Opnieuw mgebrokef bij kantines en m GTB-terreinen Geslaagd feest hij studenten Alternatief an voor Wedstrijd voor vakantie-fotografen Grenzen aan *v Singelkwartier Te Loo krijgt geschiedenisboekje msmé Stuurgroep wil inspraak beperken Wijkcentrum voor West Monumentaal glasraam mmëê, 'wm i mm- ■I§§§t mmm »f/i - - - Onderwijzers voeren actie tegen overheid Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De on derwijzers in Schiedam zijn actie aan het voeren Voor beter onderwijs. In een stand op de Hoog-* straat hebben ze zaterdag ruim 700 handtekeningen opgehaald. Kleinere klas sen, meer aandacht, voor kansarme leerlingen, een beter beleid voor buiten landse scholieren en meer mogelijkheden tot het aanstellen van niet-on- derwijzend personeel zijn enkele hartewensen van actievoerende leden van de Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorga nisaties (NFO) in Schie dam, (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Begin november zullen de woningen aan de Havendijk 32 tot en met 42 en de Rijnstraat 18 tot en met 32 worden verbeterd. De 39 huurders zullen tijdelijk of permanent elders een huis toegewezen krijgen. Het aantal woningen wordt namelijk van 39 teruggebracht naar 27. Veertien bewoners hebben te kennen gegeven dat ze best wilden verhuizen naar een andere plaats in Schiedam. De woningen aan de Havendijk 32 tot en met 42 worden ontruimd. Een jaar lang vullen bouwvakkers bezig zijn met verbeteringen. lit; SCHIEDAM De scha pen van de kinderboerde rij in oud-Kethel hebben hun wol-weer ingeleverd. „Ten bate van de Invali- densportvereniging De Ooievaars; werden zij za terdag geschoren. Dank zij het .uitstekende weer 'en,de goede organisatie, was deze vijfde schaap- scheerdag opnieuw een .groot succes. De wol hebben ze moeten afstaan. Maar na een dag is dat blote wel gewend, vooral als kinderen je af en toe over de kop strijken. m W'? Ê#ÉÉd W-K ■r- WSM I §t mmm 'Muisstil luisteren de studenten naar de folkgroep 'Uylenbal'. A"é wm Een werkgroep van zestien leerkrachten onderhouden de contacten met alle onderwijsin- stellingen. Zij proberen alle richtingen erbij te betrekken. Volgens werkgroeplid Jacob Boven is de actiebereidheid bij de verschillende scholen erg goed In de dagen tot de lande lijke actiedag op 19 juni zal ech ter moeten blijken hoe de actie binnen de Schiedamse scholen zullen worden gevoerd. De werkgroep wil het niet al leen laten bij de handtekenin gen die opgehaald zijn in de Hoogstraat. Er zullen ook brie ven uitgaan naar de ouders waann om ondersteuning wordt gevraagd. De Schoolraad zal woensdag 11 juni in de re creatiezaal van het Stadskan toor uitgebreid over "Onderwijs eist werk' praten. Deze verga dering begint om 19 30 uur. De werkgroep hoopt ook discussies binnen de oudercommissies aan te zwengelen. Alle scholen krij gen voortdurend informatie toegestuurd. Op 18 juni wil de werkgroep een grote plaatselij ke actie voeren. De actie van de NFO wordt met alleen in Schiedam, maar ook in de rest van het land ge voerd. "Bouwen aan beter on derwijs blijft een bittere nood zaak", stellen de bonden. „Nog steeds getuigt het overheidsbe leid van weinig werkelijk heidszin. Nog steeds raken tal loze onderwijsgevenden hun bqan kwijt, terwijl duizenden anderen inmiddels moedeloos worden van alle pogingen om aan de slag te komen." In een speciale krant wijst de federa tie erop hoe door uitbreiding van het aantal leerkrachten het onderwijs verbeterd kan wor den. Veel punten uit dit NFO- eisenpakket zijn door de Schie damse leden overgenomen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Opnieuw is bij verschillende kantines van sportverenigingen ingebroken. De buit van de inbrekers bestaat voornamelijk uit snoepgoed en drank. Bij voetbalvereniging Schie dam aan de Sportlaan moest een ruit ter waarde van 100 gulden het ontgelden. Uit de kantine werd voor tien gulden aanN snoepgoed meegenomen. Een-1 zelfde hoeveelheid is wegge haald bij SVV. eveneens gelegen aan de Sportlaan. Deze vereni ging heeft echter een-schade óöh gelopen van 300 gulden doopM twee ruiten werden vernieldr .vo; Ook het restaurant en hS winkeltje van zwembad Groèn'." oord hebben bezoek van inbre kers gekregen. Het waren blijki baar zeer dorstige en snoepgrat' ge personen want ze namen grol' te hoeveelheden drop, marsen*! blikjes bier en flessen chocomel mee. De gestolen goederen heb-* ben een waarde van 675 gulden' en de schade - twee kapotte rüi- ten - bedraagt 500 gulden. Twaalf woningen] minder in Zuid Het Gemeentelijk Woningbe- heer dat alles met de huurders heeft doorgesproken pleit er voor dat het Bureau Huisvesting *zo snel mogelijk aan de slag gaat „Het verplaatsen zal nog wel enige tijd in beslag nemen." De meesten die naar een andere plaats in Schiedam willen, heb ben voorkeur voor de wijk Nieuwland of bejaardenhuis vesting. De wonipgen aan de Haven- dijk en de Rijnstraat zijn voor oorlogs. Bewoners klaagden over vochtige slaapkamers, slechte vloeren, plafonds, riole ring, bedrading, muren, en toch tende kozijnen en deuren. In een enquête werd hen ook gevraagd hoe ze over de buurt dachten. Als prettige dingen ervoeren de meesten het uitzicht op de Maasboulevard en goede buren, y De verpaupering van de buurt, de speelplaats nabij de tuinen en krolse katten maakt het wo nen aan de Havendijk en Rtjn- straat voor sommigen onaange naam. Tijdens het onderzoek van het Gemeentelijk Wonmgbeheer bleek vooral de behoefte aan een grotere woning Alle huizen bevatten op dit moment slechts drie kamers. Na de verbetering zullen de meeste vier kamers hebben. Wel zal de huur hier door een flinke verhoging on dergaan. De prijzen gaan van eren van 181 gulden per maand voor een drie kamerwoning aan de achterkant op de eerste etage tot 2SH gulden per maand voor een 5-kamerwoning op een ver dieping. De huidige bewoners hebben zich al akkoord ver klaard met deze huurverhoging. Velen zullen m aanmerking ko men voor een huurgewenmngs- bijdrage of zelfs huursubsrdie. Ook krijgen alle bewoners een verhuis- en inrichtingsvergoe- dmg van 3.000 gulden. Behalve met het vergroten van de huizen zullen bouwvak kers ook beginnen met het plaatsen van nieuwe schuren op het binnenterrein, allerlei tim- "merwerk, vernieuwing van lei dingen, betegelen, schilderen, stucadoorswerk en centrale ver warming. Als alles volgens het plan van Gemeentelijk Woning- beheer gaat, zullen de bewoners voor de bouwvakvakantie van 1981 in hun vernieuwde wonin- gen kunnen trekken. i. V» S >v r 1. v, 'Mam, hij heeft het zo koud' Van een onzer verslaggeefsters Honderden bezoekers trokken op de fiets of met de auto naar het oude dorp. Op de kinder boerderij konden zij aanschou wen hoe de schapen onder de kundige handen van de heer Van Dijke »n hun blootje kwa men te staan. Hoewel de zon 'scheen, hepen de rillingen bij sommige dieren over het lijf, "Mam. wat zielig, hij heeft het zo koud." merkte een van de kinderen in het publiek op. Ze vonden het allemaal spannend, dat scheren. "Hij heeft toch geen pijn, hé", vroeg een jongetje, "ik zag dat ie een beetje bloedde." Op het grasveldf van de kin derboerderij waar de geitjes, 'eenden en kippen vrij rondlie pen heerste een beetje de sfeer van een oude markt In het mid den zat een groep vrouwen te spinnen en te knopen. Bereid willig legden ze aan omstanders uit hoe je met natuurlijke pro ducten wol kunt verven. De im ker het zien wat hij met bijen was doet aan een pubhek dat keung op afstand bleef vanwe ge de angst voor een bijensteek. In een kraam zaten vrouwen te breien voor De Ooievaars, in een andere werd getoond hoe je zelf boter en kaas kunt maken. Het enige moderne verschijnsel wa ren twee frituurpannen die na een half uur voor twaalf porties patat zorgden De leerlingen van de jazzbal- letschool Tineke iloogendijk uit Vlaardtngen zorgden voor een leuke afwisseling in het pro gramma Zij lieten enkele dan sen uit hun repertoire zien. - ,S. -Try Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De Studenten vereniging Schiedam heeft een zeer gezellige feestavond achter de rug. De vereniging die onge veer en half jaar geleden is op gericht, trok tijdens haar open podiumavond ruim veertig be zoekers. „Ik ben zeer tevreden", vertelde organisator Arthur Verhulst na afloop. Hoewel de avond met geheel vlekkeloos verliep - Cabaret *80 kwam bijvoorbeeld niet opda gen kunnen de studenten toch terugzien op een geslaagd open podium. Na de rustige vrolijke klanken van folkgroep 'Uylen- bal', bleken er nog enkele spe cialisten m Volksmuziek in de zaal aanwezig. Zij namen hun kans waar en verzorgden geheel onverwacht een optreden. Na hen kwam de rock roll-groep 'the Bouncin* Jewels' en de voe ten gingen van de vloer. Lief hebbers van een goede t.v.-fdm konden hun hart ook ophalen. In een speciale ruimte was voor hen een tv.toestel neergezet waar ze naar 'De langste dag' konden kijken Op ongeveer vijf mensen na gaven de meesten toch de voorkeur aan het live- optreden van de verschillende groepen. De Studentenvereniging' Schiedam telt op dit moment 27 leden, studenten die in Delft. Rotterdam, Leiden en Gronin gen studeren. De meesten wo nen op %irners, bij hun ouders of zijn tijdens de weekenden m Schiedam. De vereniging wil beslist niet als elitair bestem peld worden. „Eerder het tegen gestelde. We zijn beslist met zoals het Corps. We ztjn gewone mensen." Op de vrijdagavond is de soci ëteit van de studenten in De Teerstoof geopend. Het bestuur biedt op 27 juni de leden een eindfeest aan met een bieresta fette. zoutjesverkiezing, klaver- jastoemooi, levende muziek en een groot diner. Tijdens de va kantie, tot 15 augustus, zullen de deuren van de soos gesloten zijn. yiïv/w,if/'' Van onze medewerkster SCHIEDAM - Als de Bewo nersvereniging Schiedam Zuid de stilte wil doorbreken die er hangt rond de gemeenteplannen over stadsvernieuwing in Zuid dan zullen ze toch meer Gorze- naren moeten optrommelen. Af gelopen zaterdag waren er op de door de BVSZ georganiseerde hoorzitting over nieuwbouw en renovatie in de Gorzen maar zestien mensen aanwezig.' Het is te betwijfelen of de meningen die het handje vol bewoners te" horen gaf representatief is voor een, wijk met enkele duizenden inwoners. Duidelijk werd wel dat de aanwezige bewoners graag za gen dat oud^Gorzenareri weer terug naar hun eigen wijk kun nen komen. „Mensen die nu in Groenoord of Woudhoek zitten Vaneen onzer verslaggeetsters SCHIEDAM De Werkgroep Jeugdwerk in Schiedam-Noord heeft een wedstrijd uitgeschre ven voor alle Schiedamse va kantiefotografen. Niet alleen kinderen, maar ook volwasse nen kunnen hieraan meedoen. Het gaat erom wie de gekste, grappigste of ontroerendste va kantiefoto maakt De foto's mogen zowel in zwart-wit als in kleur genomen zijn. Dia's kan de werkgroep echter met accepteren. Er wor den geen etsen gesteld aan de grootte. Voor 1 september moe ten de foto's ingeleverd zijn bij de Werkgroep Jeugdwerk, Jac Urlusplein, Postbus 4015, 3102 GA Schiedam of de SSSN, Bach- plein 590 in het nieuwe wijkcen trum Behalve naam, adres, leeftijd moet op de afdruk ook het onderwerp staan. Een jury bestaande uit een persfotograaf, een winkelier in fotoartikelen en een lid van de. werkgroep Jeugdwerk, zal de inzendingen beoordelen. Er zijn vier leeftijdscategorieën: 5-9 jaar, 10-12 jaar, 13-16 jaar en vanaf 16 jaar. In iedere catego rie worden drie prijzen uitge loofd Rond 10 september zullen de 'winnaars bekendgemaakt worden. Daarna zullen alle fo to's van 15 tot 30 september m het nieuwe wijkcentrum wor den tentoongesteld. Meer inlich tingen zijn verkrijgbaar bij de Werkgroep Jeugdwerk, tel. 010 - 702207. en tegen hoge huren aanhikken, moeten de kans krijgen weer te rug te keren. De Gemeenteplan nen moeten aangepast worden wat betreft het bouwen van huurhuizen op het voormalige GTB terrein" De BVSZ probeerde të peilen hoeveel huur de mensen in de ijk bereid zijn te betalen voor de nieuw te bouwen gemeente- woningen. Een huur van twee honderdvijfenzeventig gulden per maand bleek voor de aan wezigen haalbaar. Voorzitter Armand van Puy velde: „Hogere huren.zijn voor de mensen in de Gorzen niet haalbaar. We kun nen op onze klompen aanvoelen dat het problemen gaat geven. Met dat advies gaan we ook naar burgemeester en wethou ders toe." Architect Martm van Velzen, die elke eerste dinsdag van de maand m het lokaal van de be wonersvereniging spreekuur houdt om bouwtechnische vra gen en problemen van de Gorze- naren op te lossen, kwam voor het GTB terrein met een alter natief plan. In zijn plan wordt de oude gastank op het terrein afgebroken en alle ruimte be schikbaar voor huizen. Vooral de zelfwerkzaamheid van de be woners wordt in het plan gesti muleerd. Die zelfwerkzaamheid lever de de architect enige schampere opmerkingen op. „Scheelt dat nog in de huurprijs?", vroeg een bewoner die in het plan geen hei! zag. Verder werd tijdens de- hoorzitting aandacht besteed aan de koopwoningen die aan de Willemskade en Hagastraat ge bouwd gaan worden door Muwi en Wilma. De BVSZ was abso luut niet gelukkig met de nieuwbouw door de twee bouw giganten. „Allereerst willen we betaalbare woningen." SCHIEDAM - Het stadsver nieuwingsgebied Singelkwar tier wordt, in het noorden be grensd door het Stationsplein en 'de Horvathweg, in het westen, door de Schie, het Emmaplein en de Singel tot aan de Korte Singelstraat De zuidoost- „en' oostgrens worden gevormd door de Marconiweg, de Van Swin-, densingel/straat en de PKO- laan/Frahrenheitstraat. Tér hoogte van de Lange Singel- straat is een kleine grensafwij king. Het plein waarop de Mar coniweg en de Gahleistraat sa menkomen, met de daaraan ge legen voormalige Lohman- school. Hu clubhuis Oost. rekent men ook tot het stadsvernieu wingsgebied. Dit geldt eveneens voor het meest zuidelijke deel van de Singel met daaraan on der meer de Comemusschoo). {Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De stuurgroep alleenstaanden en tweeper soonshuishouden vindt dat de inspraak bij woningbouwplan nen voor kleine huishoudens tót een minimum beperkt moet worden. De stuurgrpep acht dit noodzakelijk omdat er tot nu toe zeer weinig Van Dam-eenheden en bejaardenwoningen gereali seerd zijn in Schiedam. De in spraakprocedures en daardoor de langdurige voorbereidings periode belemmeren het snel bouwen. De stuurgroep meent dat naast de door de wet ge vraagde inspraak, alleen nog belangenbehartigende instellin gen zouden mogen meepraten. SCHIEDAM - Burgemeester Te Loo heeft als eerste het boekje' 'Schiedam, de geschiedenis van ome stad' in ontvangst mogen nemen. De heer Van Heycop ten Ham overhandigde hem het exemplaar namens de Schiedam se sennceclubs en de Historische Vereniging. Het 110 bladzijden, tellende werk is bestemd voor leerlingen in de zesde klassen van de Schie damse lagere scholen. Alle basis scholen zullen gratis de boekjes uitgereikt krijgen. Ze kunnen dienst doen als lesmateriaal voor de plaatselijke geschiedenis. Veertien auteurs hebben een grote verscheidenheid historisch materiaal aangedragen. Er ko men onderwerpen can. de orde als het weeshuis van Jan en Kaat, het zakkend rag ersgilde maar ook de oudste geschiedenis van Schiedam. De uitgave van het boekje is mede mogelijk gemaakt door de verkoop van een herdruk van de oude Schiedamse platte grond gemaakt door De Gheyn. Van een onzeryerslaggeefsters SCHIEDAM Als de gemeén- teraad toestemming geeft, zal naast het hofje van Belóïs een wijkcentrum voor Schiedam- West verrijzen. Naast het cen trum komt dan ook een nieuw gymnastiekiokaalte liggen. - Na jaren zoeken heeft de ge meente uiteindelijk de .hoek Aleidastraat en Van Avenncs- straat tot beste plaats voor een wijkcentrum in West gekozen. Het zal mede gefinancierd wor den uit de pot voor stadsver nieuwing. De bewoners zullen volop mee kunnen praten in de plannen. De Turkse Vereniging, de bewonersvereniging, de op- bouwerker en peuterspeelzaal 't Krekeltje zijn de belangrijkste gegadigden voor onderdak in het nieuwe gebouw- De Bever fungeert op dit moment als cen trum voor de wijk. j Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De directeur van het Stedelijk Museum no digt iedere Schiedammer uit om aanwezig te zijn bij de presenta tie van een glasraam. Het monu mentale kunstwerk is vervaar digd door de Schiedamse glaze nier Frits Henderickx. Het heeft een diameter van bijna twee meter. Voordat het glasraam naar zijn bestemming, een kerk in Aruba, gaat is het te bezichti gen tot 15 juli in het Stedelijk Museum. De presentatie vindt plaats op dinsdag 10 juni om 15.00 uur. S" i' j i fff, "//a .A WW-WZv/

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2