{LANDELIJKE FIETSDAG TREKT VEEL DEELNEMERS M Lenteloop zette wijk Woudhoek op stelten 9GroeneIaan wordt geen verkeersader Karate trekt vol Passage Volksgericht (2) Eudokia 7(asteland-ratten m mm Recordaantal deelnemers VA.. schiedam Wmm Veertien rijders onder invloed Vrouw gewond bij aanrijding mwmttm r MAANDAG 12 MEI 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA-2; Bijna alle fietsers aan de landelijke tocht deden Molen De Vrijheid aan. '#4Ü' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Onvoorstelbaar zoveel deelnemers er waren" verzucht mevrouw Van de Voorde, directrice van de ANWB. Meer dan 1300 deelnemers lieten zich zaterdagmorgen in het kantoor van de ANWB aan de 's Gravenlandseweg inschrijven voor de Landelijke Fietstocht. Beter Molens Si Wethouder Chris Zijdeveld was na het wegschieten van de lopers niet uit de Woudhoek weg te slaan Van onze medewerkster SCHIEDAM - Wellicht moet er in Schiedam- Noord een heel grote klok gehangen worden, die el ke keer als er een buurt- gebeuren plaatsvindt hef tig geluid kan worden. Want het organiseren van een Groot Wordt Wakker Feest schijnt niet vol doende te zijn om alle Schiedam-Noorders op de been te brengen. .-Sm Velen maakten zaterdag gebruik om het nieuwe wijk- gebouw in Noord te bekijken. Jack Hanselman met hond Bemfri: „De men sen moeten niet zo snel oordelen." Pr SM'/K- - Pamela: „Ro, ro, ro, wie wil die rat?' 'ocht voerde angs mooie lekjes en Ide molens w>, Molen De Vrijheid van binnen. I feS" (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM— De zesde Lente loop. georganiseerd door de school De Woudhoek, heeft za terdagmiddag deze wijk goed op stelten gezet Er waren 900 in schrijvers, meer dan vorig jaar, die met hun deelname deze prestatieloop tot een succes maakten. Er werd op verschillende af standen gelopen. De jeugd was als eerste aan de beurt om de door hen gekozen kilometers te lopen. Wethouder Chris Zijde veld loste precies om twee uur het startschot voor de jeugd, die enthousiast hun rondjes door de wijk en het park de Kethel lie pen. Zijdeveld, die voor het eerst getuige was van deze prestatie- loop, stak zijn bewondering voor de organisatie die in han den was van leerkrachten en ouders, niet onder stoelen of banken. ..Geweldig dat dit in deze wijk allemaal kan. Je maakt hiermee toch wel een hele wijk actief. Zowel oud als jong zie ik hier. Dat is een goede zaak. Ik blijf lekker nog een paar uur hangen want het is hier echt gezellig De wethouder hield woord en bleef bijna tot het einde. Een einde waar de oudere lopers - en dan meer de wedstrijdlopers - hun stempel op zouden druk ken. Meer dan 250 hadden inge schreven voor de 10 kilometer. Atleten van het Vlaardingse Fortuna en atleten uit andere steden van ons land. Maar ook buurtbewoners, die maanden van te voren op dit onderdeel hadden getramd, stonden aan de start- Joop de Vreede van Sparta Den Haag was ais eerste terug in een tijd van 32.50 „Een zeer goed parcours", zei hij. „Jammer dat er toch nog zo veel autover keer is op die binnenwegen An ders zou ik misschien nog een betere tijd hebben kunnen ma ken." Joop de Vreede is een ech te atleet en vertelde ook nog dat hij per week zo'n 250 trainings- kilometers maakt. Sjaak Hoogendtjk van Fortu na uit Vlaardingen kwam als tweede over de streep in een tijd van 35,16 en derde werd Arnold van Winkel in 35,21. Alle deelnemers spraken hun lof uit over het parcours, maar ook over de organisatie De For- tuna-atleet Stigter: „Hier moe ten ze ieder jaar mee door blij ven gaan. Wij nemen aan veel prestatielopen deel, maar dit is wel de gezelligste. De hele wijk loopt uit. Waar krijg je tegen woordig de mensen hun huizen nog vooruit? Hier staat de hele buurt te kijken. Wij van Fortu na blijven meedoen". Toen alle lopers binnenwa- Reeds om negen uur waren de eerste deelnemers vertrokken. Hele gezinnen deden aan de tocht mee die vanuit Schiedam via mooie plekjes in de omge ving voerde naar Rodenrijs waar een controlepost was. Daar stond tegenover dat de ANWB in Schiedam weer controlepost was voor de fietsers die vanuit Rodenrijs waren vertrokken, "Ook daar waren zo rond de 1300 deelnemers vertrokken dus reken maar uit hoeveel mensen wij vandaag in huis hebben ge had", zegt mevrouw Van de Voorde. Omstreeks twaalf uur brak er een lichte paniek uit in het ANWB-kantoor toen bleek dat de routebeschrijvingen op waren. Nieuwe laten komen van elders zou te veel tijd vergen dus goede raad was duur. Snel werden nog enkele routebe schrijvingen onder de kopieer machine gestopt. Om 13.00 uur kon er niet meer gestart worden om te voorko men dat bij de afsluiting, om 17.00 uur, deelnemers voor een gesloten deur zouden komen staan. Het parcours was 30 kilo meter lang. "Dus", zegt me vrouw Van de Voorde, "moet dat te rijden zijn in die paar uur." Omdat de Landelijke Fietsdag gekoppeld was aan de Nationale Molendag, kreeg molen De Vrij heid, die in de route was opge nomen, veel bekijks. Wife de mo len wilde bekijken ijs taalde daarvoor een gering bedrag en op vertoon van het kaartje kon renstaken ouders en leerkrach ten opnieuw de handen uit de mouwen en binnen een half uur was de hele boei opgeruimd en was aan niets meer te zien dat kort daarvoor nog enkele dui zenden zich rond de Woudhoek- school hadden opgehouden. Groot Wordt Wakker- feest een succes De organisatoren van het Grote Wordt Wakker Feest wa ren overigens na afloop van het zaterdagfeest best tevreden. Vanuit winkelcentrum Spaland kwamen winkelende huismoe ders, gezinnen en kinderen een kijkje nemen in het eerst alieen maar tochtige marktplaatsje tussen het nieuwe wijkontmoe- tingscentrum. Later op de dag bracht de zon wat warmte en gaf de in een cir kel neergezette stand een vrien delijker aanzicht. Kinderen ver drongen zich om de poppenkast en verderop zaten ze met gecon centreerde gezichtjes dikke har ten van taai-taai te versieren met kleurige kraalsnoepjes. Honderden nieuwsgierigen namen een kijkje in het bijna gereed zijnde wijkontmoetings- centrum. Het gebouw, laagbouw en klein vergeleken bij de om ringende Bachpleinflats, zal in de toekomst moeten voorzien in een behoefte. De behoefte van de mensen in Schiedam-Noord om elkander te ontmoeten m een eigen centrum. Er is een peuterspeelzaal, kreativiteitsruimte, discotheek (platenuitleen) ingeruimd. De verschillende zaaltjes en ka mertjes stonden op een aan de deur uitgereikte plattegrond. Ook de jeugdbibliotheek zal er zijn plaats vinden, evenals een uitleenbibliotheek voor vol wassenen. Verder zijn er verga derzalen, een „ruimtetje" voor de opbouwwerker van de wijk en leesruimtes voorzien van tijdschriften en kranten. Een kaart was wel nodig, want in het nog niet ingerichte pand was het makkelijk verdwalen. Eén van de organisatoren van het Grote Wordt Wakker Feest vertelde tevreden te zijn. „Om dat er toch nog een hoop mensen het nieuwe wijkcentrum zijn komen bekijken. Overal in het pand stonden medewerkers om over de functie van de ruimtes te vertellen. Er zijn zelfs men sen geweest die een ruimte wil len huren in de toekomst Ook de gemeente wordt ai over stroomd met aanvragen. Dus het gaat best lopen," aldus Anneke de Jong. Drumband Wilhelmus speelde ondertussen buiten een paar vrolijke deunen, terwijl bij de opgestelde stands, zoals die van politieke partijen (D'66 liet het er overigens na een uur bij zit ten), Kankerbestrijding, E. N. F. B„ Midden-Delflandactiegroep, Open Jongeren Centrum, drie handarbeidstands en een knip- ster, de Vereniging Vluchtelin genwerk Nederland afdeling Schiedam en Amnesty Interna tional geïnteresseerden zich lie ten voorlichten. Aan de stand van de SSSN (Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam Noord) was het zoals te verwachten de hele dag druk. Er werden enveloppes met daarin vijf ansichtkaarten met foto's uit de wijk verkocht en er werd informatie gegeven over het nieuwe centrum. Alle bewo ners werd gevraagd mee te hel pen een naam te zoeken voor het wijkontmoetlngscentrum. Want dat ,het in de kleuren rood, blauw, geel en wit geverfde cen trum best een naam mag hebben werd afgelopen zaterdag voor een deel van de ongeveer twin tigduizend inwoners van Noord duidelijk. men een pannekoek eteri. Daar voor bestond bijzonder veel be langstelling. In De Vrijheid werd op vier pitten constant pannekoeken gebakken en nog ging' het niet snel genoeg. Een van de panne- koekenbaksters: "Hoeveel ik er al gebakken heb? ik weet het niet Daar heb ik geen tjd voor om het allemaal bij te houden. Kijk, daar komt weer een nieu we ploeg en dus bakken wij maar gewoon door." Veel deelnemers aan de Lan delijke Fietsdag, en vooral die van buiten Schiedam kwamen, maakten in de molen De Vrij heid gebruik om een zak echt molenbloem te kopen. Een vrouw tot haar man: "Neem maar twee zakken. Zal ik zelf weer eens brood bakken. Moet jij eens proeven hoe dat smaakt "Voorzien van twee zakken bloem en met de route beschrijving voor op het stuur geprikt vertrokken zij weer richting Rodenrijs. Mevrouw Van der Voorde; "Het ligt natuurlijk voor de hand om de oorzaak van de gro te deelname te verklaren. Het prachtige weer heeft meege werkt Je merkt het aan de leef tijd van de deelnemers. Er zijn veel kinderen bij." Van onze medewerkster SCHIEDAM - „De Groene- laan mag in geen geval een be langrijke verkeersader door de Gorzen worden." Dat was afge lopen zaterdagmiddag één van de conclusies die een schamel aantal bewoners trokken na,een hoorzitting georganiseerd door de Bewonersvereniging Schie dam Zuid. 1 Voor de tweede keer werd een hoorzitting voor bewoners bijeen geroepen. De eerste keer spraken de Gorzenaren over het eigen woningbezit In de wijk. Deze tweede middag hielden zij zich bezig met het Verkeer in de wijk. Of het schamele aantal van acht bewoners dat naar de hoor zitting was gekomen een andere reden had dan dat het prachtig weer was, daar zullen we wel nooit achter komen. Wel was het een feit dat de weinige bewo ners zich met het enthousiasme van achthonderd wierpen op de verkeerswijkproblemen. Het doel van de hoorzitting, voorgezeten door opbouwwer ker Armand van Puyvelde, met een gesprekspannel bestaande uit: verkeersdeskundige uit Rotterdam Henk Richter, de heer De Mol van de Echte Ne derlandse fietsersbond en ver- keerscommissie lid van de BVSZ P. Wensveen, was alle knelpunten tussen Hoofdstraat en de Nieuwe Maasstraat op een rijtje te zetten en na te gaan hoe deze kunnen worden opgelost. De knelpunten waar het om fpng waren de volgende: I. be reikbaarheid van de wijk en be- i "eikbaarheid van de beide zie kenhuizen vanuit de wijk; 2. .vrachtverkeer door de te kleine, nauwe straten; 3. openbaar ver voer en 4. verkeersveiligheid. Dat de Groenelaan geen ver keersader door de wijk mag worden werd duidelijk geacht „Het is een winkelstraat en dat moet je zo houden. Iedere ande ren oplossing zal meer gevaar opleveren", aldus Henk Richter. Er zal dus in de toekomst naar een aantal andere goede door gangswegen gezocht moeten worden. Enkele bewoners op perden het plan om dan de nieu we Maasstraat en de Hoofd straat als doorgangswegen aan te wijzen. Armand van Puyvelde hier over: „Meer valt er niet te doen. Het bestemmings- en bedie- ningsverkeer is niet te weren uit de wijk." Dat de Gorzen niet ge maakt is voor autoverkeer ga ven alle aanwezigen grif toe. Behalve een inwoner die in ieder geval zijn eigen auto voor de deur wenst Die de anderen verweet: „in een tijd voor Chris tus leven we niet meer, de auto hoort erbij". Als idee werd gelanceerd om de RET te vragen kleinere bus sen te gebruiken in de wijk. De grote RET-bussen hebben moei te bepaalde straten door te ko men en kunnen, zoals een be woonster zei, niet alle bewoners van dienst zijn. Ook de beide ziekenhuizen worden niet aan gedaan. „Om bij het Gemeente te komen moet je nog tweehon derd meter lopen en bij het No- let nog verder", aldus een bewo ner. Verkeerscommissielid van de bewonersvereniging P. Wens veen, in het dagelijks leven bu schauffeur van de RET, was het volkomen eens met de bewo ners. Hij sprak van een levens gevaarlijke situatie in sommige straten. De bewonersvereniging zal de RET verzoeken kleinere bussen in gebruik te stellen. Het zou een korte lijn (7 min.) moe ten worden. Van het station centrum naar zuid en weer te rug. De doorgaande route naar Schiedam Noord zal dan moeten vervallen. Terwijl de twee zie kenhuizen wel aangedaan' kun nen worden. „De veiligheid in de straatjes van de Gorzen zal er beter op worden, want dan zijn we met een die grote bussen kwijt uit de wijk", aldus een bewoner. Over twee weken zal er weer een hoorzitting met en voor be woners plaatsvinden. Onder werp: nieuwbouw op het voor malige GTB-terrein. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM De finalepartij bij de Nederlandse karatekam- pioenschappen, die afgelopen vrijdag in het Passage Theater zijn gehouden, is een Haagse fa- milieaangelegenheid geworden. In de fmale stonden de gebroe ders Gerard en Nico Gordeau tegenover elkaar. Na vijf minu ten vechten bleek Nico de sterkste te zijn. Uit handen van bondscoach Dr. Tan ontving hij de trofee die bij zijn eerste plaats behoorde. In de categorie lichtgewicht bij de heren, werd de Rotter dammer Stanly Kortram Neder lands kampioen. Deze 33-jarige karateka heeft de afgelopen drie maanden vrijwel dagelijks on der leiding van Henny Ruberg van Sportschool Loek Hollander zeer hard getraind. Volslagen onverwacht werd bij de dames tot 60 kg de 17-jari- ge Dorothy Berghaan uit Zoe- termeer Nederlands kampioene. Het meisje heeft nog pas de gele band, maar wist eerst in de hal ve finale de Vlaardingse zwarte bandhoudster Marianne Hoog- endijk te verslaan en m de fina le de 17-jarige titelverdedigster Nadia Lal ta uit Rotterdam. SCHIEDAM Bij een vrij dagnacht gehouden alcoholcon trole heeft de Schiedamse politie aan 14 automobilisten een rij verbod moeten opleggen. In to taal werden die nacht 1350 auto's aangehouden waarna de be stuurders op drankgebruik wer den onderzocht via de blaastest. SCHIEDAM Omdat de 52-jarige Rotterdammer V. J. h,j de oprit van Rijksweg 20 geen voorrang verleende met zijn auto aan de 24-jarige Schiedam se automobilist A. J. Z. ontstond er een aanrijding waarbij de 55-jarige echtgenote van J. ern stig gewond raakte. Zij moest door de brandweer uit het auto wrak worden gezaagd en werd daarna overgebracht naar het Grmeenteziekenhuis. Een week terug ver- ■Jw» telde ik u over een Jon geman die met zijn ro- deslee-achtigewagen op de Rotterdamse Karei Doorman- straat volgens getuigen op een paar agenten was ingereden. Op dat moment was de politie bezig met een takelwagen een foutparkeerder weg te slepen. Het tegemoetkomend verkeer kreeg een stopteken. De jon geman in de auto reed echter door en de agenten konden nog maar ternauwernood op zij springen. Geboeid werd de Jongeman naar het politiebu reau Haagseveer afgevoerd. Het publiek dat hiervan ge tuige was uitte toen kreten als: „doodschieten" en „aan de galg met hem." Een waar volksgericht. Behalve een aardig moeder tje van een jaar of 60 die zei: „Zo slecht kan hij toch niet zijn. Kijk eens wat een aardi ge hond hij in zijn auto heeft. En bovendien was hij keurig gekleed." Tot mijn verbazing stond vorige week deze jongeman voor me: Jack Hanselman (26), chauffeur van beroep. Via kennissen was hij at tent gemaakt op het verhaal in Stukgoed. Jack Hanselman: „Ik ben naar u toegekomen, omdat Ik bet toch wel erg vind wat mensen van me hebben ge zegd. Ze oordelen te snel, zon der eigenlijk precies te weten wat er aan de hand was... Ik heb een Pontiac GTO, een auto uit 1968. Waarschijn lijk is dat nog de enige van dit type dat in Nederland rijdt. Die wagen is een hobby van me. Zo goed en kwaad als het gaat probeer ik hem op te knappen en op de weg te hou den. Toen ze met die takelwagen bezig waren had ik geen agen ten gezien. Maar ineens sprongen ze op de weg. Op dat moment kon ik nog makkelijk ertussendoor rijden, wat ik van plan was. Alleen toen Ik het stopteken op het allerlaatste ogenblik zag, trapte Ik op m'n remmen. Tot mijn grote schrik trapte Ik erdoorheen en reed mijn auto dus gewoon door. Wel gaf ik mijn stuur nog een ruk naar links en trapte weer op mijn remmen. Een h^lve meter voor een vrachtwagen kwam ik toen tot stilstand. Inder daad was het zo dat een van die agenten opzij moest sprin gen, anders was ik misschien tegen hem opgebotst." JDie agenten kwamen daar na erg boos naar m'n auto. Ze riepen; „d'ruit, d'ruit!" Ik was echter nog bezig om m'n mo tor uit te schakelen, wat moei lijk ging omdat ik geen cont actsleutel heb, maar twee draadjes die ik moest ontbin den. Maar voor die agenten ging dat uitstappen kennelijk te langzaam. Ze openden de deur en trokken me eruit en zetten me onmiddellijk tegen m'n wagen om me te fouilleren. Ik wilde uitleggen wat er aan de hand was. maar daar kreeg ik de kans niet voor. Ook nog een heel aar- X dig kaartje gekregen van mevrouw J. Kerk- mans-Le Kuet, Rotterdam: „Ik ben 73 jaar," schrijft zij, „ben weduwe (geen huwe lijksaanzoek hoor) en mijn probleem is dat ik erg slecht kan zien op mijn oude dag. Toen heb ik het Eudokia- ziekenhuis gebeld voor een afspraak. Daar vertelden ze Ze draaiden m'n handen op" m'n rug en sloten me in de- boeien. Toen namen ze me' mee naar het trottoir en zei den dat ik op de grond moest zitten. Ik zei dat ik dat niet wilde omdat anders m'n kle ren vuil zouden raken. Ze wa ren echter zo boos dat ze me pootje haakten en toen viel Ik met m'n geboeide handen op m'n rug. Die boeien sneden in m'n polsen. Ik moest toen op de grond blijven wachten tot dat de surveillancewagen aankwam. Op het burau kwam een ook al boze brigadier naar me toe diezei: .Je bent je rijbewijs- kwijt, je auto kwijt, je krijgt proces-verbaal voor het nege ren van een stopteken en voor poging tot doodslag. Daarna werd ik afgevoerd naar de re cherche. afdeling Zware Cri- minaliteiL Die brigadier zei ook nog dat zc me naar een psychiater zouden brengen". „Toen ik bij een recher cheur werd gebracht zei die: „Ja. ze zijn nogal boos op je". Dit bleek een hele redelijke man te zijn en voor het eerst kon ik mijn verhaal doen. Ik vertelde dat ik door mijn remmen was heengetrapt en pas toen zijn ze die gaan con troleren. Nadat gebleken was dat dit inderdaad het gevat was, gingen ze me pas nor- maai behandelen. En na een boete voor slechte remmen en een wat gladde band lieten ze me vrij. Ik ben wel meerdere malen door de politie aangehouden vanwege die oude wagen, maar nog nooit heb ik moei lijkheden met agenten gehad. Mijn ouders waren erg ge schokt toen ze fazen dat men sen me wilde doodschieten, gewoon voor het feit dat mijn remmen even faalden. Mijn wijkagent. Kievit, zei la ter tegen me: „Het komt zeker door de gebeurtenissen net na Koninginnedag dat de mensen zo tegen je tekeer gingen. In ieder gevai hoop ik dat het iieve moedertje van 60, die kennelijk wel mensenkennis heeft, zich bij mij meld. Dan krijgt ze van mij een bosje J bloemen, omdat ze zo'n goed hart heeft", aldus Jack Han selman. mij „dat ik nog drie maanden moet wachten!" Ik vraag me af wie er dan allemaal voor me zijn. En daarbij komt da ik me nu angstig afvraag of het dan niet te laat is voor mijn gezichtsvermogen." Als u zich echt zorgen maakt zou ik met spoed bij 5 uw huisarts een verwijskaart gaan vragen. Sterkte! Pamela Homoet, de flit- sende requisite use van het Rotterdamse RO Theater, zit in zak en as. Op haar vraag "Ro, ro, ro, wie wil die rat?", waarmee zij in onze UTT-bijlage van 28 maart, de zeventien witte ratjes uit "Wasteland" ter overname aanbood, kreeg dj weliswaar tientallen enthousiaste reac ties, toch dt Pamela in de put. „Met een oudere man uit Rotterdam-Zuid", vertelt dj, „waren we overeen gekomen dat hij de ratjes na afloop van de laatste voorstelling van „Wasteland" zou krijgen. Een- briefje met d jn naam, adres en telefoonnummer lag op mijn bureau. Maaiétór! Doof, allerlei drukte, rompslomp ta opruimwoede is dat briefje zoekgeraakt." „Zouden jullie", vraagt ze hoopvol, „via de krant willen' vragen of hij contact met mij - wil opnemen? Hij kan me bel len bij het RO Theater in de Schouwburg." Bij deze. - S^sWs

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2