r Schiedammers krijgen lintje Eend-o-logie Paraplu-hoofd Niet roken (6) Wijkraad ook SlïTö P.v.dA I! 1-MEIVIERING 1980 f -.11 ïewöners in Tuindorp kwaad Ontsnapt uit Ziekenhuis schiedam KINDERTHEATER MACCUS Geen rijbewijs Schuur afgebrand DINSDAG 29 APRIL 1980/HET VRUE VOLK/PAGINA2 I SCHIEDAM - De ge beente gaat maatregelen hemen om de leefsituatie |*oor de woonwagenbewo- lers op de Schiekade te [verbeteren. Men vindt dat te. nu lang genoeg in de rotzooi en een onveilige fcituatie hebben gezeten. |.Wij aanvaarden de ver antwoordelijkheid voor leze vijftig Schiedamse gezinnen", aldus burge- leester John te Loo. mgm Burgemeester Te Loo met de heer en mevrouw Meerts in gesprek over de nieuwe plannen voor woonwagen bewoners. DONDERDAG 1 MEI aanvang 14.30 uur IN ZAAL IRENE - NIEUWEHAVEN 155 Toegang: vrijwillige bijdrage Int.:,tel. 733473 (17.00-19.00 uur) giiUHiniutmuiuHiuiuiuiuannmnRinnnninniniiintiiiinniiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiniiiiifutË I 14.30 uur lezing door burgemeester J. te Loo 1 20.00 uur avondprogramma m.m.v.: Frans Drabbe (FNV) I Peter Blanker s. 1 Eduardo Peralta j§ Leen Persijn Excelsior f W. A. R. Jeanne van Munster s s e.v.a. §j IN ZAAL IRENE - NIEUWEHAVEN 155 1 H Toegang: vrijwillige bijdrage Int.: tel. 733473(17.00-19.00 uur) SiiHiimiiiimmiiiniiiuiiiiiuiininninimiiiimnuiiiiiiininiiiimiiiifiiMiiiiiiiiiHiHimiiiiiiiil Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM „De bloemetjes in de potten op de ■vensterbank wiebelen door de tocht. Die isolatie lijkt ■helemaal nergens op en daar moeten we straks 70 gul- Iden huurverhoging voor betalen. Je kan bij de hoeken Ivan de ramen zó naar buiten kijken. I Gaten r I - k In de kou ■RPS "S A~ mm. 'II8SS Wethouder Posthoorn metselt zijn tegel in het wijkcentrum. Velen zul len hem volgen. De tegels zullen de creatieve ruimte sieren die door haar con structie de indruk van een atelier wekt. In het ge bouw is eveneens een donkere kamer ingericht die door iedereen gebruikt kan worden in de toe komst. De SSSN, de peu terspeelzaal en de biblio theek zullen permanent in het nieuwe wijkcen trum te vinden zijn. Boven: Geen grote vlak ken, maar allerlei toren tjes, uitsteeksels, hoekjes, dit in grote tegenstelling tot de omringende flats. Laagbouw te midden van hoogbouw, voor iedereen ook gehandicapten - toegankelijk en door iedereen te gebruiken. t^^gdieji wcn-den niet opgevuld met cement of ander isolatie is daardoor een farce. -/ - "y- r. j Je bent net per trein uit Amsterdam gekomen, waar het regende dat het goot, zie je bij het Rotterdamse Centraal Station dat buiten heerlijk het zonnetje schijnt. l Ja wat doe je dan met zo'n lastig ding als een pa- raplu, die je toch overal vergeet.. y j Natuurlijk, die leg je gewoon op je hoofd... ilfefli De P.v.d.A. heeft wel degelijk een alterna tief op het beleid van het kabinet-Van Agt. Om dit alternatief uit te voeren hebben we Uw steun nodig. WORD DAAROM LID VAN DE P.v.d.A. U kunt ook informatie krijgen op de 1-mei viering welke gehouden wordt in de grote zaai van Irene, aanvang 19.45 uur of bel 732496. Vul onderstaande bon in en stuur hem aan: P.v.d.A. Schiedam, postbus 4093 3102 GD Schiedam. Naam: Adres: Postcode: 3 en in zicht oor woonwagenbewoners [Van een onzer verslaggeefsters Burgemeester Te Loo zal met en aantal medewerkers op 8 ei van ,'s ochtends negen tot avonds half elf voor alle voonwagenbewoners zitting louden in het kamp. Ze willen jraag weten welke wensen er even bij de bewoners. Willen ze en woning, willen ze naar een hieuw terrein of willen ze blij len waar ze zijn? Op 15 mei zal }r nog een bijeenkomst met alle ewoners georganiseerd wor- |len. Het streven is om op den duur het heie woonwagenkamp op de bchiekade te ontruimen. In het Ivoonwagenpian voor Zuid-Hol- wmmm\ WÊmi WMm door het land zoals vroeger want daar kan je je boterham niet mee verdienen tegenwoor dig. Ik wil graag in een woning." Mevrouw Meerts: „De Schieka- w, de is altijd een noodvoorziening Woningen geweest. Als het een paar dagen vriest, hebben we geen water meer. De stookolie is zo duur ge worden dat ik per week bijna 75 gulden kwijt ben aan stookkos ten. Met butagas en elektriciteit kost ons dat 400 gulden per maand. Dat is gewoon te veel soms". den. Gegadigden voor een sloop- terrein kunnen zich bij de ge meente aanmelden. Om iedere woonwagenbewo ner een goede oplossing te bie den. gaat de gemeente op de in geslagen weg verder. Op het Schuttersveld zullen woningen verrijzen waarbij ais eersten woonwagenbewoners de huizen krijgen toegewezen. Ter voorbe reiding van deze nieuwbouw zullen er werkgroepen met om wonenden van het Schutters veld, woonwagenbewoners en ambtenaren gevormd worden. Dit zal ook gebeuren bij het pro ject Koekoekslaan waar men een parkachtig woonwagencen trum wil maken voor ongeveer twintig woonwagens. Daarnaast zal in de nieuw bouwwijk Spaiand een terrein worden gereserveerd. land staat namelijk dat woon wagenbewoners zo veel moge lijk moeten kunnen integreren met andere burgers. De heer G. A. Meerts van de bewonerscom missie: „Wij zijn ook betrokken bij de stad. Tachtig procent van de woonwagenbewoners wer ken gewoon bij een baas en zijn getrouwd met een Schiedammer of Schiedamse. Wij wonen al leen in een huis op wielen, maar die wielen gebruiken we al lang niet meer. We trekken niet meer Om verbetering in de situatie te brengen heeft de gemeente maatregelen in petto op korte en op lange termijn. Om aan de brandgevaarlijke situatie op het terrein het hoofd te bieden, krij gen woonwagenbewoners voor rang bij het toewijzen van wo ningen. Bij het betrekken van een woning vervalt de stand plaats, zodat er meer ruimte voor anderen komt De wagens staan nu veel te dicht op elkaar. Zijn de bewoners toch niet zo gelukkig met hun huis en willen ze weer terug naar een woon wagen, dan hebben ze recht op eer. standplaats. Dit geldt wel voor een beperkte periode. Bo vendien zal er een nieuwe inde ling voor de stoopterreinen ge maakt worden. Men wil het slo pen en het wonen sterk schei- Wijkcentrum Noord wacht nog op naam op De isolatie van de twee proef- p-oningen in de Perenstraat is >en miskleun. Zij moeten als [voorbeeld dienen voor nog 100 andere woningen in Tuindorp- •Cethel die gevelisolatie, dubbele lieglazing. nieuwe kozijnen en deuren krijgen. ..Ik heb een he te! aan herrie, maar nu gaat het lie spuigaten uitlopen" vindt de neer Van der Hoek van de be wonerscommissie. De heer Van ameveld. bewoner van het proefhuis heeft hem over de si- Ituatïe ingelicht. „Mijn huis zit [vol gaten. Er klopt geen bliksem van dat isoleren. Het is een aan fluiting zoals er gewerkt, of lie- kergerotzooid, wordt." De vensterbanken en de Iraamlijsten sluiten niet goed aan op de muren. Daardoor val- [len er gaten waardoor je zo naar duiten kunt kijken. Onder de vensterbanken bevinden zich holle ruimten die niet opgevuld Lijn. Een nieuw raam is zo ge- jmaakt dat het niet open kan olijven staan. Het valt vanzelf dicht omdat het er scheef is in gezet Het hout van de kozijnen en vensterbanken is nog zo ruw lat het niet afgestoft kan wor den. De houtverbindingen siui- ken niet goed. op elkaar aan, [waardoor ook lelijke gaten val- peri. Er is ijzer-gebruikt dat niet voldoende is beschermd tegen est en dus in de loop van de paren gaat rotten. Tenslotte to en de vensterbanken zo scheef af dut het water er op blijft lig gen. wegzakt in het hout en uit eindelijk de tempex-isolatiepla ten aantast. Kortom de afwer king lijkt nergens op. De gemeente laat de heer Van Barneveld in de kou staan. Hij krijgt steeds te horen dat hij moet wachten tot het helemaal klaar is. „Dan lijkt het aan de buitenkant allemaal mooi, maar van die hele isolatie deugt niets. Ze zouden hier al op 14 april zijn geweest om te kijken, maar ik denk dat ze 14 april 1981 hebben t bedoeld. Als het afgekeurd wordt, kunnen ze weer begin nen. maar dan hoeft het voor mij niet meer." De heren Van der Hoek en Groenestein van de bewoners commissie zijn bang dat deze slechte afwerking en isolatie ook zal worden toegepast op de andere 100 woningen. „Niet al leen de bewoners van de proef - woningen zijn de dupe. straks waarschijnlijk ook de anderen. Ais we wachten, zitten deze be woners nog een keer in de rot zooi. Bovendien is het twijfel achtig of ze het in de andere wo ningen beter zullen doen. Op een proefwoning doe je toch je uiterste best" De heer Van der Hoek is van plan om uit de be wonerscommissie te stappen als er niets aan gedaan wordt „En dan adviseer ik de andere men sen dit niet te accepteren." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Het wijkcen trum in Schiedam-Noord is nu bijna klaar. Velen hebben zich al aangemeld voor een plaatsje in het nieuwe gebouw, ballets tudio's, bewonersverenigingen en groepen die zich met jonge ren bezighouden. Er kunnen er zelfs nog meer bij. Alleen de naam ontbreekt nog. Daarom heeft de beheerscommissie van het wijkcentrum eert wedstrijd uitgeschreven. De winnaar zal als eregast de openingsplechtig heid meemaken. De opening zal een week lang gevierd worden eind augustus, begin september. Maar op 10 mei kunnen nieuwsgierigen al een kijkje komen nemen in het gebouw. Want het wijncentrum zal dan het middelpunt zijn van het 'Grote wordt wakker feest'. Behalve door het nieuwe ge bouw kan men op die dag ook over een gezellige markt zwer ven tussen het wijk- en winkel centrum in, In twee kramen kunnen wijkbewoners koekver- gulden. De werkgroep Jeugd werk gaat met kinderen hand- arbeiden en mevrouw Dietz uit Rijswijk laat zien hoe goed ze kan knippen. Verder zijn er kraampjes van Amnesty Inter national, de stuwgroep Midden- Delfland, het Interkerkelijk Vredesberaad en vele andere organisaties die iets met Noord te maken hebben. De winke- WM liersvereniging zorgt voor de muziek. Goede invallen voor een naam voor het wijkcentrum kan men kwijt in de kraam van de werk groep wijkontmoetingscentrum. Daarna kunnen de goede ideeën gestuurd worden naar de werk groep, antwoordnummer 97, 3100 VE Schiedam. Tevens zullen in die kraam ansichtkaarten ver kocht worden ten bate van het mm- mm t- mm ■y/.m. y.yrUfy: wijkcentrum. Één pakje met ze ven foto's van mooie plekjes kost ƒ3,50, twee pakjes vijf gul den. De tegelactie wordt op 10 mei afgesloten. Er zijn in totaal 800 tegels verkocht die 3500 gulden hebben opgebracht. Bewoners kunnen tijdens het 'Grote wordt wakker feest* hun eigen tegel komen inmetselen in het wijk centrum. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Vijf Schiedam mers hebben vandaag uit han den van burgemeester Te Loo een koninklijke onderscheiding ontvangen. De heer C. W. Stolk. oud-hoofdwerktuigkundige bij Shell Tankers b.v. is geridderd in" de orde van Oranje Nassau. Het vijftal en een Rotterdam mer zijn vanochtend ontvangen in de aula van het Stedelijk Mu seum. De heer P. J. Middendorp heeft er veertig dienstjaren op zitten bij Anker- en Kettingfa- briek „Schiedam" b.v. Op 2 fe bruari 1934 trad hij als leerling- kettingsmid in dienst bij de fa briek. Vanaf 1970 bekleedt hij de functie van constructiebank- wërker en is speciaal belast met de reparatie van ankers en zwa re hijsapparatuur. Wegens zijn veertig trouwe dienstjaren heeft hij de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons gekregen. Zilver móchten de heer S. Timmers en C. L. van den Berg in (Ontvangst nemen. De heer Timmers kreeg de onderschei- ding wegens een veertig jarig dienstverband bij de Rotter- damsche Droogdok Maatschap pij als werkmeester-modelma ker en zijn activiteiten voor de Gereformeerde Kerk. De heer Van den Berg is geëerd omdat hij veertig jaar in dienst is bij het Kledingbedrijf Van Benten als filiaalhouder en later als hoofd van de administratie. De 63-jarige mevrouw Krab bendam en de 62-jarige meneer J. W. van Hul ten hebben goud gekregen vanwege hun ver diensten voor het onderwijs. Niet uit handen van burge meester Te Loo maar uit die van burgemeester Kieboom en een hooggeplaatste ambtenaar bij het ministerie van CRM kregen mevrouw B. K. de Jong-Bink en mevrouw A. G. Langenbach-Piu een onderscheiding. Mevrouw de Jong is gehuldigd met een medaille in goud vanwege haar bemoeienissen en inzet voor, de Toneel- en Letterlievende Ver eniging „Varia" in Vlaardingen. Mevrouw Langenbach is ridder geworden. Zij is hoofdcommies bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen. SCHIEDAM/VLAARDIN GEN - De 26-jarige Vlaardinger R. M. P. is zijn auto kwijtge raakt Hij reed zonder rijbewijs op de Vlaardingerdijk toen de politie hem in de gaten kreeg. Gok bleek het voertuig niet ver zekerd. In eerste instantie gaf hij een valse naam op en daar om werd hij naar het politiebu reau overgebracht Bij nader onderzoek troffen de agenten ook nog een klein zakje weed aan. De auto is in beslag geno men. SCHIEDAM De opslagruim te voor verpakkingsmaterialen van de firma Heilker is tot de grond toe afgebrand. De brand weer heeft nog geprobeerd om de houten schuur aan de Nieuw Rotterdamsestraat te redden, maar dat lukte niet De oorzaak van de brand en de schade zijn nog onbekend. Wie in het bezit is van een „lelijke eend" (2CV) kan bij de vereniging „De Alternatieve Garage" een cur sus volgen in „Eend-o-lo-gie". Belangstellenden kunnen voor 50.- een technische/fi losofische verhan deling krijgen over het verschijnsel eend. „Je kan", zo staat in een folder van garage ,,'t Eende Ei", „een reis ma ken door het in nerlijk van de eend in vier theo rie- en drie prak tijkavonden. Het doel hiervan is het zelf kunnen onder houden van je eend. De avonden worden gehouden in buurthuis De Brink. Brink 7. in de Rotterdamse wijk Vreewijk cn begint om 20.00 uur. Contactman nen zijn Henk (863148) en John (195480). Een van de moge lijkheden van het lid worden van de vereniging „De Al ternatieve Garage" is het periodiek la ten inspecteren van je eend om een indruk te krijgen in welke techni sche toestand die verkeert. Op die manier weet je waaraan moet worden gesleuteld. De vereniging - heeft de beschik king over een ga- ragebox waar re paraties worden verricht. Voor zo veel mogelijk wordt geprobeerd aan oude onderde len te komen om kapotte te vervan gen. Nog even een reactie over het thema „Niet Roken" van Siny Berk hout-Van der Spoel, Rotter dam: „Het is voor mij vanzelf sprekend dat in openbare ge legenheden niet moet worden gerookt. In bioscopen en thea ters mag men ook niet roken en als niet-roker blijf ik in de pauze dus op mijn plaats. Misschien niet zo gezellig, maar in ieder geval rook-vrij. Er moeten aparte ruimten komen waar men kan roken, men hoeft dan ook niet zo openlijk zijn verslaafdheid te tonen. Ik zou iedere niet-roker, die ook last heeft van de ongezon de en erg hinderlijke tabaks walmen, willen aanraden om lid te worden van de CAN. Deze vereniging streeft er naar dat roken wordt nagela ten als dat schade of overlast veroorzaakt aan niet-rokers. Minimum contributie is 20.- per jaar, giro 262099, Den ifaag. Met velen staat men sterk. Of men rookt is een per soonlijke zaak, waar men rookt is een sociale zaak. Wat ik ook erg vervelend vind is dat ik mijn bus- of tramkaarten vaak in een ta bakszaak moet kopen en dat in supermarkten de rookwa ren heel verleidelijk bij de kassa's liggen. Waarom niet andersom? De RET-kaarten bij de supermarkten omdat je daar bijna dagelijks komt en de rookwaren zoals het hoort bij de tabakszaak." aldus Siny Berkhout-Van der Spoel. Over het onderwerp niet- roken heb ik nog een reactie liggen van R. Wellinga uit Rotterdam, die de volgende keer aan de beurt komt. Daar na is het met deze discussie" (voorlopig) afgelopen en geef ik de pijp aan Maarten! Een lezer stuurde dit fotootje van de bekende tegel „Hond in de goot", op( de hoek van de Rotterdamse Zo merstraat en de Al- mondestraat Bo venop de tegel was naast „in de goot" geschilderd „de - wijkraad ook". m1 SCHIEDAM - De 29-jarige W.P.R. uit Schiedam Is ontsnapt - uit het ziekenhuis. Hij was daar op zijn verzoek door de politie naar toegebracht, omdat hij zich y niet helemaal goed voelde. Agenten hadden de man op f, het hoofdbureau ingesloten na- dat hij met stenen en een fiets de ruiten van de Rabobank op het N Èuwlandplein had inge-** gooid. Terwijl onderzocht werd welke reden R. had om de ruiten in te gooien, wist hij het mede- lijden op te wekken van enkelesi agenten. Zij vervoerden hemw naar het Gemeenteziekenhuis,;,.. waar hij later de beften nam. De"? schade die R. heef' aangericht;"' bedraagt ongeveer 5 OO gulden, rr? Mm Imei

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2