Zijlstra ziet geen schot in ecc nomie Bomaanslagen in Teheran eisen vier levens ^5^0' onder weilund Tossen I yiilia en-VS iseboren Stormen stoppen Cubanen pri Meubelfabriek Hf Oisterwijk SLAAPKAMERS Uitbraak in Milaan Top overleg EG stuk Louis Velleman ridder I toonaangevend in eiken Kind zondebok Kom'ns over de brug met een nieuwe abonnee ENV: 'Koopkracht achteruit' mMïrn Burgemeester ketent zich vast aan hek Ondergrondse uit 't spoor Rookbommen op Rokin 'Dorstlesser van wereld' overleden Overslag in haven gegroeid Koel ABQNNEESERViCE op 30 april b sm tm os sa an mm -* slv Dinsdag 29 april 1980 34e jaargang no. 10071 (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Het blijft dit jaar, ondanks de loonmaatregel, slecht gaan met werkgelegenheid en winsten in ons land. Een sombere dr. Jelle Zijlstra, president van De Nederlandsche Bank, verwijt het ka binet en de sociale partners gebrek aan politieke wil om een economisch beleid uit te stippelen dat ons land echt nodig heeft. ingezakt Kernvraag 9 Zie verder pag. 19 *1il Afval Q Zie verdo" pagina 5 - >/?ydBn De Cubaan Benito Yanes komt met zijn pasgeboren zoon Carlos Leonard in zijn armen de pier in Key West opgelopen. De baby werd onderweg van Cuba naar de VS op zee geboren. Louis Velleman Hl die is uitstékend! 1aam: Adres: Postcode: - Soort abonnement: O kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Ais beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode: H .Plaats:. .4 4, H Kleun o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, LpOOO VB Rotterdam. Ar HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 23,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 In een toelichting op het van daag verschenen jaarverslag van de centrale bank verwijst Zijlstra naar West-Duitsland. waar wé! sprake is van herstel. Daar wordt een groei van het nationale inkomen verwacht van 2,3 tot 3 percent Het Cen traal Planbureau komt binnen kort'met nieuwe voorspellingen die wijzen op een groei van, nul of hooguit een half percent in ons land. Die vergelijking maakt vol gens Zijlstra duidelijk dat de binnenlandse problemen in Ne derland niet geweten kunnen worden aan buitenlandse facto ren als de dure olie. maar dat veeleer het foute bezuinigings beleid van het kabinet oorzaak van de sluier over de nieuwe cijfers van het CPB, Volgens de voorlopige cijfers gaat de "mo dale" werknemer er dit jaar in koopkracht één percent op ach teruit De modaal verdienende ambtenaar zal 2,5 tot misschien drie percent minder te besteden hebben. Volgens de FNV wordt in het jaarverslag opnieuw geen ant woord gegeven op het kern vraagstuk hoe de matiging ge bruikt kan worden voor verbe tering van de werkgelegenheid. FNV-voorzitter Wim Kok lichtte gisteren al een tipje op De officiële cijfers kunnen nog iets somberder uitvallen door de snel verder ingezakte bouw markt en de extra bezuiniging van drie miljard gulden door het kabinet. De prijsstijging zou zes percen* of iets hoger bedra gen. Voor de FNV-bonden zijn de cijfers \eker geen aanleiding iets te veranderen aan het eisenpakket voor de nieuwe CAO's. De bonden zullen probe ren, voorlopig elk op hun etgen manier, CAO's te laten doorlo pen tot na afloop van de loon maatregel op 31 december om dan de verloren gegane koop kracht terug te halen. TEHERAN/PARIJS - Bij een serie bomaanslagen in Teheran zijn gisteren vier mensen gedood en minstens 35 gewond. Voor één bomaan slag heeft de groepering Choc Khorramdin zich verant woordelijk gesteld, voor drie andere aanslagen is de verant woordelijk opgeëist door "het federale front voor de bevrij dingvan Iran", een groepering die tot nu toe onbekend was. Choc Khorramdin ontleent haar naam aan een nationale held uit de Iraanse geschiedenis. Een vertegenwoordiger van de ze groep heeft vanuit Teheran een telefoongesprek gevoerd met het Parijse secretariaat van de vroegere progressieve Iraan- se premier Bachtiar om melding te maken van de bomaanslag op het Plein Imam Khomeiny. De eerste bom ontplofte 's ochtends bij de ingang van een bioscoop. De tweede bom, die in •een auto was geplaatst, ontplof te 's middags op het Khomeiny- plein, op enkele honderden me ters afstand van de bioscoop De ^overige twee aanslagen vonden 'plaats in de Bazaar. In de havenstad Khorram- shar, in het zuidwesten van Iran, is een boekwinkel door een t bomexplosie vernield. De Iraanse minister van Buiten landse Zaken Quotbzadeh, die 'momenteel een bezoek brengt - aan Koeweit, ts vandaag aan een •aanslag op zijn leven ontsnapt Dit meldt het nieuwsagentschap van Koeweit, zonder nadere bij zonderheden te geven. De ayatollah Chalchali, voormalig hoofd van de islamitische recht sbanken, heeft in een vandaag -gepubliceerd interview geeist -dat-de top van de Iraanse lucht ten zeemacht gezuiverd wordt Hij sprak er zijn verbazing over uit dat "20 Amerikaanse heli kopters en 18 oorlogsvliegtui gen" ruim 1500 km ongemerkt in het Iraanse luchtruim konden doordringen. t - In Nieuw-Beijerland n c Lass a va .te]a (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM - Op velé plaatsen rond Rotterdam zitten afvalstoffen van de chemische industrie in de grond. Tientallen meldingen van vroegere stortin gen komen binnen bij gemeen tebesturen en provincie. In een weiland in Nieuw-Beijerland is gisteren een stortplaats van ze ker honderden, maar waar schijnlijk zelfs duizenden vaten blootgelegd. Deze zijn in het be gin van de jaren vijftig gestort. Gistermiddag hebben mensen van de Dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond (DCMR) in veiligheidspakken en met pers luchtmaskers monsters geno men van de inhoud van de va ten. De verwachting is dat het hier gaat om zuurteer, een rest- produkt van het raffmage-pro- ces met als aggressief bestand deel zwavelzuur. In Duitsland wordt dat opgeslagen in oude' zoutmijnen. Volgens wethouder J. C. Mo lenaar is de veiligheidskleding slechts uit voorzorg gebruikt. Zuurteer zou geen gevaarlijke dampen ontwikkelen. Het moet echter wel uit de grond verwij derd worden om verzuring van de grond te voorkomen. Het DCMR-onderzoek naar de' vergiftiging van de grond op een bouwplaats aan de Hoofdweg in Rotterdam heeft tot de voorlopi ge conclusie geleid, dat daar geen vaten gif begraven liggen. Op dat terrein heeft de vorige eigenaar Dalmeijer wel jaren geleden bovengronds zeer ge vaarlijke chemische afvalstof fen opgeslagen. In 1973 zijn die op aanwijzen van gemeente en politie verwij derd. Het onwel worden van een kraanmachinist is vermoedelijk het gevolg van het omwoelen van grond, waarin soortgelijke stoffen als in Lekkerkerk ge vonden zijn door morsen en lek ken terecht zijn gekomen. De Lekkerkerkse gifaffaire heeft volgens de directie van de N.V, Afvalverwerking Rijn mond geleid tot een verhoging van het aanbod chemisch afval bij de verbrandingsinstallatie in Botlek. „We krijgen nu min stens dertig procent meer che misch afval aangevoerd," aldus directeur Reuchlin. Op verschillende plaatsen in de Krimpenerwaard worden ook onderzoeken naar oude stortplaatsen gehouden. De speuractie van de provincie en rijkspolitie naar bestaande ille gale stortplaatsen hebben thans 140 processen-verbaal opgele verd. if-*?* 7 5 *4 1. 'Ai, - .-. 'W W's KEY WEST - Stormen heb ben gisteren een einde gemaakt aan de toevloed van Cubanen naar de Amerikaanse staat Flo rida. De autoriteiten van Flor- dia hebben intussen de noodtoe stand afgekondigd voor Key West en Miami en omstreken en een beroep gedaan op Washing ton voor bijstand aan de 3500 Cubaanse emigranten die al in de VS zijn aangekomen. Elk spoor ontbreekt nog van de Cubanen die op zee op weg waren naar Florida en overval len werden door de stormen. De Amerikaanse kustwacht heeft twee lijken gevonden, een zestal gekapseisde boten opgespoord en twintig boten op sleeptouw genomen. Samen met Cubaanse pa trouilles zoekt de Amerikaanse kustwacht naar een boot met 200 mensen aan boord die op 23 kilo meter van de Cubaanse haven plaats Mariel noodseinen had uitgezonden. „Boten die op zee waren tij dens het hoogtepunt van de storm, hebben geen schijn van kans gehad," zo zei de haven meester van Key West. Volgens hem zijn veel van de boten nau welijks zeewaardig en is het merendeel van de opvarenden onervaren. Veel bewolking met kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 11 graden. Matige noorden wind. maan oftfi onder op onder 3» april ÜCQ r 21,03 2107 07,47 wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzafen, Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam, tel. 010-126461. LONDEN - In Enge land worden elk jaar dui zenden kinderen het slachtoffer van mishan deling door hun ouders omdat dezen geldzorgen hebben. Tot die conclusie komt het Britse Genoot schap tot Verhindering van Kindermishandeling. Volgens het Genoot schap maken veel gefrus treerde ouders hun kin deren tot zondebok en straffen hen om geringe vergrijpen op beestachti ge wijze. Zo liep vorig jaar een tienjarige jongen brandwonden op nadat zijn moeder hem met een beet mes bewerkt had, omdat hij koekjes had ge pikt. MILAAN - Bij een uitbraak- poging van vijftien gevangenen uit een gevangenis in Milaan zijn gisteren -vijf van de ont snapten en twee bewakers ern stig gewond geraakt. Zeven ge vangenen zijn nog voortvluch tig. De overigen zijn na een schietpartij kort na de ontsnap ping weer gearresteerd. Ue twee belangrijkste ont snapten waren de 32-jarige Cor- rado Alunni, een van de leiders van de stadguerrillagroep „Pri ma Linea", en Renato Vallan- zasca, een maffiabaas die mins tens vier moorden heeft ge pleegd. De gevangenen trokken na het middageten drie pistolen en en kele messen en vluchtten met drie bewakers als schild de ge vangenis* uit. In een zijstraat renden zij recht op een patrouil le scherpschutters in, waarna een vuurgevecht ontstond. Alunni werd in zijn hoofd ge schoten. Zijn toestand is ernstig. Vallanzasca raakte levensge vaarlijk gewond. Naar de overi-' ge gevangenen, van wie er vier verdacht worden van guerrilia- acitiviteiten, is een tgebreide zoekactie met honden en heli kopters begonnen. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG - Het Europe se topoverleg m Luxemburg is stukgelopen op het probleem van de Britse bijdrage aan de Europese Gemeenschap. Een Franse woordvoerder zei dat er Nederlandse en Duitse voorstellen waren geweest, ge steund door de Franse president Giscard d'Estaing. die echter al lemaal door de Britse premier mevrouw Thatcher waren afge wezen. Volgens de woordvoer der waren de overige acht EG- Op woensdag 30 april verschijnt Het Vrije Volk op een vroeger tijdstip dan op normale werk dagen. Onze afdeling Abonneeservice is op deze dag dan ook eerder gesloten. Indien u op 30 april geen krant ontvangt kunt u tot 16.00 uur tel. 010-14.74.00 bellen. landen tot aan de grenzen van hun mogelijkheden gegaan, maar hun pogingen liepen stuk "op het met meer redelijk te noemen verzet van het Verenigd Koninkrijk." Giscard zelf schijnt boos te zijn weggelopen uit de vergade ring van de regeringschefs. Dat gebeurde toen ook zijn laatste aanbod voor premier Thatcher te min was. De Westduitse kanselier Schmidt had ai voorgesteld om Engeland dit jaar niet meer dan 1482 miljoen gulden te laten bij dragen aan de Europese begro ting. Dat betekent een financieel offer voor de overige acht lid staten van 3330 miljoen gulden, waarvan Nederland 300 miljoen voor zijn rekening zou hebben moeten nemen. Mevrouw That cher zei echter nee, ook toen Giscard d'Estaing voorstelde Engeland ook volgend jaar niet meer dan 1482 miljoen te laten betalen. Eenstemmig waren de negen lidstaten in hun voornemen eco nomische sancties te treffen te gen Iran als dat land voor 18 mei- geen "betekenisvolle stap" heeft gedaan ter vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars. MADRID - De burgemeester van Santillana del Mar in Noord-Spanje heeft zich giteren vastgeketend aan het hek bij de ingang van de bekende grot van Altamira. De actie was bedoeld als protest tegen de sluiting van deze grot. De grot was vier jaar geleden gesloten omdat de 15000 jaar oude schilderijen te lijden zou den hebben van het omvangrij ke toeristische bezoek. De bur gemeester bestrijdt dat. Behalve de burgervader, had den zich ook twee gemeente raadsleden en een afgevaardig de van het regionale parlement in Santander vastgeketend. FRANKFORT - Onbekenden hebben vannacht m Frankfort een trein van de ondergrondse laten ontsporen. Vijf mensen raakten gewond en er werd een schade van meer dan 100.000 gulden aangericht De uit de rails lopende trein botste tegen een op een" ander spoor tege moetkomend treinstel. Tien minuten na het ongeluk werd de politie opgebeld door een onbekende die zei dat hij een jongen had gezien die voor werpen op de rails had gelegd. AMSTERDAM - De eerste rookbommen werden reeds van ochtend omstreeks elf uur te Amsterdam ontstoken tijdens een 'actie' van de groep Onkruit aan de De Ruyterkade. Ongeveer gelijktijdig kreeg de politie een bommelding binnen terzake van een gele jerrycan, gelegen voor de deur van El Al aan het Rokm. De politie zag zich genoodzaakt een deel van het Rokm af te zetten. Algemeen werd aangenomen dat de kra kers vanochtend met deze acti viteiten het Kroningsfestijn aanvingen. ROTTERDAM-LON- DEN Louis Velleman (61) correspondent van Het Vrije Volk in Londen is vandaag Ridder in de orde van Oranje Nassau geworden. De onderschei ding kon hem niet per soonlijk worden uitge reikt, omdat Velleman van een korte vakantie geniet Louis Velleman kwam op 6 november 1939 bij onze krant in dienst Hij begon zijn werkzaamhe den in Haarlem en was na de oorlog tot 1958 in Am sterdam gestationeerd. Van 1958 tot 1971 ver bleef hij als correspon dent in Brussel. Van 1971 tot vandaag de dag voor ziet hij Het Vrije Volk als Londens correspondent van nieuws en commen taren. Zie voor de lintjesregen pagina 8. I i VENETIË - Giuseppe Cipria- na, „de man die de dorst van de wereld heeft gelest" (zo schreef Hemingway), is op 80-jarige leeftijd in Venetie gestorven. Wijlen Ernest Hemingway schreef over deze beroemdste caféhouder van Italië in zijn in Venetie spelende roman „Across the nver and into the trees" (1951). ROTTERDAM - In de eerste drie maanden van dit jaar is de overslag van goederen in de Rotterdamse haven met zeven procent gestegen. Het totaal bedroeg 76,4 mil joen ton: 58 miljoen ton werd gelost en 18 miljoen ton geladen. De grootste categorie behandel de lading was ruwe olie, bijna 36 miljoen ton. Ertsen bleven onverminderd sterk groeien, een toename van 32 percent, terwijl de kolenover- slag een nog beter resultaat gaf (33 percent). De totale stukgoed- overslag bedroeg rond 9 miljoen ton of 1,3 percent meer dan in 1979. Alstublieft. Voor u. Van Het Vnie Volk. "n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOöjange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vèst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee, ^at u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen p- int Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de (deu ren rood bruia blauw of groea Het formaat is 50 bijl 00 era En de kwaliteit, ff. Plaats:

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1