Expositie 'Natuurpark'over KNNV in Fonotheek I Natuurwerk "Stekkie" kan worden opgezocht mamtestatm De ouderen van... Patat-mèt Inbrekers... Agent... m Wandelen in Beatrixpark schiedam 264 nieuwe gezichten in Schiedam Geldkist gestolen Klappen op BK-laan Inbraak in scholen ZATERDAG 31 MEI 1980/HET VRUE VOLK/PAGINA 2 Van onze verslaggever DICK VAN DER LUGT j *AARDINC EN/SCHIEDAM - Dingen zoeken die ,jenov,*+ eerder gezien hebt, je nieuwsgierigheid bevre digen en er eens uit zijn. Dat noemt Michel Otten het leuke van bivakkeren in de natuur. Als lid van de Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV) doet hij dat nu drie jaar en het resultaat er van bevindt zich in acht aquaria bij hem thuis. Zeker eenmaal per twee maanden luidt het devies „Hup, naar de Oosterschelde om water te halen", want zo ver klaart hij: „Het water van de Oosterschelde is schoon en ik geef voor mijn aquaria de voorkeur aan natuur lijk water." 1 Michel Otten, samen met Peter Paul Kerpel, samensteller van de expositie „Natuur werk" in de Fonotheek, Hoogstraat 220 te Vlaardingen. Boulogne W Vissers kunnen vanaf vandaag hun "stekkie" weer opzoeken. Het visseizoen is open. Twee fervente vissers bereidden zich er gisteren al op voor en grepen dat mo ment tevens aan om alvast een pilsje op de goede afloop te drinken. Voor als nu ein delijk eens die hele grote aan de haak geslagen wordt. De afdeling Water weg-Noord van de KNNV organiseert morgen haar jaarlijk se wandeling door het Prinses Beatrixpark. Om 9 uur start de tocht bij de kinderboerderij en onderweg wordt aandacht besteed aan de in het park voorko mende plan., n en die ren. Tevens wordt een bezoek gebracht aan de Heemtuin. Iedereen is van harte welkom. Ui /'U- - Deze duif was van de week te bewonderen tij dens het verorberen van zijn „patat-met-di- ner" op een terrasje bij het Rotterdamse Lijn baancentrum. „Wie had het over een graantje meepikken" 'Hup, naar Oosterschelde L 1 om water te halen' 5 Michel Otten en Peter Paul Kerpel, beiden student aan de Reinwardt Academie te Leiden (een museumopleidmg), zijn de samenstellers en inrichters van de tentoonstelling „Natuur werk" m de Fonotheek te Vlaar dingen. Die tentoonstelling gunt een kijkje achter de schermen van de afdeling Waterweg- Noord van de KNNV. „In de ten toonstelling hebben wij gepro beerd heel summier, maar ik hoop wel duidelijk, aan te geven wat de KNNV doet. We hebben van elke werkgroep een aantal objecten neergezet, zoals een bak met wilde planten, een aquarium met Noordzeedieren en -planten en een aquarium met insecten", vertelt Michel De KNNV is al een heel oude venemgtng. Opgericht in 1901, heeft de vereniging thans 9600 leden. Thijsse, bekend van de Verkade albums, en Hijmans, met Thijsse samensteller van de Nederlandse flora, waren leden van het eerste uur. De afdeling Waterweg-Noord heeft vier werkgroepen. Die houden werkavonden en orga niseren excursies. De insecten- werkgroep is nog aan het pio nieren. De groep bestudeert Ne derlandse insecten. Aan de hand van een insectengids worden op de werkavonden alle groepen insecten stuk voor stuk behan deld. De plantenwerkgroep be studeert de planten van Neder land Thans maakt de groep een inventarisatie van de flora van een dijkje m Holy-Noord De vogelwerkgroep bekijkt tijdens excursies vogels en observeert hun gedrag. Op de werkavonden worden ervaringen uitgewis seld Een van de leden heeft in Schiedam een vogelasie! opge zet. Een ander houdt zich bezig met nestkasten tn het Stael- duinse bos. Michel Otten is. evenals zijn vader m wiens voetsporen hij is getreden, lid van de strand- werkgroep. De groep houdt een maal per maand een werkavond waarop meestal zo'n 10 a 12 le den aanwezig zijn. Excursies naar Scheveninge, de Ooster schelde, Hoek van Holland en Boulogne leveren de nodige praktijkervaring op. Michel- "in Scheveningen gaan wij niet naar het strand, maar naar de zeehaven. Daar trekken wij een sleepnet vanuit de kant zo"n honderd meter ach ter ons aan. Dan bekijken wij de inhoud Leuke dingen zijn pitvis of slijmvissen Die gaan in plas tic bussen mee naar huis. Schol neem ik met meer mee want die worden ietsje te groot." Op excursies naar de Ooster schelde is het reisdoel Burgh- sluis, Thoten of Flaauwers Inla ge. Hier gaan de leden wat ze £<NN;.y<.S>.-Vv- V> ,«4;V<W V- noemen "stenen keren" van dij ken of golfbrekers. „Aan de onderkant van die stenen zit het meeste leven", vertelt Michel. „We kijken wat er zit, zoals poliepen, spons en anemonen. De stenen worden weer op hun oorspronkelijk plaats teruggelegd. Zou je ze omkeren, dan wordt de be groeiing eraf gerukt als de zee terugkomt. Er zijn maar weinig leden die een verzameling aan leggen. De meesten willen van de natuur gemeten of inventari seren wat ze tegenkomen. Ik vorm een van de uitzonderingen en verzamel wel." Zo rond Hemelvaart maakt de afdeling om het jaar een excuris van enkele dagen naar het ge bied tussen Boulogne en Calais. Michel: „Voor het vogel werk is het er wel aardig; vorig jaar hebben wij bij voorbeeld een Jan van Gent gezien. Maar eigenlijk is het het verkeerde seizoen, want m september trekken de vogels van Frankrijk naar Engeland en ziet de lucht er vaak zwart van de vogels. Aan planten is het er bijzon der rijk, maar de meeste activi teiten zijn toch wel gericht op het strandwerk, je hebt er van alles en dat loopt uiteen van slijmvissen, die je in Nederland met zoveel ziet, tot fluwelen zwemkrabben. ook op het ge bied van fossielen valt er wel het een en ander te vinden. De mensen die meegaan, doen dat met alleen voor de excursie, maar ook voor hun ontspan ning." Wie belangstelling heeft voor het werk van de KNNV, is van harte welkom op de expositie in de Fonotheek. Vandaag heeft de afdeling een excursie naar de Broekpolder georganiseerd en morgen vindt de traditionle wandeling in het Beatrixpark te Schiedam plaats. Wie meer in formatie over de KNNV wil hebben, kan kontakt opnemen met de secretaris: W. de Groen, Johan Straussplem 112, Schie dam, tel. 704770. De afdeling Wa terweg-Noord omvat de ge meenten Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis en Maasland. „Natuurwerk" heet een tentoonstelling in de Fono theek, Hoogstraat 220 te Vlaardingen, die een beeld geeft van geschiedenis en activiteiten van de Ko ninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereni ging, afdeling Waterweg- Noord. Door middel van foto's en teksten wordt verteld wat de vier werk groepen (insecten-, plan ten-, vogel en strandwerk- groep) van de afdeling zoal doen. Aquaria met zoetwa terinsecten en flora en fauna van de Noordzee alsmede een bak met wilde planten vormen het leven de deel van de expositie. De tentoonstelling blijft er in ieder geval tot 11 juli en als er veel belangstelling voor is misschien zelfs nog langer. Openingstijden zijn: maandag en donder dag van 14 tot 17.30 uur, dinsdag en vrijdag van 14 tot 17.30 en 18.30 tot 21 uur en zaterdag van 10 tot 13 uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Ondanks 2G4 geboortes m het eerste kwartaal van dit jaar, is het inwoners aantal van de gemeente Schie dam verder teruggelopen tot 74 797 mensen. Aan het einde van het vorig jaar woonden er nog 74.895 mannen, vrouwen en kinderen in onze gemeente. Dat betekent een verschil van 98 zie len. Tegenover het aantal kinde ren dat in de eerste vier maan den van dit jaar voor het eerst het daglicht aanschouwde, staat een aantal van 266 Schiedam mers die ons ontvielen. Verder hebben zich 948 nieuwkomers gevestigd, maar 96 mensen meer nog hielden het m Schiedam voor gezien. Uit de cijfers van de gemeentelijke afdeling Bur gerzaken is bovendien op te ma ken dat er in de maanden ja nuari tot en met aprü 115 huwe lijken zijn voltrokken. Een to taal van 78 echtscheidingen staat daar tegenover. SCHIEDAM - De 28-jari- J.W.M.Z. heeft bij de poli. aangifte gedaan van diefstal van een geldkist inhoudende 600 en andere waardepapieren met een gezamenlijke waarde van 2000. Dat gebeurde uit zijn woning aan de Singel. Hoe men de woning is kunnen binnenko men is nog onbekend. SCHIEDAM - Een instructeur van een lesauto en een andere automobilist hebben elkaar op de BK-laan flink afgetuigd. De aanleiding was dat toen auto mobilist A.V. wilde parkeren, hij van mening was dat de ach ter hem njdende lesauto met in structeur A.C. hem best voorbij kon. Maar sinds de BK-laan versmald is, lukt dat met meer. Het ene woord haalde het ande re uit totdat er ook geslagen werd De politie kwam en suste de vechtpartij. SCHIEDAM - Twee scholen aan de Honneriage Gretelaan hebben bezoek gehad van inbre kers. Vanuit de St Augustmus- school werden twee tv-toestel- len gestolen, een typemachine en een tv-spel. Uit een andere schoot, vlak in de buurt, werd één tv-toestel ontvreemd, een versterker en een draaitafel. If J V* «1 A\ <*S X V >S>t Aandacht vestigen op Marokkaanse en Turkse stadgenoten (Van onze medewerkerster) SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum wil met een vanmiddag geopende tentoonstelling de aandacht vestigen op onze Turkse en Marokkaanse stadge noten Het gaat m de eerste plaats erom dat Schiedammers kunnen zien en meemaken hoe hun buitenlandse stadgenoten leven wonen en wtken. De tentoonstelling die van middag geopend wordt door de heren S. Mandriraci en A. El Bouzidi stelt de leefwijze van de buitenlanders in onze stad ten toon Problemen in en met het werk; de aanpassing in onze westerse maatschappij; de iso latie, veroorzaakt door opvoe- dingsverschillen en een verschil in cultuur worden duidelijk door de tentoongestelde foto's, dia's en toegepaste kunstwer ken Er zal ook werk te zien zijn van Turkse, Marokkaanse en Nederlandse kunstenaars. Gedurende de tentoonstelling, die van 31 mei tot en met 20 juli aanstaande te zien is in het Ste delijk zijn verschillende mani festaties gepland. Concerten met Turkse en Marokkaanse muziek en dans. Een filmprogramma waarin verschillende aspecten van hun leefwijze hier en in hun land van afkomst (In de uitnodi ging van het Museum wordt zelfs nog gesproken van hun "thuis") tot uiting komt wordt ook vertoond. Met de tentoonstelling „Van uit Turkije en Marokko" wil het Stedelijk Museum niet de na druk leggen op de cultureel-so- ciale achtergrond van onze bui tenlandse stadgenoten. De wer kelijke functie moet zijn dat epn zo groot mogelijk publiek een aantal aspecten van de Turkse />z •My y f V t >4$,' en Marokkaanse samenleving onder ogen krijgen. De tentoon stelling wordt gezien ais een so- cio-cullurele manifestatie. Ope ningstijden van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat: da gelijks van 10 tot 17 uur en 's zondags van 12.30 tot 17 uur. Tot mijn grote verras- r* ging kreeg ik deze week een reactie op mijn ver haaltje van dinsdag "De jeugd van tegenwoordig" van de drie hoofdrolspelers, namelijk "Henk, (14), Greet (15) en Peb- ,bles (177). Nu weet ik dat Henk en Greet anders heten, maar aangezien jullie jezelf zo hebben voorgesteld, zal ik die 'namen, wat dit stuk betreft handhaven. In de eerste plaats wil ik even kwijt dat mijn eerste verhaal tje niet zo zeer tegen jullie persoonlijk was gericht, maar bedoeld om aan te geven dat we nog steeds met grote gene ratiekloven zitten. En ik wil de eerste zijn om die zoveel mogelijk proberen te dichten. Vandaar dat ik jullie reactie weergeef, hoewel ik het niet met alle dingen in jullie brief eens ben. Maar goed, het woord aan jul lie: „De ouderen van tegen woordig zijn ook al niets. Wij gingen dus bij onze vader langs, we waren uitgenodigd om te komen eten. Toen kwam Jim met zijn vrouw ook op bezoek. Ze wa ren niet uitgenodigd om te eten, maar bleven toch! (Wij waren wel uitgenodigd, ook om te eten, vraag het je pa). Dat vond onze vader erg ge zellig, dan was hij van ons verlost Ze bekeken ons met argwaan en deden of we gek wsren We werden ook "flitsend" bui'en de gesprekken gehou den, zodoende hoefden wij ook niet meer. (Meerdere ma len knoopten wij praatjes met jullie aan, maar kregen alleen maar te horen "wat doen jul lie interessant" en "wat bur gerlijk"). We zagen er waarschijnlijk te afzichtelijk uit volgens hun idee. De gesprekken en het gehinnik vonden wij soms zo idioot dat we zeiden: „ach wat zielig". Meer dan drie woor den zeiden we niet Maar ja. er zijn altijd mensen die daar niet tegen kunnen: "zielige mensen zijn dat". Het is trouwens heel onbe leefd om Iemand een pak rammel te willen geven die je niet kent en die de zoon van de gastheer is." (daarom heb ik het ook niet gedaan, trou wens dat "pak rammel" was ook symbolisch bedoeld). Over wat onze vader betreft: die heeft nooit veel vat op ons gehad. Want hij had nooit tijd en is altijd vooral met zichzelf bezig. En inderdaad als hij ons een trap onder onze "reet" geeft, zoals je dat "flitsend" uit drukt, zijn we inderdaad ver dwenen. je mag, als je iets hoort, trouwens wel eens goed luisteren (veel gegevens hoor de ik van jullie pa) en er niet iets anders van maken zoals: dat ik van huis ben weggelo pen en dat ik in een opvang centrum zat en dat ze (de ouders) niet werden toegela ten. Dat werden ze wèi, hele gesprekken zijn gevoerd! Venier ben ik nooit in half- bewusteloze toestand van de straat geraapt, je maakt er ge woon een sensatieverhaal van. Verder hoef je ook niet (op zo'n vreemde manier) te ver melden dat we Punk zijn, want had je dat ook gedaan als we disco of blues waren?*. (Vast!) En wat het gebroken gezin be treft, we snappen niet wat dat er mee te maken heeft, want we zijn heel gelukkig zonder - vader, want we hebben hem nooit bewust ervaren. En wat weetje van de achtergron den? We waren 3 en 4. Niets, of een eenzijdig verhaal, (blij te boren dat er ook een andere versie is). En Henk is aardig tegen ons (Pebbles en zus), wat wil je, wij zijn ook aardig tegen hen en dat kan van de rest van hei gezelschap niet worden ge zegd. ,i En als je iets van jongeren af sou weien, dan zou je aan on ze opmerkingen niet zo zwaar tillen, (die stop ik in m'n pet!). Wij komen haast nooit bij on ze vader en dan zijn we er en dan is er nog geen aandacht. Bij andere gescheiden ouden wordt er een regeling getrof- fen. Als er geen aandacht is, kan er ook agressie ontstaan. Wist je dat? Als je eerlijk bent, durf je de andere kant van jouw verbaal ook in Stukgoed te zetten! (bij deze dus). P.S. We zagen er nog netjes uit. Je moet niet op ons uiter lijk afgaan. Volgende week hebben we weer een andere kleur haar! Jij kan anders ook wel een kleurtje gebruiken" (helaas, groen was uitverkocht), aldus Henk, Greet en Pebbles. Ik vind het jammer dat wij niet zo op Tweede Pinkster dag hebben kunnen praten. En wat mij betreft wil ik het gesprek best voortzetten, maar dan bij mij thuis. Een belletje is voldoende. Allen de ballen, of zoiets! •I Bf w Telefoontje gekregen W van verontruste abonnee, naam mij bekend, wonende aan de Rot terdamse Rochussenstraat: „Kom ik laatst onverwacht thuis, staat er bij mij een on bekende man halverwege op de trap. Ik vraag: „Wat doet u hier?" zegt de man: „Ik ben gestuurd door het kamerverhuurbe drijf „Kluiver." Ik zoek dus woonruimte." Nu moet ik u vertellen dat er bij ons in de straat en in de omgeving al herhaalde malen is ingebroken. Sieraden en andere kostbare spul'en wer den vermist. Later Ih 1: ik over dit geval de politie. Die zei: „Het is al meermalen voorgekomen dat bepaalde ■arf Piet Antiek ziet wijk- agent De Bree op de flets. Hij zingt het alou de liedje: „Agent, ze gooien met stenen. mensen in een huis werden „betrapt" 25e zeiden dan elke keer dat ze gestuurd waren door kamerverhuurbedrijf „Kluiver." Dit bedrijf bleek helemaal niet te bestaan enae mensen die dit zeiden waren ook niet bonafide. Zeg maar rustig dat het betrapte inbre kers waren, die dit verhaaltje als smoes aanwenden om niet ingerekend te worden. Ik raad u dus aan de voordeur nooit open te laten staan, an ders krijgt u ongewenste be zoekers. Moeht u iemand in uw pand aantreffen die KP van een kamerverhuurbedrijf te komen, bel dan de politie, En probeer ze vast te houden, aldus deze abonnee. Een gewaarschuwd mens teil voor twee! Agent ze gooien met stront Ze gooien me tegen m'n be®®; Ze gooien me tegen de grow. De wijkagent, lachend: „J®> J* dat mag nou weer!" d H s< f< zi sc bl

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2