op Singel Bewoners proef-woning in Tuindorp tevreden Leger des Heils-korps naar Engeland Antennes gestolen eiii Belgen-humor Bruidspaar op hol Politiek tekenaar? Klein duimpje PROBLJiMENMEX. WIMA gfïntin wfst Man redt damesfiets Schaapscheren in Kethel voor 'De Ooievaars' m,. schiedam w mm, m WOENSDAG 4 JUNI1980/HET VRUE VOLK/PAGINA 2: r\^rx "\.i ■*-< y,c|.$:ffl|S Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Net als in Schiedam-West 1 en de [Hoofdstraat en omgeving zal in het Singelkwartier de [stadsvernieuwing binnenkort haar intrede doen. Hui- pen zullen verbeterd of afgebroken worden, straten |anders ingericht, bedrijven zullen verhuizen en de rio- [lering wordt verbeterd. Minister van Volkshuisvesting |en Ruimtelijke Ordening, de heer Beelaerts-Van Blok- lland heeft hiervoor bijna 16 miljoen gulden beschik - (baar gesteld. [Tevreden Redactie r editie Schiedam: Hoogstraat 70 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Eerste deel Villastraat; villa's zullen het nooit worden, maar redelijke woningen na de stadsvernieuwing misschien wel mm. Wmm Op de laatste puinhopen na zijn de slopers klaar met' het bouwrijp maken van de grond op de hoek van de Singel en de Emmastraat. Op deze plaats verrijzen over enige tijd woonhuizen met daaronder een show room. De werkzaamheden worden uitgevoerd door Schiedamse LTS-ers, die in het kader van hun studie praktijkervaring gaan opdoen. De leerlingen-bouw plaats zoals het project heet, gaat in augustus van dit jaar van start. Tot die tijd hebben de toekomstige bouwvakkers de hele zomervakantie nog voor de boeg om goed uitgerust aan hun eerste grote karwei te be ginnen. De ambtenaren op het Stadskantoor houden hun verrichtingen wel in de gaten. i Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - „De bewonersvereniging Schiedam- West wil de wijkagent meer nut voor onze wijksamen- leving geven." Zo luidde een zin uit de uitnodiging van de vereniging voor de bijeenkomst in wijkcentrum De Bever. Er is in West een speciale werkgroep opgericht die zich bezighoudt met het functioneren van de wijk agent De conclusie van deze werkgroep is dat het er niet zo rooskleurig voorstaat in deze wijk. Belangstellend luistert de heer Linssen (rechts) naar de opmerking van raadslid Collé: „Als de politie maar bereid is om mee te werken, kan een wijkagentschap goed functioneren. £2 w ff^in^V ftfcrafófe? V SF*»-** tadsvemieuwing stapt ok bij Singelkwartier binnen "Het besluit van de minister is [zo snel gekomen. In onze stout ste dromen hebben we dat niet Idurven hopen." Wethouder Zij develd was daarom zeer ingeno- |men met deze blijde boodschap. "Op 1 mei hebben we de minis- Iter zelf nog gesproken. In amb- telijke taal hebben we toen ge- Izegd dat het moeilijk is te ver- I kopen aart de bevolking waarom [in het ene gebied wel aan stads- vernieuwing wordt gedaan en in [het andere niet Maak dat maar [eens duidelijk aan een bewoner [van een krot in Oost. Als stads--' I bestuur heb je te maken met de I mensen zelf." Bij de aanwijzing van hetSin- Igelkwartier* als stadsvemieu- Iwingsgebied toonde de minister Izich opnieuw tevreden over de Igoede voorbereiding en motive- Iring van de gemeente. Alleen Ihet gebied Schienoko moet nu Inog tot eind 1960 wachten op het loordeel van Beelaerts-Van ■Blokland. "Ik ben van mening Idat de urgentie en uitvcerings- I rijpheid van Schienoko minder [is dan van de overige drie gebie- i", aldus de minister. Volgens [wethouder Zijdeveldheeft hij [inderdaad het meest urgente ge- [bied er tussenuit gepakt gezien [het bewonersaantal en de woon- [situatie. Het Singelkwartier he lstaat geheel uit woningen van [vóór 1940. Veertig procent was I in juni '78 in slechte staat en tien [procent van zeer slechte kwali- |teit Voor een deel zijn de wo- [ningen niet onderheid terwiji SCHIEDAM - Door kordaat i optreden van een voorbijganger is een fiets bewaard gebleven voor zijn eigenaresse. De heer Van Z. die op de Rotterdamse- dijk liep, zag een vreemd tafe reel voor zijn ogen afspelen. Een man was bezig een damesfiets te ontvreemden. Hij wilde de da der lik op stuk geven, maar deze ging er als een haas op de fiets1 vandoor. Van Z. gaf het echter niet op en zette een sprintje in. De fietsendief was inmiddels zo J bang geworden dat hij van de fiets sprong, deze neergooide en daarna de benen nam, om zo van zijn achtervolger af te komen. Dat lukte. Ook later kon de fiet sendief niet meer gegrepen wor den. SCHIEDAM - Ten bate van de Invalidensportvereniging "De Ooievaars' wordt m Kethel op 7 juni een schaapscheerdag ge houden. liefhebbers kunnen per opbod een vacht kopen. Be halve het scheren van de scha pen zijn er ook nog andere am bachten te zien. De imker die op het ogenblik 24 bijenkassen heeft staan in het- Beatrixpark heeft beloofd op- deze feestdag aanwezig te zullen zijn. Daarnaast zijn er demon straties van kaasmaken, dansen, i spinnen en weven. Kinderen kunnen op de pony's van 'De Ooievaars' een ritje maken ofj grabbeien in een grote ton. Op! een kleine markt zal geitekaas,! karnemelk, planten, fruit, ho~< ning en handwerk worden ver kocht De schapenscheerdag vindt plaats rond de kinderboerderij op de Kerkweg. Om 10.30 uur! beginnen de activiteiten die tot' ongeveer 16,00 uur zullen duren. het gebied zakt. De riolering verkeert in zeer slechte staat De gemeente heeft eerst nog dne maanden nodig voordat ze het overleg met de bewoners daadwerkelijk zal starten. De dienst Stadsontwikkeling heeft maar een beperkt aantal krach ten. Er zijn op dit ogenblik pitti ge gesprekken gaande of de dienst niet uitgebreid moet wor den. De bewonersvereniging Schiedam-Oost is inmiddels in gelicht over de toewijzing. De minister schrijft in zijn brief aan B en W ook dat het ministe rie van CRM de extra inspraak- kosten ten gevolge van het hoge aantal buitenlanders zal vergoe den. In het Singelkwartier wo nen ongeveer 670 buitenlanders? de meesten in de Stationsstraat en omgeving. Het verbeteringsvoorstel van de Singel en omgeving zal als eerste deel van de stadsvernieu wing in Oost aan cfe minister ge presenteerd worden. Over. het verkeersluw maken fvan dit ge bied is al uitgebreid overleg ge-' weest met de bewoners." De gro te lijnen zijn inmiddels vastge steld. De bussen zulien bijvoor beeld voortaan via de Horvath- weg gaan inplaats van over de Singel. Ook aan de sociaal-cultureie- en sportvoorzieningen zai bijge dragen worden in het kader van de stadsvernieuwing. Hoe groot het bedrag is dat het ministerie van CRM zal geven is nog onbe kend. Het ministerie van Volks huisvesting wil echter nog wel dat de gemeente een distributie- planologisch onderzoek 'doet naar een mogelijke winkelfunc tie van, het Singelkwartier en ais een motivering voor het ver plaatsen-van bedrijven. Als de gemeente bedrijfspanden wil aankopen waarover met de on dernemer nog geen overeen stemming is bereikt, dan moet ze eerst overleggen met de hoofdingenieur-directeur van \Volkshuisvesting, de rijkscon sulent en de inspecteur van Volksgezondheid. '^">6 uy w-sV .J '>W V. >A'. Van een onzer verslaggeefster^ SCHIEDAM - De klachten die de bewoners van de proefwo- ning in de Perenlaan hadden, zijn voor het grootste deel ver holpen. De heer Van Barneveld: "Ik ben nu redelijk tevreden. De vensterbanken lopen recht, de ramen kunnen gewoon open blijven staan en het afsluiten le vert ook geen problemen meer op." De woning van de heer Van Barneveld moet als voorbeeld dienen voor honderden andere woningen in Tuindorp-Ketel die gevelisolatie, dubbele beglazing, nieuwe kozijnen en deuren krij gen. Een maand geleden liep het bij deze bewoner de spuigaten uit Aan Het Vrije" Volk vertelde hij toen: "Er klopt geen bliksem van dat isoleren. Ramen zijn er scheef ingezet Het hout van de nieuwe kozijnen en vensterban ken is nog ruw en ze lopen zo scheef af dat het water in een soort gootje blijft liggen en het hout en de isolatie aantast." Sinds vorige week zijn de klachten verholpen. "Er is een man hier geweest van de fa briek die de ramen levert. Hij is tweeëneenhalf uur bezig ge weest. Hij heeft de sluitingen nagekeken, hier en daar gaten geboord en een doorzakkende vensterbank heeft hij opgevuld met een soort plastic. Nu is het allemaal weer redelijk. Ze heb ben zelfs het hout geschuurd en opnieuw in de lak gezet." Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Het Muziek korps van het Leger des Hells in Schiedam zal van 12 tot 17 juni een bezoek brengen aan het korps Nunhead van dezelfde or ganisatie in Londen. De kapel zal daarom na de avondsamen komst op 8 juni een soort af scheidsconcert geven. Tijdens deze muziekuitvoe- nngzullen stukken worden ge speeld, die ook in Engeland zul len worden uitgevoerd. De sa menkomst in de legerzaal. Lan ge Haven 27, begint om 18.30 uur. Van 19.15 tot 20.00 uur zullen het muziekkorps en de tambourijn- bngade non-stop spelen. Tij dens deze samenkomst bestaat de mogelijkheid kennis te ma ken met de nieuwe officieren. Iedereen is van harte welkom. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De 39-jarige W. van L. kan voorlopig zijn „bak kie" niet gebruiken. Twee 27 mc-antennes zijn gestolen van zijn plezierjacht die in de Schie ligt De dieven hebben de kajuit opengebroken en doorzochten alles. Toen Van L. aan boord kwam, trof hij een geweldige ravage aan. De diefstal heeft waarschijnlijk plaatsgevonden op l juni. De waarde van de ge stolen antennes bedraagt 230 gulden. jt Brief je gekregen van Johan Tijhuis, kelner van beroep, wonende in Rotterdam-Zuid: "Komt er een klant binnen en die be stelt een pilsje en een uitsmij ter. Ik bedien hem netjes en nadat hij zijn uitsmijter en pilsje had genuttigd vraag ik hem beleefd: "Heeft het lek ker gesmaakt?" De kennelijk Belgische man antwoordt daarop in het Vlaams: "Voortreffelijk! Maar wat ik wilde vragen, is het ook mogelijk dat ik vol gende week hier kom eten met vier personen. Ik werk namelijk in deze wijk en ik stel het op prijs om mijn vrienden ook eens met deze zaak te laten kennismaken," Ik zei daarop: "U komt maar rustig eten, want wij hebben altijd volop in huis." Daarna vraagt die Belgische meneer het adres en de naam van de zaak en even later schrijf ik het voor hem op. Toen zei die meneer: "Ik zal het vast even in de auto leg gen, anders vergeet ik het zo meteen weer." Daar had ik geen bezwaar te gen, want hij had ook nog een pakketje op de toonbank lig gen. Maar na een kwartier was die Belg nog niet terug, dus ik ga kijken. Buiten ech ter was niemand meer te be kennen. Ik wachtte nog een tijdje, maar hij kwam niet meer terug. Toen liep ik naar de toonbank waar zijn pakketje lag. Dat maakte ik voorzichtig open: er - zat een grote straattegel in! Over domme Belgen gespro ken," aldus kelner Tijhuis. Uit de Schoonhooense krant: I "JANNIE en René van ,Roon uit Krimpen aan de Lek, die vrijdag trouwden, hebben een extra reden om hun trouwdag nooit meer te verge ten, Nadat het huwelijk in het lgemeentehuis van Krimpen pas voltrokken, stapte het \bruidspaar in een open koetsje voor een korte rij toer. Toen de koets op de hoofd straat reed, schrok het paard van de drukte en ging er in ga lop vandoor. Het dier rook de stal en untde rechtsafslaan om via een parkeerterrein, waar juist de weekmarkt werd ge houden de plaats te bereiken waar het de winter had door gebracht. Zonder verdere on gelukken te veroorzaken kon het paard tot stilstand worden gebracht Het bruidspaar zette hierna de tocht per taxi voort Het is niet mijn gewoon te om oproe pen in deze ru briek te plaatsen. Toch eventjes van mijn principe af geweken voorJan Kooijman, Grisel- destraat 2, Am sterdam (tel. 020 - 846331), vanwege de fraaie tekening, die bij stuurde van Joh. de Boer van der Ley. Jan: „Hij maakte vele jaren op een 'heel bijzondere •wijze politieke prenten voor De Notenkraker. Ik' zou graag een arti kel willen schrij ven overJoh.de 'Boer van der Ley, 'maar ik kan niets jover hem te weten komen. 'Mogelijk is er iemand die mij wel informatie kan LEV IM» zou ik graag willen tact met me op- verschaffen en dan dat men even con- nam." 'ÓM.*" - De Franse kunstenaar JK" César is met zijn gaud- bronden-duim-plastiek een duidelijke optimist De twee meter hoge sculptuur staat in een park bij Bazel in Zwitserland en voor de jeugd is het een uitstekende schuit plaats, gezien het 10-jarige jongetje dat er half achter ver scholen staat Klein Duimpje, zogezegd. Het opgestoken duimbeeld is volgens César afgestemd op de 20-ste eeuw. Ik zou hem best willen hebben. Alleen zou ik in de nagel van de duim een televisie laten aanbrengen. Of ik zou de duim - in plastic- vorm - meenemen langs rijks wegen Makkelijk om mee te liften, lijkt mij zo. Hij moet op straat zijn' Gesprekken met politiefunc tionarissen hebben tot weinig tevredenheid geleld. „Er bestaat tot nu toe weinig bereidheid het functioneren van de wijkagen ten in Schiedam kritisch te be zien", luidt het oordeel van de- werkgroep. „Weinig bewoners zijn op de hoogte van zijn be staan en als je hem wilt spreken is hij vaak onbereikbaar. Van de wijkagent op straat is geen sprake. Als hij goed zou functio neren, zou het mes toch aan twee kanten snijden. Zowel het politiecorps als de wijkbewo ners zouden er profijt van heb ben. De verhouding politie-bur- ger kan dan veel beter worden." Om eens te horen hoe de wijk agent in andere plaatsen func- t tioneert, had de bewonersver eniging de heer J. E. J. Linssen, rayonagent in Den Haag, uitge nodigd. Vertegenwoordigers van de CPN en VVD en de be wonersvereniging S- hiedam- Centrum waren er eveneens bij aanwezig. De grote afwezigen warei de PvdA, het CDA en de Schiedamse politie. Het beeld dat de heer Linssen van de wijkagent schetste, kwam voor een groot deel overeen met de ideeen van de bewoners. Het be zoeken van belangrijke buurt- vergaderingen door de wijk agent, het contact met bewoners, scholen, buurthuizen en jeugd bewegingen klonk de vereni- ging als muziek in de oren. Het feit dat wijkagenten in Schie dam zich vanwege hun dienst rooster niet met deze zaken kunnen bezighouden is maar moeilijk te verkroppen voor hen. „Commissaris Van der Haagen heeft zelf gezegd dat het belang van het corps boven dat van de wijk uitgaat Een wijk agent moet er juist voor de be woners zijn. Zijn aanwezigheid werkt bovendien preventief en dat is ook in het belang van het corps." De werkgroep is nu van plan zich sterk te gaan maken voor een wijkagent die in hun ogen wel functioneert De leden willen de vinger op de zere plek leggen. „Het moet boven water komen waar het slechte functioneren aan ligt Krijgt die man niet voldoende ruimte vanuit het politiecorps, willen de agenten het gemeente lijk beleid niet uitvoeren of is het politiecorps er nog niet rijp voor? Desnoods zullen we bij de politieke partijen aankloppen en hen een uitspraak erover la ten doen."

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2