'Ministers Bankrover (klant) geeft zich aan 'Yöraak voor elke dode mïd&eter Koningsh nis niet kleiner mwrnmmmm Scherper controle op gif Benzine, melk fors duurder Hot lloor 1 1 i 1 I Israëli's voorgrond- teruggave Actievoerder; moet naam wijzigen Proef de lente op Flevohof. Kóin riukijken. Illegalen in kerken Purmerend Marian Price vrij gelaten HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Rente stijgt onverwacht met een nieuwe abonnee. 'tl i n Kwaliteit Mooi WILLEMSBRUG-CONCERT IN DE DOELEN - GROTE ZAAL 'Queen go home!' Vlag 4 mei half stok Kom VkS over de brug i l h Vrijdag 2 mei 1980 34e jaargang nó. 10074 (Van onze soc.-econ. redactie) SCHIPHOL - De KLM leidt de Arabische landen om de tuin: de luchtvaartmaatschappij geeft enerzijds zo merdienstregelingen uit waarop de vluchten naar Is raël niet voorkomen en andere waarop die wèl staan vermeld. De eerste zijn bestemd voor landen die een boycot van Israël eisen van" alle staten waarmee zij handel drijven; de overige zijn bestemd voor "de rest van de wereld." Woensdag 14 mei 1980 door de Marinierskapel o.l.v. Kapt. J. J. Koops en het Rotterdams PhHharmontsch Orkest o.t.v. Uri Segai. SOLIST: Johan Perik, saxofoon. Aanvang: 20.15 uur. De opbrengst van dit concert komt ten goede aan het Behoudfonds Herinnering Willemsbrug. Kaarten J 25,- per stuk verkrijgbaar bij: Het Vrije Volk, Witte «je Withstraat 25, Rotterdam (9 tot 16.30 uur) en vanaf 7 mei aan de Kassa van De Doelen,, dag. van 10 tot 16 uur, zond. van 12 tot 16 uur. Bestellen per giro is ook mogelijk: stort heLgefd voor uw toegangskaarten op gironr. 28.333' t.n.v. Het Vrije Volk, Rotterdam, onder vermelding van "Concert Willemsbrug" De kaarten krijgt u dan I thuisgestuurd. Onder het publiek voor de door Arabieren bezette Iraanse ambassade in Lon den bevindt zich voortdurend mevrouw Karkouti, de vrouw van een Libane se journalist die zich onder de gijzelaars bevindt. Hoewel de bezetters hebben gezegd dat zij de niet-Iraanse gijzelaars zullen sparen, lijkt mevrouw Kar kouti niet erg genist over.de afloop. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Aan de omvang van het Koninklijk Huis wordt niet verder geknabbeld. Premier Van Agt en minister Wiegel van Binnenlandse Zaken zijn het oneens met de PvdA-, WD- en CPN-4 fracties in de Tweede Kamer dat de kring van leden van het Konin klijk Huis nog kleiner moet zijn. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging BKLt/mvr. van 17.45*19.00 uur zaterdag van 9.09*15.00 uur (Van onze soc.-econ. redac tie) Zie verder pagina 5. I E® 8 Kleun O rood o bruin o blauw o groen jH (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). II Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder B pöstzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, V j i i 1 i 'iuf' Vtf I i9& lr<u.t r* aft at -HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 KLM toont ,-xi k k k Rol van 1 Wh egel ntioet ook goed onderzocht9 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - De nasleep van de rellen te Amsterdam heeft geleid tot een stevige ruzie tussen oppositieleider Den Uyl en minister Wiegel van Binnen landse Zaken. De minister, die het beleid van de VARA „on wijs" noemde, uitte gisteren ook" kritiek op het Amsterdamse stadsbestuur, dat een sfeer zou hebben laten groeien „van alles kan en alles mag". Een boze Den Uyl gisteren: „De rol van Wiegel als eerst ver antwoordelijke minister moet ook maar eens worden onder zocht!" Volgens Den Uyl was er te weinig politie ingezet in Am sterdam, „Je mag agenten zo niet? blootstellen aan een derge lijke agressie, grenzend aan fas eisme," aldus Den Uyl. En: „De suggestie, de verdachtmaking van Wiegel als zou er bij de VA RA opzet in het spel zijn ge weest, is een niet te tolereren bemoeienis! Wiegel behoort zich te onthouden van intimiderende opmerkingen over radio en tv.' Burgemeester Polak van Am sterdam noemde Wiegels kritiek op zijn beieid „niet wezenlijk." De uitlatingen van commissaris De Rhoodes „volgende keer wordt het schieten" - noemde hij onverstandig. „Je escaleert dan alleen maar. Wél moet er méér politie komen," aldus de burgemeester. NCRV, KRO en TROS hebben geprotesteerd tegen de wijze van verslaggeving door de Vara en Radio Stad. Vara-radiodirec- teur P. van den Ende: „Ik wijs het verre van mij dat wij heb ben opgehitst. We hebben de boosheid willen laten horen, zonder aan de gebeurtemsen zelf te willen deelnemen. Een aantal programma-onderdelen kun je de hitte van de strijd minder geslaagd noemen. Dat is het nsico van een alternatieve uitzending. Maar de aantijging „boze opzet" is erg gemeen." al dus Van den Ende. De politiebonden hebben in middels een spoedgesprek met TEL AVIV w. De meeste Isra eli's zijn voor het - teruggeven van bezet gebied op de'Weste lijk Jordaanoever: ongeveer, 68 procent van de bij een opinnie- iieitmg ondervraagde-mensen is- bereid tot min of meer - grote concessies in dit bezette, gebied. Slechts lij) procent was voor volledige annexatie terwijl 18 procent zich uitsprak voor handhaving van de huidige toe stand Van de grc-ej) van 68 procent meende ruirpyeen kwart dat in' het middenplaten moest wor den of over. de teruggave wordt onderhandeld metJordanië of de Palestijnén. Het Centrum voor Informatie en Documentatie Israel (CIDI) vindt deze houding van de KLM "absurd en beledigend." Staats secretaris Smit-Kroes van Ver keer "is gevraagd hieraan direct een einde te maken. „Verstoppertje spelen heeft geen enkele zin;" schrijft het CI DI haarr „De Arabische wereld weet best. dat de KLM op Tel Aviv vliegt". Gemeend wordt dat een maatschappij waarmee de overheid zo'n belangrijke rp- Iatie onderhoudt"zich van der- gelijke praktijken moet onthou den. - Dit 'geldt tx>k voor de uitgifte van verklaringen voor perso neelsleden, waarin staat dat zij geen bindingen met Israél heb ben. - In een commentaar op de be schuldigingen zegt de KLM ,dat nog een aantal andere Europese luchtvaartmaatschappijen al lang met twee dienstregelingen werken. -t e Van een onzer verslaggeefsters DORDRECHT, - Een bankrover, die gistermor gen bij een gewapende overval 164.000 gulden buit maakte bij de Nederlandse Credietbank, heeft zichzelf bij de politie gemeld. De buit had de 28-jarige T.J.U.V. uit Brabant niet: met het geld had hij in de loop van de dag zijn speel schulden bij illegale gokhui zen in Rotterdam en elders betaald. V„ eignaar van een assu rantie- en financierings kantoor. gokte volgens de AMSTERDAM - H. Jong- broer mag niet meer de naam ..landelijke actie organisatie ex- KNIL-krijgsgevangenen" ge bruiken, bij zijn pogingen om de Nederlandse regering te bewe gen achterstallig soldij aan KNIL-militairen uit te betalen. Dit heeft de Amsterdamse rechtbankpresident bepaald in het kort geding dat tegen Jong- bmor was aangespannen. Hij zette in 107.9,de actie op touwjjnaar kreeg begin dit jaar slaande, ruzie met zijn medebe stuursleden, waarna hij werd geroyeerd. Na zijn royement zette hij zijn acties onder de haam van het door hem opge-', nchte comité voort. Jongbroer is "hu verplicht een andere naam te bedenken. (Van onze correspondent LOUIS VELLEMAN) LONDEN - Bevrijding van de 19 of 20 gijzelaars in de Iraanse ambassade in Londen zonder bloedvergieten en als het kan dus zonder gebruik van geweld, dat blijft het doel en de op dracht van de Londense politie. Tot twee keer toe stelden de drie be zetters een ultimatum. Ze zouden de ambassade met alle gijzelaars en zich zelf opblazen als niet aan hun eisen werd voldaan. Hun eerste eis was, dat de Iraanse regering onmiddellijk de politieke gevangenen moest vrijlaten in het zuiden van Iran, in de provincie Khoezestan, die door de bezetters Arabistan wordt genoemd,- jv -?'*>■ Maar er gebeurde .invpanden niets, en' er was ook nauwelijks échte span- ning. De politie was ervan" overtuigd dat althans op dit moment - de be zetters niets zouden doen. Vanochtend was de Britse regering, die in de persoon van minister van Binnenlandse Zaken Whitelaw de ac tie leidt, van oordeel dat de inwilli ging van de eisen van de bezetters uit gesloten was. Zowel de president als de minister van Buitenlandse Zaken van Iran hebben voor de televisie ge zegd dat de gegijzelde Iraniers naar hun mening liever zouden sterven in dienst van de ayatollah dan slachtof fer te worden van wat werd genoemd „brutale afpersing". Ook deelden deze bewindslieden mee, dat voor elke Iraanse dode in Londen een Arabische dode zou vallen in Iran, en wel onder de mensen wier vrijlating wordt geeist door de bezet ters. Een van de gijzelaars, de BBC-jour- naist Christopher Cramer, die toeval lig in de ambassade was om een visum aan te vragen, is inmiddels vrijgelaten op humanitaire gronden. Hij werd on middellijk met ernstige maagklachten naar een ziekenhuis gebracht. BULGERSTEYN 3 ROTTERDAM ^•(•chter Cm A| CENTRUM TEL. 010 133440 vV Droog en - zonnig. Tempera tuur in het noorden van het land veertien graden', in het westen achttien graden. Krachtige wind uit noord tot noord-oost. 3 mei op 0604 zon onder 21.07 maan op onder •- Dordtse politie grof. Er wordt nog een onderzoek ingesteld of hij ook gelden van zijn cliënten heeft ver duisterd. V.. die vroeger in Dor drecht werkte, vroeg gis termorgen een bankem ployé hem naar zijn safe te brengen. Onder bedreiging met een vuurwapen werd de bankbediende daarop gedwongen de kluis te ope nen. Hij moest nadat V. het geld had weggegrist, mee in de vluchtwagen. Korte tijd later werd de bankbedien de uit de auto gezet. NS-DAGTÖCHT NR.4 KIEK DE KLEUREN METKODAK., FLEVOHOF IN DE FLEV0P0LDER. PURMEREND De kerken in Purmerend hebben na spoedbe raad besloten deze maand veer tig illegale Marokkanen onder dak te verlenen. De illegalen zijn afkomstig uit Beverwijk waar ze op uitnodi ging van de 'kritische gemeente Rijnmond' zes weken in twee buurthuizen hebben gebivak keerd. Ze zijn naar Purmerend uitgeweken omdat ze in Bever wijk bang waren voor politie optreden. BELFAST De Noordier- se Marian Price die tot le venslang werd veroordeeld wegens haar aandeel in bomaanslagen door de IRA, is vrijgelaten uit de gevan genis om gezondheidsrede nen. Marian Price wordt nu ver pleegd in de „intensive care"- afdehng van het ziekenhuis van Belfast omdat er gevaar voor haar leven bestaat. Zeven jaar geleden werd zij veroordeeld en in datzelfde jaar ging zij 7 maanden lang in hon gerstaking. Ondanks gedwon gen voeding nam haar li chaamsgewicht steeds meer af. Artsen en psychiaters kwamen tot de overtuiging dat verder verblijf in de gevangenis dode lijk voor haar zou zijn Volgens de nieuwe regeling, waarop de bewindslieden giste ren een toelichting gaven, zijn slechts de helft van de kinderen en de helft van de kleinkinderen van prinses Juliana lid van het Koninklijk Huis. Daarom kan volgens hen niet worden gespro ken over een „Koninlijke Fami lie", zoals de fracties suggereer den. Uitgangspunt van de regeling is. dat alleen zij lid zijn van het Huis, die het staatshoofd werke lijk zouden kunnen opvolgen. De regering sleutelt ook aan een opzet waarin het gebruik van regeringsvliegtuigen voor koninklijke en prinselijke rei zen is vastgelegd. Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen vao 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag AMSTERDAM - De Ne- derlandsche Bank heeft de rentetarieven over de hele linie met een half procent verhoogd. Dit besluit is ge nomen na de stijging van tarieven in het buitenland en om de verhoudingen op de geld- en valutamarkt niet te veel in de war te stu ren. In kringen rond de geldmarkt is verbaasd gereageerd op deze maatregel, vooral tegen de ach tergrond van de rentedaling van de laatste tijd. Verwacht wordt dat de verhoging wel eens een streep zou kunnen haien door deze juist in gang gezette ont wikkeling. De handelsbanken zullen nu zeker snel volgen. Zij koppelen de rentelasten voor kortlopende kredieten en leningen aan het bedrijfsleven meestal aan de promessedisconto van de Neder- landsche Bank die nu op 11,5 procent is komen te 1 iggen, minister Wiegel aangevraagd. „De grenzen zijn overschreden Zij vragen ondermeer om snel recht. „Nu gebeurde alles maar ongestraft" De politie is vanmorgen nog overstroomd met bloemen, sui kerklontjes voor de paarden en tips als: „Gooi voortaan uit heli kopters elektrische netten over de krakers, en: gebruik toch rubberkogels!" De Dierenbescherming heeft de politie verzocht bij dergelijke rellen voortaan geen paarden en honden in te zetten. De verzeke raars bekijken inmiddels of de schade die m Amsterdam is aangericht wel kan worden ver goed. Veel polissen sluiten mo- lest-schade uit. Het schadebe drag wordt op ettelijke miljoe nen geschat De politie heeft voor tonnen schade; 120 voertui gen moeten worden opgelapt, en enkele zijn total loss. BAZEL "Queen go home" (koningin ga naar huis), riejïen onge veer 250 demons tranten - die be zwaar hadden te gen het bezoek van de Britse koningin Elizabeth aan het hartstochtelijk re publikeinse Zwit serland. Toen zij gisteren probeerden een tentoonstellings terrein te betreden waarop Elizabeth op dat moment aanwezig was. ont stond er een ge vecht met de poli tie. Eerder had de so cialistische minis ter van Financiën Willy Ritschard ai besloten een passa ge te schrappen in een speech, waarin hij de gek had wil len steken met de uitzinnige belang stelling die er be staat voor alles wat met vorstenhuizen te maken heeft. (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM - De veilig heidsvoorschriften voor het werken met tetra, een stof die in Lekkerkerk in zeer geringe con centraties is aangetroffen, zijn aanzienlijk verscherpt. Maandag verschijnen nieuwe zogenoemde chemiekaarten, waarin als maximum aanvaard bare concentratie (MAC-waar- de) voor deze stof 2 ppm (deien per miljoen) wordt genoemd. Tot nu toe gold voor tetra een MAC-waarde van 10 ppm. Het werken met de stof is nu gebon den aan zeer strenge wettelijke bepalingen. Ze mag bijvoor beeld alieen in gesloten appara tuur worden gebruikt. De veiligheidsvoorschriften worden geregeld bijgesteld. Zo gelden dezelfde wettelijke be palingen sinds een paar jaar ook voor benzeen en werd de MAC- waarde van tolueen enkele ja ren geleden teruggebracht van 200 tot 100 ppm. Zie voorts pagina 4, Focus. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG - De benzine wordt morgen zes centen duur der. Deze stijging is de grootste van de afgelopen jaren. Su per gaat maximaal 151,6 cent per liter kosten; normaal 148,2 cent Het prijsniveau komt hiermee in ons land praktisch op de marktwaarde te liggen, zei mi nister Van Aardenne (Econ. Za ken) gisteren. Hij gaf tegelijk toe enkele weken geleden wat ai te voorbarig te zijn geweest: toen had hij verklaard dat er voorlopig geen stijging van de benzineprijs in ons land meer te verwachten was. Als de ruwe o!ie nu stabiel blijft, kan er met de benzine prijs met zoveel meer gebeu ren," aldus Van Aardenne giste ren. „Maar als de koers van de dollar ineens omhoog gaat, dan zullen wij dat zeker opnieuw merken." De maximumprijs van petro- ieum gaat morgen met 7 cent omhoog en die van dieselolie met 6,9 cent per liter. Huis brandolie en gasolie worden 5,9 cent duurder. LPG zal 2,9 cent méér gaan kosten. Ook de prij zen voor stookolie stijgen. Ook op het zuivelfront zit een opwaartse beweging in de prij zen: vanaf maandag 5 mei zal de detailhandel alle volle melkpro- dukten, waaronder ook yoghurt, vla en pap drie centen duurder per liter mogen verkopen. Andere consumptieartikelen uit melk gaan met twee centen omhoog. Oorzaak van dit alles zijn de gestegen grondstofprij- zen, als gevolg van een grotere vraag. DEN HAAG - Op zondag vier tl mei zullen van alle openbare ge bouwen de vlaggen van 1800 uur af half stok worden gehan gen. Minister-president Van Agt en het comité Nationale Her denking roepen burgers op het zelfde te doen. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. *n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjange Rotter damse Willemsbrug erop^ afgebeeld. Zomaar, Voor nop. - Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand andere (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen p- int Oh ja: de handdoek kunt u bestelien in de (deu ren rood. bruin, blauw erf groen. Het formaat is 50 bij 100 era En de kwaliteit, die is uitstékend! Stuur Het Vrije Volk naan 3 3000 V3 Rotterdam. I 3B23 f B «BI Haam: Adres: Postcode:Plaats:1 Soort abonnement: O kwartaal o jaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Ais beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: I Postcode:Plaats:

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1