lachti offer (vie! rk pis:! I'tlu rofd) zette overvaller na Is PTT: 'Geen centen bij ons' Bemiddelaar wil Van der Schaar leiding geven Vader sticht brand! zoon omgekomen Muntschat verzwegen Straf voor tv-film? Eenumekekans f ROOIE REUS START SLECHT flut llVor Maine moet Reagan niet Conflict Klokkenherg Winkels dicht op 30 april Kom 'ns over de brug met een nieuw® abonnee.. I CO HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 AUTOVERZEKERING •n Suriname dreigt m zoê pagina s Nachtvorst lOi USMHVG 13SO 1 u RIaandag 21 april 1980 34e jaargang no. 10059 (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG/TEHERAN/WASHINGTON - De negen landen van de Europese Gemeenschap willen morgen in Luxemburg een ultimatum aan Iran stellen om de Amerikaanse,gijzelaars. in Teheran vrij te krij gen. Minister "van der Klaauw van Buitenlandse Zaken is voor deze zaak voortijdig uit Indonesië teruggekeerd naar West-Europa. Matigen O Chauffeur Guno Bruma. ROTTERDAM - De 25-jarige Rotter dammer J. J. heeft na zijn aanhouding in de afgelopen nacht, te genover de politie be kend dat hij zater dagochtend taxi chauffeur Guno Bru ma (20) heeft beroofd en vier kogels in het hoofd heeft gescho ten. Hoe J. tot zijn daad is gekomen, weet de politie nog niet. Hij wordt van daag verhoord. Guno Bruma ligt nog steeds le vensgevaarlijk gewond in het Dijkzigtziekenhuis. De kogels zijn nog niet door operatief ingrijpen verwijderd omdat zijn toestand dat niet toelaat. Vast staat wel dat Bruma, die vijf jaar geleden van uit Suriname naar Neder land kwam en pas drie maanden op de taxi reed, blijvend letsel zal over houden, als hij de aanslag overleeft. 'Dronken man' Bloedspoor Zie verder pag. 3 WERK WIJZER Banenmarkt AHOY Omdat de Tokiose jeugd, net zoals de jongeren in Europa en Amerika elkaar in de disco-dancings graag wil overtroeven met de meest uitbundige kledij, wordt ze geweerd uit bijna alle dansgelegenheden in de Japanse hoofdstad. Om die reden geven Tokiose jongeren gedurende het weekeinde in de openlucht, in parken en op pleintjes, de monstratief uiting aan hun voorliefde voor de disco-rock. Een draagbare cassetterecorder is daarbij al voldoende om voor de muzikale begeleiding te zorgen, zoals hier in 't Yoyogi Park in Tokio. LTS-MTS-HTS - MAVO-HAVO ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr. van 17.45-19.00 uur zaterdag van 9.00-16.00 uur STAAT DER NEDERLANDEN inschrijving volgens het tendersysteem op 22 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Tarief met hoogste no-clnlm 9.000 v.a. 185 ƒ11.000 v.a. 215 f 14.000 v.a. 234 - J 17.000 v.a. 260 20.000 v.a. 276 30.000 v.a. 324 F. MEEUW1SSEN VERZEKERINGEN B.V. Van een onzer verslaggevers BREDA - Prof. Greep, die bemiddelt in h'et conflict- bij hartkliniek De Klokkenberg, wil van zijn blanco volmacht gebruik maken om chirurg Van der Schaar alsnog de leiding van het centrum te geven. Hij heeft dit gezegd tijdens een bijeenkomst met de hartpatiën tenvereniging Henk Fievet. «i 'V C1 naam: Postcode: Plaats: Soort abonnement: O kwartaal O jaar HOOFDREDACTEUR HERMAN IVIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertentics) tel. 010 - 11.92.00 ES-landem stap tegeiti Itrsin Het is de bedoeling dat ook de Japanse minister van Buiten landse Zaken Okita het spoed beraad in Luxemburg zal bij wonen" Bij het draaiende hou den van de Iraanse economie en technologie speelt l Japan een minstens even belangrijke rol als Frankrijk. Engeland en'Ita- lié. t i De «vmerikaanse staatssecre taris van Buitenlandse Zaken Douglas Hurd heelt gisteren tij dens een uitzending van de Brit se televisie gezegd dat de Ver enigde Staten zich op den duur wel eens zouden kunnen terug trekken uit de NAVO. als Ame- rika's bondgenoten geen steun zouden verlenen aan de door president Carter genomen sanc ties tegen Iran. Op een bijeenkomst van zijn partij, de SPD, heeü de West- duit.se bondskanselier Helmut Schmidt gisteren een dringend beroep op de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten gedaan ,om zich te matigen. „In de huidige situatie maak ik me bezorgd om het ontbreken van een strategie tot het vermijden van een we reldconflict," zo zei hij onder meer. De Japanse premier Ohira heeft de Verenigde Staten van daag opgeroepen de Iraanse gij zelingsactie met politieke in plaats van militaire middelen op te lossen. In Iran zelf hebben de linkse studentenorganisaties, na twee dagen van onlusten tussen stu denten en orthodoxe islamieten, gehoor gegeven aan de'opdracht van de regering om het terrein van hun universiteiten te verla ten. Er is één student om het le ven gekomen. Honderden men sen liepen bij de gevechten ver wondingen op. De bezetters van de Ameri kaanse ambassade hebben erin toegestemd dat de Amerikaanse Barbara Timm, stiefmoeder van de gegijzelde marinier Kevin Hermening, vanmiddag een be zoek brengt aan haar stiefzoon. HUIZINGE - Bij de sloop ven een achttiende eeuws pand in het Gro ningse Hu\zin,ge is een "schat" van ewenoude munten gevonden. De kruik, waarin 36 gouden en 171 zilveren munten uit de vijftiende en zestiende eeuw zaten, werd eind vo rig jaar al opgegraven. De waarde ervan wordt ge schat op 300.000 gulden. De eigenaresse van de bouwgrond had de vondst tot nu toe geheim gehou den, ormdat zij bang wa dat "Jan en alleman" bij haar' op het terrein zou komen schatgraven. De muntenschat zal waarschijnlijk nog dit jaar in Amsterdam wor den geveild. PARAMARIBO - De Suri naamse regering overweegt stappen te nemen tegen Neder land als er geen verandering komt in de "slechte behande ling" van Surmamers bij aan komst op Schiphol. Dat dreigement heeft de Suri naamse premier H. Chin a Sen overgebracht aan de Nederland se ambassadeur in het land. -'"v f. \er ■- Ï-*'i.'Vy,-'.'T- V?r. '1 i i"'- Dader van aanslag taxichauffeur gepakt (Van een onzer verslaggevers) Met de vier kogels in zijn hoofd liep Bruma vanuit de Tarwestraat ruim 300 meter achter zijn overvaller aan. Pas in de Den Hertigstraat gaf hij het op. bonsde op een deur en viel bewusteloos in het portiek. De moordaanslag op Guno Bruma is de tweede dit jaar op een taxi-chauffeur. In de nacht van 13 op 14 januari werd Wim Stakenburg in zijn taxi in IJs- selmonde door messteken om het leven gebracht Ook toen was roof het motief. Zaterdagochtend om tien voor half vijf belde een bewoner uit de Den Hertigstraat de politie dat er bij hem' in het portiek "een dronken, man" lag. Toen de politie de man onderzocht wer den de verwondingen aan zijn hoofd geconstateerd. Op weg naar het Dijkzigtzie kenhuis bleek dat die verwon dingen kogelgaten waren. Hier na werd het Bureau Zware Cri minaliteit onder leiding van commissaris J. ...Blaauw en hoofdinspecteur A, van der Werf ingeschakeld. Aanvankelijk wist men niet dat het om een taxi-chauffeur ging. De man was gekleedjn een pantalon en een overhemd. Pa pieren had hij niet bij zich. Van uit het portiek liep een bloed spoor via de Gerststraat naar De Blankenburgstraat. Hier 'wer den papieren, de portefeuille en het polstasje van Bruma gevon den In de Tarwestraat tenslotte, vond de politie de witte Merce des. Het taxilicht brandde nog, de sleutels zaten in het contactslot en de imker portieren waren niet geheel gesloten. (Van onze sociaal-econ redactie) DJEDDAH - Saoedi-Arabie en andere golfstaten overwegen strenge economische sancties te gen Nederland en Groot-Bnt- tannie wegens de uitzending van de TV-film "Dood van een prinses." Dit schrijft het Saoedi- arabische blad A!-Riyadh. Het blad schrijft in welinge lichte kringen vernomen te heb ben dat enkele Arabische lan den hebben gesproken over te rugtrekking van hun banksal do's uit de twee landen. Voorts overwegen de golfstaten, aldus het blad, een conferentie te be leggen waarop moet worden ge sproken over politieke en econo mische maatregelen. lUïkJ 11 22 toten met24 april 1980 iri Rotterdam Openingstijden: van 13.30 uur tot 16.30 uur en van 19.00 uur tot 21.30 uur De toegang is gratis N" J (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM PTT'crs, die de distributie regelen van de zeldzame centen van 1980 - die nu een gulden per stuk waard zij'n mogen deze volgens de centrale direc tie niet achterhouden. Toch klagen banken steen en been dat zij nauwe lijks deze munten van de PTT krijgen. In onze krant van za terdag berichtten wij dat cr slechts 1,3 miljoen cen ten van 1980 zijn geslagen. Gezien de grote belang stelling die muntcnverza- mclaars voor deze centen hebben, iijkt het onwaar schijnlijk dat velen in omloop blijven. Daar komt bij dat er voor bankpersoneel geen officiële regels zijn die verbieden zeldzame cen ten achter te houden. In de praktijk kan dus elke bankbediende de centen van 1980 voor eigen doel einden uit dc roulatie ne men. De PTT in Den Haag zegt dat "het absoluut verboden is" dat kassiers de centen zelf houden. „Voor zover ons bekend gebeurt dit ook niet. evenals beambten geen misdrukken van postze gels zelf mogen kopen," v aldus de PTT. m NEDERWEERT/LI- MERICK - De twee we ken geleden naar Ierland geëmigreerde "Rooie Reus" Dirk de Vroome maakt een moeilijke start in zijn nieuwe vaderland door. De Vroome heeft al ont slag genomen bij z'n eer ste baas, een boer, en nul op rekest gekregen bij twee daaropvolgende sol licitaties. De Rooie Reus is momenteel werkloos maar gaat morgen in zijn woonplaats Limerick op nieuw proberen aan de slag te komen. In een uitzending voor dc regionale omroep Zuid vertelde De Vroome za terdag dat z'n eerste baan "erg smerig werk in hield." "Ik moest 's och tends voor dag en dauw op om kalveren te voeren en hokken uit te mesten. En aan het eind van de dag was er niet eens 'n wasgelegenheid om me nog enigszins toonbaar te maken." De Vroome die uit Lim burg vertrok omdat hij vanwege z'n acties die hij voerde niet aan een vaste baan kon komen, woont op het ogenblik in Ierland bij z'n dochter. Morgen heeft hij een sollicitatie gesprek voor een baan als nachtwaker bij een Iers- Nederlandse onderne ming. Mevrouw De Vroome die nog met haar 14-jarige zoon in het Limburgse Nederweert woont, zal zich bij haar man voegen zodra hij vast werk heelt. Vannacht opklaringen, nacht vorst met minimumtempera tuur orr, het vriespunt en weinig wind. Overdag wolkenvelden en bijna overal droog. Middagtem- peratuur ongeveer 10 graden, matige wind uit noordwest tot noord. 22 april zon □p onder 0G.26 2048 maan op onder 12.38 03.26 Voor informatie zigtng. betaling. over adreswij- vakantieadres kunt"u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag cakw. t/m W.A. Uitstekende condities en aanvullende mogelijkheden. Financiering. Pers. Lening binnen 24 uur BEL voor vrijblijvende inform. Tel. 010 - 323000 of 1806 - 6649 (na kantoortijd), BON niet nodig, zend lege envelop zonder postzegel met naam adres en tel. no. aan antwoordnr. 50.2980 VE Sarendrecht. Molenvliet 224, Gebouw de Zonnetrap 3076 CM Rotterdam (Lombardijen) All Risks v.a. 373 v.a. 434 v.a. 499 v.a. 584 v.a. 695 v.a. 904 BANGOR - Ronald Reagan, de gedoodverfde Republikeinse presidentskandidaat, heeft dit weekeinde geen enkele van de 21 vertegenwoordigers uit de staat Maine achter zich kunnen krijgen. Reagans tegenhanger George Bush bleek in deze staat favoriet De Maastrichtse hoogleraar prof. Greep verwacht dat de lei ding van De Klokkenberg in grijpend zal moeten worden ge wijzigd. Hij denkt aan het aan stellen van een "supervisor" en vindt ook, dat er in de hartkli niek permanent een cardioloog aanwezig dient te zijn. Juist over die permanente aanwezigheid brak de jongste ruzie in de Bredase kliniek uit. Het verpleegkundig personeel etSchaar en Eedderman, hadden h' de afgelopen maanden steeds geklaagd over de slechte bereik baarheid van de cardiooog en de anesthesist. Die klacht werd on derschreven door de Inspectie Volksgezondheid, dre eind vori ge maand een rapport uitbracht. Directie en bestuur van De Klokkenberg laten er overigens nog steeds geen twijfel ovr be staan dat voor hen chirurg Van der Schaar de oorzaak is van al le moeilijkheden. Zij zien in diens ontslag de enige oplossing. (Van een onzer verslaggevers) IJSBRECHTUM - Een 38-ja- rige man uit IJsbrechtum bij Sneek heeft het afgelopen weekeinde brand gesticht in zijn Woning, waarbij zijn 13-jange zoon om het leven kwam. Twee uur na de brand werd de man die door getuigen bij de woning was gezien, aangehouden. De rijkspolitie in het Friese Wym- britseradeel noemt als motief voor de brandstichting: "Sle pende onenigheid tussön de- man en zijn vrouw". De 38-jarige J.B. die op een camping in Langweer verbleef, reed zaterdagmorgen vroeg naar zijn woning. Zijn vrouw was op dat moment met thuis. Hij sprenkelde benzine in de gang en stak die aan. Zijn 13-ja- nge zoon Leo kwam m de vlam men om, zijn 16-jange dochter Caroline zag tenauwernood kans aan de brand te ontsnap pen. Zij is met rookvergiftiging!^ in een ziekenhuis in Sneek op-u" genomen. 'f Meteen nadat de brand was ge—s blust hield de technische techer-j che een onderzoek. Men kwam cr vrij snel achter, dat er van brandstichting sprake was. DEN HAAG Alle winkels /uilen op30 april en 5 mei geslo-J- ten zijn, Het Centraal Overleg Detailhandel, waarin werkge- vers en werknemers samenwerk' ken - heeft tot lot deze maatre gel besloten Op 30 april is de wmkelslui- ting verplicht; voor 5 mei is er sprake van een advies tot sim- tmg Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. Adres: Tenminste, ais u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast we! iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee. jLaat u toch zeker gewoon .iemand anders (die dat T wèl is) uw naam ojjgeven? Da's geen print Oh ja: 1 de handdoek kunt u bestellen tn de (deu ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat is SObijlOOcm. En de kwaliteit die is uitstékend! Stuur Het Vrije Volk naar: Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Kleur: o rood O bruin O blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1