trek in •Nog. nooit zoveel kilo SLAAPKAMERS TV-boycot EK: niets bekend 9ÊKImÊHj§ ■msi* Betalen Russen voor 40 landen? tp\ Meubelfabriek I! I I Ei li r Wh llvtT ^mSÊm mm toonaangevend in eiken Greenpeace wil schip i met kernafval stoppen! Kom te over de brug met een nieuwe abonnee I 3» HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 IrLhL mjPMr» I Journalist beroofd Wisselvallig mmÊM Vreemde vondst 1 I Dinsdag 10 juni 1980 34e jaargang no. 10105 (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM Een tweede prijscompensatie voordeeltje voor de havenarbeiders zit er zeer waar schijnlijk niet meer in. In theorie zou het mogelijk zijn dat de havenwerkers nog een keer twee procent prijs stijging in hun. loon gecompenseerd krijgen. Minister Albeda 26 gulden Niet overtuigd UTRECHT - De Nederlandse Spoor wegen verwachten dit jaar een rekord aantal reizigers. Een van de oorzaken daarvan is het duur dere autorijden. De NS denken dit jaar 8,8 miljard reizigers kilometers te kunnen verkópen, een abso luut rekord. Topjaar tot nu toe was 1974, het jaar vap de olie crisis, met 8,6 miljard reizigerskilometers. De onverwachte groei plaatst de NS overigens ook voor grote problemen wat het materieel betreft. Als de groei verder door zet moeten de NS die nu ai een groot materieelte- kort hebben dit jaar nieuwe treinen bijbestel len. De levertijd van nieuwe treinen is twee jaar. Dubbeldekkers mmmm ■xmm B9 Vijf van deze dubbeldeks-treinen zullen de komende maanden op proef over de Nederlandse spoorwegen rijden. De NS krijgen de wagons te leen van de Franse spoorwegen. Eigenlijk Hadden, de NS bestaande treinen willen verlengen, om het grote passagiersaanbod op te vangen. Maar omdat de perrons te kort zijn, moest men het wel „hogerop" zoeken. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr. van 17.45-19.00 uur zaterdag van 9.00*16.00 nur V X KABOEL - In de Afghaanse hoofdstad Kaboel zijn gisteren tienduizend Russische manschappen aange komen om de stad te helpen verdedigen tegen de aan vallen van Islamitische opstandelingen. De Afghaanse rebellen zijn al dagen lang in hevige gevechten ver wikkeld met Russische eenheden,. Artillerievuur 9 2ie verder pagina 11 Postcode: Soort abonnement: O kwartaal O jaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Voik eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: - - Naam: Kleur: o rood O bruin o blauwo groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000VB Rotterdam. -WH> ®S5aW«1 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 CL Rotterdam, tel. 010 -14.71.00 Opgeven van TIPS (rubriekadverteqties) tel. 010 11.92,00 Hiel opnieuw 2 pet voor (Van onze soc.-econ. redactie) LUXEMBURG - Zowel mi nister Albeda van Sociale Zaken als zijn collega van Financiën, Van der Stee, zijn best te porren voor het lidmaatschap van de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van dè EG. Albeda ambieert defunctie van commissaris voor Sociale Zaken, die nu door de Nederlan der ir. Vredeling wordt vervuid. Van derStee heeft wel zin in de portefeuille van Landbouw. Beiden echter hebben na drukkelijk verklaard dat het ac cepteren van de post moeilijk is, zolang het kabinet-Van Agt er nog zit. „Wij maken deel uit van een regeringsploeg die zijn ter mijn toch wil volmaken," zeiden zij gisteren in Luxemburg. Dat een Nederlander •voorzit ter wordt van „Europa", acht Van der Stee inmiddels zo goed als uitgesloten. „Ik weet dat een aantal mensen is benaderd met de vraag of zij zich kandidaat wiilen stellen. Maar die hebben geweigerd. Ik geloof niet, dat er nog andere kandidaten 'voor handen zijn." NAPELS - Twee gemaskerde en met vuurwapens uitgeruste; mannen hebben gisteravond in. een restaurant te Napels ANP- verslaggever Wim Jesse beroofd van z'n portemonnee met een inhoud van 120.000 lires (ong. 300 gulden). Tevensraakten de journalist en enkelen van z'n collega's 80.000 lire kwijt, omdat de.rovers het etablissement bin- ■i n;en kwamen uitgerekend op het moment'dat dè rekening werd betaald. 'i; Veranderlijke bewolking en mogelijk regen of een onweers- bul In nacht en ochtend enkele mistbanken. Minimumtempera tuur rond 14 graden,, middag- temperatuur omstreeks. 20 gra- dea Weinig wind. zon maam 1 op onder op -onder U juni 05.17X21.59 «.50 20.09 De afgelopen week hebben zij dat voor het eerst gehad, als vergoeding voor de prijzen, die vanaf januari tot april met twee procent waren gestegen; De ha- ven-CAO kent een andere vorm van prijscompensatiedan de meeste andere CAO's. De meeste werknemers krijgen twee keer in het jaar, op 1 januari en op 1 juli, de prijsstijging over het af gelopen, half jaar in hun loon vergoed. Dè havenarbeiders krijgen echter prijscompensatie uitbetaald, elke keer als de.prij- zen opnieuw-met= twee procent zijn gestegen. 1 Dit systeem kon ondanks de loonmaatregel tot nu toe ge woon doorgaan. Vanaf 1 juli geldt echter ook voor de mensen die onder de haven-CAO vallen, als prijscompensatie alleen nog maar de vaste "uitkering van 26 gulden bruto per maand.- Het is wel mogelijk dat vóór 1 julie opnieuw de prijzen met twee procent gestegen blijken te zijn. Uitbetaling van die prijs compensatie vergt echter de no dige tijd voor de administratie, zodat uitbetaling niet eerder dan 1 augustus'kan plaatsvin den. De havenwerkgevers (SVZ) hebben zich al op het standpunt gesteld dat de prijscompensatie dan niet doorgaat, omdat zij strijdig is met de loonmaatregel. De Vervoersbonden FNV zijn daar nog niet van overtuigd. Te gen die tijd zullen zij bezien of er toch nog kans is op dispensa tie door minister Albeda, maar veel hoop hebben zij daar ook niet op. Duur autorijden leidt naar recordj aar NS (Van een onzer verslaggevers) Het is nu al zo dat de NS trei nen uit 1946 in dienst moet hou den om dè groeiende stroom rei zigers aan te kunnen. Het gevolg- daatvan is dat er steeds meer storingen en daardoor vertra gingen optreden. De "oudjes" van '46 kunnen pas in 1983 met pensioen omdat dan het mate rieel weer helemaal op peil is. De NS hebben op dit moment voor ongeveer driekwart mil jard gulden aan nieuw mate rieel in bestelling. Daarbij zijn 48 locomotieven, 55 Intercity- treinstellen en 70 diesels. Maar ook deze hoeveelheid is nog on voldoende om de, groei van het; reizigersvervoer4'"próceht*pér jaar - op te vangen. Daarvoor moeten nog eens 75 nieuwe rij tuigen worden aangeschaft De NS hopen dat minister Tuijn- man snel toestemming geeft voor het plaatsen van nieuwe bestellingen. Behalve meer treinen is ook verbetering van het spoorweg net nodig. Het gaat hierbij om verdubbeling van spoorbanen, verbetering van" spoorbruggen, de aanleg van spoortunnels. Grote knelpunten op dit mo ment zijn de Willemsbrug in Rotterdam en de Hembrug bij Amsterdam. Met het wegnemen van de knelpunten is een bedrag van ongeveer een half miljard ge moeid. volgens de NS een inves tering die op den duur zijn geld ruimschoots opbrengt De NS willen de vervoersgroei ook opvangen door het gebruik van dubbeldeks treinen op de drukke forenzenlijnen. In het najaar begint een proef met vijf van deze, van de Franse Spoor wegen geleende, treinen. De ca paciteit van de dubbeldekkers is anderhalf keer zo groot als die van de Nederlandse treinen. wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabrfekstoonzaien Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61. HILVERSUM - Bij de NOS is niets bekend van een dreigende staking bij dè Italiaanse televisie, waardoor de uitzendingen van de Europese Voetbal kampioenschappen in ge vaar zouden komen. „De Italiaanse omroep RAI ontkent dat er een werk- nemersactie op til is," al dus een woordvoerder van de NOS. Woordvoerders van de „autonomen" tv-vakbond hadden gisteren in Rome gezegd dat als de RAI niet onmiddellijk ingaat op eisen voor betere arbeids omstandigheden, de tv- medewerkers vanaf 11 ju ni in staking zouden gaan. Er zouden echter maar een paar cameralieden zijn aangesloten bij deze klei ne „autonome" vakbond. Voor informatie-over adreswij- agmg. betaling, vakantieadres kunt u belien van 8.00 tot 16.30 uur op maandag" tot en met vrijdag Clyde Bellaeourt een van de voormannen van de American Indian Movement (AIM) blijft demonstratief zitten als presi dent Carter van VS op een con gres in Miami enkele zwarte lei ders begroet Een woedende menigte jouw de Carter uit en gooide stenen en flessen naar zijn auto toen hij een bezoek aan een zwarte woonwijk van Miami bracht. In Miami kwamen drie weken geleden 14 mensen om bij ras- senrellen. Carter was in de hoofdstad van Florida om te praten over zijn economische beleid en om te bepalen wat de federale overheid zou kunnen bijdragen aan het herstel van de bij de rellen aangerichte schade. MOSKOU. - De Sovjet-Unie heeft veertig landen ertoe over gehaald naar de Spelen in Mos kou te komen door alle daaraan verbonden kosten voor haar re kening te nemen. Dat heeft de Franse graaf Jean de Beamont, bestuurslid van het Internatio- •naal Olympisch Comité (IOC) en voormalig vice-voorzitter daar van. gisteren na afloop van de officiële persconferentie ver klaard. Volgens graaf DeBeaumont willen de Russen op die manier toch zoveel mogelijk landen en vlaggen bij de openingsparade tonen. De graaf wilde niet zeg gen om welke landen het gaat en hoeveel geld het de Sovjet- Unie kost. Enkele landen zou den maar met twee of drie sportlieden komen.' Graaf de Beaumont heeft voorgesteld het volgende IOC- congres vanwege de politieke moeilijkheden niet in Moskou maar in Lausanne te houden, maar dat idee zou door lord Kil- lanin als „absurd" zijn afge daan. Volgens de graaf proberen de Russen het congres van 1981 aan het Westduitse Baden-Ba- den te ontnemen, wegens de boycot van de Spelen door dat land. AMSTERDAM - Een rijks speurhond heeft gisteren ineen naaimachine in een illegale overhemdenmakerij aan de Ba- rentszstraat in Amsterdam twee zakjes met een half pond hoog waardige Turkse heroine aan getroffen. alsmede veertien pie- rendeels illegale Turken.. Man verhuurt 12-jarige zoon (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Een 43-jarige concierge van een lagere school in Den Haag, die zijn 12-jarige zoon-voor ontuchtige han delingen aan mannen „verhuurde" en daarvoor per keer ƒ25 ontving, is door de politie gearres teerd. De jongen zou het afgdopen jaar zo'n hon derd maal zijn misbruikt. Zijn vader verbraste het geld met gokken. Ook de moeder van de jongen wist van de ontucht af. De politie kwam de zaak na een anonieme tip op het spoor. De concierge bleek contact-adverten ties te hebben geplaatst, waarin hij de jongen voor „seksuele diensten" aan-, bood. Drie mannen had den op de advertenties gereageerd: een 48-jarige gemeente-ambtenaar, een 62-jarige bankbediende cn een 41-jarige chauf feur. Ook zij zijn wegens ontucht met de jongen ge arresteerd. Ze waren ai vaker voor zedendelicten met de politie in aanra king geweest. De moeder van de jon gen. die wist dat er „iets" gaande was, treedt voor lopig op als getuige. De politie onderzoekt nog of het 10-jarig dochtertje van dc concierge mogelijk ook is misbruikt. Tevens wordt nagegaan of de concierge, die verslaafd is aan gokmachines, mis schien ook leerlingen van zijn school voor ontuchige handelingen heeft ge bruikt. De man wordt vandaag voorgeleid aan de officier van Justitie in Den Haag. vit,> m r rondom Kaboel De door Moskou gesteunde re gering van Karmal is de laatste dagen harder gaan optreden te gen tegenstanders van het regi me. Het aantal huiszoekingen is Vier Russische divisies met 3000 tanks en pantservoertuigen zijn samengetrokken rond Ka boel. Twintig kilometer ten westen van de hoofdstad hebben 2000Russische tanks bergdorpen beschoten. Migs voeren zware bombardementen uit De Sow- jet-troepen zouden er echter niet in geslaagd zijn te verhin deren dat grote aantallen rebel len zich in de richting van Ka boel begeven. Volgens berichten uit New Delhi zijn 20.000 opstandelingen op weg naar de Afghaanse hoofdstad. De Russen zouden deze groepen hebben weten te omsingelen, maar zijn er niet aan toe gekomen de bergen uit te kammen omdat de verdedi ging van Kaboel belangrijker was. De rebellen hebben een doorbraak geforceerd in de om singeling. Bij de opstandelingen zouden de afgelopen dagen zeker dui zend doden zijn gevallen en minstens tweemaal zoveel ge wonden. AanRussische zijde zouden honderden militairen om het leven zijn gekomen. De Sowjet-troepen zouden in de provincie Herat in het westen van Afghanistan en bij gevech ten in het zuiden in moeilijkhe den zijn geraakt In de buitenwijken van Ka boel kan het artillerievuur al worden gehoord. Russische ge vechtsvliegtuigen en helikopters hebben hun activiteit in en rond de hoofdstad opgevoerd. Veel winkeliers van Indiase afkomst hebben Kaboel verlaten in ver band met het offensief van de opstandelingen., sterk opgevoerd. Vuurpelotons |j hebben een guerrilla-leider en jj?» tien functionarissen uit de rege- lij"' ring van wijlen president Amin i| geëxecuteerd Het verzet in het oosten van |L het land is afgenomen omdat re- i«:; bellen van elkaar betwistende jt' stammen in een bloedige strijd hL verwikkeld 2ijn geraakt. De op- standeiingen zouden op de Rus sen buitgemaakte munitie tegen elkaar gebruiken j-fT :i1 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Zwitser se firma Für Jeder Mann wil in Rotterdam een; tweedehands automarkt voor- particulieren beginnen. De markt zou moeten komen op een gedeelte van het parkeerterrein bij het Féyen- oordstadion. Particulieren i die hun auto willen verkopen, of er een willen aanschaffen zouden op de markt terecht kunnen. De firma heeft alleen nog de toe stemming van de gemeente Rot terdam nodig. Für Jeder Mann organiseert op verschillende plaatsen in Europa dergelijke markten. Zij huurt daarvoor een terrein en verleent service aan kopers en verkopers o.a. door het beschik baar steilen van een concept overeenkomst Ook zorgt de fir ma ervoor dat er op de markt geen beroepshandelaren komen. Als de markt er inderdaad komt en succes zou hebben, wil de ANWB er een mobiel steun punt voor autokeuringen neer zetten op de marktdagen. De po litie en de dienst Midden- en Kleinbedrijf zullen Incidenteel controle uitoefenen. Als de gemeente toestemt, krijgt de Zwitserse firma een voorlopige vergunning voor de markt tot 1 januari 1982 Dat zop de Zwitsers 10.000 gulden gaan kosten. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Leden van de milieu-organisatie Greenpeace hebben vanmorgen met schepen en rubberboten de haven van IJmuiden geblokkeerd. Ze wil len zo voorkomen dat de "An drea Smits" uitvaart om radio actief afval in de oceaan te dumpen. Dit in beton verpakte afval werd gisteren en vandaag van Petten naar de Andrea Smits vervoerd. Actiegroepen trachtten dat tevergeefs te ver hinderen. De Mobiele Eenheid maakte de weg vrij Alstublieft Voor u Van Het Tenminste, als u ons n m< Alstublieft Voort Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vêst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wè! is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja; de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, bruia blauw of groea Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! Plaats: Adres:. Postcode:. .Plaats:. ■f .a X, .4 'V

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1