1 I Proeffabriek kolen ;asui oort Carter is na Den Haag stad vol vermogens nu Illi Consumenten lenen minder SLAAPBANKEN L li Investering: miljard m PREMIER BEGIN: 30 JUNI NAAR MOSKOU Hri HW*i' Dissidente Osipova opgepakt 'Femis-foaïik zet aan tot belasting ontduiking9 Vrouw doodt dochtertje in vlaag Kom *ns over de brug met een nieuwe abonnee, I I i i I li I J HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 DODEN IN LIBANON. Enkele buien pil familiezak, pptato Codecommissie: BMn Woensdag 28 mél 1980 34e jaargang no. 10094 Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN - Philips is bezig een chips-anten ne te ontwikkelen, die de ontvangst van satelliette levisie binnen ieders be reik kan brengen. Het ap paraatje zou in elke huis kamer geïnstalleerd kun nen worden. Beginstadium (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM Esso Nederland wil in de Rotter damse Europoort een investering doen van een miljard gulden: de, bouw van een fabriek voor steenkoolver gassing. Deze proeffabriek wil Esso in 1982 gaan bouwen en hij moet in 1985 in bedrijf komen. Binnen drie jaar zal dan moeten blijken of steenkool vergassing economisch haalbaar is. Via satellieten JERUZALEM Premier Begin heeft kroonprins Fahd van Saoedi-Arabië uitgenodigd om het Israëli sche parlement, de Knesset, toe te spreken over zijn voorstellen om tot vrede te komen tussen Israël, de Pa- lestijnen en andere Arabische staten. Ook Shell I§ti Iftl yi'ii.':''' SI ■J y ABONNEE-SERVICE voor direktc bezorging ma. t/m vr. van 17.45-19.00 uur zaterdag van 9.00-16.00 uur Cf) fSUPERi paprika (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG - De consument leent stukken minder, fin In het eerste kwartaal van dit jaar werd twee miljard gulden aan nieuw consumptief krediet verstrekt, 5,5%! minder dan in dezelfde periode vorig jaar. K 'Hypotheken m slaapbankstellen, enorme sortering. Ook alle BEKA banken uit voorraad te leveren, Vr. folder. Fabriekstoonzalen Industriegebouw. Goudsesingel 66, R'darn. te). 010-13.80.18 m Plaats:. Soort abonnement: o kwartaal o jaarH Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Haam: Adres: Postcode: .Plaats:. Kleur: o rood O bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, pOOOVB Rotterdam. chips-antenne voor tv hele wereld HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withslraat 25.3012 RL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 r-r-r.:„w^wwfW'ifiï In een laboratorium in Frank rijk onderzoekt Philips hoe met toepassing van chips, de halfge leider die al in razend tempo re- - volutionaire technische ontwik-- kelingen mogelijk maakt, een kleine, gevoelige antenne te produceren is. Tiet apparaatje zou de consu ment in grote mate onafhanke lijk maken van de bestaande kabeltelevisie. Voor de ontvangst van satel lietprogramma's bestaat mo menteel alleen nog een schotel antenne. Op de Firato, in sep tember in Amsterdam, zullen met deze schotel de program ma's van de Franse ORTF-2 sa telliet ontvangen worden. De Europese aardgasproduk- tie zal in de jaren negentig een piek bereiken. Het synthetische gas, zoals gewonnen uit steen kool, kan dan volgens Esso een aantrekkelijk alternatief zijn. .Het procédé dat Esso wil toe passen is in de Verenigde Staten ontwikkeld door het moederbe drijf Exxon. De proeffabriek zal 100 ton steenkool per dag in gas (methaan)omzetten en werk bieden aan 200 tot 300 (in het concern zelf te ree ruteren) men sen: Zo'n gasfabriek op zeer kleine schaal - één ton steenkool per dag - heeft Exxon staan in Bay- town (Texas). Esso denkt het gas 'van de fabriek uit de Europoort ie gebruiken voor „aanvulling van het gasnet en voor uiteenlo pende gasgebruikers in Euro pa". Esso wil ook de belasting van het milieu door de synthetische gasfabrieken van commerciële omvang laten onderzoeken. Het probleem is met name de as-af val. De fabrieken moeten schoon en veilig gebouwd en geëxploi teerd worden, aldus Esso Neder land. WASHINGTON - Na zijn overwinning gisteren in de voorverkiezingen in Kentucky, Arkansas en Nevada heeft pre sident Carter nog maar86 stem men nodig om te kunnen-be schikken over een meerderheid op Democratische partijconven tie. Kennedy verklaarde na zijn recente nederlaag dat de voor- verkiezingen van volgende week beslissend kunnen zijn. Volgens hem kan de Democrati sche conventie niet voorbijgaan aan „een krachtige en sterke op komst" bij de laatste voorver kiezingen, waarbij 696 afge vaardigden ophet spel staan. Wellicht neemt Ronald Rea gan, de Republikeinse kandi daat voor het presidentschap, een vrouw als zijn „running mate". Reagan heeft een lijst opgesteld met 18 namen van mensen die hij geschikt acht voor het ambt van vice-presi dent Op die lijst komen twee vrouwen voor. Anne Armstrong en Nancy Kassebaum. De definitieve keuze van zijn tweeden man of vrouw wil Rea gan laten doen door een wille keurig gekozen groep van 1500 kiezers. Naar verwachting is de naam halverwege juni defini tief. „Maar het beswaar van deze antenne is.dat de schotel steeds groter moet zijn naarmate het telvisiesignaal zwakker is," al dus ir. J.C. Geef van Philips. Het bezwaar kan ondervangen wor den door grote schotels aan te brengen bij de bestaande anten nes voor de kabeltelevisie. Het onderzoek naar de moge lijkheden van de chips-antenne bevindt zich volgens ir. Geel nog in een beginstadium. „We moe ten nagaan of het appraat zo ge voelig te maken is dat het vol doende mogelijkheden biedt" Over het tijdstip waarop Philips deze revolutionaire vondst op de markt denkt te brengen valt nog niets te zeggen. „Dat kan jaren duren.",' In de komende jaren zullen verschillende commerciële tele- visiemaatschapijen (Luxem burg, Engeland) vla satellieten programma's gaan verzorgen. Voor de ontvangst van die pro gramma's is de consument af hankelijk van het bestaande ka beltelevisienet „Satelliet-uit zendingen zijn gericht op be paalde landen, maar waaien uit, houden niet op bij landsgren zen", aldus ir. Geel. Bij op West- Europa gerichte uitzendingen ligt Nederland zeker binnen zo'n 'waaigebied'. „Maar dan móet je over een gevoelige antenne be schikken om er als particulier iets aan te hebben." Verwacht wordt dat over twee jaar de eer ste tv-satellieten hun program ma's over Nederland zullen uit stralen. Rotterdam heeft zijn eigen stem bus: vandaag worden de deel raden gekozen voor zes stads delen. Ook de buitenlanders kunnen deelne men; in de wijk Centrum-Noord treedt de Vrije Marokkaanse Alliantie met een eigen lijst op. Of de 190.000 stemgerechtig den massaal zul len opkomen, moet worden be twijfeld. Som mige bureaus meiden een goe de opkomst, maar in andere is het zeer stil. De vorige keer was de opkomst zo'n 45 procent. (Van een onzer 'ff verslaggevers) DEN HAAG - Vergete- ken met Rotterdam en Amsterdam wonen in Den Haag de meeste men- sen die een vermogen hebben van meer dan een ton. In De»: Haag zijn dat 25 per duizend inwoners, in Rotterdam en Amster dam 14 15 per duizend. 1 Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor i de Statistiek. We! Is het zo dat het ge- j middelde vermogen van de groep weigesteldcn in Den Haag lager ligt dan elders: 344.000 gulden te- gen vier ton in Amster- dam en 390.000 gulden in Rotterdam. Uit de cijfers van het CBS blijkt bovendien dat het aantal miljonairs in Den Ilaag in de periode 1970-1975 voor het eerst Is teruggelopen. In de perio- de 1951-1970 was het aan- tal miljonairs verzeven- voudigd: van 106 naar 756. Het totale vermogen van de 588 miljonairs in Den Haag bedroeg in 1975 L2 miljard. is welkom' plus Shell heeft zoals bekend ook plannen voor een grootschalige proeffabriek voor kolengas in zijn laboratorium in Amsterdam en Hamburg. Ook hierbij gaat het om investeringen van hon derden miljoen guldens. BEIROET - Bij gevechten tussen moslims, en pro-ïraakse communisten in Libanon, zijn gisteren 20 doden en 30 gewon- den gevallen. Begin waarschuwde evenwel dat Israël zich onder geen voor waarde. zou terugtrekken uit de Arabische gebieden die het in de jjini-oorlog van 1967 op de Ara bieren heeft veroverd. Kroon prins Fahd had als voorwaarde aan zijn ijveren voor vrede tus sen Israël en de Arabieren ge steld dat Israël zich bereid moet II 'Stadhuis is mooi vuil, houden zo' BONN. - De Westduivse bondskanselier Helmut Schmidt en zijn minister, van Buiten landse Zaken Hans-Diètrich Genscher gaan op 30 juni naar de Sowjet-Unie voor een twee daags bezoek aan de Sowjet-lei- ding. De bondskanselier en presi dent Brezjnjew zullen in de eer ste plaats van gedachten wisse len over de kwestie Afghanis tan, de problemen in het Mid den-Oosten en de ontwape- ningsproblematiek. Naar verluidt verwacht Schmidt een reactie van Brézjn- jew op zijn voorster dat Oost en West voor enige jaren zullen af zien van het plaatsen van nieu we kemraketteri in Europa, zo dat gedurende dat;uitstel over ~deze raketten onderhandeld kan worden. Veel bewolking, enkele buien en mogelijkonweer. Vannacht hier en daar mistbanken en mi nimumtemperatuur rond 9. gra ven. Middagtemperatuur van 14 graden tot 19 graden in de pro vincies langs de oostgrens. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. zon maan op onder op onder 29 md 05l25 21,46 21.07 05.44 verklaren zich uit de bezette ge bieden terug te trekken. De meeste kranten van Israël beschouwen de voorstellen van Fahd, die deze heeft gedaan in een interview met de Washing ton Post, als een "valstrik", be doeld "om de wereldopinie gun stig te stemmen." Israëlische oppositiekringen hebben echter kritiek geleverd op de koele ontvangst van de Saoedische voorstellen door de Israëlische autoriteiten. Generaal Matti Peled, voorzit ter van de Raad voor Israëlisch- Palestijnse Vrede, heeft in Jeru zalem verklaard dat verwerping van de Saoedische voorstellen "een misdaad tegen de vrede" zoud zijn. Volgens hem zal zon der de steun van andere Arabi sche landen de vrede met Egyp te vroeg of iaat instorten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Als het aan de directeur van Ge meentewerken ligt, blijft het stadhuis vuil. Op ver doek van de huishoudelijke dienst heeft hij een advies uitgebracht over een op knapbeurt. Dat advies luidt: houden zo; Reinigen zou niet best zijn voor het pand, bovendien Is dat zwarte best mooi en het zou een vrij kostbare schoon maak worden. „Rotterdam Is een lichte' stad met zijn vele naoor logse bebouwing, Juist die tegenstelling tussen de lichtgekleurde city en het donkergekleurdestadhuis geeft een 'spanningsveld' dat dankbaar aanvaard moet worden,** aldus het advies. Het stadhuis is opgetrok ken uit Rachwitzer zand steen. Als deze uit de grond .wordt gehaald, zit er groef- of mijnwater in. Dit vocht verdampt en zorgt ervoor, dat er aan de oppervlakte van de steen stoffen afgezet worden die de steen weer- vast maken. Als die natuurlijke be schermingslaag er bij het schoonmaken afgaat, wordt MOSKOU - De Russische dis sidente Tatjana Osipova is gis teren in Moskou gearresteerd nadat eerst haar woning is door zocht Uit het huiszoekingsbevel zou zijn gebleken dat al een ge rechtelijke procedure tegen haar is aangespannen. Mevrouw Osipova, een 49-ja- rige computerdeskundige, is een vooraanstaande figuur in de Helsinki-groep. Deze groep volgt nauwlettend hoe de Sow jet-Unie op het gebied van de mensenrechten de slotakte van Helsinki toepast De meeste le den van de groep zijn nu opge pakt, hebben het land verlaten of verkeren in binnenlandse ballingschap. de steen 'poreus, kan het vuil er nog sneller aankoe ken en gaat de steen ver zanden waardoor hij op den duur vervangen moet worden. Een opknapbeurt voor het stadhuis zou ongeveer «kt .«ai 850.000 gulden gaan kosten, 600.000 voor de buitenkant en de toren en 20.000 voor het binnenhof. Volgens het advies van de directeur kan het stad huis dus maar beter 'mooi' vuil blijven. Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8,00 tot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. hips (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM - De Femis- bank in Rotterdam spoort in haar reclame-campagne het pu bliek in bedekte termen aan tot belastingontduiking, meent de Reclame-Codecommissie. De commissie heeft daarom aanbe volen de campagne te stoppen. In de gewraakte advertentie staat de tekst: „Heb jij die spaarbewi jzen aan toonder op je belastingaangifte vermeld?" „Nee hoor, ik heb ze tussentijds bij de Femis-bank verzilverd." Volgens de Reclame Code-com missie wekt die tekst de indruk dat de opbrengst niet aan de fis cus opgegeven hoeft te worden, als de spaarbrief tussentijds wordt verzilverd. Dat is niet juist. De rente die erop is ver diend dient wel degelijk opge geven te worden. Aangezien daarover niks in de advertentie staat, zouden argeloze lezers de verkeerde conclusie kunnen trekken, meent de Codecommis sie, die de advertentie daarom in strijd met het algemeen belang vindt. ARNHEM Een 25-jarigé vrouw heeft gisteren in de wo- ning van haar ouders in Arn hem-Zuid haar dochtertje van vier en een half jaar om het le ven gebracht Het kind is ver moedelijk door verstikking ge dood. Volgens de Arnhemse politie handelde de vrouw in een vlaag van verstandsverbijstering. Na haar daad belde ze de politie en probeerde vervolgens zichzelf van het leven te beroven, door een groot aantal pillen te slik ken. Toch staan de Nederlanders iets meer in het krijt bij de geld schieters. In het eerste kwartaal bedroeg dat in totaai 12,6 mil jard gulden tegen 12,4 miljard in het kwartaal daarvoor. De groei is toe te schrijven aan de toene mende looptijd van de leningen en de minder hoge aflossingen. Opvallend is volgens het CBS verder dat de sterke groei bij het doorlopend krediet enigszins lijkt te zijn afgeremd. Het hypo thecaire krediet begint zich ge deeltelijk te herstellen. Het be treft voornamelijk geldleningen op onroerende goederen anders dan woonhuizen. ''SjjS Het aantal nieuw ingeschre ven woninghypotheken nam in het eerste kwartaal nog iets af. Het daarmee gemoeide totaalbe drag steeg we! (met 14%). omdat het gemiddeld bedrag per wo ninghypotheek toenam van 147.000 tot 174.000 gulden. Gedurende het eerste kwar taal van 1980 werd in totaal voor zestien miljard gulden aan hy potheken ingeschreven, meldt het CBS. Alstublieft Voor u Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. aam: Adres: Postcode: Tertminstè, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vèst wei iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee JLaat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen p- int Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! JSXm

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1