Leger slaat verzet neer in Kwangjoe 26 voor iedereen 'HET IS MER MAJORCA NIET POLITIE JAAGT OP MARTELAAR mmmm^w In Zuid-Afrika 52 kerkleiders na niiars gepakt SLAAPKAMERS Oudste van ons land overleden Bush geeft op - Reagaii de man Pieter wil Dirk niet aanboren ti toonaangevend in eiken Man rijdt broer dood Hot 11 Ver Buien M Massale knokpartij bij soos Kom te over de isrisg met een nieuwe abonnee. Voornop- ---"SSS** Werkloos heid bouw stijgt snel i i i i i 1 I HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 ■m. -k Dinsdag 27 met 1980 34e jaargang no. 10093 KWANGJOE - Het Zuid- koreaanse leger heeft van morgen alle verzet in de op standige provinciestad Kwangjoe gebroken. Het bliksem-offensief van het leger kostte aan 13 opstan- k, (Van een onzer verslaggevers) DODEWAARD Tweehonderd leden van de actie groep "Breek Atoomketen Nederland" (BAN) houden sinds vanmorgen kwart voor zes de toegangspoort tot de kerncentrale in Dodewaard afgesloten. Ze willen voorkomen dat personeel het terrein van de kerncen trale op gaat. De wegen rond de centrale zijn door de politie afgezet. De rivierzijde van de Dodewaardse kerncentrale wordt door twee boten van de rijkspolitie te water bewaakt. Tientallen leden van de actiegroep "Breek Atoomketen Nederland" blokkeren de ingang van de kerncentrale tn Dodewaard. ©Zie ook pag. 5 JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse oproerpoli tie heeft gisteren in het cen trum van Johannesburg 52 religieuze leiders gearres teerd toen deze op weg wa ren naar het hoofdbureau van politie om te demon streren tegen de aanhouding van hun ambtsgenoot John Thorne. Schoolstaking nv - 'iX'" v' Ronald Reagan George Bush ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. I/ra vr. van 17.45-19.00 uur zaterdag van 9.00-J6.00 uur ROTTERDAM - Pieter Menten is vanmorgen niet verschenen op de vijfde dag van het Rotterdamse pro ces. Zijn broer Dirk Menten, overgekomen uit het Franse Cannes, legt vandaag een getuigenverklaring af. Pieter Menten had vrijdag al aangekondigd dat hij daar liever niet bij wilde zijn. Stuur Het Vrije Volk naar: Naam: Adres: Postcode:Piaats: Soort abonnement:o kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Piaats: Kleur: o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). B Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder ia postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, H pQOOVB Rotterdam. HM ma ESS m SiïS, urea 83858 BBS sssaa mm HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel, 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 <7 *!■»■■-.V..a; i.(■■r.-W-Jii,»Ari>* Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG Mensen die het salaris over de maand juli al vóór 27 juni krijgen uitbetaald zullen net als iedereen een vaste toeslag van -26 gulden netto per maand krijgen. Minister Albeda van Sociale Zaken komt binnenkort met een aanvulling op de loonmaatregel, om te voorkomen dat mensen die vroeg worden uitbetaald een hogere prijscompensatie krijgen uitgekeerd. Volgens de nu nog geldende tekst van de loonmaat regel zou dat mogelijk zijn. delingen het leven. De mili tairen zijn bezig Kwangjoe en de provincie uit te kam men op zoek naar gevluchte rebellen. Ete opstandelingen hadden zich verschanst in het provin ciale bestuursgebouw in Kwangjoe. In een drie uur du rend gevecht wist het leger met behulp van tanks en door het in zetten van helikopters met pa ratroepen het gebouw te ver overen. Bij het leger vielen ver schillende gewonden. Er werden 200 arrestaties verricht De actie van het leger was mogelijk doordat de staat van beleg voor de provincie Kwang joe was ingesteld. De bevolking van Kwangjoe kwam in opstand nadat parachutisten een bloedig einde'hadden gemaakt aan een studentenbetoging tegen de staat van beleg. De stad. Kwangjoe is vijf da gen lang in handen geweest van de demonstranten. In deze pe riode vielen er enkele honder den doden en gewonden, terwijl het leger een steeds nauwere ring om de stad legde. Onder handelingen tussen een burger comité en de militairen werden zondag plotseling afgebroken. De opstandige studenten deden daarop een beroep op de Ver enigde Staten om te bemiddelen. BAHREIN - De politie van Bahrein gaat "fat- soenspatrouilles" houden om vrouwen die zich niet volgens de wetten van de islam hebben gekleed te waarschuwen. Vrouwen, die door de agenten in burger worden aange houden, zullen naar het politiebureau worden ge bracht en moeten daar beloven in hét vervolg fatsoenlijk gekleed te gaan. Plaatselijke kranten hadden brieven en tele foontjes gekregen van mensen die aanstoot had den genomen aan luchtig geklede vrouwen. Een Engelstalige rant in Bah rein heeft buitenlandse vrouwen al gewaar schuwd onder de kop: "Bahrein te Majorca niet" In de Iraanse stad Roe- mieh hebben jongeman nen op motoren jonge vrouwen met messen mishandeld omdat ze on gesluierd over straat gin gen. In Rotterdam één op jongeren zonder werk Van onze verslaggevers HENK DRENT en HANS HOFFMANN ROTTERDAM - Eén op de zeven jongeren in Rotterdam is werkloos, terwijl dat landelijk één op de elf is. De werkloosheid in Rotterdam is veei ernstiger dan tot nu toe werd gedacht Dat blijkt uit nieuwe, nog niet gepu bliceerde, cijfers van de ge meente, die de werkloosheid in de wijken heeft onderzocht Veel van deze tieners (meisjes én jongens, buitenlanders én •Nederlanders) blijven lang werkloos, omdat zij nauwelijks geschoold zijn. Sommigen zijn al drie jaar of langer van school en .hebben nog nooit gewerkt Po gingen van de gemeente om deze werkloze jongeren bij te scholen hebben tot nu toe weinig resul taat gehad, mede doordat deze, tieners de school eerder al be wust hebben afgewezen. Het aantal werkloze mannen ligt in Rotterdam al jaren con stant rond de tienduizend. Werkloze vrouwen komen er echter steeds meer. Jaarlijks stijgt haar aantal met duizend, onthult het rapport van de ge meente. In Rotterdam zijn nu meer dan vijfduizend vrouwen werkloos. Hoewel het opleidingsniveau stijgt, is er in Rotterdam en om geving zó weinig vraag naar vrouwen - niet meer dan vijf honderd a zeshonderd plaatsen - dat voor enige duizenden werkwillige en bekwame vrou wen gewoon geen werk is. Ook in <Fle toekomst zal voor haar in Rotterdam geen werk zijn, als niet veel meer aan deeltijd-ba nen en andere dergelijke oplos singen wordt gewerkt In het gemeentelijk rapport wordt ook vastgesteld dat in sommige (oude) stadsdelen de helft of meer van de Surinaam se en Antilliaanse mannelijke beroepsbevolking blijvend werkloos is. Dat is twee keer zo veel als werd verwacht. wordt gewerkt aan een be leidsnota van de gemeente over scholing van werklozen. Wet houder Jan Riezekamp hoopt daarmee nog vóór de zomerva kantie naar "Den Haag" te gaan en de mensen op de ministeries daar erop te wijzen dat Rotter-; dam "intensieve aandacht" ver-> dtent Naar zijn mening moet het mogelijk zijn om met rege-; nngshulp in Rotterdam per jaar' een paar duizend mensen aan tie! slag te helpen via scholing. Vol-1 gens hem staan er in Den Haag nog we! ergens een paar potjes met geld voor dit soort huipro jecten. Hij zegt dat in dee! 7 vani onze serie Rotterdam Koers 2000 op pagina 3. LONDEN - Scotland Yard heeft gisteren een grootscheepse jacht inge zet op de onvluchie Lon- dense gangster Charics Richardson, de man die rijke mensen afperste en hen martelde door hen met combinatietangen tanden en kiezen uit te trekken. Richardson verbleef in een open gevangenis bij Aylesbury. Hij was zater dag afwezig bij het appel voor het ontbijt nadat voor de zevende maal een verzoek om op erewoord te worden vrijgelaten was afgewezen. De 46-jarige Richard son kreeg in 1967 een ge vangenisstraf van 25 jaar. Hij voerde in Londen een bende aan van 40 man die zich bezig hield met af persingen en ontvoerin gen. De slachtoffers van de bende werden gemar teld met elektrische schokken, brandende si garetten en tandentrek- kerijen. Richardson zou in 1983 vrijkomen. Hij gedroeg zich gedurende zijn ge vangenschap als een mo del gedetineerde en kwam daarom in aan merking voor verblijf in een open inrichting. ■v wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzaien' Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61. Het afsluiten van de toe gangshekken volgt op een twee dagen durende manifestatie te gen het gebruik van kernener gie, die vanaf afgelopen zater dag op vier kilometer afstand van de centrale werd gehouden. Volgens de actievoerders zal evenals bij vorige acties geen geweld worden gebruikt. Perso neel dat nog op het terrein van de centrale is, mag dit ongehin derd verlaten. De actiegroep BAN beschouwt de vanmorgen begonnen actie als een voorloper van een grote bezettingsactie die in oktober moet piaats vinden. Enkele tientallen personeels leden van de kerncentrale die vanmorgen naar hun werk wil- den, mochten niet door de poli- tie-afzettingen en gingen naar huis terug. Onder de gearresteerde gees telijken waren de secretaris-ge neraal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, bisschop Des- mond Tutu, en de Anglicaanse bisschop van Johannesburg, Ti- moty Bavin. De groep, die bestond uit gees telijken van verschillende huidskleur, had voor de arresta tie een gebedsdienst gehouden voor de zaterdag gearresteerde dominee Thorne Thorne, die verbonden is aan een kerk in de gekleurde woon gemeenschap Bosmont, werd aangehouden in verband met zijn rol in de al weken durende schoolstaking in Zuid-Afrika. Enkele dagen voor zijn arresta tie had Thorne een toespraak gehouden tot leerlingen die wei gerden naar school te gaan uit protest tegen het feit dat de re gering voor onderwijs aan blan ke kinderen veel meer uitgeeft dan aan dat voor kleurlingen en zwarte scholieren. De gearresteerde geestelijken, die de onmiddellijke vrijlating van hun ambtsgenoot eisten, menen dat Thorne zich in de omgang met scholieren en on derwijzend personeel altijd heeft gehouden aan „de christe lijke maatstaven van gerechtig heid en waarheid." ENSCHEDE De 19-jarige R. Jager uit Enschede is gisteren in een ziekenhuis overleden, nadat hij de dag tevoren door zijn 20-jarige broer met een auto was aangereden. De broers kre gen ruzie nadat ze met twee vrienden waren teruggekeerd uit een dancing. J.J. zette zijn broer uit de auto en reed even later op hem in. VOORST - Een week nadat nj het leeftijdsrecord voor Ne derland op haar naam bracht is zondag in Twello op 110-jarige leeftijd mevrouw Hurenkamp overleden. Zij was al verschei dene jaren de oudste inwoner van Nederland. Volgens de Bar- neveldse gemeenteambtenaar F. van Dam is Gerarda Huren kamp-Bosgoed de oudste mens tot nu toe in ons land geworden. Wisselend bewolkt en enkele ooien, mogelijk met onweer. Vannacht minimumpempera- tour rond 10 graden en hier en daar mistbanken. Middagtem- Peratuur ongeveer 18 graden. Zwakke tot matige veranderlij- i.ke wind. '®md zon op onder 052C 21.45 ma am op onder 20.02 05,15. WASHINGTON - De 69-jari- ge Ronald Reagan Is dit week einde zeker geworden van zijn kandidatuur bij de Republikei nen voor het Amerikaanse pre sidentschap, waarvoor de ver kiezing op 4 november plaats heeft. Zijn enige rivaal bij de Republikeinen, George Bush, heeft gisteren bekend gemaakt zich uit de strijd terug te trek ken. Bovendien kan Reagan op de Republikeinse conventie al rekenen ,op de stemmen van 1.001 afgevaardigden, drie meer dan hij nodig heeft Bush gaf gisteren toe geen kans meer te hebben tegen Rea gan. Zijn campagne heeft twee jaar geduurd en ongeveer 30 miljoen gulden gekost De es-di recteur van de CIA riep zijn partij gisteren op als één man achter Reagan te gaan staan „om het land te behoeden voor nog eens vier jaar zwak en on bekwaam leiderschap, zoals Jimmy Carter dit heeft gede monstreerd." Hij liet weten, dzt hij de afgevaardigden die zijn kandidatuur tot dusver hebben gesteund, zou vragen op de Re publikeinse conventie op Rea gan te stemmen. Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag ROTTERDAM Een politie man en een politievrouw zijn zaterdagavond gewond geraakt üjdens ernstige ongeregeldhe den tussen 200 jongeren en de politie, na rellen bij de NIVON- •jongerensoos in de Rotterdamse Eversdijckstraat. Eerder die avond had een groep jongeren de toegangsdeur van de soos geforceerd en het interieur vernield. Daarna trad deze groep provocerend op te genover omwonenden. Er werd met blikjes bier gegooid en later met stokken met spijkers gesla gen toen de politie kwam opda gen. Dirk Menten moet vandaag meer duidelijkheid verschaffen over een gesprek dat hij in 1943 met Pieter voerde. Daarin zou de naam Podhordce gevallen zijn. Pieter M enten zou daarbij hebben gezegd dat hij in juli 1941 aanwezig is geweest bij een executie in dit Poolse dorpje. De re-jarige Dirk komt met zijn nieuwe getuigenis na diver se beschuldigingen van Pieter dat niet hij maar Dirk de wan daden in Polen heeft begaan. De Rotterdamse rechtbank heeft vanmorgen de uit Duitsland af komstige getuige Geisler ge hoord. Geisler heeft verklaard dat hij M enten omstreeks 2 en 3 juli in het nabij Podhordce gele gen Lemberg heeft gezien. Men ten zou daarbij meerdere malen hebben verklaard dat hij van de executies af wist. Alstublieft Voor u. Van Het Vnje Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar (Van onze soc.-econ. redactie) DEIN HAAG - De werkloos heid onder de bouwvakarbei ders is in de maand april met dertien percent gestegen. De to tale werkloosheid steeg met drie percent tot 218.000. Het ministerie van Sociale Za ken, dat deze cijfers bekend maakte, spreekt van een veront rustende ontwikkeling. Op het ogenblik heeft 4.2 percent van de mannen en 8.2 jpercent van de vrouwen geen werk. Tenminste, afs u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vóst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. JLaat u toch zéker gewoon iemand anders (die dat t wèl is) uw naam opgeven? Da's geen p- int Oh ja. de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, bruin. blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit, die is uitstékend! j-

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1