Steun nodig Kort geding Klokkenberg HOOFDKUSSEN Gevaarlijke concentratie in Lekkerkerk 9 A svan een andere planeet WitteK groot in eiken en klassiek Amsterdam perplex na woorden Yan Agt DE BOO Steeds meer zwartrijders Gasbel groter I I L" Aan onze adverteerders ffctllW'i* £en kassabon tiegtnfet. GEEN |C BAS VAN DER HEUDEN HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Killanin op vredes missie m Politie sluit heroinepand Rotterdam Illegalen ook in Open Hof r Kom 'rs over de brug met een nieuwe abonnee. 'm I MAAR Vrij koud 'Velen te laat naar huisarts' Mevrouw Van Agt terug 'au mm Donderdag 24 aprii 1980 34e jaargang no. 10067 Het Rijk dient op korte termijn financiële regelingen te treffen voor de zwaar geplaagde bewoners van de wijk Lekkerkerk-West. We zijn er niet voor dat bij iedere tegenvaller de gevol gen maar worden afgewenteld op de gemeenschap. Al te snel wordt in ons land de hand opgehouden alsof de over heid over onuitputtelijke geldbronnen zou beschikken. Een aantal risico's in het leven dient men zelf te dragen. Maar in het geval Lekkerkerk-West gaat die gedachte niet op. De bewoners konden er eenvoudig geen rekening mee houden dat er gif onder hun woningen zou zitten. Ze wor den thans met de uiterst onaangename gevolgen gecon fronteerd: water halen aan een kraan, ontruiming van wo ningen, wonen in een sta-caravan, in laatste instantie zelfs afbraak van woningen, in ieder geval woningen die veel minder waard zijn geworden. Ze mogen in ieder geval financieel niet het slachtoffer worden van de fouten de onderschatting van het afval probleem die de gemeenschap heeft gemaakt. Zoals het Nederlandse volk als geheel de gevolgen van de watersnoodramp heeft gedragen, zo zal de gemeen schap ook de gevolgen van de giframp voor Lekkerkerk- West moeten dragen. voorde logeer-,kinder kamer of de camping btoemdessin royale maat55 x 65 cm fe hunt het beter bij halen l ill (Van een onzer verslaggevers) LEKKERKERK - Met speciale witte pak ken aan en gasmaskers op zijn specialisten van het bedrijf Mourik Services vanmorgen gaan zoeken naar de gifvaten in de grond van Lekkerkerk-West. De bewoners van die wijk moeten waarschijnlijk worden geëva cueerd nu er giftige stoffen in het drinkwa ter zijn aangetoffen. Zenuwstelsel Spoedoverleg Op 30 april (Kroningsdag) en 5 mei (Bevrijdingsdag) verschijnen. Een beperkte die Het Vrije Volk normaal maakt het echter noodzakelijk de vervroegen: za! lïenst inlévertijden te tt\M 1n/3lOfl Jonker Fransstraat 91-93 MKWKim botterdam - Tel. 010-123462/1437 ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr. van 17.45-19.00 oor zaterdag van 9.00-18.00 oor Ze zagen eruit als wezens van een andere pla neet, de gravers, die vanmorgen opeen Lekker kerkse parkeer plaats naar va ten met giftige stoffen zijn gaan speuren. De stank was, na het lichten van de eerste stenen al zo penetrant, dat de maskers opgezetmoes ten worden. Meerover de gifaffaire in Lekkerkerk op pagina 9. mm Cl wilde al zo lang een vloer van echte natuursteen? Kom dan naar de show rooms van DE BOO. Sexfilms huren? 6 voor 27,50 Voor een hele week! Vfi£f I ,<JI I 1 I Stuur Het Vrije Volk naar: Naam: Adres: 'ostcode:Plaats: Post 5oo 1125 irt abonnement: o kwartaal ojaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Voik eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exkiusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Kleun o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder 'postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, •3000VB Rotterdam. ér' HOOFDREDACTEUR HERMAN W1GBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BE Rotterdam, tel. OIO - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 (Van een onzer verslaggevers) BREDA - Het bestuur van- hartcentrum De Klokkenberg staat een kort geding te wach ten. De Henk Fievet-vereniging van hartpatiënten weigert zich neer te leggen bij de uitkomsten van de bemiddeling door prof. J. Greep. t "Wij zullen het Klokkenberg- bestuur aanspreken op onbe hoorlijk bestuur. Prof. Greep, die in opdracht van het bestuur werkte, brengt slechts een schijn oplossing, ondanks al zijn schriftelijke afspraken. En nieuw conflict zit er duidelijk ingebouwd. Zijn adviezen bete kenen daarenboven, dat het aantal operaties van 1000 per jaar terugloopt naar 200," aldus de voorzitter van de Fievetver- etiging, K. A. Thies. Voorzitter J. Kaulingfreks' van De Klokkenberg heeft be vestigd, dat de kliniek ernstige financiële proolemen heeft Het verlies van het hartcentrum zou nu al ruim 22 miljoen gulden be dragen. Dat bedrag zal verwerkt moe ten worden in de verpleegprij- zen. In combinatie met het feit dat er vier keer zo weinig pati ënten zullen worden geopereerd als vooraf begroot terwijl het medische team even omvangrijk blijft - betekent dit dat de kos ten per operatie (eerst geschat op 15.000 gulden) over enige tijd rond de 50.000 gulden zullen lig gen. Gif m drinkwater wijk wacht evacuatie Direct na het vewijderen van de straatstenen van morgen werden zeer hoge concentraties tolueen en xy leen gevonden. Verder zijn in de grond olieachtige blubbermassa's aangetroffen. De stank die er uitkomt is ondragelijk. Voor de gravers liggen slangen klaar voor het toedienen van medicinale lucht De straatstenen en wegge graven aarde zijn afgevoerd voor uitgebreid onderzoek. De bewoners van de 32 hui zen in de bedreigde wijk zijn allemaal vertrokken. Er is gewaarschuwd voor explosiegevaar en het vrijkomen van giftige dampen. In het drinkwater zijn per liger 60 micorgram tolueen, 25 microgram ethylbenzeen, 100 microgram metaxyleen en 40 microgram arotxyleen aangetroffen, zo deelde mi nister Ginjaar (Volksgezondheid) gisteren op een spoedvergadering aan de bewoners mee. Over die hoeveelheden zegt de Rotterdamse GG en GD-directeur Van der Meer: „Ik zou de mensen zeer grondig laten onderzoeken. Het zenuwstelsel en de bloedvormende organen zijn de gevoelige punten in het lichaam, wat chemische stoffen betreft" De bewoners zijn nu aange- wezen op speciale tappunten in de stad voor het drinkwater, over enkele dagen wordt dat in kartonen verpakking aange voerd. woensdag. 30 april sluiting 29 april -14.00 uur, gerubriceerd 9.30 uur. donderdag 1 rael sluiting 29 april -14.00 uur, ook gerubriceerd. maandag 5 mei sluiting 2 mei -16.00 uur, ook gerubriceerd, dinsdag 6 mei sluiting 2 mei -16.00 uur, ook gerubriceerd. Vannacht enkele opklaringen en minimumtemperaturen van jBs tot 0 graden. Mogelijk nacfJP* vorst Overdag bewolkt met slechts een kleine kans op regen. Middagtemperaturen rond 10 graden. Wind uit noordwest tot noord, aan de kust krachtig. 25 april zon op onder 0&20 2054 maan op onder 15.47 0457 Voor informatie over adreswij. ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag Intussen is ook het gasbedrijf van Lekkerkerk gewaarschuwd om de gasleidingen in de gaten te houden. Die zijn van hetzelr- de materiaal ais de waterlei dingbuizen. Vandaag vindt er opnieuw spoedoverleg pla'ats in Den Haag tussen minister Ginjaar, staatssecretaris Koning (Bin nenlandse Zaken), milieugede puteerde - Hoek- Van Dijke van de provincie Zuid-Holland en het Lekkerkerkse gemeentebe stuur over de mogelijke evacua tie van de bewoners van de 271 huizen in Lekkerkerk-West LAUSANNE - IOC-voorzitter Lord Killanin gaat op vredes missie. Volgens hem hebben de presidenten Carter en Breznjew zich al bereid verklaard tot een persoonlijk gesprek over de Olympische Spelen. Lord Killanin verklaarde in het Zwitserse Lausanne dat de Olympische beweging uiteen dreigt te vallen als gevolg van de boycot-oproep van de Ameri kanen. West-Duitsland heeft zich gis teren definitief in de rij gevoegd van regeringen die de Spelen in Moskou willen boycotten. Ook het Chinese Olympische Comité heeft besloten geen ploeg af te vaardigen. Negentien Amerikaanse atle ten zullen naar de rechter stap pen. Zij hebben een klacht inge diend tegen het Amerikaanse Olympische Comité "omdat zij het zat zijn te worden gebruikt voor een politiek doel." MAASTRICHT Veel te veel men sen stellen een be zoek aan hun huis arts bij ernstige klachten te lang uit Artsen in ons land krijgen daar bij slecht» hooguit tien procent van al le klachten te ho ren. Deze conclu sies trekt huisarts EJ.M. Neven uit Gulpen uit een door hem verricht onderzoek, waarop hij morgen hoopt te promoveren. Neven onder zocht 22 praktijken van huisartsen in Zuid-Limburg en ondervroeg 2200 patiënten. „Daarbij is gebleken dat een kwart van de pa- tienten met een verdacht gezwel het bezoek aan hun dokter langer dan drie weken uitatel len." ys/r. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM - Het gemeentebestuur van Amsterdam is stomverbaasd over een uitspraak van premier Van Agt in Tokio. Die zei daar dat Amsterdam zijn veelbesproken ope ra tóch zou moeten bouwen naast het Japanse - Okura- hotel aan de Ferdinand Bolstraat DEN HAAG - Mevrouw Van Agt is gisteren onverwachts uit Japan naar Nederland terugge keerd omdat een van haar zoons riek is geworden. Het is volgens een woordvoerder van de RVD nog onduidelijk hoe ernstig het met de zoon. die is overgebracht naar een ziekenhuis in Nijme gen, is gesteld. Van Agt zelf komt dit weekeinde terug naar Nederland. De premier deed zijn uit spraak, volgens meereizende journalisten, ten gerieve van de Japanse zakenlieden, die finan cieel in het hotel zijn geïnteres seerd, "Ik betwijfel of de Amster damse gemeentebestuurders weten wat er op het spel staat," zo zou Van Agt hwbben ver klaard. "Als Amsterdam Okura laat barsten zal Nederland de reputatie krijgen van een iand, waarmee geen behoorlijke af spraken kunnen worden ge maakt" Burgemeester Polak maakte zich gisteren tot tolk van de Amsterdamse gevoelens, toen De showrooms, waar ook de vakman koopt Delft, R-damseweg 274 id,™»,») 015-569292: R-dam, Stadionweg 31b,010-323233 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De RET stuit op steeds meer zwartrijders. Vo rig jaar werden er 25.050 bekeu ringen uitgedeeld tegen 17.493 in im Die enorme stijging is het ge volg van een actie die vorig jaar op twee lijnen gevoerd is. Daar bij werd elke dag, drie maanden lang, gecontroleerd. Tegen de 17.493 bekeuringen in *78 stonden er 14.706 in "77 en 12.074 in "76. Volgens de RET rijn de werkelijk aantallen zwart- reirigers veel groter. Van de vervoersmiddelen is de tram favoriet Vorig jaar werden daarin 10.640 mensen zonder geldig plaatsbewijs be trapt Daarna volgen metro en bus. De overgrote meerderheid van de overtreders gooit het proces-verbaal overigens weg. De officier van justitie moest daarom vorig jaar 5.200 zaken van zwartrijders behandelen. Voor de RET betekent dat een extra verliespost omdat die boe tes niet door het bedrijf ontvan gen worden. De 26.050 zwartrijders werden vorig jaar betrapt tijdens de 145.093 ritten die de controleurs maakten üij vroegen 2,5 miljoen mensen naar hun plaatsbewijs. Baiy. Dam 5a. Schiedam^ Tel. 010-267126. Geopend v 10-18 u Dood koopavond Legvereist. hij hoofdschuddend opmerkte: "(Onvoorstelbaar! Dit moet op een misverstand berusten." Het Amsterdamse gemeente bestuur heeft meteen contact gezocht met het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat na in tern beraad een "verbeterde exegese" gaf van de woorden van Van Agt Hij zou hebben ge zegd: "Ik zal er bij het Amster damse gemeentebestuur op aan dringen nabij het Okura-hotel een passende bebouwing tot stand te brengen." Amsterdam herinnert eraan dat het tot twee jaar geleden van plan was twee grote open bare gebouwen te realiseren: het stadhuis op het Waterloo- plein en de opera nabij het Oku ra-hotel. "Het was nota bene premier Van Agt persoonlijk, die deze plannen veel te duur vond", aldus een gemeente woordvoerder. De hoofdstad reageerde daar op met de noodoplossing van een gecombineerd stadhuis-ope raproject op het Waterlooplein, in de volksmond inmiddels be kend ais "stopera". Het kabinet premier Van Agt voorop was het roerend met deze plan nen eens. Amsterdam stelt zich voor op de kale vlakte bij het Okurahotel een sporthal te bou wen en recreatieve buurtvoor zieningen. De Japanners waren bij de bouw van het hotel uitge gaan van de komst van de opera. ROTTERDAM De narcoti cabrigade van de Rotterdamse politie heeft vanmorgen twintig bewoners uit een heroinepand aan de Anna Paulownastraat gehaald en het pand gesloten. De actie volgde op klachten van bewoners over geluidsoverlast. De begeleiders van de heroï negebruikers hebben aangekon digd vandaag nog een pand aan de 's Gravendijkwal te kraken. "Onze jongens hebben onderdak nodig. Als zij geen verblijfplaats hebben loopt de zaak finaal uit de hand, dan gaan ze de straat op om te zakkenrollen en men sen te beroven," aldus de bege leiders. Bij de actie van de politie rijn geen arrestaties verricht Van onze sociaal- economische redactie DEN HAAG - In Groningen zit meer gas in de bodem dan werd gedacht De gasbel van Slochteren blijkt 1730 miljard kubieke meter groot te zijn, ruim 80 miljard kuub' meer dan men een. jaar geleden nog schatte, aldus de Rijks Geolo gische Dienst. De overige reserves In Ne derland zijn 13 miljard m3 groter dan een jaar geleden werd geraamd. Die reserves worden nu geschat op bijna 300 miljard kubieke meter. Alleen de hoeveelheid gas in de Noordzee valt tegen. De deskundigen zitten daar op een schatting van 304 miljard kuub. Een jaar geleden dach ten ze nog dat de Noordzee- reserve tegen de 350 miljard kuub bedroeg. ROTTERDAM - Ook in de Open Hof kerk in Ommoord hebben sinds gisteravond neger..': illegale Marokkaanse gastarbei-: ders onderdak gekregen. Samen j met de 22 illegalen uit het Tref-,! punt aan de Boezemstraat zijn nu in totaal 31 Turken en Ma-.ï rokkanen in Rotterdam onder-;i gedoken om daarmee te voorko- i men uit het land te worden ge-, zet, Vrijwilligers van de gerefor-ij meerde, de Nederlands Her-j vormde en de Rooms-katholieke f kerk hebben samen met leden van het SOS-comité 1 novem- ber-wet de verzorging van de il-1 Iegalen op zich genomen. De ,i Rotterdamse kerkbewoners. voornamelijk Marokkanen, K hebben gemiddeld al zeven jaar in Nederland gewerkt. Om ver- schillende redenen misten zijl' indertijd de registratie. In de kerken worden zij bijge staan door ongeveer 150 vrijwil- hgers. Deze mensen zijn nodig omdat in het algemeen dergelij ke acties nogallangdurig zijn. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker ruüe en bovendien zeer exkiusieve badhanddoek. Met de lOöjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons *n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vèstwel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. JLaat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat rsvS"--' wèl is) uw naam opgeven? 1 Da's geen p- int Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kieu- ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. i En de kwaliteit, 'die is uitstékend! I'll ijl litl 1

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1