toonaangevend in eiken PvdA presenteert wet Middenschool Stolwijk lijkt vrij van ffif Mobil stapt naar rechter Feyenoord heeft kans op cheque Bij start nieuw kabinet: Mislukte actie deed VSkwaad GEDING TEGEN FNV Schmidt wil in juli naar Moskou Kaalkoppen veterloos Bankrovers groeven tunnel Gids dood in molen ct'i feÉÉ: HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Ai en toe regen Van onze correspondent LOUIS VELLEMAN LONDEN - Een Brits commando van de Special 'Air Services (SAS) heeft gisteravond even na 7 uur een einde gemaakt aan de bezetting door Arabische Iraniërs van delraanse ambassade in Londen. De balans: twee Iraanse gij zelaars dor de bezetters doodgeschoten, drie be zetters gedood door de SAS, twee gewonden on der de gijzelaars. Van de niet gedode bezetters is er één gewond opgenomen in een ziekenhuis, de an der werd gevangen geno men. Granaten Dinsdag 6 mei 1980 34e jaargang no. 10077 Zie pagina 9 PARAMARIBO - De Surinaamse premier Chin a Sen "heeft vannachtofficieel toegegeven dat vorige week vrijdag een staatsgreep in Suriname verijdeld is. Voor radio en televisie maakte Chin a Sen de arrestatie bekend van een aantal personen, onder wie enkele parlementariërs. kondigde niet - zoals algemeen Van onze parlementsredactie) f DEN HAAG - Een nieuw kabinet moet zich inzetten! voor een snelle invoering van de Middenschool, vindtl] het PvdA-Tweede Kamerlid dr. Jos van Kemenade. fj Executie Interview zie verder pag. 4 Focus. Uitgezonden Zie verder pagina 7 L POLÏCi 5*VWah - (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM De directie van de Mobil Oil-raffi- naderij in Amsterdam stapt naar de rechter om een eind te maken aan de al anderhalve week durende sta king, Vandaag is een kort geding aangespannen tegen de Industriebond FNV. Actie verharden ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. l/fli vr. van 17.45-19.00 uur zaterdag van 9.00-16.00 uur maken eind Londense gij ze Na een "klein uur, terwijl de Iraanse ambassade in de buurt van Hyde Park nog brandde en miljoenen- televisiekijkers vreesden dat de bezetters hun dreigement hadden uitgevoerd en de ambassade hadden opge blazen, werd triomfantelijk be kendgemaakt dat alle 19 overge bleven gijzelaars het er levend hadden afgebracht Bij de overval op de ambassa de heeft de 'SAS gebruik ge maakt van granaten die een oorverdovend lawaai maken en een verblindende lichtflits ver oorzaken. Dezelfde granaten werden gebruikt door de mili tairen die indertijd het West- duitse vliegtuig in Mogadisjoe ontzetten en tijdens de bestor ming-van de door Zuidmoluk- kers gekaapte trein bij Beilen. Zij* geven de militairen zes se- HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Staatsgreep in Suriname Vandaag start Het Vrije Volk met een serie verha len over de toekomst van Rotterdam en het Rijn mondgebied: „Rotterdam koers 2000". Verhalen over enkele ingrijpende veranderin gen die zich hier de laat ste en komende jaren vol trekken. Hoe sterk zal dit gebied in de jaren negen tig gaan verschillen van het tijdperk-Thomassen? Zonder grote scheeps bouw, met veie duizen den, vooral van buiten landse kom-af, die vrij wel zeker hun leven lang werkloos zullen zijn. Met toenemende spanning tussen industrie en mi lieu. Zal het tijdperk-Van der Louw later blijken de problemen juist te hebben beoordeeld? Wat gaat er om in de hoofden van on dernemers en bestuurders in dit gebied? Hebben zij inderdaad oplossingen? Na de mislukte coup heeft het gen tot een staatsgreep zouden leger, zo meldde Chin a Sen, een uitlekken, wapenarsenaal opgespoord en in beslag genoemen. De premier Z» Verder pagina 7. werd verwacht - de staat van beleg en de avondklok af De rede van Chin a Sen volgde op berichten dat de Creoolse' ge wezen legeradjudant Fred Ormskerk*(56) met een huurlin- genleger van 300 man vorige week beeft klaargestaan om vanuit Frans Guyana de grens rivier de MarowSjne over te ste- kén. WASHINGTON - De misluk te poging om de Amerikaanse gijzelaars uit de ambassade in Teheran en uit Iran te halen, heeft het risico verhoogd dat de Sowjet-Unie direct betrokken raakt bij Iran en heeft de kans verkleind dat de Arabische we reld in de toekomst militaire be trokkenheid van de Amerika nen bij het Midden-Oosten zul len aanvaarden. Ook zou een militair uit de Mémbre Boekoekazeme in Pa- Dit is het eerste voorlopige ramanbo. die bij de coup be- oordeel van een ambtelijke trokken was, doodgeschoten Amerikaanse werkgroep dieeen zijn. Over het lot van de huur- onderzoek instelt naar de gevol- soldaten is niets bekend. gen van de mislukte Ameri kaanse actie. Uit alles blijkt dat de Natio nale Militaire Raad in Suriname aanvankelijk heeft geprobeerd de berichten over de coup te verzwijgen. NRC-correspondent Rudie Kagie werd dit weekein de geïntimideerd .toen bleek dat hij ruchtbaarheid aan de staats greep wilde geven. JDe militairen hebben eerder weten te verhinderen dat be richten over drie vorige pogtn- Deze ex-minister van Onder wijs gelooft dat die ene school soort voor alle 12- tot I6-jarigen nog vóór 1990 kan slagen, als een volgende regering direct na de eigen start een wetsontwerp in dient bij het parlement. De in het Nederlandse Ermelo wonende Ormskerk werd samen met een Nederlander bij de grensplaats Albina aangehou den. Ormskerk werd standrech telijk ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. V Als de Partij van. de Arbeid In zo'n kabinet komt te zitten, zal Van Kemenade zelf als minister de zaak bij de Kamer aanhangig maken. Zodra er een nieuwe CDA-WD coalitie tot stand komt, denken de socialisten vanuit de oppositie het initiatief te nemen. De plannen van minister Pais (WD) en zijn staatssecretaris De Jong (CDA) voor een 2-jarige brugperiode op de middelbare scholen lijken heel weinig kans te maken, zegt Van Kemenade vandaag m een Interview met het Vrije Volk. Een Midden school is volgens vooruitstre vende onderwijskringen de enig goede oplossing om werkelijk alle jongeren gelijke kansen te bieden. Een bevrijde Iraanse gijzelaar wordt vanuit een ambulance een Londens zieken huis binnenge leid. Ui j ziet er ontredderd uit na een gijzeling die zes dagen en elf uur heeft ge-* duurd. conden de tijd om handelend op te treden. Vanochtend is ook bekendge- worden dat de autoriteiten kans hebbén gezien om, zonder dat de bezetters het merkten door de schoorstenen van de ambassade mimatuur-tv-camera's neer te laten die de bewegingen van de bezetters van minuut tot minuut registreerden. Het hele gebouw was verder omringd door de meest verfijnde electronische afluisterapparatuur. De hele militaire operatie werd van alle kanten direct uit gezonden door de Britse televi sie. De overval werd uitgevoerd nadat de. bezetters begonnen waren hun gijzelaars te execu teren. President Bani-Sadr van Iran heeft in een telegram aan de Britse premier Margaret That cher de Britse politie bedankt voor de "intelligente wijze" waarop de gijzelingsactie was aangepakt. Bani-Sadr was verder vol lof tuitingen over de Iraanse diplo matieke staf. "De dappere weer stand van uw zonen m de am bassade in Londen heeft zoete vruchten afgeworpen. Wij heb ben niet toegegeven en de over winning behaald," aldus Bani- Sadr voor Radio Teheran. STOLWIJK In de grond on - ji der tien woningen aan de Stol- s wijkse Zwaluwhof zit waar- schijnhjk geen gif. In ieder ge- val is het drinkwater er volgens de Goudse Waterleiding Maat- 1 schappij "brandschoon". Getui- genverhoren maken het ge- meentebestuur voorts "voor zichtig optimistisch". Het gemeentebestuur heeft onderzoeken naar de mogelijke aanwezigheid van giftige stof fen gevraagd, nadat verhalen i; wilden dat Wijnstekers op zijn f stortplaats daar óok gif geloosd zou hebben. Het hoogheem- raadschap Knmpenerwaard j laat thans monsters van opper- vlaktewater analyseren en ook j komt de Inspectie voor de Volksgezondheid nog met een j aanvullend onderzoek. j De gematigden in Iran, onder wie president Bani-Sadr, zullen hun invloed op de situatie - hoe gering die misschien ook was - nu waarschijnlijk geheel verlie zen. Ayatollah Khomeiny en de radicale geestelijkheid lijken hun greep op de macht te heb ben versterkt, aldus de ambte lijke werkgroep, die bezig is in opdracht van het Amerikaanse Congres. De Iraanse am bassade In Lon den brandt na de bevrijdingsactie van het Britse commando. BONN - Bondskanselier Hel mut Schmidt van West-Duits- land wil begin juli naar Moskou voor besprekingen met de Rus sische leider Brezjnjew, zo heb ben Westduitse regeringskrin gen gisteren bekend gemaakt De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Genscher heeft echter vanmorgen in een interview met het dagblad Bild verklaard dat het overleg met de bondgenoten over het even tuele bezoek van Schmidt aan Moskou nog steeds voortduurt Vorige maand vroeg Helmut Schmidt het Westduitse sport- wezen de Olympische Spelen in Moskou te boycotten. BELGRADO - De Russi sche president en partijlei der Brezjnjew zal donder dag de delegatie van zijn land leiden naar de begrafe nis van de Joegoslavische president Tito. Dit is giste-, ren in Belgrado bekendge maakt. "In Belgrado zal Brezjnjew wereldleiders treffen als bonds kanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland, vice-president Mondale van Amerika, me vrouw Thatcher van Engeland en de Chinese partijvoorzitter Hoea 'Kwo Feng. Voor Neder land zullen minister-president Van Agt, minister Van der Klaauw en een lid van het ko ninklijk huis aanwezig zijn. De blauwe regeringstrein van Joegoslavië is gisteren met de stoffelijke resten van Tito in Belgrado aangekomen. Hon derdduizenden -mensen hadden in Belgrado urenlang de regen getrotseerd om hun leider de laatste eer te bewijzen. (Van onze sportredactie) BOTTERDAM - River Plate blijkt langzamer hand bereid te zijn Feyenoord een schade vergoeding te betalen voor bet onverwacht wegblijven bij het Bot terdam toernooi van 1978. Het evenement verloor daardoor veel van rijn waarde. Lange tijd heeft het bestuur van de be kende Argentijnse voet balclub geweigerd over een redelijke tegemoetko ming te praten maar in middels is ook in Buenos Aires de contractbreuk niet meer te loochenen. Er zitten nog wel wat juridische haken en ogen aan een definitieve af wikkeling van de slepen de affaire, maar Feyen oord-voorzitter Guus Couwenbergh, die giste ren na een week van on derhandelingen in de Ar gentijnse hoofdstad te rugkeerde in Rotterdam, kon toch een vooruitgang constateren: „Wederzijds is meer begrip ontstaan. Ik heb nu meer oog voor verscheidene aspecten die we vanuit Nederland niet hebben kunnen bekijken. Ik was natuurlijk graag met een cheque in de bin nenzak in het vliegtuig gestapt, maar zo'n vlotte betaling was nog niet te verwezenlijken." Guus Couwenbergh wilde zich niet uitlaten over de hoogte van de schadeclaim. Naar ver luidt zou het om een be drag van 130.000,- gaan. De vakbond wil de actie tegen en een studie daarover niet te Mobil verscherpen. Vandaag is willen rekken. Een vijfploegen- contact opgenomen met de Ver- dienst m enigerlei vorm wordt voersbond FNV om te proberen ook met uitgesloten, maar Mobil het vervoer van Mobil-produk- wil nu nog geen definitieve af ten besmet te verklaren. Boven- spraken maken, dien gaat de Industriebond kij ken of ook elders in het land ac ties tegen Mobil gevoerd kun nen worden en proberen auto mobilisten tot een boycot van Mobil-produk ten te bewegen. Reden voor de Industriebond om de actie verharden is een mi slukt gesprek met de Mobil-top in de nacht van zondag op maandag. De bond verwijt de directie dat zij in dat gesprek niet bereid was om te onderhan delen over een vijfploegendienst met een werktijd van 33,6 uur per week, waar het conflict bij Mobil om draalt Een woordvoerder van Mobil noemt het een misverstand dat de bond op onderhandelingen rekende die nacht Dat was he lemaal niet de bedoeling. De Mobil-directie verklaarde in dat gesprek wel over enige arbeids tijdverkorting te willen praten ROME - In een filiaal van de Bank van Sicilia in het centrum van Rome zijn 290 safeloketten gekraakt. De politie schat de to tale waarde op tweeeneenhalf miljoen gulden. De rovers hadden vanuit een riool een tunnel van dertig me ter lang gemaakt naar het sou terrain van de bank. Over dit met grote precisie uitgevoerde werk moeten zij naar schatting zeker drie weken hebben ge daan. Eenmaal in de kelder aange komen, maakten zij de safelo ketten open met snijbranders, die zij ter plaqtse achterlieten. BRIGHTON - Tientallen jonge „kaalkoppen" hebben gisteren als oude mannetjes door het Engelse Brighton geschuifeld. Uit voorzorg had de politie de veters uit de laarzen van dé, beruchte bendeleden gehaald. „Ze kunnen nu eenmaal niet wegrennen en schoppen met laarzen waann geen veters zit ten," zo zei een politiewoord voerder. De agenten vingen elke trein, auto, motor en scooter op waar mee de „kaalkoppen" naar Brighton kwamen om door het wegnemen van de veters een herhaling van het vandalisme te voorkomen dat de Paasdagen ontsierde. Stuur Het Vrije Volk naan Naam: Adres: Postcode:Plaats: Soort abonnement: o kwartaal ojaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Ais beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Kleun O rood O bruin oolauwo groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen), Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, pOOO VB Rotterdam. Voor informalfe over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u beilen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag Veel bewolking-en af en toe re gen, - Minimumtemperaturen omstreeks 5 graden, middag- temperaturen van ,10 graden op de Wadden tot 15 graden in het zuiden van het land. Matige noordoostenwind. - WESTZAAN - De 26-jarige student René Zijm is gisteren om het leven gekomen toen hij tussen de tandwielen van molen De Prinsenhof in Westzaan ge raakte. Zij werkte tijdelijk als gids bij rondleidingen in de mu seummolen. maan op onder «MS 1103 zon op onder 05.57 r 21.13

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1