ekkerkerk: Grootste schoonmaak aller tijden Hoofd boven water gehouden GEWONDEN BIJ NAVO-VIERING Arsenal- Valencia op tv Kamer: vier ieder jaar vijfde mei Zwaarste Map in bouw valt pas na winter SLAAPBANKEN Duizenden te laat m Schitterende kleurenpostervan kroning Koningin Beatrix. SQsjw Leraren smeten stenen CARTER EN REAGAN WINNEN Kom "ns over de brug met een nieuwe abonnee. I I I I I i I I 1 J 0 1 m HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 ffet llt'CT Bewolkt Verder deze week: Nu overal te koop. weeter, meer van! Nog 'n maan Am 4» Woensdag 7 mei 1980 34e jaargang no. 10078 (Van onze verslaggevers) LEKKERKERK - De gifwijk Lekkerkerk-West maakt zich op voor de grootste schoonmaakoperatie die ooit in ons land is gehouden. Speciale bureaus zijn koortsachtig bezig ervoor te zorgen dat de bewoners van alle .271 woningen op 1 juni elders onderdak heb ben. Dat zijn er zo'n duizend; één achtste van de totale Lekkerkerkse bevolking wordt geëvacueerd. 4 scenario's School weg O Zie ook pagina 3. In Lekkerkerk zijn stacara vans en een prefab-nood woning neer gezet, zodat be woners van de gifwijk kun- nen bekijken hoezij de ko mende maan den zullen moeten door brengen. COT Burghouwt, hier met haar zoontje Guil- laume, conclu deert: "Het blijft kampe ren." Y2K xë f'i •mm Myron Tucker, een 54-jarige gemeentewerker in Syra- toen deze plotseling met water volliep. De brandweer cuse, schreeuwt het uit van ellende als collega's probe- moest eraan te pas komen omzijn voeten uit de modder ren zijn hoofd boven water te houden. los te trekken. Tucker was in een twee meter diepe sloot aan het werk ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging «n .17.4W 9.00 uor zaterdag van 9.00-16.00 aar Deze week brengt Story een heel bijzonder nummer. Met een extra omslag, waarop de eerste officiële kroningsfotó staat van de nieuwe Koningin Beatrix. En nu al geeft Story u een superformaat kleurenposter (56 bij 90 cm) van de inhuldiging van onze nieuwe Koningin (abonnees ontvangen deze poster een week later in Story). Zie verder pag. 11. A 1 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOED Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tei. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tei. 010 - 11.92.00 Duizend mensen voor maanden hun huis uit Dwangplan van Albeda (■aMMHMManMMHBHHMwaBanMn betreurd (Van onze sociaal- economische redactie) - DEN HAAG De Industrie bond FNV is uiterst teleurge steld over de voorstellen van minister Albeda om Hoogovens aan meer werknemers te hel pen x Ai bed a wil werklozen dwingen.tot het werken in de vierploegendienst van Hoog ovens. Ook mag men werk niet- meer weigeren, als de reistijd naar het werk .langer dan één uur is. „Typisch dé reactie van een man die niet weet waar de vak bond mee bezig is." aldus een woordvoerder van de Industrie bond. De bond begrijpt niet dat Albeda aan Hoogovens geen en- kële „aanbeveling "doet om.het werken in ploegendienst te ver lichten. „Juist de ongemakken van de vierploegendienst blijken voor de mensen de doorslaggevende reden te zijn. om liever niet bij Hoogovens te -willen werken. Daarom eisen - wij meer, vrije tijd in het ploegenwerk, door meer vrije weekeinden -of door vijfploegendienst. Dan wordt continu-arbeidaan trek kei i j ker. Maar Albeda wil de bestaande vierploegendienst, met alle be zwaren die daar aan zitten, nu zelfs dwingend opleggen." In een notitie, die morgen be sproken wordt in de commissie Sociale Zaken van de Tweede Kamer, schrijft Albeda dat Hoogovens van 25.000 werklozen tot nu toe slechts 9 mensen aan heeft kunnen nemen. Dat komt volgens Albeda door de scherpe eisen van Hoogovens èn van de werklozen. Hoogovens wil nu 500 Joego- slaven aantrekken, maar Albe da wil er maar 50 toelaten. Lie ver ziet hij dat Nederlandse werklozen de openstaande ba nen opvullen. De Industriebond FNV heeft altijd gesteld dat Hoogovens best aan werknemers kan ko men, als. het werk maar aan trekkelijker wordt gemaakt, Nóg meer buitenlanders in het bedrijf levert',vólgens de vak-, bond gevaarlijke situaties op, vooral door de taalproblemen. De Industriebond heeft geen moeite met de verlenging van de reistijd woon-werk, zoals Albe da die wil. De bond heeft zelf als maximum twee uur gesteld. Albeda stelt de NOS voor om populaire programma's overdag te herhalen voor degenen die in avond- of nachtdienst zitten. Hij komt daarmee tegemoet aan slechts één van de vele bezwa ren die aan ploegendienst kle ven. Albeda wil ploegenwerk niet verplichten aan oudere mensen meteen gezin. Volgende maand begint de feitelijke ontgraving. Daarvoor wordt de wijk in vijf door dam- wanden en gronddammen afge sloten stukken verdeeld. Het vuile grondwater wordt via een speciaal té bouwen zuiverings installatie in de Lek geloosd. Er zijn vier scenario's ontwor pen en afhankelijk van de erva ringen, tijdens de schoonmaak opgedaan, wordt bepaald welke men daarvan kiest Het minst ingrijpende plan gaat uit van de sloop en herbouw van zo'n der tig schuurtjes, totale kosten van dit plan: bijna zeventig miljoen. Mocht men er hiermee niet ko men, dan treedt scenario twee in werking, dat buiten de schuur tjes voorziet in de sloop van zes endertig woningen. Daarna volgt zonodig plan drie: nog eens zesenzestig huizen meer. Bij deze drie plannen staat ook vast dat de school De Aal scholver tegen, de vlakte gaat. Het meest ingrijpende plan houdt de sloop van de gehele wijk in, totale kosten ruim hon derd miljoen. De aantallen zijn met een gro te slag om de arm vastgesteld, omdat men niet weet voor welke verrassingen men komt te staan als eenmaal met het graven be gonnen is. Geschiedt de ontgraving in etappes; de ontruiming gaat. zoals gezegd in één keer, in ver band met de gevaren en de af wezigheid van drinkbaar lei dingwater. Als alle verontrei nigde grond met inhoud - men verwacht zo'n vijfduizend vaten aan te treffen - is verwijderd, wordt er fase-gewijs weer goede grond voor in de plaats gestopt, zodat ook de bewoners in etap pes terug kunnen keren. Als het minst ingrijpende plan wordt uitgevoerd worden de eerste be woners voor de winter ver wacht, de laatste februari vol gend jaar. Woensdag vindt mondeling overleg over de bo demverontreiniging plaats in een gezamenlijke vergadering van drie Kamercommissies. -s tt' i? M.'i 4 X, W'. y y 'K/V.. t fff# BREMEN - In het Westduitse Bremen is gisteren een militair ernstig 'gewond geraakt en twintig anderen licht gewond tijdens ongereldheden bij de" viering van het 25-jarige NA- VO-lidmaatschap van de Bondsrepubliek. De soldaat liep zijn verwon dingen op toen demonstranten een benzinebom in een militaire bus gooiden. De demonstranten staken ook twee andere bussen en een aantal auto's in brand. Tijdens de vechtpartijen tussen politie en actievoerders liepen zowel politie-agenten als beto gers verwondingen op. De militaire plechtigheid vond piaats in een Bremens voetbalstadion. De demonstran ten probeerden zich toegang te verschaffen tot het stadion, dat echter gebarricadeerd werd door politie en leger. De beto gers riepen leuzen als "uit de NAVO" en "stop daarmee". Tijdens de militaire plechtig heid legden 1200 recruten de eed van trouw af. Onder de aanwe zigen in het stadion was ook de Westduitse president Carstens. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Arsenal-Va lencia. de finale van het toer nooi om de Europacup voor be kerwinnaars, komt volgende wede woensdagavond recht streeks op de buis. De wedstrijd wordt in het Brusselse Heizel- stadion gespeeld. Het commentaar is vpn Kees Jansma, de uitzending - op Ne derland 1 - begipt om 20.10 uur. Arsenal heeft m.a. Liam Brady in de gelederen, Valencia ver schijnt met o.a. Mario Kempes en Rainer Bonhof. Zaterdag is Arsenal ook al present in de Engelse Cup-final. Tegenstander daarin is de twee- dedivisieclub West Ham United, De Tros zendt deze match „uit- gesteld" (vanaf 17 uur op Neder land 1) uit De BRT is er .wél vanaf de aftrap, om 16 uur, bij. Voor informatie 'over adreswir «ging. betaling.' vakantieadres kunt u-bellen van 8 00-tol 16 30 uur op maandag tot en niet vrijdag Veranderlijke bewolking en •een enkele bui. Minimumtempe raturen rond 7 graden en kans op mistbanken. Middagtempe- raturen omstreeks 15 graden. Zwakke tot matige wind tussen noordwesten noordoost amer zon op onder 05.55 21.15 maan op onder 03 22 1117 ram Oma Juliana bereidt kroonprins Willem-Alexander voor op nieuwe taak./ Johnny Logan won Songfestival voor zijn moeder. Waarom moet Patricia Paay "losgeld" betalen? TROS brengt liefdespaar Jeroen Krabbé - Pleuni Touw in Nederlandse Peyton Plate. (Van onze parlementsre- dactie) DEN HAAG - De bete Tweede Kamer wil 5 mei officieel bestempelen tot nationale bevrijdingsdag. De Kamer vindt dat de 5de mei dan weer elk jaar gevierd moet worden. PvdA'er Wim Meijer kondigde gisteren een motie aan van die strek king. Staatssecretaris Wallis de Vries wilde echter niet beloven dat de regering het advies van de Kamer opvolgt. De zaak zal eerst in de minis terraad worden bespro ken. aldus Wallis de Vries. De 5 mei-viering kwam gisteren aan de orde tij dens het debat over de niet-financiële hulp aan oorlogsslachtoffers. Het weer vieren van de vijfde mei zou de beste vorm zijn van immateriële hulpverlening, aldus Marcus Bakker (CPN). Een Kamermeerderheid is er voor in het openbaar vervoer en bij officiële gebeurtenissen plaatsen te reserveren voor oor logsslachtoffers, net als in Frankrijk. (Van onze soc.-econ. redac tie) WOERDEN - De grootste klappen in de bouw vallen pas in de komende winter en het volgende voorjaar, zo nemen de Bouwbonden- FNV aan. „Dan zijn de lo pende projecten afgewerkt. Nieuwe opdrachten zijn bij na niet te verwachten," zegt de bondsbestuurder J. Pot vandaag in een gesprek met Het Vrije Volk. Hij neemt het minister Albeda (Sociale Zaken) bijzonder kwa lijk dat een speciaal fonds om bouwvakkers via aanvullende ■werken aan de slag te houden, vrijwel helemaal is "afgebro ken". De malaise in de bouw mag dan ernstige gevolgen hebben voor de werkgelegenheid; be zuinigingen in grondwerk, we genbouw en waterstaatwerken stuk voor stuk overheidsop drachten - zullen nog veel meer arbeidsplaatsen kosten. De FNV verwijt de werkge vers dat zij tot voor kort jonge ren zonder enig uitzicht op een blijvende baan hebben opgeroe pen zich massaal te melden voor de bouw. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM - Op basis van tips uit de burgerij heeft de Am sterdamse politie gisteren de 21-jarige onderwijzer uit Noordwijk E. I. O. en de 26-jari ge Amsterdamse leraar F. B. J. G. gearresteerd terzake van openlijke geweldpleging op de inhuldigingsdag. De onderwijzer heeft inmid dels bekend stenen te hebben gegooid naar de politie. In zijn huis werd een zwaailicht van de politie in beslag genomen, dat hij op 30 april als 'trofee' mee naar huis had genomen. WASHINGTON - De Ameri kaanse president Jimmy Carter en Ronald Reagan hebben giste ren bij de voorverkiezingen in Indiana, North Carolina en Ten nessee ruime overwinningen ge boekt op hun rivalen senator Edward Kennedy en George Bush. Alleen in Washington wonnen Kennedy en Bush. Carter kreeg bij de democra ten, evenals Reagan bij de repu blikeinen, in Indiana, North Ca rolina en Tennessee drie keer zoveel stemmen als zijn naaste rivaal. Carter heeft nu ongeveer tachtig percent van de 1666 de mocratische gedelegeerden die hij nodig heeft om opnieuw voorgedragen "te worden. Rea gan kan nu a! rekenen op 85 per cent van de 888 benodigde repu blikeinse gedelegeerden. WASHINGTON - De ruim tesondes Voyager 1 en -2 hebben een vijftiende maan rond Jupi ter ontdekt Dat is gebleken bij bestudering van de foto's. Het maantje heeft een middellijn van 70 tot 80 km en draait 151.000 km boven het wolkendek eens in de zestien uur rond de pla neet slaapbankstellen, enorme sortering. Ook alle BEKA banken uit voorraad te leveren. Vr, folder. Fabriekstoonzalen Industriegebouw. Goudsestngel66. R'dam, tel. 010-13.80.18 (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN/ROTTER DAM Duizenden automobilis ten uit de richting Breda-Rot- terdam zijn vandaag te laat op hun werk gekomen omdat werkzaamheden aan het weg dek vannacht uitliepen tot 8 uur vanochtend. Hierdoor moest het verkeer tussen de aansluitingen Gorinchem/Ridderkerk en Hoogvliet over één rijstrook ge leid worden. Ook vannacht zullen asfalte- ringswerkzaamheden aan het wegdek plaatsvinden. De ver- keerscentraie in Driebergen verwacht dat er ditmaal geen extra vertragingen zuilen ont staan. Om 19.00 uur vanavond wordt de eerste rijstrook afgesloten. Om 23.00 uur volgt een tweede afsluiting. Om 05.00 uur hoopt men beide rijstroken weer voor het verkeer te kunnen vrijge ven. Alstublieft Voor u. Van Het Vnie Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOöjange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vèstwel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. JLaat u toch zéker gewoon .^-iemand anders (die dat \wèl ts) uw naam V opgeven? Da's geen p* int Oh ja: de handdoek kunt u naam: Adres; bestellen in de (deu ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm, En de kwaliteit die is uitstékend! Stuur Het Vrije Volk naar. Postcode; Plaats: H pj Soort abonnement: o kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken jS gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode: .Plaats:. Kleur, o rood O bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, H 3000VB Rotterdam. A~ j "V

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1