Eef Collé na 28 jaar nit de raad w* w>fê Atletiek en spel op schoolsportdag Stukje geschiedenis NUTSBEDRIJVEN HOUDEN OPEN DAGEN Onderschrift? Belachelijk! Bidden. Tankauto's vernield schiedam ■4 wmm Gekortwiekt Portemonnee weg ZATERDAG 7 JUNI 1980/HETVRUE VOLK/PAGINA3 Van onze verslaggever BAS VAN BQCHOVE SCHIEDAM - Het is maandagmiddag omstreeks half vijf. In de fraktiekamer van de CPN in het oude stadhuis op de Grote Markt geeft de Communistische Partij afdeling Schiedam een persconferentie. Het gebeurt niet zo dikwijls dat de CPN een perscon ferentie geeft. Nu echter is er alle aanleiding voor, want Eef Collé gaat na een verblijf van 28 jaar de ge meenteraad verlaten en wil zelf graag zijn opvolger voorstellen. Het wordt, zoals nu wel bekend is, Ulferd Bruseker, een jonge econoom. Ulferd Bruseker, de komende man Keukenkijken Eef Collé, de gaande man COLLEGE Wethouder Op het terrasje: zo heerlijk rustig. Bij de dubbelgeparkeerde auto's in de Witte ae Withstraat. - ?V Je moet als raadslid zorgen nooit uitje nek te kletsen9 Wffi 'SA v At w W 'V4 Z&&Ó! Zr Er hangt een wat merkwaar dige stilte in de fraktiekamer. Devoot bijna, zoals in een kerk waar je niet weet of je er wei hardop mag praten, fluisteren of helemaal je mond dicht houden. Eef Collé verbreekt de stilte door een mop te vertellen. Een mop over* een kapitalist, een communist en een ambtenaar. In de mop verdrinken ze alle drie na een scheepsramp. De ka pitalist omdat hij zijn zakken gevuld had, de communist om dat zijn grote mond vol water liep en de ambtenaar die het om vijf uur vertikte nog één slag te zwemmen. Het ijs ss een beetje gebroken en zeker als zich een fotograaf van een huis-aan- huis-blad meldt die zegt een fo to te komen maken van de heer Colijn— De fotografen van de andere bladen richten hun lenzen op Ulferd Bruseker. Hij wordt de nieuwe man van de CPN in de raad en van Eef Collé zijn er in de redactie-archieven bergen toto's te vinden. Eef legt uit waarom hij de raad gaat verlaten en stelt Bru seker voor. Wij spreken af een dag later nog eens rustig onder vier ogen met elkaar te praten. Want 28 jaar in de gemeente raad zitten is niet niks. En zeker niet voor een eenmansfraktie waar je alles alleen moet doen. JSn zeker ook niet als commu nist." zegt Eef Collé (57 jaar in- middels), „want er wordt op ons gelet. Wat wij communisten zeggen wordt op een goud schaaltje gelegd. Je hebt het a i eenmansfraktie niet makkelijk. Vroeger als de algemene be schouwingen voor de deur ston den en ik was op mijn fiets op weg naar de raadszaal, dan dacht tk wel eens: ik zou willen dat ik mijn been brak. Hoefde ik niet aan de beraadslagingen deel te nemen." Maar Eef Collé brak geen been, was zelden afwezig en hield zijn redevoeringen uit het blote hoofd. Zette nooit één let ter op papier. De reden waarom Collé de CPN niet langer meer zal verte genwoordigen in de Schiedamse raad heeft mets met de poht; 'ke strijd binnen zijn partij te ma ken. ..Na al die jaren gaat de rek eruit. De spanning en de veer-, kracht verdwijnen. Ik stop niet omdat ik er genoeg van heb, maar het is na 29 jaar mooi ge weest Misschien doet de man die mij opvolgt het wel beter, wie zal het zeggen." De vraag dringt zich op - en wij stellen hem dan ook maar - of Eef Collé, na acht jaar wet houder te zijn geweest, niet in de keuken heeft kunnen kijken en daarom als raadslid minder kan functioneren. Met andere woorden: als raadslid ergens te gen zijn. waarvan hij eigenlijk weet, uit zijn periode ais wet houder, dat hij vóór zou moeten stemmen. Na enige aarzeling: „Ja en nee. Van twee kanten bekeken, zou ik zeggen. Omdat je dingen weet denk ik nu vaak: college, waarom doe je dit niet zus en dat niet zo! Dan wordt het moei lijker functioneren, dat moet ik toegeven. Maar het heeft mets te maken met het feit dat ik de raad ga verlaten." De naam Collé is in Schie- damaltijd een begrip geweest. In september 1919 kwam de naam Collé al voor op de pre sentielijst van de gemeenteraad. Dat was de vader van Eef, Wil* lem Collé. „Mijn vader zat voor de communisten in de raad van af 1919 tot 1940. Daarna heeft hij natuurlijk moeten onderduiken en staat er vanaf 1940 tot 1945 op de presentielijst achter zijn naam: zonder kennisgeving af wezig." Kort na de oorlog was de CPN met drie raadsleden vertegen woordigd m de Schiedamse raad Later twee, en de laatste 20 jaar is het steeds Eef Collé ge weest Er zijn Schiedammers die bij de gemeenteraadsverkiezin gen, en wanneer het echt om plaatselijke politiek gaat, op Eef Collé stemmen en niet op de CPN. Dus wordt hij beoordeeld op zijn daden in de raad. Is dat met eng? Collé: „Zou ik geen hd van de CPN zijn, dan zat ik niet m de raad en zou ik niet bekend ge worden zijn. Bij ons is het met de man maar de partijpolitiek die je uitdraagt Ik weet dat het plaatselijk anders kan liggen dan landelijk. Natuurlijk weet iedere Schiedammer wie Eef Collé is. Maar ik zat voor de CPN in de raad". „Was dat niet het geval dan zou ik wel een eigen lijst kun-' nen beginnen. Maar bij andere partijen krijg ik wel eens de in druk dat er mensen in de raad zitten die er tot meerdere glorie van zichzelf zitten. Vroeger, en dan spreek ik van kort na de oorlog, heerste er m de raad nog een echte regentenmentaliteit Ik knjg de indruk dat er raads leden zijn die zo'n mentaliteit weer terug willen. Erger nog: er- mee bezig zijn die weer te rug te brengen door hun ge drag." Over het college, zoals het nu functioneert wil Collé zich graag aansluiten bij VVD'er Verhulsdonk. die tijdens de al gemene beschouwingen op merkte, dat het college op de winkel past en met meer. Coilé zou wat meer daden willen zien. Maar daar moet toch geld voor zijn, vragen wij hem op de man af. „Geld", zegt hij fel, „geld komt er altijd Neem nou het wijkcentrum in Schiedam- Noord. Toen ik wethouder was heb ik gezegd: bouwen dat ding, sla die palen maar in de grond. Er uit halen doen ze ze toch niet meer. Dat geld komt er wel en het kwam er dan ook. De woningen in de binnen stad, ook zo'n voorbeeld. Ook dat projekt draaide om geld. Nu zegt iedereen: Collé, ik zou wil len dat er nog een paar honderd van die woningen bij stonden." Collé heeft in zijn lange perio de als raadslid, van -vriend en vijand, altijd alle waardering gekregen voor zijn manier van optreden in de raad. Zelfs tij dens de hevigste koude oorlogs jaren noemde men hem het bes te raadslid. „Ach", zegt hij, „wat is dat nou, het beste raadslid, en wie is- nou de slechtste. Je moet als raadslid zorgen dat je niet uit je nek zit te lullen. Als ik een zaak naar voren bracht had ik eerst onderzocht hoe het zat en of ik er wel achter kon staan. Als je dat doet, dwing je respect af. Nogmaals: het doen en laten van communisten in vertegen woordigende lichamen, wordt met argusogen gevolgd. Je mag geen fouten maken. Werken in de gemeenteraad kun je niet le ren. Er is geen cursus voor. Je moet het zelf leren in de prak tijk. En die praktijk heb ik wel gehad" Je bent acht jaar wethouder geweest Was die overstap naar de andere kant van de tafel niet moeilijk? Oollé: „Nee, dat kan ik nou niet zeggen. Je hebt je verant woording, maar die verant woording heb je als raadslid ook. Natuurlijk heb ik in het be gin met wat hoofden van dienst in de clinch gelegen. Er waren diensten waarbij de groei zo hard ging dat ik de rem er even op heb moeten zetten. Bij één dienst heb ik in een jaar bijna een miljoen bezuinigd. Niet om dat ik zo'n bezuiniger ben, maar het was noodzakelijk omdat ook andere diensten aan hun trek ken moeten komen. Je werkt met gemeenschapsgeld en de pot moet eerlijk verdeeld worden." „Al ben ik van mening dat we nu toch echt iets moeten gaan doen met de watergelden. Goed, de watersportvereniging De Schie krijgt wat voor de jacht haven. Er zijn zo hier en daar nog wat beloften gedaan. Maar die oenten moeten rollen. Heus, er is geld in Schiedam, maar je moet er wat mee doen. Het zijn miljoenen!" Maandag 16 juni cal je voor het laatst op je raadsxetel zitten. Ingeklemd tussen de banken van de PvdA en de WD. We zullen nog enkele keren het be kende schrapen van je keel ho ren als je het woord neemt Zal je het raadswerk missen? „Dat weet ik niet Misschien wel. Wat ik wel weet "is, dat ik tijdens de raadsvergaderingen met op de publieke tribune zal gaan zitten om te kijken of mijn opvolger het wel aan kan. Hij moet het zelf doen. Als ik kom kijken dan doe ik dat uit pure belangstelling voor het raads werk. Natuurlijk zijn ze Eef Collé nog niet kwijt Ik heb mijn hele leven actie gevoerd. Dat is me met de paplepel ingegeven. Zoiets zet je niet van de ene op de andere dag overboord. Ik blijf in mijn partij actief, dat ze ker." Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De Sportcom- missie van de Vereniging Open baar Onderwijs organiseert voor de veertiende maal een schoolsportdag. Op donderdag 12 juni kunnen alle vierde en vijfde klassers van de lagere scholen deelnemen aan atletiek en balspelen. De sportdag wordt dit jaar gehouden op de velden van HDVS en SVDPW aan de Oïympiaweg van 9.00 tot 15.00 uur. De organisatoren hopen op goed weer, maar mocht de regen met bakken uit de lucht vallen dan wordt de sport/speldag ver schoven naar 19 juni. 's Morgens zullen de jongens de atletiekon- ypn esn onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Twee tank auto's van Willem Bos b.v, uit Dordrecht zijn flink toegeta keld. Ze stonden geparkeerd op de Hargalaan bij Rijksweg 19. Baldadige» hebben de voorrui ten vernield van de twee Sca- nia-wagens. Vervolgens zijn zij naar binnengeklommen en moesten beide dashboards het ontgelden. De schade wordt op ongeveer 10 000 gulden geschat. derdeten afwerken; hardlopen, verspringen, korfgooien, hin- demisbaan, bal werpen, een prestatieloop en weegschaal- drukken. De meisjes houden zich in die tijd bezig met de bal spelen. Na een pauze van een half uur waarin een bekertje li monade wordt verstrekt, zullen de meisjes de atletiekoefenmgen doen en de jongens de balspelen. Het speltoemooi is dit jaar uitgebreid met twee nieuwe spelen, mathal en slagbal. Het trefbal van vorig jaar is ge handhaafd. Voor elke poulewin naar is een medaille beschik baar. Het gemiddelde van de be haalde prestaties over vier on derdelen bepaalt het diploma. De meisjes zullen zich bezighou den met touwtje springen in plaats van met weegschaal- drukken. De Goeman Borgesiussehool en de Jan Ligthartschool hebben aangeboden de terreinen van eventueel afval te zuiveren. De organisatoren hopen echter dat het afval in de vuilnis- en plas- üczakken gedeponeerd zal wor den. Aan de sport/speldag doen verder de Kohnstammschool. Het Windas, de Lieflandschool, de ErasmusschooS, de Casimir- school, de Theo Thyssenschool, de Comeniusschool, de Gun- ningschool, de Gehrelsschool, Thorbeckeschool, Ouverture. Woudhoek, Gerhardschool en de Gorzen mee. SCHIEDAM - Even de klok een stukje terug. Indertijd liepen de koeien nog over de Koemarkt op weg naar het slachthuis. Op een ochtend om ongeveer kwart voor tien kon Je ze tegen het lijf lopen. De koelen verdwenen en de automobiel raasde over het verkeers plein. Maar ook dit plein moet bet binnen niet al te lange tijo clfi- den. De bouwtekeningen voor een nieuwe Koemarkt liggen al klaar op het Stadskantoor. Het wordt een plein dat direct aansluit op de Hoogstraat en de bekende terrassen. Het verkeer waaronder in de verre toekomst misschien ook de sneltram, loopt daar met een wijde hoog omheen. Als men van de Rotterdamsedijk komt rijden, hoeft men geen rondje meer te maken maar kan met gelijk linksaf de Koemarktbrug over. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De Openbare Nutsbedrijven houden woens dag 11 juni een integratiedag voor personeel en gepensioneer den. Van 8.00 tot 17.00 uur is iedereen in de gelegenheid, voor zover de dienst het toelaat, ken nis te maken met elkaar en alle gebouwen en materieel te be zichtigen. De Nutsbedrijven heeft deze dag georganiseerd omdat de Technische Bedrijven, ver voer::-. Reinigmgs-, Ontsrelet tings- en Marktdienst en Ha vendienst onlangs zijn samen gevoegd en er een nieuw com plex in gebruik is genomen aan de Van Heekstraat In de bedrijfskantine worden films vertoond waarm energie- en milieu-aspecten centraal staaa Verder zal men een rond leiding verzorgen waarbij onder meer het V.A.M.-overlaactsta- tion aan de Parallelweg, het pompstation aan de Rotterdam sedijk, het gasontvangststation en de buitensluis aan de Voor haven bezocht zullen worden. Begin september wordt het nieuwe complex van de Open bare Nutsbedrijven officieel in gebruik genomen. Er zal dan een expositie over energie en milieu worden gehouden, van 4 tot 7 september. Deze is voor iedereen toegankelijk. Men is dan eveneens in de gelegenheid de gebouwen en het materieel van alle bedrijfsonderdelen te bezichtigen. Dezelfde films die op U juni aan het personeel worden vertoond, zullen dan voor het grotere publiek draaien. SCHIEDAM - Uit een be drijfsauto van Haar Import bv zijn voor 15.700,- aan geld en waardepapieren gestolen. De auto is in Vlaardingen of Schie dam opengemaakt, waarbij een portemonnee meegenomen werd Daarin zaten cheques, gi ro-betaalkaarten en bankbiljet ten ter waarde van 800,-. Van sen onzer verslaggevers SCHIEDAM - Toen de 79-ja rige mevrouw L. B. uit Schie dam thuis kwam van het bood schappen doen, bemerkte zij tot haar grote schrik dat haar por temonnee verdwenen was. In de buurt van het Churchtllplein had zij haar inkopen gedaan, waarbij mogelijk de portemon nee ontvreemd is. De beurs had een Inhoud van 600.-. Dit merkwaardige "ver- j keersbord" in de W Amerikaanse staat Il linois, bij het plaatsje Deerfield. "Niet te geloven," zult u waarschijnlijk met mij zeggen. En daarom vormt dit unieke -bordje de Stukgoed - onderschriftwedstrijd van de ze maand. Overigens, in ver band met de vakantietijd, voorlopig de laatste tot sep tember. Bij de foto van het verkeers bord stond onder meer de vol gende tekst: "Niet parkeren, niet stoppen en NIET KUS SEN." Mannen die door hun vrouwen bij het spoorwegsta tion van Deerfield met de auto werden afgezet, bleven lange tijd kusjes uitdelen. Dit leverde soms gevaar op voor passerende treinen bij het spoorwegperron. Vandaar het "Verboden te zoenen"-bordje. U kent de spelregels voor het onderschrift: hoe korter hoe liever en hoe gekker hoe be ter. Laat u fantasie eens lek ker op de loop. Per inzender mogen zoveel onderschriften worden ingestuurd als u wilt Er zijn weer drie prijzen voor de beste drie onderschriften; een van f 100,-, f 50.- en f 25,-. Inzendingen sturen aan mij voor vrijdag 13 juni. Doet uw best! In café De Schouw aan de Rotterdamse Witte de Withstraat komen gisteren om hatf een 's nachts dne agenten in over hemden met korte mouwen binnengelopen. Het voos een zwoele nacht De agenten tegen barkeeper Willem: "Heeft u een vergun ning voor die mensen op het terras?" Op dat moment zat er vier mensen op een stoeltje bij een tafeltje een beetje stoom aj te blazen van de warme dag- Willem, met parelend zweet opzijn voorhoofd: "Datzoüik echt met weten of we wel of geen vergunning hebben. Dat moet u maar aan m'n baas vra gen." De agenten: "Ja, maar dan schrijven we wel vast even uw naam op. "Hoe heet u. Barman Willem: "Barman Willem!" Agenten: "Is dat uw volledige naam?" Willem, nu opzijn eigenwijze geïrriteerde toon: "Nee, maar zo kennen ze me allemaal hier." Op dat moment loopt een van de klanten naar de agenten toe en zegt: "Ik weet dat u het moeilijk heeft met uw werk tegenwoordig, maar hier maakt u zich volslagen bela chelijk." De agenten, verbaasd: "Hoe zo?" De klant: "Nou, die paar men sen die buiten op een stoeltje van een glaasje bier nippen doen geen vlieg kwaad. Ze be lemmeren het verkeer niet en ook het wandelend pubhek op het trottoir ondervindt geen hinder van hen. Maar wat staat er vlak voor uw neus hier in de Witte de Withstraat? Rijen en nog eens njen dubbel geparkeerde tco gens. Die zijn in overtreding, staan de juist geparkeerde auto's in de weg omdat ze er niet meer uit kunnen. En wor men een gevaar tijdens een brand. En daar doet u mets aan. V loopt er gewoon aan voorbij. Of u neus bloedt Dat ts meten met twee maten. mensen, die niemand een stro breed in de weg leggen, komt u lastig valten met "heeft u een vergunning om buiten te zit ten." De agenten: "O. die auto's sle pen we heus wel eens een keertje weg." De klant: "Ja, zeker één keer in het jaar. Want ik kom hier praktisch elke avond en die dubbelgeparkeerde wagens staan er altijd. De politie njdt hieraf en aan, maar ze stoppen bij deze wa gens nog oeen bonnentje onder de ruit En hetzelfde geldt voorde Hartmanstraat Daar staan rijen Mercedessen, Jaguars, sportwagens en Rolls Roy ces op de trottoirs voor de dure nachtclubs. Die heren zijn te belazerd om maar vijftig me ter te lopen, terwijl er vlak voor hun snufferd een levens grote parkeergarage staat Ook die knjgen zelfs geen bonne tje." De agenten: "Ja, hoor. Dat doen we heus wet eens. Maar die mensen betalen hun bon nen nooit. Of het kan ze niet schelen dat ze een geeltje kwijt zijn." Bang «sr De klant: "Nee, en daarom geeft u ze nooit meer een bon netje Of bent usoms bang voor die "dure heren?" Alleen de arme sloeberdie met hard werken eindelijk eens een autootje heeft kunnen kopen, krijgt tvel prompt waar dan ook in de stad een prent En dan nog maar te zwijgen van de tientallen illegale gok- casino's hier in de buurt Daar gaat voor miljoenen guldens aan zwart geld om. En Jan met de Pet maar elk jaar meer be lasting betalen. Waarom gaat u daar niet vragen of ze een vergunning hebben..." aldus de klant De agenten liepen hoofd schuddend naar hun surveil lancewagen. Op dat moment riep ik: "Wil lem, geef nog een rondje voor het terras!" fa nv f&js-ir''' 'VZ" wzL '<f\ f ySP&föb f z r - Aldo, het zoontje van jK collega Jan Hein de Groot, komt geheel overstuur thuis. Hij was voor het eerst wezen mssen. Eers had hij zijn tuigje met haakje een paar keer in een boom gesla gen en of dat nog niet genoeg uxts sloeg hij ook nog een jong eendje per ongeluk aan de haak Jongensleed, zo gezegd. De kinderen op school die het zagen waren net atsAldo ge heel over dit gebeuren tn de war. Ze brachten het eendje naar de dierenarts, nadat zij eerst het lijntje van A Ida van de hengel hadden geknipt Het haakje zat echter nog in het keeltje van het eendje. De dierenarts zet geruststel lend tot de kinderen: "Ik ml het eendje wel even verdoven en daarna opereren. Dan is het haakje er weer zou it Zo gezegd zo gedaan. Alleen heeft niemand het eendje meer teruggezien. Maar dat is waarschijnlijk een ander verhaal Van de week kwam Aldo weer over zijn toeren thuis, wat bleek: het konijn van zijn vriendje had thuis de telefoon lijn doorgeknaagd! Demoeder van het vriendje was daarover zo kwaad dat zij verbolgen u»tnep: "Nu is het wel genoeg geweest met dat stomme konijn. Morgen gaat die gevild en wet tn de pan." Aldo kon natuurlijk niet we ten dat die moeder dit alleen tn een emotionele opwelling zei, zonder ooit het lieve ko nijntje maar een haar te zullen krenken. Maar Aldo dacht daar kenne lijk anders over. Hu was wer kelijk in de veronderstelling dat het laatste uur van "broer konijn" had geslagen. Nu vertelde pa De Groot dat Aldo sinds korte tijd op een katholiek schooltje zit en wat gebeurde er: ma De Groot zag plotseling Aldo tn de tuin met zijn oogjes dicht een kruisje slaan waarbij hij prevelde: "Acht, Lieve Heer, laat het ko nijntje van mijn vriendje als- 'jeblieft in leven." Twee dagen later komt Aldo stralend van plezier thuis, waarbij hij uitgelaten tegen zijn ma zegt: "Bidden helpt toch. Want "broer konijn" is uit de pan ontsnapt.'...". w®

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2