m gevaar door ruzie BenW vragen eisen voor provincie hoofdstad met groot feest open Speel automaten open- gebroken AGENDA Bar-rariteiten (3) Verwarring Vreemde toestand Autodief bekent inbraken Buitengewoon onderwijs: DRUM-EN SHOW FESTIVAL schiedam DONDERDAG 24 APRIL 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Veel Schiedammers zijn ontevreden over de beveiliging van school-woonroutes. Het woon- Niet rooskleurig erf in Kethel is een flop, de bocht bij het Wilhelmina- plein is niet veilig en ook in Groenoord treft men zeer gevaarlijke situaties aan. Op een informatie-avond van de gemeente over deze problematiek moest ver- keersdeskundige Hans van der Vlist toegeven dat beinvloeding van het verkeersgedrag zeer moeilijk is. - i- w Wethouder Posthoorn is listeren in de bezem en zhop "geklommen" om zt Wilhelminaplein zhoon te maken. Van een onzer I; verslaggevers SCHIEDAM - In het kader van de actie "Schoon Schiedam" heeft wethouder Herman Post hoorn gisteren, samen met bewoners uit de wijk, het Wilhelminaplein schoongeveegd. Geen overbodige luxe overigens want het plein was hard aan een schoonmaak beurt nodig. Niet alleen 1 SS&fK 1 'i In Boerderij Landvreugd k unnen kinderen op zater dag 26 april aan handenarbeid doen. Het kam pioenselftal van Feijenoord in 1938 met rechtsonder ca féhouder Jan Linssen. De voetbal schoenen van de oud-Feijen- oorder. mmm SCHIEDAM- VLAARDINGEN- MAASSLU1S - De begeleiding van bet buitengewoon onderwijs in de re gio Nieuwe Water weg-noord dreigt door nieuwe over heidsmaatregelen ernstig in gevaar te konten. Hier over is een conflict ontstaan tussen de gemeentebesturen en de Onderwijs Begeleidingsdienst (OBD) In deze re gio. De uitgaven moeten met maar liefst 35 procent worden terugge schroefd, anders draaien de ge meenten er voor op. „Dat kunnen we niet en dat witln we niet," zo vat de Vlaardlngse wethouder van fi nanciën, IJsbrand van der Velden, de zaak samen. In de regio be vinden zich elf scholen voor bui tengewoon onder wijs. Het gaat om scholen met so- daal-psychisch- en/of lichamelijk gehandicapte leer lingen. Vanuit het OBD werken er tientallen gespe cialiseerde krach ten aan de begelei ding van deze on derwijsvorm. Deze begeleiding, di? ondermeer bestaat uit spraakles en psychiatrische hulp, willen de ge meenten nood gedwongen te rugbrengen. Tot aan 1977 werden alle kosten door het rijk ver goed. Na die tijd worden er jaar lijks normen vast gesteld voor de vergoeding van de begeleiding. Met ingang van 1980 zijn zoveel bezui nigingen doorge voerd, dat ruim één-derde deel van de kosten, ƒ100.000.- niet meer door het rijk gedekt wordt De drie gemeen ten kunnen dat be drag niet opbren gen, dus hebben zij een voorstel ge daan over het te rugschroeven van de begeleiding. Dit tot grote veront waardiging van het OBD-bestuur. Het OBD is van mening dat het buitengewoon on derwijs de aller laatste sector is waarop bezuinigd kan worden. Volgens de fi nanciële wethou ders van de drie genteenten is dat echter de enige re- ele mogelijkheid. „Het is en blijft een taak van de gemeenten om be zuinigingen uit te voeren. Ik denk dat u niet in staat bent andere secto ren aan te wijzen. Als u dat wel kun kunt, heb ik er geen problemen mee," zei de Schie- damse wethouder Reinier Scheres tijdens een verga dering van het OBD-bestuur. Wethouder Van der Knaap (Maas sluis) maakte zich boos over wat hij noemde „de on doorzichtigheid" van het financiële beleid van het OBD. Begrotingen worden te laat in geleverd en het is onduidelijk wat een functionaris nu precies doet, •vindt Van der Knaap. Het OBD-be stuur toonde zich flink verontwaar digd over die kri tiek en over de voorgestelde be zuinigingen. Men zal nagaan in hoe verre er op andere sectoren, die even eens niet door het rijk worden ver goed, bezuinigd kan worden. Een groepje OBD-ers en wethouder Pos thoorn (Schiedam) zal verder overleg gen met bet minis terie van Onder wijs. jfc# v «5 p WI Gevaarlijke op weg naar SCHIEDAM - B en W willen het Openbaar lichaam Rijn mond vragen of Schiedam pro vinciehoofdstad kan worden. D'66 heeft een tijdje geleden de suggestie gedaan dat Schiedam daar misschien voor in aanmer king kan komen. De partij vindt dat bij het vormen van een provincie Rijn mond deze taak niet bij voor baat toegewezen moet worden aan Rotterdam. B en W menen dat de Rijnmondraad de eerst aangewezene is om aan te geven welke gemeente in aanmerking komt als hoofdstad. Daarom willen zij graag de eisen weten die gesteld zullen worden aan de plaats waar het provinciehuis straks komt en welke maatregelen deze overlast kunnen beperken. 'osthoom veegt het -t plein schoon De wethouder en de leden van de pleincommissie.-hoefden het ■vele en vuile werk gelukkig niet alleen te doen. Er w as voldoende personeel van de Openbare Nutsbedrijven aanwezig om ook een handje uit te steken. Uit de discussie die de wet houder voerde met de bewoners bleek, dat niet iedereen even ge lukkig is met de wijze waarop het plein is ingedeeld. Zo is de afvoerput steeds verstopt waardoor het na een regenbui niet mogelijk is het plein te ge bruiken. Ambtenaren noteerden de klachten en beloofden er verbe tering in aan te brengen. Het ve gen en opruimen ging ondertus sen gewoon door en binnen een uur had het Wilhelminaplein een geheel ander gezicht gekre- gea Volgens Van der Vlist man keert het hier en daar nogal wat aan de naleving van de ver keersmaatregelen. Dit geldt vol gens hem ook voor het woonerf in Kethel. De werkgroep JXethel heeft zijn beklag gedaan over fout-parkeerders en overlast van snelrijdend vrachtverkeer. Het afdwingen van lage snelhe den door vernauwingen en drempels ziet de gemeente ech ter niet zo zitten. Wel zal ze be kijken in hoeverre Kethel echt overlast heeft door hard rijden In Groenoord ziet de ver keerssituatie voor kinderen die naar school moeten er ook niet rooskleurig uit" De gemeente zal onder meer de situatie verbete ren op de Mozartlaan op verzoek van bewoners van het Straus- splein en de oudercommissie van de 'Mallemolen'. Het uit zicht bij de kruising met de Zwaluwlaan zal verbeterd wor den door het snoeien van het, groen. De verkeerslichtenop stelling zal iets veranderen en er zullen op het wegdek tekens worden aangebracht Bij de Bo- rodinlaan wil de gemeente een roodlichtcamera plaatsen en ook zal aan B en W voorgesteld wor den de versmalling van de Mo zartlaan zo te reconstrueren dat de bocht veiliger wordt Ook ter hoogte van de Woudhoek over weegt men beveiligde over steekplaatsen te maken. De oudercommissie van de school aan de Dwarsstraat in Zuid is niet gelukkig met de bocht van het Wilhelminaplein in de richting van de Groene- laan. In die bocht staan altijd auto's geparkeerd en dat belem mert een goed uitzicht voor voetgangers. Aan B en W is in middels voorgesteld om daar een parkeerverbod in te stellen. t 'r 4": f: SCHIEDAM Bad Groenoord zal op een feestelijke manier het nieuwe zwemseizoen in gaan. Op zaterdag 26 april gaan de poor ten van het zwem bad open en de Gus to drumband zal dan als eerste naar bin nen gaan. De toegang op de openingsdag is gra tis en gedurende de hele dag is er een programma in het teken van de spor tieve recreatie. Van 9.30 tot 15.00 uur is er een doorlopende puzzeltocht Een spelenkermis zal het bad in de ochtendu ren een feestelijk aanzien geven. Een team recreatiesport leiders verzorgt een sport en spelpro- gramma voor jong en oud. De recrea tieactiviteiten be ginnen om 11.00, 13.00 en 15.00 uur. De waterspelen vinden plaats tussen 11.00 en 12.00 uur en van ia30tot 16.00 uur. Om 9.00 uur gaat het bad open. SCHIEDAM - Drie cafés zijn 'gisterenochtend bezócht door inbrekers. Zij hadden het alleen voorzien op het geld dat aanwe zig was. i Via de achterkant zijn ze café Het wagenwiel binnengekomen. Speelautomaten en een biljart- klok werden geforceerd. Dat le verde hen een bedrag van 1500 gulden op. De Melodybar aan de Singel kreeg eveneens bezoek. Ook daar werden de speelauto maten opengebroken. De buit bedroeg 800 gulden. In de Jock's Inn vingen de inbrekers het minst Bij de bar haalden ze vijftig gulden weg. Ook het lo kaal van de landverkenners werd bezocht Na een ruit te hebben vernield, kondenk zich meester maken van 550 gulden, frisdrank en snoepgoed. Theater de teerstoof Dit weekeinde komt theater- ep SPLIEN naar Schiedam, geven twee verschillende loorstellingen in zoldertheater |e Teerstoof. Op vrijdag 25 april het stuk 'Slau' te zien. Het Jtuk handelt over het leven van |e Nederlandse dichter Jan Ja- ob Siauerhoff, die in 1898 in euwarden geboren werd. In overleed hij ten gevolge lan één van de vele ziektes die |ij als scheepsarts had opgelo- en. Slau heeft zijn leven lang Wanhopig geluk gezocht, maar achtte dat te verbergen achter en masker van cynisme.Ad- laan Roland Holst dichtte aan Ijn sterfbed: 'Soms kon de pchtheid die hij steeds verbeet og schuw een uitweg naar zijn een vinden'. [De aanvangstijd is 21.00 uur. toegangsprijs is 10.-. Voor las 65/CJP 7,50. I Zaterdag 26 april is toneel- ep SPLIEN te zien met het jk SJAALMAN. Deze produk- |e bestaat uit drie delen uit het perk van Eduard Douwes Dek- er, schrijvend onder de naam tlULTATULI. Voor velen is de aam Max Havelaar, zijn be- endste werk, een begrip. Naast akken uit Max havelaar engt theatergroep Splien lukken uit Minnebrieven en Voutertje Pieterse. De aan- agstijd is 21.00 uur en de toe- ngsprijs bedraagt ƒ10. Voor* j 65/CJP 7,50. Reserveringen via het VW- itoor, teï. 266000 en vrijdag en aterdag vanaf 13.00 uur via het tea ter, tel. 269455. lip'. ►Passage Theater Op donderdag 25 april in het sage Theater het harmonie elschap oefening baart Kunst horen en te zien. Uitgevoerd borden: vanavond onder meer je stukken Royal Processional, arinet Concert, Second Suite El Commencero. T>e kaarten voor vanavond i ƒ3,50 en zijn in de voor erkoop verkrijgbaar bij Mu- lekhandel Van Krogten. I £>e aanvangstijd is 20.00 uur. 9 Café Quibus Op vrijdag 25 april, morgen dus, komt de Schiedamse pop groep COLD LIPS voor een op treden naar de Quibus. Na en kele weken hard repeteren doen ze morgenavond hun debuutop treden. Ze beginnen om onge veer 21.30 uur en de toegang is zoals altijd gratis. Op zondag 27 april is de Am sterdamse Latin-Jazzgroep MA- JAFRA in de Quibus voor een optreden; De viermansfoimatie staat onder leiding van Roberto HallicL Ze beginnen zondag-* avond om ongeveer 21.30 uur. Het optreden is kosteloos bij te wonen. Zondagmiddag is er een kin- dermiddag in de Quibus. Tussen 14.00 en 16.00 uur zal er voor de kleintjes poppenkast en kinder theater te zien zijn. Deze middag betreft een experiment Wan- neer er voldoende belangstelling voor is dan bestaat de mogelijk heid dat de Quibus in het nieu we seizoen, té beginnen in sep- t'tember van dit jaar, met voor stellingen doorgaat De toegang is natuurlijk gratis. #QT? In jongerensociëteit QT? vindt zaterdag 26 april een le- denavond plaats. Deze avond staat in het teken van Israël. Ter gelegenheid hiervan zal kok Oiof een speciale Israëlische dis toebereiden- Onder het genot van jiddische drank en muziek zal de maaltijd verorberd wor den. QT? is gevestigd aan de Nieuwstraat in het gebouw van zoldertheater de Teerstoof. De toegangsprijs bedraagt ƒ15,-. Het eetfestijn vangt aan om 20.00 uur. 0 Loop Inn Woudhoek Zaterdag 26 april is er in dienstencentrum Woudhoek aan het Heijermansplein een gezelli ge avond georganiseerd. U kunt er een praatje maken onder het genot van een drankje en een hapje. Eventueel kunt u op sfeervolle muziek een dansje maken. De avond begint op 20.00 uur en de toegang is gratis. Iedereen boven de achttien jaar kan de avond bijwonen. 9Stedelijk Museum In het Stedelijk is tot 26 mei de tentoonstelling 'Rondom Li- duina' te bezichtigen. Afgelopen week startte de ex positie 'Kunstenaarsedities en Kunstenaarsboeken uit de Edi tion Hundertmark Berlin/Köln. De tentoonsteiling is samenge steld uit bruiklenen van de Ber- iijnse uitgever Armin Hundert mark. In 1970 nam hij het initia tief tot het uitgeven van kun- stenaarsboeken en -edities. Het uitgangspunt was daarbij: Het oorspronkelijke idee. het origi nele artistieke karakter moet in het werk volledig tot uitdruk king kunnen komen. Daarbij is een heel eigen vorm gekozen. De originele werken verschijnen in platte kartonnen doosjes. Ze zijn te zien tot 11 mei. Het museum is dagelijks ge-, opend van 10.00 tot 17.00 uur. Op zondag van 1230 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. 0 De 4 Molens De stichting Open Huis orga- niseert in het dienstencentrum op vrijdag 25 april een gezellige avond. Ter gelegenheid van Ko ninginnedag speelt het Moon light Quartet voor de bezoekers. Er zal verder een uitgebreide bingo gespeeld worden. De aan vangstijd is 20.00 uur en de toe gang is gratis. 0 Boerderij Land vreugd Op zaterdag 26 april is er voor de jeugd handenarbeid in de boerderij aan de Sweelincksin- gel 7. Vanaf 10.00 uur *s ochtends mogen kinderen leren omgaan met verschillende materialen. De toegangsprijs is 0,75. 0 Lampionoptocht Werkgroep Jeugdwerk Sehie- dam-noord organiseert op dins dag 29 april een lampionoptocht in Groenoord, en de Woudhoek. Voor de jeugd uit deze wijken zal een folder via alle scholen worden verspreid, waarin alle verdere gegevens staan ver meld. Het verzamelpunt is het Bachplein, waar iedereen om 20.00 uur wordt verwacht. De route duurt ongeveer 45 minu ten. Iedereen moet zelf zijn lam pion meenemen. - De stoet ver trekt om 20.30 uur. 0 Museumplein-festival Dit jaar geen plantagefestival In Schiedam. Op koninginnedag, 30 april dus, zal wanneer de ver gunningen worden verstrekt op het plein van het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat een popfestival plaatsvinden. Die middag treden achtereenvol gens op: The Amazing Stroop wafels; Naya Semana; Kees Ouwejan Makkers; Splendid Mood; Jada en Universe. Het in tieme Museumplein lijkt bijzon der geschikt voor een klein fes tival. De optredens beginnen 's mid dags om 12.00 uur en volgens de planning zijn de concerten 's avonds om 22.30 uur. weer afge lopen. Er zullen kramen staan waar etenswaren en drank ver krijgbaar zijn. Dit alternatieve muziek fe stijn is georganiseerd door de Stichting Open Jongerencen trum Noord, Werkgroep Jeugd werk Schiedam-noord, en Stich ting Samenlevingsopbouw Schiedam-noord. De toegang is gratis. Foto-tentoonstelling Tot en met zondag 27 april is in het Passage theater de foto expositie van Maria Austria te bezichtigen. De toegang hiervan is gratis. Films In het Passage theater draait voor de tweede week de Neder landse productie 'Grijpstra en de Gier', met in de hoofdrollen Rijk de Gooyer en Rutger Hauer. De voorstellingen zijn dagelijks, behalve maandag en vrijdag, om 19.00 en 21.15 uur. In Passage Blo is deze week een andere Nederlandse produc tie te zien. Monique van der Ven, Maria Schneider en Peter Faber zijn te zien in 'Een Vrouw als Eva'. De voorstellingen zijn dagelijks, behalve de gehele maandag en zaterdag- en woensdagmiddag om 19.00 en 21.30 uur. Toegang vanaf 16 jaar. Voor de jeugd draait in Passa ge Bio deze week de film van één van Amerika's populairste hard-rockgroepen Kiss. De for matie is te zien in 'Attack of the Phantoms'. De hits I was made for loving You en Sure Know Something zijn daarin onder meer te zien. De voorstellingen zijn op zaterdag-, zondag-, woensdag- en donderdagmid dag. 0 Dokter, Tandarts en Apo theek Wanneer U in het .weekend onverhoopt medische hulp mocht nodig hebben, dan moet U daarvoor de boodschappen dienst bellen, tel. 206611. Voor spoed recepten moet U bellen tel. 2640ia Tandarts J. H. Dalstra heeft deze. week weekend dienst Hij is bereikbaar voor een afspraak onder nummer 268303. U moet wel op het spreekuur komen tussen 17,00 én 18.00 uur op za terdag en zondag. Zijn adres is Lange Nieuwstraat 137. 0 EHBO Weekenddienst Van vrijdag 18.00 uur tot maandag 7.30 uur heeft het Ge meenteziekenhuis EHBO- dienst Het hospitaal is te berei ken onder telefoonnummer 26912a "ff- m In café Jan A Linssen, Oude Bin nenweg 119a, Rot terdam, hangen nog veel voetbalat tributen van deze oud-Feyenoorder (linksbuiten). Zoals bijvoorbeeld zijn voetbalschoe nen die hij droeg tijdens het behalen van het kampioen schap in 1938L Daarnaast ook nog en foto van het kampioenselftal van Feijenoord uit die tijd. Café- en barelge- naren in Groot- 'Rotterdam die denken ook nog - rare, unieke, gekke voorwerpen in hun café te hebben, kunnen me dit even per brief- - kaartje laten we ten. Mijn telefoon stond rood- gloeiend" aldus Jan Buys van het reclamebureau B en V Reclame aan de Mijhshe- renlaan 16.. "Klanten en fa milieleden vroegen me of ik iets met die aanslag op de taxichauffeur te makenhad en dat vond ik erg verve lend." Tijdens een persconfe rentie had de politie gezegd dat een tweede verdachte was gearrresteerd.EneA.D.uit. de Mijnsherenlaan die óók een reclamebureau had. Vandaar de verwarring. Noch Jan Buys, noch de in middels weer vrijgelaten A. D. (zie elders in de krant), - hebben dus iets met de aan- slag op de taxichauffeur te maken. De politie verontschuldigde zich met "een slordigheidje van onze kant Ik hoop dat hiermee dé praatjes weer uit de wereld zijn geholpen, zowel voor Jan Buys als voorA. D. -dte Deze foto stuurde mij Roel Dijkstra uit Vlaardingen, die deze rare verkeerssituatie op de Rotterdamse Beukelsdijk vastlegde. "Sinds enkele maanden," schrijft hij, "ls men bezig met het ver- nluwen van het wegdek (rioleringen) ter plaatse. Gewoonlijk is op die piek een parkeerverbod of een stopverbod geldig. Zoals bijgaande foto toont is op deze plek eerst een meter stop verbod van kracht en dan een aantal malen een meter parkeer verbod geldig. Dit alles over een afstand van nog geen vijftien meter. Vreemde toestand, dus." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM-Vlaardingen - De 20-jarige Rotterdammer G. M. J. die er zaterdag in slaagde te ontsnappen uit het Schiedamse politiebureau, heeft verschillen de inbraken op zijn kerfstok. De politie had J. opgesloten omdat hij in een gestolen auto rondreed. Nadat hij via een in geslagen raam was verdwenen, grepen agenten hem iri de Tuin- laan weer in de kraag. Hij heeft bekend de auto gestolen te heb ben. Maar niet alleen de auto was favoriet bij J. Hij had daarvoor al zijn oog laten vallen op twee radio-cassetterecorders bij Evertoom in Schiedam. Hij stal de apparatuur uit de zaak aan de Nolenslaan nadat hij een ruit verbrijzeld had. Bij een juwe lier in Pijnacker vernielde hij eveneens een ruit en haalde uit de etalage dertig paar zilveren ringen, In Vlaardingen was Ra dio Schipper b.v., gevestigd aan de Loper de dupe. Hij slaagde er in twee 'bakkies', zeven draag bare radiocassetterecorders en drie rekenmachines uit de zaak 'mee te nemen. De schade die J. aanrichtte, bedroeg 5000 gulden. De gestolen goederen vertegen woordigen een bedrag van 2000 gulden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - In sporthal" IJsselmonde wordt zaterdag 26 april een groot indoorfestival gehouden van Drumbands en Majorettenkorpsen. Ongeveer- -- vijftien korpsen uit geheel Ne- -* derland zullen op deze dag voor het publiek optreden. Het festival begint 's ochtends om 9,00 uur en duurt tot onge- veer 17,00 uur. De toegangsprijs bedraagt vier gulden voor vol-- wassenen en kinderen en 65+ twee gulden. De sporthal be- vindt zich aan de Dwarsdi jk 4.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2