsluizen. Aan de andere kant moet het openbaar vervoer niet te ver uit de buurt zijn. Veel be zoekers worden door onze bus vervoerd, maar nog meer komen op eigen gelegenheid." De stichting Lentefeest doet veel en goed werk voor onze ge handicapte medemensen. Met deze loterij is een aardig kapi taaltje bijeengebracht. Mogelijk kan de gemeente nu een handje helpen door mee te zoeken naar een geschikte plaats voor een nieuw gebouw om de aktivitei- ten van Lentefeest in onder te brengen. w (Uit KRI. maandblad voor de reclassering): „In Amsterdam en in Den Haag (waarschijnlijk ook Rotterdam) werken politie mannen, afkomstig uit Suri name. Dat deze donkergekleurde agenten het niet altijd mak kelijk hebben blijkt wel uit het (anecdotisch bedoeld) ver haal van de Amsterdamse po litieman: „Op een dag loop ik in burger op straat en ik word aangesproken door twee man nen. Zij vroegen of ik geïnte resseerd was in een partij kostbaarheden. Ik dacht dit is geen zuivere koffie en besloot in te grijpen. Met het verhaal dat ik even geld moest balen voor de „deal" loodste ik hen het giro kantoor in. Daar trok ik mijn dienstwapen en rekende hen in, na eerst om assistentie te hebben gevraagd." (dat een agent <n burger zijn dienstwapen bij zich draagt is, als de geldende regels wor den gevolgd, volkomen in or de. Niks aan de hand dus. Maar dan). De assistentie arriveert, ziet een kleurling met een wapen en heeft geen verdere infor matie nodig. De Surinaamse agent krijgt meteen zelf de loop van een dienstwapen te gen zijn hoofd gedrukt en wordt als verdachte behan deld, Tot blijkt dat hij de col- iega is die om assistentie had - gevraagd. Vooroordeel, gigantische blunder: het zou slapstick zijn als het niet zo bedroevend was. Maar het meest verba zende was het commentaar van die Surinaamse agent zelf: „Je kan het die jongens niet eens kwalijk nemen." Zou dat nu die befaamde korpsgeest zijn?", aldus KRI. '~T De Rotterdamse Disselstraat is onlangs omgedoopt tot (r- KlachtenstraatHet hoe en het waarom van de klachten staat er niet bij. Maar waarschijnlijk hoor ik die nog wel van de bewoners van de Dissel.., pardon, Klachtenstraat. W Via een persberichtje T ben ik aan de weet ge komen dat je nu in Den Haag voor het eerst een echt Engels handgepompt biertje kan kopen. „In vele café's in Den Haag en omstreken," zo staat in het be richt, „wordt al geruime tijd Engels, Schots en Iers bier verkocht. Maar dan wel op fles of getapt met koolzuur, zoals alle Nederlandse bieren getapt worden. Sinds kort is het een bierim porteur (Anglo-Dutch Ales enterprises) gelukt een ont heffing van het Produktschap voor Bier te Amsterdam te krijgen, wat inhoudt dat voortaan Engels bier („real aie") met de originele hand pomp mag worden getapt, In café „Drop Zone" van de En gelse rugbyspeler/parachutist Frank Middlebrook, Bleyen- burg 29, hoek Herenstraat, Den Haag, wordt nu op deze manier een Engels pintje ge pompt. Het bijzondere aan de Engelse handpomp is dat het bier (Godson's Black Horse van de Eondense bierbrouwer Pa trick Fitzpatrick) via een cy linder met zuiger direct uit het vat wordt gezogen, zonder gebruikmaking van koolzuur. Naast het biertje kan je in de ze „pub" ook een typische En gelse maaltijd krijgen. Voor de kennersGodson Black Horse is een Engelse bitter van hoge gisting met een basis soortelijk gewicht van 1048, wat overeenkomt met 4,5 volume alcohol." SCHIEDAM De I9-jarige Schiedammer A.J.C.B. heeft aangifte gedaan van vermissing van zijn auto. De Mercedes, kentekennummer 65-ZD-89 stond geparkeerd aan de Bui tenhavenweg. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM B en W willen straatmeubilalr, poort bogen en ge velstenen bewaren om de openbare plaatsen mee aan te kleden. Ze vragen de gemeenteraad om een krediet van 15.000 gulden om histo rische materialen te kunnen behouden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Maandag 21 april beslist de gemeenteraad over de aankoop van het pand Schiedamseweg 30. Het bestemmingsplan Ke thel voorziet in bijzondere bebouwing en verkeersdoeieinden voor de grond hiervan. De Historische Vereniging Schiedam zet zich in voor behoud van het pand. IDe zorg voor de aankleding en inrichting van openbare ruimte vinden B en W belangrijk om ,,het gezicht van de stad te kun nen handhaven. Bij het ministe rie yan CRM loopt het verzoek Lom een gedeelte van Schiedam Lala „beschermd stadsgezicht" If aan te wijzen en hiervoor gelden I ^beschikbaar te stellen. „Het is wenselijk dat gebruik gemaakt kan worden van aangepaste en authentieke materialen, die el ders door sloop- en verbou wingswerkzaamheden vrijko men", stellen B en W. De 15.000 gulden zijn nodig om de mate rialen te registreren, te vervoe ren, op te slaan, terestaureren en te herplaatsen. Op last van de gemeente is het pand in maart van dit jaar dichtgemetseld. Volgens de His torische Vereniging Schiedam ligt het in de bedoeling van de gemeente het pand na aankoop zo spoedig mogelijk te slopen. Er kan dan op de vrijgekomen grond opnieuw gebouwd wor den. Volgens het bestemmings plan zou er bebouding met een medische-, culturele-, sociale- of overheidsbestemming moeten plaatsvinden. Een andere mogelijkheid Waarin hel bestemmingsplan voorziet is het aanleggen van een bredere weg, een voetpad, een parkeerterrein of een gras strook. De Historische Vereni ging Schiedam is echter voor be houd van het pand. Zij heefteen aantal argumenten tegen de eventuele sloop van het gebouw. De vrijstaande woning grenst aan het voormalige raadhuis van Kethel. Ook dit Is destijds gerestaureerd, nadat het eerst voor de sloop bestemd was. Aan de andere kant van het Raad huis is de voormalige burge meesterwoning zelfs herbouwd. In deze rij komt de woning op nummer 30 goed tot zijn recht Het fraaie Raadhuis heeft op deze wijze een aangepaste om lijsting. Verder stelt de Historische Vereniging Schiedam dat het pand uit 1908 een goede verte genwoordiger is van de archi tectuur uit die tijd. Het is hele maal gaaf en het heeft een fraaie kostbare deur. Het is een vriendelijke woning met een tuin en een smeedijzeren hek werk. Kortom, een woning die Kethel siert Ten slotte stelt de vereniging nog dat het oude dorp K ethel in de afgelopen jaren een steeds verder inkrimpende historische fcem is geworden. Zij vindt dat iedere verdere aantasting daar van slechts In uiterste noodzaak mag worden toegestaan. 'f'.■Wjf?' ?SïSW? Af 'rs* r

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2